kh Broe ms Omzet stijgt maar de tijd dringt voor de Wereldwinkel in Tholen 'Voor veel Zeeuwen is dialect een onderons taaltje geworden' Slopershamer in Raadhuisstraat Veel belangstelling voor nieuwbouw gemeentehuis Bewoners naar rechter over parkeerverbod Voorzitter M. van Gorsel-de Oude na ruim twee jaar afgetreden Thoolse koren in Halsteren Koperen straler Vlaamse nieuwe consulent Zeeuws Donderdag 3 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Supplement Zeeuws woordenboek met bijdrage Tholen en St. Philipsland 'Gooi het maar in gang', zei een van de organisatoren te gen de voorzitter van de stichting Nederlandse dialecten als de dag moet worden geopend. De Vlaamse tongval is zaterdag onmiskenbaar aanwezig in de Stadsschouwburg in Middelburg waar de zevende Nederlandse dialecten dag wordt gehouden. Zwervers Knobbelzwanen weg na afschieten Selectie van top vijf architecten Op rijbaan Ten Ankerweg in Tholen Een aantal bewoners van de Ten Ankerweg in Tholen stapt naar de bestuursrechter om het in hun straat inge stelde parkeerverbod teruggedraaid te krijgen. De bewo ners verzetten zich al langer tegen deze maatregel en be roepen zich daarbij op een toezegging die in het verleden door een gemeenteambtenaar is gedaan toen het recon structieplan voor de straat werd gemaakt. Simavi Auto als remmer ZOA Droomvanger Wanbeleid PI* 0ÖGMEETSU&W6 CENTRUM rote Kerk Advertentie I.M. Voorzitter Kees Martens van de Zeeuwse dialectenvereniging overhandigt het 'sukklement'aan Van Gelder. Naast het Vlaams wordt er ook Limburgs en Gronings gesproken. De voertaal is het echter 'algemeen beschaafd Nederlands' om taalver warring onder de ruim 300 bezoe kers te voorkomen. Maar bij de aanbieding van het supplement op het Zeeuwse woordenboek scha kelt voorzitter Kees Martens van de Zeeuwse vereeniging voor dia- lectenonderzoek over in de taal van zijn streek. Voor degenen in de donkere zaal die het niet kunnen verstaan, ver wijst hij handig naar het Zeeuwse woordenboek, dat in 1964 het licht zag en waar nu het supplement van gereed is. Die aanvulling was hard nodig, zei hij omdat er in de eerste versie een groot aantal woorden niet in was opgenomen. Het duurde dertig jaar voordat alle ontbrekende woorden waren verza meld en tien jaar om geld de vin den om het uit te geven, zo lichtte hij de moeizame weg toe. Het eindresultaat is een verzame ling van 5000 nieuwe woorden, aangevuld met verhalen over aller lei onderwerpen. Martens bena drukte het belang van de streekta len die nu vastgelegd zijn in een boek. Want volgens de voorzitter ging en gaat er veel teloor in onze provincie, zoals waardevolle cul tuurlandschappen die moesten wij ken voor de herverkaveling. Dat er zo lang aan het boek ge werkt is, was ook zijn vrouw opge vallen, zei hij. „Het is geen supple ment maar een sukklement, zei ze tegen me." Hij overhandigde het eerste exem plaar aan aan de commissaris van de koningin W.T. van Gelder. Het tweede exemplaar was voor voor zitter dr. Reinhild Vandekerckhove van de stichting Nederlandse dia lecten, het derde voor eindredac teur Kees Fraanje. In zijn openingswoord brak Van Gelder opnieuw een lans voor het gebruik van de streektaal. Dat plei dooi houdt hij al sinds 1996. „Maar het ontmoet veel weerstand." Voor vele Zeeuwen is het Zeeuws een 'onderons taaltje' geworden dat voornamelijk in het gezin, de fami lie en op verjaardagen gesproken wordt. „Je gebruikt het wel, maar zeker niet buitenshuis en zeker niet bij officiële gelegenheden." Hij betreurde dat. In Zeeland heeft het Zeeuws volgens hem een lage status. „Het is toch boers, wordt er gezegd. Het zou als levend erfgoed algemener bekend moeten zijn. Datzelfde geldt voor klederdrach ten, het omgaan met het landschap en onze monumenten. De Zeeuwen zijn er niet trots op, helaas." Hij prees de dialectverenigingen die de streektalen bestuderen en vastleggen. „Dat