Vijf landgoederen met huizen 'van allure' vullen Muyepolder Hospice bij Schutse komt er half mei 'De computer mag in de klas geen vervanging worden van leerkracht' Iferburgh Bos en vijvers op akkers van Schot-OudesluijsMulders en Bout Dertig vrijwilligers in opleiding Inspectrice Henk Bos na 34 voor de klas nu ICT-er federatie openbare scholen Donderdag 27 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Er is plaats voor vijf landgoederen in de Muyepolder in Sint-Maartensdijk. Er zijn drie initiatiefnemers die hun akkerland willen omzetten in een landgoed. Als de bui tenplaatsen er komen, dan is in heel de polder het bouw land gebruikt. Het college van burgemeester en wethou ders staat positief tegenover het plan. Projectont wikkelaar is Toine de Bakker van DLV Makelaardij uit Kamperland. Hij werkt hierbij samen met Jan-Willem Bosch van landschapsarchitecten Bosch-Slabbers uit Middelburg. Als de gemeente en de provincie instem men met het plan, kan deze zomer met de verkoop wor den begonnen. De 'visie op de Pluimpot' ligt nog tot 9 april ter inzage. Onderhouden Slikken op Waterdicht Landbouwschool Logisch Hutten bouwen Centrale pot Stempel kabinet Thuishulp Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 A0 Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. In de Muyepolder, ten westen van het natuurgebied de Pluimpot, is volgens de visie van het college plaats voor vijf landgoederen met 'veel water, bos en openbare wan delpaden'. Elk landgoed moet minstens vijf hectare groot zijn. In totaal is er 31 hectare en 71 are land van Oudesluijs-Schot, Mul ders en Bout beschikbaar voor de verkoop. De Bakker: „Dat bete kent dus dat elk landgoed bijna 6,5 ha groot wordt. Op elk stuk komt een huis met een privéterrein van 6000 m2. Al het overige wordt openbaar. Dat is de maatschappe lijke meerwaarde van dit project. Het worden voor publiek openge stelde buitenplaatsen met vijvers, lanen en paden in een Engelse landschapsstijl zoals die hier in Zeeland en Nederland veel voor komen. Er komt in het gebied net to 25 ha bos bij." Op elke terrein moet een woonhuis 'van allure' verrijzen. Wat daar mee bedoeld wordt, is niet geheel duidelijk. Volgens De Bakker gaat het om gebouwen die 'architecto nisch passen in het landschap'. Voor Thoolse begrippen worden het kasten van huizen. De inhoud kan, inclusief bijgebouwen, vol gens de projectontwikkelaar varië ren van 1500 tot 2000 kubieke me ter. De gemiddelde inhoud van de huur- en koopwoningen die de stichting Castria Wonen pas ge bouwd heeft aan de Kerkeblok- straat in Sint-Annaland (koop), of aan het bouwen is aan de Meer koetlaan in Sint-Maartensdijk (huur) en de Laban Deurloostraat in Scherpenisse (koop), is 400 ku bieke meter. Hoe de buitenhuizen er precies uit gaan zien, kan De Bakker nog niet zeggen. „Maar het worden zeker geen boerderettes, geen boerderij-achtige huizen met een gewolfd dak en een rieten kap. Maar zeker gebouwen met enig volume die je van een paar hon derd meter goed kunt zien." Wat wel zeker is, is dat ze verspreid over het hele gebied komen. Volgens de bijgevoegde tekening in de stukken van de gemeente is er plaats voor drie landgoederen ten oosten van de Kastelijnsweg op het land van Schot en Mulders, eentje ten zuiden van de camping en eentje ten noorden van de camping, beide op het land van Bout. Het bos van de landgoederen is 'grotendeels openbaar toegankelijk voor bewoners en recreanten zodat er een groter en aantrekkelijker uit loopgebied ontstaat, dat past in de ontwikkelingszone plattelandstoe- risme'. Het bos van de landgoede ren kan volgens het college naad loos aansluiten bij het bosgebied in het zuiden van de polder (populie renbosje bij het strandje) en in het noorden (dorpsbos van ongeveer 8 ha), zodat een 'stevig landschappe lijk element ontstaat'. Het nieuwe bosgebied zal volgens De Bakker onder de boswet komen te vallen. De eigenaren van de land goederen zullen