Dies en Jaantje Bal genieten van elke dag en zijn nog mobiel Nieuw orgel voor bewoners van Ten Anker in gebruik genomen 'Vloekverbod is in strijd met de wet' 'Ambtelijk apparaat dagenlang lam gelegd' Zorg om voortbestaan van Schelde college Diamanten bruiloft in Thoolse Ten Ankerflat Drie badmeesters schoolzwemmen Hoe word ik een idool? Geschenk uit liefdadigheidsfonds van uitvaart stichting Monuta Donderdag 13 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Door schriftelijke vragen overstelpt Het ambtelijk apparaat ligt volgens J. van den Donker (D66) dagenlang stil. Dat komt omdat ambtenaren door het college aan het werk worden gezet om schriftelijke vragen te kunnen beantwoorden die door raadsleden zijn ingediend. Volgens Van den Donker (D66) loopt het in dienen van vragen voor een van de adviescommissies de spuigaten uit. Van Belzen: Leerwegen al vergeven De Christenunie maakt zich zorgen over de toekomst van het Schelde college in Sint-Maartensdijk. Bij de re organisatie van het Schelde college in West-Brabant, waarvan de vestiging in de smalstad deel uit maakt, wordt de Thoolse school volgens P. van Belzen niet ge noemd. Oesters Altijd brood op de plank Genereus Babbelaars PvdA: Kroon moet eventueel besluit vernietigen Onbedoeld Signaal .u In de commissie gemeentelijke ont wikkeling beklaagde hij zich over de gang van zaken toen het beant woorden van de vragen aan de orde kwam. De VVD-fractie had vier vragen (met subvragen) ingediend, de Christenunie ook vier en de SGP eentje. Die vragen kunnen nog ui terlijk op de dag dat de vergadering plaatsvindt, voor tien uur 's och tends worden ingediend, zodat ze 's avonds beantwoord kunnen worden. De vragen worden per e-mail ook naar alle fracties verstuurd. Volgens Van den Donker wordt het 'college keer op keer overstelpt' met vragen. „Dat legt het ambtelijk apparaat dagen lam. En wij worden overstelpt met e-mails. Ik vind dat de informatieplicht anders geregeld moet worden. Ik ben hier verstoord over, want tot op het laatste moment krijgen we die vragen toegestuurd." Voorzitter H.W. van Eenennaam zei het met hem eens te zijn, maar vol gens F.J. Goossen (VVD) mochten de vragen van die dag niet zomaar overboord gegooid worden. „De in formatieplicht van het college kan misschien beter worden geregeld, maar dat zullen we dan wel mer ken." Besloten werd om een groot deel van de vragen schriftelijk af te han delen. Over de vragen die wel wer den beantwoord deed de commissie 28 minuten. Goossen had het bijge houden. „Dat moet toch kunnen." Volgens wethouder W.C. van Kempen is er geen reden om be zorgd te zijn, zo zei hij in de com missie welzijn en onderwijs. Van Belzen diende er schriftelijke vragen over in en lichtte die toe: „Er wordt angstvallig om Tholen heengegaan, terwijl op de andere scholen de leerwegen al worden vastgesteld." Dat vaststellen van de leerwegen kan volgens Van Belzen niet 'straffeloos' gebeuren, met andere woorden als het voor de ene vesti ging is beklonken valt, de andere automatisch af. Maar volgens wethouder W.C. van Kempen is er niets aan de hand. En gaat het in West-Brabant om het verdelen van leerwegen op de vestiging van de vmbo-school Mollerlyceum Zuidwesthoek in Ossendrecht en de vestiging van het Schelde college in Hoógerhei-. de (voormalige Edward Jenner). Daarover worden volgens de wet houder afspraken gemaakt. Ook wordt er gekeken naar een vesti gingsplaats voor de voormalige Thomasmavo in Halsteren en de vestiging van het Mollerlyceum in Steenbergen. „Sint-Maartensdijk