'Haven Sint-Philipsland mag niet voor recreatie gebruikt worden' Westerscheldetunnel grootste klus voor Rombouts Tholen Gemeenteraad voelt niet voor bijstellen van beleid Zwanen op grasland aan Zwarteweg laten zich door niemand verjagen Verburgh Post onvoorzien twee ton erbij Keuzes volgens b. en w. onontkoombaar Gedupeerde veehouder Van der Slikke is ten einde raad Afschot reeën is toegestaan Donderdag 13 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De haven van Sint-Philips- land mag niet voor recre atie gebruikt worden. Dat stelden SGP, CDA en CU in de commissie gemeen telijke ontwikkeling bij het voorstel om geld beschik baar te stellen voor een on derzoek naar de toekomst van de Thoolse havens. In de opdracht voor deze stu die wordt dit aspect echter wel genoemd. Wethouder L.J. van Doorn vroeg om unanieme steun, maar dat kreeg hij niet. SGP, CDA en CU tegen extra geld voor studie toekomst Thoolse havens Koningin Beatrix verricht officiële opening Schilder Geluk Koelhuis Als Piet van der Slikke een pistoolschot lost in de lucht, vliegen de zwanen op. Om iets verderop aan de rand van het grasland een watergang in te duiken. „Ze zijn niet van plan om weg te gaan", concludeert Piets vader. En inderdaad zit de groep grote vogels, 36 in getal, ander half uur later op de oude stek. Extra kosten Bibliobus Fantasieën Struisvogelpolitiek b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Het college vroeg om 24.370 euro voor het onderzoek naar 'de mogelij ke toekomstige ontwikkelingen van de handelshavens.' Belangrijk uit gangspunt is dat de kosten van de ha vens moeten worden teruggedron gen. Zodanig dat de kosten en de baten gelijk zijn. Nu wordt er jaar lijks op toegegeven. In 2001 is er al een ruwe schets gemaakt, maar door de structuurvisie voor Sint-Annaland is een en ander weer gewijzigd. Ver anderingen in de funcctie van deze haven (meer recreatie) kan invloed hebben op de andere Thoolse ha vens, zo meent het college. De opdracht is nader ingevuld, maar met de uitgangspunten voor het on derzoek konden niet alle partijen zich verenigen. Voor SGP en CU ging het te ver om voor de haven van Sint-Philipsland ook te zoeken naar een recreatieve en toeristische func tie. Maar ook dat de haven kosten dekkend zou moeten zijn is voor bei de fractie geen halszaak. Sterker nog, dat hoeft voor beide partijen ook niet. J.M. Aarnoudse (SGP) liet weten daar zelfs afstand van te hebben ge nomen en wees erop dat zijn fractie belang hecht aan de historische func tie die de havens hebben als thuisha ven voor de schippers, maar ook als handelshaven. Met A.L. Piet had hij zich verbaasd over de richting die door het college aan de onderzoekers wordt meegegeven. Wethouder L.J. van Doom stelde echter dat alle zaken onderzocht moeten kunnen worden. Dat de ha vens kostendekkend moeten gaan worden is het streven, maar hij gaf toe dat dit een moeilijke zaak is. Hij wilde niet nu al beperkingen zien op genomen, omdat het advies straks weer aan de commissie wordt voor gelegd: „Dan kunt u er op schieten en een afweging maken." Aan de Koelhuisweg in Sint-Annaland wordt het oude aardappelkoelhuis gesloopt om plaats te maken voor watersportbedrijf Busmaritiem. Hij wees erop dat aan de recreatie be perkingen worden opgelegd door het nationaal park Oosterschelde. „Van ongebreidelde uitbreiding kan geen sprake zijn." Maar Piet zei niet akkoord te gaan als het uitgangspunt voor Sint-Philips land niet zou worden aangepast. J.P. Bout (CDA) was het daarmee eens. J. van den Donker (D66) probeerde nog te wijzen op de traditionele