'Ik wil altijd weg van de grote woorden Foto's van Arie de Yiet zijn levensberichten uit de vêêkrollen Donoren Sint-Philipsland niet opgeroepen voor geven van bloed B. en w. als kapitein en stuurman Titanic Beveiliging gemeentehuis Grote oefenavond moet voor gemis bloedafname Stille tocht Laatste huldiging bij Rode Kruis afdeling TholenJSint-Philipsland Donderdag 17 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Afrika Dijkpaal Door een achterstand bij de centrale registratie van de bloedbank in Amsterdam hebben de 300 donoren op Sint-Philipsland nog steeds geen oproep ontvangen om bloed te geven. De laatste bloedafname in De Wimpel in Sint-Philipsland vond in oktober plaats. Sinsdien is nog geen enkele donor opgeroepen. Aanhangwagens Verkoop Rode Kruiszegels via TGP flopt De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van het Rode Kruis bereidt een grote oefenavond voor nu de bloeddonor avonden zijn komen te vervallen. Dat zei vice-voorzitter Chr. de Neeff op de jaarlijkse ledenvergadering donder dag in het verenigingsgebouw in Sint-Maartensdijk. De grootste inzet voor vrijwilligers is de Zevendorpentocht in Oud-Vossemeer. De opkomst was met nog geen twin tig belangstellenden laag. Waslijn en knijpers Hij heeft de wereld gezien maar voelt zich het meest thuis in zijn eigen omgeving. Het liefst struint Arie de Viet de dijken af rond zijn geboor teplaats Sint Maartensdijk. De Viet (50) noemt zich een soort strand jutter. De vêêkrollen, goed Zeeuws voor het aanspoelsel op de vloedlijn, lokken hem steeds weer. Tüssen die dode vogels, houtresten en dat afge storven organisch materiaal vindt hij zijn inspiratie. In zijn fotowerk doet hij verslag van die zoektochten tussen eb en vloed. Beelden die zich op het netvlies vastzetten, als zeepokken op een ooit bij het zwem men ver'oren zonnebril. „Hier bij Gorishoek begint en eindigt het leven van de grote oceanen." Voor veel Tholenaren is Arie de Viet een bekend gezicht. Ruim vijftien jaar al schrijft hij voor de Eendracht- bode. Ook levert hij foto's bij zijn verhalen en die van collega's. Een heel ander soort werk. Foto's in de krant staan bijna altijd vol met men sen. Een journalist is altijd tussen het volk. De Viet heeft er geen proble men mee. Integendeel, de poëzie van het dagelijks leven zoals dat in een streekblad voorbij komt, boeit hem nog altijd. Toch is er ook die andere kant. Afstand nemen, beschouwen, stil staan bij de dingen. De expositie An D'n Diek die vrijdag 25 april opent in galerie 't Rosarium in Tho- len biedt een kijkje in zijn leefwereld. De wandelingen en fietstochten langs de Oosterschelde en de polders vlak daarachter. „Noem het jezelf leegma ken. Even weg van de mensen, even het andere. Even stilstaan bij iets in je omgeving." In zijn werkkamer liggen de foto's nog uitgespreid op de grond. Lijsten moeten nog worden gemaakt. De se lectie is nog niet helemaal voltooid. De Viet treedt zelden naar buiten met zijn werk. Ruim twintig jaar geleden exposeerde hij wel eens in de Gast huiskapel in Tholen. Collages met veel plak- en knipwerk, fröbelwerk noemt hij het zelf bescheiden. Ook in zijn toenmalige woonplaats Amster dam deed hij wel eens mee aan een groepstentoonstelling. Daarna werd het twee decennia lang stil. De Viet voelt zich meer op zijn gemak achter de lens en aan de andere kant van de kladblok. Hij voelt zich lekker in de luwte. Ook over het werk in 't Rosa rium wil hij niet opscheppen. Heel bewust heeft hij zijn foto's, veel zwart-wit en enkele in kleur, titels in het Thools dialect meegegeven. „De kunstwereld staat toch al bol van het verheven woordgebruik. Daar houd ik zelf niet zo van. Ik wil altijd weg van de grote woorden. Door te kiezen voor titels in dialect bevestig ik de verbondenheid van het