speelt een bescheiden rol mee, maar die is niet minder dan nu het geval is. Doel is om het onder wijspakket breder te maken. Bin nen twee maanden wordt het dui delijk. Het beleidsplan voor de verplaatsing van het Schelde col lege naar Tholen is pas binnen. Het is te voorbarig om bezorgd te zijn." Maar Van Belzen is er niet gerust op. „Het aanwijzen van leerwegen kan alleen als er voldoende leer lingen zijn. Ik ben bang voor een uitgekleed beleidsplan omdat de leerwegen al vergeven zijn." Er komt dit jaar een extra zwemin- structeur voor het schoolzwemmen. De commissie welzijn en onderwijs ging akkoord met het beschikbaar stellen van 8000 euro voor een ex tra zwemonderwijzer. Daarmee komt het college tegemoet aan de motie die tijdens de begrotingsbe handeling is ingediend voor meer instructie bij het schoolzwemmen. Niet langer zal er gebruik gemaakt worden van een leerkracht of ouder om een gediplomeerde groep kin deren te begeleiden. Dat is het ge volg van de eis die scholen aan de veiligheid en de deugdelijkheid van het schoolzwemmen hebben ge steld. Door de bezuinigingen kwam het schoolzwemmen begin jaren ne gentig op de tocht te staan. Maar onder druk van de scholen heeft de raad het stopzetten van het school zwemmen afgewend. Het aantal in structeurs werd echter terugge bracht van drie naar twee. En werd een leerkracht of een ouder ingezet om de groep met diploma, te bege leiden. Daar komt het college en de raad nu op terug. Bij de zwemles sen moet voortaan weer een derde beroepsinstructeur worden ingezet. Niets in het leven is meer als vroeger. Nee, ik voel niks voor een zeurderig verhaal, maar wees nu eerlijk, onze moderne maatschappij wordt steeds meer overeind gehouden door kunstmatigheid. Vaste begrippen en zaken, waarvan we van geslacht tot geslacht klakkeloos aannamen dat ze bij het leven hoorden, zijn inmiddels van hun voetstuk gehaald en onder onze ogen ontkracht. Wat is nog zeker, wat is fictie en hoe ziet de realiteit er eigenlijk uit? We zijn met z 'n allen inmiddels heel wat gewend. De 'sky is the limitop al lerlei gebied en de onbegrensde mogelijkheden zijn door de jaren heen niet alleen tot technische, revolutionaire ontwikkelingen beperkt gebleven. Vol gens mij is de mens (vaak zonder dat hij of zij het zelf beseft) de tijd verder vooruit dan hem of haar lief is. We zien nu de exponenten van een generatie die is opgegroeid met Nintendo, Play-station, computers, internet, mobiele telefoons (met ongekende mogelijkheden). Een eigen tv, cd- of dvd-speler op de kamer is voor de jeugd niets bijzonders. En aangezien wij als moderne opvoeders ook steeds meer worden meegetrokken in de drang naar comfort, luxe en fictief geluk, is het niet vreemd dat op die gevoelens door allerlei handige zakenlui en gladde mediajongens wordt ingespeeld. Bij de opsomming van trendy luxeartikelen ben ik in eerste instantie bewust voorbij gegaan aan de enorme invloed die moderne media op ons volk heb ben. De onafgebroken stroom informatie en vermaak die onze huiskamers bereikt, loopt in de pas met alle materialistische ontwikkelingen. 