'Praten tegen je kinderen is zo belangrijk voor hun ontwikkeling' Flink meer inwoners op zoek naar werk Bestuur van Betho is er nog niet uit Extra voordeel 4.49 0.79 3.99 0.79 0.79 3.95 Grauwe abeel 't Lamsoortje kan goed tegen de zeewind ///fa HEIJNEN Ondernemers willen kleingeld van de kerken Dijk verbetering Suzannapolder Sint-Annaland Project voor- en vroegschoolse educatie voor peuters en kleuters Biefstuk Kiwi's Gevulde varkensfilet Soepgroente Gekookte mosselen Groot Frans Stokbrood Boerenland vanillevla Paas planten bakje ❖Koffie roodmerk ❖1-kops soep Koffiemelk Hamburgers Donderdag 27 maart 2003 59e jaargang no. 19 r. VEEL BETER BEELD DAN VIA DE KABEL! Vanavond begint dna-onderzoek in Sint-Philipsland „Praten tegen kinderen is zo ontzettend belangrijk voor hun ontwikkeling." Leerkracht Pauline van den Hoek zwaait met haar armen orp haar woorden kracht bij te zet ten. Ze praat tegen een groepje ouders in de gele Ameri kaanse schoolbus voor De Rieburch in Sint-Maartens dijk. De ouders hebben maandagavond binnen al ruim een uur voorlichting gehad over voor- en vroegschoolse educatie (we), maar in de bus onderstreept ze het belang nog maar eens. Indrukwekkend 7,5% Thoolse beroepsbevolking werkloos Uitspraak g.s. juridisch niet helder Uiterlijk 1 juli moet er een definitief besluit liggen over de toekomst van de Betho-vestiging in Tholen. Die op dracht kreeg het dagelijks bestuur van het Reïntegratie- bedrijf Midden-Zeeland (RMZ) gisterenmorgen mee van het algemeen bestuur. Over tweeënhalve week vergadert dat bestuur opnieuw, om te besluiten hoe er wordt omge gaan met de uitspraak van gedeputeerde staten dat de in december genomen beslissing om Tholen te sluiten, her overwogen moet worden. Juridisch is deze zaak nog al lerminst helder, bleek uit de discussie. En de raad van commissarissen van RMZ wil duidelijkheid over haar positie. Deze week GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Smakelijke malse Vol vitamientjes Vers gesneden 500gram 3.99 Ovenvers per stuk 0.79 Campina verse t V2_É>{ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redaclia®oendraohtbpde.nl ^Kf^rt@eertdrach(tbode>tK. adnitn@ee^cltactófeocf0-bl Honfiegage: wtVw.eendrachtbóde.nl Het Ljtfge'nieuwsblad Vöör de sfreek ijiolen en Sfqt Phitlpsland waarin opgenomen de Thoolsè'Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-T EC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het bestuur van de Ondernemers vereniging Tholen gaat met de Thoolse kerken praten om het col lectegeld om te wisselen. Voorzitter Molenaar vroeg de leden te inventa riseren welke muntsoorten men te kort heeft. „Het is eigenlijk heel vreemd dat wij voor een rolletje kleingeld dat we nodig hebben bij de bank 25 eurocent moet betalen, terwijl achter je iemand staat die kleingeld teveel heeft, die er dan ook weer voor moet betalen. Daar moeten we wat aan doen." Een aan tal kerken heeft collectebonnen in gevoerd om het telwerk terug te dringen en de leden in staat te stel len via een betaalde nota de giften af te trekken van de belasting. In ande re kerken wordt nog aan het contan te geld vastgehouden, waardoor heel wat (euro)centen in de collectezak verdwijnen die de winkeliers dol graag als wisselgeld willen hebben. Overigens kan met de pinpas en de chipknip het probleem van wissel geld ook worden opgelost. Vanavond om half zeven ondergaat de eerste van zeventig inwoners van Sint-Philipsland een dna-onderzoek in het kader van de oplossing van de moord op mevr. Serné. Aan de bin nenkant van beide wangen wordt met een borsteltje wangslijm afge nomen. Tot en met 5 april worden er inwoners opgeroepen in dorpshuis de Wimpel. Het gaat alleen om mannen boven de 14 jaar. Vanmid dag geeft persofficier van justitie mr. L.W. Boogert met rechercheurs van de politie Zeeland voor de pers uitleg bij het komende onderzoek. Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat van acht grondeigenaren een strook van tien meter aankopen voor verbe tering van de dijk langs de Suzanna polder te Sint-Annaland. Vanaf de schietbaan aan de Molendijk tot aan camping de Krabbenkreek aan de Nieuwlandseweg heeft het water schap grond nodig voor de verbete- ringswerken. Het gaat uitsluitend om de binnenkant van de dijk. Het profiel voldoet niet aan de huidige eisen. Er kan nu eigenlijk niet goed onderhoud uitgevoerd worden. Er is een bredere berm nodig. Wanneer het waterschap dit jaar overeenstemming met de grondeigenaren kan bereiken, zal de dijkverbetering in 2004 uitgevoerd worden. Buitendijks is rijkswaterstaat van plan om de schorren ten oosten van Sint-Annaland te verdedigen te gen de zandhonger van de Ooster- schelde. Dit gebeurt door middel van een bestorting op de schorrand in het noordwestelijk deel van het schor. Vo rig jaar is iets dergelijks uitgevoerd bij de schorren van Rumoirt te Anna Jacobapolder. De juffrouw is betrokken als coördi nator van het project, maar ze is ook nog eens bestuurslid van de peuter speelzaal 't Hummeltje. Vanaf 2,5 jaar kunnen kinderen deelnemen aan het project om ervoor te zorgen dat ze geen (taal)achterstand hebben als ze in groep drie van de basis school beginnen. De Rieburch en peuterspeelzaal 't Hummeltje in de smalstad zijn al begonnen met het project. Maar ook op alle andere Thoolse peuterspeelzalen en de openbare basisscholen wordt de nieuwe methode, die piramide heet, gebruikt. Ze is bedoeld voor peu ters, maar ook voor kleuters in groep 1 en 2, de leeftijf van 2,5 tot zes jaar. De vorderingen van het kind op de peuterspeelzaal worden bijgehou den en doorgegeven als het kind naar de basisschool gaat. Er wordt veel aandacht aan taalontwikkeling besteed, maar ook leren kinderen zich te concentreren op één taak, sa men te spelen en zelfstandig te wer ken. Ze leren spelenderwijs vaar digheden om goed te kunnen func tioneren op de basisschool na de kleuterperiode. Het project past binnen het gemeen telijk onderwijsachterstandsbeleid dat voor de periode 2002 - 2006 is vastgesteld. De gemeente maakt ge bruik van rijkssubsidie om dit be leid uit te voeren. Het gaat dus om kinderen die een leerachterstand hebben of dreigen achter te gaan lo pen als ze niet extra gestimuleerd worden. Kinderen in groep drie die met een achterstand beginnen, lo pen die niet in tijdens de rest van de tijd dat ze op de basisschool zitten, zo is uit onderzoek gebleken. Voor de methode is speciaal materi aal gemaakt. In de klaslokalen kon den de ouders kennis maken met de spullen die voor piramide gebruikt worden. Het is allemaal nieuw en nog schoon, maar ook duur materi aal. Voor elke peuterspeelzaal en school is 2000 euro beschikbaar voor de aanschaf van de methode. Maar niet alle scholen komen voor het vve-project in aanmerking. De leerlingen van elke school worden 'gewogen'. Elk kind heeft 1,0 punt aan gewicht. Kinderen waarvan de ouders alleen de lagere school heb ben gevolgd krijgen 1,25 punten aan gewicht toegekend. Een kind waarvan de ouders thuis geen Ne derlands spreken, krijgt 1,9 punten. Alle punten worden opgeteld en de uitkomst bepaalt of de school in aanmerking komt voor extra leer middelen of leerkrachten. Volgens bovenschools directeur L.A. Helle- mons van de federatie openbare ba sisscholen komen alle acht openba re basisscholen voor het project in aanmerking. „Als de school veertig procent gewogen leerlingen heeft, kun je meedoen. Maar het wegen van leerlingen staat wel ter discus sie. Er wordt gekeken naar de oplei ding van de ouders, of de ouders ge scheiden zijn en waar ze vandaan komen, bijvoorbeeld. Je moet ou ders dan min of meer ondervragen. De Montessorischool in Tholen doet het bijvoorbeeld niet. Wij doen het