het zelf moeten gaan onderhouden. „Dat zullen ze gezamenlijk moeten gaan doen. Dat moet van tevoren geregeld zijn. Het mag niet zo zijn dat de een zijn landgoed wel onderhoudt en de an der er niets aan doet. Het wordt dus Mevr. Schot-Oudesluijs besprak haar landgoederen-plan onlangs op een OOT-bijeenkomst met gedeputeerde Van Zwieten van ruimtelijke ordening. In de visie is ook zijdelings gekeken naar de campings aan de oostzijde van de Pluimpot. Daar liggen vier kampeerterreinen. Het grootste is recreatieterrein de Pluimpot met 462 staanplaatsen, verder camping Gorishoek met 225 plaatsen, de Zeester met 111 en de Oude Hoeve met 93. Ook het Wulpdal in de zuidhoek van de Scherpenissepolder, tussen camping de Zeester en de Haven weg, wordt even aangestipt. Daar zou een recreatiecentrum moeten verrijzen met 225 zomerwonin gen. Het is al een oud plan, maar het komt niet van de grond. Mocht het wél gerealiseerd worden, dan betekent dat een toename van het aantal recreanten. 'Maar door de ligging in een receatieconcentratie en de verhoudingsgewijze recre atieve kleinschalige toevoeging, wordt er geen verslechtering of aantasting van de kwaliteiten van het gebied verwacht. Recreanten gebruiken vooral de zone direct langs de dijk als recreatiegebied. Het zijn vooral bezoekers die de slikken opgaan'. Als de gemeenteraad de visie on derschrijft, dan kan het plan opge nomen worden in het ontwerp-be- stemmingsplan buitengebied dat in juni ter inzage wordt gelegd. geleden in contact met de familie Schot-Oudesluijs. „Het ging toen om tien hectare voor twee landgoe deren. Nu weten we dat er minstens vijf ha grond nodig is. Dus kon het niet op tien. Toen wilde ook Mul ders met 8 ha meedoen en kwamen we op 18 hectare voor drie landgoe deren. Dat is toen aan de gemeente voorgelegd, maar die vroeg zich al hoe het dan met de resterende grond zat. Toen is de familie Bout erbij be trokken. Er moest wel eerst een vi sie voor het gebied op tafel komen. Die is er nu. Het wordt een hoog waardig plan dat juridisch water dicht is. We hopen het voor de zo mer te kunnen presenteren. Ook de gemeente Tholen werkt in alle op zichten mee aan een spoedige ont wikkeling van dit gebied." De landgoederen komen in een dui delijk begrenst gebied en zullen in het landschap volgens de visie van b. en w. een eenheid vormen dooi de omliggende dijken en het recre atiegebied dé Mule (camping1).' Naast de camping ligt de kinder boerderij en de heemtuin met het gebouw Scaldis Naturalis. Aan de rand van het gebied liggen langs de zeedijk twee karrevelden (aan beide zijden van de camping). Voor het woningbouwprogramma 2000-2009 staan er voor het dorp 174 huizen gepland. De bouw van de landgoederen is daar niet in op genomen, maar kan volgens het col lege daarbinnen worden opgevan gen. De landgoederen hebben geen nade lig effect op de Oosterschelde, stelt het college. 'Integendeel, door de aanleg van veel bos en water kan eerder worden gesproken van een versterking'. Acheologisch gezien is het gebied niet echt interessant. Voor de polder geldt een lage archeologische ver- wachtingswaarde. één groot geheel." Over de prijs van een landgoed laat De Bakker zich nog niet uit. Duide lijk is dat ze voor het 'hogere seg ment van de koopmarkt' bedoeld zijn. Het is volgens De Bakker het eerste project in Zeeland. „Ik ben in heel Zeeland met landgoederen nieuwe stijl bezig. Dit is de eerste en de grootste, maar ook het project dat het verst is ontwikkeld." De Bakker kwam een aantal jaren De vijf landgoederen vullen de gehele nu nog open ruimte van de Muyepolder. Opvallend is de grote waterparij ten oosten en ten westen van de Kastelijnsweg vanaf de Groene Dijk). Linksboven is het bestaande dorspbosje, daarnaast begint het bos van de eerste twee landgoederen op de akkers van de familie Schot-Oudesluijs. Vanaf half mei zal er een hospice zijn in Sint-Annaland. Op de jaarver gadering van de Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV) zei bestuurs lid C. Verloop dat in de tijdelijke huisvesting van zorgcentrum De Schutse een hospicekamer wordt ingericht. In een hospice wordt zorg geboden aan mensen in de laatste levensfase. De voorziening in Sint- Annaland is een initiatief van de NPV en Vrijwilligers terminale zorg Tholen (VTZ). Hij staat niet langer meer voor de klas op de Oosterscheldeschool in Scherpenisse, maar onderwijzer Henk Bos gaat er nog wel leerlingen wegwijs maken op de computer. Nieuwe media hebben zijn belangstel ling altijd al gehad. Het is niet verwonderlijk dat de 57-jarige Bos de overstap maakt naar de informatie- en communicatietechnologie (ICT) op de openbare scholen. Hij introduceerde tenslotte ook de bandrecor der in de klas. Maar als onderwijzer in dienst van de gemeente werd Bos ook op pad gestuurd bij de volkstelling begin jaren zeventig waar hij toen niet achter stond. Bos is per 1 februari gestopt met het lesgeven in het nieuwe gebouw on der de watertoren in Scherpenisse. Hij had al eerder de overstap kun nen maken om voor alle acht open bare basisscholen van de Thoolse federatie leerlingen te begeleiden in het gebhiik van de computer, maar hij wachtte daarmee. „Ik was be gonnen in het oude gebouw aan de Laban Deurloostraat en wilde graag de overgang meemaken naar het nieuwe gebouw. Dat is veel leuker en vriendelijker dan het oude onder komen. Dat was hoog en kil. 's Win ters te koud, 's zomers te heet." In het oude gebouw bezette de Oos terscheldeschool de bovenverdie ping, op de begane grond was de Groen van Prinsterer gehuisvest. „Ik weet nog wel dat we de school soms een dag moesten sluiten om dat de olie voor de verwarming op was. Gemeentesecretaris Van Doorn moest die bestellen, maar dat vergat hij wel eens. Om de kachels op te starten, moest er iemand vanuit Amersfoort komen. De kinderen konden naar huis. Die tijd hoefde je toen niet in te halen. Nu moet je daar tijd voor inroosteren." Bos kwam uit Drenthe naar Zee land, van Ruinerwold naar Scherpe nisse. Nadat hij zijn hoofdakte aan de kweekschool in Meppel had ge haald, solliciteerde hij naar de vaca ture op de toenmalige 'openbare la gere school Scherpenisse'. Bos kende Zeeland alleen van een va kantie op Walcheren. „Ik moest in Bergen op Zoom uit de trein stap pen en de blauwe bus van de TAD nemen. Die stopt voor het gemeen tehuis, zo had Van Doorn gezegd." Bij zijn komst in Scherpenisse leer de hij burgemeester Bouwense ken nen, wethouder De Graaf, secretaris Van Doorn, Jozien Suurland en bo de Van de Ree. Na een proefles werd hij aangenomen. „Mevrouw Van der Slikke, bij iedereen bekend als juffrouw Minderhoud, was hoofd der school. Ik kwam in 1968 in de plaats van Kees van den Hoek. Die werd hoofd in Stavenisse." Bos had veel vrijheid, zegt hij. „Het hoofd vond alles goed, als je de klas maar niet op zijn kop zette. Naar een rooster werd niet gekeken. Ze gaf je alle ruimte. En als het geld op was, ging ze naar het gemeentehuis. Ze wist heel veel te regelen." Zijn salaris werd toen nog door de bode gebracht. „Die kreeg dan altijd een fooitje." Elk jaar werd de school be zocht door de inspectrice. Die stapte onaangekondigd het klaslokaal binnen, zegt Bos. „Dat was vroeger mevrouw Bouwman, die had een bontjas aan. Toen ik waarnemend In het begin van de jaren zeventig telde de school ruim 100 leerlingen. Op het hoogtepunt bijna 110. „Zon der de kleuterschool dan, want die stond apart aan de Langeweg op het 'Van Doorn veldje'. Het waren echt grote klassen met veertig leerlin gen." Behalve de lagere scholen kende het dorp ook de lagere landbouwschool. Daar ging Bos met zijn kinderen van de derde en vierde klas (nu groep vijf en zes) heen om in het lo kaal voor motorvoertuigentechniek handenarbeid te geven. Juffrouw Minderhoud stond voor de klassen vijf en zes en juffrouw Van de Velde voor een en twee. Toen het leerlin gental daalde doordat volgens