werk met zijn omgeving. Het krijgt daardoor iets ei gens mee." Wie bij De Viet mooie plaatjes van het Thoolse landschap verwacht is aan het verkeerde adres. Het maken van een VVV-folder laat hij graag aan anderen over. In de foto's van De Viet is altijd een strijd aan de gang. De mens vecht er met de natuur, het water klotst onnavolgbaar tegen het basalt. Altijd is er beweging, licht en confrontatie. In het veen van de Scherpenisse-polder dringen zich op eens draineerbuizen aan het oog op, noodzakelijke elementen om te ko men tot wat tegenwoordig zo modi eus natuurontwikkeling wordt ge noemd. Elders in diezelfde polder komen plots roestige platen van een reeds lang geleden voltooide ruilver kaveling aan het licht, half overwoe kerd door wilde kamille. Op een fraai in beeld gebrachte basalthelling bij Strijenham leidt een ketting tussen al le blaaswier naar een niet te zien schip. Nooit is de mens ver weg in de foto's van De Viet en altijd grijpt hij in. Nostalgie, een verlangen naar het oude Zeeland, klinkt in zijn woorden door. „Het zit blijkbaar in de mens om de dingen om zich heen te veran deren." Als jonge vent verliet De Viet het ei land. Hij ging studeren aan de Socia le Academie in Breda. In het spoor van zijn echtgenote, de arts Marthe Bouvy, kwam hij in Amsterdam te recht. Via de Nederlandse Lepra Stichting werd het echtpaar tussen 1981 en 1984 uitgezonden naar Afri ka. In Uganda raakte hij meer en meer gefascineerd door de fotografie. „Ik was een van de weinigen in de wijde omgeving met de camera. Het was de tijd na de val van de dictator Idi Amin. De mensen hadden behoef te aan pasfoto's voor identiteitskaar ten. Via buren en vrienden van buren ben ik er min of meer ongewild inge rold. Later werd ik gevraagd voor fa miliefoto's. 's Avonds in dat Afri kaanse strijklicht poseerden ze dan. De vrouwen in hun kleurige kleding, de mannen met gepoetste schoenen, een grote gettoblaster als eerste sta tussymbool erbij. De röntgenafdeling op het hospitaalterrein fungeerde als een soort donkere kamer. Het was voortdurend improviseren. Vaak ont brak er water, zodat je niet kon ont wikkelen. Of de verlichting viel uit, juist als je bezig was met belichten. Uiteindelijk hebben we toen via vrienden in Kenia en Nederland een alternatief ontwikkeld. Het was zeker geen 1-uurs service." Afrika heeft hem nooit meer losgela ten. Na begonnen te zijn bij de PZC als hulpverslaggever en correspon dent kwam hij in 1987 bij de Een- drachtbode terecht. Ook stelde hij twee fotoboekjes over de historie van Sint Maartensdijk samen. Lange zoektochten naar bijzondere foto's. Gesprekken met oudere Smurdieke- naren over hoe het was. Door de jour nalistieke arbeid kwam hij lang niet aan het fotograferen voor eigen doel einden toe. Pas na recente ontwikke lingen in de persfotografie, en de daarmee behaalde tijdwinst, heeft hij zijn oude liefde weer opgepakt. „Voor de krant hoef je foto's niet meer af te drukken. Het inleveren van negatieven volstaat. Daarmee is ook de magie uit het vak verdwenen. Het opkomen van het beeld in het water, het langzaam vorm aannemen van wat je hebt vastgelegd, het is er niet meer. Dat proces begon ik te missen. Daarom heb ik het weer opgepakt. Hoewel ontwikkelen in een doka vaak vies werk is, doe ik het graag. Het is vaak improviseren, het toeval speelt een rol. Het doet me aan Afrika denken. Ook daar pakken mensen dingen aan, zonder het eindresultaat te kennen. Alleen is het voor mij hob by, daar is het overleven." Tegenwoordig publiceert De Viet ook regelmatig in het dialecttijdschrift Noe. Op de expositie in 't Rosarium komt een voorbeeld van dat werk te rug, Diekpaele 54. Een foto van een door een kinderhand versierde dijk paal, vergezeld van een door De Viet geschreven gedichtje