Alternatieven voor Betho Tholen nu tóch nader bekeken 'Als de politiek oude boerderijen wil behouden, moet er steun komen' Maak natuur voor publiek toegankelijk Werkzoekende vindt alles onder één dak in bedrijfsverzamelgebouw Verburgh Je hoopt dat je bedrijf niet getroffen wordt." Brochure over streekmuseum Al 10.000 bezoekers in museum Ramp Veldboekje van familie Hage voor expo in jaar van de boerderij Samenwerking beoogt mensen zo snel mogelijk aan werk te helpen Donderdag 17 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT RMZ-bestuur legt besluit g.s. naast zich neer Geen kant op Kansrijk Melk Griepprik Caissons Meekrap Nu alleen vogeltjes kijkenvanaf dijk Natuurgebieden op Tholen en Sint-Philipsland zouden meer moeten worden opgesteld voor het publiek. In het nieuwe beleid voor recreatie en toerisme moet daar aan dacht aan worden besteed. Dat stelden J. van den Donker (D66) en J. Bijl (CDA) maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Een van de uitgangspunten is om het natuurtoerisme rond Sint-Maartensdijk en Scherpenisse te stimuleren. Zondagsrust Uitkomst telt Bekendheid b.if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maak - Hi-end audio, (speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Het Reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland (RMZ) is bereid om samen met de gemeente Tholen alternatieven voor het handhaven van werk na sluiting van de Thoolse Betho-vestiging te onderzoeken. Daarmee krijgt Tholen waarom het vier maanden geleden tevergeefs vroeg. Het onderzoek moet afgerond zijn vóór 25 juni, wanneer het algemeen be stuur weer vergadert. Dat bestuur besloot maandagmiddag om de op dracht van gedeputeerde staten - om een nieuw besluit te nemen over Betho Tholen - naast zich neer te leggen. In december besloot het RMZ-be stuur in meerderheid dat de vestiging in Tholen in de loop van 2003 dicht gaat en dat het personeel in Goes aan de slag moet. De gemeente Tholen vroeg een half jaar uitstel om moge lijkheden te onderzoeken om de vesti ging overeind te houden, maar kreeg dat niet. „Ik ben blij dat directie, da gelijks bestuur en raad van commis sarissen Tholen nu alsnog de ruimte geven voor onderzoek. Maar jammer dat inmiddels vier maanden verstre ken zijn", zei de Goesse vertegen woordiger De Putter maandagmiddag tijdens een ingelaste bestuursvergade ring. Hij meende dat het dagelijks be stuur met dit voorstel - dat alle steun kreeg - in feite het besluit van decem ber teniet doet, maar dat ontkende voorzitter M.L. 't Hart. „Dat besluit staat zolang het algemeen bestuur het niet herroept." Nu wordt het ook eind juni vóór een definitief besluit valt en De Putter wilde aangeven dat een an dere beslissing in december had kun nen voorkomen dat Tholen naar gede puteerde staten stapte om een uitspraak te vragen. Want met de gevolgen van die stap zit RMZ danig in de maag. Gedeputeer de staten oordeelden namelijk dat het bestuur onzorgvuldig was geweest en dat het daarom opnieuw een besluit moet nemen. Verder zou niet Tholen, maar RMZ alternatieven moeten on derzoeken. Daarmee besloten g.s. iets anders dan Tholen had gevraagd en gewild, aldus 't Hart. Het bestuur kan geen kant op met de uitspraak van g.s., ook al omdat het college niet aangeeft op grond van welke wet het besluit is genomen en hoe er bezwaar of beroep tegen mogelijk is. „We heb ben in een brief daarnaar gevraagd, maar nog geen antwoord gekregen. Via onze kanalen bij de provincie hebben we begrepen dat ze het zelf ook niet schijnen te weten." Het feit dat via de wet gemeenschappelijke re gelingen een bestuursorgaan het be sluit van de raad van commissarissen van een besloten vennootschap kan terugdraaien, stelt RMZ eveneens voor problemen. Het dagelijks bestuur (db) vond una niem (dus inclusief de Thoolse verte genwoordiger mevr. Velthuis) dat het besluit van g.s. niet uitgevoerd moet worden omdat men er geen mogelijk heid toe ziet. 