Piet van der Struis is blij met jonge opvolger Adrie Peene Verburgh Service bouwmarkt Sint-Annaland heropend onder vlag van Multimate Einde oorlog Irak einde daling aandelenkoersen? VDS heet nu Auto Service Peene in Oud-Vossemeer Tholen in bedrijf Dorierdag 10 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Aiomonteur Adrie Peene heeft autobedrijf VDS aan de Mlenweg in Oud-Vossemeer overgenomen. Peene had al nige tijd plannen om een eigen bedrijf te beginnen en ton hij via kennissen in contact kwam met de 62-jarige gaagehouder Piet van der Struis kwamen die plannen in ea stroomversnelling. Op 2 april, de dag waarop VDS tvntig jaar bestond, werd de overname officieel een feit. Atobedrijf VDS heet voortaan Auto Service Peene OSP). TEIUGBLIK Aaidelen Obligaties Specialist elektronica ACTUEEL Goud Aandelen en dividend Oorlog Irak Complete tuinhoek Sentiment Verwachtingen Drie afrekenbalies Advies Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. „Boven verwachting, buitengewoon. Het is razend druk geweest." Frans Lindhout reageert zaterdagavond tij dens een barbecue met het personeel enthousiast op de feestelijke heropening van de service bouwmarkt in Sint- Annaland. Donderdag werd de naam onthuld van de doe-het-zelf zaak, die Lindhout eind mei vorig jaar over nam van Hans Weggemans. De voormalige Fixet gaat voortaan als Multimate verder. De 47 ste vestiging van deze formule in Nederland en de tweede in Zeeland, maar er volgen er binnenkort nog twee in onze provin cie. Va der Struis begon onder de naam VS in april 1983 een autobedrijf aan dcVoltstraat in Tholen. „Ik had voor ikoor mezelf begon, al ruim vijfen- tvntig jaar ervaring in de autobran- cl. Mensen konden bij mij terecht vor alle voorkomende reparaties en ilsleutelde aan alle automerken. In krte tijd bouwde ik een grote en tiuwe klantenkring op. Eigenlijk vs het pand in Tholen al snel te klein e vooral het gebrek aan parkeergele- giheid werd een steeds groter pro- bem. Occasions en de auto's van rjn klanten stonden her en der in de hm gestald en dat was natuurlijk jen ideale situatie. Toen ik in 1989 c kans kreeg om dit garagepand aan c Molenweg in Oud-Vossemeer te bpcn, aarzelde ik geen moment. Het jjgjACOBAPOLDER li SINT- ff IPSIAND De shrijver van dit artikel is de her J.M. Verkamman, Se nior Adviseur Beleggingen DSI,/verkzaam bij Rabobank Tholn. Sind het krantenartikel van januri jl., welke door mijn collqa M.J. Potappel werd gesoreven, is er schokkend veeln de wereld gebeurd. Za ken die naast ingrijpende maaschappelijke-, ook grote ecoomische gevolgen heb ben Hierbij denken we uiter- aarcaan de oorlog tegen Irak maé ook aan het boekhoud- drara bij notabene beurslie- velig Aholdl, vogelpest in Neerland en de wereldwijde niewe epidemie van de long- ziele SARS. Zoals we alle- mai hebben gezien, hebben dez feiten de effectenbeurzen niebnberoerd gelaten. Om eigen AEX-index daalde sins begin dit jaar met wel 231 Dat is het slechtste begin var een jaar ooit! Slechts twe keer eerder scoorde de AE in een kwartaal slechter (dëaatste kwartalen van 1987 en:002). Gemiddeld gezien is he eerste kwartaal juist het be: presterende kwartaal van hejaar. De MSCI-wereldindex vor aandelen daalde het eer- stëcwartaal met „slechts" 8,6 prcent. De grote koersdaling in Amsterdam wordt vooral veaorzaakt door de grote dcargevoeligheid van veel bersondernemingen en het bedrijf staat op een prima plaats en er is volop parkeergelegenheid en ruim te om occasions te presenteren. Ik ben ruim zevenenveertig jaar in het auto vak werkzaam geweest en het sleutel werk heeft me nooit tegengestaan. Automonteur is een interessant en veelzijdig beroep, zeker als je onder houd en reparatiewerkzaamheden aan alle automerken uitvoert. Vanaf 1988 ben ik bovendien begonnen met het verzorgen van APK-keuringen. Dat bracht