'Modern denkenhoudt daarbij klaarblijkelijk in dat het programma of onderwerp al heel absurd moet zijn om nog enigszins te boeien. Fictief geluk, het leven in een droomwereld, de hang naar roem en bekendheid en de onweerstaanba re drang om het haast onmogelijke in het leven te bereiken hebben veel pro grammamakers op radio en tv geïnspireerd om deze honger bij het publiek te stillen. Als recentste voorbeeld kunnen we daarbij niet om het televisiep rogramma Idols heen. Sms-minnend Nederland is al maanden in de ban van enkele talentvolle jongelui. In een tot op het bot uitgemolken formule worden sterren met alle daagse namen als Jamai, Joëll, Hind, Dewi en Yuli wekelijks in een twee uur durend tv-programma in de schijnwerpers gezet. Daarnaast krijgen de deelnemers constant zang- en dansles, ze worden begeleid door make-up- mensen, kledingadviseurs en er staat 24 uur per dag een persoonlijke bege leider gereed om de laatste restjes weerbaarheid bij de aspirant-sterren weg te nemen. Hoewel de blondgelokte presentatrice Tooske mij mateloos kan boeien, vind ik de spoedcursus 'hoe word ik een idool' een schoolvoor beeld van hoe wij niet met onze verwende jeugd om moeten gaan. Van tevo ren is namelijk al vastgesteld dat deze 'kinderenhoe dan ook populair moe ten worden en daar moet alles voor in het werk worden gesteld. Fout! Echte doorzetters met talent komen vanzelf bovendrijven. De Beatles, Rolling Sto nes en sportidolen als Johan Cruijff hebben destijds ook het 'sterrendom zonder de steun van wekelijkse promotieprogramma 's gehaald. Ik zei het al, kunstmatigheid is troef in ons leven. Maar als we het onze kinderen nu al zo makkelijk gaan maken om op een voetstuk geplaatst te worden, dan zijn woorden als nuchterheid en doorzettingsvermogen binnenkort voorgoed uit onze woordenboeken verdwenen. „We zijn vaak van huis en kunnen gelukkig nog heel veel leuke dingen doen samen", zeggen Dies en Jaantje Bal uit Tholen, die woensdag zestig jaar getrouwd zijn. Op 19 maart 1943 stapten D.M. Bal uit Bruinisse en A. Faasse uit Sint- Philipsland in het huwelijksbootje. Nu, zestig jaar later, delen beide echtelieden nog steeds in goede gezondheid lief en leed. Op zaterdag 22 maart vieren Dies en Jaantje Bal samen met familie, vrienden en be kenden hun diamanten bruiloftsfeest in verenigingsgebouw de Wingerd in Tholen. Aan de tafel in hun kamer van de Ten Ankerflat in Tholen is het goed toeven. Onder het genot van een bakje koffie kijken Dies Bal en zijn vrouw Jaantje tevreden terug op een periode van zestig jaar huwe lijk. „We leerden elkaar kennen in Bruinisse", zo weet Jaantje zich nog goed te herinneren. „Mijn va der was binnenschipper en tot mijn zesde jaar voer ik mee op de tjalk van pa. Toen ik leerplichtig werd, moest ik aan de wal blijven om naar school te gaan. We waren met z'n tienen thuis en er was geen geld om naar het schippersinternaat te gaan. Ik ging bij mijn oma in Bruinisse wonen en daar leerde ik als schoolmeisje Dies kennen. Hij was net zo oud als ik en het klikte meteen tussen ons. We speelden sa men met andere kinderen in het dorp en toen we ouder werden, hield onze vriendschap aan. In 1943 zijn we in het huwelijk getre den en omdat Dies in de oorlogsja ren in Tholen bij de visserijpolitie terecht was gekomen, kochten we een huisje aan de Wal in Tholen." Dies was van kinds af aan ver trouwd met het water, want ook zijn vader verdiende zijn brood als schipper. „Ik heb tot mijn achttien de jaar in Bru gewoond en daarna ben ik in België als schipper en klusjesman op een plezierjacht gaan werken. Tijdens de mobilisa tie, vlak voor de oorlog, werd ik te werk gesteld in Tholen en we zijn daar na ons huwelijk altijd blijven wonen. Na de oorlog ben ik bij oesterkwekerij Bonafides in Tho len gaan werken en samen met Jaantje en onze drie zonen. Jan, Kees en Rinus betrokken we de dijkwoning bij de oesterputten. De oesters waren mijn lust en mijn le ven. Ik werkte me op van manusje