Achterban SGP wil ruimte voor bedrijven bij de kleine kernen Gemeentebestuur blijft erbij om niet extra te bouwen in de 'woonkernen' 'Als ze nog zo klein zijn, dan gaat het wel' Brug krijgt een nieuw wegdek Men zal er alles aan doen om het te voorkomen Actiever grondbeleid Donderdag 10 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Raadsfractie peilt mening over toekomstvisie Leefbaarheid op peil houden met dorpshuis nieuwe stijl en thoversysteem Bouwstenen Grote druk Dorpshuis combineren Ontwikkelingsbedrijf Minder honkvast Sport „Als ze nog zo klein zijn, dan gaat het wel," zegt bet overgrootvader Marinus Suurland uit Scherpenisse over zijn nakomelingen die rustig op zijn schoot zitten. De 94-jarige Suurland staat ervan versteld dat hij er weer twee achterachterkleinkinderen bij heeft gekregen. De jaarrekening 2002 Ondanks dat er borden geplaatst zijn dat de weg is afge sloten proberen automobilisten toch vanaf de Kadijk de Hogeweg te nemen naar Poortvliet. De weg is voor het doorgaande verkeer gesloten omdat de brug over de wa tergang 'an de drie 'uusjes' een nieuwe wegdek krijgt. De bestuurders moeten rechtsomkeer maken en via de Lageweg hun route vervolgen. De SGP-achterban wil liever meer bedrijvigheid bij de kleinere kernen in Tholen dan uitbreiding van de recreatie. En een weg dwars over Tholen die de Oesterdam en de Krabbenkreekweg met elkaar verbindt, ziet ze niet zitten. Dat bleek vrijdag op een themabijeenkomst in Scher- penisse over Bestemming Tholen. De gemeenteraadsfractie had die be legd om de mening van de leden over de toekomsvisie te vernemen. Op de landtong tegenover Tholen is een begin gemaakt met de woonwijk Waterfront. Rondom de Baai van Duivendijk zullen 94 luxe woningen verrijzen. In de toekomstvisie Bestemming Tholen wordt het stadje nadrukkelijk genoemd als woonkern waar ook gebouwd wordt voor mensen van elders. Dat strookt volledig met de functie van 'dragende kerndie Tholen heeft in het streekplan van de provincie. Het gemeentebestuur is bereid ook in de 'woonkernen' Oud-Vossemeer, Poortvliet, Stavenisse en Anna Jacobapolder stimulerende maatregelen te treffen om winkels te behouden. Tegelijkertijd houdt men vast aan woningbouw voor uitsluitend de natuurlijke aanwas in deze kernen. En aan alles in het werk stellen om er voorzieningen te handhaven zolang dat verantwoord is. Moeten gemeentelijke voorzieningen verdwijnen, dan zal de gemeente daarover tevoren met de inwoners overleggen. Dat is de reactie van burgemeester en wethouders op de opmerkingen die inwoners in november maakten in het debat over de toekomstvisie Be stemming Tholen 2025. De visie is dus nauwelijks aangepast. Aan de hand van dertien stellingen die de leden van de kiesvereniging tevoren waren toegestuurd, werd er over Bestemming Tholen gediscus sieerd. Oud-Smurdiekenaar Pieter Quist trad op als discussieleider. Toen de leefbaarheid van de kleine kernen ter sprake kwam, bleek dat een ruime meerderheid van de klei ne veertig aanwezigen daar liever wat extra bedrijvigheid wil dan uit breiding van de recreatie. Dit in te genstelling tot wat de toekomstvi sie aangeeft, want daarin wordt ervan uitgegaan dat bestaande be drijventerreinen bij die woonkernen niet verder moeten groeien. Als een daar gevestigd bedrijf uit zijn voe gen barst, moet het volgens de visie óf verkassen naar Tholen, óf de buurman opkopen. Er werd gepleit voor arbeidsintensieve bedrijven op het bedrijventerrein bij Tholen. „Geen grote hallen voor bijvoor beeld transportbedrijven, want daar werken bijna geen mensen in", zei één van de aanwezigen. Over het fenomeen dorpsplannen