't Hart: „Volgens db, di rectie en raad van commissarissen (rvc) hebben wij tevoren wel degelijk alles bekeken eer we tot het besluit over de vestiging Tholen kwamen." Overigens kunnen g.s. in de plaats van het bestuur treden als dat weigert om het besluit uit te voeren. Rvc, di rectie en db willen reële alternatieven die Tholen aandraagt in overweging nemen en gezamenlijk op de haal baarheid onderzoeken. „Tholen denkt opties te hebben die wij kennelijk over het hoofd gezien hebben. Leg die op tafel en dan beoordelen we die samen", zei van 't Hart richting het Thoolse bestuurslid J.J.P.A. Boulog ne, die zich erover verwonderde dat Tholen zelf zaken moet aandragen. Hij wilde daarom aanvankelijk de uit spraak van g.s. steunen. Nog even was er twijfel of Thoolse alternatie ven serieus bekeken zouden worden en tot herroeping van het bestuursbe sluit van december zouden kunnen leiden. In dat geval stelde mevr. Velt huis haar steun aan het db-voorstel ter discussie, zei ze tot ongenoegen van de voorzitter, die benadrukte dat alter natieven serieus genomen worden. Hij legde ook uit dat het besluit van december betekent dat er voorberei dende stappen genomen konden wor den ten aanzien van de voorgenomen sluiting van Tholen in de zomer. „Geen onomkeerbare zaken. Maar wanneer het inderdaad tot sluiting komt, moet een aantal dingen wél al op de rails staan." In de discussie werd duidelijk dat de gemeente de afgelopen maanden niet heeft stilgezeten. Er zijn wat lijntjes uitgezet, maar niets is diepgaand on derzocht. Velthuis: „Volgens ons zijn er opties die uitgewerkt kunnen wor den, maar dat moet RMZ doen en niet de gemeente." De wethouder moest toegeven dat dit niet voor 1 juli gere geld kan zijn, maar dat dan wél duide lijk is wat er kansrijk is. Op nadrukke lijk verzoek van Boulogne (het andere Thoolse bestuurslid mevr. Lig- tendag was afwezig) zal RMZ bij g.s. nogmaals informeren naar de status van hun uitspraak. Op 25 juni zal het bestuur de knoop moeten doorhak ken. „Mede in het belang van de men sen bij de Betho moeten we aan deze discussie absoluut een einde maken", zei de voorzitter. De uitspraak van g.s. heeft verder voor onduidelijkheid gezorgd over de positie van de algemene vergadering van aandeelhouders (van de besloten vennootschap) ten opzichte van het algemeen bestuur (van de gemeen schappelijke regeling). Het db van RMZ gaat onderzoeken hoe daar een oplossing voor gevonden kan wor den. VERVOLG VAN VOORPAGINA „In vergelijking met de pluimveehou ders in de Gelderse Vallei, waar zo veel dieren geruimd zijn, doet er hier niets op. Wanneer houdt het op, want zolang kunnen de collega's daar niet opnieuw beginnen." Lastig is het wel, erkent hij, steeds die veranderende re gelgeving waardoor je van uur tot uur het nieuws moet bijhouden. Ook kan het moeilijk worden om nieuwe kui kens te krijgen. „De broedmachines werken drie weken voor ons uit, maar tijdens de 'standstill' konden die niet gevuld worden. Mijn kippen gaan ko mende dinsdag weg, dus de vraag is of er daarna kuikens voor me zijn." Dat is het grootste gevaar voor de pluimveesector, denkt ook mevr. Van Binsbergen. „Straks zal er als gevolg van het doden van zoveel dieren on voldoende broed zijn en dan loop je het risico om stil te vallen." Nog altijd lijkt de