is nodig. Als we het op deze manier niet overeind houden, dan verdwijnen ze.". Hij richtte zich ook tot de politici. Die zouden meer gebruik moeten maken van hun streektaal. „Die vindt veel meer de weg naar het hart." Het zou volgens hem ook helpen in het verkleinen van de kloof tussen de bestuurders en de burgers. Aan het supplement werkten ver schillende groepen dialectvorsers mee. Zo kwam de groep Noord- Zeeland (Tholen, Sint-Philipsland, Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee) regelmatig bijeen in Zierikzee en Nieuwerkerk om de lijsten met ingevulde woorden te bespreken. In deze werkgroep za ten Lea Rijstenbil uit Scherpenis- se, Danker Roozemond uit Stave- nisse, Ria Nieuwenhuijse-Kleppe uit Wemeldinge maar afkomstig van Sint-Philipsland en Nel Sla ger-den Engelsman uit Oud-Vosse- meer. Het supplement bevat ook een se rie korte verhaaltjes over oude ge bruiken en ambachten uit de streek. Onder meer over de gareel maker, de smederij, vissen met een kruisnet, zwervers in de polder en schippers. Penningmeester W. van Bale gaat met de pet rond om de aanwezigen nummers te laten trekken. Links voorzitter M. van Gorsel-de Oude. Castria Wonen kreeg van de gemeente vergunning om vijf huizen aan de Raadhuisstraat in Oud-Vossemeer af te breken. ten in het Zeeuwse, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Ze gaat voor twintig uur per week bij de stichting werken en blijft voor de andere twintig uur ver bonden aan de universiteit van Gent. De Tier woont in Kruishou- tem tussen Gent en Kortrijk. De commissaris van de koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder was blij met haar benoeming, zo zei hij over De Tier, de 'Vlaamse in Zeeuwse dienst.' Op één koppel na zijn de knobbel zwanen uit de Weihoek verdwenen, nadat jachtopzichter J. van Vossen 6 van de 44 zwanen met een kogelbuks heeft afgeschoten. Veehouder J.J. van der Slikke werd sinds november ge plaagd door een kolonie knobbel zwanen op zijn weiland aan de Zwar- teweg. Vogelverschrikkers hielpen niet en ook persoonlijk optreden had weinig effect. In eerste instantie gaf de provincie geen vergunning voor afschot, maar uiteindelijk kwam er toch groen licht. Van der Slikke wilde voor zijn koeien in het vooijaar wel goed gras overhouden. Met het af schieten van zes zwanen verdwenen de andere dertig vogels die nog over gebleven waren, op één koppel na. „Je doet zoiets niet graag, maar als een boer er gek van wordt, dan moet er toch opgetreden worden", zegt jachtopzichter Van Vossen. „Tevoren heb ik er ook volop werk aan gehad, tot zelfs 20 uren per week." De koren Chantez a Dieu uit Tholen en VZOS uit Sint-Philipsland ver zorgen zaterdag 12 april een paas- concert in de Martinuskerk te Halsteren. Ze voeren religieuze klassieke muziek uit van bekende componisten als Bach, Schubert, Elgar en Schütz, maar ook van an deren uit diverse stijlperioden. Alles in het teken van Passie en Pasen. Naast individuele optredens bren gen de koren samen het dubbelkori- ge werk 'Nun hab' ich überwunden' van Johann Michael Bach ten geho re. Tonnie Nijsse en Kees Lemsom bespelen het orgel. Het concert be gint om kwart voor acht. Bij straal- en coatingbedrijf C.A. Geuze in Sint-Maartensdijk vierde Bertus Bijl dinsdag zijn koperen jubi leum. Hij is sinds 1990 de vaste stra ler van het bedrijf dat dit jaar zeven tien jaar bestaat. Aan de trouwe medewerker wordt aandacht besteed op de website van de onderneming. Bijl wordt daar getypeerd als een har de werker die vakbekwaam, toege wijd, collegiaal en humoristisch is. Aan het langdurige dienstverband wordt volgende week aandacht be steed tijdens de personeelsavond. De eerste naoorlogse huizen in Oud-Vossemeer vallen momenteel ten prooi aan de slopershamer. Het gaat om vijf huizen in het westelij ke deel van de Raadhuisstraat. De eerste bewoners trokken er begin 1949 in, inmiddels 54 