'In het leven en het werk van Bunyan liggen wonderlijke geestelijke lessen' SGP zegt na schorsing ja tegen preventieplan Kwart eeuw in het onderwijs maar het werk blijft boeien Wat doen raadsleden met de boodschappen? Rode kaart voor werkwijze welstand Schooldirecteur Van den Reydt nog vol ambitie J. W. Duvekot treedt in voetsporen van Engelse ketellapper Raad bedankt Nuis voor herdenking Bunyanreis Creatieve vorming is belangrijk Donderdag 20 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Christenreis van John Bunyan spreekt nog altijd bij vele christelijke mensen tot de verbeelding. In menige boekenkast staat er een exemplaar van dit klassieke werk uit de kerkhistorie. Zo ook bij J.W. Duvekot uit Scherpe- nisse, die zelfs over diverse uitgaven beschikt en naast de Christenreis, ook nog de Christinnereis en de Heilige Oorlog heeft van dezelfde schrijver. De directeur van de Groen van Prinstererschool heeft veel waardering voor de werken van John Bunyan en verrijkte zijn kennis door deel te nemen aan een kerkhistorische reis. Bij Engelse les Chinese illustraties Gevangenschap Van der Linde: Raad heeft niets te kiezen Het brand- en inbraakveilig maken van de gemeentelijke gebouwen gaat de gemeentebegroting jaarlijks met 100.000 euro belasten. Dat zei wethouder K.A. Heijboer donderdag in de gemeenteraad bij het vaststellen van het plan van aanpak voor de brand- en inbraakpreventie van dorpshuizen en scholen en andere accommodaties die ei gendom zijn van de gemeente. PvdA en SGP hadden for se kritiek op het plan. De SGP ging pas na een schorsing akkoord. Kreijkes Vakantie Idee Betreuren Scheldecollege In het gebouw van hogeschool De Driestar in Gouda was Duvekot 1 van de 200 aanwezigen bij de pre sentatie van het boek Bunyan in beeld. In het rijk geïllustreerde boek van auteur L.J. van Valen staan ook twee foto's die gemaakt zijn door de Scherpenissenaar. Reden voor uit geverij De Ramshoorn om hem uit te nodigen voor de overhandiging van de eerste exemplaren. Als dank voor zijn medewerking keerde hij met een gratis exemplaar terug naar Scherpenisse. Het boek geeft een uitvoerige levensbeschrijving van John Bunyan, die in 1628 te Elstow werd geboren. Als jongen hielp John Bunyan zijn vader met de werkzaamheden in de pottenmakerij. John bleef echter geen ketellapper, maar zou als pre dikant vele mensen tot zegen zijn. Tijdens het spelen van een balspel op zondagmiddag kwam John Bu nyan tot bekering. Hij werd uitein delijk predikant, maar werd in de gevangenis gezet omdat hij niet be hoorde tot de officiële kerk. Tijdens één van zijn gevangenschappen schreef Bunyan het boek De Chris tenreis, waarin hij vertelt hoe ie mand de reis maakte van stad Ver derf naar de stad Sion. Met deze allegorie laat hij zien hoe de weg van de bekering gaat. De christen gaat tijdens deze reis gebukt onder een zware last, waarmee de zonde wordt bedoeld. Als hij bij het kruis komt, valt het pak van zijn schou ders en reist hij voort naar de stad Sion, die het beeld is van de hemel. „Het is heel mooi hoe John Bunyan de weg van de bekering beschrijft en ook hoe hij in het boek de ver schillende karakters naar voren haalt", aldus Duvekot, die als schooljongen voor het eerst kennis maakte met De Christenreis, door een uitgave die speciaal voor de kinderen geschreven was. Als leer kracht aan de Groen van Prinsterer school probeert hij ieder jaar om ook bij zijn leerlingen belangstel ling te wekken voor het leven en de werken van John Bunyan. „Op de eerste bladzijde van de Engelse les methode voor groep 8 wordt John Bunyan al genoèmd. Voor mij steeds een mooie