vogelpest niet on der controle, steeds weer duikt de ziekte op andere plaatsen in ons land op. De politiek verwijt landbouwmi nister Veerrpan dat hij onvoldoende maatregelen treft. Bevelander is het met de kritiek niet eens: „De minister kan niet anders. Het dierenwelzijn komt om de hoek kijken." Eind vori ge week zette de minister militairen in om in Oost-Brabant en Limburg het vervoersverbod te controleren. L. Hofland uit Poortvliet (14.000 leg hennen) is blij dat Tholen een kippen- arm gebied is, waardoor de kans op besmetting klein blijft. Tóch onder vond ook hij al de gevolgen van de vogelpest. Hofland heeft naast de kip pen nog melkkoeien, maar tijdens de standstill mocht de melk niet opge haald worden bij de bedrijven. „Eén keer moest ik daardoor de melk laten weglopen. Het was 600 liter, dus dat valt nog mee." Zijn eieren waren juist vóór de afkondiging van het ver- voersverbod opgehaald en afgelopen donderdagnacht gebeurde dat op nieuw. Hofland verheelt niet dat hij al geruime tijd met een zekere spanning leeft. „Je hoopt datje bedrijf niet ge troffen wordt." Het spannendst was het, zegt hij, toen begin maart in Din- teloord en Steenbergen drie pluim- veebedrijven geruimd moesten wor den omdat ze verdacht waren. In de gemeente Tholen worden zo'n 122.000 kippen gehouden. Buurge meente Steenbergen telt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bijna drie keer zoveel. Bij J. Nell in Anna Jacobapolder zijn maandag vleeskuikens geleverd. Hij had zijn stal (55.000 dieren) net vóór de standstill leeg. De nieuwe dieren zijn een paar dagen later dan de be doeling was, gevolg van vertraging bij het broeden (door een vervoers- verbod voor broedeieren). „Maar we hebben slechts 43.000 kuikens uitge zet. Want normaal doen we er van de 55.000 een kwart na vijf weken uit, maar dat mag niet meer van de minis ter." Nell had gehoopt dat de prijs zou aantrekken omdat er zoveel kippen gedood zijn, maar het tegendeel is het geval. „De consumptie van kip zou als gevolg van de vogelpest zijn te ruggelopen, hebben ze me verteld." Maar de prijs is al slecht sinds het na jaar van 2001, aldus de Anna Jacobi- aan. „Door import uit Brazilië en Tai wan, tegen dumpprijzen. Toen de EU dat eindelijk dichtgetimmerd had, deed Duitsland weer niet mee en kwam het goedkope vlees via die weg binnen. En nu is er dan weer de vo gelpest. Het is een slechte tijd voor de hele sector." Nell kreeg de afgelopen jaren al meer voor de kiezen, want hij houdt ook varkens. Doordat beide be drijfstakken een kilometer uit elkaar liggen, heeft hij op dit moment in ie der geval niet met beperkende maat regelen voor zijn varkens te maken als gevolg van de vogelpest. De vogelpest is een bij pluimvee snel verlopende ziekte die leidt tot sterfte. Er bestaan meer dan honderd varian ten van het virus. Het kan overge bracht worden via direct contact met zieke dieren of met besmet materiaal zoals mest of kratten. Verder kunnen in het wild levende vogels virusdrager zijn. De kans dat mensen besmet ra ken door het eten van kippevlees of eieren is te verwaarlozen omdat het virus via die weg in principe geen vat heeft op mensen. Bij intensief contact met besmet pluimvee kón het vogel pestvirus oogontsteking veroorzaken. Het risico op een voor mensen ge vaarlijke variant is er alleen wanneer die personen tegelijk met het mense lijk griepvirus besmet zijn. Daarom krijgen pluimveehouders en iedereen die direct is betrokken bij de ruiming van pluimvee, een griepprik aangebo den. i^y" i 1- ZtiBII WMMga—m—f4- r„„„„ ZLTO-voorzitter E. Hage van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland