Demontabel clubhuis in de dijk Tholen moet meer huizen bouwen Impuls Zuiddijk St.-Philipsland met negentien koopwoningen Vraag blijft stijgen naar huurwoningen Broekhuis Gemeente betaalt 160.000 euro voor projectontwikkelaar Donderdag 10 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Geen puist Planning blijft achter bij wat er kan Tholen moet de mogelijkheden voor woningbouw beter benutten. De gemeente plant veel minder huizen dan op grond van het provinciaal programma mogelijk is, en maar net genoeg om de natuurlijke groei op te vangen. Met name in Tholen zou zodanig gebouwd moeten wor den dat er een vestigingsoverschot ontstaat. Die aanbe veling doet de provincie in de notitie woningbouwpro- grammering. Uit de pas Koopwoningen Sint-Philipsland krijgt een flinke injectie met huizen bouw. Verschillende plannen lijken nu allemaal tegelijk te komen, waardoor de gemeente bij de provincie moet aankloppen om extra huizen te kunnen bouwen. Het laat ste nieuwe plan is aan de Zuiddijk, waar aannemingsbe drijf gebr. Van de Nieuwendijk uit Stellendam negentien woningen wil bouwen. Helft aanvragen Castria zijn ouderen Vijfhoek Leegstand huurwoningen Woningzoekenden Zinvolle besteding 22 nieuwe huizen Cliëntenraad peilt tevredenheid over sociale zaken Win een volledig verzorgde dagtocht voor twee personen naar Parijs! Aannemer De Boeck en installatiebedrijf Visser zijn aan de Havenweg in Sint-Annaland bezig met uitbreiding van de clubaccommodatie van de watersportvereniging. Via een wijzigingsvergunning heeft de watersportvereniging Sint-An naland alsnog toestemming gekregen van waterschap Zeeuwse Eilan den om een opslagruimte in de havendam te bouwen. Het gebouw is de montabel, zodat er onderhoud aan de dijk kan plaatsvinden. Op de dijk is er ook een baan vrijgebleven. De uitbreiding mocht ook niet groter zijn dan twintig procent. Ook het even verder gelegen café-restaurant de Lagune mag 20% uitbreiden, zegt gezworene J.L.C. Mol van water schap Zeeuwse Eilanden. Voor de eerste aanvraag van de wa tersportvereniging verleende het waterschap geen ontheffing. De w.s.v. diende daarop een nieuw plan in. In plaats van een permanent ge bouw gaat het nu om een demonta bel pand, waarvoor wel toestem ming is verleend. Het is een soort ,doos' waartegen aan de buitenkant grindpanelen zijn aangebracht. De uitbreiding, die aan de zuidkant van het terras naast restaurant De Buu- tengaets staat, krijgt daardoor het zelfde uiterlijk als het hoofdge bouw. Vanaf het pad naar de steigers is de nieuwbouw ruim drie meter hoog. De lengte bedraagt vijftien meter en de breedte is 5,6 meter. Door de eerdere afwijzing is de bouw met een jaar vertraagd. Het gebouwtje zal voornamelijk ge bruikt worden als berging en op slag, maar er zijn ook ruimten om kleding te wassen en dat is een nieuwe voorziening voor de w.s.v. Sint-Annaland. In het hoofdge bouw blijven de toiletten en dou ches gehandhaafd. Het clubgebouw de Buutengaets is heringericht, waardoor er naast het restaurant meer gelegenheid is voor clubacti viteiten. De w.s.v. is overigens van plan om de nieuwbouw in de toe komst nog verder uit te breiden. De watersport is een sector die groeit. Gedeputeerde Van Zwieten zei onlangs op een bijeenkomst van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) dat in de havens ,de porte monnees worden omgekeerd.' Hij citeerde een onderzoek van rijks waterstaat, waaruit bleek, dat wa tersporters 75 euro per dag beste den. „Dat zijn dus geen onaangename gasten voor een ge meente. Het feit dat Tholen aan alle kanten omsloten wordt door water en de aanwezigheid van vier havens biedt volgens de gedepu teerde volop mogelijkheden. „Er is een dynamiek aan het losbarsten, met name in Sirit-Annaland, waar een visie voor het havengebied is gemaakt. De structuurschets is am bitieus, maar heeft ook buitenge woon veel realiteitszin. Wanneer de hobbels overwonnen kunnen wor den, ziet het gebied rond de Sint- Annalandse haven er over tien jaar perfect uit. Via het Europese fonds zijn er subsidiemogelijkheden met