Palliatieve zorg op Tholen al praktijk Vier Thoolse statenleden staan aan begin van ontdekkingstocht Soberheid Polderman delen CDA/PvdA niet Kastanjes verfraaien Thoolse Markt PoldermanVan de Merbel, Roeland en Van der Wal improviseren Diabetesclub op Tholen groeit hardst Piet Stouten in VVD-bestuur D66 wil CU gedeputeerde Oorlog voor vier vrijheden Verenigingen bemensen de stembureaus Donderdag 27 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Mevr. Van Driel: veel steun van vrijwilligers Fractieondersteuning van 70 naar 300.000 euro Democratie kost geld Betrokken St.-Philipslander onterecht op slachtofferlij st Contributieverhoging Thoolse ondernemers Verrijking Niet in berusten Italiaanse toestanden Kleiner presidium Verzamelgebouw werk en inkomen officieel geopend Roeland mogelijk vice-fractievoorzitter In het kader van de week van de palliatieve zorg waren gisteravond ook vertegenwoordigers van Tholen en Sint-Philipsland aanwezig op een regionale bijeenkomst in Goes. Daar stond de zorg voor ongeneeslijk zieken, veelal in hun laatste levensfase, centraal. Op Tholen maken Vrijwilligers Terminale Zorg de palliatieve zorg mede mogelijk. En be halve de zorg in de thuissituatie komt er eind mei de mogelijkheid bij van een hospice (stervenshuis) in Sint-Annaland. De vier Thoolse statenleden die donderdag in Middelburg zijn geïnstal leerd, gaan op ontdekkingstocht. Niet alleen de kersverse PvdA'er Paul van der Wal uit Sint-Maartensdijk, maar ook de routiniers in de provin ciale politiek. Ook Henny Polderman (VVD) en Joop v.d. Merbel (CDA) uit Tholen en Goos Roeland (SGP) uit Sjnt-Annaland gaan volgens de Zeeuwse commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder experimente ren.' Volgens de vertrekkende griffier Verduit moeten de statenleden brutaler worden. „De politiek moet immers spannender worden, dus dan moetje duidelijkheid scheppen en minder harmonieus zijn." De wet dualisering provinciebestuur legt expliciet vast, dat provinciale staten en individuele statenleden recht op ambtelijke bijstand hebben. Politieke groeperingen hebben daarnaast recht op fractieondersteu ning. Een verhoging van 70.566 naar 300.000 euro vond het Thoolse VVD-statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin echter veel te gortig. „Geen lastenverzwaring in onzekere tijden", zei mevr. Polderman, die met een amendement kwam om het met 50.000 euro minder te doen. Daarentegen kwamen CDA en PvdA met een wijzigingsvoorstel om er juist 350.000 euro van te maken, dus 50 mille meer. En dat voorstel kreeg een royale ter. „Democratie kost nu eenmaal meerderheid van de staten dankzij de steun van de twee grootste partij en, alsmede Partij voor Zeeland, Lijst Pim Fortuyn en Groen Links. Het amendement van de VVD werd gesteund door SGP, CU, SP en D66. Mevr. Polderman voerde aan, dat er minder geld is voor de provincies, want het rijk krijgt door de econo misch minder gunstige tijd ook minder belasting binnen. „Het du alisme mag niet tot een extreme verhoging van de fractievergoedin gen leiden. We moeten de zaak goed voorbereiden en dan pas verande ren. Lerenderwijs het dualisme uit voeren en goed luisteren naar de in woners van Zeeland. Er is een cultuurverandering nodig na een structuurverandering." Volgens het VVD-statenlid kon de fractieonder steuning best met 50.000 euro min der toe. Er is een verdeelsleutel op gesteld, waarbij de helft van het bedrag naar de tien fracties gaat en de andere helft per zetel wordt uit gekeerd. Het CDA vond de soberheid van mevr. Polderman .onwenselijk', zo maakte de beoogde gedeputeerde drs. H van Waveren duidelijk. „Het gaat om een redelijke invulling van de fractieondersteuning. Met een halve medewerker heb je in schaal 8 een bedrag van 250.000 euro no dig en bij 0,4 moet er