Provincie Zeeland Zeeland Woonzorgland mmc smstom keuken... Schilderijen Smurdiekse molenaarszoon Dijkman te zien in Belgisch Limburg WITTS 0iV£JM£ ncê'faiif/cf Uw tieleman Lokale belastingen Nieuw verschenen In beroep ■Officiële Mededelingen jmimvwhi y,*jr ...een Tieleman Keuken. Oplichting van achttien mensen Donderdag 3 april 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 14/2003 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl De provincie. Voor wie groot wil denken en graag wil doen. Wonen en zorg, welzijn en dienstverlening zijn onderwerpen van groot maatschappelijk belang. Het aantal mensen dat zorg nodig heeft, met name ouderen, zal de komende jaren alleen maar toenemen. De huisvesting van mensen die zorg nodig hebben is niet meer vanzelfsprekend een verzorgingstehuis. Saneringsplan Eendrachtsweg ong. te Tholen Nieuwe politiechef Oosterscheldebekken Kwaliteit keukencentrum Cursus streekeigen erven op Tholen Onderzoek naar haal- en brenggedrag Abdij Nieuws ■MSI tJ 1 f Dat is de nieuwe centrale bood schap van de provincies op de Carrièrebeurs Overheid. Hiermee willen zij graag laten zien wat provincies doen en wat van toekomstige werknemers wordt verwacht. Want al is de rol en taak van de provincie ten op zichte van het rijk en de gemeen te vaak niet duidelijk, er gebeurt ontzettend veel bij de provincie. Met de nieuwe slogan maken de provincies op de beurs een eind aan deze onduidelijkheid. Bovendien worden bezoekers ge prikkeld om over de provincie na te denken. Het is voor het eerst dat de provincies op het gebied van de arbeidsmarktcommunica tie een centrale boodschap ver kondigen. Hoewel de provincies de voor gaande jaren ook gezamenlijk op de beurs stonden, had elke pro vincie een eigen standinvulling. Dit jaar hebben ze, in navolging van de publiekscampagnes van het rijk en de gemeenten, voor er gekozen een stap verder te gaan in de krachtenbundeling. Een bundeling van krachten in woord, maar ook in beeld. Een fotograaf heeft van elke provincie een concreet project in beeld ge bracht. Voor Zeeland is dat de Westerschelde Container Ter minal geworden. Alle beelden tezamen geven een goed over zicht van projecten waar provin cies bij betrokken zijn. Ook het profiel van de medewerker die de provincies zoeken komt hierin duidelijk naar voren: iemand die groot wil denken en graag wil doen. De Carrièrebeurs Overheid wordt dit jaar voor de derde keer geor ganiseerd op vrijdag 11 en zater dag 12 april in de Jaarbeurs in Utrecht. Verschillende overheids instanties van gemeentelijk tot Europees niveau zijn op zoek naar actieve 'jonge starters' en 'doorgroeiers'. De Carrièrebeurs Overheid is de enige banenbeurs in Nederland waar nagenoeg alle overheidsinstanties zich presente ren. Voor meer informatie over de Carrièrebeurs Overheid: www.carrierebeursoverheid.nl. De provincie Zeeland stelt lezers van Abdijnieuws graag in de gele genheid om de beurs te bezoe ken. Gratis kaarten kunnen telefo nisch aangevraagd worden: 0118-631233. Zoals ieder jaar moeten we ook dit jaar allemaal weer de lokale belastingen betalen. Provincie Zeeland geeft jaarlijks een bro chure uit genaamd Lokale be lastingen, de editie van 2003 is onlangs verschenen. In de fol der worden de belastingen van alle gemeenten met elkaar ver geleken. In totaal wonen er 378.130 mensen in Zeeland en er zijn 186.152 woonruimten. Uit de in de brochure opgeno men gegevens blijkt dat lokale belastingdruk ten opzichte van 2002 gemiddeld is gestegen met veertig euro. Middelburg is net als in 2002 de duurste stad om in te leven, de belasting druk per gezinshuishouden {opgebouwd uit de gemeente