jaar geleden, maar nu staan de huizen alweer enkele jaren leeg. De laatste hele ruiten die er nog in zaten, zijn eind vorige week vernield zodra hekken rond het huizenblok waren ge plaatst. Medewerkers van BIK sloopwerken begonnen maandag met het verwijderen van de dak pannen en -planken. De achterkant grenst aan een rij van elf huizen uit dezelfde periode aan de Schoolstraat, die metter tijd eveneens het veld moeten rui men. Daarvan zijn er zes nog be woond. Het zijn allemaal huurhui zen van Castria Wonen. Op het vrijkomende terrein moeten wo ningen voor ouderen (servicecen trum) komen, in combinatie met een uitbreiding van het dorpshuis, bouw oefenlokaal muziek en peu terspeelzaal en huisartsenprak tijk. Plannen zijn in de maak (er is al met verenigingen overlegd), maar er loopt nog geen officiële procedure. Door de omvang van dit project is niet te zeggen wan neer het gerealiseerd wordt. Het aanzien van het dorp zal daar erg veranderen, want de verlengde Raadhuisstraat verdwijnt evenals de open ruimte achter het am bachtsherenhuis. Er lijkt veel belangstelling te zijn onder architecten en of architecten bureaus voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Vrijdag hadden 24 belangstellenden stukken opgevraagd. Morgen, vrijdag 4 april, om 12 uur precies sluit de termijn van de aanmeldingen. Uit de aangemelde architecten zal een voorselectie worden gemaakt. Er komt een lijst van vijf architec tenbureaus) die een schets of visie mogen maken. De bouw van het nieuwe onderkomen van het be stuurlijk en ambtelijk apparaat moet tussen 30 juli dit jaar en 1 december 2005 plaatsvinden (looptijd van de opdracht). De aanbesteding is op maandag 24 februari op de website van de Euro pese Unie geplaatst. Daarop zijn al le Europese aanbestedingen te zien. Volgens de tekst op de webside zal de archtitect gaan opereren in sa menwerkingsverband onder de vlag van een bouwmanagementteam. De gemeente is verplicht om voor het ontwerp van het nieuwe ge meentehuis de Europese aanbeste dingsprocedure te volgen. Dat ge beurt bij een project waarvan de verwachte kosten boven de 250.000 euro uitkomen. Het gemeentehuis is begroot ongeveer 12 miljoen euro. Uit de aangemelde architecten zal een voorselectie worden gemaakt. Er komt een lijst met vijf architech- ten(bureaus) die uitgenodigd wor den om in te schrijven. Bij het se lecteren wordt onder meer gekeken naar de beroepsbekwaamheid van de ondernemer (flexibiliteit van de organisatie, opleidingsniveau, aan tal specialisaties, tekenwerk, kwali teitszorgsysteem). Dat wordt alle maal gewogen. De architect krijgt daar punten voor toegekend. Datzelfde geldt voor de financiële draagkracht van de onderneming (gemiddelde jaaromzet van 1999 tot en met 2001 wordt bekeken, maar ook het vermogen om te kunnen be talen). De afgelopen drie jaar moet de kandidaat bouwer een gemiddel de jaaromzet hebben gehad van 600.000 euro. De technische bekwaamheid is een ander punt dat onder de loep wordt Het bezwaar van de 26 bewoners is, dat er te weinig parkeerruimte is in de straat. Bij de reconstructie zijn in het stuk tussen de Molenvlietsedijk en de Prins Clauslaan 16 parkeer vakken gemaakt en de gemeente vindt dat mensen die een eigen ga rage met oprit hebben, daar hun au to kunnen parkeren. Dat is bij 16 bewoners het geval. Volgens de ge meente is er dan ook parkeerruimte genoeg. Maar met regelmaat staan auto's geparkeerd op de rijbaan (vrijdagavond stond er in het duister zelfs een onverlichte aanhangwagen - red.). De gemeente vindt dat on wenselijk, omdat de doorstroming van het verkeer erdoor wordt be lemmerd en het voor gevaarlijke si tuaties zorgt. Een uitspraak van toenmalig chef openbare werken W.A. Blaas in 1997 dat iedereen op de Ten Ankerweg zijn auto moet kunnen parkeren, is volgens het ge meentebestuur achterhaald door 'voortschrijdend inzicht'. De weg is een zogenaamde