twee ton zijn." De PvdA ondersteunde dat bij monde van mevr. M.B. de Kos- geld. We moeten sterk van start gaan bij het dualisme en om on ze onafhankelijke, volksvertegen woordigende en controlerende rol te kunnen vervullen, heb je onder steuning nodig van een medewer ker die een politieke veelvraat en een duizendpoot is. En daarbij hoort een volwassen salaris met se cundaire arbeidsvoorwaarden", al dus het PvdA-statenlid. D66 vond dat het wel of niet slagen van het dualisme niet afhangt van de hoeveelheid geld. „We krijgen geen andere rol, er is alleen een an dere houding nodig." Ook de CU wilde liever voorzichtig beginnen. „We moeten nu geen flinke greep in de kas gaan doen. We willen ook geen hobbyclubachtige poot bij de fracties." De SGP pleitte eveneens voor ,een zuinige omgang met de publieke middelen.' Dit mede gezien de steun die zowel de provinciesecre taris als de statengriffier hebben toegezegd. „Dualisme is een zoek proces en het is gemakkelijker om in de toekomst meer geld uit te trekken, dan later terug te gaan", aldus de SGP-woordvoerder. M. Wiersma van Groen Links con stateerde een ton verschil tussen het VVD en CDA/PvdA-amendement. „Dat is minder dan de kosten van een gedeputeerde. Ik raad de VVD ten zeerste aan om af te zien van een gedeputeerde", zei Wiersma, die voor verhoging van de fractie ondersteuning tot 350.000 euro stemde. Mevr. Polderman en de heren Roeland, Van der Wal en Van der Merbel na hun installatie in de Zeeuwse statenzaal. Zieken, partners, familie, professio nals en andere geïnteresseerden luisterden gisteren naar inleidingen over wat palliatieve zorg is en wel ke voorzieningen er beschikbaar zijn. Rachel Wachelder coördinator bij hospice het Clarahofje, Nicole Speelman van de Vrijwilligers Ter minale Zorg op de Bevelanden, Schouwen-Duiveland en Tholen en een medewerker van het consulta tief palliatief team in Oosterschel- deregio voerden het woord. Pal liatieve zorg richt zich op het hand haven van de hoogst mogelijke kwaliteit van leven - zowel voor de patiënt als zijn familie - als medisch gezien geen genezing meer wordt verwacht. Daarbij gaat het niet alleen om li chamelijke aspecten van de zorg maar ook om de psychologische, sociale en spirituele behoeften. De Vrijwilligers Terminale Zorg sluiten goed aan bij deze opvatting van zorg, vindt regio-coördinator Jac queline Heijboer van het meldpunt vrijwillige thuishulp in Sint-Maar tensdijk. Naast de praktische thuis hulp die via het meldpunt geboden wordt, waarbij vooral vrijwilligers worden ingezet van het Rode Kruis, de Nederlandse Patiainten Vereni ging, de Zonnebloem en van de ker kelijke hulpdiensten, is een aparte vrijwilligergroep voor de terminale thuiszorg actief. „Vrijwilligers Ter minale Zorg worden ingezet ter on dersteuning van de familie, want het verzorgen van een geliefde in de laatste levensfase is erg zwaar. Als familie moet je 24 uur per dag be schikbaar zijn en ook al is er vol doende hulp van de huisarts en de thuiszorg, dan kan een paar dagde len per week hulp van een vrijwilli ger net het verschil zijn of de fami lie de zorg aan kan of niet. De vrijwilligers in de terminale zorg willen er zijn voor de patiënt en zijn familie." De regio-coördinator neemt als voorbeeld mevrouw Van Driel, die goede herinneringen heeft aan de Vrijwilligers Terminale Zorg. Zij verzorgde haar man ruim een jaar thuis. Zij ondervond naast de grote betrokkenheid van haar familie, de uitstekende zorg van de huisarts en de thuiszorg, veel steun van de vrij willigers die iedere week een mid dag het gezin bezochten. „Bij hen kon ik mijn verhaal kwijt. Het wa ren betrokken, deskundige mensen. Ze hadden al meer meegemaakt", legt mevrouw Van Driel uit. Als één van de vrijwilligers aanwezig was, kon ze zich terugtrekken om zich