vorm van zeilsport - de bruine vloot - die ook Sint-Philipsland aan zou kunnen doen zonder dat daarmee het karakter van het dorp wordt aangetast. „Dat moet je wel bekijken. Wil je de kos ten terugdringen, dan kan dat niet zonder waterrecreatie. Het is ook De Westerscheldetunnel wordt zaterdag opengesteld voor het publiek, waarmee Zeeuws-Vlaanderen met de Bevelanden wordt verbonden. Voortaan kan in vijf minuten op elk gewenst moment de afstand wor den overbrugd, die voorheen via de veerboot een half uur vergde. Ko ningin Beatrix verricht morgen de officiële opening. Aan het omvang rijke project hebben twee Thoolse bedrijven meegewerkt: Rombouts kunststoftechniek en schildersbedrijf Geluk. „De Westerscheldetunnel was voor ons een schitterende opdracht", zegt projectleider René Bogaart van Rom bouts uit Tholen. „De grootste klus die ons bedrijf ooit heeft gehad." Er is maar liefst 13,2 km drainagebuis gelegd - in elke tunnelbuis 6,6 km - voor de afvoer van het regenwater. Verder heeft Rombouts alle aanslui tingen voor 525 kolken gemaakt en alle T-stukken voor de inspectieputten aangesloten. De zwarte kunststofbui zen waren allemaal van HDPE-mate- riaal. „Zes van onze veertig medewerkers hebben er in fases aan gewerkt", ver telt Bogaart. „Dit karwei had een vrij lange doorlooptijd. In 1999 zijn we er al aan begonnen. Installatiebedrijf Wolters en Dros was eigenlijk onze opdrachtgever. De uitvoering begon in 2000 en heeft tot en met 2002 ge duurd, zij het steeds in fases. We heb ben er heel prettig gewerkt. Alleen met het treintje naar de werkplek was soms wel lastig. Alle buizen, kolken en putten zijn getest en het werkt alle maal goed", aldus René Bogaart van Rombouts. Hij mag vrijdagavond met zijn collega's die deze klus geklaard hebben, naar Temeuzen voor het feest ter gelegenheid van de ingebruikne ming van de Westerscheldetunnel. Schildersbedrijf Geluk uit Sint-Phi lipsland heeft ook aan dit project meegewerkt, maar de opdracht was veel beperkter: het schilderen van het bedieningsgebouw in Borssele, waar de veiligheid en ventilatie voor de tunnel in de gaten wordt gehouden. Geluk heeft voor de winter een grote opdracht in Breskens aangenomen: het schilderen van recreatiewoningen in een vakantiepark. Daarvoor lijkt de tunnel op het eerste gezicht ook goed uit te pakken. „Juist niet", zegt be drijfsleider Sjaak Dorst. „Het vakan tiepark ligt 300 meter van de veer boot in Breskens en onze schilders die in Middelburg en omgeving wo nen, konden in de oude situatie zo met de pont over. Door de tunnel zijn ze een uur kwijt aan reistijd. Daaren tegen spelen de weersomstandighe den, die voor de pont een belemme ring zijn, bij de tunnel geen rol meer. Zo moest ik vorig jaar eens in Axel gaan meten, maar door de mist had de boot meer dan een uur vertraging. Ik ben toen maar omgereden via Ant werpen." Geluk heeft vier medewerkers uit Zeeuws-Vlaanderen in dienst. Die zijn straks gemakkelijker inzetbaar in de Bevelanden, zoals dat ook anders om geldt. Het Sint-Philipslandse schildersbedrijf, dat veel voor grote opdrachtgevers werkt, kan dankzij de Westerscheldetunnel mogelijk nieu we markten in Zeeuws-Vlaanderen aanboren. „Dat geldt andersom na tuurlijk ook, maar in het algemeen zitten er toch meer voor- als nadelen aan de Westerscheldetunnel voor ons bedrijf'aldus Sjaak Dorst. De pot voor onvoorziene uitgaven van de gemeente is na twee maanden al grotendeels leeg. In de commissie bestuurlijke aangelegenheden staken de raadsleden veelal de hand in eigen boezem: in de toekomst zal er kriti scher mee