Bos de gezinsgrootte afnam, was het bij elke telling van de leerlingen span nend of ze met zijn drieën door kon den gaan. Nu zijn er 65 leerlingen. „Had je bijvoorbeeld een leerling te weinig, dan zou dat een leerkracht minder worden. Dus een leerling meer of minder kon grote gevolgen hebben. Sinds de invoering van het basisonderwijs in 1985 wordt met tienden gerekend en doet zich dat probleem niet meer voor." Bos lag in de kost bij Wim Geluk van Zeelands Welvaren aan de Lan geweg. Boven het café. „Dat was een goed adres, daar moest je we zen, zeiden ze. Ook Arie Munter, die leraar was op de landbouw school, zat er." Bos was in dienst van de gemeente. Als ambtenaar hoefde je niet altijd voor de klas te staan, zo bleek begin jaren zeventig. Toen besloot de re gering om een volkstelling uit te voeren. Dat leidde tot veel commo tie. Er waren voorstanders, maar ook fervente tegenstanders van het registreren van persoonsgegevens. De tegenstanders wezen erop dat de gegevens misbruikt zouden kunnen worden, zoals dat ook in de Tweede Wereldoorlog was gebeurd door de Duitse bezetter. Bos hoorde tot de tegenstanders, maar kreeg de opdracht om een deel van Scherpenisse huis aan huis te bezoeken om gegevens te verzame len. „Volgens een verordening kon den onderwijskrachten daarvoor in gezet worden als er een tekort aan gemeenteambtenaren was. Dat was hier het geval. Het was een gevoelig onderwerp met veel discussie. Er waren mensen die weigerden er aan mee te doen. Ik was ook tegen, maar ging met een half potloodje en 'een karton' langs de huizen. De leerlin gen werden gewoon een paar dagen naar huis gestuurd. Dat zou nu echt niet meer kunnen. Het leuke was ook wel weer dat je overal binnen kwam. Maar als er iemand niet mee wilde werken, maakte ik daar geen punt van." Meester Bos in zijn nieuwe rol. Op De Casembrootschool maakt hij Renaldo de Witte wegwijs op de computer. nooia was ornaat mevrouw Van der Slikke ziek was, wilde ze dat ik de lessen handwerk en voor de meisjes van het rooster haalde. Maar dat wei gerde ik omdat ik het rooster niet had opgesteld. Dat viel niet goed. Ik heb het toen alle maal nagezocht en werd door de hoofdinspecteur in het ge lijk gesteld." De ingevulde kartonnen gingen de computer in, herinnert Bos zich nog. „Dat was een van de eerste ke ren dat de computer op zo'n grote schaal werd gebruikt." Nu werkt Bos er zelf dagelijks mee. Al een jaar of acht heel actief en niet alleen op de Oosterscheldeschool, maar ook elke donderdag op de Casem brootschool in Sint-Annaland en de Rieburch in Sint-Maartensdijk. De overstap was logisch, zo lijkt het. Het werk op school beviel Bos goed. „Je wilde vanalles uitprobe ren. Nieuwe middelen zoals een diaprojector, de schoolradio, de schooltelevisie, het gebruik van bandrecorder en later de cassettere corder, en een fototoestel. Ik was al tijd wel bezig met nieuwe media. Daar kun je de lessen mee uitbrei den. Vaak kun je in een plaatje iets laten zien waar je anders een kwar tier over moet vertellen." Bos gaf ook groepjes leerlingen wel eens opdracht om met cassetterecor der en fototoestel inwoners van het dorp te interviewen om het vervol gens in de klas te presenteren. Ook liet hij ze 'journaaltjes' maken. De Oosterscheldeschool was als kleine school kwetsbaar. „Er is een periode geweest dat de politiek vond dat scholen met minder dan zestig leerlingen opgeheven moes ten worden. „Dat zou de doodsteek voor het dorp betekenen. We zaten tegen de grens. De school is toen een dag door de ouders bezet ge weest. Wij mochten de school niet in en hebben de kinderen in het Hol land Huis opgevangen." Bos is een verklaard voorstander van het openbaar onderwijs: „Voor mij moet de laatste school in een dorp een openbare zijn. Waar alle kinderen terecht kunnen, elkaar kunnen leren kennen en respect voor elkaar leren opbrengen." Onder wethouder J. Versluys heeft het computergebruik in het Thoolse onderwijs