Gefascineerd door geboorte en groei Do en Eric Dikeb op podium in Haestinge Betho moet Goes centraal stellen bij zoeken oplossing ZMF ziet ruimte voor windmolens bij Tholen Vervangen van septic tanks wordt uitgesteld Aanvulling op woordenboek bij Nederlandse dialectendag Watermonsters voor proef zoet water Tholen Huisartsenpost toch op Tholen? Annemiek Dagelinckx: 'Het werk zit in je en wil naar buiten Wisselingen in commissies Donderdag 13 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Langs Tholensche Gat tot Oesterdam De Zeeuwse milieufederatie (ZMF) pleit voor één wind molenpark aan de oostkant van Tholen. Ten zuiden van Tholen is plaats langs het Schelde-Rijnkanaal en de zee dijk tot aan de Oesterdam. Genoeg voor acht turbines van 80 meter hoogte met een totaal vermogen van 16 megawatt. Radarhinder Onbelaste vergoeding van ziektekosten Vissen. Zee. Vloedbrekers. Een vrouwtje in brons dat over de zee kijkt. De schilderijen en beelden van Anne miek Dagelinckx zijn overduidelijk geïnspireerd door het landschap waarin ze zijn ontstaan. Bijna anderhalf jaar lang woont Dagelinckx nu op een boerderij in de polder nabij Oud-Vossemeer. Een deel van het oeuvre dat ze daar schiep is de komende maanden te zien in het voormalige gemeentehuis van Scherpenisse, tegenwoor dig onderdeel van hotel-restaurant De Gouden Leeuw. Schubben Bevoorrecht Populair door Heaven en Pizzahut Maandag was ze nog speciale gast bij Club Extra van de muziekzender TMF, op vrijdag 18 april treedt ze op in Haestinge in Sint-Maartensdijk: de onder jongeren popu laire zangeres Do, bekend geworden met discjockey Sammy. Maar ook de Hagenaar Eric Dikeb maakt zijn opwachting in de smalstad. Wilde rozen Gedragscode voor bestuurders van de gemeente Ramp, meekrap en boerderij in Meestoof centraal G.s.: Geen onomkeerbare maatregelen Tholen Welke alternatieven - anders dan sluiting van Tholen - zijn er om de problemen op te lossen bij de Betho-vesti- ging in Goes. En die afgewogen tegen het belang van de gemeente Tholen. Daarover moet het bestuur van het reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland (RMZ) zich buigen, zo blijkt uit de schriftelijke toelichting van gedeputeerde staten op hun vorige week genomen beslissing. G.s. oor deelden - op grond van een hoorzitting waar beide partij en hun standpunten toelichtten - dat het besluit van het RMZ-bestuur om de sociale werkplaats in Tholen te slui ten zowel procedureel als inhoudelijk onvoldoende zorg vuldig tot stand was gekomen. Nieuwe opleiding recreatie en toerisme B.o.Z. Dat schrijft de federatie aan de raadsleden die vanavond een besluit nemen over het voorstel om vier windmolenparkjes op Tholen en Sint-Philipsland toe te staan. Volgens de ZMF zullen vier ver spreide kleine parkjes echter het 'open en weidse landschap' van Tholen en de Oosterschelde aantas ten. Dat roept weerstand op, met het gevaar dat het draagvlak voor wind energie afkalft, aldus coördinator Tjeu van Mierlo. Om het 'unieke landschap en het nationaal park te sparen' en om het draagvlak te behouden, is het vol gens hem van belang de molens te concentreren op één plek aan de oostkant van Tholen. Daar sluiten de molens volgens de ZMF aan bij de bestaande windmolens aan de overzijde van het kanaal, en bij de bebouwing en de bedrijven van Ber gen op Zoom. B. en w. willen met de vier parkjes 22 megawatt opwekken. Het plan van de ZMF voor 16 megawatt vol doet daar niet aan. Studie naar uit breiding van molens is nodig, aldus de federatie. Als het niet mogelijk is, stelt de ZMF voor om het resterende deel in West-Brabant te plaatsen. Daar zijn plannen voor het opwekken van 60 megawatt. De molens aan de Schel- de-Rijnverbinding leveren geen ra darhinder op voor de scheepvaart, zo heeft rijkswaterstaat de ZMF la ten weten. Het bestuur van de natuurvereni- ging