en het instellen van dorpsraden wa ren de meningen wat verdeeld. Een ruime meerderheid zag het nut in van het opstellen van plannen waarbij, in overleg met de plaatse lijke bevolking, kan worden aange geven waar woningen en scholen gebouwd moeten worden en waar speelterreintjes aangelegd moeten worden. Toen echter de vraag in het midden werd gelegd wie er zitting wil nemen in een dorpsraad, bleek de belangstelling daarvoor niet zo groot. Wél was men van mening dat dorpsraden een adviserende taak moeten krijgen en dat een bre de samenstelling vanuit de plaatse lijke bevolking een 'must' is. Andere thema's die Quist in be spreking gaf, waren de ontwikke ling van het plattelandstoerisme, het dorpshuis nieuwe stijl en de ontsluiting van het voormalige ei- VERVOLG VAN VOORPAGINA VERVOLG VAN VOORPAGINA De Thoolse ondernemersfederatie die pas nieuw leven in is geblazen, stelt zich ronduit achter het mkb-revarap- port op. „Ik denk dat het college van burgemeester en wethouders deze gang van zaken ook betreurt, maar niet anders kan. De middenstand van Sint-Maartensdijk zal er alles aan doen om het te voorkomen. Dat is al verwoord in de brief en dat standpunt is niet veranderd."Voor de raad wordt het een lastige klus: het onderschrij ven van de aanbevelingen uit het rap port om onder meer de detailhandel te concentreren in de kernwinkelgebie den en het mogelijk maken van een vestiging van een discounter/super- De beste route om een nieuwe keuken te kopen is de snelweg naar onze showroom. Koperslagerij 9 ifTTT/ 4651 SK Steenbergen Txfffr Tel. 0167-564884 jQ Fax 0167-563680 "erkend Advertentie I.M. land Tholen. „Wilt u dat Tholen op timaal ontsloten wordt en dat er een weg komt van de Oesterdam naar de Broekseweg? Waarom wilt u dat, of waarom juist niet?" hield Quist de zaal voor. Voor een derge lijke ontsluiting bleek weinig draagvlak te bestaan. „Tholen is kort geleden opnieuw verkaveld en we moeten van Tholen geen sluip route maken tussen Antwerpen en Rotterdam", was de reactie uit de zaal. Bij de opening van de avond - die de titel 'de achterban aan zet' had meegekregen - wees fractievoorzit ter M.J. Klippel erop dat het ging om de mening van de mensen in de zaal en niet die van de raadsfractie. „Wij willen uw mening gebruiken als bouwstenen voor onze stand puntbepaling over Bestemming Tholen." Hoewel de belangstelling wat minder was dan verwacht, was de discussie er niet minder om. De thema-avond past volgens de frac tie goed binnen haar functioneren in het duale systeem, waarbij van de gemeenteraad wordt verwacht dat deze intensief met de samenle ving communiceert. Wanneer zich in de toekomst belangrijke thema's aandienen, zal de SGP dan ook op nieuw thema-avonden organiseren, zo is afgesproken. Want de avond in Scherpenisse werd door iedereen als positief ervaren. Directe aanlei ding voor deze eerste bijeenkomst was de jaarvergadering van de ge meentelijke kiesvereniging in maart, waar een prikkelende inlei ding van Klippel tot veel reacties en ideeën leidde. In zijn openingswoord stond de fractievoorzitter vrijdag stil bij Je zus' gang van Gabbatha naar Gol gotha. L.J. de Waal uit Oud-Vosse meer sloot de avond met gebed. markt buiten het kemwinkelgebied. Het uitvoeren van het detailhandels- beleid gaat de gemeente extra geld kosten. Er staat 50.000 euro per jaar voor gereserveerd op de zogenaamde B-lijst, het rijtje tweede keus uit Kleur Bekennen, het beleidsprogramma voor 2002-2006. Omdat er voorrang gegeven is aan andere beleidsplan nen. De middenstand was daar teleur gesteld over. De stuurgroep heeft ge vraagd om wel financiële middelen