Geen pijn meer bij mondhygiëniste Vraagsturing in de zorg drijft kosten op Weer leren vertrouwen in je lichaam VGZ in de regio West-Brabant Woorden als heelmeester Sportief en ontspannen op vakantie met 40 korting L Zorgverzekeraar Meer zorg kost meer geld www.vgz.nl Brillen en contactlenzen April 2003 Verzekeringswinkels in de andere regio's si stuur mij geheel vrijblijvend meer informatie over: VERZORGD S VERZEKERD Marc van der Meer, hoofd Marketing: 'Als u een bril of contactlen zen nodig heeft, kunt u deze aanschaffen zonder een eigen bijdrage te betalen. Dat wil zeggen, met de volgende "spel regels": u heeft een Jongeren Xtra Verzekering, een Plus Integraalverzekering of een Optimaalverzekering afgeslo ten. De bril of lenzen moeten worden aangeschaft in een winkel van Hans Anders. Bril dragers kunnen dan eens in de twee jaar gratis een bril aan schaffen, met glazen die desge wenst zijn ontspiegeld en/of voorzien van een krasvaste laag. Hans Anders heeft voor verzekerden van VGZ een apar te collectie glazen samenge steld. Om in aanmerking te komen voor een gratis comple te bril moeten de glazen dan ook afkomstig zijn uit deze VGZ "glastabel". Lensdragers kunnen dan in plaats van een bril elke twee jaar kosteloos vier paar half aarlenzen of 24 paar maandlenzen afnemen. Voor alles geldt in ieder geval dat VGZ rechtstreeks betaalt aan Hans Anders. Er hoeft dus niets te worden voorgeschoten. Voor meer gedetailleerde infor matie surft u naar www.vgz.nl. Onder het kopje "Mijn polis staat de exacte Regeling Ge zichtshulpmiddelen. Verzorgd en Verzekerd is een periodieke uitgave van Zorgverzekeraar VGZ. De inhoud is zorgvuldig samengesteld. Er kunnen echter geen rechten en/of verantwoordelijkheden aan worden ontleend. Redactieadres: Zorgverzekeraar VGZ Afdeling Communicatie Postbus 30374 6503 HZ Nijmegen VGZ is op drie manieren be reikbaar: via internet (24 uur per dag), telefonisch (op werk dagen tot 18.00 uur) en in de Verzekeringswinkels (bel voor openingstijden). Drie ma nieren om bijvoorbeeld wijzi gingen door te geven of om vragen over uw zorgverze kering te stellen. Eén van de meest gestelde vragen is; 'Hoe zit het precies met de vergoedingen voor mijn bril en contactlenzen?' Zorgverzekeraar VGZ en Mondhygiënistenpraktijk Nijmegen-Wijchen-Veghel zijn vorige week een proef gestart met laserbehandeling. Door gebruik te maken van. geavanceerde laserapparatuur kunnen patiënten vrijwel pijnloos van hun tandsteen worden verlost. Behandeling met laser door een vrijgevestigde mondhygiënist is in Nederland uniek. In de medische wereld wordt de lasertechnologie al jaren succesvol toegepast. Bij laserbehandeling door een mondhygiënist is verdoving meestal niet nodig, de behandeling is nagenoeg pijnloos en de napijn bijna nihil. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat het resultaat van laserbehandeling minstens even goed is als behandeling op de traditionele wijze. Hier naast is de schatting dat laserbehandeling tussen de vijf procent en vijftig procent tijdwinst oplevert. De proefperiode van 12 maanden wordt tevens gebruikt om hierover meer accurate gegevens te verzamelen. De vrijgevestigde mondhygiëniste werkt op verwijzing van een tandarts. De Raad voor de Volksgezondheid Zorg (RVZ) heeft aangege ven dat de zorgkosten 'exploderen'. De redenen daarvoor zijn dezelfde als die eind vorig jaar voor de nominale premieverho gingen zorgden: een vergrijzende bevolking, meer dure medische mogelijkheden en meer vraag naar zorg. Met name die toene mende vraag naar zorg jaagt de premie omhoog. Het lijkt een ingewikkeld verhaal, dus hoe zit het precies? Kanker. Nog steeds een woord vol lading. Vroeger werden patiën ten na behandeling van kanker aan hun lot overgelaten. Maar dat hoort steeds meer tot een ver verleden. Met een verwijsbrief van huisarts of specialist kunnen patiënten leren omgaan met her stel; lichamelijk en geestelijk. Herstel Balans. Zo heet het revalidatieprogramma dat men sen die voor kanker zijn behan deld, weer op de been helpt. Het Integraal Kankercentrum Lim burg nam hiervoor in 1996 het initiatief en de reacties zijn volgens Roos-Marie Tummers, adviseur psychosociale zorg van het 1KO (Integraal Kankercen trum Oost), unaniem positief. 