het Maja Il-project, maar dan moet de gemeente ook forse investerin gen doen. Als Tholen dat doet, komt de provincie ook, want er is veel te doen op dit punt." Van Zwieten noemde ook de haven van Stavenisse, die op een buiten gewoon strategische plaats ligt in het centrum van de Oosterschelde en eveneens heel veel mogelijkhe den biedt. „Er is een ongelofelijke potentie, o.a. voor een passanten steiger dat nu ontbreekt. Maar je moet de kwaliteit daar wel ingeto gen houden." Voor het gebied rond de haven van Tholen zag hij een .historische en culturele functie om je vingers bij af te likken.' Ten aanzien van Sint-Annaland zei de gedeputeerde, dat het dorp ge koppeld dient te worden aan het havengebied. De in de kleine Su- zannapolder geplande recreatie woningen voldoen volgens hem niet aan dat doel. „Het moet geen puist worden met bungalowtjes en coniferen. De kwaliteit moet hoger. Men moet daar iets stedelijkers gaan bouwen." Ten aanzien van de haven dacht Van Zwieten aan mogelijkheden om de zogenaamde bruine vloot er een plaats te bieden. Dat zijn sche pen van 20 tot 30 meter lang. „Sint- Annaland is goud! Een dorp aan het water, strategisch gelegen, maar er moet wel draagvlak voor zijn. Er dient enthousiasme en ambitie van de bevolking te zijn. Als dat er niet is, dan heeft het gemeentebestuur het hartstikke gemakkelijk. Dan moeten ze de plannen van zich af slaan." Gezien de positief ontvangen struc tuurvisie door het gemeentebestuur had de gedeputeerde daar zelf niet veel twijfels over. Als die visie offi cieel vastgesteld is, kan er volgens hem via artikel 19 procedures ook eerder gebouwd worden. In Stadszicht in Tholen bruist het volop wat bouwactiviteiten betreft. Van de 284 geplande woningen in deze wijk zijn er inmiddels 104 in aanbouw. De eerste fase - 48 huizen waarvoor in juni de palen de grond in gingen - kunnen de bewoners volgende maand betrekken. De 56 twee-onder-een-kapwoningen uit de tweede fase zijn in het najaar gereed. De volgende fase zullen 70 appartementen, patio- en waterwoningen zijn die in de loop van 2004 opgeleverd worden. Twee jaar geleden is op verzoek van de provincie een woningmarktanalyse uitgevoerd. Een onderzoeksbureau re kende vijf programma's door om meer zicht te krijgen op de kwalitatie ve vraag naar woningen in Zeeland. Met als uitgangspunt dat het bouw programma (nieuwbouw, sloop en verkoop van huurwoningen) zo goed mogelijk moet aansluiten bij de wen sen van de consument, was de conclu sie dat het zogenaamde plus-pro- gramma daaraan het beste voldeed. Dat zou voor Tholen betekenen dat er in een periode van tien jaar 1775 nieuwe huizen gebouwd worden en geen enkele gesloopt, en dat 225 huurhuizen in de verkoop gaan. Het plus-model voorziet in een groot ves tigingsoverschot in de Thoolse dor pen, maar dat is in strijd met het streekplan van de provincie. En in de dragende kern Tholen blijft er een te kort aan dure huur- en koopwonin gen. Het plus-model kan dus alleen met aanpassingen doorgevoerd wor den. Het provinciaal woningbouwpro gramma voor de jaren 2001-2011 voorziet in een uitbreiding van het Thoolse woningbestand met 1482. De planning van de gemeente blijft daar met 900 huizen (977 nieuw bouw en 77 sloop) fors bij achter. Daarmee loopt Tholen provinciaal uit de pas, want alle andere regio's willen méér bouwen dan in het pro vinciaal programma staat. Overigens geeft dit laatste slechts een inzicht in de behoefte op basis van natuurlijke groei van de bevolking en trendmati ge migratie. Buiten beschouwing blijft onder meer extra woningbouw voor ouderen (buiten zorginstellin gen). Onder andere op dat element moeten de gemeentelijke plannen bekeken worden. Maar ook is van belang om te weten of wel de juiste aantallen, woonvormen (huur/koop), woontypen en prijsklassen worden gebouwd in de juiste woonmilieus, en of er voor de juiste doelgroepen wordt gebouwd. Met dit alles in het achterhoofd is een kwaliteitspro gramma opgesteld. Dat resulteert voor Tholen in een toename met 1500 woningen (1700 nieuwbouw, 200 sloop en