Provincie Zeeland Verkeer en vervoer Land in zicht! 4 Uit de staten van Zeeland Afscheid van 24 leden en van de veerboten In beroep Nieuw verschenen Commissie Omgevingsbeleid ■Officiële Mededelingen Donderdag 20 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 12/2003 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Geen kust zonder zee, geen zee zonder kust, de zee geeft en de zee neemt. De zee zorgt voor veel emoties. Deze bewoordingen worden gebruikt in de inleiding van het derde deel van de natuurhistorische reeks van de provincie Zeeland. Diversen Verhoging provinciale opcenten op de Motorrijtuigen belasting 2003 Ontheffing Flora- en faunawet 'Luisteronderzoek is boterzacht' Het boekje Cijfers Verkeer en Vervoer Zeeland 2001 geeft een beeld van de belangrijkste kengetallen voor het personen vervoer, recreatieverkeer, goederenvervoer en de verkeers veiligheid. Door middel van kaarten, grafieken en tabellen wor den de kengetallen en ontwikkelingen getoond. Uit de gegevens blijkt dat het vervoer per auto de meest gekozen vervoersvorm is. Of het nu gaat om woon-werkverkeer of om sociaal-recrea tief verkeer. Verkeersveiligheid Het aantal verkeersslachtoffers is licht gestegen ten opzichte van het jaar 2000. Het aantal dode lijke verkeersslachtoffers is sinds 1995 terug gelopen van 46 tot 35 in 2001. In het jaar 2000 vie len er overigens eveneens 35 verkeersdoden in Zeeland. Ge meten naar het landelijk beeld is dat aantal aan de hoge kant. Op vallend is het feit dat het aantal verkeersdoden in de leeftijdscate gorie van 25 tot 29 jaar is ge daald van 5 in het jaar 2000 naar 1 in 2001. Het aantal dodelijke slachtoffers in de leeftijdscatego rie van 40 tot 44 jaar is geste gen van 0 in 2000 naar 5 in 2001. Het aantal gewonden dat als gevolg van een verkeersonge val in het ziekenhuis werd opge nomen is ten opzichte van het jaar 2000 met 14 gestegen naar 368 personen in het jaar 2001. Dit is een gegeven dat wordt gebruikt om het algemene beeld van verkeersveiligheid vast te stellen. Aan de hand van die ge gevens over een reeks van jaren worden de gevaarlijke punten aantoonbaar gemaakt. Op die manier kunnen gerichte maat regelen worden genomen om de verkeersveiligheid te verhogen. Bekende maatregelen zijn de aan leg van rotondes, wegversmallin gen en 30 kilometer zones. Files Het aantal gemelde files in Zee land is gedaald van 48 files in 2000 naar 38 files in 2001. Het is in het zomerseizoen verreweg het drukst op de Zeeuwse wegen, van april tot en met sep tember zijn 35 van de 38 files geconstateerd. Deze cijfers weer spiegelen de werkelijkheid echter niet: Zeeland heeft geen auto matisch file-meldsysteem. Hierdoor ligt het werkelijke aantal hoger dan de hiervoor gemelde files. Openbaar vervoer Het openbaar vervoer wordt hier even veel gebruikt als de fiets. Het gebruik van het openbaar vervoer is per regio verschillend. Volgens gegevens van Con- neXXion is er een opvallende stij ging te zien in Zeeuwsch-Vlaande- ren in het jaar 2000, in 2001 is deze stijging gestagneerd. Daar tegenover staat een daling van het aantal instappers op Zuid- Beveland. Ook het gebruik van de trein is in de loop der jaren licht toegenomen, zo valt af te lezen uit de tabel van in- en uitstap- pers per dag op de Zeeuwse sta tions. Opvragen De brochure 'Cijfers Verkeer en Vervoer Zeeland 2001' is een uit gave van de Provincie Zeeland in samenwerking met Rijkswater staat Directie Zeeland. Belangstellenden kunnen de bro chure opvragen bij het Informatie centrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De jacht op een walvis in de Zeeuwse wateren. Op 1 april 2003 zal de adviescommissie bezwaarschriften van de pro vincie Zeeland een zitting houden tot het horen van belanghebbenden in het provinciehuis, Abdij 6 te Middelburg. Onder voorbehoud van wijzigingen komen de volgende zaken aan de orde: - om 14.00 uur wordt het bezwaarschrift van ABAB Adviesgroep Subsidies te Den Bosch