Tholen kan zich vinden in de visie van de ZMF. „Het zijn nieuwe gegevens," zegt bestuurslid G. Wes terweel. „Het is vreemd dat de ge meente deze plaatsen nooit heeft onderzocht. Visueel-ruimtelijk sluit dit beter aan op de bestaande mo lens bij de Prinsesseplaat van de voormalige gemeente Halsteren." De inlaatpunten voor zoet water bij gemaal Drie Grote Polders en bij boerderij de Karnemelkspot te Oud- Vossemeer zijn twee van de vijf plaatsen waar het waterschap sinds vorige week watermonsters neemt. Twee plekken op het Schelde-Rijn kanaal en het inlaatpunt bij het zoet watergemaal Rilland zijn de andere. Het waterschap meet de aanwezig heid van blauwalg (cyanobacterie) in het water, in verband met het mo gelijk inlaten van zoet water op Tholen ten behoeve van de land bouw. Bekend is dat de blauwalgen op de bodem overwinteren, maar wanneer ze in het water voorkomen en in welke hoeveelheden, is ondui delijk. Het bedrijf AquaSense uit Amsterdam neemt wekelijks mon sters van 50 liter water en onder zoekt die in het laboratorium in Co- lijnsplaat. Voor het waterschap is het van be lang om te weten hoe de aanwezig heid van de blauwalg zich ontwik kelt, zodat men tijdig kan stoppen met het inlaten van zoet water. Van wege de risico's van mens en dier heeft het schap de verantwoorde lijkheid op zich genomen om de blauwalg zoveel mogelijk te weren uit het polderwater. Eenmaal binnen zijn er immers geen mogelijkheden om deze te bestrijden. De resultaten van de metingen wor den op 14 april voorgelegd aan de algemene vergadering van het waterschap. Die dag beslissen de hoofdingelanden definitief over een proef van twee jaar met zoet water op Tholen. De Tweede-Kamerleden Luuk Blom (PvdA) uit Sint-Annaland en Siem Buijs (CDA) uit Goes werken aan een initiatiefvoorstel om ook voor huisartsenposten een aanrijtijd van een kwartier in te voeren. Dat betekent dezelfde norm als voor ambulancehulpverlening. „In de praktijk blijkt, dat de huisartsenpos ten veel te ver van de mensen ko men af te staan", zegt Blom. De ge meente Tholen kwam in oktober 2001 na vijf uur 's middags zonder plaatselijke huisartsenhulp te staan. Voortaan was men tot de volgende morgen acht uur op de huisartsen post bij ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom aangewezen. Van uit Stavenisse, Sint-Annaland, Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder kun je daar nooit binnen een kwar tier zijn. Volgens Blom zijn de pro blemen in Zuid- en Noord-Beveland nog groter wanneer er in Goes een huisartsenpost voor dat hele gebied wordt ingericht. Blom realiseert zich. dat uitbreiding van het aantal huisartsenposten meer geld zal ver gen. Dat moet hij dan samen met zijn collega Buijs zien te vinden, hoewel hij aan de andere kant ook bezig is met het zoeken naar bezui nigingen. Zo moet het terugdringen van het hoge ziekteverzuim bij overheids personeel volgens Blom 70 miljoen euro opleveren wanneer het percen tage daalt van 7 naar 5,5. Verder dient het terugdringen van de bu reaucratie geld te besparen. Referendum bodemsanering. De subsidieverordening bodemsanering bedrijventerreinen Zeeland, onlangs door provinciale staten vastgesteld, is een besluit waarover een referen dum kan worden gehouden. Dat hebben gedeputeerde staten bepaald. Vraag Ik heb recentelijk een nieuwe bril met glazen aangeschaft en die kos ten worden - helaas - niet vergoed door het ziekenfonds. Gezien mijn fiscaal inkomen zal ik ook niet in aanmerking komen voor aftrek wegens buitengewone lasten. Zijn er eventueel nog mogelijkheden om deze dure aanschaf vergoed te krijgen? Antwoord In de wet op de loonbelasting 1964 is in artikel 11 bepaald dat een werkgever aan zijn personeel een onbelaste vergoeding voor bijzon dere ziektekosten kan geven. Het moeten dan wel bijzondere ziekte kosten betreffen en deze ziektekosten