in Thoolse streektaal. De schrijver en de foto graaf in De Viet komen er samen. Hij vindt beide disciplines even waarde vol. „De tekst en het beeld, ze wor stelen niet in mij. Het zijn twee zelf standige grootheden. Ik kan niet kiezen, ik wil niet kiezen. Het is goed zo." De expositie in galerie 't Rosarium van Hans Westerweel in Tholen is te bezoeken van 25 april tot en met 3 mei, van 13.00 tot 17.00 uur. Adres: Rosarium 13. VERVOLG VAN VOORPAGINA Zowel Hoek als J. Oudesluijs (PvdA) wezen erop dat de parkeerproblemen in het centrum nog steeds voorname lijk worden veroorzaakt door de lig ging van supermarkt Cl000 aan de Eendrachtsweg. „Maar dat was tien jaar geleden al zo, toen zat ik hier ook," zei Hoek die in die période raadslid was, maar nu F.J. Goossen verving. Wethouder L.J. van Doom liet weten dat er 'binnenkort' meer valt te vertellen over het uitplaatsen van C1000. Oudesluijs was blij met het voorstel om in de Paulinastraat weer tweerich tingsverkeer toe te staan. Daarmee zal de snelheid van de automobisten wor den verminderd. Ook zouden er aan beide zijden stoepranden moeten ko men, zo was gebleken uit overleg met de bewoners. Een extra trap aanleggen tegen de dijk van de Wal bij het parkeerterrein aan Contr' Escarpe kreeg ook de steun van de commissie, al vroeg J. Bijl (CDA) zich af of dat niet ten koste zal gaan van een of twee parkeervakken op het terrein. Volgens de wethouder zal het advies bureau onderzoeken wat de financiële gevolgen zijn van het handhaven van de blauwe zone. En niet zozeer of de maatregel ingevoerd moet worden of niet. Wel wil het college eerst afwach ten hoe het in Tholen werkt voordat deze maatregel ook in de smalstad wordt ingevoerd. Oudesluijs bestreur- de dat. Over het omzeilen van het paaltje op de Botermarkt, kon Van Doom niet veel zeggen. „Mensen zijn nu eenmaal inventief." De kosten van het adviesbureau Soab vallen volgens Van Doom wel mee. „Het onderlig gende verkeerscirculatieplan lag er al. Er moest alleen gekeken worden naar het alternatief van de ondernemers vereniging." Twee ondernemers, A. Molenaar en M. van Tienen, zaten op de tribune. Het agendapunt werd als eerste be handeld zodat zij al snel weer naar huis konden. We hebben er sinds enkele jaren een nieuw fenomeen bij in ons land: de stille tocht. De eerste keren dat zo'n zwijgende stoet, als teken van herdenking en af schuw, door stad of dorp trok, vond ik het indrukwekkend. Geen beter leven dan medeleven, niet waar? De laatste tijd worden echter te pas en te onpas van dergelijke tochten op touw gezet en daardoor heeft het stille protest enorm aan kracht ingeboet. Er is volgens mij zelfs een deel van de bevolking dat zich serieus bezighoudt met 'stille-tochttoerismeEven kijken waar we dit weekend weer terecht kunnen voor een tochtje. Zo 'n negentig hondenlief hebbers trotseerden zelfs hevige sneeuwstormen om samen in een stille tocht hun hond uit te laten als protest tegen een onverlaat die kort daarvoor zijn trouwe huisdier had doodgemarteld. Ik vraag me eerlijk gezegd af of die re spectloze Bredase woesteling werkelijk van slag is geraakt door de zwijgen de hondenbrigade die langs zijn leegstaande huis paradeerde. Natuurlijk maak ook ik me ernstig zorgen over de vervaging van fatsoens normen en uiteraard verafschuw ik, net als al die 'stille-tochtlopershet als maar toenemende geweld. We kunnen en mogen het niet als normaal gaan beschouwen dat een jongen die met een sneeuwbal gooit, wordt teruggepakt met een dodelijke koge een goed gericht pistool. En het is volkomen ab surd dat een knul uit Venio, die een weerloze oude dame te hulp schiet, wordt doodgetrapt door beestachtig tuig. Grote sterke bouwvakkers keken van een afstand toe en talrijke omstanders vonden het niet nodig (of te