lijke belasting en het water schap) is er bijna 1000 euro per jaar. Hulst, Sluis en Ter- neuzen zijn met 375 Euro per jaar het minst duur om in te wonen. Wie de liefde wil bezegelen met een huwelijk is het meeste geld kwijt in Veere. Daar moet voor een huwelijk op vrijdag om 14.00 uur 346 euro betaald worden aan leges. Wie het goedkoop wil doen moet naar Kapelle gaan, daar bedragen de leger 135 euro. De folder Lokale belastingen 2003 kan worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001,4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Bij de opstelling van de Regio visie Zorg voor ouderen 2001- 2004 bleek dat de problematiek rondom wonen en zorg voor ouderen een van de belangrijkste knelpunten is. Ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen en zoveel als mogelijk de benodigde zorg thuis ontvangen. Dit stelt hoge eisen aan de wo ningen en de woonomgeving. De omvorming van verzorgings- en verpleeghuizen naar zelfstandig wonen met zorg is een zaak van lange adem. Op het gebied van gehandicaptenzorg en geestelijke gezondheidszorg zijn al de nodi ge ervaringen opgedaan met het kleinschalig wonen. De provincie krijgt regelmatig te maken met plannen van gemeen ten, zorgaanbieders of woning bouwcorporaties. Dat heeft te maken met haar adviestaak in het kader van de Wet ziekenhuis voorzieningen en/of vanuit haar taken op het gebied van ruimtelij ke ordening en woningbouw. Uit ervaring blijkt dat de ingediende plannen sterk variëren: van alles slopen en mensen onder brengen in kleinschalige verzorgingseen heden tot en met alles of nog veel meer terugbouwen op het oude instellingsterrein. Een bijko mend punt is dat het ontbreekt aan regionale afstemming van al deze plannen. Om een overzicht te krijgen van de plannen op het gebied van wonen met zorg en welke plannen in de verschillende zorgsectoren er in de maak zijn, heeft Scoop eind 2001 van de provincie opdracht gekregen dit te onderzoeken. Ook heeft de provincie een opdracht verstrekt om te onderzoeken hoe groot de vraag naar woningen met zorg zal zijn en hoe dit zich verhoudt tot het aanbod. In de notitie Zeeland woonzorg- land wordt ingezet op het stimu leren van regionale spreiding, afstemming en het daadwerkelijk realiseren van voldoende zorgwo- ningen. Een regionaal spreidings plan wordt gezien als een van de instrumenten. Daarnaast wil de provincie een extra woningcontin gent beschikbaar stellen. Dat de ouderen bij al deze zaken als voornaamste doelgroep wor den gezien heeft te maken met het feit dat dit de grootste groep is. De extra aandacht voor deze categorie wil niet zeggen dat andere zorgbehoevenden nu in eens niet meer belangrijk zijn. Het is meer een kwestie van ge talsmatigheid omdat de doel groep ouderen steeds groter wordt. Het realiseren van wonin gen voor de andere groepen vraagt dikwijls meer om maat werk. De conceptnotitie Zeeland Woon zorgland kan worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail adres: infocen- trum@zeeland.nl. Het informatie centrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Nieuwsbrief nr. 6 van Delta InZicht is uit. In dit nummer wordt vooral vooruitgekeken. De integrale visie Deltawateren is immers in de drie provincies, Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant, geaccepteerd. Het is de bedoeling dat nu een begin wordt gemaakt met het maken van een plan van aanpak. In dit nummer onder andere bijdragen van Th. Van der Weijden van het Hoogheemraadschap West- Brabant over zijn ervaringen met het project, de ontwikkeling van het Volkerak-Zoommeer, de over gang van het Rammegors van zout naar zoet. Nieuwsbrief nr. 6, alsmede