omgegaan moeten wor den. Tóch vond de PvdA dat ook bur gemeester en wethouders wat luchthartig zijn omgegaan met 'de zakcenten die de raad ter beschikking heeft gesteld'. De fractie vindt het een taak van b. en w. om vroegtijdig aan te geven welke uitgaven er aan komen. „Maar wat plotseling op je dak valt, daar kun je natuurlijk niets aan doen", aldus M.A.J. van der Lin de. CDA'er J.P. Bout meende dat er zaken uit onvoorzien zijn betaald, die gewoon in de begroting opgenomen hadden kunnen worden. Daar moet wat hem betreft voortaan beter naar worden gekeken. Verder wees hij er op, dat een aantal jaren geleden nog het drievoudige van nu in onvoorzien werd gestopt. „Vervolgens is op dat bedrag nooit de inflatiecorrectie toe gepast." H. Geluk (SGP) merkte op, dat de gemeenteraad voor sommige zaken uit onvoorzien heeft geput té gen de ambtelijke adviezen in. Het voorstel om - evenals in 2002 - twee ton aan onvoorzien toe te voe gen, kreeg ieders steun. Dat geld kan gehaald worden uit het overschot van 417.000 euro dat in de bestuursrap- portage van oktober vorig jaar is ge meld. Wethouder K.A. Heijboer gaf wél aan, dat door krapper en precie zer begroten de rek tegenwoordig uit de begroting is en er dus niet op over schotten gerekend moet worden. A.L. Piet (CU) stelde voor om bij voor stellen die uit onvoorzien betaald moeten worden, in de toekomst de stand van deze pot te vermelden. En hij vond dat wanneer de wethouder meer geld in de post onvoorzien wil stoppen (nu is dat 4,54 euro per in woner), hij dat bij de behandeling van de kadernota moet aangeven. De VVD zei bij monde van F.J. Goossen, deze pot niet op voorhand te willen verruimen. goed voor de middenstand." J.J. van 't Hof (ABT) vond ook dat alle aspecten moeten worden beke ken in het onderzoek. „Sint-Philips land is geen eiland met een ophaal brug. Als uit het rapport blijkt dat recreatie daar ook wenselijk is, dan moet dat kunnen want er wonen ook mensen die dit wel willen." Van Doorn zei geen blokkades op te willen werpen. „We willen niet aan sturen op een haven vol met plastic boten, maar we willen wel alle moge lijkheden onderzoeken. Later kan er altijd nog een keuze worden ge maakt. Ik vraag om unanieme steun." Dat kreeg hij niet. SGP, CDA en CU wilden de tekst aanpassen en gingen niet akkoord, PvdA, VVD, ABT en D66 steunden het voorstel wel. Busmaritiem krijgt toestemming om aan de Koelhuisweg in Sint-Annaland een botenstalling en werkplaats te bouwen. De commissie ging daarmee akkoord. Voor de bouw moet wel het bestemmingsplan worden aangepast. Voor een deel komt het bedrijf op grond met bestemming agrarisch ne- venbedrijf en landbouw en is dus in strijd met het bestemmingsplan bui tengebied. Volgens het college is het verlenen van medewerking planolo gisch aanvaardbaar. Om de strijdig heid op te heffen is een vrijstelling nodig, plus een voorbereidingsbesluit (omdat er een nieuw bestemmmings- plan buitengebied in de maak is). Piet wilde weten waarom er niet ge wacht wordt tot het bestemmingsplan buitengebeid in april wordt vastge steld. Hoek wees erop dat de struc tuurvisie voor Sint-Annaland is vast gesteld en dat zijn fractie daar een voorbehoud gemaakt heeft bij ver schillende onderdelen. De SGP ging akkoord. Volgens wethouder K.A. Heijboer kan er dankzij de vaststel ling van de structuurvisie nu snel worden gehandeld. „Er staat ons niets in de weg dit te doen." De afbraak van het koelhuis is al begonnen. De Thoolse gemeenteraad wil het beleid dat ze heeft uitgestippeld in Kleur Bekennen overeind houden. Tóch vertoont de begroting