Prijs is stimulans voor bestuur en voor steun aan suikerpatiënten Ondernemer zonder vergunning bekeurd Vier mensen vast na bedrijfsinbraak Extra voordeel 4.49 6.99 3.99 0.99 1.99 Monument in Tholen aangepast voor gedenkteken Indiëgangers AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Varkens- frikandeau Kalkoen schnitzels Krenten rozijnen biscuits '^tcRRöS! Vispotje Chips Kassla Cherry tomaatjes Krokante muesli Halfvolle vanilleyoghurt Freesia's ❖Toilet papier Diabetesafdeling van Tholen en Sint-Philipsland groeit het snelst Donderdag 3 april 2003 59e jaargang no. 20 Fazanten belagen auto's Slabbecoorn Komkommerkas en veebedrijf zijn open voor publiek Alle 80 doen mee aan dna-test De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de Diabetesver eniging Nederland is vorig jaar het snelst gegroeid van alle 76 afdelingen in ons land. In nauwelijks een halfjaar tijd nam het ledenaantal toe van 98 naar 111. Met 23 pro cent nationaal gezien was dat de beste score. Dinsdag avond werd die inspanning beloond met een cheque van 1400 euro van Novo Nordisk b.v. uit Alphen aan den Rijn, producent van insuline. Zelf regelen Beperkt Milieucontrole op industrieterreinen Vrouw dupeert zuster in Scherpenisse Met de aanhouding van twee mensen uit Sint-Maartensdijk en twee uit Helmond heeft de politie maandagmiddag een inbraak in een loods in de Molenstraat te Scherpenisse kun nen oplossen. De 37-jarige hoofdverdachte uit Sint-Maar tensdijk en de eigenaresse van het gedupeerde bedrijf zijn zusters van elkaar. Van de gestolen levensmiddelen is nage noeg alles teruggevonden, behalve de diepvriesproducten. Deze week GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Originele malse kilo Magere kilo pak a 4 pakjes /h 8 3 stuks w w Gemarineerd 500 gram Mora kip- of varkenssaté, kip in ketjap saus en gehaktballetjes 3 bakjes 1 QQ a 160 gram I w w paprika ftcCXLKns] zak 200 gram Malse 2 kroppen bakje IJ 7Q 250 gram V. f pak 375 gram Campina verse literpak 0.79 Mooie per bosje pak 12 rollen 1.95 Thoolse Couréïm/ÖTv/ ZGSinLAmStdhcb. v 7 b.^g.^,5347^ x Eendrachtbod' Postbus 5, 46! Telefoon 0166 Telefax 0166-6^7008 E-mail: redactiè@qendrachtbodè.ril advert@eefftfraqhtbode.nl admin@eendrachtBode.n1 Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Jachtopzichter J. van Vossen is inge schakeld door de gemeente om fa zanten te verjagen op industrieter rein Slabbecoornpolder bij Tholen. Met name personeelsleden van kurkbedrijf Amorim hebben er last van. Aan geparkeerde auto's ont staat schade omdat de fazanten er over heen lopen. Bij sommigen heb ben de krassen voor 800 euro scha de opgeleverd. „Sinds vorige week hebben we er last van", zegt dhr. Hellemons van Amorim, die twee fazanten op geparkeerde auto's heeft zien lopen. Jachtopzichter Van Vos sen zegt sinds vrijdag drie keer fa zanten in de Slabbecoornpolder weggejaagd te hebben met zijn jachthond. „De fazanten komen van een buitendijks terrein langs het Schelde-Rijnkanaal, maar daar mag niet gejaagd worden." De komkommerkas van firma Rog geband aan de Mosselhoekseweg in Tholen is zaterdag open voor het pu bliek. De Thoolse tuinder biedt die gelegenheid graag in het kader van 'Kom in de kas'. Er hangen volop komkommers aan de planten en be zoekers kunnen zich laten informe ren over biologische gewasbescher ming. Roggeband vindt het nuttig om mensen een kijkje te gunnen in zijn bedrijf. „Een paar weken gele den kwam er een schoolklas. Toen hingen er nog geen vruchten aan en bijna niemand wist te vertellen wat er aan de planten moest komen." In het weitje bij het bedrijf zullen za terdag wat geitjes lopen. Vlakbij, aan de Razernijweg, is de melkvee houderij van J. Vissers eveneens te bezichtigen. De open dag duurt van tien uur 's morgens tot half vijf 's middags. Ook de ene inwoner van Sint-Phi- lipsland die eerst niet zou mee doen aan de dna-test heeft toch nog meegedaan aan het onder