van-alles tot bedrijfsleider, maar helaas kwapi er een abrupt einde aan het mooie Thoolse bedrijf. In de strenge winter van 1963 vroren alle oesters kapot. Er zat voor mijn werkgever niets anders op dan ons allemaal te ontslaan. We hebben met ons gezin nog wel twee jaar (tot 1965) in het huisje bij de oes terputten gewoond, maar ik moest op zoek naar ander werk." In de stem van Bal klinkt de teleur stelling over de sluiting van de oes terputten. Hij vertelt enthousiast over de leuke uitstapjes met hoog geplaatste gasten en de contacten met notabelen. „Oesters waren al tijd al exclusieve lekkernijen. Het kostbare zeebanket verkochten we daarom vooral aan exclusieve res taurants en aan gegoede lui. Ik bracht de ingepakte oesters vaak zelf bij de klanten in binnen- en buitenland. In de rustige zomer maanden organiseerden we dik wijls uitstapjes voor bijvoorbeeld gemeenteraden, restauranthouders en andere goede klanten. We maak ten dan een rondvaart op de Oos- terschelde en onderweg genoten de relaties van een hapje (oesters) en drankje. Het ging er altijd heel ge zellig aan toe tijdens die uitjes. De Thoolse jeugd kwam in de warme zomermaanden altijd zwemmen in de oesterputten, ik fungeerde dan als een soort badmeester. Kijk hier heb je een foto van de oude putten en in dat huisje bovenop de dijk woonden wij." Met een wijds arm gebaar wijst de heer Bal op een zwart/wit foto aan de muur. „Dat was zeker de leukste periode uit mijn leven. Als het stormvloed was, stond het water van de Eendracht bij ons in huis, maar we zijn nooit bang geweest. Met de herdenking van de water snoodramp kwamen er weer wel oude herinneringen naar boven, maar hoewel wij letterlijk aan het water woonden, hebben we nooit in ons rats gezeten", aldus Dies Bal. Tijd om lang te kniezen over het gedwongen afscheid van de oester kwekerij was er niet, want met drie opgroeiende jongens in huis moet er natuurlijk brood op de plank ko men. Terwijl Jaantje zich bezig hield met de huishouding, ging Dies als magazijnmedewerker bij de Timpa aan de slag. „Ik heb daar tot mijn tweeënzestigste jaar ge werkt, toen kon ik gebruik maken van de vut regeling." Hobby's hebben de 82-jarige Jaan tje en Dies eigenlijk nooit gehad. Jaantje: „we fietsen graag een rondje en Dies heeft -nog steeds zijn rijbewijs. We rijden nogal eens hier of daar naar toe. Vorig jaar re den ze onze auto in elkaar, maar we hebben direct een andere gekocht. Het zou bijzonder tegenvallen als we geen autootje meer zouden heb ben." Met het aansnijden van het onder werp ,auto' komt Bal senior weer op zijn praatstoel. „Onze Kees heeft in Tholen al jarenlang een au tobedrijf waarin ook onze zoon Ri nus werkzaam is. Na mijn vut ben ik gaan helpen bij het pompstation. Ik maakte me verder nuttig door auto's te wassen. Enkele jaren ge leden, kort na de modernisering van het pand en de automatisering van het pompstation, ben ik met die klusjes gestopt. Ik ga nog wel dagelijks in de garage op bezoek maar dat is meer voor de gezellig heid." Twee jaar geleden verhuisden het echtpaar Bal naar een kleine, maar gezellige, etagewoning in de Ten Ankerflat. Vanuit hun woonkamer hebben Jaantje en Dies prima uit zicht over de Ten Ankerweg en de in aanbouw zijnde Rehobothkerk. „We zitten bijna altijd hier aan ta fel, we lezen drie verschillende kranten en ook op radio en televi sie volgen we de actualiteiten op de voet", aldus Jaantje. Zij is wel iswaar twee maal aan haar hart ge opereerd, maar over het algemeen mogen zowel zij als haar man niet over hun gezondheid klagen. „We genieten samen van iedere dag, on ze kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen komen regelmatig langs en we zijn zelf nog goed mo biel. Tijdens de afgelopen zestig jaar hebben we het bovendien ook financieel steeds iets beter gekre gen. Ik verdiende destijds in de oesters 12,50 gulden per week, nu verbazen wij er ons nog wel eens over dat we (zonder er iets voor te hoeven doen) zomaar een A.O.W.