gelijk veel extra werk mee. Ik keurde jaarlijks ongeveer driehonderd personenauto's en daarnaast liep ook de verkoop van gebruikte auto's (on geveer vijftig per jaar) prima. Ik heb wel tijdelijk een monteur in dienst ge had maar meestal deed ik het werk in de garage alleen. Mijn vrouw Coby relatief grote gewicht in onze aandelenindex van financiële waarden, die fors gekelderd zijn. Sinds het hoogste niveau van de aandelenmarkt, twee ënhalf jaar geleden (circa 700 punten), zijn de koersen in Amsterdam met ruim 60 pro cent gedaald. De daling deed zich voor in alle sectoren, maar was het grootst in de handel. Dat is te wijten aan de problemen bij Ahold. Wie in vesteerde in bouwbedrijven of in de sector transport en com municatie hield het verlies nog enigszins binnen de per ken. Obligaties deden het beter. Het totaal rendement op Nederlandse staatsobligaties bedroeg in de eerste drie maanden van 2003 +1,7 pro cent. Over de afgelopen vijf jaar hebben obligatiebeleg gers een gemiddeld rende ment van 5,7 procent behaald tegen -10,8 procent voor be leggers in aandelen (brede CBS-index). Op de langere ter mijn leveren aandelen wel meer op. In de afgelopen tien jaar bedroeg het rendement op Nederlandse aandelen ge middeld 8,4 procent per jaar tegenover 7 procent op obli gaties. Over twintig jaar gere kend valt het verschil nog meer uit in het voordeel van aandelen. Wie z'n geld twintig jaar geleden in Nederlandse aandelen had gestoken, had gemiddeld 11,9 procent per jaar rendement gehaald tegen 7,6 procent op staatsleningen. Inmiddels is de rente op de kapitaalmarkt gezakt naar een niveau dat vergelijkbaar is met het begin van de jaren zestig. Vandaag de dag be draagt het effectief rendement op de staatsleningen met een resterende looptijd van vijf tot acht jaar circa 3,70 procent. Twaalf maanden eerder lag het effectief rendement op de middellange staatsleningen nog 1,35 procentpunt hoger (5,05 procent). Dat is heel wat anders dan de 12,3 procent die obligaties op hun top in hield de administratie bij. Ze hielp me regelmatig met auto's poetsen en als er een auto van een klant moest wor den gehaald of teruggebracht, nam zij dat dikwijls voor haar rekening. Ik was zes dagen per week (dikwijls tot 's avonds Iaat) aan het werk maar dat vond ik niet erg. Pas de laatste tijd ga ik voelen dat de jaartjes mee gaan tel len. Het zal best veel rust geven nu ik niet meer verantwoordelijk ben voor het autobedrijf, maar tegelijk besef ik dat ik de gezellige contacten met mijn klanten zeker ga missen." Als nieuwe eigenaar is de 28-jarige Adrie Peene niet van plan om veel aan de kleinschalige opzet van het Vossemeerse garagebedrijf te veran deren. De in Nieuw-Vossemeer woonachtige monteur prefereert, net als zijn voorganger, het allround vak werk (alle voorkomende werkzaam heden aan alle automerken) en hij hecht veel waarde aan het persoonlijk contact met de klanten. Peene: „Ik heb na het afronden van mijn studie, als eerste automonteur en eerste auto elektrotechnicus, veel arbeidserva ring op gedaan bij diverse dealerbe- drijven en universele garages. Via september 1981 opleverden! De gouden standaard, is reeds lang geleden afgeschaft, maar goud is in tijden van nood of onzekerheid, nog steeds een vluchthaven voor beleggers. Sinds de beurskoersen inklap ten, de economische groei wereldwijd stagneerde en aanvankelijk de dreiging van oorlog in Irak, steeg de goud prijs al enige tijd onafgebro ken. De goudprijs bevond zich onlangs op het hoogste ni veau in zes jaar; voor een troy ounce (circa 31gram) moest ruim 330 dollar worden be taald. De aandelenkoersen van bedrijven met belangen in goudmijnen zijn uiteraard ook fors gestegen. Wie begin vo rig jaar in dergelijke aandelen begon te beleggen, heeft in tussen een rendement ge haald van circa 50 procent te pakken. De