voor vol gend jaar en daarna een gat van 430.000 euro, waarbij de toekomstvisie Tholen 2025 nog buiten beschouwing is gelaten. De commissie alge meen bestuur gaf donderdag wel enkele voorzetten om te bezuinigen, maar die zetten volgens de burgemeester nauwelijks zoden aan de dijk. Na een uur praten concludeerde P. van Belzen (CU) dan ook dat er 'nog geen euro verdiend was'. Het opstellen van de kadernota wordt nog een hele klus, waarschuwde Nuis vast. Alle tekenen wijzen er volgens burge meester en wethouders op, dat de al gemene uitkering van het rijk lager zal uitvallen dan waarvan is uitge gaan. Zekerheid daarover zal er op korte termijn echter niet zijn, mede als gevolg van de kabinetsformatie. Aan bezuinigen zal, zo lijkt het, niet te ontkomen zijn. Verschillende fracties vinden dat de gemeente veel minder gebruik moet maken van de diensten van allerhande adviesbureaus, maar in plaats daarvan de eigen mensen inzetten. J. van den Donker (D66) gaf aan dat er extra personeel aangetrokken zou kunnen worden, wanneer blijkt dat dit goed koper is. „De groeiende werkeloos heid biedt mogelijk kansen bij het aantrekken van personeel", zei hij. PvdA, CU en CDA noemden de ex terne bureaus eveneens. „Trek de stoute schoenen aan en neem perso neel aan om zaken af te werken", re ageerde J.J.P.A. Boulogne (ABT) op de opmerking van de burgemeester dat bijna niemand inging op de gevol gen voor de bedrijfsvoering bij de ge meente. Wethouder K.A. Heijboer vulde nog aan, dat het actualiseren van de bestemmingsplannen in deze raadsperiode al niet lukt met het hui dige personeelsbestand. Lucht zagen sommigen ook in het aanpassen van gemeentelijke gebou wen aan de eisen op het gebied van brand- en inbraakpreventie. Dat kost enorm veel geld, maar mogelijk kan het gefaseerd gebeuren, opperde M.A.J. van der Linde (PvdA). Hij kreeg bijval van de VVD, CU en SGP. „We moeten de veiligheid na tuurlijk niet aan de laars lappen", zei R. Ravensteijn, terwijl ABT'er Bou logne opmerkte dat Tholen aan de wettelijke voorschriften moet vol doen. Wethouder W.C. van Kempen legde uit dat er in feite een inhaalslag plaatsvindt omdat gebruiksvergunnin gen al sinds de jaren negentig afgege ven moesten worden. Nu moeten ze Op een perceel grasland aan de Zwarteweg bij Poortvliet bivakkeert al zes maanden een grote groep zwanen. Veehouder Van der Slikke is ten ein de raad. Al sinds eind augustus be volken de zwanen zijn grasland aan de zuidkant van de Zwarteweg in de Midden-Weihoek. Ze grazen het af, trappen de grond vast waardoor er niets meer op groeit en laten hun uitwerpselen en veren achter. „Op dit moment komt juist het jonge gras op en die eerste snee is altijd de beste qua kwaliteit en kilo-op brengst", aldus Van der Slikke seni or. De zwanen bezorgen hem een fikse schadepost, want hij heeft het gras nodig als voer voor zijn koeien. Al vier maanden probeert hij tever geefs toestemming van de provincie te krijgen om de vogels te mogen schieten. Met de nieuwe flora- en faunawet in de hand blokkeert de provincie afschot echter. De wet geeft prioriteit aan preventie. Daar komt bij, dat in voorgaande jaren nooit belangrijke gewasschade door zwanen is gemeld. Belangrijke ge wasschade is een schade van mini maal 115 euro per hectare. „Het zijn prachtige beesten en ik zou ook liever voorkomen dan ge nezen, maar als je er een paar schiet dan vertrekt de rest misschien." Want verjagen helpt niet, weten va der en zoon Van der Slikke inmid dels uit ervaring. Tóch is dat vol gens de provincie voldoende om gewasschade tegen te gaan, een op