behandeld tegen een besluit van GS inzake het projectvoorstel "Cadzand meer dan zon zee en strand" in het kader van LEADER tranche 1-2003. - om 14.30 uur wordt het bezwaarschrift van Heros Sluiskil te Sluiskil behandeld tegen een besluit van GS inzake de verlening van goed keuring voor het op- en overslaan van een nieuwe stof op het terrein van Heros Sluiskil B.V.. - om 15.00 uur worden de bezwaarschriften van Consulentschap Natuur en Milieueducatie Zeeland te Goes behandeld tegen een besluit van GS het subsidieverzoek voor het project Goed georgani seerd! af te wijzen en een besluit van GS inzake de afwijzing van sub sidieaanvragen voor het projectvoorstel "De Zeeuwse NME-centra: leren specialiseren". - om 15.30 uur worden de bezwaarschriften van De Fauna bescherming te Amstelveen behandeld tegen een besluit van GS van 29 januari 2003 inzake verleende ontheffingen ex artikel 68 van de Flora- en faunawet aan WBE Tholen-St. Philipsland te St. Annaland voor het doden, verwonden, vangen, bemachtigen of met het oog daarop opsporen van kauw/zwarte kraai en daarbij gebruik te maken van het geweer op bepaalde gronden in de de gemeente Tholen en ter voorkoming of beperking van schade aan diverse land- en tuin- bouwgewassen. Voor meer informatie over deze zaken kan tijdens kantooruren op werkdagen contact worden opgenomen met de secretaris van de adviescommissie bezwaarschriften, mevrouw C.W. Ramondt, telefoon nummer 0118-631377. De Nederlandse kust is in Europa een uniek gebied met bijzondere landschappelijke en ecologische waarden.Het is van groot belang als foerageer- en rustgebied voor de trekvogels. De kust is niet alleen bij de vogels in trek, men sen zijn er ook graag, vooral in de zomer. In Land in zicht! wordt beschre ven wat er zoal aan leven te zien en te vinden is langs en direct achter de kust. Om een goed beeld te krijgen is in het eerste deel een stukje ge schiedenis opgenomen. Het ont staan van de Zeeuwse kust is een zaak van geven en nemen geweest. Bedijkingen en over stromingen hebben door de eeuwen heen de provincie ge maakt tot wat ze nu is. Het ont staan van de duinen wordt nader beschreven evenals het verschijn sel eb en vloed. Groene vonk Door heel het boek heen zijn ver klarende teksten opgenomen over feiten en wetenswaardighe den die betrekking hebben op zee, strand en duinen. Een voor beeld: De groene vonkjes die in de zomermaanden te zien zijn vinden hun oorsprong niet in een of andere verontreiniging. Het zijn de eencellige zeevonken die het vermogen hebben om sterk op te lichten. Ze doen dat als ze worden geprikkeld door het bre ken van golven. Walvissen Om te laten zien dat er wel eens walvissen in de Zeeuwse wateren voorkwamen is een oude prent opgenomen waaruit zou kunnen worden afgeleid dat er ooit in de Zeeuwse wateren gejaagd werd op die dieren. Toch is het niet waarschijnlijk dat de jacht een normale bezigheid was, het ging vermoedelijk om een verdwaald exemplaar. In de Zeeuwse wateren en langs de Noordzeekust komen met enige regelmaat wel bruinvis sen voor. Zij zijn de kleinsten uit de familie van de walvisachti- gen. Slufter Aan de slufters wordt een grote natuurwaarde toegekend. Ze hebben een grote variatie aan milieus, aldus de schrijvers. Buitendijkse zilte en vaak voed selrijke gronden op de strandvlak tes grenzen aan het zoete en voedselarme duingebied. Vooral de overgangen vormen bijzonde re biotopen. De daarin voorko mende planten laten zich op de foto's van hun beste kant zien. Kopen of bestellen Land in zicht! (108 pagina's) be vat veel kleurenfoto's en illustra ties. De auteurs zijn Karen Kroese, Wim van Wijngaarden en Robert Jan Swiers. Uitgever is de Provincie Zeeland. Land in Zicht! is voor 5,60 te koop bij de reguliere boekhandel. Het boek kan ook besteld worden bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag ge opend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. In Nieuwsbrief Jeugdzorg nr. 8 wordt