beschikbaar te stellen omdat anders de leefbaarheid in de kleine kernen onder grote druk komt te staan. De rol van de gemeente zou groter moeten zijn bij concentratie van winkels, her huisvesting en parkeervoorzieningen. Ook bij opvolging zou de gemeente een actievere rol moeten spelen. Besloten werd om het mkb-rapport en Houdt Tholen vitaal nogmaals te be spreken. Dat is in december gebeurd. Om de detaillisten tegemoet te komen is er een ondernemersklankbord in het leven geroepen waarin de kamer van koophandel, de ondernemersor ganisatie, de gemeente en mkh-Zee- land samenwerken. Daarvoor is 5000 euro beschikbaar gesteld. Maar nieu we grote projecten kunnen volgens het college nu niet worden aangepakt. Als de gemeente het beleid wil uit voeren dat in de beide rapporten wordt aanbevolen, dan is er extra geld en personeel nodig. Waar dat geld vandaan moet komen is nog niet dui delijk. Dat zou bekeken moeten wor den bij de kadernota 2004. De raad praat er op donderdagavond 24 april over. Vooral Oud-Vossemeer liet in no vember van zich horen. Als groot ste van de kleinere kernen in de gemeente (ruim 2500 inwoners) willen de Vossemeerders volop ontwikkelingsmogelijkheden en voorzieningen houden. Ze vinden dat ze er in de toekomstvisie be kaaid vanaf komen en vrezen dat het dorp op den duur zal dood bloeden. Uit de aanbiedingsbrief bij de toekomstvisie - die wordt 17 april besproken in de commis sie algemeen bestuur en 24 april door de gemeenteraad vastgesteld - blijkt dat de gemaakte opmerkin gen nauwelijks tot aanpassingen hebben geleid. In het stuk zelf staat al te lezen dat de meningen over de gewenste toekomst breed uiteenlopen 'waardoor het helaas onmogelijk is om iedereen met de gekozen ontwikkelingsrichting te vreden te stellen'. Zo blijft het gemeentebestuur van mening dat het niet goed is om in alle negen kernen 'een beetje' hui zen te bouwen. De keuze valt daarom op de ontwikkelingsker nen (Sint-Maartensdijk/Scherpe- nisse, Sint-Annaland en Sint-Phi- lipsland) waar wat extra gebouwd wordt. Mensen van elders moeten De betonnen brug uit 1931 van het waterschap Zeeuwse Eilanden was aan een opknapbeurt toe. Aanne mingsbedrijf BAM/NBM uit Ber in Tholen-stad terecht kunnen. Dit laatste strookt trouwens volledig met het streekplan van de provin cie. Ten aanzien van de detailhandel in de kleinere woonkernen wil de ge meente best stimulerende maatre gelen nemen om die te behouden (planologisch en verkeerstech nisch). Maar de ondernemers zelf zullen uiteindelijk de afweging maken of ze al dan niet doorgaan; de invloed van de gemeente is dus beperkt. Treffend was een oproep van één van de inwoners op de bij eenkomst in november, om de boodschappen zoveel mogelijk in het eigen dorp te halen. Om te voorkomen dat bepaalde produc ten in een dorp niet meer verkrijg baar zijn, denkt de gemeente aan het introduceren van een vervoers systeem. Via de computer zouden inwoners dan zaken kunnen be stellen, die ze naderhand in het dorpshuis kunnen afhalen (ze moeten zich dan wel abonneren). Want nieuwe winkels met een bo venlokale functie zouden bij voor keur moeten komen in de ontwik kelingskernen Sint-Philipsland, Tholen, Sint-Maartensdijk/Scher- penisse en Sint-Philipsland. Met die concentratie hoopt het ge meentebestuur een verbetering van de concurrentiepositie te kun- gen op Zoom kreeg van het water schap de opdracht om het brugdek te versterken. Nadat begin vorige week de oude asfaltlaag was verwij nen bereiken ten opzichte van Bergen op Zoom en Steenbergen. Dat dorpshuis 'nieuwe stijl' krijgt een belangrijke functie in het handhaven van de