en voorzitter T.G.A. Westerveld van De Meestoof lopen met de makelaar uit de smalstad naar de tentoonstelling over boerderijen. Het in stand houden van oude boerderijen op Tholen en Sint-Philips land kan alleen met steun van de overheid. Boeren gaan niet op eigen kosten een museum in stand houden. Dat zei voorzitter E. Hage van de ZLTO-afdeling Tholen en Sint-Philipsland zaterdag bij de officiële ope ning van het museumseizoen in De Meestoof in Sint-Annaland. Hage wees erop dat de boerderijen op Compleet met putjes van de kogels uit beide voormalige eilanden nog steeds beeldbepalend zijn. Waren het vroe ger veelal kleine bedrijven (vooral rond Sint-Annaland), nu bepalen vol gens Hage grote boerderijen het beeld in het landschap. „Zij vervuilen de horizon niet, maar hebben niet meer die vorm en inhoud die ze vijftig jaar geleden hadden. Als de politiek oude boerderijen wil behouden, moet er ook geld komen. Om op eigen kosten een museum in stand te houden, dat kan een boer niet. Er moeten planolo gische en financiële oplossingen voor gezocht worden. Dat kan want er is nu meer belangstelling voor het verle den gekomen." Met het vastboren van een makelaar (houten verbindingsstuk in de top van een kap) aan de muur bij de ingang van de tentoonstelling Het jaar van de boerderij, opende Hage offïceel het museumseizoen. De makelaar was afkomstig van een schuur die in 1984 Achter 't Bos in Sint-Maartensdijk is afgebroken. een windbuks, want net als de haan tjes op de torens bleken makelaars een geliefd mikpunt voor schutters. Het was voor Hage de eerste keer dat hij het museum bezocht, maar hij le verde al veel eerder allerlei land- bouwmateriaal aan de Meestoof, zo bleek uit zijn toespraak. In maart 1976 (nauwelijks drie jaar na de ope ning van het museum) gingen er twee volle landbouwwagens van zijn boer derij aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse naar Sint-Annaland. Waaronder een wiek van een wind molen. Hage beschreef in kort bestek zijn le ven op de boerderij waar hij in 1946 werd geboren. Aan de toenmalige Rijksteenweg tussen Scherpenisse en Gorishoek (postverbinding van Bra bant naar Zeeland). Voor Hage stond het niet vast dat hij boer zou worden. Hij droomde zelfs van een carrière als sleepbootkapitein, zo zei hij. Dat kwam omdat hij op het erf de fluiten kon horen van de sleepboten die de caissons bij Ouwerkerk in de stroom- gaten lieten zakken. Hij droomde er van om ook zo'n heldendaad te kun nen verrichten, maar als zoon van een boer stond dat gelijk aan vloeken in de kerk. Hij trad in de voetsporen van zijn va der en grootvader en groeide op in een tijd dat een kind nog iedere week een zak meel naar de bakker moest brengen dat door de molenaar van het graan van de boer was gemalen. De zakken graan van 80 kilo lagen op de graanzolder. De zakjes meel wogen 3 tot 4 pond en gingen achterop de fiets. „Je leerde ook jong koeien melken. Je leerde ook zakken van 80 kilo op de rug te tassen. Het was zwaar, maar ik ben nu blij dat ik dat heb geleerd. Maar het leven op een boerderij is ongelooflijk veranderd. Nu heb je een bewaarcomputer voor aardappelen die het klimaat in de koelcel helemaal zelf regelt." Hage bleef toch boer. Waarom? Om dat het tijdsgewricht hem daarbij hielp, zei hij. Handwerk werd ver vangen door machines. „We hadden toen vijf man personeel. Dat was leuk en gezellig. Ik weet nog dat er een wedstrijdje werd gehouden wie er met zijn tanden een zak van 80 kilo van de grond kon tillen. Er was er eentje die het kon en die is ook erg oud geworden. Met zijn eigen tan den." Volgens Hage droegen en dragen de