link) om de arme 'held'te helpen. En daar wringt nu volgens mij net de schoen. De grote massa huilt krokodillentranen van verontwaardiging, politici en andere verantwoordelijken voor openbare orde slaan louter ferme taal, maar er gebeurt niets. In de dagen na het zoveelste incident worden massaal waxinelichtjes, bloemen en knuffelberen op de plaats des onheil weggelegd, maar dit uiterlijke vertoon verbloemt slechts de onmacht die in onze samen leving schuilgaat. We zijn kennelijk met z'n allen niet in staat om de relatief kleine groep respectloze dissonanten uit ons midden te elimineren. Hoe goed ook bedoeld, notoire raddraaiers en onbeschofte probleemjongeren roep je geen halt toe met een overal opduikend lieveheersbeestje, of het organiseren van de zoveelste stille tocht. Wij creatieve (maar laffe) Nederlanders denken ons van dit grote maat schappelijk probleem af te kunnen maken door in de veilige anonimiteit aan stille protestmarsen deel te nemen. Gespierde taal wordt gemeden, of geuit in kleine kring, en voor oplossingen in de strijd tegen zinloos geweld wordt vragend naar anderen gekeken. Onze eindeloze tolerantie en de 'vrijheid blijheid-cultuur werpt zijn wrange vruchten af. Gewetenloze delictplegers worden begroet als mediahelden en advocaten bereiken tegenwoordig de status van filmster. Politieke enquêtecommissies en kunstmatig opgerekte rechtszaken worden als heuse bestsellers integraal op het tv-scherm ge bracht. Hoofdschuddend zie ik al die gênante heisa aan en ik overpeins de mogelijkheden om werkelijk een steentje bij te dragen in de strijd tegen als- nuiar oprukkende straatterreur. Mijn kinderen gaan aanstonds puberen en ik houd mijn hart vast voor hun toekomst. Zouden ze zich staande houden in de keiharde jongerenjungle? Blijkt onze strenge maar rechtvaardige opvoeding afdoende te zijn tegen allerlei opdoemende gevaren op zowel verbaal als (a)sociaal gebied? De panklare oplossingen om de diepgewortelde rottig heid uit onze samenleving te bannen, heb ik helaas nog niet gevonden. Maar ik ben er wel achter dat het verleggen van onze acceptatiegrens niet de juiste oplossing is. Net zo min als al die goedbedoelde stille tochten trouwens. A. van Dijke uit Sint-Philipsland (rechts) en J.P. Dekker uit Sint-Annaland kregen een 'druppel' en een hos bloemen voor 60 en 40 keer bloedgeven. En op Tholen is meer dan de helft van de ruim 700 Thoolse donoren nog niet gevraagd om op de bloed bank in Bergen op Zoom bloed af te geven. De inzameling is sterk veran derd: er is minder plasma nodig, maar meer behoefte aan rode bloed cellen en bloedplaatjes. De bloedpro ducten van sommige donoren is juist erg gewild; zij krijgen wel herhaal delijk een oproep. Dat de donoren op Sint-Philipsland nog geen oproep hebben ontvangen, ligt aan de achterstand die er is bij de centrale registratie. Het bloedinza- melen verhuisde van de stichting Sanquin in Amsterdam naar de bloedbankdivisie Zuidwest van San quin in Rotterdam. Donoren moeten nu naar de bloedbank in Bergen op Zoom of Dirksland en worden niet meer geprikt door medewerkers van het centrale laboratorium van de bloedbank in Amsterdam die naar Tholen kwamen waar de afdeling van het Rode Kruis alles in gereed heid bracht om de afname vlotjes te laten verlopen. De namen en adressen van degenen die hebben laten weten te blijven do neren, moeten worden overgedragen. „Daar zit hem het probleem," vertelt Adrie van Dijke die jarenlang actief was bij de inzamelavond in Sint-Phi lipsland. „Er zijn donoren die begrij pen niet waarom ze nog niet opge roepen zijn. Ik krijg daar vragen over. Er wordt over gepraat tussen de donoren onderling." Van Dijke belde er met de bloedbank in Amsterdam over. „Het gaat om een hele regio die bij moet worden geschreven. Dat