stelling die de natuurvereniging Tholen onderschrijft. De praktijk blijkt anders. „We hebben schrik- lint, een vogelverschrikker en een knalapparaat geplaatst, maar de zwanen zitten er gewoon vlakbij en gaan er omheen. En wanneer je op ze toeloopt, gaan ze net voldoende terug om buiten je bereik te blijven. Ze vliegen niet eens op", zegt Piet van der Slikke. „Zelfs de jachtop zichter, met zijn hond, krijgt ze niet weg." Als de natuurvereniging wél manieren weet om de beesten te verjagen, houdt hij zich aanbevo len. Het is voor het eerst dat de Thoolse veehouder zoveel zwanen op zijn percelen telt, meestal tussen de 40 en de 50. „Vorig jaar waren het er zo'n 12 tot 18. Toen kon je ze ook nog weg krijgen, ze kwamen later in het jaar en bleven korter dan nu", aldus Van der Slikke. Ook bij het Faunafonds, een overheidsin stantie die gewasschade vergoedt, kijken ze ervan op dat de vogels zo lang blijven. Vorige week zijn taxa teurs langs geweest om de voorlo pige schade op te nemen (in mei volgt de definitieve opname). „Ik heb gevraagd om het zwart op wit te zetten, want dat willen ze bij de provincie." De veehouder denkt dat de ambtenaren in het provinciehuis bang zijn voor rechtszaken. Want tegen praktisch iedere ontheffing van de nieuwe flora- en faunawet maken natuurorganisaties bezwaar. De natuurvereniging vindt dat, wan neer er afspraken gemaakt worden om diersoorten te beschermen, de samenleving voor de consequenties moet opdraaien. Schade veroor zaakt door dit beleid moet te allen tijde, en niet te krenterig, vergoed worden, zei voorzitter R. van der Laan onlangs in deze krant. De praktijk is helaas anders, aldus Van der Slikke. „Mijn broer had vorig jaar schade, maar de vergoeding is nog steeds niet uitbetaald." Bovendien verzacht de regeling de pijn slechts voor een gedeelte. De kosten van het verjagen zijn name lijk voor eigen rekening. Van der Slikke heeft berekend, inmiddels al 2250 euro kwijt te zijn aan brand stof voor zijn auto (de veehouder woont aan de Kadijk) en aan uren die in het verjagen zijn gestoken. En dan zijn de patronen voor het pis tool en het gas voor het knalappa raat nog niet meegerekend. „Boven dien krijgt op de kaalgevreten plekken het onkruid meer kans om te groeien, zodat we mogelijk moe ten spuiten. Ook dat krijgen we niet vergoed." Als er gras tekort is, zal de veehouder voer moeten aanko pen. Dat kost al extra geld, maar bo vendien loopt de boer kans op een strafheffing omdat hij daarmee ex tra mineralen aanvoert op zijn be drijf. Het verjagen van de zwanen noemt hij vechten tegen de bierkaai. Hoe lang de beesten nog op zijn grasland blijven zitten, is afwachten. „Ik hoop dat ze snel weg zijn. Maar vo rig jaar was er op Noord-Beveland een plek waar de zwanen een rond jaar zijn gebleven", aldus de gedu peerde veehouder Van der Slikke. er dan ook komen, want anders dreigt sluiting van bijvoorbeeld dorpshui zen, scholen en kerken. Ook de verze keringsmaatschappijen stellen eisen ten aanzien van inbraakpreventie. Van der Linde had een voorbeeld van een regel die bij hem vragen opriep: „Er moet noodverlichting zijn in scholen. Maar van 9 tot 4 uur, als er les wordt gegeven, is het in ons land altijd licht!" De PvdA'er bekritiseerde dat er in dit kader aan splinternieuwe ge bouwen alweer zoveel verspijkerd moet worden. De basisscholen in Scherpenisse vergen 23.000 euro en dorpshuis De Wimpel in Sint-Philips land 11.000 euro. Aan de financiële afspraken die in Kleur Bekennen zijn gemaakt, wil - op de CU na - niemand tomen. De on- roerende-zaakbelasting (ozb) gaat