'Het is voor mensen prettig om samen in een groep te werken aan het herstel. Ze leren weer ver trouwen krijgen in hun lichaam. Het contact met lotgenoten helpt hierbij.' Het programma duurt drie maan den, en wordt door VGZ vergoed vanaf de Uitgebreide Aanvul lende Verzekering. Elke week gaan mensen twee keer sporten, een keer individueel en een keer met de groep. Daarnaast is er een keer in de twee weken een avond aandacht voor het geestelijk her stel. 'In die drie maanden zijn er acht themabijeenkomsten. Er is een psycholoog die de gesprek ken leidt, mensen laat praten en daarnaast voorlichting geeft. De mensen kunnen zo hun ervarin gen delen.' Bij het sporten ver kennen de patiënten hun grenzen; wat kan het lichaam nog? De thema-avonden zorgen voor ac ceptatie en herstel. Samen zorgt dit voor de balans. Zorgverzekeraars berekenen de premie onder andere op basis van de beschikbare cijfers van de zorgkosten, tot en met het derde kwartaal van een kalen derjaar. Vorig jaar resulteerden die berekeningen in forse stij gingen. Particuliere premies ste gen met zo'n 11 procent. De nominale ziekenfondspremie verdubbelde zelfs. Koepelorga nisatie Zorgverzekeraars Ne derland gaf het al aan: over de hele linie blijken de resultaten bij zorgverzekeraars tegen te vallen en men is het erover eens: de premieverhoging was eigen lijk nog te laag. Daar komt bij dat de politiek het besluit heeft genomen dat de vraag van verzekerden naar zorg leidend moet zijn. Met andere woorden: zorgverzekeraars moe ten zoveel zorg inkopen, dat ver zekerden binnen een redelijke termijn geholpen worden in zie kenhuizen of bij andere zorg verleners. Een goede en logi sche beslissing. Maar dat heeft een behoorlijke impact op de kosten. Enerzijds kost het weg werken van wachtlijsten extra geld. Anderzijds zorgt een sneL- le hulpverlening ook voor méér vraag naar zorg. Deze insteek zet de kosten verder onder druk. Als er niets wordt gedaan, blij ven die kosten oplopen. Op welk percentage de daadwerkelijke stijging dan uitkomt, is natuurlijk onbekend. Maar de gecalculeerde negen a tien procent jaarlijkse stijging wordt zeker overschre den. Met andere woorden: de pre mies voor 2003 zijn eigenlijk nu al achterhaald. VGZ wacht niet af en neemt haar verantwoorde lijkheid door te doen wat binnen haar vermogen ligt om de zorg kosten zoveel mogelijk in de hand te houden. En dat zónder in te boeten op kwaliteit van zorg. Bijvoorbeeld door de explosieve kostenstijging op het gebied van dienstenstructuren en praktijk ondersteuners binnen de huisart senzorg af te remmen. In de zie kenhuissector wordt geprobeerd de budgetstijgingen te beheersen. Maar ook bij tandheelkunde, ambulancezorg, hulpmiddelen, zittend ziekenvervoer en kraam zorg kunnen de kosten worden gereduceerd. Alleen door VGZ wordt door deze maatregelen al een fors aantal miljoenen be spaard. Maar dat is bij lange na niet genoeg. Ook de overheid moet maatregelen nemen. De lange duur van de kabinetsforma tie werkt ook niet positief. Want voordat het nieuwe kabinet echt tot daden overgaat, zijn we weer een tijd verder. Wordt 2003 daar door het jaar van de gemiste kan sen? Zo ja, dan staan de premies voor 2004 nu al weer onder druk. Vraagsturing kent haar prijs. Te betalen door ons allemaal. Verzekeringswinkel Bergen op Zoom Verzekeringswinkel Breda Verzekeringswinkel Oosterhout Verzekeringswinkel Roosendaal Verzekeringswinkel St. Maartensdijk Verzekeringswinkel Steenbergen P. Vineloolaan 4 (Plein XIII), Postbus 333 4600 AH Bergen op Zoom tel: (0164) 28 34 00 Nieuwe Ginnekenstraat 35, 4811 NN Breda, tel: (076) 514 88 02 Heuvel 14901 KB Oosterhout, tel: (0162) 42 28 80 De Roselaar 614701 BB Roosendaal, tel: (0165) 55 66 88 Markt 24, 4695 CG St. Maartensdijk, tel: (0166) 66 70 06 Kaai straat 45, 4651 BM Steenbergen, tel: (0167) 54 01 26 Eindhoven *s-Hertogenbosch Maastricht Nijmegen Tilburg Verzekerings winkel VGZ Venlo Venrav Kennedyplein 300, Postbus 