zijn zo'n 35.000 adressen. Wij waren in oktober één van de laatste afdelingen die over gingen. Eerst moest de lijst in Am sterdam opgeschoond worden. Daar zaten namen tussen van donoren die al lang geen donor meer zijn. De op geschoonde lijst moest naar Rotter dam. Daar moeten ze worden inge voerd, maar dat moet handmatig want het zijn twee verschillende sys temen. Daarom duurt het zo lang." Van Dijke betreurt de gang van za ken: „Sanquin heeft flink zitten lob byen om mensen zo ver te krijgen dat ze bloed blijven geven en dan ho ren de donoren er na een half jaar nog niks over. Het is de bedoeling dat ze naar de bloedbank in de regio gaan, maar de vraag is of ze dan nog gaan nu het zo lang duurt." Donderdagavond werden tijdens de algemene ledenvergadering van de afdeling Tholen Sint-Philipsland voor de laatste maal bloeddonoren door het plaatselijk bestuur in het zonnetje gezet. Er waren tien dono ren die voor de huldiging waren uit genodigd, slechts twee waren aan wezig. Van Dijke zelf kreeg een 'druppel' voor zestig keer bloedgeven en J.P. Dekker uit Sint-Annaland voor veer tig keer bloed doneren. Voortaan krijgen de donoren het blijk van waardering op de bloedbank zelf en niet langer meer tijdens de jaarlijkse ledenvergadering. Het bestuur be treurt dat, maar kan daar verder niets aan doen. Het huldigen van de dono ren was een vast onderdeel op de jaarlijkse bijeenkomst. Voor het be stuur en de leden een moment om nog eens met de donoren bij te kun nen praten. Die mogelijkheid is er niet langer maar het bestuur wil pro beren om op een andere manier naar buiten te treden door bijvoorbeeld grootschalige oefeningen te gaan houden. De laatste bloedafnameavond vond in oktober plaats in De Wimpel in Sint-Philipsland waar 147 inwoners bloed gaven. Op Tholen werd eind september in Haestinge in de smal stad nog bij 441 donoren bloed afge nomen. Van Dijke kreeg nog een ex tra bos bloemen van Chr. de Neeff namens het afdelingsbestuur omdat hij al jarenlang de bloedafnameavon- den in Sint-Philipsland hielp te orga niseren. De Neeff bedankte Van Dij ke daarvoor. Op zijn beurt werd De Neeff weer bedankt voor zijn inzet bij de bloed- afnameavonden op Tholen. Ook hij kreeg een bosje bloemen. Nu van voorzitter Bert Stolk. De Neeff: „Helaas zijn de bloedafnameavon- den beëindigd. Het was voor ons een van de grootste en leukste activitei ten. We hebben dat met heel veel plezier samen met de EHBO ge daan." Door het wegvallen van de donor avonden heeft het Rode Kruis materi aal, zoals brancards, dekens en twee aanhangwagens, over. Daarvoor zal nog een bestemming worden gezocht. De overige donoren die een erken ningsteken krijgen zijn A. Verkerke (voor 80 keer bloed geven), J.C. Fili- us (60 x), J. Quist (60x) en M.J. Wa- gemaker (60 x), allen uit Sint-Philips land. Veertig keer bloed afstaan deden M.W. Klippel. J. Klippel en M.C. Priem uit Stavenisse en J.M. Breeman en A. Takardingan uit Sint-Philips land. Zeer verheugd was ik toen ik ver nam dat het gemeentehuis zal wor den beveiligd. Ik begin me namelijk in toenemen de mate zorgen te maken over het welzijn van de ambtenaren. Zo links en rechts verneem je toch een ten dens dat men zich niet meer zo kan vinden in het gemeentelijk beleid, iets wat ook de ambtenaren zelf niet ontgaan zal zijn. Nu kan ik me niet voorstellen dat deze tendens zich zal gaan ontwikkelen in een uiting van handtastelijkheden jegens de gemeentelijke medewerkers, maar toch. Anno 2003 is het natuurlijk zo dat iedere zichzelf respecterende ambtenaar zich af en toe bedreigd zegt te voelen, maar toch moeten we hun angst niet meteen bagatelli seren. Ik roep hierbij de burgers van Tholen op de ambtenaren vooral vriendelijk te blijven bejegenen, ook al moet u misschien uw halve huis afbreken