aanleiding om de leerlingen mijn diaserie te laten zien van de reis die ik samen met mijn vrouw en ouders maakte naar de ge boortestreek van John Bunyan. Mooi is om te zien dat de jongeren nog steeds belangstelling hebben voor dit historisch boek", aldus Du vekot. In 1997 trad hij in de voetsporen van John Bunyan, door deel te ne men aan een kerkhistorische reis, die het familieblad De Gezinsgids organiseerde ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum. „Ik had altijd al belangstelling voor de kerkhisto rie, maar nog nooit had ik deelgeno men aan een georganiseerde reis. Wel heb ik in eigen land diverse plaatsen bezocht, die te maken heb ben met de kerkgeschiedenis, zoals Ulrum, waar in 1834 de Afschei ding begon", vertelt Duvekot, die ouderling is in de Gereformeerde Gemeente. Tijdens de 5-daagse reis werd een bezoek gebracht aan Bunyans ge boorteplaats Elstow, de historische provinciestad Bedford waar Bunyan in een schuur preekte en de Engelse hoofdstad Londen, waar het graf van John Bunyan is te vinden. „Het reisgezelschap bestond uit mensen van gevarieerde leeftijd en diverse kerkelijke achtergronden, maar het was een hechte groep. De reisleider las iedere dag een gedeelte uit de Christinnereis, wat ons zeer aan sprak. Je doet tijdens zo'n reis vele indrukken op. Zeker in Bedford her innert nog veel aan het leven van John Bunyan. Er staat een monu ment, ook is er een steen die herin nert aan de 12 jaar dat hij in de ge vangenis zat en ook staat er in Bedford een Bunyan-museum. Op de panelen van de kerkdeur staan diverse afbeeldingen, die komen uit het verhaal van De Christenreis en ook de glas in lood ramen in de kerk Duvekot toont de pagina met de door hem aangeleverde afbeelding in het boek van Bunyan. Aan de wand hangt 'Bunyans dream beelden het verhaal op schitterende wijze uit. In het museum liggen in vitrines de diverse uitgaven van De Christenreis, die in andere talen zijn verschenen. Heel komisch is het om te zien hoe de illustraties van het verhaal gekenmerkt worden door de cultuur van het betreffende land. In de Nederlandse vertaling zie je illu straties waarin het Hollandse land schap terugkeert, terwijl in China de uitgebeelde personen in Chinese kleding zijn getekend. De Christen reis is in bijna 200 talen vertaald", vertelt Duvekot, die voor de Ge zinsgids een reisverslag maakte en daarnaast voor zichzelf in een al bum al zijn reisherinneringen heeft vastgelegd. Volgens de schooldirecteur zijn er nog wel vele tastbare herinneringen aan het leven van John Bunyan, maar is er in Bedford weinig meer terug te vinden van het gedachten- goed van de lekenprediker. „De ge meente die Bunyan oorspronkelijk heeft gediend, is er nog wel, maar de leer is sterk arminiaans. Wel schijnen er nog kleine behouden groepen te zijn. Tijdens de reis heb ik ontdekt dat de bevolking van Bedford niet altijd weet welke bete kenis John Bunyan voor het chris tendom heeft gehad. Er staat in de stad wel een groot monument, maar toen wij in een souvenirwinkel in formeerden of er soms een minia tuur hiervan beschikbaar was, bleek men nauwelijks te weten wie John Bunyan is." Volgens Duvekot is er in Nederland meer belangstelling voor de uitga ven dan in de geboortestreek van de prediker. „Zelf vind ik de werken van John Bunyan van grote beteke nis. In zijn leven en in zijn werken liggen voor ons belangrijke geeste lijke lessen. In zijn levensverhaal zie ik de wonderlijke leiding van de Heere in zijn leven. John Bunyan was een zeer eenvoudig mens, die veel te maken kreeg met verdruk king en zelfs twaalf jaar achter el kaar in de gevangenis