een gratis abonnement, kan worden opgevraagd bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Deze maand verscheen nr. 34 van de Schelde Nieuwsbrief van het Schelde Informatie- Centrum. Het kwartaalblad houdt overheden en het bedrijfsleven, maar ook belangstellenden op de hoogte van het wel en wee van de Westerschelde en de Schelde. In nummer 34 staat een beschrij ving van het Sigmaplan, het Bel gische Deltaplan en de opvolger van het Deltaplan, Delta InZicht wordt toegelicht. Een artikel over verdronken dorpen in Zeeland en een interview met gedeputeerde L. Coppoolse over het Bestuurlijk Overleg Westerschelde zijn ande re onderwerpen. De vaste rubrieken gaan dit keer over twee herdenkingsmonumen ten, stormvloeden in de Schelde en een kantonnier van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. De nieuwsbrief kan gedownload worden via www.scheldenet.nl. Aanmelding voor een gratis abon nement is mogelijk door een berichtje aan Schelde Informatie- Centrum, Postbus 8039, 4330 EA Middelburg, tel. 011&672293, e-mail: info@scheldenet.nl. Op 15 april 2003 zal de advies commissie bezwaarschriften van de provincie Zeeland een zitting houden tot het horen van belang hebbenden in het provinciehuis, Abdij 6 te Middelburg. Onder voorbehoud van wijzigingen komen de volgende zaken aan de orde: - om 14.30 uur wordt het be zwaarschrift van Het Klein Hoefken te Kuitaart behandeld tegen een besluit van GS inzake het subsidieverzoek in het kader van Vitaal Platteland Zee land voor het project Gezins- en kindvriendelijk plattelandsknoop punt Het klein Hoefken. - om 15.00 uur wordt het be zwaarschrift van Maatschap A.J.P. van de Waart te Goes behandeld tegen een besluit van GS inzake de provinciale weg N289 (grens Noord- Brabant - Goes); het instellen van een gebod tot het volgen van de aangegeven rijrichting nabij Kapelle/Biezelinge. - om 16.00 uur wordt het be zwaarschrift van De Fauna bescherming te Amstelveen behandeld tegen een besluit van GS inzake de verleende ont heffing ex artikel 68 van de Flora- en faunawet aan A. de Glopper te Burgh-Haamstede voor het doden, verwonden, vangen, bemachtigen of met het oog daarop opsporen van kauw en zwarte kraai en daarbij gebruik te maken van het ge weer op bepaalde gronden in de gemeente Schouwen-Duive- land en ter voorkoming of be perking van schade aan diverse land- en tuinbouwgewassen. Voor meer informatie over deze zaken kunt u tijdens kantooruren op werkdagen contact opnemen met de secretaris van de advies commissie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, tele foonnummer 0118-631377. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben onderzoeksrappor ten en een saneringsplan ontvan gen van Metaforce B.V. met be trekking tot de bodemverontreini ging op de locatie Eendrachts weg ong. te Tholen (plan Water front). Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het saneringsplan in te stem men (artikel 29 en 39 Wet bo dembescherming) De ontwerp-beschikking ligt van 3 april 2003 tot en met 1 mei 2003 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen 's morgens van 9-12, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166-668200 tst. 13). Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736. In de Sint-Aldegondiskerk in As is van 6 tot en met 27 april het Maas land te zien zoals het was, geschilderd door Christoffel Hendrik Dijk man (1879-1954). De laatste jaren is er veel artistiek en historisch inte ressant werk van de Smurdiekse molenaarszoon Dijkman boven water gekomen. Inmiddels zijn er bijna 700 werken van hem bekend. Om Dijkman onder de aandacht van naar Stokkem. Ook de Pauwengraaf het grote publiek te brengen werd in in Eisden, het café van Maan Goris- 1991 de Stichting Christoffel in het sen in Vucht, de kapel van Opitter en leven geroepen. De stichting organi seerde diverse exposities en gaf in 2000 een boek uit, getiteld 'Christof fel Hendrik Dijkman: een geboren schilder'. In de monumentale Sint-Aldegondis kerk, een parel van Maaslandse go tiek, zijn vooral schilderijen te zien die Dijkman aan de Maaskant maak te. Oude dorpen en gehuchten in Bel gisch Limburg, mooie plekjes en een inmiddels zo goed als verdwenen landschap uit de eerste helft van de vorige eeuw, keren terug in zijn werk. Dijkman legde de Mechelse heide vast, de korenvelden, de draaibrug bij Vucht, de Kikmolen van Opgrimbie, de Ganzenpoel in Leut en het veer het kasteel Vilain Quatorze roepen nostalgische gevoelens op. De Lim burgse schilderijen worden in As aan gevuld met schilderijen van Holland se landschappen en steden. Op die wijze is in As de ontwikkeling in het leven en werk van de kunstschilder te volgen. Dijkman was een autodidact, geïnspireerd door de Haagse School. Kunsthistorici beschouwen hem als een post-impressionist. Toen hij tus sen 1905 en 1920 op de tekenacade mies van Rotterdam, Amsterdam en Den Haag toch nog wat lessen nam, noemde een van zijn leermeesters hem 'een geboren schilder'. Het ad vies dat hij daarbij aan Dijkman gaf om naar buiten te gaan en de natuur te Drs. P.C.J. Prince volgt drs. J. Kasse op als districtschef Oosterschelde bekken van de politie Zeeland. De eerste is nu hoofd van het beleidsse- cretariaat bij de Zeeuwse politie. Kasse wordt districtschef van Wal cheren. Dat is nu J.S. Dalebout, die nog politieman op Tholen is ge weest. Zijn nieuwe functie is chef van de regionale eenheid. Dat is nu A.P. de Nood, die districtschef in Zeeuws-Vlaanderen wordt. Daar maakt M.E. Siderius plaats, die Prince opvolgt als hoofd beleidsse- cretariaat. Er wordt dus flink aan doorstroming gedaan bij de Zeeuw se politie. Alle benoemingen gaan 1 mei in. Commissaris J.G. den Rooijen, die gedetacheerd was bij Eulec in Brussel, komt dan ook. weer terug naar Zeeland. Hij wordt belast met de invoering van regels voor conflict- en crisisbeheersing. Four Freedoms Awards. De pro vincie betaalt 52.500 euro voor de organisatie van de uitreiking van de Four Freedoms Awards, de Roosevelt-onderscheidingen voor wereldburgers die zich hebben in gezet voor één van de vier vrijhe den, zoals de Amerikaanse presi dent Roosevelt - wiens voorouders uit Oud-Vossemeer kwamen - die in 1941 in een rede voor het con gres presenteerde. schilderen, is mogelijk de oorzaak ge weest van zijn besluit om in 1925 huis en haard te verlaten en in de Maasval lei een nieuw leven te beginnen als kunstschilder. Opvallend is dat Dijk man zich daar Henk is gaan noemen, terwijl hij in Holland Chris heette. Die naamsverandering verklaart de verschillende signaturen van zijn werk: er zijn schilderijen met C„ C.H., H., Henk Dijkman en talloze met simpelweg Dijkman. De 700 schilderijen die de Stichting Christoffel inmiddels heeft ontdekt, zijn niet alleen verschillend gesig neerd, ze zijn ook verschillend van kwaliteit. Henk Dijkman verdiende na 1925 met schilderen zijn brood. Letterlijk bijna, want een bakkersfa milie blijkt in het bezit te zijn van tientallen schilderijen. Henk was een echte levensgenieter, paste prima in de Limburgse omgeving en dronk graag een glas. Behalve drank en geldgebrek heeft de oorlog ongetwij feld invloed gehad op de kwaliteit van zijn werk. Wanneer hij zich niets aan- t holen. Mi I betalen mi trmm 3 holen. I betalen *n>» MMIAMW» Dé Bierwinkel Halsterseweg 