omdat uw bouwver gunning niet helemaal in orde was. Of wanneer u een tweede hypotheek af heeft moeten sluiten om de riool rechten te kunnen voldoen. Tenslot te is 56500 euro voor een paar goe de deuren nu ook weer niet zo'n gigantisch groot bedrag. Wat koop je daar tegenwoordig nou nog voor? Ik pleit er ook voor om nu al geld vrij te maken voor het moment van verhuizing naar het nieuwe gemeen tehuis in Tholen, zodat de ambtena ren vervoerd kunnen worden in goed beveiligde pantserwagens waarvan er ongetwijfeld wel een paar te koop aangeboden zullen worden door het Amerikaanse leger als de oorlog in Irak is afgelopen. Dan hoeven ze tenminste tot die tijd daar niet over in te zitten. Hans van Zetten, Kruittorenstraat 19, Tholen. Naar aanleiding van de slogan ,Geef uw mening over uw gemeente' wil ik nogmaals mijn bijdrage leveren. Al hebben velen hun mening gege ven, tot op heden bleek deze oproep slechts symbolisch bedoeld te zijn. Maar hadden burgers dat nog niet begrepen? Geen der politieke partij en voelt zich aangesproken op de vaak aristocratische manier van be leid. De mening van burgers doet er niet toe, alleen hun stem en belas ting is van belang! Hoewel over tuigd van hun onevenwichtig beleid, zet niemand van het college de eer ste stap om het evenwicht te herstel len. Toch kennen zij allen het princi pe van een weegschaal mag ik aannemen! Een nieuw fenomeen doemt er nu weer op: Beveiliging! Er wordt maar liefst 56.500 euro (dat is circa 124.510 gulden) voor beveiliging van een ten dode gedoemd ge bouw uitgetrokken. Ook nog een ontruimingsinstallatie van 1. 401. 980 euro (slechts 3.089.560 gulden) om nog maar te zwijgen van een apart veiligheidsplan voor het mis schien nieuw te bouwen gemeente huis. Het monumentale gemeente huis in Sint-Maartensdijk 'opknap pen' om het op vrij korte termijn weer af te breken. Over belasting geldvernietiging gesproken. Dit soort financieel mismanagement zorgt ervoor dat de belastingen steeds moeten worden opgeschroefd. Dan is er nog een pracht argument om de bouw van het gemeentehuis duurder te laten uitvallen dan oor spronkelijk bedoeld was. Er wordt nu verschil gemaakt tussen bouw kosten. die maar 11.798.285 euro (of 26.000.000 gulden) mogen bedra gen en stichtingskosten, die 21.000.000 euro (of 46.277.910 gul den) all-in zullen worden. Om dit te kunnen .bewaken' moet de CU wel een Rottweiler aanschaffen! Ooit zou burgemeester Nuis als een tijger vechten voor Bergse ladderwagen m.b.tbrandweer zei hij 25-10-01). Zou het niet wenselijk zijn dat op dezelfde manier werd gevochten voor het behoud van het bestaande gemeentehuis in Sint-Maartensdijk zodat de nu te plegen investering geen weggegooid geld wordt? De losse opmerking van ex-raadslid Dijke ,Een groot deel van de Tho lenaren begrijpt waarom een nieuw gemeentehuis nodig is', is uit de duim gezogen, want al vele malen hebben honderden burgers hiertegen geageerd! Maar, papier is geduldig, daar kun je alles op kwijt, ook on waarheden! De gemeente Tholen gaat zich spie gelen aan Zierikzee. Nou dan zijn de rapen pas echt gaar', reken maar. De vijf architecten presenteren hun visie aan de stuurgroep en die geeft advies aan het college, dat voorheen unaniem fiat gaf. Ziet u de comedie? Toneelspel van de bovenste plank! René van Voren en Piet Bambergen waren hierbij vergeleken nog maar amateurs. Stuurt de gemeenteraad het erop aan dat de burgers zich massaal inzetten tegen het bouwen van het onnodige, majestueuze, prestigieuze, nieuwe gemeentehuis? Werken zij er zelf niet op aan dat de burgers geen enkele affiniteit meer hebben met de politiek? Inwoners die denken aan het houden van een referendum, worden teleurgesteld, omdat de wetgever deze zaken daar niet onder heeft begrepen. Maar doen alsof er geen