moest blij ven. Maar juist door zijn boeken die hij vanuit de gevangenis schreef, mag hij nog steeds velen tot zegen zijn.", aldus Duvekot. Dat er nog steeds belangstelling is voor de werken van Bunyan blijkt weer met de uitgave van het nieuwe boek Bunyan in beeld. Ook is Du vekot al enkele keren gevraagd om bij een vereniging zijn diaserie over zijn Bunyanreis te laten zien. Het boek De Christenreis wordt in di verse verbanden uitvoerig bespro ken. Zo hield ds. P.C. Hoek voor de ouderencontactmiddagen van de Hervormde Gemeente Sint-Anna- land gedurende het gehele winter seizoen lezingen over De Christen reis van John Bunyan. Burgemeester W. Nuis heeft'op een 'sobere, waardige en ingetogen wij ze' de plechtigheden geleid en bij gewoond van de herdenking van de watersnoodramp van 1953. Dat zei P. van Belzen (CU) als de nestor van de raad donderdagavond aan het eind van de vergadering. Hij had namens de raad het woord gevraagd om de burgemeester toe te spreken. „Het geheel heeft, blijkens reacties uit de bevolking, een diepe indruk gemaakt, waarvoor de raad u, uw echtgenote en degenen die u daarbij geassisteerd hebben, zeer erkente lijk is." Van Belzen herinnerde eraan dat de vorige raadsvergadering plaatsvond juist voor de herdenking van de ramp 'die zoals bekend, ook in onze gemeente diepe sporen van leed heeft nagelaten.' Nuis bedankte de raad voor dit kor te huldeblijk aan zijn adres. „We za gen dit als onze taak. Maar ook zeer veel anderen hebben een rol bij de herdenking gespeeld. Dank voor uw vriendelijke woorden." Het zijn vooral de kosten waar Pv dA en SGP zich zorgen om maken. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) zijn die namelijk nauwelijks te overzien. Hij zei wel te begrijpen dat het om een wettelijke verplich ting gaat om gebouwen veiliger te maken, maar vond ook dat het pro ject 'een eigen leven leidt.' „Het is een plan ja, maar de raad heeft niets te kiezen. Straks mogen we bij de kadernota de gaten dichtplakken. Honderdduizend euro per jaar is vijf procent van de belastingop brengst." Ook M.J. Klippel (SGP) wees op het gat van ruim 850.000 euro dat ontstaat en waar geen dekking voor is gevonden. Zijn fractie vond het voorstel onvoldoende onderbouwd. De andere fracties hadden geen pro blemen met de kosten van de te ne men maatregelen. Zo moeten er on der meer brand- en inbraakalarm installaties worden aangebracht en vluchtwegen worden gecreeërd. Wethouder K.A. Heijboer gaf toe dat de maatregelen een financieel offer vragen. Maar wees er ook op dat het einde nog niet in zicht is. Nu gaat het om het voorkomen van D.V. 15-19 september 2003 in samenwerking met uitgeverij de Ramshoorn Tel. 0548-514188 www.kreijkes.nl Advertentie I.M. brand en inbraak. Maar er zullen ook nog maatregelen genomen moeten worden tegen legionellabe- smetting. De gebouwen moeten ook volledig voldoen aan de arbo-richt- lijnen en er zijn nieuwe eisen voor de elektrische installaties. „Dat aan pakken zou wel eens een veelvoud van dit bedrag kunnen inhouden." Om de eerste maatregelen uit te voeren is 554.000 euro nodig. Dan blijft er nog 856.000 euro over die in tien jaar wordt afgeschreven, zo dat er een jaarlast van een ton over blijft, zei Heijboer. Klippel stelde voor een en ander te spreiden zodat ook de kosten beter in de hand te houden zijn. Van der Linde deed hetzelfde. Hij vroeg zich af of het aanpakken van dorps huis de Vossenkuil en het Schelde college nu zou hard nodig is omdat voor die gebouwen plannen in de maak zijn voor nieuwbouw/ver bouw. SGP en PvdA vonden elkaar in hun kritiek op het college, maar He ijboer zei dat