gebiedsontslui- tingsweg en daarop is parkeren niet wenselijk. In hun beroepschrift bagatelliseren de bewoners de aantallen ongeval len en klachten die door gemeente en politie geregistreerd zijn. Ze spreken van 'een paar verkeerson gevallen' die volgens hen 'geens zins de genomen maatregelen recht vaardigen in het perspectief van de gedane toezeggingen'. Op een in ja nuari van dit jaar voor de bezwaar makers gehouden hoorzitting meld de de politie dat er in 2001 op het betreffende weggedeelte tien aanrij dingen plaatsvonden, waarvan de helft met geparkeerde auto's. Over het parkeergedrag kwamen dat jaar vier schriftelijke klachten binnen. Door het parkeren op de rijbaan te verbieden, zal volgens de bewoners de snelheid van het verkeer toene men en dus wordt het niet veiliger. Oud-politieman M. Verkerke ver woordde dat namens de bewoners tijdens de hoorzitting, waarbij hij wees op de ouderen uit zorgcentrum Ten Anker die de weg moeten over steken. De reactie van de politiever- tegenwoordiger was dat een eventu eel hogere snelheid niet opweegt tegen een vermindering van het aan tal ongevallen. Gegevens van zowel de politie als 3VO illustreren, dat het overgrote deel van de wegge bruikers (79-96%) zich op de Ten Ankerweg aan de snelheid houdt. Van gemeentezijde werd opgemerkt dat het onwenselijk is om voertui gen neer te zetten als verkeersrem mer. Verkerke vroeg zich af of de Ten Ankerweg wel voldoet aan de eisen van een gebiedsontsluitings- weg. In het beroepschrift stellen de bewoners vast dat de opvatting van de gemeente dat er geen aanleiding is om de weg over te steken op ande re plaatsen dan bij de oversteek plaatsen, op gespannen voet staat met het situeren van alle parkeer vakken aan één kant van de weg. Als de bewoners door het parkeerverbod gedwongen worden om op eigen erf te parkeren, zullen ze vaker dan nu het geval is het fiets- en voetpad moeten oversteken. Dat bevordert de verkeersveiligheid evenmin, al dus de bezwaarmakers. Zij vinden dat aan het besluit van b. en w. een ondeugdelijke motivering ten grond slag ligt en dat het in strijd is met het gewekte vertrouwen. Daarom vra gen ze de bestuursrechter in Middel burg om het besluit te vernietigen en de bestaande situatie te handhaven. De collecte voor Simavi heeft in Stavenisse 202,75 euro opgebracht. Het thema was dit jaar 'Geef schoon water'. Simavi financiert projecten in Azië en Afrika ter ver betering van de gezondheid. De collecte voor ZOA vluchtelin genzorg heeft in Sint-Philipsland 426,56 euro opgebracht en in Anna Jacobapolder 212,36 euro. De 39-jarige Veronique De Tier is de nieuwe consulent streektalen in Zeeland. De Vlaamse volgt vanaf 1 mei Marjolein de Visser op die op 1 november haar functie om privéredenen bij de stichting cul tureel erfgoed Zeeland neerlegde. De Tier was zaterdag betrokken bij de zevende landelijke dialec tendag in Middelburg. Ze studeer de Germaanse filologie aan de universiteit van Gent. De filologie is een wetenschap die zich bezig houdt (met de verklaring) van taal en letteren van een volk, vaak in samenhang met cultuurgeschiede nis. Zij richtte zich in haar studie op het Nederlands en het Engels. Ze werkte mee aan het Woordenboek der Vlaamse dialecten. Via haar werk had ze al de nodige contac De Wereldwinkel Tholen heeft nog geen ander pand gevonden. Maan dagavond vonden er besprekingen plaats met de verhuurder van een pand in het centrum van Tholen, maar daar konden geen koppen met spijkers worden geslagen. De tijd dringt. Op 1 juni moet de winkel aan de Bakstraat leeg zijn, maar er is nog geen alternatief gevonden in het centrum van Tholen. Deze week komt het bestuur weer bijeen om de stand van zaken te bespreken. „We zullen nog verder in gesprek moeten om tot overeenstemming te kunnen komen," zegt secretaris E. Schrauwen. De winkel moet zich huisvesten in het kemwinkelgebied waar de