te ontspannen, of zich eens helemaal wijden aan haar dochtertje. Voor mevrouw Van Driel vormden de vrijwilligers terminale zorg een we zenlijk onderdeel van de totale zorgverlening. Jacqueline Heijboer heeft de erva ring, dat juist die mantelzorgers een beroep doen op hulp, die zelf thuis ook de zorg hebben voor hun gezin. „Vrijwilligers worden dan ingezet op dat tijdstip waarop men thuis wil zijn bij de kinderen. Maar de vrij willigers kunnen ook ingezet wor- De officiële lijst met slachtoffers van de watersnood van 1953 ver meldt voor Sint-Philipsland tien namen. Maar dat is niet juist, blijkt uit de jongste uitgave van het contactblad van heemkunde kring Philippuslandt. Jan Kempe- neers verhaalt hoe de 81-jarige Willem Kunst, die met een long ontsteking op bed lag, door zijn schoonzoon uit de woning in de Achterstraat is gehaald. Kunst en zijn schoonzoon werden in de Schooldreef door het water over vallen en wisten op de zolder van een huis te komen. Ze werden er op 1 februari weggehaald en naar De afdeling Tholen en Sint-Philips land van diabetesvereniging Neder land kreeg er vorig jaar procentueel de meeste nieuwe leden bij van alle afdelingen in het land. Het ver- De vijftien aanwezige leden van Ondernemersvereniging Tholen zijn maandag tijdens de ledenvergade ring unaniem akkoord gegaan met een tweemaandelijkse contributie verhoging van II a 12 euro. Deze verhoging is noodzakelijk om de nieuw opgerichte Thoolse onderne mersverenigingen federatie (TOF) financiële armslag te geven. Vol gens voorzitter A. Molenaar, die ook deel uitmaakt van het bestuur van TOF, is de nieuwe federatie veel slagvaardiger dan in het verle den. „Men heeft veel meer tijd overdag en ook goede ingangen bij het gemeentebestuur." den om samen voor de zieke te zor gen. Meestal wordt de familie door de wijkverpleegkundige attent ge maakt op de mogelijkheid om een beroep te doen op vrijwillige hulp. Als een aanvraag bij ons binnen komt, wordt de familie zo mogelijk binnen 24 uur bezocht. Hierbij is het belangrijk dat in overleg met de familie bepaald wordt hoeveel en wanneer vrijwillige hulp wordt in gezet", aldus de coördinator. Als het nodig is, wordt diezelfde dag nog hulp geboden. De vrijwilligers werken volgens een rooster, zodat voor beide partijen duidelijk is, wie er wanneer komt. Het rooster kan altijd worden aangepast aan de ver anderende omstandigheden. Wat zoeken mensen bij de Vrijwilli gers Terminale Zorg? Jacqueline Heijboer weet uit gesprekken met vrijwilligers, dat zij een waardevol le vorm van invulling van hun vrije tijd zoeken. „Vrijwilligers geven niet alleen veel aan anderen, maar zij krijgen er vaak nog meer voor terug. Ze noemen het vaak een ver rijking van hun leven." Marja van Nijnatten uit Tholen is nu twee jaar actief in de vrijwillige terminale zorg. Ze meldde zich aan na een in formatiemiddag. In de familie had ze met sterven te maken gehad en ze herkende de problematiek waar mantelzorgers mee kunnen kampen. Ze ervaart dit vrijwilligerswerk als een zinvolle vorm van vrijetijdsbe steding. Tot nu toe was voor haar de hulpverlening nog niet zo heel zwaar. „Als de patiënt is overleden, probeer ik altijd persoonlijk af scheid te nemen van de familie, dat wordt zeer op prijs gesteld. Mensen uiten steeds weer hun dankbaar heid." Marja volgde de introductie cursus in Aardenburg. Deze oplei ding is vooral gericht op houdings aspecten. „Je houding moet respect vol zijn en je moet jezelf op de tweede plaats kunnen zetten. Je komt met het idee dat je iemand wil helpen, je wilt iets doen. Maar in de cursus wordt dat omgekeerd. Soms is het goed om er alleen maar te zijn", aldus Marja van Nijnatten. De introductiecursus duurt 5 dagen, twee en halve dag attitudevorming en twee en halve dag ziekenverzor ging thuis en