445, 5600 AK Eindhoven of bel met klantcontacten: 040-2322911 Nieuwstraat 77, Postbus 1022, 5200 BA 's-Hertogenbosch tel: (073)615 64 11 Randwijcksingel 20, Postbus 1225,6201 BE Maastricht tel: (043) 350 12 12 Keizer Karelplein 32, Postbus 30374, 6503 HZ Nijmegen tel: (024) 328 79 99 Spoorlaan 396, Postbus 200, 5000 AE Tilburg, tel: (013) 537 62 22 St. Elisabeth Ziekenhuis, Hilvarenbeekseweg 60-09, 5022 GC Tilburg Prinsessesingel 22, Postbus 9001, 5900 MB Venlo tel: (077) 387 93 91 Bleek 72, 5801 MD Venray, tel: (077) 387 93 91 Hoeveel manieren zijn er om een ziekte te verwerken? Er zijn geen regels voor, of een pil om alles te vergeten. Maar soms is de pen een manier om het genezingsproces te bevorderen; de pen als lotgenoot. Dat is daarom de titel van een wedstrijd die het Patiëntenfonds jaarlijks organiseert: een mooi initiatief, vindt VGZ. 'Schrijven helpt bij het ordenen van gedachten en het plaatsen van ervaringen met ziekte of dood', vertelt schrijfster en jury lid Karin Spaink. Maar het helpt niet alleen de schrijver, want er zijn ook lezers. 'Het is eigenlijk een dubbelslag; iemand die wor stelt met een ziekte en leest over de ervaringen van anderen, kan daar veel aan hebben. Aan het begin van een ziekte of revalida tie is alle hulp bruik baar, emotio neel, maar ook prak tisch. Hoe ga je met ziekte om, wat kun je ver-wach ten? Boven dien is er meer be- Fotografie: Astrid Zuidema grip van de omgeving. En trots. Als je uiteindelijk een nominatie hebt, mag je best trots zijn.' Iedereen kan meedoen met de wedstrijd. Elke ervaring is op te schrijven. De verhalen worden geselecteerd, en de jury gaat aan de slag. 'Het is altijd moeilijk om persoonlijke verhalen te beoordelen. Er zijn wel heftige discussies over de eerste plaats, maar meestal is de jury eensge zind. Voor de eerste plaats is er een prijs, maar eigenlijk is er geen winnaar. Want alle verha len krijgen een eigen plek zodat iedereen ze kan lezen. Maar we zijn er nog niet. Ik zou graag zien dat meer kinderen, ouderen en verschillende culturen hun verwerkingsproces opschrijven. Een mooi streven voor de toe komst.' Meedoen? Meer info staat op: www.leefwijzer.nl/ penalslotgenoot.nl. Of kijk op www.gezondvgz.nl. Bij Roompot Vakanties kunnen verzekerden van VGZ nu pro fiteren van maar liefst 40% korting op een verblijf in het 5-sterren-vakantiepark Weerterbergen. ter)fietsverhuur. Prijzen van dit arrangement zijn vanaf 155,- per bungalow (midweek voor vier personen inclusief Fit Health pakket). Dit arrangement kunt u boeken van 2 tot en met 23 mei en 13 tot en met 26 juni (aankomstdata) o.v.v. Fit en uw Bovendien kunt u het VGZ Fit Health pakket bijboeken voor slechts 5,- per persoon. Het VGZ Fit Health Arrangement is speciaal gemaakt voor gasten die houden van een sportieve en ontspannen vakantie! Verken gratis de omgeving op de fiets, ontspan in de sauna, doe mee aan toernooien en maak een och tendwandeling onder begelei ding van een van de specialisten van Sport Entertainment. Vakantiepark Weerterbergen is een ruim opgezet park met ve le faciliteiten zoals: subtropisch zwemparadijs, binnen- en bui tensportcentrum, diverse restau rants, kinderactiviteiten en (wa- VGZ klantnummer. Bel voor meer informatie (0900) 8810 0,20 per minuut) of kijk op www.roompotparken.nl/vgz. ADV APR 03 Ziekenfondsverzekering Particuliere Ziektekosten verzekering* Aanvullende Ziektekosten verzekeringen Uitgebreide Aanvullende Verzekering Jongeren Xtra Verzekering Plus Integraalverzekering Optimaalverzekering Beperkte Aanvullende Verzekering Bedrijfszorgpakket Anders (Voor mensen van 50 jaar en ouder minder interessant vanwege de geldende premietoeslagen) Naam:Voorletters:M/V Adres: Postcode: Telefoon: Plaats: Geboortedatum: Geboortedatum te verzekeren partner: urg Aantal mee te verzekeren kinderen tot 27 jaar: Geboortedata kinderen: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Zorgverzekeraar VGZ ter attentie van Klantenservice BCZ 3, Antwoordnummer 9292, 5600 VM Eindhoven Wij zijn er als het nodig is

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 25