goudprijs kan bo vendien nog meer fluctueren dan courante aandelen. Als een centrale bank bijvoor beeld besluit wat goud op de kennissen hoorde ik dat Van der Struis zijn autobedrijf wilde verko pen en toen we samen in gesprek kwamen, was de overname snel gere geld. Met ASP bied ik autobezitters complete service en onderhoud en bovendien is mijn garagebedrijf een erkend APK keuringsstation. En vooral bij nieuwere auto's komt mijn kennis op het gebied van auto-elek- tronica goed van pas. Veel storingen worden veroorzaakt door de boord computer, de elektronica of door al lerlei moderne accessoires. Voor een leek is er geen beginnen aan om der gelijke mankementen op te sporen, maar ik heb de kennis en moderne apparatuur in huis om gecompliceer de elektrische storingen te verhel pen." De officiële opening van Auto Servi ce Peene en het afscheid van Piet van der Struis zal later dit jaar plaatsvin den. „De werkplaats en het magazijn moeten nog een opknapbeurt hebben en Piet en Coby gaan er eerst een tijd je met hun motorboot tussenuit. Met de meeste klanten heb ik inmiddels al kennis gemaakt en voor hen die een kijkje willen nemen is ASP aan de Molenweg 27 dagelijks geopend van 8.00 uur tot 18.00 uur (zaterdags van 9.00 uur tot 16.00 uur)." markt te dumpen, dan kan de prijs opeens zeer snel dalen. Beleggen in goud is tegen woordig redelijk eenvoudig (hoewel het kopen van gou den sieraden nooit moeilijk is geweest) er zijn een aantal be leggingsfondsen die zich hier mee bezighouden zoals 'Mer cury Gold Mining' van Merrill Lynch. Bekende Ameri kaanse aandelen van goud fondsen zijn Newmont Mining en Goldfield. Met de effecten rekening van de Rabobank koopt u deze rechtstreeks op de Amerikaanse beurs. Vanwege de enorme koersda lingen en het hoge dividend rendement is het alleen al interessant geworden om ver schillende aandelen in de por tefeuille op te nemen. Terwijl de 10-jarige Staatslening op dit moment zo'n 4,20% rende ment geeft, kunt u met aande len een aanmerkelijk hoger dividend verwachten. Ter illu stratie noemen wij een aantal interessante kwaliteitsonder Voor Tholen is Multimate echter nieuw. Volgens Frans Lindhout biedt deze vernieuwde aanpak een heleboel voordelen. „Het assorti ment is vele malen uitgebreider dan voorheen en we kunnen goedkoper werken omdat er een schakel tus senuit is. Wij kopen rechtstreeks bij de leveranciers. Daardoor zitten we op Gamma-prijzen en dat zal de stroom naar buiten Tholen zeker in perken." De afgelopen maanden heeft Lind hout met zijn zeven medewerkers de doe-het-zelf zaak flink op zijn kop gezet. „We zijn de lucht inge gaan. Er is overal een schap boven op gekomen om het assortiment groter te kunnen maken. Het sani nemingen: ING: ca. 8,5%, For- tis: ca. 7,25%, AbnAmro: ca. 6,5%, Akzo: ca. 6,25%, Wolters Kluwer: ca. 5,5%, DSM: ca. 4,8%, Kon. Olie: ca. 4,65%, Unilever: ca. 3,20%. Nadat de beurzen wereldwijd omhoog gingen op het nieuws dat de oorlog in Irak definitief van start was ge gaan, moest het gros van die zelfde beurzen hierna weer omlaag toen bleek dat het conflict niet binnen enkele da gen zou worden beslecht. De duur van de oorlog is een be palende factor voor de we reldeconomie. Uitspraken van ministers Powell en Rumsfeld over de mogelijk langere duur van de oorlog drukten de koersen opnieuw in de min. Het verzet door het Iraakse leger verontrustte beleggers eveneens. Maar na de opmars van de Amerikaanse troepen naar Bagdad, reageerden de beleggers weer enthousiast met een forse stijging van de aandelenkoersen. „Het is alle maal Irak wat de (beurs)klok slaat", is een veel gehoorde tair is eruit gegaan, want dat komt in een apart bedrijf. In het voorma lige woonhuis van Weggemans komt een showroom van 300 m2 met tien opstellingen van badka mers, tegels, enz. Dat vergt veel voorbereiding en