Areaal bloemzaad loopt sterk terug J.H. Kers enthousiaste vakman die altijd naar compromis zocht Milieu-eisen voor Thoolse bedrijven een belemmering Juf Sandy kiest voor avontuur Directeur van De Eevliet na 24 jaar weg uit Poortvliet Ds. P. Vernooij komt naar Tholen Gevecht tegen windmolens 'Cultureel leven matig ontwikkeld' Boeiende barok Dorpshuis met muzieklokaal of zonder Donderdag 6 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT In vier jaar tijd is het areaal bloemzaad zowat gehal veerd. Werd in 1998 nog 704 hectare geteeld, vorig jaar stond dit gewas maar meer op 374 hectare akkerland. Oorzaak is dat de zaadfirma's veel meer in lagelonen landen doen, waar steeds meer bloemzaad wordt geteeld dat aan hun criteria voldoet. Bovendien wordt het in ons land steeds moeilijker om een rendabel saldo uit de bloemzaadteelt te halen. Doorzetter Kritiek KvK op ontwerp-bestemmingsplan De ontwikkelingsmogelijkheden van zeven bedrijven op Welgelegen en Slabbecoornpolder bij Tholen staan vol gens de Kamer van Koophandel onder druk door te strenge milieu-eisen in het nieuwe bestemmingsplan. In haar reactie op het voorontwerp plaatst de Kamer ook vraagtekens bij het creëeren van een 30-km-zone. Verder zou de gemeente zich moeten buigen over plaatsen waar kantoorruimte verwezenlijkt kan worden. Vossemeerse Sint-Anthoniusschool neemt afscheid van ambitieuze lerares Speciaal onderwijs Hoorzitting De Hervormde Gemeente van Tholen krijgt in juni een nieuwe predi kant: ds. P. Vernooij (44) uit Oude Pekela heeft het eerste beroep dat hij ontving, ook direct aangenomen. Hij hoefde niet lang na te denken na zijn preek op 23 februari en zijn bezoek op dinsdagavond 25 febru ari aan Tholen. Aangezien een zoon dit schooljaar eindexamen moet doen, zal de verhuizing pas in juni plaatsvinden. de rijksuniversiteit in Utrecht. Zijn vrouw, M.H. van Trigt (43) komt uit Gameren. Het paar heeft vijf kinde ren van 6 tot en met 19 jaar. De jongste en de oudste zijn dochters, daar tussenin zitten drie jongens. Oude Pekela is een kleine gemeente van 200 leden, maar ook Assen hoort met 60 leden tot het werkter rein van ds. Vernooij die tot de Gere formeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk behoort. Het is er dun bezaaid met collega's. Alleen ds. H. Harkema, die nog in Sint-Phi- lipsland predikant is geweest, be hoort tot dezelfde richting. „Oude Pekela is heel onkerkelijk. Het is een communistisch bolwerk", aldus ds. Vernooij, die naar Tholen trekt, waar het aantal kerken veel talrijker is. De Hervormde Gemeente telt 1700 leden, zodat die bijna zeven keer zo groot is als die in Oude Pe kela. Daar begon de Gereformeerde Bond via evangelisatie, waarna de buitengewone wijkgemeente Julia- nakapel ontstond. Op 10 februari 1999 werd kandidaat Vernooij er be vestigd en na ruim vier jaar komt hij naar Tholen, zijn tweede gemeente. Hij vervult daar de vacature die vo rig jaar ontstond na het vertrek van ds. N. den Ouden naar Genemuiden. De intrede is voorlopig vastgesteld op tweede pinksterdag, 9 juni. Ds. P. Vernooij komt in juni naar Tholen. Tholen is voor ds.Vernooij volko men nieuw, al had hij op de pedago gische academie wel een Thoolse studiegenoot. Van het semenarie kent hij de collega's Hoek uit Sint- Annaland en Kommers uit Stavenis- se. Vernooij komt uit Aalst in de Bommelerwaard, volgde een oplei ding als onderwijzer en werkte ne gen jaar op een basisschool in Put ten. Daarna stapte hij over naar het voortgezet onderwijs. Op scholen gemeenschap de Driestar in Gouda gaf hij godsdienstles. In die periode ging hij ook theologie studeren aan Stemmen van lezers De westkant van het eiland Tholen heeft enkele kostbare eigenschap pen, namelijk rust en ruimte. Werkgelegenheid is hier niet veel, en de afstand naar het werk is groot. We hebben het voorrecht omgeven te zijn door water, zodat we be trekkelijk zuivere lucht kunnen ademen. Laat dat in vredesnaam zo blijven en ga geen windmolens in dit gebied plaatsen. Het ruimte gevoel verdwijnt met die hoge dingen en de rust eveneens. Wanneer men een kamer behangt, wordt er al gauw gezegd: Ik vind het te druk, het draait voor mijn ogen. Je kunt misschien even naar buiten gaan, maar met die wind molens wordt het er niet beter op. Zonder er een klap van te krijgen, word je er draaierig van. We moeten al zover rijden voor al lerlei faciliteiten, vanuit het Thoolse achterland. Bespaar ons die vervuiling om straks te moeten wonen tussen masten en molens. H. Nieuwenhuize, Kerkweg, Stavenisse. De stichting Anthonie Keldermans Concerten krijgt van de provincie voor dit jaar 2500 euro subsidie voor het organiseren van kamermu ziekconcerten in het voormalige stadhuis van Tholen. De Raad voor de Cultuur Zeeland had positief ge adviseerd over de aanvraag. Ze on derschreef de opmerking van de aanvragers, dat hun programma be schouwd mag worden als 'een aan zienlijke versterking van het matig ontwikkelde Thoolse culturele le ven'. Los daarvan vond de Raad dat er sprake is van een kleinschalig