leefbaarheid in de dorpen. Het wordt een multi functionele voorziening die oefen en vergaderruimte biedt aan ver enigingen, waar kinderopvang, peuterspeelzaal, jeugdhonk en ou- derensoos onderdak vinden, waar cursussen worden gegeven en dat ondersteunings- of uitgiftepunten herbergt voor bijvoorbeeld zorg en bibliotheek. Ook commerciële za ken als postagentschap of bankfi liaal kunnen eventueel in het dorpshuis een plekje krijgen wan neer ze anders uit een dorp drei gen te verdwijnen. Ook moet er regelmatig een contactambtenaar van de gemeente aanwezig zijn. In de vier woonkernen en Scherpe nisse wil de gemeente het dorps huis nieuwe stijl combineren met een (brede) school of een woon- servicepunt, maar in de vier ont wikkelingskernen blijft het een zelfstandige accommodatie. In de woonkernen zou het gebruik door particulieren voorbehouden moe ten zijn aan de eigen inwoners en dat voor activiteiten met maxi maal 100 personen. In Sint-Anna- land en Tholen moet er ruimte zijn voor bovenlokaal gebruik en het organiseren van grootschalige ge meentelijke activiteiten. Het vervoerssysteem dat de ge meente voor ogen heeft - het tho versysteem - voorziet in het ver voer van producten en mensen om zo een bijdrage te leveren aan het instandhouden van de leefbaar heid in de kleinere kernen. Het kost de inwoners van die kernen trouwens wél geld, want ze moe- derd is er een ijzerwerk op aange bracht dat vol is gestort met beton. De verse beton is afgedekt met een juten kleed en moet eerst goed zijn uitgedroogd voordat de asfaltlaag er op kan worden aangebracht. De brug is met hekken en lint afge zet, maar voor voetgangers en fiet sers is er op de brug over d'eule, zo als de watergang door de Poortvlietenaren wordt genoemd, een loopbruggetje gemaakt. Scho lieren die binnendoor naar het dorp fietsen moeten even afstappen en ten een abonnement nemen op het computerprogramma dat speciaal hiervoor wordt ontwikkeld. Daar mee moeten mensen dingen kun nen bestellen die ze in de eigen woonplaats niet meer kunnen krij gen: bijvoorbeeld een boek in de centrale bibliotheek in Tholen (want naar die ene bieb gaat het in de toekomst), dagelijkse bood schappen in een supermarkt in een andere plaats, vervoer aanvragen naar het bezoekuur in het zieken huis. De opzet is dat de computer aanvragen combineert, deze door speelt en routes uitstippelt voor de busjes. De dorpshuizen fungeren in dit systeem als afhaalpunt van de bestellingen én vertrekpunt voor het personenvervoer. Eén van de zaken die nader wor den uitgewerkt, is een gemeente lijk ontwikkelingsbedrijf. Dit kan in de eerste plaats werken aan Sint-Maartensdijk, dat in verband met 'dreigende verpaupering' ex tra aandacht nodig heeft. Verder zou het ten behoeve van de wo ningbouw actief grond moeten aankopen en ontwikkelen, of pan den in verband met herstructure ringsprojecten. Bij het ontwikke len van nieuwe en herstructureren van bestaande bedrijventerreinen en het saneren van bedrijven ziet het gemeentebestuur eveneens een rol weggelegd voor het ontwikke lingsbedrijf. Ten aanzien van wonen is het be leid erop gericht om een verhou ding te bereiken van 70% koop- en 30% huurwoningen, en om bij nieuwbouw 75% in de hogere prijsklasse en 25% in het goed maken er giechelend gebruik van. De vijf betonnen palen die met ijze ren staven zijn verbonden en als re ling dienen zijn hier en daar licht beschadigd maar blijven gehand haafd. De oude asfaltlaag lag er sinds eind jaren tachtig. Daarvoor lagen er klinkers, 'tienduumers'. Vooral bij de aanleg van de rotonde bij de Paasdijkweg, Lageweg, Geer- weg is er veel gebruik