zoek. De politie hoopt hiermee de dader van de moord op mevr. Serné te vinden. Donderdag zei officier van justitie mr. L. Boogert nog dat er 1 Fluplander wegens zijn werk niet kon meedoen, zodat er 79 deelnemers voor de dna-test waren. Later bleek hij toch nog een mogelijkheid te hebben. On geveer de helft van de 80 opgeroe pen mensen kwam donderdag avond naar dorpshuis de Wimpel, de anderen kwamen zaterdag. Overigens werd de test bij sommi gen op een andere plaats dan het dorpshuis afgenomen. Als dit on derzoek geen vergelijking ople vert met het vreemde dna dat in de woning van het slachtoffer is aan getroffen, komt er een groot on derzoek waarbij alle andere Sint- Philipslandse mannen van boven de 14 jaar worden opgeroepen om een dna-test te ondergaan. Zie ver der pagina 13. V.l.n.r. het bestuur met Corina Laban en Karina Verhage die de cheque vast houden), Hans Visser, Marieke Bolier, Coby Hage, Frank van der Zande en verkoper Marinus van Boxel van Novo. De cheque werd door verkoper M. van Boxel van het bedrijf uitgereikt aan Hans Visser, de voorzitter van de afdeling. Dat gebeurde in Haes- tinge in Sint-Maartensdijk voor on geveer 55 belangstellenden. De afdeling werd vorig jaar met steun van het hoofdbestuur van de Diabetesvereniging Nederland in Leusden nieuw leven ingeblazen. Er werd een nieuw enthousiast bestuur gevormd dat er in slaagde door ge richte acties nieuwe leden te wer ven. Visser bedankte Van Boxel voor de prijs. „We zijn net bezig en vinden dit een hele waardering. Dat is dankzij het werk van alle bestuurs leden, maar eigenlijk hebben we het te danken aan de leden die erbij ge komen zijn. Een stijging van 23 procent." Visser bedankte ook de kaderconsu lent Jan Kuijer van het hoofdkan toor die het bestuur heeft 'opge pept'. „We zijn erg blij met deze prijs." Er is ook al een bestemming voor bedacht, zo zei de voorzitter. In augustus wordt er een gezellige middag en avond gehouden voor de leden, met een cabaretier die een programma over 'sufkerziekte' heeft, met aansluitend een barbecue. De afdeling Tholen/Sint-Philipsland is één van de vijf afdelingen in het gewest Zeeland. Er zijn in Neder land twaalf gewesten met in totaal 76 afdelingen. De Diabetesvereni ging is met 54.500 leden de grootste patiëntenvereniging in ons land en wordt ondersteund door 1000 vrij willigers. Er zijn ongeveer 400.000 'suikerpa tiënten', en er is een even groot aan tal dat de ziekte ook heeft maar dat (nog) niet weet. Door middel van voorlichting wil de afdeling de dia betici ondersteunen en met elkaar in contact brengen. Secretaris Marieke Bolier: „In september hebben we via alle huisartsen op Tholen en Sint-Philipsland de diabetici een brief geschreven en gevraagd om lid te worden. Daar is veel respons op gekomen. Daarna hebben we een aantal ledenavonden gehouden waar ook niet-leden mochten komen. Die werden ook goed bezocht. De prijs is een grote stimulans voor ons. We zijn eigenlijk pas in mei begonnen, dus in een half jaar tijd zijn we flink gegroeid. Dit hadden we toen niet kunnen denken." Consulent Kuijer prees het bestuur voor de inzet. „Jullie hebben je hard ingespannen. Jullie waren bijvoor beeld een van de eerste afdelingen die een jaarprogramma stuurden." Naast voorlichtingsavonden zijn er ook gespreksgroepen waarin diabe tici en hun partner praten over hun leven met de aandoening. Bolier: „Daar was ook veel belangstelling voor. Iedereen wilde wel wat vertel len. We hadden van tevoren stellin gen opgeschreven om op te reage ren, maar daar kwamen we niet eens aan toe." Volgens Kuijer zijn dit soort 'lotge notencontacten' van groot belang. „Het is wat dat betreft een makkelij ke ziekte. Je kunt als diabeet veel zelf regelen, met voeding en bewe ging. Iedereen heeft ervaring en daarvan kunnen anderen weer le ren." Het bestuur van de afdeling bestaat verder uit penningmeester Frank van der Zande en de bestuursleden