boeren bij aan het 'gezicht van Tho len.' En zal de agrarische sector uit 'zakelijke overwegingen' aandacht blijven besteden aan 'een inventieve en bredere bedrijfsvoering'. Dat is no dig om te blijven bestaan. Dat er nu een deel van de Meestoof is ingericht voor de meekrapteelt verbaasde hem niet. „Toen is men ook op zoek ge weest naar nieuwe teelten en gewas sen. Wij zijn daar nu ook constant mee bezig. Wellicht kunnen we er weer wat mee, want de meekrap heeft een natuurüjke oorsprong." Hage gaf het veldboekje van het boe renbedrijf in bruikleen aan het muse um. Het boekje beschrijft de situatie rond 1903 toen zijn overgootvader Izaak Hage er boerde. Het is getekend door Van der Velde, zijn overgrootva der die waterbouwkundige was. Dat zou volgens hen beter kunnen als de natuurgebieden voor het pu bliek te betreden zijn. Volgens Bijl mag er nu vaak alleen vanaf de dijk naar de 'vogeltjes' worden gekeken en blijft het natuurgebied voor het publiek gesloten. Hij stelde voor om deze gebieden vaker open te stellen. Ook Van den Donker vroeg aan dacht voor de 'toegankelijkheid van de natuurgebieden en het nationale park Oosterschelde.' A.L. Piet (CU) was wat voorzichti ger. Hij zei dat zijn fractie het be langrijk vindt om naar een 'balans' te zoeken bij het openstellen van na tuurgebieden. Volgens wethouder K.A. Heijboer is de invloed van de gemeente echter gering. „Vaak is het een publieks- zaak en zijn deze gebieden het ei gendom van staatsbosbeer of het Zeeuws landschap. Dan moeten wij een verzoek doen, veel meer kun nen we niet doen." Bij het opstellen van het nieuwe be leid zullen vantevoren verschillende organisaties worden geraadpleegd, zoals de campinghouders, Recron, VVV en de ZLTO. PvdA-er J. Ou- desluijs had in het rijtje de natuur- vereniging Tholen en de Zeeuwse milieufederatie gemist. Hij vond dat ook hun visie gevraagd moet wor den. P.W.J. Hoek (SGP), Van den Donker en Piet waren dat met hem eens. Heijboer zegde toe de natuur- vereniging uit te zullen nodigen. De SGP-fractie liet weten tegen het bevorderen van de waterrecreatie te zijn en er voor te waken dat de zon dagsrust wordt aangetast. Waarop Van den Donker zei: „Die waterre creanten gaan het water op joh, dan is het juist rustig op het land." Streekmuseum de Meestoof kan met de nieuwe brochure nog meer bekendheid geven aan de collectie. Streekmuseum De Meestoof, hoog tepunten uit de collectie, is het veer tiende deel uit een serie museum brochures die wordt uitgegeven door de Nederlandse Museumver eniging. Het is in een oplage van 2000 gedrukt. Eef de Jonge-Everaert uit Tholen schreef de tekst. De kosten werden voor rekening genomen door de stichting De Gijzelaar-Hintzen- fonds. Het boekje is zo groot als een prent briefkaart en telt 22 bladzijdes met tekst en foto's. Na de inleiding wor den de meekrapteelt, het leven en werk van Chris Lanooy, de merk en stoplappen, de stijlkamers, de bodemvonsten van Reimerswaal, de bovenverdieping, het schoollokaal en de landbouwschuur beschreven. De visserij viel buiten de boot, ver telt De Jonge. „Het moest in 2000 woorden, het waren er 2700 gewor den. Jammer dat het er nu niet in staat, maar het is wel een aanwinst voor het museum." In tien weken tijd kwamen tiendui zend mensen een kijkje nemen in het museum Watersnood 1953 te Ouwerkerk. Door de nationale her denking van de Ramp was de belangstelling voor het museum bui tengewoon groot. Naast particulie ren kwamen veel groepen naar het in een caisson ondergebrachte muse um. Dat opende op 2 februari de deuren en was sindsdien alleen de weekends open (en in de voorjaars