aangezien we niet alles tegelijk kunnen doen, komt er eind dit jaar dus nog een vervolg op de opening van Multimate.' Het driedaagse openingsfeest ging donderdag, vrijdag en zaterdag ge paard met speciale aanbiedingen en attracties, ook voor kinderen. „In de nieuwe opzet kunnen we veel meer showelementen en presenta- reactie van beleggers, en dat is ook zo. Wanneer de oorlog aanmerkelijk langer gaat du ren dan wordt aangenomen, kan dit verregaande economi sche consequenties hebben. De wereldeconomie zou dan in ieder geval later kunnen herstellen, zelfs een recessie zou dan weer tot de mogelijk heden gaan horen. De Irak-oorlog beheerst de beurs tegenwoordig zo enorm, dat het koersgedrag van de aandelenmarkt alleen en uitsluitend reageert op de ontwikkelingen van de oorlog (sentiment van de dag). Op belangrijke macro-economi sche data, waar we op dit mo ment overigens bepaald niet vrolijk van kunnen worden, wordt totaal niet gereageerd. De verwachting is dat als de oorlog op korte termijn (bin nen 6 weken) wordt beëin digd, dat de aandelenmarkt nog wat terrein kan winnen. De AEX kan dan wellicht rich ting 300 - 320 punten. Hierna zal de realiteit van de econo mie weer volop aandacht gaan krijgen. De huidige toe stand van de wereldeconomie is zoals vermeld 'moeizaam' te noemen. De werkloosheid is hoog, bedrijfsinvesteringen en consumentenbestedingen staan op een laag pitje door het afgenomen ondernemers- en consumentenvertrouwen. De US-dollar heeft veel van zijn waarde ingeleverd vanwe ge de economische ontwikke lingen in de V.S, en de hoge kosten van de oorlog met Irak. Een lagere dollar is echter wel goed voor de concurrentie positie van de V.S. maar weer slecht voor de Europese on dernemingen Uitgaande van een kortstondi ge oorlog zal de economische schade hiervan naar onze me ning marginaal zijn en ligt een verder economische herstel, met name in de V.S., voor de ties inbouwen, zoals bijvoorbeeld buiten de complete tuinhoek met een carport, schuttingen, prieeltjes. De afdeling ijzerwaren en werkkle ding is veel uitgebreider. Hadden we voorheen van beslag keuze uit 3 of 4 mogelijkheden, nu zijn er 15. Ook wat binnen- en buitenlampen betreft, is het assortiment verbreed. Lag bij Weggemans de doe-het-zelf zaak meer in het verlengde van zijn bouwbedrijf dus sterk op hout ge richt, bij Multimate is de opzet veel breder en luxer, maar niet duurder. We zijn meer gericht op de totale doe-het-zelf markt; het aanbod is veel completer geworden. Onder Weggemans was het al een goede winkel en wij gaan dat nog uitbou wen. Als het economisch minder gaat, wordt er veel meer zelf ge daan en daar spelen wij op in met bijvoorbeeld doe-het-zeif pakketten voor c.v. en elektra." Frans Lindhout stelt tevreden vast, dat de winkel een enorme opfris beurt heeft gekregen. „Met drie nieuwe balies met afrekenpunten is de service naar de klanten verbe terd. En zien is kopen. Iets wat je niet in de winkel hebt, kun je niet hand. Hogere economische groei zal zich vertalen in hoge re winstgroei bij bedrijven. Hiervan worden nu reeds voorzichtig de eerste tekenen in de V.S. gezien. Een groot pluspunt van aandelen is dat deze nu wereldwijd aantrek kelijk gewaardeerd zijn. Een kanttekening is wel dat het technisch beeld nog slecht al tijd slecht is. In de assetsprei- ding van effectenportefeuilles adviseren wij een lichte over weging in aandelen waarbij het accent ligt op Noord-Ame- rika. Ons advies voor de as- setmix van een beleggings portefeuille met een neutraal doelrisicoprofiel is: 45% aan delen, 35% obligaties en 20% liquiditeiten. De V.E.B. (Ver eniging van Effecten Bezit ters) heeft vorige week even eens de hoop en verwachting uitgesproken dat de beurzen de komende 6 tot 12 maanden kunnen herstellen van de veel te lage koersniveaus van vandaag de dag. Ook de Thoolse