wel, want dat bekekent dat je extra middelen of leerkrachten in kunt zetten. Er zijn ook christelijke scholen die bijna op het percentage van veertig uitkomen, maar net on der die grens zitten." Het wegen van leerlingen wordt jaarlijks gedaan, maar is volgens Hellemons een momentopname. „Het ene jaar zit een school er flink boven, het andere jaar er net onder. Voor dit project is naar de drie laat ste jaren gekeken. Die zijn gemid deld." De opkomst van ouders en andere belangstellenden, waaronder peu terleidsters en leerkrachten van an dere scholen, was groot. Dat ver baasde de consulenten van de landelijke voorlichtingscampagne Forum die met een video en de bus naar de smalstad waren gekomen. Consulente Yasmin Seddiki noemde de opkomst zelfs indrukwekkend. Ze noemde het verder opvallend dat in de gemeente Tholen gekozen is voor één methode voor alle deelne mende scholen en peuterspeelzalen. Volgens Sedikki is dat niet overal het geval omdat er meerdere metho des in omloop zijn. Maar het is wel een voordeel dat er één werkwijze wordt gehanteerd. Uit haar toelichting bleek dat vooral in de grote steden voor de 'voor school' veel belangstelling bestaat. Kinderen gaan er drie of vier dagde len naar toe. Soms zelfs zes keer per week. Uit de videofilm bleek dat de kinderen met het aangeboden mate riaal datgene leren wat ze moeten kunnen als ze naar de basisschool gaan. Ze maken binnen enkele maanden snel vorderingen. ZIE VERDER PAGINA 2 Eind vorig jaar stonden bij het centrum voor werk en inkomen (CWI) in Sint-Maartensdijk 651 werkzoekenden ingeschreven. Een stijging van liefst 34,8% ten opzichte van december 2001. Met 7,5% van de be roepsbevolking die zonder baan zit, hoort Tholen tot de top in Zeeland. Het slechtst is de situatie in Terneuzen, met 11,4% werkzoekenden. In alle Zeeuwse gemeenten is het aantal werkzoekenden vorig jaar toegenomen. Maar onze provincie steekt met een gemiddelde stijging van 13,2% nog gunstig af tegen West-Brabant (25,1%) en Rijnmond (16,3%). In totaal zochten 10.798 Zeeuwen eind vorig jaar een baan en dat waren er 1260 meer dan in december 2001. De gevolgen wor den merkbaar van een praktisch stil staande economie, van een werkge legenheid die - in tegenstelling tot de beroepsbevolking - niet toe neemt. Voorspelde het centraal plan bureau in september nog een econo mische groei van 1,5% voor 2003, inmiddels is dat bijgesteld naar 0,75%. Het district Zuidwest van het CWI - waartoe Tholen behoort - zag het aantal werkzoekenden in het laatste kwartaal van vorig jaar met bijna 10% stijgen en die stijging ging in januari door. Het CWI wijst als oorzaak met name op saneringen bij bedrijven. Overigens kennen met name de steden een hoge werkloos heid. Voor kleine gemeenten kan het beeld wat vertekend zijn, doordat incidenten van grote invloed kunnen zijn op het groeipercentage. In Tholen zochten eind vorig jaar 324 mannen en 327 vrouwen een baan. Dat zijn 168 mensen meer dan een jaar eerder. Een stijging van 34,8% en daarmee steekt Tholen in het Zeeuwse schril af (Noord-Beve land noteert 27,5%, Hulst slechts 1%). Maar in West-Brabant laten Steenbergen en Etten-Leur een ver gelijkbaar beeld zien. Op een be roepsbevolking van 8650 inwoners telde Tholen 7,5% werkzoekenden (eind 2001 was dat 4,3%) en is daar mee van de Zeeuwse plattelandsge meenten de hoogste. Noord-Beve land volgt met 6,2% en Sluis met 5,8%. De steden in de provincie doen het een stuk slechter. In Ter- neuzen is 11,4% van de beroepsbe volking werkloos, in Vlissingen 10,1%, in Middelburg 8,4% en Goes doet het met 7,1% relatief goed. In West-Brabant ligt het percentage voor Bergen op Zoom op 8,3%, Steenbergen 6% en Woensdrecht 5,9%. Volgens het CWI neemt de werk loosheid vooral bij mannen toe. Ook blijkt dat vooral jongeren onder de 26 jaar en ouderen boven de 57,5 jaar