- uitkering op onze rekening bijge schreven krijgen. Nee, je hoort ons niet klagen. Het is te hopen, dat we samen gezond mogen blijven. We voelen ons nu nog vitaal genoeg om samen gezellige dingen te doen en dat maakt het leven leuk niet waar?" De heer Theo Jansen van Monuta bespeelt als eerste het orgel in de Klippel. Het zorgcentrum Ten Anker heeft een nieuw orgel. Donderdagavond werd het muziekinstrument voor het eerst bespeeld. Dat gebeurde in de Klippel waar zo'n zestig bewoners en andere belangstellenden de over dracht van het orgel bijwoonden. De aanschaf van het orgel is mogelijk gemaakt door het liefdadigheidsfonds van Monuta, de landelijke stich ting voor uitvaartverzorging en verzekeringen. Teamleider Theo Jansen van de Mo- nuta-vestiging Tholen overhandigde een cheque van 3000 euro aan voor zitter Oscar Huiskamp van de centrale cliëntenraad. Het geld komt uit een speciaal potje van de stichting, het Monuta 'charity fund'. Van de win sten die de stichting maakt, vooral de verzekeringspoot, wordt elk jaar een deel opzij gezet voor goede doelen. Per jaar is dat ongeveer 350.000 euro (770.000 gulden) dat verdeeld wordt over lokale projecten van verschillen de aard: een cursus voor vrijwilligers in de terminale zorg of een familiedag voor mensen die getroffen zijn door een hartinfarct. In Tholen kon Monuta bijdragen aan de aanschaf van een nieuw orgel. Maar Jansen legde uit dat een project wel moet voldoen aan bepaalde eisen. „Het gaat om actieve tijdsbesteding en geen passief bezighouden." Het moet ook bijdragen aan het verbete ren van de 'kwaliteit van het leven.' Het gaat volgens Jansen niet alleen om steun aan ouderen. Ook jongeren kunnen een aanvraag indienen. Moei lijk is dat niet want elke medewerker van Monuta (uitvaart of verzekering) kan ervoor benaderd worden. Zij fun geren volgens Jansen als ambassa deurs van het fonds en zijn op de hoogte van de criteria die aan de aan vraag worden gesteld. Zelf kunnen ze ook in hun omgeving actief zoeken naar projecten en deze bij het fonds voordragen. De aanvraag voor het or gel kwam van de cliëntenraad. Het verzoek wordt eerst beoordeeld door een commissie waarna het bestuur een beslissing neemt. In dat bestuur zit een aantal bekende Nederlanders, zoals Erica Terpstra en Mies Bouw man. Jansen overhandigde een che que van 3000 euro aan Huiskamp. Die voelde zich zeer vereerd, zei hij. „Dit mooie orgel is het resultaat van de goede samenwerking tussen de cliëntenraad en Monuta. De heer Jan sen sprak ons vorig jaar aan over de mogelijkheden om een aanvraag in te dienen." Nadat nog een toelichting was gegeven werd het verzoek geho noreerd. Samen met de vaste organiste Maddy Hage-van de Velde is gezocht naar een nieuw orgel. Tijdens een orgel- beurs van de firma Johannes de Heer uit Rotterdam/Sliedrecht in Meulvliet viel het oog op een klassiek elektro nisch orgel. „De firma was bereid dit schitterende orgel voor de beschikba re gelden aan ons over te dragen. Een genereus gebaar." Vestigingsleider Marc Felius van Ten Anker was blij met de overdracht en bedankte de