gemaakt door zwaar verkeer van de Hogeweg richting het bedrijventerrein van Poortvliet. kopere segment te realiseren. In Tholen-stad zal extra gebouwd worden, en wel een breed aanbod. Bij Sint-Maartensdijk kan een 'bijzonder woonmilieu' ontwik keld worden in de vorm van land goederen, terwijl de ontwikkeling van de havengebieden in Sint-An- naland en Sint-Philipsland tot ex tra woningbouw kan leiden. Doel groepen bij het bouwen zijn met name ouderen en starters. Ten aan zien van de woonomgeving streeft de gemeente ernaar om van woon gebieden 30-km-zones te maken. Verder komt er een meldpunt waar mensen melding kunnen maken van zaken als kapotte stoeptegels, scheve lantaarnpalen en graffiti. In het buitengebied zal grondge bonden landbouw zich kunnen ontwikkelen, maar intensieve vee houderij niet. Rond Sint-Annaland mag de glastuinbouw beperkt uit breiden. In het gebied ten zuiden van de provinciale weg - tussen Sint-Maartensdijk en Tholen - zal de recreatieve functie versterkt worden. Omdat de gemeente de agrarische sector ziet als beheer der van de groene ruimte, zal de mogelijkheid voor een land schapsstimuleringsregeling onder zocht worden. Het doel daarvan is om natuur- en landschapsontwik keling op en rond agrarische be drijven te bevorderen. Wat recre atie betreft, is natuur- en cultuurtoerisme volgens de visie de toekomst voor Sint-Maartens- dijk/Scherpenisse, watertoerisme voor Sint-Annaland en stadstoe- risme voor Tholen. Bij de andere kernen wordt uitbreiding van ver- blijfsrecreatie alleen voor kwali teitsverbetering mogelijk, terwijl nieuwe voorzieningen er beperkt worden tot recreatief medegebruik of de eigen inwoners. Waar het beleid in de jaren tachtig en negentig was om zoveel moge lijk bedrijven naar Tholen te halen zodat de inwoners werk dichtbij huis konden vinden, gaat de knop nu om. In de visie staat, dat er geen gegevens bekend zijn over het aantal Tholenaren dat bij die nieuwe bedrijven een baan heeft gevonden. Inmiddels zijn zowel bedrijven als werknemers minder honkvast en is werken in de eigen woonplaats meer uitzondering dan regel. Pendelen mag dus weer. Omdat het handhaven van rust en ruimte een leidend principe voor de toekomst is, wordt uitbreiding van bedrijventerreinen in de toe komst vrijwel uitgesloten. Uitge zonderd bij Sint-Annaland - waar een watersportgericht bedrijven terrein zou passen - en Tholen. Bij het stadje zou plaats zijn voor een 'bedrijvenpark' met veel groen (met name voor zakelijke dienst verlening), terwijl de optie van bijvoorbeeld een woonboulevard ook open blijft. Met vestiging van nieuwe bedrijven binnen een kern en niet-agrarische bedrijfsactivi teiten in het buitengebied wil het gemeentebestuur terughoudend omgaan. De insteek is dat in elk van de vier ontwikkelingskernen één sport park of sportpunt aanwezig blijft, afgestemd op de plaatselijke be hoefte. In Stavenisse, Poortvliet en Oud-Vossemeer worden de aanwezige sportvoorzieningen in stand gehouden zolang het aantal gebruikers opweegt tegen de kos ten. Daalt dit onder een bepaalde grens, dan is openhouden niet meer verantwoord en zijn de in woners voortaan aangewezen op andere kernen. Van de bibliotheek zijn inmiddels twee uitleenposten - in Stavenisse en Scherpenisse - opgeheven en vervangen door een bibliobus. Ook de uitleenposten in Poortvliet en Oud-Vossemeer zijn gedoemd in de huidige vorm te verdwijnen. Maar uit de toekomst visie blijkt, dat de filialen in Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philipsland op de lange ter mijn eveneens het veld moeten ruimen. Eén centrale vestiging in Tholen is het doel, maar