moeten ook "op de werkne mer drukken". Met andere woorden, de werknemer mag geen recht hebben op een vergoeding van het ziekenfonds of de particuliere ziektekostenverzekeraar. Ook staat in de wet vermeld dat de vergoe dingen voor de premies van het ziekenfonds of particuliere ziekte kostenverzekering niet onbelast kunnen geschieden. Wat mag er dan eigenlijk wel onbelast door een werkgever aan zijn werknemer worden vergoed? U kunt dan denken aan bijzondere kosten ter zake van ziekte, beval ling en invaliditeit van de werknemer, welke kosten de werknemer niet kan verhalen op het ziekenfonds of particuliere ziektekostenver zekeraar. Belangrijk is tevens om te weten dat het niet alleen de bij zondere ziektekosten van de werknemer betreft, maar die van zijn gehele gezin. Bijzondere ziektekosten van de echtgenote/partner en kinderen kunnen dus ook onbelast worden vergoed. Voorbeelden van mogelijk onbelast te vergoeden kosten zijn: tandartskosten brillen, glazen, contactlenzen en onderhoudsmiddelen bevallingskosten van echtgenote/partner reiskosten wegens ziekenbezoek of bezoeken aan specialisten fysiotherapie (bijvoorbeeld na de 1e negen behandelingen) aanpassingen in woning etcetera Kortom, het zijn dan meestal kosten, welke in aanmerking komen voor aftrek wegens buitengewone lasten, maar aan welke aftrek u niet toekomt omdat u nu eenmaal niet boven de aftrekdrempel uit komt. Het is overigens erg belangrijk dat uw werkgever u de vergoeding al leen dan onbelast mag geven als u geen recht heeft op de vergoe ding (bijv. op grond van uw arbeidsovereenkomst). Uw werkgever moet de vergoeding onverplicht geven. Zodra u recht heeft op een vergoeding, wordt de uitkering wel als belast loon aangemerkt. De bovenstaande regeling heeft voor u het voordeel dat u de uitga ven nu bruto netto vergoed krijgt. Normaal gesproken zou u de kosten van aanschaf van de bril met glazen uit uw nettoloon hebben betaald. Nu krijgt u de kosten geheel onbelast vergoed. Voor uw werkgever heeft de regeling het voordeel dat hij geen loon belasting en premies verschuldigd is over de uitbetaalde kostenver goeding. De regeling geldt voor werkgever en werknemer, dus ook voor de di recteur/grootaandeelhouder en zijn B.V. Advies Overleg eens met uw werkgever. E.T.M. (Gidy) Jansen, Federatie-belastingadviseur. De Rijke Partners Adviesgroep, Oud-Vossemeer, (0166) 678250. Advertentie I.M. Annemiek Dagelinckx maakt grote schilderijen zoals deze met visfiguren, maar ook kleine beelden. Het werk van Dagelinckx beweegt vrucht groeit binnenin je uit de eer- zich op de grens van abstract en fi guratief. Daar, op het breukvlak van twee stijlen, voelt ze zich het meest thuis. „Hoe langer je kijkt, hoe meer je ziet. Ik houd ervan om een tipje van de sluier op te lichten, maar ook niet meer dan dat. De rest laat ik graag aan de mensen over. Het moet de fantasie prikkelen." We spreken met elkaar in de eeu wenoude ruimte in Scherpenisse waar generaties plaatselijke regen ten elkaar hebben ontmoet. Ver weerde balken boven ons hoofd hebben al die vertelde verhalen op- ste cel. Als vrouw verander je in die periode. Ik ben gefascineerd door dat mysterie van groei, van een kind, van de aarde, van alles wat leeft." Dagelinckx (37) heeft naar eigen zeggen een echt Zeeuwtje op de we reld gezet. Haar eigen wieg stond in Tilburg. Al snel verhuisde ze naar Bergen op Zoom. Later keerde ze terug naar Tilburg om de opleiding 'Mode en Kleding' te volgen. In Bergen op Zoom, en later in Halste ren, had ze haar eigen winkel/gale rie met zelfgemaakte kleding en geslagen. Licht valt sporadisch naar couture van exclusieve merken. Da- binnen, een geheimzinnige gloed die de doeken en bronzen een extra dimensie geeft. Het werk van Da gelinckx gaat verder terug dan de tijd waarin het voormalige gemeen tehuis werd gegrondvest. Dage