ingegaan op de start van het Bureau Jeugdzorg Zeeland (BJZ)en de totstandko ming van de publieksversie van het Beleidskader Jeugdzorg Zeeland 2003-2006. Gedeputeerde L. Coppoolse geeft in een interview een com pliment aan de Zeeuwse jeugd zorginstellingen. Kwartiermaker Klievink gaat in op de laatste ontwikkelingen zoals de be noeming van de voorlopige Raad van Toezicht en Raad van Bestuur, de omzetting naar definitieve Raden en de uitwer king van een formatieplan. Verder is er een verslag opge nomen over de presentatie van de quickscan inzake jeugdbe leid en jeugdzorg en presen teert Gert Schaart zich als de nieuwe Raad van Bestuur van de Stichting AZZ. Door het uitgeven van de nieuwsbrief informeert het pro vinciaal bestuur instellingen en organisaties over de voortgang en opzet van het onderzoek naar een nieuw model voor de jeugdzorg in Zeeland. Wie be langstelling heeft voor Nieuws brief nr. 8 of een abonnement wil op de Nieuwsbrief Jeugd zorg kan contact opnemen met het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 24 maart 2003 vergadert de Provinciale Commissie Om gevingsbeleid. De bijeenkomst, die om 14.00 uur begint, is openbaar en wordt gehouden in het kantoorgebouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. Op de agenda staan onder andere de presentatie van de archeologie- balans, het rapport 'Advies over integrale omgevingsplanning in de pro vincie Zeeland', notitie 'Door Zeeland omgeven', discussienota beeld kwaliteit en de partiële streekplanuitwerking stedelijke ontwikkelings zone Goes. De volledige agenda en de bijbehorende stukken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie. Gedeputeerde Staten van Zee land maken gelet op artikel 136 van de Provinciewet bekend dat de Staten van deze provincie in hun vergadering van 15 novem ber 2002 het aantal opcenten op de hoofdsom van de Motor rijtuigenbelasting met ingang van 1 april 2003 hebben vastgesteld op 66,7 opcenten. De Staten der Provincie Zeeland, gelezen het voorstel van Gedepu teerde Staten van 18 juni 2002, gelet op de artikelen 221, 222 en 228 van de Provinciewet besluiten: het aantal ten behoeve van de provincie Zeeland te heffen op centen op de Motorrijtuigen belasting per 1 april 2003 vast te stellen op 66,7. Dit besluit treedt per 1 april 2003 in werking. Gegeven te Middelburg, 4 maart 2003. Gedeputeerde Staten voor noemd, DRS. W.T. VAN GELDER voorzit ter MR. L.J.M. VERDULT, griffier Toelichting: De provincie Zeeland heeft het tarief van de provinciale opcenten op de Motorrijtuigenbelasting met ingang van 1 april 2003 vastge steld op 66,7. Het nieuwe tarief is aangepast aan de geraamde inflatie met 2,3%. In de bijlage zijn voor de verschillende ge wichtsklassen van auto's en voor motoren de nieuwe provinciale tarieven opgenomen. Een voor lichtingsbrochure van de belas tingdienst met betrekking tot de tarieven is verkrijgbaar bij post kantoren en bibliotheken etc. Op de website van de belasting dienst (www.belastingdienst.nl) is eveneens de nodige informatie te vinden. Op deze website is ook een model te vinden om te bepa len welk bedrag men in totaliteit aan Motorrijtuigenbelasting is verschuldigd. Bij het overzicht behoort nog de volgende toelichting: - Alle bedragen voor auto's zijn op jaarbasis exclusief betalings korting. Bij betaling per jaar wordt door de belastingdienst een korting toegepast van €12,00. - Het tarief voor motoren is onaf hankelijk van het gewicht. De belastingdienst komt tegemoet aan het feit dat veel motorrij ders seizoen-weggebruikers zijn. Indien voor een heel jaar vooruit wordt betaald, is slechts het tarief voor een half jaar verschuldigd. Het bedrag ad 16,31 is het bedrag voor een half jaar. - De belastingdienst rondt het tarief af op gehele euros. - Voor overige categorieën als bestelauto's, bussen en vracht auto's worden geen provinciale opcenten geheven. Verhoging motorrijtuigenbelasting voor de verschillende gewichtsklassen van auto's per 1 april 2003 (bedragen per jaar tenzij anders vermeld) Gewichts klasse in kg Tarief provincie tot 1 april 2003 Verhoging per 1 april 2003 Tarief provincie vanaf 1 april 2003 0 tot 550 kg. 37,81 0,87. 