het niet mogelijk is op onderdelen te bezuinigen. „Het zal pijn doen in de kadernota, maar we kijken wel waar we het voordeligst kunnen doen." De PvdA-fractie gaf zijn steun, maar de SGP liet weten het voorstel niet te steunen, waarop burgemees ter W. Nuis ingreep: „Er moeten nog financiën voor gevonden wor den. U vraagt iets onmogelijks." Klippel vroeg om schorsing voor nader beraad met zijn fractie. Na af loop verklaarde hij dat zijn fractie de noodzaak van het plan wel on derschrijft, maar het is te betreuren dat er niet eerder aan de financiële onderbouwing is gewerkt. Het werk voor de klas beviel 'juf Margreet' altijd prima maar ook als directeur van o.b.s Ter Tolne heeft de zilveren jubilaris haar draai helemaal gevonden. „Het onderwijs blijft boeien", aldus mevrouw Van den Reydt. Mevrouw M. van den Reydt uit Tholen is de afgelopen vijfentwintig jaar vergroeid met haar werk in het onderwijs. Dinsdag werd op openbare basisschool Ter Tolne stil gestaan bij het zilveren jubileum van de direc teur. De overgang van het werk voor de klas naar een bureaufunctie als schooldirecteur is Margreet van den Reydt goed bevallen. „Het werk op school blijft me boeien en ik zit nog vol ambities", aldus de jubilaris. Eind jaren zeventig zag het basison derwijs er heel wat anders uit dan te genwoordig. Margreet van den Reydt heeft, vanaf het moment dat ze als onderwijzeres haar eerste schre den in het Thoolse onderwijs zette, de hele ontwikkeling meegemaakt. „Ik werkte in de beginjaren als inval kracht op diverse scholen in de ge meente Tholen en vervolgens kon ik op de toenmalige kleuterschool De Bijenkorf in Tholen aan de slag. Het werk met de jongste schoolkinderen beviel me prima. Met de invoering van het nieuwe onderwijsstelsel (1985) werd de Bijenkorf opgeno men in openbare basisschool Ter Tolne. Zo kwam ik op deze school eigenlijk destijds vrij geruisloos bin nen als groepsleerkracht. In eerste instantie werkte ik als lerares in de onderbouw (groep 1 t/m 3) en later werd ik als adjunct-directeur aange steld. Vanaf 2000 ben ik als opvolger van J.F. Kousemaker op de direc- teursstoel terecht gekomen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik het werk voor de klas best in het begin een beetje miste. Nu voel ik me echter als een vis in het water. Het is voor mijn werk een groot voordeel dat ik heel de school van haver tot gort ken. We hebben momenteel honderdtach tig leerlingen en ons schoolteam be staat uit 15 mensen. Ik vind het heer lijk om leiding te geven aan deze club, het zijn stuk voor stuk fijne col lega's met liefde voor het onderwijs- vak. Het is voor mij nog steeds een uitdaging om alles op school goed te organiseren. Kinderen moeten zich prettig voelen op Ter Tolne en ik vind het als directeur fijn om aan die doelstelling mijn steentje bij te kun nen dragen", aldus de 55- jarige Margreet van den Reydt. Hoewel ze al enkele jaren niet meer voor de klas staat, wordt de schooldi recteur door de kinderen nog trouw alsjuf Margreet' aangesproken. „Dat geeft aan dat ik ook als directeur mid den tussen de schoolkinderen sta." Ondanks de onwennigheid in het be gin ervaart schooldirecteur Van den Reydt het leiding geven aan de open bare basisschool als een leuke en dankbare functie. „Je bent als mo derne directeur veel bezig met orga niseren. Allerlei zaken moeten gere geld worden en het onderwijzend personeel moet zich volledig kunnen richten op het lesgeven. Ik probeer alle ontwikkelingen goed te volgen en ik moet zeggen dat de contacten met de teamleden, de kinderen en hun ouders voortreffelijk zijn. Ge lukkig gaat het ook tussen