daarnaast verkoop van 200 huurhuizen). De nieuwbouw zou 7% huur- en 93% koopwoningen moeten zijn, volledig eengezinswo ningen en geen appartementen. Kij kend naar de prijs zou 7% in het goedkope segment gebouwd moeten worden, 6% in de middenklasse en 87% duurdere woningen. Verder is het zo, dat op grond van het beleid 55 tot 57% van de nieuwbouw in de dragende kern Tholen gerealiseerd moet worden en 43 tot 45% in de overige dorpen. Over heel Zeeland gezien, is de con clusie dat de gemeentelijke plannen maar slecht aansluiten bij de kaders die de provincie daarvoor hanteert, wat de afhandeling van de plannen niet bevordert en de discussies over contingenten bemoeilijkt. In geen van de regio's is er voldoende aan dacht voor de goedkope sector. De beleidsdoelstelling is om 10% goed kope woningen te bouwen, maar het onderzoek wees uit dat daarnaar in de dragende kem Tholen geen vraag is. Toch programmeert de gemeente een bescheiden aantal goedkope wonin gen. Tholen is de enige regio waar zuinig ruimtegebruik onvoldoende plaatsvindt: doel is 50% binnen be staande bebouwing realiseren, maar Tholen blijft op 20% steken. Ook de bundeling van nieuwbouw in de dra gende kem gebeurt onvoldoende: 49% wordt in Tholen gebouwd, wat 55% zou moeten zijn.Verder zou een groter gedeelte dan de aangegeven 19% levensloopbestendig gebouwd moeten worden. Volgens de provin ciale notitie heeft Tholen voor twee zaken totaal geen aandacht: ouderen huisvesting buiten instellingen, en particuliere opdrachtgevers. Het ad vies is om mogelijkheden te benutten om méér te bouwen, want door de huidige 'magere' planning wordt het vestigingsklimaat niet versterkt. Met betrekking tot de kwaliteit zou de ge meentelijke planning op een aantal punten gecorrigeerd moeten worden. Zo zouden minder middeldure huizen en meer dure gebouwd moeten wor den, meer eengezinswoningen en minder appartementen, en meer koop- en minder huurwoningen. De provincie is tevreden over het la ten invullen door gemeenten van planningslijsten en wil dat voor de periode 2003-2013 herhalen. De lijs ten kunnen door Middelburg gebruikt worden voor woningbouwplanning en nadere analyse op beleidsdoelen, bij planologische beoordeling van plannen. De vraag is in hoeverre de notitie, gebaseerd op gegevens die alweer enkele jaren oud zijn, aansluit bij de realiteit. Feit is dat momenteel in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint- Philipsland volop particuliere bouw plaatsvindt door projectontwikke laars. Dat zijn ook nog eens alle maal koopwoningen, waarbij bij voorbeeld Waterfront duidelijk in de duurdere klasse zit. Echter, de stag nerende economie maakt dat de vraag naar huurwoningen toeneemt. Bij Castria Wonen staan 850 wo ningzoekenden ingeschreven. Di verse plannen zijn in de maak voor ouderenhuisvesting: dienstencentra in Scherpcnisse en Oud-Vossemeer, uitbreiding van Maartenshof in Sint-Maartensdijk en servicewonin gen bij Ten Anker in Tholen. Deze nieuwe projectontwikkelaar komt in beeld omdat zowel de Lim burgse projectontwikkelaar Stiens- tra als de Sint-Philipslandse aanne mer Kot en de familie Nagtegaal uit de Plataanstraat hun grond hebben doorverkocht aan Van de Nieuwen dijk. Stienstra had de loodsen van agrarisch loonbedrijf Fase destijds gekocht en Kot had het bedrijfspand van warenhuis Ko Verwijs overge nomen. Die versnipperde situatie wordt door de nieuwe projectont wikkelaar ongedaan gemaakt. „Dit inbreidingsplan is ons op het lijf geschreven", zegt Peter Krijger van aannemer Van de Nieuwendijk, een bedrijf met 55 vaste medewer kers en 10 leerlingen. Hij kwam in Sint-Philipsland terecht door schil dersbedrijf Geluk en Deltatechniek, waarmee Van de Nieuwendijk veel samenwerkt. Krijger hoopt in juni 2004 met de bouw te kunnen begin nen. „Het wordt een gemeleerd plan met 2x2 onder 1 kap woningen, 3 vrijstaande huizen tegen de dijk aan, een blokje van 3 onder 1 kap woningen en 9 starterswoningen. De verkoop gebeurt via makelaar Van den Ouden. De woning van Nagtegaal, die zelf is vertrokken, is al verkocht." Dat