dan moe ten wel eerst de dorpshuizen nieu we stijl en het vervoerssysteem gerealiseerd zijn. In de visie kondigt de gemeente speciaal beleid aan voor kwetsba re bevolkingsgroepen zoals ge handicapten, jongeren, ouderen en allochtonen. Voor iedere kern wordt een dorps-/ontwikkelings- plan opgesteld, waarbij de inwo ners nadrukkelijk zullen worden betrokken. In dergelijke brede plannen gaat het over zaken als woningbouw, herhuisvesting van scholen, vragen van verenigingen en spelvoorzieningen voor de jeugd. De commissie algemeen bestuur uit de gemeenteraad bespreekt de toekomstvisie Bestemming Tholen op donderdag 17 april. De openbare vergadering wordt gehouden in Meulvliet in Tholen en begint om half acht. Iedereen die dat wil, kan gebruik maken van het spreekrecht. De gemeente wil een actievere grond- politiek voeren. Projectontwikkelaars snoepen nu vaak de grond voor de neus van de gemeente weg en bren gen vervolgens het gebied naar eigen inzicht in ontwikkeling. De gemeente heeft wel instrumenten in handen om grond te verwerven via het voor keursrecht, maar dat wordt uiterst zeldzaam toegepast. Dat gebeurde in oktober voor het eerst, voor een blok van 2.68.30 ha in Stavenisse. Hier door worden grondeigenaren ver plicht hun grond eerst aan de gemeen te aan te bieden. Om meer greep te krijgen op onder meer de uitgifte van bouwgrond moet eerst het beleid worden vastgesteld. Dat beleid moet door een werkgroep worden voorbereid. Die zal ook gaan bekijken of het wenselijk is om een gemeentelijk ontwikkelingsbedrijf op te tuigen dat een sturende rol kan gaan spelen. De werkgroep gaat uit tien ambtenaren bestaan. De sector gemeentelijke ontwikkeling levert zes personen, de sector algemeen bestuur en middelen elk twee. Deze maand moet de werkgroep al bijeenkomen zodat er volgende maand een stuk klaarligt waar een extern buereau mee verder kan. In oktober zou het grond beleid door de raad moeten worden vastgesteld. Vorig jaar is 25.000 euro voor het opstellen van een nota gere serveerd. Dat bedrag is naar dit jaar doorgeschoven en kan worden ge bruikt om de deskundigen van buiten het ambtelijk apparaat te betalen. De baby's zijn voor de fotosessie ge voed door hun moeders. Loom lig gen ze bij hun betovergrootvader in de armen. Tevreden en niet bewust van de bijzondere situatie waarin ze op dat moment verkeren. „Ze zijn allebei zoet geweest, hoor," zegt Suurland als de kiekjes zijn gemaakt van hem en zijn nageslacht. Arjan van Haaften werd vier weken geleden geboren en is het derde kind van de familie Van Haaften-Bolier uit Stavenisse. Corné (5) en Marco (3,5) gingen hem al voor. Bij Corné was er dus al sprake van een vijfde generatie. Jessica Lindhout werd twee weken geleden geboren. Ook zij woont in Stavenisse. Twee achterachterklein kinderen zo dicht op elkaar, dat lees je niet dikwijls, zegt Suurland. Hij is er trots op. Om allemaal samen op de foto te gaan zijn ze naar het huis van zijn gekomen. Daar is de woonkamer lekker ruim en kan er makkelijk met de bank worden geschoven. Zijn kleindochter Janneke Bolier-An- driesse is 51 jaar, haar dochters Len ny en Claudia 30 en 26. Na enig rekenwerk blijkt dat Suur land nu 17 kleinkinderen heeft, 32 achterkleinkinderen en vier achter- achterkleinkinderen: 52 in totaal. Zelfheeft hij zes kinderen. Suurland woont nog zelfstandig aan de Molenweg. Zaterdag hoopt hij 95 jaar te worden. De verjaardagen worden al jaren niet meer in zijn huis gevierd omdat er geen plaats is om zijn familie en de stoet van na komelingen te ontvangen. De ver jaardag wordt in het verenigingsge bouw de Hoeksteen gevierd. De