de vier Thoolse basisscholen onderling pri ma, we zijn tenslotte allemaal met dezelfde instelling voor onze kinde ren in de weer." Op de vraag of er geen onderlinge concurrentie is tussen de basisscho len, is het antwoord van Margreet van den Reydt heel duidelijk. „Abso luut niet. Ouders kiezen tegenwoor dig volgens mij wel bewuster de bes te school voor hun kind. Vroeger was bijvoorbeeld het geloof vaak een be palende factor bij de schoolkeuze, maar tegenwoordig kijkt men meer naar de uitstraling van een school en men wil weten hoe een kind op school begeleid wordt. Wij zitten weliswaar in een veertig jaar oud ge bouw, maar qua onderwijs en bege leiding van onze scholieren zijn we op Ter Tolne zeer vooruitstrevend en creatief." Er is bij de viering van haar zilveren onderwijsjubileum dan volop aanlei ding om tevreden te zijn over het rei len en zeilen op 'haar' school, toch kijkt mevrouw Van den Reydt ook enigszins bezorgd naar de toekomst van het onderwijs in de gemeente Tholen. „Uit recente publicaties blijkt, dat het voortbestaan van het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk wellicht in gevaar komt. Wij zijn als basisscholen natuurlijk voortdurend bezig met het opleiden van kinderen die bij het verlaten van onze school doorstromen naar het voortgezet on derwijs. Ik zou het dan ook een slech te zaak vinden als er in de toekomst geen openbare school voor voortgezet onderwijs meer binnen Tholen zou zijn. Het Scheldecollege (vmbo) voorziet natuurlijk in een grote be hoefte voor kinderen uit onze ge meente. Tholen is een vrij grote gemeente met bovendien veel uitbrei dingsplannen voor de toekomst. Ik vind dat er in zo'n gemeente plaats moet zijn voor een school waarin alle vmbo-leerwegen worden aangebo den", aldus de jubilerende directeur van Ter Tolne. Stemmen van lezers Wat een campagne voor statenver kiezingen moest worden, mondde uit in een protest! Met 'boodschap- penbriefjes' probeerde de PvdA zo veel mogelijk stemmen te winnen voor de provinciale verkiezingen, doch dit leverde over het gehele ei land punten van kritiek op over ge meenteraadsbesluiten, vooral m.b.t. het gemeentehuis! Al houden de ge meenteraad en b. en w. zich doof en stil voor negatieve reacties over het bouwen van een nieuw gemeente huis, er bleek opnieuw een duidelij ke weerstand bij de vele inwoners van Tholen tegen dit overbodige plan. Als inwoners aangeven dat het een doorn in het oog is, wil dat nog al wat zeggen! Want wie ooit een vuiltje of een splinter in zijn oog heeft gehad, zal weten dat dit bui tengewoon pijnlijk is! Maar geluk kig zijn er artsen, deskundigen op dat gebied, die ons kunnen helpen de doorn te verwijderen, zodat de pijn verdwijnt. Of er in de politiek ook 'artsen' bestaan die politieke pijn kunnen wegnemen, is nog maar de vraag. Zulke 'artsen' geven lie ver niet thuis als er iets pijnlijks wordt aangedragen! Ze doen net alsof er geen doorn te bespeuren is. Is er dan geen deskundigheid op dat gebied? Of is het maar beter om de burger het bos in te sturen, zonder de pijn (belasting) weg te nemen? (Of is het bedoeld om het nog erger te maken?) Dan werd ook nog de term 'geld verspilling' gebruikt. Noch in goede tijden, maar zeker niet in een econo misch teruggaande tijd, is dat te to lereren, want verspillen wil zeggen: verkwisten, roekeloos of nutteloos aanwenden! Waar blijven nu de CU, VVD, ABT, met hun opmerking in de algemene beschouwingen, zoals 3 oktober 2002 in deze krant gepu bliceerd? Is er dan niet één die dat verkwisten serieus neemt? Partijen zeggen een degelijk financieel beleid te willen voeren, dicht bij