volgens Bos een flinke impuls gekregen. „Alle scholen kre gen een MSX-computer. Daar kon je echt wel iets mee. Er waren leuke programma's voor kinderen. We kregen er ook nog eentje van de Ra bobank en toen was ik al zo'n beetje de vraagbaak voor de andere scho len op het eiland. Dat was nog voor de federatie. Ik kreeg daardoor ook steeds meer contacten met de ande re scholen." Toen zo'n tien jaar geleden het Commeniusproject van start ging, werden er ook inkjetprinters bijge leverd en werd een nieuwe start ge maakt. „De federatie kwam toen dichterbij en zowat alle vragen over het systeem kwamen bij mij. Ik was ook de enige die op alle scholen al bezig was." Volgens Bos kan de computer de kinderen snel op weg helpen. „De kinderen vinden de oefenstof voor rekenen en taal leuk. Ze worden ook meteen gewezen op een fout, waar door ze daarna verder kunnen zon der die fout nog te maken. Dat is een voordeel boven het nakijken van de stof aan het eind van de dag door de leerkracht. Dan heeft zo'n leerling bijvoorbeeld steeds dezelf de rekensom fout gedaan waardoor alle sommen fout zijn." Ook wordt de computer gebruikt om de vorderingen in het leren van leerlingen op te slaan, het zogeheten leerlingvolgsysteem: wat hebben ze gedaan, wat gaat er wel en wat gaat er niet goed. De laatste twee jaar zijn alle scholen aangesloten op het kennisnet en kunnen bijvoorbeeld alle kinderen vanaf groep vijf een e- mail verzenden. „De computer mag op school geen vervanging zijn van de leerkracht. Ik zie het als een aanvulling. Thuis worden er helaas te vaak alleen maar spelletjes mee gedaan. Meest al ook nog van die schietspelletjes terwijl er ook hele goede spellen zijn waar kinderen mee op ontdek kingstocht of avontuur kunnen gaan." Het valt Bos op dat de computer thuis veel van de vrije tijd van de kinderen opsoupeert. „Vroeger zag ik de kinderen op de vrije woens dagmiddag veel meer buiten spelen, naar Gorishoek fietsen of hutten bouwen. Het valt op dat ze ook min der van hun eigen omgeving weten. Als er een tractor met een vracht langskomt, weten ze niet of het nou aardappelen of bieten zijn. Dat is jammer." Een nadeel van de software is dat deze niet altijd is afgestemd op de leerlingen. „Het onderwijsgebied in Nederland is eigenlijk te klein om goede software te ontwikkelen. Dat is voor de uitgevers in verhouding erg duur. Je ziet dat er vaak software geïmporteerd wordt uit de VS en dat die dan vertaald wordt. Maar ze is niet toegesneden op onze situatie. Het zijn soms prachtige program ma's maar als bij het maken ervan geen onderwijzers zijn betrokken, schieten ze hun doel voorbij." Bos is niet, zoals bij de brandweer, na de bovenschoolse directeur een tweede beroepskracht geworden. „Nee, iedere school heeft zijn eigen bijdrage voor de ICT in een centrale pot gestopt. De grote scholen meer dan de kleine en zo betaalt iedere school eraan mee. Er is dus geen ex tra budget voor gekomen." Bos (op woensdag en vrijdag vrij) is voor de andere dagen ingeroosterd om op Tholen en Sint-Philipsland individuele leerlingen computerles te geven die extra aandacht nodig hebben. Ook zorgt hij voor de tech nische ondersteuning van de leer krachten bij het bedienen van de ap paratuur. Ook de Oosterschelde school zit nog in zijn rooster. „Daar kom ik op dinsdag nog wel eens. Daar staat ook de kast met reserve onderdelen. Lekker centraal." De medezeggenschapsraad en de ouderraad van de Oosterschelde school bieden Bos morgen (vrij dag) een afscheidsreceptie aan in de school, van 17.00 tot 18.30 uur. Collega's, ouders, leden van de m.r. en o.r. en (oud)leerlingen zijn welkom om Bos de hand te schud den. „Elk kabinet wil zijn stempel op het onderwijs drukken. De politiek bemoeit zich veel te veel met het onderwijs. Toet sen en registreren moet je en als een onderzoekje uitwijst dat het niet goed gaat met de taal, dan komt er een hulppro gramma. Het onderwijs heeft het altijd gedaan. De