linckx keert terug naar het allereer ste begin, het tijdperk dat er nog onbenoemde levende organismen over het aardoppervlak bewogen. In haar werk laat ze die allereerste we zentjes zien, die ene cel waarmee het allemaal begon. Een recente zwangerschap vormde de aanlei ding van haar zoektocht. „Ook die gelinckx organiseerde destijds verschillende modeshows, onder andere in de Hofzaal van het Mar kiezenhof. Mettertijd voelde ze zich meer en meer aangetrokken tot het maken van beelden en schilderijen. „Op een gegeven moment kwam ik steeds vaker in ketelpak de winkel binnen. De vaste klanten hadden er geen moeite mee. Anderen vonden het wel vreemd. Op een gegeven moment moet je dan de keus ma ken. Ik heb gekozen voor de kunst. Het is een roep van binnen waar je gehoor aan geeft. Soms kan ik er niet van slapen. Het werk zit in je en wil naar buiten." Schetsen en tekenen heeft Dage linckx in haar opleiding meegekre gen, de rest ontdekte ze zelf. Toch is haar achtergrond als couturière nog altijd te herkennen. In het fraaie schilderij Poisson/poison is aan de bovenkant kunstleer verwerkt dat aan schubben doet denken. De doe ken van Dagelinckx exploderen van kleur, in combinaties die voorheen haar designs en prints kenmerkten. Een bronzen beeld van een oud door de Watersnood aangedaan vrouwtje verraadt met haar draperieën, plooi en en stofvallingen een nooit ge doofde liefde voor kleding en de mogelijkheden die de stof biedt. Voor de beschouwer blijft er veel te raden over. De titels zetten het oog op het spoor, maar eindeloos dwalen over het vlak blijft een vereiste. „Het werk is meer dan de titel kan vertellen. Veel is onbewust aange bracht. De ander kan zijn of haar ei gen interpretatie er op los laten." Duidelijk is dat Dagelinckx een gro te betrokkenheid voelt bij het leven op deze planeet en wat mensen daar soms van maken. Het al eerder aan gehaalde Poisson/poison (vis/vergif) spreekt wat dat betreft boekdelen. Het doek is evenzeer een verbeel ding van een voedselketen als een allegorie over macht. Eten en gege ten worden, heersen, het zit allemaal opgesloten in die mooie, op het eer ste gezicht zo onschuldige vissen. Ook in het drieluik Mother Natu re/Nature Calls 1 en 2 is de zee pro minent aanwezig. De zee klotst en botst er tegen dijkvoeten en boom stammen, organische vormen waarin soms ook een naakt vrouwenli chaam zich door het oog betrappen laat. In het beeld Immortality heeft de tijd ook al bezit genomen van een vrouwenlijf. Haar benen wortelen als bomen, het gezicht is veranderd in een blad, de ranke gestalte ademt een heelal uit, geen begin of eind. „Op mijn manier probeer ik iets uni verseels te vertellen. Wat mij betreft zijn er vele wegen die naar Rome leiden. Ongeacht welke religie je ook aanhangt geloof ik dat de ziel onsterfelijk is. Ik hoop dat het beeld dat laat zien." Binnenkort stopt Dagelinckx met haar werk als receptioniste/telefo niste bij een tandtechnisch laborato rium in Bergen op Zoom, om haar Zeeuwtje een goede opvoeding te geven in de eerste plaats. Ook de kunst lokt. Het is nog niet bekend waar ze haar beelden en doeken tot leven gaat wekken. De huurboerde- rij wordt opgeëist door de eigenaar. Daarmee verliest ze haar woonruim te en atelier. In Frankrijk heeft ze nog een optrekje dat opgeknapt moet worden. Zuid-Afrika lonkt al tijd. Haar biologische vader woont er, en ook veel andere familie. Het liefst blijft ze op Tholen. „Ik voel me bevoorrecht dat ik hier heb mo gen wonen. De natuur van Zeeland, het water, de bomen, de weidsheid, ik zou het missen. Zonder de aanwe zigheid van de zee zou mijn werk er ook heel anders hebben uitgezien." In het 'dancecircuit' is 20-jarige Do inmiddels een gevierd artieste. Ze werd bekend door de vertol king van het nummer Heaven van de Canadese rockzanger Bryan Adams. Door toedoen