38,68 551 tot 651 kg. 45,21 1,04 46,25 651 tot 751 kg. 53,20 1,22 54,42 751 tot 851 kg. 70,36 1,62 71,98 851 tot 951 kg. 89,00 2,05 91,05 951 tot 1051 kg. 119,47 2,75 122,22 1051 tot 1151 kg. 149,95 3,45 153,40 1151 tot 1251 kg. 180,42 4,15 184,57 1251 tot 1351 kg. 210,89 4,85 215,74 1351 tot 1451 kg. 241,36 5,55 246,92 1451 tot 1551 kg. 271,84 6,25 278,09 1551 tot 1651 kg. 302,31 €6,96 309,27 1651 kg en meer per 100 kg. 30,47 0,70 31,18 Idem motoren: 15,95 0,37 16,31 Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is in het kader van artikel 68 van de Flora- en faunawet de volgende ontheffing verleend. Ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, vee, bos sen, bedrijfsmatige visserij en wateren is ontheffing verleend voor het doden, verwonden, van gen, bemachtigen of het het oog daarop opsporen van knobbel zwanen en daarbij gebruik te maken van het geweer aan J.J. van der Slikke te Tholen. De ont heffing wordt verleend voor de periode van datum besluit tot en met 30 april 2003. De ontheffing heeft betrekking op een perceel gelegen aan de Paasdijkweg/ Zwarteweg, gelegen in de ge meente Tholen. Bezwaar De ontheffing ligt van 21 maart 2003 tot en met 1 mei 2003 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd bui ten kantooruren. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot mevrouw L. Wijg- man (tel. 0118-631984) of de heer R. Steijn (tel. 0118- 631196). Belanghebbenden kunnen tot en met 1 mei 2003 bezwaar tegen de ontheffing indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD te Middel burg. Tevens bestaat op grond van arti kel 8.81, lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht de mogelijk heid om, indien -gelet op de betrokken belangen- onverwijlde spoed dit vereist, gelijktijdig met of na het indienen van een be zwaar een voorlopige voorzie ning te vragen bij de president van de rechtbank te Middelburg, Postbus 8109, 4330 EC Middel burg. Het luisteronderzoek voor omroep Tholen is halfslachtig en boterzacht. Dat zei raadslid P. van Belzen (CU) in de gemeenteraad over het voorstel van het college om 5000 euro be schikbaar te stellen voor onderzoek onder (niet)luisteraars van de lokale radiozender. Volgens Van Belzen zul len er consequenties aan het onder zoek verbonden moeten worden. Die kon hij niet vinden bij het voorstel. En de vraag welke rol de omroep speelt in de 'Thoolse samenleving' is onvoldoende om de subsidie toe te kennen. Ook al zou 30 procent van de Thoolse bevolking afstemmen op de frequentie van omroep Tholen dan nog zal er volgens Van Belzen geld nodig zijn om 'de zaak overeind' te houden. De omroep heeft financiële problemen. Volgens wethouder M.A.E. Velthuis kan een luisteronder zoek gegevens opleveren die nuttig zijn voor de omroep. Ze waarschuw de ervoor geen hoge verwachtingen te koesteren over het aantal luisteraars. Een percentage zegt niet zoveel. „Veel hoger dan 2 tot 3 procent moet u niet denken. De omroep wil weten hoe ze gewaardeerd wordt. Dat zegt wel wat over hoe ze verder moet." Behalve de ChristenUnie stemden al le fracties in met het verstrekken van de subsidie. De gegevens uit het on derzoek zullen in een van de commis sies worden besproken. Koningin Beatrix, die bloemen ont vangt van de 12-jarige Bart Vrij dag, opende vrijdagmiddag de langste verkeerstunnel van Neder land, de 6,6 km lange Westerschel- detunnel. Burgemeester E.J. Gelok van Borssele en commissaris van de koningin W.T. van Gelder genie ten mee van dit feestelijke moment. De reistijd van Kruiningen naar Terneuzen wordt bekort van 61 minuten via het voormalige veer naar 40 minuten via de tunnel. Per sonenauto's en motoren betalen 4 euro, bij abonnement 3 euro. De laatste statenvergadering stond maandag