tiltechnieken. De re gio-coördinator heeft de indruk dat er vaak nog onvoldoende bekend is wat de mogelijkheden zijn van de thuiszorg, huisarts en vrijwillige hulp in de laatste levensfase. Ze weet dat het verzorgen van een huisgenoot in de laatste levensfase emotioneel en lichamelijk heel zwaar is, maar toch kijken nabe staanden in dankbaarheid op de meeste situaties terug. De VTZ is nauw betrokken bij de opzet van het hospice in de tijdelij ke huisvesting van zorgcentrum de Schutse. Samen met de Nederlandse Patiënten Vereniging is zij verant woordelijk voor de opzet, scholing en begeleiding van de vrijwilligers- groep. Bij het meldpunt vrijwillige thuishulp in Sint-Maartensdijk (te lefoon 663784) is meer informatie verkrijgbaar. Steenbergen gebracht. Daar in het ziekenhuis overleed Kunst op dinsdag 3 februari. Hij werd opge baard in de ruimte waar ook zijn verdronken dorpsgenoot Jan Lig- tendag lag. Kempeneers vermoedt dat dit er de oorzaak van is, dat Willem Kunst op de slachtoffer- lijst van het Rode Kruis terecht is gekomen. Hij staat daar nog altijd op vermeld. In het artikel worden nog zes Sint-Philipslanders ge noemd die in februari en maart 1953 op hun evacuatie-adres zijn overleden. In de 'Cronicke van den lande van Philippuslandt' verder verhalen over het onderwijs in het dorp vóór 1801 (samenvatting van een lezing door H. Uil) en over de bakkers op het eiland. Vanavond houdt de vereniging de jaarverga dering. nieuwde bestuur is er kennelijk in geslaagd de afdeling nieuw leven in te blazen. Dat wordt beloond met de Novo Nordiskprijs, die op dinsdag 1 april zal worden uitgereikt. Diezelf de avond zal mevrouw S. Werkman van apotheek Tholen komen vertel len over de werking van tabletten en insuline bij diabetes. De ledenbij eenkomst in Haestinge in Sint- Maartensdijk begint om acht uur. P.K.M. Stouten uit Stavenisse is voorgedragen als kandidaat-be stuurslid van de kamercentrale Zee land van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Daarmee vervult hij de vacature die is ont staan door het tussentijds stoppen van O. Huiskamp uit Tholen, die zich mei vorig jaar heeft terugge trokken. Stouten is secretaris van de VVD-afdeling Tholen. Ondanks in tensief speurwerk hebben de Zeeuwse liberalen nog geen voor zitter kunnen vinden. Vice-voorzit- ter mevr. C.A. den Baars-Alberts neemt deze taak waar. Commisaris Van Gelder sprak don derdag uitvoerig over de invoering van het duale stelsel, zoals dat eer der al bij de gemeenten is inge voerd. De gemeente Tholen leert nog steeds met vallen en opstaan en de commissaris zei, dat de statenle den er de tijd voor moeten nemen om het dualisme onder de knie te krijgen. „Het is als een toneelstuk, waarin wij allen nieuwe rollen gaan spelen. En een nieuwe rol leren, kost tijd. Je zult moeten oefenen en in het begin ken je alle teksten nog niet uit je hoofd. Gaan we een klas sieker spelen, zodat we zonder veel oefenen verder kunnen gaan met de dingen die we deden? Of gaan we improviseren? En waar is het podi um? Hier in de statenzaal of in buurt- en dorpshuizen? En hoe gaan we de rollen verdelen?" De commissaris vroeg zich af, of iedereen het nut van deze ingrijpen de verandering inziet. „Zult u de neiging kunnen weerstaan om toch te willen meebesturen in plaats van ons te beperken tot de uitdagende rol van volksvertegenwoordiger, kadersteller en controleur? Blijven gedeputeerde staten geregeld weg bij de fractievergaderingen en zul len zij de neiging kunnen weerstaan om daar voor hun beleid te plei ten?" Het dualistische stelsel houdt in, dat de statenleden zich niet meer tot gedeputeerde staten richten, maar tot elkaar. „U zult met elkaar iri de bat gaan over onderwerpen op hoofdlijnen, zonder dat in een com missie alles is vastgelegd. Natuur- De eerste twee