van dj Sammy, die haar had gevraagd de cover te zingen. Het nummer werd een hit in de Benelux, Duits land en Canada. Het betekende een internationale doorbraak. Dj Sammy featuring Do werd daar mee een begrip bij het uitgaans publiek. Do staat voor Dominique van Hulst. Ze komt uit Valkenswaard en kende twee grote hobby's: ten nis en muziek. Toen ze vijftien was, koos ze voor een zangcarriè re. Ze kreeg al snel een contract bij een platenmaatschappij. Haar eerste single was Real good. Ze stond in het voorprogramma van de band Five en van de zanger en rapper Montell Jordan in een uit verkochte Ahoy in Rotterdam. Met haar laatste nummer On and On, is ze ook succesvol. Haar ster rijst en ze is terug te vinden op menige Europese hitlijst. Dit jaar nam ze opnieuw Heaven op in een rustiger versie en ook daarmee scoort ze goed. Vooral haar stem wordt geroemd, maar ook haar sympathieke uitstraling. Eric Dikeb presenteert dagelijks op Radio 3FM het programma Stenders Vroeg. Hij is vooral be kend geworden door de hit Pizza hut waar een speciaal dansje bij is bedacht. De 32-jarige Hagenaar speelde als kind trompet en trom mel en als tiener in verschillende bandjes. Hij werd dj en ging kara- okeshows verzorgen. Hij speelde in verschillende dis cotheken in de randstad en begon dj-cursussen te geven. In 1993 maakte hij daarmee zijn tv-debuut bij Peter Jan Rens. Twee jaar later begon hij te zingen. In 1997 bracht hij zijn eerste singles uit: Hou me vast, Wilde rozen en Jij bent mijn lichtstraal. Een jaar later wordt hij heel populair bij de Ne- Dominique van Hulst heeft als artiestennaam het veel kortere Do gekozen. derlanders die op wintersport gaan met zijn nummer Volg de leraar, opgenomen met de Après Skiklas. Dikeb treedt op met zijn Eric Di keb showband. Behalve presenta tor en zanger is Dikeb ook tekst schrijver voor anderen, zoals voor Bert Heerdink die meedeed aan de voorrondes voor het Nederlands songfestival. Na het optreden van Jody Bernal in november 2001, verzorgen J E's party-time en partycentrum Haestinge opnieuw een feest avond met bekende artiesten. Ze verwachten ongeveer 500 bezoe kers. Voor en na het optreden van deze artiesten verzorgt J E's party-time de muziek. Aanvang 20.00 uur. De gemeente krijgt een gedrags code, een lijst van gedragsregels waaraan leden van de gemeente raad, burgerleden van commissies, wethouders en de burgemeester zich moeten houden. De code - vanavond neemt de gemeenteraad er een besluit over - is bedoeld om te voorkomen dat het imago van de gemeente als onafhankelijke en onpartijdige instantie wordt ge schaad. Dit zou kunnen gebeuren doordat bestuurders door hun ge drag de schijn wekken niet integer te zijn. De regels hebben betrek king op belangenverstrengeling en aanbesteding, nevenfuncties, in-\ formatie, het aannemen van ge- schenken en uitnodigingen, be- stuurlijke uitgaven, declaraties, creditcards, gebruik van gemeen telijke voorzieningen en reizen. Kernwoorden waaraan het gedrag van bestuurders getoetst moet kunnen worden, zijn dienstbaar heid, functionaliteit, onafhanke lijkheid, openheid, betrouwbaar heid en zorgvuldigheid. De gemeentesecretaris fungeert als vertrouwenspersoon bij aangele genheden die uit de gedragscode voortvloeien. De code is vereist op grond van de wet dualisering gemeentebestuur en wordt jaar lijks geëvalueerd. „Een bestuurder moet zich gebon den weten door duidelijke regels én hij of zij moet daarop ook aan te spreken zijn, zowel naar colle ga-bestuurders als de samenleving toe", zei M.J. Klippel (SGP) in de commissie algemeen bestuur. Hij vervolgde: „Nee sterker nog, wij vinden dat ons bestuurlijk hande len moet passen binnen de kaders zoals de bijbel die geeft. Dan zijn we niet alleen verantwoording schuldig tegenover elkaar, maar ook tegenover God. Als we vanuit dat besef handelen, zijn