Corina Laban, Karina Verhage en Coby Hage. Na de pauze vertelde mevrouw S. Werkman van apotheek Tholen over de werking van tabletten en insuline bij diabetes. Van Boxel vertelde in het kort iets over het ontstaan van de insulinepro- ductie. Dat gebeurde 81 jaar geleden in Canada door twee onderzoekers die insuline inspoten bij het hondje Margery dat geen alvleesklier meer had maar door de insuline wel bleef leven. Een Deens echtpaar dat aan diabetes leed, bracht de insuline naar Europa en betaalde 1 dollar voor het recht om het spul aan deze kant van de Atlanti sche Oceaan in productie te brengen. Daar zat echter wel de voorwaarde aan verbonden om het medicijn te blijven produceren en het voor ieder een die het nodig had, beschikbaar te houden. De Deen Hagedorn wist een eiwit te verbinden aan insuline en richtte het insulinelaboratorium op in Kopenha gen. Het is nu nog steeds bekend als het opleidingscentrum Steno diabetes centre. Het woonhuis van Hagedorn (1888-1971) staat er nog, maar ook het beddenhuis met 14 bedden, het laboratorium en de polikliniek. Bij de receptie heeft de baliemedewerkster 10 beeldschermen voor zich om te zien wie er vrij is om de patiënten zo snel mogelijk te helpen. Daarmee word de wachttijd tot een minimum beperkt, aldus Van Boxel. Bij een grootscheepse nachtelijke milieucontrole is vorige week tegen één Thoolse ondernemer proces-verbaal opgemaakt omdat hij geen gel dige milieuvergunning had. Negen bedrijven krijgen een brief over ge constateerde overtredingen met betrekking tot geluid- of stankhinder of de opslag van gevaarlijk afval. Milieu-ambtenaren van de gemeente voerden de controle uit in samenwerking met de politie. Op de industrieterreinen in Tholen, Poortvliet, Sint-Maartensdijk, Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland gin gen controleurs woensdagavond en -nacht te voet alle bedrijven af. Daarbij was de aandacht gericht op geluids- en stankoverlast, alsmede de opslag van gevaarlijke stoffen (afval). In het buitengebied werd bovendien gecontroleerd op moge lijke stankoverlast van intensieve veehouderijen. Het zijn zaken waar voor de controleurs niet binnen in de bedrijven hoefden te zijn, zodat de controle 's nachts kon plaatsvin den. De bedrijven waar overtredin gen op grond van de wet milieube heer zijn geconstateerd, krijgen de gelegenheid om binnen een vastge stelde termijn de zaak op te lossen. Bij verschillende bedrijven zullen milieu-inspecteurs vervolgcontroles uitvoeren. Eén bedrijf bleek geen geldige milieuvergunning te hebben en dat leverde de ondernemer een proces-verbaal op. Een ander bedrijf is geadviseerd met betrekking tot de opslag van mogelijk vervuilde grond. Overdag zijn transporten van vee, veevoer en mest gecontroleerd. Het ging om acht transporten, waarbij kleine overtredingen zijn geconsta teerd. Al met al is de gemeente te vreden over de uitgevoerde contro les. „We gaan hier zeker mee ver der", zegt projectcoördinator S. Westdorp. Over de vorm en over de thema's die aan bod zouden moeten komen, wordt nog nagedacht. De controle in Tholen stond niet op zichzelf, maar was onderdeel van de landelijke milieu-estafette waaraan tien provincies meededen. Milieu gedeputeerde Poppelaars leidde de actie in Zeeland, waaraan contro leurs van provincie en gemeenten, politie en openbaar ministerie, alge mene inspectiedienst, verkeersin- spectie, het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, Staatsbosbeheer, rijkswaterstaat en het waterschap Zeeuwse Eilanden meewerkten. Be drijven en instellingen kregen hon derden adviezen voor kleine verbe teringen, een veertigtal bedrijven krijgt nacontroles. Verder zijn vijf milieuvluchten uitgevoerd. De Zeeuwse controles vonden behalve op industrieterreinen ook plaats bij horecabedrijven, kassencomplexen, bloemenhandels, bakkerijen, agrari sche bedrijven, vis verwerkende be drijven, zorginstellingen, havens en