jaarlijks 16% omhoog; rioolrecht, af valstoffenheffing en leges bouwver gunningen moeten kostendekkend zijn; grafrechten, secretarieleges en leges burgerlijke stand stijgen naar 70% dekking van de kosten, scheep vaartrechten naar 60%. De lastendruk stijgt door dit alles voor mensen met een modaal inkomen met minder dan één procent. In de ogen van b. en w. weegt dat op tegen het nut dat de in woners ondervinden van de uitvoe ring van Kleur Bekennen. De CU wil de lastenverzwaring beperken tot 10% en de resterende 6% bereiken door van de ozb de tarieven per waar- de-eenheid bij te stellen. Geen enkele fractie steunde dat. SGP'er H. Geluk deed het af als 'niet realistisch'; „Je zult jaarlijks moeten hertaxeren en dat kost nog veel meer geld." „Als je de lastenverhoging beperkt, draai je de inwoners een rad voor de ogen", vond Van den Donker. Hij noemde de A-lijst met punten die de gemeenteraad in deze periode in ieder geval wil realiseren 'al het absolute minimum'. Volgens de PvdA zou een beperkter lastenverhoging slechts de meer draagkrachtigen bevoordelen. De VVD wees voor de minima op het kwijtscheldingsbeleid waarvan ze ge bruik kunnen maken. SGP, PvdA en D66 stelden dat nu minder verhogen alleen maar betekent dat er in de toe komst veel sterker verhoogd moet worden. Van den Donker vroeg zich nog af of Tholen voordeel ondervindt van het overschrijden van de grens van 24.000 inwoners, maar wethou der Heijboer zei dat het alleen maar meer geld kost. Het CDA was zich bij monde van J.P. Bout bewust van de noodzaak tot bezuinigen, maar niette min legde de fractie nog een wens op tafel: de bibliobus ook in Anna Jaco- bapolder. Kosten 12.000 euro per jaar, aldus de christen-democraten. De B-lijst - met plannen die verwe zenlijkt kunnen worden als er meeval lers zijn - kan voorlopig in de ijskast, zo lijkt het. „Prachtige fantasieën, maar er is geen geld voor", aldus Van Belzen. Meerdere fracties wilden een uitzondering maken voor het detail- handelsbeleid. Maar alleen de SGP ging zover om te stellen dat dit punt naar de A-lijst verplaatst zou moeten worden. Wethouder Van Kempen wees er de commissie op, dat op die B-lijst ook het Schelde college staat. „Er moet ook nog weieens een school verplaatst worden van Sint-Maartens dijk naar Tholen, dat komt op niet al te lange termijn in de kadernota", zei hij daarover. Veel belang hechten de fracties eraan, dat de noodzaak van de tariefsverhoging duidelijk aan de in woners wordt uitgelegd. „We hebben de burgers in Kleur Bekennen be loofd: dat en dat gaan we voor jullie doen en dat gaat zoveel kosten. Daar zullen we dus met de nodige voor zichtigheid mee om moeten gaan", zei Klippel. ABT gaf aan, te willen reserveren voor veiligheid én openbaar vervoer. Het blijvend verhogen van de post on voorzien doet de fractie liever niet. De efficiency-onderzoeken binnen het gemeentelijk apparaat noemden D66 en SGP als mogelijke post die fi nancieel voordeel oplevert. Van de CU mag er bezuinigd worden op be stuurlijke vernieuwing, breeedtesport en uiterlijk vertoon, terwijl bij milieu wetgeving en automatisering mis schien fasering mogelijk is. Ook stip te de fractie verhoging van de grondprijs aan. Van het CDA mag er eveneens gesneden worden in de in voering van het dualisme. De SGP noemde versobering van maatregelen in de openbare ruimte, zoals straatver lichting. Mogelijk is ook winst te be halen uit een stuk controle op de wet voorzieningen gehandicapten. Evalu atie van de subsidieverordening wel zijn, een onderzoek naar het gebruik van de zwembaden, lager onder- houdsniveau