van vier kastan jebomen zijn maandag geplant op de Markt in Tholen. Enkele weken eerder zijn twee paarde- kastanjes gerooid die er als gevolg van zout kwelwater niet best aan toe waren. De nieuwe paardekastanjes zijn geen kleine lijk kunt u wel altijd g.s. verzoeken een toelichting te geven bij de ver schillende agendapunten." Van Gelder ging ook in op de vrees bij sommigen, dat de positie van pro vinciale staten verzwakt wordt nu de bestuursbevoegdheden bij het dagelijks bestuur worden gecon centreerd. De volksvertegenwoor- dige, kaderstellende en controleren de functie van provinciale staten wordt echter versterkt, zei de com missaris. Het dualistische systeem komt volgens hem het best tot zijn recht wanneer de statenleden zich voor 50% intern inzetten en voor de andere helft extern. Er is nog ge noeg werk aan de winkel, want vol gens een recente enquete kan de helft van de Zeeuwen geen enkele zaak noemen waar het provinciaal bestuur zich mee bezighoudt. „Daar moet verandering in komen, daar mogen we niet in berusten", aldus Van Gelder. „Wij zullen ons daar via onze volksvertegenwoordi gende rol voor moeten inzetten. Met de afdeling communicatie zul len de staten daarover van gedach ten moeten wisselen om tot een goede en effectieve aanpak te ko men. Met het presidium zal worden besproken in welke mate het con tact met de Zeeuwse samenleving zal worden gezocht. Interactieve communicatie en beleidsvorming, alsmede internetmogelijk- heden behoren tot de mogelijkheden." Herhaling van het Zeelanddebat zag de commissaris wel zitten, want de 2,5% grotere opkomst bij de statenverkiezingen was hieraan jongens, maar bomen van 7 tot 8 meter hoog en een diameter van 25 tot 30 centimeter. Ze werden met een grote kraan rechtop gezet. Een graafmachine stortte de grond aan rond de enorme wortelkluiten. De herplant ge beurde in opdracht van de misschien wel te danken. De commissaris noemde het omge vingsbeleid gezien de wettelijke be voegdheden de kern van het provin ciale beleid. „Op het gebied van ruimtelijke ordening, natuur-, mi lieu- en waterbeheer en infrastruc tuur (wegen en fietspaden) heeft de provincie veel meer directe invloed dan op het gebied van bijvoorbeeld werkgelegenheid, gezondheidszorg en onderwijs. Dat is misschien jam mer, want kiezers vinden dat zeer belangrijke onderwerpen. Werkge legenheid en veiligheid kunnen na tuurlijk wel een rol spelen in de af wegingen die in het omgevings beleid gemaakt moeten worden." Van Gelder noemde als voorbeeld ook de landschapsverordening als provinciale taak. „Die voorkomt dat er Italiaanse toestanden met tal loze reclameborden langs de wegen ontstaan." Van de drie overheidsniveaus is de provincie het minst op uitvoering gericht. Slechts 5% van de ambte naren werkt bij de provincies (50% bij de gemeenten en 45% bij het rijk). De provincie is in zijn werk meer beschouwend van aard en op de lange termijn gericht. „Dat me nige gemeenteraad worstelt met de kaderstellende rol behoeft ons als provinciale staten dus niet te ont moedigen, gezien het karakter van ons beleid", zo sprak de commissa ris de staten moed in. Zelf gaat hij de staten rapporteren over de kwaliteit van de provincia le dienstverlening, de behandeling van bezwaarschriften en klachten en van de procedures op het gebied van burgerparticipatie. Volgens Van Gelder zal het dualisme een wezenlijke verandering van de houding van provinciale staten vra gen. Drie werkwoorden staan daar bij centraal: willen, kunnen, bor gen. De commissaris hoopte, dat de Zeeuwse samenleving ten volle kan profiteren van het realiseren gemeente door enkele bedrijven. Weliswaar in dezelfde week als de nationale boomfeestdag, maar daarvoor was op de Thoolse Markt geen aandacht. De bomen worden rond de - kortgeleden gerestaureerde - stadspomp geplaatst, waarmee van de uitdagingen. Maar liefst 24 van de 47 statenle den kennen de oude, monistische werkwijze niet, want die zijn vol komen nieuw. De Zeeuwse staten zijn nog nimmer zo ingrijpend van samenstelling veranderd. Wanneer er nog 6 gedeputeerde benoemd worden, dan komt het aantal nieu welingen in provinciale staten zelfs op 30 uit. Drie Tholenaren behoren al tot de routiniers: mevr. Polder man is al vanaf 1991 statenlid, Roeland sinds 1995 en Van de Merbel heeft 1 zittingsperiode ach ter de rug. Mevr. Polderman kwam in de eer ste statenvergadering al twee keer aan het woord. Zij bepleitte na mens de VVD voor een kleiner presidium, waarin nu alle 10 frac tievoorzitters zitting hebben. Wan neer je volstaat met de vijf com missievoorzitters krijg je volgens het Thoolse statenlid een werkza mer presidium. Als waarnemend statenvoorzitter werd W. Kolijn uit Terneuzen be noemd. De SGP'er zit sinds 1987 in de staten en volgens de regels vervangt het oudste statenlid de commissaris wanneer die verhin derd is om de vergaderingen van provinciale staten te leiden. De staten benoemden mevr. drs. B.L. Allewijn tot griffier en J.J.M. Verkleij tot tijdelijk waarnemer. Een en ander vloeit voort uit het dualisme. De zittende griffier, mr.drs. L.J.M. Verduit blijft gede puteerde staten als provinciesecre taris dienstbaar. Hij wordt na 2,5 jaar nog steeds ,de nieuwe griffier' genoemd. In zijn afscheidstoe spraak riep hij de staten op om te investeren in samenwerking met West-Brabant en Zuid-Holland. Deze eerste statenvergadering van de 11 maart gekozen leden werd bijgewoond door familieleden en oud-gedeputeerden. De PvdA'ers onder wie Van der Wal kregen een boeket bloemen, bij de CDA'ers onder wie Van de Merbel stond een plantje op tafel. een vroegere situatie in ere is hersteld. Ook komen er nog enkele zitbanken en worden delen van de bestrating aange past, alles om het marktplein een fraaier aanzien te geven. Het plan kwam tot stand in overleg met de bewoners. D66, met 1 zetel in de Zeeuwse sta ten vertegenwoordigd, wil maar 3 partijen in het dagelijks bestuur en de kosten van 1 gedeputeerde besparen. CDA en PvdA zouden elk 2 gs-zetels moeten krijgen en de CU 1. De de mocraten zien de SGP, die 6 zetels kreeg van de Zeeuwse kiezers, niet zitten, evenmin als de VVD die 7 ze tels overhield. D66 wil in elk geval geen (bijna) afspiegelingscollege. „Een oppositie van enige omvang verhoogt de kwaliteit van het debat." Het argument van D66 om de CU toe De oorlog in Irak is volgens de Zeeuwse commissaris Van Gelder niet tegen iets gericht. „Het is een oorlog voor de vier es sentiële vrijheden, zoals president Roosevelt die in 1941 uitriep bij de deelname van Amerika aan de oor log in Europa tegen de Duitse over heersing. Die vier vrijheden worden hier in Middelburg om de twee jaar gememoreerd bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards." Overi gens noemde de commissaris het donderdag een merkwaardig mo ment om de nieuwe provinciale sta ten te installeren, terwijl de oorlog in Irak was uitgebroken. D66-sta- tenlid mevr. Van der Giessen wees op de spanningen in de wereld en vroeg de commissaris of die in staat is om een eventuele crisis in Zee land adequaat het hoofd te bieden. Wanneer G.R.J. van Heukelom ge deputeerde wordt, kan G.D. Roe land hem mogelijk opvolgen als plaatsvervangend voorzitter van de SGP-fractie wanneer lijsttrek ker W. Kolijn verhinderd is. Bij de verdeling van de functies in de fractie is J. Adriaanse secretaris geworden en J. Houmes penning meester. De laatste functie heeft Roeland acht jaar bekleed. CDA, PvdA, VVD en SGP praten over de samenstelling van een da gelijks provinciebestuur, waarbij Het gemeentebestuur oriënteert zich op mogelijkheden om bij ver kiezingen