vakantie). Groepen konden er op af wijkende tijden terecht. De moge lijkheid om met bus of boot vanaf de herdenkingsexpositie in Stavenisse naar Ouwerkerk te gaan, werd bij voorbeeld door 535 mensen aange grepen. „Soms hadden we wel acht groepten op een dag", vertelt Ria Geluk van het bestuur. Dat de toeloop buitengewoon was, illustreren de bezoekcijfers van voorgaande jaren. In het openings jaar 2001 kwamen 25.000 mensen een kijkje nemen en vorig jaar be zochten 22.000 belangstellenden het museum. De tienduizendste van dit jaar kreeg een bos bloemen en enke le boeken, en mocht zaterdag gratis naar binnen. Het watersnoodmuseum is nu weer dagelijks, behalve op maandag, geo pend van één tot vijf uur 's middags. Elly Schuurman van het Centrum voor Werk en Inkomen past het stuk van haar organisatie in de puzzel bij de opening van het bedrijfsverzamelgebouw aan de Haven in Sint-Maartensdijk. kwetsbaarheid bij ziekte van perso neel of terugloop van het aantal klanten. Hoewel de omvang van een CWI voor Tholen eigenlijk te groot was, is er tóch een vestiging geko men. Dat had te maken met de be reikbaarheid, terwijl het bestaans recht er alleen is bij een prima samenwerking tussen de partners. „Maar samenwerking moet geen doel op zich zijn. Dat is volstrekt onbelangrijk voor werkzoekenden en werkgevers", aldus Timmer mans. „Ik ben meer geïnteresseerd in wat we bereiken. Hoeveel men sen houden we uit een uitkering, of hoe snel doen we dat. En hoe snel helpen we een bedrijf aan perso neel." De cijfers zijn hoopgevend voor de toekomst van de Thoolse vestiging. Ze voldoet aan het laten uitstromen van 20% van de uitke ringsgerechtigden. En ook zit ze dicht aan tegen de 60% klanten die binnen zes maanden aan een baan worden geholpen. Kleine bvg's kunnen best, als er maar een CWI in is ondergebracht, vond mevr. A.G. Diimig van de raad van bestuur van UWV (de instantie die ziektewet, ww en wao uitvoert). Ze noemde het een paradox dat aan de ene kant het aantal klanten zo klein mogelijk moet zijn, terwijl er anderzijds een minimum aantal wordt geëist in verband met het be staansrecht van de vestiging. „Dat geeft dus een zekere spanning om open te moeten blijven. Maar als het hier niet lukt, zou ik niet weten waar wél", aldus mevr. Diimig. Ook zij wees erop dat niet de samenwer king centraal moet staan, maar het helpen van de klant. „De beste so ciale zekerheid is immers werk." „Je kunt van elkaar leren en leert de klant kennen. Bovendien vergemak kelijkt het de samenwerking als je onder één dak zit", zei Kok, die waarnemend directeur-generaal is voor het uitvoeringsbeleid werk en inkomen op het ministerie, over de formule van het bedrijfsverzamel gebouw. Hij vond het goed om als Haagse ambtenaar met eigen ogen te zien hoe het uitgedachte beleid gestalte krijgt. „Hier zijn de mensen immers echt met de klant bezig." Kok stak niet onder stoelen of ban ken dat de uitkomst is wat telt: dat die klant aan het werk gaat. Volgens hem komen er, gezien de verslech terende conjunctuur, volop uitda gingen voor de bvg's. In de progno ses voor 2003 veronderstelt het CWI landelijk een economische groei van 1% en een toename van de werkeloosheid tot 5,4% doordat de werkgelegenheid afneemt en de beroepsbevolking groeit.. In het Zeeuwse worden met name in de landbouw en visserij, de industrie en de dienstverlenende sector min der vacatures verwacht, alleen de zorg vertoont een lichte groei. Tegelijk met Sint-Maartensdijk is het bvg in Zierikzee geopend, beide CWI's hebben een tijdelijke status en vallen onder Goes. In die stad wordt met het bvg gewacht tot het nieuwe gemeentehuis