gevaar dreigt - zoals de kapitein van de Titanic deed - niet opletten, ogen dicht voor ge varen en volgas vooruit, dan wordt het eén ramp! Ongeacht politieke kleur. Wie het niet eens is met de kreet van Dijke, zou zich schriftelijk moeten uitspreken tegenover de ge meenteraad of minstens tegen zijn eigen voormannen van de politieke partijen. Wie schrijft, die blijft! Wie zwijgt, stemt toe! Wat rest de burger? C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. De verkoop van Rode Kruispostze gels via TGP is een grandioze flop geworden, zo zei bestuurslid Jany Boogaard over de mogelijkheid ex tra inkomsten te verwerven via de landelijke verkoopactie. Plaatselijk zorgde de verkoop van artikelen op de braderiën door de dames van de soosactiviteiten voor ruim 3000 eu ro. Het aantal vrijwilligers van de afde ling bedraagt ongeveer 100. In het bestuur werden Chris de Neeff uit Scherpenisse en Rika Goe- degebuure-Vermeulen uit Sint-An naland herkozen. Het ledental van de afdeling liep iets terug van 711 in 2001 naar 706 vo rig jaar. Het aantal donateurs steeg in diezelfde periode van 68 naar 349. Die grote stijging wordt ver oorzaakt door het opschonen van de landelijke registratie. Een groot deel komt van de groep die wel geregis treerd is (van 844 in 2001 naar 488 in 2002), wel een bijdrage overma ken maar nog niet is opgenomen als lid of donateur. Daarnaast zijn er nog 87 personen die af en toe geld overmaken. De opbrengst van con tributie en giften viel vorig jaar te gen. Dat bedroeg 3500 euro minder dan het jaar daarvoor, van 16.550 euro naar 11.856 euro. De collecte was echter weer beter, van 5156 eu ro naar 7766 euro. De afdeling had over vorig jaar te maken met een stijging van de be- stuurskosten (voornamelijk kilome tervergoeding) en de kosten van de bus. Deze rijdt vaker (hulpdiensten, vervoer vrijwilligers naar cursussen, en gasten naar vakantieprojecten) en brengt ook meer op, maar de eerste grote beurt brengt hogere uitgaven met zich mee. Er zijn vier nieuwe chauffeurs aan getrokken: Wim Quak en Ineke de Jonge-van Beek uit Sint-Philipsland, Kees van der Meer uit Sint-Maar tensdijk en Astrid van Hout uit Oud- Vossemeer. Daarmee komt het aan tal bestuurders van de Rode Kruisbus op negen. Ook de kosten van de huisvesting vielen hoger uit. Dat kwam omdat het bestuur te maken kreeg met ver nielingen aan het gebouw. De lood- slap aan de schoorsteen op het ge bouw was door vandalen vernield waardoor het gebouw is gaan inre genen. Dat leidde tot een fikse scha de. Een grote kast moest er voor worden afgebroken en ook de vloer bedekking had er onder te lijden. De afdeling sloot dan ook af met een nadelig saldo van 10.807 euro. De uitgaven van 36.615 euro overtrof fen de inkomsten van 25.808 euro. Volgend jaar zal het tekort echter een stuk minder zijn, zo verwacht het bestuur. Dan wordt een tekort van 7311 euro verwacht. De kas- commissie van Vincent Nooren en Cees Verloop bekeek het financiële verslag en keurde de cijfers goed. Nooren en Astrid van Hout zijn ka derinstructeurs geworden. Zij gaan de EHBO-lessen verzorgen volgens de nieuwe richtlijnen. Voor de op vang en verzorging zijn twee kisten beschikbaar (een voor Tholen en een voor Sint-Philipsland) die spullen bevatten voor de registratie bij ram pen, het registratie informatiesys teem slachtoffers. Naast formulie ren, zit er ook een zaklamp en kaarsen bij en een waslijn met knij pers om berichten op te kunnen han gen. De afdeling gaat 3000 euro schen ken aan een kinderziekenhuis in Ma- nizales in Colombia. Het project duurt drie jaar. Het district draagt 5000 euro bij. JfcBgMCT~T4?:j^«»é"V i Arie de Viet met een van de foto 's uit het drieluik Vêêkrollen Hengst dOosterschelde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3