V.T.B. (Verenigde Thoolse Beleggingsstudie clubs) uitte zich in hun laatste nieuwsbrief positief over aandelen met een lage koers winstverhouding i.v.m. het hogere dividendrendement, 'maar voorzichtigheid blijft geboden'. Naar onze mening is er op dit moment veel negatief nieuws in de aandelenkoersen ver werkt. De oorlog met Irak zal verkopen. Daarom zijn we blij met ons veel grotere assortiment. Het is echt een schitterende winkel ge worden op 1000 m2." Lindhout zegt dat de tekenen zoda nig zijn, dat het initiatief wordt ge waardeerd. „Behalve uit Sint-An- naland krijgen we ook veel klanten uit Stavenisse, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Sint-Philipsland. We zullen er natuurlijk zoveel mogelijk aan doen om de nieuwe naam erin te krijgen. Met Multimate moeten we nog de nodige naamsbekend heid opbouwen, maar landelijk breidt het aantal vestigingen zich gestaag uit. Als zelfstandige onder nemers hebben we een behoorlijke stem in de overkoepelende organi satie Serboucom. We vormen echt een hele leuke club waarin je mee telt en dat komt de klanten ten goe de." De opening van Multimate is de eerste stap. Het uit Sint-Maartens dijk naar Sint-Annaland verhuisde installatiebedrijf Lindhout-Potter, dat 12 medewerkers telt, krijgt qua huisvesting nu de aandacht met een naam op het kantoor en vervolgens wordt de showroom voor sanitair ingericht. Dan is Frans Lindhout helemaal gesetteld aan de Cecilia- weg in Sint-Annaland. voorlopig het sentiment blij ven beïnvloeden, zolang deze duurt. Het blijft belangrijk om in uw beleggingsportefeuille vast te blijven houden aan de doelstellingen die u voor de langere termijn heeft. Ook in huidige onzekere omstandig heden. Om het een en ander goed te kunnen bewaken, maakt de Rabobank hiervoor al geruime tijd gebruik van zogenaamde doelrisicopro- fielen waarin de afspraken worden vastgelegd. Ons ad vies is, met in achtneming van de juiste spreiding over assets en sectoren, gebruik te maken van de lage koersni veaus van aandelen. Bij het opbouwen van een grotere effectenportefeuille advise ren wij u met nadruk dit in etappes te doen i.v.m. de grote koersschommelingen. Uiteraard kunt u hierbij van ons beleggingsteam profes sionele begeleiding verwach ten. De aandelen die wij op dit moment adviseren zijn ondermeer: AbnAmro, Cisco Systems, DSM, Heineken, ING, Kon. Olie, Philips en Pfi zer. Wellicht ten overvloede mel den wij u nog dat bij beleggen in effecten, de rendementen uit het verleden en ook beurs- verwachtingen geen garanties geven voor toekomstige ont wikkelingen. Aan dit artikel kunnen dan ook geen rechten worden ontleend. Advertentie I.M. Advertentie I.M. *JT- Jack Verkamman (links), Kees de Wilde en Mario Potappel vormen het beleggingsteam van Rabobank Tholen. Adrie Peene (links) heeft autobedrijf VDS in Oud-Vossemeer overgenomen. Piet van der Struis is blij dat het garagebedrijf, dat hij precies twintig jaar heeft gerund, onder de naam Auto Service Peene wordt voorgezet. Frans en José Lindhout met hun medewerkers voor de vernieuwde ingang van de doe-het-zelf zaak, v.l.n.r. Annelies Gunter, Corina Lindhout, Jacqueline Jansen, Carla Kastelein, Sander Lindhout op de grasmaaier, Michel Soomers, Johan Knuist met voor hem knielend Marden Gunter, Ad Slager en Anja Verheijen. Bij het maken van de foto ontbrak Robert Lindhout. Veel gestelde vragen van de laatste tijd zijn; 'Is de bo dem al bereikt of gaan we verder naar beneden?', 'Waar om reageert de beurs niet meer op belangrijke economi sche cijfers?', 'Wanneer kan ik het beste instappen?', 'Weke aandelen zijn op dit moment nog koopwaardig?' Stuk voor stuk vragen die op dit moment veel mensen bezij houden. In dit artikel tracht ik het één en ander vooru in een wat bredere context te brengen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5