betovergrootvader is nog een actief man. Hij rijdt nog op een brommer tje en heeft een grote moestuin waar hij groente verbouwt. Voornamelijk voor zijn nageslacht. Vraaa Het jaar 2002 is alweer enige maanden geleden geëindigd en ik zal binnenkort beginnen met het maken van mijn jaarrekening. Het jaar 2002 is voor mij een succesvol jaar geweest en mijn fiscaal resultaat zal dan ook (te) goed zijn. Welke voorzieningen kan ik op mijn balans zetten, teneinde de fiscale winst 2002 nog wat naar beneden bij te stellen? Antwoord Elk jaar weer wordt gevraagd welke voorzieningen een ondernemer op de balans kan/mag opnemen. Door het opnemen van een voorzie ning geeft de ondernemer een getrouw c.q. juister beeld van zijn ver mogenspositie. Tevens kunnen de meeste voorzieningen ten laste van de fiscale winst worden gebracht, zodat de belastingdruk in dat jaar ook lager wordt. Vandaar dat haast elke ondernemer in het vor men van voorzieningen is geïnteresseerd. Tot voor kort waren fiscale voorzieningen alleen mogelijk als er een rechtsverhouding ("verplichting") bestond, welke de ondernemer dwong om binnen een zekere tijd uitgaven te doen. Een mooi voor beeld hiervan is de saneringsverplichting bij bodemverontreiniging. Echter, de Hoge Raad der Nederlanden heeft ruim 3 jaar geleden be slist dat het mogelijk is voor een bepaalde toekomstige uitgave of kostenpost een voorziening te vormen zonder dat er op dat moment al een rechtsverhouding bestaat. Volgens de Hoge Raad is het vol doende dat aannemelijk is dat de ondernemer in de toekomst kosten moet maken, welke kosten worden veroorzaakt door omstandighe den, welke zich in het jaar van dotatie hebben voorgedaan (in uw si tuatie dus 2002). De beslissing van de Hoge Raad staat inmiddels bekend als het "Bak steenarrest". Op grond van dit Baksteenarrest kunnen de volgende voorzieningen bestaan, waarbij ik opmerk dat in de praktijk nog meer voorzieningen kunnen bestaan. Garantieverplichtingen: hierbij kan worden uitgegaan van o.a. ervaringscijfers; Serviceverplichtingen: voor het onverplicht en gratis uitvoeren van werkzaamheden service) voor verkochte goederen of gele verde diensten; Milieuschade: toekomstige uitgaven voor mogelijke bodemver ontreiniging of verwijderen van asbest; Vakantiegeld: een werknemer bouwt zijn recht op vakantiegeld per maand (of week, 4-weken) op. Het vakantiegeld wordt meestal in mei/juni uitbetaald. Op balansdatum heeft de werknemer dus al 6 of 7 maanden vakantiegeld "opgebouwd"; Vakantiedagen: als een werknemer nog niet alle vakantiedagen heeft opgenomen, zal hij die in het komend jaar alsnog opnemen of laten uitbetalen. Voor deze kosten kan een voorziening worden gevormd; Proceskosten: als tegen de onderneming wordt geprocedeerd en men verwacht dat de onderneming tot een schadevergoeding wordt veroordeeld, mag voor die mogelijke schadevergoeding een voorziening worden gevormd. Dit geldt ook voor de kosten van juridische bijstand; Reorganisatiekosten: als de beslissing voor reorganisatie is geno men, kunnen de geschatte reorganisatiekosten in een voorziening worden gebracht. Zoals ik al heb vermeld, is deze opsomming van voorzieningen niet uitputtend; er zijn nog meerdere voorzieningen mogelijk. Informeert u eens bij uw accountant of belastingadviseur. E.T.M. (Gidy) Jansen, Federatie-belastingadviseur. De Rijke Partners Adviesgroep, Oud-Vossemeer, (0166) 678250. Advertentie LM. Een scholier loopt over de loopplank over de brug 'an de drie uusjesaan de Hogeweg in Poortvliet. De 4-jarige Justin Quist en zijn opa Huib Quist kijken toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9