is op zich opmerkelijk, want Nagtegaal maakte tot bij de provin cie bezwaar tegen bestemmingsplan Graefnisse en kreeg gedeeltelijk ge lijk met een bedrijfsbestemming op zijn perceel. Het feit dat de situatie nu wijzigt, is voor de gemeente aan leiding voor de eerste herziening van plan Graefnisse. Er wordt in dorpshuis de Wimpel nog een in loopavond gehouden om de inwo ners gelegenheid te geven tot in spraak. En ook al is dit een Deze maand worden drie seniorenwoningen opgeleverd aan de Kerke- blokstraat in Sint-Annaland. In mei volgen acht levensloopbestendige woningen aan de Meerkoet- en Sternlaan in Sint-Maartensdijk. Aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse worden twee huizen gebouwd. Het zijn momenteel de enige bouwprojecten van Castria Wonen die in uitvoering zijn. In Oud-Vossemeer worden vijf huizen gesloopt aan de Raadhuisstraat. Op 1 maart stonden 850 Thoolse woningzoekenden in geschreven bij de woningcorporatie. De vraag naar huurhuizen blijft stij- tementen met op de begane grond gen. Het afgelopen half jaar groeide het aantal woningzoekenden met bijna 16%. Eind 2000 stonden er 600 geregistreerd en nu 850, een stijging met zowat 42% in ruim twee jaar tijd. Leegstand is er niet. „Er staan veertien huizen leeg in Oud-Vossemeer en Poortvliet, maar die worden allemaal gesloopt", meldt Ko Droogendijk van Castria Wonen. De neergaande economie heeft er volgens hem alles mee te maken dat de vraag naar huurhuizen toeneemt. Voor heel wat mensen wordt het simpelweg te duur om een huis te kopen. Enkele kleinere plannen zijn in voorbereiding: twee huizen aan de Koning Haakonstraat in Stavenisse, op de plek waar twee houten Noorse woningen zijn afge broken, en vier huizen in Sint-Phi lipsland op de hoek van de Wilhel- minastraat en de Deldensestraat (waar het wijkgebouw van de kruis vereniging is verdwenen). Voor bei de projecten is een zogenaamde artikel-19-procedure (ontheffing be stemmingsplan) nodig en dat vergt minimaal negen maanden, aldus Droogendijk. „Landelijk loopt de bouwproductie gigantisch achter als gevolg van alle regelgeving." Ongeveer de helft van de woning zoekenden heeft behoefte aan oude renhuisvesting. In dat segment heeft Castria een aantal plannen in voor bereiding, veelal onder de paraplu van Marsaki, de ontwikkelings maatschappij van een drietal Zeeuwse woningcorporaties. Zo kan waarschijnlijk in oktober het heien beginnen voor de Vijfhoek in Tholen, een complex met 32 appar- een gezondheidscentrum en eronder een parkeerkelder. Van de apparte menten wordt 60% verhuurd en is de rest voor de verkoop bestemd. De serviceflat even verderop aan de Ten Ankerweg wordt uitgebreid met huur- en koopappartementen. En er wordt ruimte gereserveerd voor de kinderopvang. Ook worden huur- en koopappartementen gebouwd bij het woonzorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk, met daarbij twee groepswoningen voor demen terende ouderen, ruimte voor apo theek en huisarts en een wintertuin. Ook staan servicecentra gepland in Scherpenisse en Oud-Vossemeer. „Dat laatste wordt voor Tholen bij na een megaproject, in combinatie met een dorpshuis nieuwe stijl", zegt Droogendijk. Procentueel steeg het aantal woningzoekenden dat meerdere woonkernen als voorkeur opgaf, het meest (39,7%), gevolgd door Scherpenisse (38,1%). Van de genen die ingeschreven staan, zoekt 47% een huis in Tholen en 12% in Sint-Maartensdijk. Een woningcorporatie in Rotterdam experimenteert met de prijs van vrijkomende huurwoningen: men sen met een inkomen onder de zie kenfondsgrens (30.700 euro) beta len minder huur dan mensen in een hogere inkomensklasse. Op die ma nier wil men de scheefgroei aanpak ken, dat hoge inkomensgroepen in goedkope huurwoningen zitten. Landelijk zou de scheefgroei 45% zijn, maar volgens Droogendijk is dat in Tholen aanzienlijk minder. Bovendien is de Thoolse woning markt anders. „Waar moeten men sen heen in de dorpen. Want in een hoger segment hebben wij geen huurwoningen te bieden." Plaats 2003 2002 2003 2002 Tholen 400 356 Oud-Vossemeer - - 57 53 St.