sportaccommodaties en meer zelfwerkzaamheid van vereni gingen zijn zaken die misschien wat kunnen opleveren. Planmatiger uit voeren van openbare werken, alert zijn op mogelijke subsidiebronnen voor projecten en verhoging van leges voor commerciële activiteiten noem de de SGP ook nog. Het CDA geeft naast de A-lijst prioriteit aan beheer van de openbare ruimte, onderwijs, veiligheid en sociaal beleid. Op de rest kan bezuinigd worden, aldus Bout. De opstelling van de meeste fracties dat waar mogelijk aan Kleur Beken nen vastgehouden moet worden, dat de ontwikkelingen in Den Haag afge wacht moeten worden en dat er zelfs zaken werden aangegeven voor mo gelijke meevallers, deed wethouder Heijboer van financiën de term 'struisvogelpolitiek' in de mond ne men, onder verwijzing naar het tegen vallende meerjarenperspectief. Ten aanzien van een hogere grondprijs wees hij op de concurrentiepositie van de gemeente. Reagerend op de gemaakte opmerkingen zei wethou der Van Doom dat minder onderhoud aan sportvelden niet gaat en dat over meer zelfwerkzaamheid gestructu reerd overleg plaatsvindt. De SGP pleitte ervoor om het grond beleid een krachtige impuls te geven. Hoe dat gestalte zou moeten krijgen, daarover werd weinig concreets ge zegd. De PvdA stipte de mogelijkheid aan van een eigen grondbedrijf. ABT vond het een middel om als gemeente inkomsten te verwerven en ook het CDA stelde dat je de prijs op die ma nier in eigen hand hebt. VVD en D66 zeiden dat er ook risico's aan zitten. De SGP bepleitte een actieve aanpak in de ontwikkelingskemen. De burgemeester concludeerde dat het, in het licht van alle gemaakte op merkingen, een hele klus wordt om in de kadernota een sluitend meeijaren- perspectief te realiseren. Hij hield de commissie verder voor dat de ge meenteraad zelf zal moeten aangeven wat er van het bestaande beleid ge schrapt moet worden. Anders dan voor zwanen, krijgt de wildbeheereenheid Tholen-Sint-Phi- lipsland wél ontheffing van de flora- en faunawet om reeën af te schieten. De provincie beperkt de vrijstelling tot schade aan boomgaarden en fruit- kwekerijen en sluit afschot in verband met de verkeersveiligheid uit. Het faunafonds had positief op de aanvraag geadviseerd, omdat reeën al een aantal jaren schade veroorzaken. Vanuit het Rammegors en de Slikken van De Heen zwerven de dieren uit over het gebied. De aantallen zijn vrij groot en vorig jaar waren er elf aanrij dingen waarbij een ree was betrok ken. Preventieve maatregelen sorte ren onvoldoende effect, maar tóch wordt afschieten slechts toegestaan aanvullend op andere maatregelen. De provincie stelt dat reeën geen be dreigde diersoort zijn en het aantal af geschoten exemplaren gering zal zijn. Ten aanzien van de verkeersveilig heid, meent de provincie dat er andere oplossingen mogelijk zijn. De meeste geregistreerde ongevallen vonden plaats op de Krabbenkreekweg. Zo wel daar als op de Philipsdam heeft de provincie aan weerskanten wild- spiegels geplaatst, alsmede waarschu wingsborden 'groot wild'. In behandeling is momenteel een aan vraag van de wildbeheereenheid om fazanten te bestrijden in verband met gewasschade. Het gaat om 'doden, verwonden, vangen of bemachtigen' van deze dieren, die schade toebren gen aan spruiten, bloemkool en zo- mertarwe. Het faunafonds is door de provincie om advies gevraagd. Daar bij wordt betrokken, dat in de provin ciale nota faunabeleid alleen bieten en cichorei zijn genoemd als gewassen die gevoelig zijn voor pikschade van fazanten. Advertentie l.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 11