huurprijzen aanmerkelijk ho ger liggen. Voorzitter M. van Gorsel-de Oude had zaterdag op de jaarvergadering graag willen meedelen dat de zaak in kannen en kruiken is, maar dat was niet het geval. Wel vertelde ze dat ze na bijna twee jaar aftrad als voorzitter. Het bestuur telt op dit ogenblik twee vacatures. Ze kon het voorzitterschap niet langer combineren met haar an dere activiteiten, zo zei ze. „Ik heb te veel andere zaken aan mijn hoofd. Het is niet zo dat ik de Wereldwinkel geen warm hart toedraag." Ze is na mens de VVD lid van de commissie welzijn en onderwijs dat nogal wat tijd vergt, maar daarnaast zingt ze in een aantal koren. Wel gaat ze nog dit jaar mee naar de regiovergaderingen van de Wereldwinkel, zo zei ze desge vraagd. Op de jaarvergadering had zich nog geen nieuwe kandidaat aan gemeld. Ook penningmeester W. van Bale had aangekondigd het bestuur te verlaten, maar hij blijft aan totdat de verhuizing rond is. De overige leden zijn secreta ris Els Schrauwen en bestuurslid Ria Schot. Behalve voor de voorzitter zoekt het bestuur ook nog een ge woon bestuurslid. Financieel ging de Wereldwinkel er op ten opzichte van vorig jaar op vooruit. Er was een omzetstijging van 33 procent, zei Van Bale. „Daar zijn we buitengewoon tevreden over. We hebben dan ook een positief resultaat van mim 795 euro." Hij kondigde echter aan dat het financiële plaatje er volgend jaar er volledig anders uit zal zien als de winkel in een veel duurder huurpand wordt gehuisvest. „Daarom is het heel goed dat we een steun in de mg van de gemeente hebben gekre gen. In de nieuwe winkel is het een kwestie van weer de zaak opbouwen. Dat wordt heel spannend." De kosten van de huisvesting in de Bakstraat bedroegen vorig jaar mim 2.310 euro. Het eigen vermogen be droeg 6.136 euro op een balanstotaal van mim 12.092 euro. De penning meester liet tien van de zestien aan wezigen een nummertje trekken voor de actie 100 x 100 (100 donateurs die 100 gulden overmaakten waarvan er elk jaar tien hun geld terugkrijgen.) In de winkel verkopen vooral de etens- en drinkenswaren. Koffie, thee, chocola, wijn. Die artikelen verkopen beter dan de kunstnijverheidsvoor- werpen. Ook werden via het houden van lezingen op scholen en in verzor gingscentra spullen uit de winkel ver kocht. Een uitgesproken goed ver kocht artikel in de winkel is de 'droomvanger' uit Zuid-India in de vorm van een zon, halve maan en ster. Vooral tieners, meisjes tussen 8 en 12 hangen de kleurrijke droomvangers boven hun bed. Het verhaal erbij is dat ze mooie dromen opvangen en slechte wegjagen. genomen. Onder meer de ervaring met functioneel ontwerpen en met stedenbouw, gemeentehuizen, be kendheid met regelgeving voor overheidsgebouwen, de orderporte feuille en het aantal beschikbare werknemers voor het project zijn van belang. Ook naar de kwaliteits beheersing wordt gekeken. Een aantal medewerkers van de ge meente (waaronder projectleider R. Wichertjes) kijken samen met het inkoopbureau West-Brabant of die genen die zich hebben aangemeld voldoen aan de minimumeisen en of er geen redenen zijn ze uit te sluiten (financieel wanbeleid bijvoorbeeld). De bureaus die het beste aan de se lectiecriteria voldoen, komen in de top vijf. Dit wordt de advieslijst voor de stuurgroep nieuw gemeen tehuis (burgemeester en alle fractie voorzitters). Als het college het voorstel heeft besproken, wordt het vastgelegd en worden de vijf archi tecten gevraagd een ontwerp te ma ken. Dat moet voor 27 mei binnen zijn. Eind juni, begin juli worden hun schetsontwerpen of visies ge presenteerd aan de stuurgroep die een advies aan b. en w. moet geven. De opdracht wordt gegund aan de gene met de 'economisch meest voordelige aanbieding, gelet op kwaliteit en functionaliteit van het product en drie criteria: visiepresen tatie, prijs, referentieproject'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9