de burger! Ervaart de burger dat zo? Volgens de ingele verde 'boodschappen' zeker niet! Negatieve reacties zijn al in 2002 zeventien keer voorgelegd aan de bestuurders, doch tot op heden re ageerde niemand erop. Mogelijk is er nu een lichtpuntje, want in de verkiezingscampagne werd op nieuw door velen protest aangete kend! Bovendien kwam dit (onbe doeld?) terecht bij 'hogerhand' namelijk bij een statenlid, die daar over zei; ,Er heerst volledig onbegrip bij de inwoners over de bouw van een nieuw gemeentehuis, het wordt als geldverspilling gezien', waarop hij toezegde: De provinciale punten zal ik meenemen naar de statenfractie en de andere signalen (de onzin van de nieuwbouw gemeentehuis en de andere, misschien betere wensen) zal ik doorgeven aan onze lokale politici.' Zouden de h.h. gemeentebestuur ders het nu ter harte nemen en han delen naar de gevoelens van de bur gers, die toch meer betrokken zouden worden bij het gemeentebe leid!? Welke 'arts' (partij) durft het aan om de doorn eruit halen? Als niemand het durft, of wil, hebben wij een probleem en blijft de pijn! Wie deze doorn en het verspillen niet ziet, moet nodig naar Hans An ders, voordat de deuren dichtklap pen! C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Een informerend en goed artikel in uw blad over de welstandscommis sie van de gemeente Tholen, die te genwoordig openbaar vergadert. Een kijkje in de keuken van deze commissie, die in mijn ogen nood- zaklijk is om al te erge uitglijders te voorkomen. Ik ben evenwel ge schrokken van wat er werd opge diend. Wil je zittting kunnen nemen in een welstandscommissie, dan moet je behoorlijk gestudeerd hebben. Uni versiteit of academie van bouwkunst is een vereiste. Je moet immers ver stand hebben van vormgeven en dat onderwijst men aan die instituten. Sociale vaardigheid heb je ook nog nodig voor de probleemgevallen. Paradoxaal genoeg wordt aan de in diener van een bouwplan geen en kele eis gesteld. Je mag volslagen ondeskundig zijn en verstand van ontwerpen hoef je al helemaal niet te hebben. Je kunt bij wijze van spreken je zoontje of dochtertje van zeven een droomwoning laten ont werpen en vervolgens indienen. Niet dat dat wordt goedgekeurd. Maar dat is geen enkel probleem; De gedelegeerde zit met schetsrol en potlood klaar om jou precies te vertellen hoe je het wel moet doen/ De in het verhaal aangehaalde pro jectontwikkelaar boog en bedankte nog eens bij het verlaten van de ka mer. Helemaal gratis en voor niks had hij advies ontvangen hoe hij zijn verbouw in Tholen moest aan pakken. Dat was nog eens zaken doen. Volstrekt onaanvaardbaar naar mijn mening. Niet alleen tegenover zijn collegae, maar vooral ook omdat een gedelegeerde de ontwikkeling van een dynamische en vitale ge bouwde omgeving in de weg staat. In een tien minuten durend gesprek met de leek kan hij onmogelijk doordringen tot de essentie van het probleem en zal hij of zij zich altijd behoudend opstellen. Conservatief oplossend bezig zijnde, kan een ge delegeerde van een geheide onvol doende ook geen dikke voldoende maken. De lezer zou eens door de Lange Vorststraat in Goes moeten wandelen om te zien hoe enkele ju weeltjes in die straat het beeld op vrolijken en aangenaam voor het oog maken. Wil je verder van huis, dan raad ik Leipzig in de voormali ge DDR aan om te zien hoe na de val van de muur schitterende gebou wen in staal zijn verrezen temidden van klassieke gebouwen en dat met behoud van die klassieke stijl. Dat verzin je niet in tien minuten. Ik ben geen scheidsrechter, maar voor deze werkwijze reik ik toch een rode kaart uit. Tom Moerland, architect