in het teken van afscheid. Op 17 maart was de de laatste vergadering in de zittingsperiode 1999-2003 waarin 24 van de 47 statenle den - al dan niet vrijwillig - werden uitgezwaaid. Voor zes vertrekkende politici lagen de versierselen in de Orde van Oranje Nassau gereed. De ge deputeerden L. Coppoolse (CDA), J. Hennekeij (VVD) en statenlid C. Koster (VVD) wer den ridder in de Orde van Oranje Nassau. De CDA-sta- tenleden J. de Looff-de Wild, L. Nederhoed-Zijlstra en J. Ra- mondt mogen zich lid van de ze orde noemen. Vandaag worden 47 nieuwe leden geïn stalleerd. Hiervan wijden 24 le den zich voor het eerst aan het statenwerk. Straks komen er nog zes bij als de gedeputeer den zijn gekozen. Als verklaring voor de versnel de doorstroming in de fracties geldt o.a. dat sommige politieke partijen de zittingsduur binden aan drie termijnen van vier jaar. Een zekere vorm van doorstro ming kan verfrissend werken, maar commissaris van de ko ningin Van Gelder wees er in zijn afscheidswoord terecht op, dat de factor ervaring ook een vorm van kwaliteit is. En ook continuïteit in beleid is ontzet tend belangrijk. Hij vroeg zich dan ook af of die termijnenrege ling wel zo zinvol is voor deel tijdpolitici. De commissaris blikte terug op de voorbije statenperiode en memoreerde een aantal mar kante gebeurtenissen zoals het Zeelanddebat en de recente opening van de Westerschelde- tunnel. Hij stond ook stil bij de uitslag van de verkiezingen voor de provinciale staten op 11 maart. Verkiezingen zijn 'het feest van de democratie' maar dat werd (slechts) gevierd door 51,5 van de stemgerechtig den. Weliswaar 2 meer dan in 1999 maar in 1978 was het op komstpercentage nog 79,3 In het huidige opkomstpercentage schuilt de opdracht om als pro vinciale politici nog meer te in vesteren in het betrekken van de kiezers bij allerlei ontwikke lingen en de provinciale poli tiek. Maar de communicatie met de burger is geen geringe opgaaf als zo weinig mensen kennis nemen van regionaal nieuws. Bij de agenda speelde de Partij voor Zeeland in op het senti ment van het verdwijnen van de veerdiensten over de Wes- terschelde door met een inita- tiefvoorstel te komen om via een Zeeuwse stichting 1 veer boot als cultureel erfgoed voor Zeeland te bewaren. Deze zou gebruikt kunnen worden als congrescentrum, cultureel cen trum of als restaurant. Dit initiatief verkreeg alleen de steun van D66 en de partij Weststrate. Reden voor dat ge brek aan steun was dat dit ini tiatief als 'te laat' en 'te duur' werd bestempeld. Over de ver koop van drie veerboten geza menlijk is namelijk overeen stemming met een Italiaanse rederij. Een meerderheid wilde dit contract niet in de waag schaal stellen. Een poging van de woordvoer der van de CDA-fractie om het rapport van de commissie van onderzoek over de financiële problematiek bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) nog in deze vergadering af te doen, kreeg alleen de steun van de PvdA en Groen- Links. Dit ondanks hèt feit dat de staten indertijd zelf hebben aangegeven dit onderzoek nog in deze statenperiode te willen afronden. Wat de CDA-fractie betreft was dit rapport - over de inhoud waarvan het zittende college politieke verantwoor ding is verschuldigd - nog in de oude samenstelling van zijn po litieke lading ontdaan. Deze laatste vergadering was daar om niet zo zeer een werkverga dering', maar stond zodoende meer in het teken van de wisse ling van de wacht. Vandaag, donderdag 20 maart, bevinden zich onder 47 te installeren sta tenleden 4 vertegenwoordigers uit Tholen: Henny Polderman, Joop van de Merbel, Goos Roe land en Paul van der Wal. Zij vertegenwoordigen respectie velijk de politieke achterban van WD, CDA, SGP en PvdA. Zij zullen u via deze rubriek om beurten de komende vierjarige statenperiode na elke statenver gadering op de hoogte brengen van het besprokene. J. van de Merbel CDA-statenlid uit Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 19