-Annaland - - 65 56 Stavenisse - - 12 12 St.-Maartensdijk - - 106 89 Scherpenisse - - 29 21 Poortvliet - - 34 31 St.-Philipsland - - 45 43 Diverse kernen 102 73 Totaal 850 734 herstructureringsplan, bij de provin cie zullen extra woningen moeten worden gevraagd. Oorspronkelijk was maar rekening gehouden met 5- 10 huizen en nu wil Van de Nieu wendijk er 19 bouwen. Hij moet in elk geval 30 meter uit de dijk blij ven. B. en w. zijn blij dat de vervallen opstallen aan de Zuiddijk verdwij nen. „Het valt uit de toon bij de om liggende woningen." Na sloop van de opstallen komen er levensloop- bestendige koopwoningen. Van de Nieuwendijk heeft de gemeente ge vraagd om de straten en riolering aan te leggen omdat het project an ders niet haalbaar is. Aangezien b. en w. zeer hechten aan het opruimen van de bouwvallen komen ze met 160.000 euro over de brug. Voor dit bedrag wordt het plan bouwrijp ge maakt en de nutsvoorzieningen aan gelegd. Van de 160 mille komt 65.000 euro uit de pot stedelijke vernieuwing. Stienstra betaalt voor de ontwikkeling van Graefnisse 61 mille aan de gemeente, die dat be drag aanwendt voor het project Zuiddijk. Het college spreekt van ,een zinvolle bestemming.' Het ont brekende bedrag van 34.000 euro wordt onttrokken aan de reserve bouwgrondexploitatie. De Zuiddijk is overigens niet het enige woningbouwplan voor Sint- Philipsland. Aan de Deldens- estraat/Wilhelminastraat wil de wo ningstichting 4 huizen voor ouderen bouwen op de plaats van het voor malige wijkgebouw. De architect moet wel adequate parkeervoorzie ningen in het plan opnemen en naar de invulling van de omgeving kij ken. En dan is er nog het plan van A.A.M. Verwijs voor de huizen op de plaats van de havenloods. Voor de laatste twee plannen gaat de ge meente artikel 19 procedures voe ren. De provincie verleent voor de ze inbreidingsplannen vaak royaal medewerking, terwijl voor nieuwe bestemmingsplannen als Graefnisse een gefaseerde aanpak wordt geëist. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling bespreekt het plan Zuiddijk met de financiële bijdrage van 160.000 euro maandagavond a.s. in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Er is dan gelegenheid voor spreekrecht vanaf half acht. Het afgelopen jaar zijn in de ge meente Tholen slechts 22 nieuwe huizen gebouwd. Dat is de helft .minder dan in 2001, toen 46 woningen gereed kwamen (De Poorthove met 12 woningen inbegrepen). Alle nieuwbouw is in de vrije sector gerealiseerd. In Sint-Maartensdijk en Sint-An naland zijn zes huizen gebouwd, in Tholen 3, in Poortvliet, Stave nisse en Oud-Vossemeer 2 en in Sint-Philipsland 1. Alleen in Scherpenisse is het afgelopen jaar niets gebouwd. Alle cliënten van de afdeling so ciale zaken van de gemeente heb ben een enquêteformulier gekre gen. De cliëntenraad wil via dit onderzoek een beter zicht krijgen op wat er bij de mensen leeft, waaraan ze behoefte hebben en hoe ze de dienstverlening van so ciale zaken ervaren. Het tevreden- heidsonderzoek is anoniem en wordt uitgevoerd door een onder zoeksbureau. Niemand bij de afde ling sociale zaken krijgt de inge vulde enquêteformulieren onder ogen, wél worden de eindresulta ten meegedeeld. De informatie die het onderzoek oplevert, kan de cliëntenraad ge bruiken bij de adviserende rol en in het overleg met sociale zaken en de verantwoordelijke wethouder. Op grond van de resultaten kan de raad - vorig jaar juli ingesteld - voorstellen doen om het beleid en de dienstverlening van de afdeling bij te stellen of te veranderen als dat nodig mocht zijn. De raad hoopt dat zoveel mogelijk cliënten het formulier invullen en terugstu ren. Om dat te stimuleren, worden drie prijzen (van 60, 25 en 15 eu ro) verloot onder de inzenders. Advertentie I.M. De loodsen van loonbedrijf Fase aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland worden gesloopt om plaats te maken voor woningbouw. S Voor meer informatie; Grote Kerkstraat 5-13, 4651 BA Steenbergen, telefoon (0167) 56 33 85 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 7