Bna, Tholen. VERVOLG VAN VOORPAGINA De handvaardigheidslerares van Ter Tolne is zeer in haar nopjes met de resultaten van de knutselarbeid van de schoolkinderen. De 57-jarige Cobi van Steekelenburg is 18 jaar als deeltijd- leerkracht aan Ter Tol ne verbonden en in die periode zijn er al heel wat kunstwerken door de kinderen gemaakt. „Ik ben in eerste instantie als gewone lerares in het basisonderwijs begonnen en ik geef ook nu nog (in deeltijd) les op een school in mijn woonplaats Wouw. Door mijn grote interesse voor cre atieve vorming en technische ont wikkeling ben ik me echter steeds meer op het vakgebied handvaar digheid toen gaan leggen. Ik ben zelf nogal creatief aangelegd en ik vind het voor de algemene ontwik keling van kinderen belangrijk dat ze leren om kunstzinnige of prakti sche dingen te maken. In de lessen besteed ik bovendien veel aandacht aan groepsopdrachten, samen be paalde ideeën ontwikkelen en in groepsverband uitwerken. Zo leren de kinderen door samen te werken praktische problemen op te lossen en dat komt ze later in hun leven na tuurlijk goed van pas. Handvaardig heid is bij de meeste kinderen een populair vak. Ik heb dan ook als leerkracht een dankbaar beroep. Er is altijd voldoende aandacht en er wordt geconcentreerd en hard ge werkt door de schooljeugd. We doen op Ter Tolne heel veel aan handvaardigheid en het leek direc teur Margreet van den Reydt en mij dan ook leuk om aan ons 25-jarig onderwijsjubileum een creatief, feestelijk en leerzaam project te koppelen. We zijn de afgelopen week bezig geweest met het thema textiel, kinderen leerden de toepas singsmogelijkheden en eigenschap pen van textiel en ze mochten zelf een hoed, masker, poncho, ruimte- pak, regenkleding of badkleding ontwerpen. Om een goed idee te krijgen van wat het deelnemen aan een modeshow inhoudt, lieten we de kinderen een videoband zien van een modeshow van topontwerpster Fong Leng. Het eindresultaat is na tuurlijk heel leuk geworden", aldus juf Cobi die samen met collega-ju bilaris Van den Reydt zichtbaar ge niet van de schoolkinderen die op de 'catwalk' geroutineerd hun eigen creatie showen. VERVOLG VAN VOORPAGINA De afname van celmateriaal uit het wangslijmvlies wordt alleen ge bruikt om een vergelijking te ma ken met het op de plaats van het misdrijf aangetroffen dna-profiel, dat zeer waarschijnlijk afkomstig is van de dader. Het Nederlands Forensisch Insti tuut (het vroegere gerechtelijk la boratorium in Rijswijk) voert het dna-onderzoek uit. Anonimiteit is daarbij gewaarborgd, zegt de justi tie. De dna-gegevens van betrokke nen zullen niet opgenomen worden in de databank van het NFI. Alle gegevens en het celmateriaal wor den na afloop van het onderzoek vernietigd. Alleen wanneer het dna-profiel van betrokkene over eenstemt met het op de plaats van het misdrijf aangetroffen dna-pro fiel, blijft dit bewaard. De officier van justitie benadrukt, dat degenen die worden uitgeno digd voor het dna-onderzoek, geen verdachte zijn. De medewerking is vrijwillig. Het niet meewerken aan het onderzoek, maakt betrokkene niet tot verdachte. De 80 Fluplan- ders krijgen een persoonlijke uit nodigingsbrief van de politie waar in de gang van zaken rond dit grootschalig onderzoek nader uit de doeken wordt gedaan. De afna me van het celmateriaal vindt van af donderdag 27 maart tot en met 5 april plaats in dorpshuis de Wim pel. Als dit beperkte onderzoek geen resultaten oplevert, zal aan het col lege van procureurs-generaal toe stemming gevraagd worden voor een uitgebreid dna-bevolkingson- derzoek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3