er is, terwijl ook in Middelburg op dit terrein al druk wordt samengewerkt. De werkwijze en presentatie van al de ze CWI's wordt op elkaar afge stemd omdat het één organisatie is. Aan de Haven in de smalstad kun nen de klanten in de centrale hal volop zoeken in vacatures. Komen ze er niet uit, dan kunnen ze aan de balie terecht. De uitzendbu reaus houden op gezette tijden zit ting en ook van de gemeente is er op vaste tijden iemand in het bvg aan wezig. Het lijkt een paradox. Om het bestaansrecht te bewijzen moet het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI) in Sint-Maartensdijk een bepaald aantal 'klanten' per jaar helpen. Maar tegelijkertijd is alles erop ge richt om dat aantal klanten zo klein mogelijk te laten zijn en mensen zo snel mogelijk aan een baan te helpen. Tóch zal dit één van de afwegin gen zijn, later dit jaar, bij de beslissing of de tijdelijke status van het CWI een definitieve wordt. Bij de officiële opening, vrijdag, was ieder een vol lof over de manier waarop er in Tholen gewerkt wordt. De overheid is er alles aan gelegen om mensen zonder baan weer zo snel mogelijk aan het werk te hel pen, zodat ze niet al te lang een be roep hoeven doen op een uitkering. Daartoe worden de CWI's verbreed. Ze moeten samenwerken met ande re instanties, onder één dak, en dat wordt dan als bedrijfsverzamelge bouw (bvg) aangeduid. In Sint- Maartensdijk zitten aan de Haven naast het CWI de afdeling sociale zaken van de gemeente, de uitvoe ringsinstelling werknemersverzeke ringen (UWV), reïntegratiebedrijf KLIQ en de uitzendbureaus Rand stad, Start en Flexexpress. Zodoen de vindt een werkzoekende er niet alleen instanties die banen aanbie den, maar ook instellingen die hem kunnen begeleiden bij het vinden van werk. Die korte lijnen moeten voordeel opleveren. „Met de bvg's in Sint-Maartensdijk en in Zierikzee is hier datgene al gerealiseerd waar aan landelijk nog hard wordt gewerkt", zei J. Kok van het minis terie van sociale zaken en werkgele genheid vrijdag in de smalstad. Wethouder mevr. M.A.E. Velthuis legde in haar welkomstwoord uit waarom Tholen alles in het werk heeft gesteld om een eigen CWI te behouden. „In dit kleinschalige ge bied kennen we onze klanten per soonlijk. Zouden ze naar Goes of Bergen op Zoom moeten, dan zou den bovendien de korte lijnen ver dwijnen die hier tussen de instanties bestaan." Het bvg draait al een tijd je en de samenwerking tussen de partners verloopt soepel, aldus de wethouder. De gemeente heeft er méér taken ondergebracht dan al leen de wettelijk verplichte, in de vorm van een meldpunt schuldhulp verlening. Velthuis kondigde aan dat het de bedoeling is dat het bvg te zijner tijd onderdak vindt in het nieuwe gemeentehuis. Ze ging ook in op de criteria die gesteld zijn om een tijdelijk CWI om te zetten in een permanente vestiging. In de eer ste plaats moet er veel samenge werkt worden met andere partners en daaraan voldoet Tholen. Verder moet het aantal klanten minimaal gelijk blijven. Velthuis noemde dat een vreemde eis, omdat dit aantal afhankelijk is van het economische tij. Dat zit uit dat oogpunt momen teel mee: „Ook in Tholen groeit de werkeloosheid, met name onder jongeren." Eind vorig jaar zat 7,5% van de Thoolse beroepsbevolking zonder werk (tegen 4,3% eind 2001). Lid van de raad van bestuur van het CWI A.M. Timmermans toonde zich een voorstander van kleinscha ligheid. „Je hebt minder bureaucra tie, de bekendheid met de klant is groter en ook is er vaak een goede relatie met werkgevers." De keer zijde van kleinschaligheid is de Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5