politiek gaat te veel van gebeurtenis naar gebeurtenis. Een kind zit nu acht jaar op school. Als het pech heeft, krijgt het 2 of 3 keer met een andere regering te maken." Voorlopig zal er één plaats beschik baar zijn in de hospice. Deze voorzie ning kan uitkomst bieden als een ern stig zieke niet thuis kan overlijden. Bijvoorbeeld als familie, bekenden of 'mantelzorg' ontbreken of onvoldoen de beschikbaar zijn. Mensen uit een zorgcentrum of verpleeghuis kunnen er niet terecht. Voor opname in de hospice is trouwens een verwijzing nodig van het regionaal indicatieor gaan. In Sint-Annaland wordt de hospice ondergebracht in een mimte van 80 vierkante meter, waarbinnen een maximale privacy gewaarborgd is. Voor familie of mantelzorgers is er een afzonderlijke ruimte, waar loge ren en zelfs het bereiden van maaltij den mogelijk is. De mimte heeft een aparte toegang en is intern verbonden met het zorgcentrum. Er gaat gewerkt worden met 24-uurs inzet van vrijwil ligers. „Mits de hulpvrager daar be hoefte aan heeft", aldus Verloop. Het etmaal wordt daartoe verdeeld in vijf blokken: vier van vier uren en één van acht uren. NPV en VTZ leiden mo menteel samen een dertigtal vrijwilli gers op. Namens de NPV is mevr. J. Franssen uit Scherpenisse coördina tor, namens de VTZ mevr. J. Heijboer uit Sint-Annaland. Met de inzet van vrijwilligers wordt geprobeerd voor de betrokkene een veilige huiselijke omgeving te creëren. Deze vrijwilli gers ondersteunen de betrokkene en diens familie. Verder is er deskundige hulpverlening onder verantwoorde lijkheid van De Schutse, terwijl de medische hulpverlening onder verant woordelijkheid valt van de eigen huisarts. Maar de Sint-Annalandse huisarts Van de Berge heeft zich be reid verklaard patiënten eventueel over te nemen, aldus Verloop. NPV- voorzitter C. Koopman verwacht dat de hospice in een behoefte zal voor zien. Mevrouw B. Nap, coördinator van een hospice in Zeist, vertelde vanuit haar eigen ervaringen over deze vorm van zorgverlening, palliatieve zorg genoemd. Daarin staat de hulpvrager centraal, terwijl de zorg erop is ge richt om voor deze een zo hoog" mo gelijke kwaliteit van het leven te be houden. Er moet dan ook aandacht zijn voor lichamelijke, psychologi sche, sociale en geestelijke behoeften. Naast verzorging en begeleiding is met name pijnbestrijding erg belang rijk, aldus mevr. Nap. Ten aanzien van de vrijwilligers is het belangrijk dat die ergens hun emoties kwijt kun nen. In de cursus die hen op dit werk voorbereidt, komt het verwerken van ervaringen en het omgaan met ster venden overigens uitgebreid aan de orde. Mevr. J. Nagtegaal werkt als vrijwilligster in Zeist en vertelde daarover, zowel over de terminale thuiszorg als over de hospice. Er wer den diverse vragen gesteld. Daarbij kwam onder meer de positie aan de orde van verpleegkundigen die als vrijwilliger in een hospice werken. Ook het onderwerp euthanasie werd aangeroerd. De NPV Tholen biedt ook vrijwillige thuishulp en kan daarbij nog vrijwilli gers gebruiken. Met name in Stave nisse, Poortvliet en Tholen, zei coör dinatrice G.J. Mol-v.d. Berge op de vergadering in het Calvijn college. Momenteel zijn 21 vrijwilligsters ac tief en zij boden vorig jaar 284 uren hulp. Diverse aanvragen moesten doorverwezen worden naar het cen trale meldpunt voor vrijwillige thuis hulp Tholen, waaraan de NPV-tak verbonden is. Met het zorgkantoor is de afdeling in gesprek over vergoe ding van de kosten voor geboden thuishulp. Op die manier hoopt het bestuur de financiële situatie te verbe teren (het afgelopen jaar was er een tekort van 665 euro). De afdeling Tholen groeide, mede dankzij een wervingsactie, naar 1114 leden. Van hen woonden er zo'n dertig de verga dering bij. In het bestuur werden de periodiek aftredende dames M. Bij- nagte-de Vos en M. Wieringa-van As bij acclamatie herkozen. Advertentie I.M. "X

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5