natuurgebieden. In het bedrijf aan de Molenstraat te Scherpenisse worden artikelen voor huizen van bewaring en gevangenis sen verpakt. De loods werd in de nacht van zondag op maandag door zocht, waarna een grote hoeveelheid etenswaren werd gestolen, o.a. Nuts, Mars en diepvriesvlees. Vorig jaar is er ook al eens ingebroken bij het bedrijf. De politie ging maandag op onderzoek uit en kreeg daarbij informatie, dat er uit Sint-Maartens dijk een auto vertrokken was met de gestolen goederen. Tussen Poort vliet en Tholen werd de auto op de Postweg ter hoogte van de Kadijk tot stoppen gedwongen. De inzitten den, twee mannen van 30 en 35 jaar uit Helmond, bleken inderdaad een deel van de gestolen goederen uit Scherpenisse bij zich te hebben. Eén van de twee bleek mededader van de inbraak te zijn. Hij was met een gestolen auto gekomen, die in de Winston Churchillstraat in Sint- Maartensdijk stond. Politie en rech- ter-commissaris gingen daar maan dagmiddag met totaal acht mensen naar toe om huiszoeking te doen in een woning. Eerst was er niemand thuis, maar toen de 37-jarige bewoonster arri veerde, werd in het huis en de schuur gezocht, waar eveneens goe deren van de inbraak in Scherpenis se aangetroffen werden. De vrouw werd aangehouden. Dinsdagmiddag werd nog een 17-jarige jongen uit Sint-Maartensdijk aangehouden. De vier zitten nog in hechtenis en wor den verder verhoord. De gestolen artikelen vertegenwoordigen een waarde van enkele duizenden eu- Gouden speld van Oorlogsgravenstichting voor Wally Blaas Voorzitter Van Gorsel stopt bij wereldwinkel in Tholen EN VERDER... Poortvliet krijgt wandeldriedaagse Waterschap verlaat Polder huis in smalstad Voor veel Zeeuwen is dialect een onderons taaltje geworden Bewoners naar rechter over parkeerverbod op rijbaan Ten Ankerweg in Tholen Meer kramen op voorjaarsshow nieuwe stijl in Scherpenisse Derde titel in zes jaar voor dames Smerdiek VOOR DE VERLIEFDE IS HET OOK NAAR BAGDAD EEN KATTENSPRONG Dit nummer bestaat uit 20 pagina's aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 maart a.s. naturel of appel of fruitmix wit 2-laags Advertentie I.M. Zaterdag 26 april wordt het ge denkteken voor de gesneuvelde mi litairen in Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea onthuld. De namen van de negen Tholenaren komen op een plaquette in een van de twee muurtjes die er gemetseld zijn bij het monument ter herdenking van alle gevallenen in de oorlog, aan de Vossemeersepoort in Tholen. De plek is op de schop genomen, want naast het plaatsen van twee dub- belsteens muurtjes van donkere bak steen worden ook andere ingrepen gepleegd. De directe omgeving van het bestaande monument vindt het gemeentebestuur 'weinig representa tief'. En daarom is voor een 'opwaar dering' gekozen. Achter het monu ment komt nu een blokhaag van taxus. Daarachter kan dan één vlag genmast worden geplaatst. Links en rechts staan de geknikte muurtjes die elk 1.20 m hoog zijn. Op één daarvan komt de gedenkplaat. Daarvoor (ge zien vanaf de waterkant) komen aan beide zijden perkjes. Tussen twee toe gangspaden vanaf het wandelpad, wordt een rozenperk aangebracht. Vanaf de paden tot aan het monument komt bestrating, vijf zeskanten die in hoogte verschillen. De Vomi ijvert al jaren om een plaquette aan te brengen bij het monument. Ze dienden zelf ook een voorstel in, voor een zeer eenvoudige aanpassing: de koperen plaat ingemetseld in een laag zuiltje. B. en w. hebben het echter aangegre pen om de omgeving rond het monu ment een opknapbeurt te geven. De meerderheid van de raad stemde in met beschikbaar stellen van 22.500 euro. Bij de onthulling zullen onder meer nabestaanden van de gesneuvel de militairen worden uitgenodigd. In Tholen heeft de gemeente bij het oorlogsmonument twee muurtjes gemetseld voor een plaquette voor de gesneuvelden in het voormalig Nederlands-Indië.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1