van de economische neergang te lijden hebben. Verder is de groep werkzoekenden die 1 tot 2 jaar werkloos is, fors groter geworden. Uit de gegevens van het CWI blijkt, dat van de 651 Thoolse werkzoe kenden meer dan de helft (355) ou der is dan 40 jaar, terwijl slechts 89 jonger zijn dan 24 jaar. Van de groep staan 257 mensen korter dan een half jaar ingeschreven, 97 mensen een half jaar tot een jaar, 173 men sen één tot drie jaar en 124 mensen drie jaar of langer. De meeste Thoolse werkzoekenden hebben een mavo- of vmbo-opleiding (257). Met een havo- of mbo-opleiding zoeken 172 Tholenaren een baan, terwijl 111 werkzoeken lagere school of geen opleiding hebben. Met een hbo-opleiding zijn 42 Tho lenaren werkloos en 11 met een we tenschappelijke opleiding, zo blijkt uit overzichten in het door het CWI uitgegeven Arbeidsmarkt Journaal. Met hun uitspraak draaien gedepu teerde staten in feite een besluit terug van de raad van commissarissen. In het bedrijfsleven zou zoiets niet kun nen, maar RMZ is een gemeenschap pelijke regeling en de wet biedt g.s. de mogelijkheid om te beslissen in geschillen. RMZ-voorzitter M.L. 't Hart zei in de bestuursvergadering, dat destijds voor een constructie met een raad van commissarissen is geko zen om slagvaardig te kunnen optre den. „Hier doen we dat en dan wordt ons onzorgvuldigheid verweten." ZIE VERDER PAGINA 9 A.J.J. Hommel is blij met de forse uitbreiding van het crematorium Landhuizen op akkers van o.a. mevr. Schot-Oudesluijs in Sint-Maartensdijk Kees Vermeulen uit Sint-Maartensdijk is 50 jaar lid van Euterpe EN VERDER... Rioolrecht maakt van Tholen een dure gemeente Een vakbond is hard nodig KIJK EEN SPOOKBEELD RECHT IN DE OGEN EN HET VLUCHT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 maart a.s. 500 gram schaal 6 stuks 500 gram per zak 150 gram 0.49 2 voor Lekkere grote! literpak per stuk Snelfilter- maling pak 500 O A 4 gram LiV diverse smaken halfvol pakjeA 4 "7 3 zakjes w pak 464 ml. •jE'öwjgiy pak 4 stuks 0.77 Advertentie I.M. In de klaslokalen krijgen ouders uideg van de leerkrachten over de nieuwe materialen die bij de nieuwe methode horen. De grauwe abeel die gisteren op de kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk is geplant, kan goed tegen de zeewind. Op de na tionale boomfeestdag hielpen vier kinderen van de protestantse christelijke Juliana van Stolberg en de openbare basisschool De Rieburch burgemeester W. Nuis met het dichtgooien en aanstam pen van het plantgat. De boom staat op een heuveltje naast de grote kippenren waar ook een ree loopt. De kippen hielden zich op een afstand maar de ree kwam nieuwsgie rig bij het gaas staan. De abeel behoort tot de populierenfa milie. Door het kruisen van verschil lende soorten zijn in de loop der eeu wen nieuwe varianten ontstaan. De grauwe abeel is een kruising tussen een esp en een witte abeel, waar weer een ondersoort van is 'gekloond': de witte van Haamstede. Opvallend aan deze boom is dat de onderkant van het blad grijs is. In het Latijn heet hij dan ook Populus canescens en dat betekent zoveel als grijsharige populier. Die staat nu in de lentezon op het terrein van de kinderboerderij om er wortel te schieten. Met spaden hielpen Raoul Jagga (groep 8) en Martijn Lindhout (groep 7) van De Rieburch samen met Iwan de Jong en Leander Struijk (bei den uit groep 7) van de Juliana van Stolberg de burgemeester met het planten van de boom. Het kleine heu veltje stond vol met kinderen: 64 van de Rieburch en 41 van de Juliana van Stolberg. Allen waren ze op de fiets naar de Muyepolder gekomen waar ze verwelkomd werden door voorzitter S.G.W. de Leeuw van het platform leefbaar platteland Tholen. Zie verder pagina 2. Vier schoolkinderen assisteren burgemeester W. Nuis bij het planten van de Abeel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1