110 4613 BA Bergen op Zoom 0164-255606 aanbiedingen geldig van 3 april t/m 16 april Een nieuwe keuken koopt u niet zomaar. Daarvoor gaat u naar de specialist: Keukencentrum Tieleman, waar veertig jaar ervaring garant staat voor dé perfecte keuken. Door onze eigen vakmensen gemonteerd en gecompleteerd door een uitstekende service. Geheel naar uw eigen smaak en stijl leveren wij een keuken waarin u kunt 'wonen', zonodig een leven lang! MELISSANT - Binnenweg 7a Telefoon 0187-602555 Fax 0187-603681 E-mail: kc.melissant@tieleman.nl Melissant (Z-H) ligt op Goeree-Overflakkee SPIJKENISSE Theemsweg 13 Telefoon 0181-622122 Fax 0181-623992 E-mailkc.spijkenisse@tielemannl INTERNET: W W W T I E L E M A N N L Keukencentrum Tieleman: al 40 jaar uw beste 'hulp' in de keuken. trok van zijn afnemers legde hij vast wat hij zag en wat hem raakte. Om die reden worden door 'kenners' vooral zijn voorstudies geprezen. Zijn vroege werk wordt als het mooist be schouwd. Op de tentoonstelling in As zijn ook uit latere periodes fraaie schilderijen te zien. De afhankelijk heid van inkomen had echter duide lijk invloed op zijn werk. Werken die in opdracht zijn gemaakt, springen er kwalitatief uit, zo blijkt uit de vele nieuwe vondsten in het kader van de ze tentoonstelling. De als expositie ruimte ingerichte Sint-Aldegondis kerk aan de Dorpsstraat in As is open van woensdag tot en met zaterdag van 14-18 uur en op zon- en feestdagen van 10-12 en van 14-18 uur. De stichting Landschapsbeheer Zee land organiseert in juni een cursus streekeigen erven in Zeeland in mul tifunctioneel centrum Scaldis Natu- ralis in Sint-Maartensdijk. „We wil len de Tholenaren bewust laten worden van de waarden die hun er ven hebben op het gebied van cul- tuur(historie) en natuur", zegt San dra Dobbelaar. Eigenaren van een erf of mensen die belangstelling heb ben voor de historie van karakteris tieke Zeeuwse erven zijn welkom. „Duidelijk wordt welke natuurwaar den allerlei elementen op het erf heb ben en hoe een erf op een natuur vriendelijke en streekeigen wijze kan worden ingericht." Ook de inrich ting van het erf en het onderhoud van de beplantingen komt aan de orde. Er zijn drie theorieavonden en één excursiedag. Op 17 en 24 juni alsme de 1 juli wordt er van 19.00 tot 22.00 uur informatie gegeven en de excur sie is 28 juni van 9.30 tot 15.30 uur. Bij de cursus hoort ook een uitge breide cursusmap. G. Smallegange van de Boerderijenstichting Zeeland verleent zijn medewerking. Naast de geschiedenis komen bijvoorbeeld ook de subsidiemogelijkheden aan de orde. Belangstellenden kunnen zich melden via 0113-230936. De politie heeft een 35-jarige man uit Steenbergen en een 34-jarige man uit Ossendrecht aangehouden wegens het benadelen van 18 men sen voor enige honderdduizenden euro's. Deze vennoten van een as surantiekantoor in Dinteloord be schikten ook over een bankfiliaal. De administratie, computers, mo biele telefoons, 3 personenauto's en een caravan werden in beslag genomen. Bij de benadeelden zijn ook inwo ners van de gemeente Tholen. Het Zeeuws coördinatiepunt fiets, het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland en de Zeeuwse Milieu Fede ratie houden een onderzoek naar het haal- en brenggedrag van kinderen bij basisscholen. De drie instellingen hebben willekeurig in Zeeland drie plaatsen uitgekozen: twee scholen in Goes, twee in Zeeuws-Vlaanderen en 1 op Schouwen-Duiveland. Doel van het project is om ouders en scholen te wijzen op de gevaren van halen en brengen met de auto en te stimuleren dat kinderen lopend of op de fiets naar school komen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 19