cliëntenraad voor de ac tieve rol. Het oude orgel is verhuisd naar huiskamer de Tjalk in het verzor gingshuis. Hij bedankte Monuta en feliciteerde de bewoners met de nieu we aanwinst. Jansen bleek niet alleen betrokken bij de aanvraag, hij was ook de eerste die het orgel ging bespelen. „Ik ben maar een amateurtje, hoor," zei hij toen hij plaats nam achter de toetsen. Hij speelde drie bewerkingen van psalm 105. Daarna nam de organiste het over en zong het ouderenkoor van Ten Anker onder leiding van Iz. Rie- dijk enkele psalmen en liederen, waaronder psalm 150 en 'Er komen stromen van zegen.' Gezamenlijk werd ook nog het Zeeuws volkslied gezongen. Om het geluid te versterken, was ook nog een versterker met boxen nodig. Het geld daarvoor werd bijeengracht tijdens de wekelijkse kerkdiensten op woensdagavond in Ten Anker. Nel Bijl-Vermaas (lid van de cliëntenraad namens de bewoners van de service flats) bood op haar beurt een bedrag van 100 euro aan aan Huiskamp. Ze zei wel enige moeite te hebben met het afscheid van het oude orgel. „Moet dat mooie orgel nou weg?, dacht ik. Het is een stukje nostalgie. Nu ik dit hoor, een orgel met zo'n heel andere klank, voel ik me ver eerd." Het orgel heeft twee klavieren, een volledig pedaal en 37 stemmen (regis ters). Het beschikt over een akoe stisch systeem dat voor het nagalmef- fect zorgt. Bijzonder aan het Domusorgel is ook dat het 'digitaal gesampled' is. Dat wil zeggen dat alle stemmen opgenomen zijn in echte kerken en op een chip zijn overge bracht. Op zaterdag 19 maart wordt er in de Klipper een creativiteitsmarkt gehou den. Er zijn verschillende activiteiten zoals netten boeten, babbelaars bak ken, enveloppe trekken, wol spinnen, schilderen met waterverf, potten bak ken, quilten. Ook zijn er verschillende producten te zien en te koop: kaas van de geitenhouderij, maar ook echte jonge geitjes, allerlei artikelen van de welfare en de Wereldwinkel. Ook zijn er paasbloemstukjes te koop. De opbrengst komt geheel ten goede aan de bewoners van Ten Anker. De markt duurt van 13.30 tot 17.00 uur. De burgemeester zal een raadsbesluit om een vloekverbod op te nemen in de algemene plaatselijke verordening (apv) ter vernietiging moeten voordragen aan de Kroon. Zo'n verbod is namelijk in strijd met de Grondwet, zei PvdA'er M.A.J. van der Linde donderdag in de commis sie algemeen bestuur. Hij reageerde op een door SGP, CDA en CU inge diend initiatief-voorstel. M.J. Klippel (SGP) is zich bewust van de 'be perkte reikwijdte' van het verbod, maar de initiatiefnemers willen een signaal afgeven, zei hij. De apv van Tholen kende al sinds de vaststelling ervan in 1973 een vloekverbod. Bij een algehele her ziening in 1990 naar aanleiding van een door de vereniging van Neder landse gemeenten (VNG) ontwor pen model-verordening, handhaaf de een raadsmeerderheid (CDA, SGP en RPF/GPV) dat verbod te gen de zin van de meerderheid van het college van burgemeester en wethouders. Toen al werd gezegd dat het verbod slechts een symboli sche waarde had. Door in de tekst een uitzonderingsbepaling op te ne men, omzeilde de gemeenteraad nietigverklaring door de Kroon (dat was twee jaar eerder de gemeente Sint-Philipsland wél overkomen). Het vloekverbod bleef gehandhaafd toen in 1995 Tholen en Sint-Phi lipsland werden samengevoegd, maar een apv-wijziging tweeënhalf jaar geleden overleefde het niet. Het betreffende hoofdstuk werd toen aangepast in verband met de opheffing van het landelijke bor deelverbod. Geen enkel raadslid had er erg in, dat in datzelfde