we zeker integer." De boerderij, de meekrapteelt en de watersnoodramp zijn de centrale the ma's dit jaar in streekmuseum De Meestoof dat op 12 april de deuren opent. Dan zal naar verwachting nog niet de uit Stavenisse overgeplaatste houten Noorse woning klaar zijn, die de verbinding is met de watersnood. In dat verband krijgt het museum een rol toebedeeld op 18 september, wan neer er officiële aandacht is voor de (inter)nationale hulpverlening bij de Ramp. Op 26 maart houdt De Meestoof de jaarvergadering. G.s. stellen vast dat de afgelopen ja ren tal van maatregelen zijn getrof fen om de Thoolse vestiging te ver beteren, zonder dat sluiting aan de orde was. Deelnemers in de ge meenschappelijke regeling hebben sluiting ook niet in discussie ge bracht. Met name door externe ont wikkelingen werd in de loop van vorig jaar het behoud van de sociale werkvoorziening voor heel RMZ actueel. Dat de werknemers uit Tholen worden ingezet om het alge mene en grotere probleem op te los sen, met als gevolg sluiting van Tholen, noemen g.s. een 'creatieve' oplossing. Maar wel een die voor Tholen een aanmerkelijke verande ring inhoudt van de bestaande toe stand. Het algemeen bestuur van RMZ vindt kennelijk, oordelen g.s., dat de externe ontwikkelingen nopen tot maatregelen die in Goes leiden tot de behoefte aan meer werkne mers. Zoals in het verleden wel mensen uit Goes in Tholen zijn in gezet, kan dat nu omgekeerd gebeu ren. Maar Slle werknemers over plaatsen, met als gevolg sluiting van een vestiging, is in de ogen van g.s. dermate ingrijpend dat naar alterna tieven voor het probleem in Goes gekeken zou moeten worden. An ders gezegd: kan er op een andere manier worden voorzien in de be hoefte aan werknemers voor Goes. G.s. vinden dit de centrale vraag, maar nergens blijkt uit dat het be stuur de problematiek op die manier benaderd heeft. In de ogen van het provinciebestuur dienen de sociaal maatschappelijke gevolgen voor Tholen afgewogen te worden tegen alternatieven om in extra personeel in Goes te voorzien. Temeer daar in Tholen eigenlijk geen sprake was van een andere of nieuwe problema tiek. Volgens g.s. is het dan ook niet aan het gemeentebestuur van Tholen om alternatieven te zoeken en die aan RMZ voor te leggen. Nee, het RMZ-bestuur heeft zelf de plicht om zijn besluitvorming deugdelijk te onderbouwen. En daar hoort een afweging bij van alternatieven voor GoeS tegen het belang van de ge meente Tholen. Dat in een tijdbestek van een kwar taal de besluitvorming omtrent slui ting van Tholen plaatsvond, vinden g.s. te snel en daarmee onzorgvul dig. Waarbij het niet zo is, dat RMZ bepaalde termijnen niet zou hebben gerespecteerd. Het op 18 december genomen besluit kan volgens g.s. niet in stand blijven. Het bestuur krijgt tot I juli de tijd om de zaak opnieuw te bezien. Tot die tijd mag niets worden ondernomen wat het voortbestaan van Betho Tholen na die datum bij voorbaat onmogelijk zou maken. Bewoners van het buitengebied die niet zijn aangesloten op de riolering, hoeven hun septic tank voorlopig niet te vervangen. Eigenlijk moest vóór 2005 een verbeterd type aange legd worden, maar het waterschap stelt dat uit tot 2010. Het milieuren dement van de verbeterde septic tank is namelijk nauwelijks hoger dan de huidige voorzieningen in het buiten gebied. De komende jaren worden goede en betaalbare alternatieven verwacht en Zeeuwse Eilanden vindt het beter om daarin te investeren. De gemeenten en de provincie zijn het ermee eens dat afgeweken wordt van het lozingenbesluit. In het beheergebied van het water schap - Tholen, Sint-Philipsland, Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren - zijn 3100 panden nog niet op de riolering aangesloten. De komende twee jaar worden 600 daarvan alsnog aange sloten. En ruim 90 panden die in of bij een natuurgebied liggen, worden