voortaan leden van ver enigingen zitting te laten nemen op de dertien stembureaus. In andere gemeenten gebeurt dat al en de fi nanciële tegemoetkoming valt dan in de verenigingskas. Een vereni gingsbestuurder of gewoon lid die daarvoor een vrije dag wil opoffe ren, kan daarmee gemakkelijker Tholen kent al sinds de jaren tach tig bedrijfsverzamelgebouwen. Dat zijn gebouwen op een industrieter rein, waarin startende ondernemers een onderkomen kunnen huren. De term bedrijfsverzamelgebouw (bvg) is nu overgenomen door de arbeidsvoorziening,. En die be doelt er een kantoor mee, waar werkzoekenden en werkgevers al les kunnen vinden op het gebied van werk, inkomen eq aanverwante te voegen aan de twee winnende par tijen CDA en PvdA is dat de Chris tenunie met 3 zetels gelijk gebleven is en met haar deelname aan g.s. .schraagt dat het CDA de grootste partij is.' D66-statenlid Jikkie van der Giessen heeft ook nog een andere mogelijk heid, namelijk een dagelijks provin ciebestuur van slechts 2 partijen: CDA en PvdA met ieder 2 gedepu teerden. „In tijden van teruggang kiest het bestuur van Zeeland dan voor gepaste soberheid", aldus Van der Giessen. Bij een gs-college van twee partijen ziet zij drie mogelijkhe den voor gedoogsteun: 1D66, Groen Links en SP 2. Alleen VVD 3. CU en SGP. De kerncentrale bij Borssele en de Westerscheldetunnel hebben im mers een hoog risicoprofiel. „We hebben geen enkele aanwijzing dat we voor bepaalde zaken moeten vrezen, maar de politie is waakzaam en we moeten niets uitsluiten. Ieder een heeft extra aandacht, ook voor de drinkwater- en elektriciteitsvoor ziening." Van Gelder zei dat er ook grensoverschrijdende vitale projec ten zijn die de aandacht vragen. Tij dens een bijeenkomst van alle com missarissen van de koningin en de beheerders van de politiekorpsen is afgesproken dat de communicatie wordt versterkt. Op 16 april is er een bijeenkomst met voorlichters van de provincie en de Zeeuwse ge meenten. „En ik hoop dat het aspect veiligheid bij de onderhandelingen over de vorming van het nieuwe college van gedeputeerde staten goede aandacht krijgt", aldus com missaris Van Gelder, die iedereen opriep tot waakzaamheid. de twee grote partijen ieder 2 mensen leveren en de laatste twee partijen elk 1 gedeputeerde. De CU steunt deze opzet, maar de overige partijen hebben bezwaren. Bij de PvdA bestaan bovendien bij een aantal fractieleden nog steeds bezwaren tegen deelname van de SGP. Overigens ziet het ernaar uit, dat er een royale meerderheid in de Zeeuwse staten het beoogde college van g.s. steunt. Op 23 april moet het allemaal afgerond zijn. geld in het laadje brengen dan bij het 's ochtends vroeg bakken van oliebollen of 's avonds ophalen van oud papier. Tot nu toe namen raads- en staten leden en ambtenaren zitting op de stembureaus. Bij de gemeente raadsverkiezingen zijn er liefheb bers genoeg, want menige kandi daat wil zijn of haar gezicht dan wel aan de kiezers laten zien. Je weet nooit waar het goed voor is. Bij staten- en kamerverkiezingen is de bemensing van de stembureaus echter een bron van zorg. Daarom kijken b. en w. naar mogelijkheden om verenigingen in te schakelen. zaken. Waarin publieke en private organisaties samenwerken. In Sint- Maartensdijk en Zierikzee zijn de eerste twee in Zeeland tot stand ge komen. Ze worden vrijdag 11 april officieel geopend. In Sint-Maar tensdijk gebeurt dat door wethou der Velthuis. Het Thoolse bvg - het voormalige arbeidsbureau aan de Haven - biedt onderdak aan het centrum voor werk en inkomen (CWI), de ge meente, het UWV, de uitzendbu reaus Start, Randstad en Flexex- press, en het reïntegratiebedrijf Kliq. In Zierikzee zijn ook de Ka mer van Koophandel en de sociale werkvoorziening er gehuisvest.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13