hoofdstuk het artikel met betrek king tot godslastering was opgeno- Het artikel is min of meer geruis loos uit de apv verdwenen, stellen de confessionele partijen nu dan ook. En onbedoeld, voegde Klip pel toe. „Volgens mij is het niet geruisloos verdwenen, maar omdat het strijdig is met de wet", re ageerde Van der Linde. Hij zei dat de initiatiefnemers religieuze overwegingen hebben, maar dat daar de apv niet voor bedoeld is. De PvdA'er kwam met een uit spraak van de Kroon uit 1986 op de proppen, waarin eenzelfde arti kel in de apv van de gemeente Er- melo in strijd werd geacht met ar tikel 7 van de in 1983 herziene Grondwet. Gemeenten die al vóór de grondwetsherziening een vloek verbod in de apv hadden, werden door de Kroon geacht dit zélf recht te zettén (Tholen deed dit niet en continueerde vier jaar later zelfs nadrukkelijk de bepaling). Klippel betoogde dat de voorge stelde tekst identiek is aan het in september 2000 verdwenen arti kel: '1. Het is verboden in het openbaar de naam van God vloe kende te gebruiken. 2. Het in het eerste lid gestelde verbod geldt niet voorzover gedachten of ge voelens worden geopenbaard als bedoeld in artikel 7 van de Grond wet of voorzover het Wetboek van Strafrecht van toepassing is'. Vol gens de SGP'er is dat niet strijdig en had Ermelo een andere tekst. Die luidde: '1. Het is verboden in het openbaar de naam van God vloekende te gebruiken. 2. Het is verboden in het openbaar ruwe of onzedelijke taal te gebruiken. 3. Het bepaalde in lid 1 geldt niet in dien het Wetboek van Strafrecht van toepassing is'. Artikel 7 be schermt het openbaren van ge dachten of gevoelens, wat een vloek in beginsel ook is (vrijheid van meningsuiting). Alleen een wet in formele zin kan dat inper ken. Zo is bijvoorbeeld op grond van het Wetboek van Strafrecht (artikelen 147, 147a en 429 bis) smalende Godslastering verboden. Juist in een tijd waarin de discus sie over normen en waarden op gang doet, heeft de overheid vol gens Klippel een voorbeeldfunctie. „Wij zien de besluitvorming met vertrouwen tegemoet en we hopen dat het ertoe zal bijdragen dat Gods naam meer worde geheiligd en geëerd." Het raadslid gaf toe dat de reikwijdte van hét verbod beperkt zal zijn, maar hij hecht aan de signaalfunctie. Dat laatste werd onderschreven door CDA en CU. „Die signaalfunctie is het enige oogmerk, want er is geen sanctie opgenomen. En zo staan er wel meer bepalingen in de apv", aldus P. van Belzen. In een ambtelijk ad vies over het initiatief-voorstel wordt geconcludeerd dat opname van een vloekverbod ongrondwet telijk en niet te handhaven is, en bovendien een 'non-issue' voor het openbaar ministerie. Het tweede lid is zelfs in tegenspraak met het eerste. De VNG huldigt het stand punt dat waar verboden feitelijk noch wettelijk gezien te handha ven zijn, het verstandig is om ze niet in de apv op te nemen. VVD en D66 steunden de PvdA in haar opvatting dat een vloekver bod in strijd is met de wet. Het voorstel moet niet op de agenda van de gemeenteraad komen, vond Van der Linde. Want dan zal de burgemeester als het wordt aange nomen het ter vernietiging moeten voordragen aan de Kroon. Hij wierp de confessionele partijen (die met 10 zetels een nipte meer derheid hebben) voor de voeten 'misbruik te maken van de ge meenteraad'. VVD'er R. Raven- steijn vond het te ver gaan om hierover niet in de gemeenteraad te besluiten. „Maar ik denk dat we het meer zélf moeten uitdragen in plaats van regelen via de apv."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3