voorzien van een zogenaamd indivi dueel behandelingssysteem voor af valwater, dat het afvalwater voor 90% zuivert. Het milieurendement van deze twee maatregelen is hoger dan alle niet aangesloten panden voorzien van een verbeterde septic tank. De Nederlandse dialectendag, een tweejaarlijks evenement van de stichting Nederlandse Dialecten, wordt op 22 maart in Middelburg gehouden. Het thema is dit keer 'het bewustzijn van dialectver schil'. De dialectendag wordt aangegre pen om het supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dia lecten te presenteren. Ook dialec tenboek 7 'Aan taal herkend. Het bewustzijn van dialectverschil' ziet deze dag het licht. In de stadsschouwburg aan het Molenwater worden tussen tien uur en half een lezingen gehouden rond het thema, 's Middags tussen twee en vijf uur worden zes 'werkwinkels' aangeboden die ook allemaal met dialect te maken hebben. Zowel voor het ochtend gedeelte als de 'werkwinkels' is aanmelding vooraf noodzakelijk, de rest van het programma is vrij toegankelijk. De organisatie (waaraan ook het Vlaams centrum voor volkscul tuur en de stichting cultureel erf goed Zeeland meewerken) ver wacht tussen de 400 en 500 deelnemers. In de bovenzaal van de schouwburg presenteren heem kundekringen en dialectverenigin gen uit het hele Nederlandse taal gebied zich. En in de foyer brengen 's middags de Zeeuws- Vlaamse groep Ambras en een Groningse muziekgroep afwisse lend hun repertoire. M. Bungener-van Iwaarden stapt over van de raadscommissie mid delen naar welzijn en onderwijs. Zij neemt de plaats in van J. Deur- loo-Bolier, die haar ontslag heeft ingediend. In de commissie mid delen maakt J.S. van der Spek zijn entree. Alledrie zijn ze fractievol ger voor ABT. Het vertrek van raadslid L. Blom naar de Tweede Kamer heeft ook een aantal wisselingen tot gevolg bij de PvdA. M.E. van der Wal- Vermeulen neemt diens plaats over in de commissie middelen, terwijl fractievolger P. Suurland hem op volgt in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling. Mevr. Van der Wal wordt in de commissie wel zijn en onderwijs opgevolgd door fractievolger mevr. E. Bastianen en neemt de voorzittershamer van de commissie algemeen bestuur over van M.A.H. den Haan. De middelbare hotelschool in Ber gen op Zoom organiseert vandaag om half acht een informatieavond over de opleiding toerisme en recre atie, die in het nieuwe schooljaar van start gaat. 'Voor wie zin heeft in een opleiding met vakantiegevoel biedt deze avond uitkomst', meldt de school die onderdeel is van het Zoomvlietcollege. In verschillende presentaties door het docenteam ko men alledrie de studierichtingen aan bod: toeristische informatie, reizen en recreatie. Verder staat een rondlei ding door het gebouw op het pro gramma. Belangstellenden worden ontvangen met een kopje koffie. Zij kunnen zich aanmelden bij de school, tel. 0164-281020, e-mail h.vanrooijen@rocwb.nl. VERVOLG VAN VOORPAGINA De derde boodschap die de Pv dA'ers meekregen was behoud van de sociale werkplaats de Betho in Tholen. „De leefbaarheid vond men ook heel belangrijk, zoals het behoud van een dorpshuis, win kels, bank en postagentschap. Op vang van de jeugd en speelplaatsen voor alle leeftijden werden even eens genoemd." Het PvdA-campagneteam kreeg wensen voor een overdekt zwem bad te horen en een betere toegan kelijkheid van voorzieningen voor minder-validen. In Sint-Maartens dijk wil men zowel het zwembad als het gemeentehuis behouden en vindt men de komst van een dis countzaak belangrijk. In Stavenisse werd herhaaldelijk de vraag naar het fietspad richting Sint-Maar tensdijk gehoord. „De provinciale punten zal ik meenemen naar de statenfractie en de andere signalen zal ik doorgeven aan onze lokale politici", aldus Paul van der Wal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 15