project dat qua vorm, inhoud, uit voering en locatie borg staat voor een goede kwaliteit. De stichting heeft dit jaar vier con certen op het programma staan (het Poglietti Consort beet afgelopen za terdag de spits af). Daarnaast is de bedoeling om in de zomermaanden orgel-, clavecimbel- en beiaardspel ten gehore te brengen tijdens drie concerten van een half uur. Het kwalitatief hoogwaardige aanbod trekt de serieuze muziekliefhebber uit de regio en daarbuiten, verder de cultuurliefhebber die een avondje uit wil, en met de zomerconcerten de toeristen en het winkelend pu bliek. Volgens de stichting gaat van de concerten een impuls uit die voor Tholen van groot belang is. Zowel het 19e eeuwse Hofmeyer secretai reorgel dat wordt bespeeld, alsmede het monumentale stadhuis krijgen er meer bekendheid door. De stichting vroeg in het verwachte exploitatietekort van 4600 euro een provinciale bijdrage van 2500 euro uit de pot stimulering bijzondere ac tiviteiten podiumkunsten. Die aan vraag is door de provincie gehono reerd. Boeiende barokke vioolmuziek vul de zaterdagavond de hal van het voormalige stadhuis in Tholen. Het Poglietti Consort overtuigde het publiek (er was een veertigtal be langstellenden) ervan dat de Duitse Barok méér heeft voortgebracht dan alleen Bach en Handel. De Weense Italiaan Alessandro Pog- lietti, de naamgever van het ensem ble, toonde aan dat de Italiaanse fu rie en emotie de Duitse muziek heeft beïnvloed. Dat bleek even eens uit de gespeelde muziek van Erlebach en Buxtehude. Het Poglietti Consort voerde deze grillige muziek treffend en meesle pend uit. De clavecinist verraste het publiek met een lange reeks varia ties - over een studentenlied uit de 17e eeuw - van Buxtehude. Het werd gespeeld op een fraai beschil derd clavecimbel, een kopie naar Ruckers. De gracieuze viola da gamba, met zijn sonore klank, was ingelegd met ivoor. De warm klin kende viool was een originele Ja kob Stainer uit de 18e eeuw. Kort om, plaats, muziek, instrumenten en musici vormden een succesvolle eenheid. Het eerstvolgende concert wordt op 10 mei door de stichting Anthonie Keldermans Concerten georgani seerd. Dan treedt de mezzo-sopraan Mieke van Laren op, samen met Kees van Eersel die kabinetorgel en clavecimbel bespeeld. Het jaaroverzicht van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Ei land Tholen is in mineur. Zoals ge zegd loopt het areaal terug en dalen de winsten. De bedrijfskosten en kosten als gevolg van regelgeving stijgen snel, maar de kiloprijs van de zaden blijft al tien jaar vrijwel op •hetzelfde peil. Daar komt nog de hoge koers van de euro ten opzichte van de dollar bij, wat voor de han del meespeelt bij de keuze voor teeltgebieden en afzetmarkten. En dat pakt voor ons land negatief uit. Een gevolg van het teruglopende areaal is, dat ook loonwerkers en drogerijen hun investeringen niet meer rendabel kunnen maken. De studieclub werd twintig jaar geleden opgericht. Het ledenbestand loopt gestaag terug, nieuwe telers komen er niet meer bij. Op dit moment zijn er 107 leden en vier lidbegunstigers. Het voorbije teeltjaar gaf geen ex treme weersomstandigheden te zien, waardoor de ontwikkeling van de gewassen gelijkmatig verliep. Er kon vroeg gezaaid worden, maar door een lange droge periode met veel wind in april bleef veel zaad lang droog liggen. Een hele zomer lang was daardoor tweewassigheid te zien. Een probleem waar telers eveneens mee te kampen hebben, is de goede zaaidiepte. De meeste zon was er in de voorzomer, terwijl het maar gemiddeld was met soms nat te perioden op het moment dat de meeste eenjarigen hun topbloei hadden. Dat was niet altijd gunstig voor de zaadzetting. Toen er in au gustus plaatselijk nog eens 100 mm neerslag méér viel dan normaal, ontstonden onzekere oogstomstan- digheden. Met name voor gewassen die gezwadmaaid worden en zo door de combine gaan. Ook had het zijn invloed op ziektes in de gewas sen. Vanavond is de jaarvergadering van de studieclub, in de Wellevaete te Sint-Annaland. Op de agenda staat onder meer samenwerking met de studieclub Walcheren. Verder houdt H. van der Mheen van ppo Lelystad een lezing over onder andere kiem en bodemschimmels en met zaad overdraagbare ziektes. Directeur Kers en zijn vrouw hebben na 24 jaar afscheid genomen van De Eevliet in Poortvliet. In de school waarin hij 24 jaar les en leiding gaf, nam hij donderdag avond ook afscheid. Directeur J.H. Kers (56) en zijn vrouw kregen in de openbare basisschool De Eevliet in Poortvliet waarderende woorden mee, namen verschillende cadeaus in ontvangst en schudden vele tien tallen handen. Het paar genoot ervan. Na de krokusvakantie neemt A.A. Neelen (46), adjunct-directeur op de De Casembrootschool in Sint-Annaland, de directeurstaak van Kers op De Eevliet over. Huidige en oud-leden van de mede zeggenschapsraad en ouderraad, an dere ouders, oud-leerlingen en veel collega's waren donderdagavond naar de Eevliet gekomen om af scheid te nemen van directeur Kers en zijn vrouw. Vlak voor zijn zilve ren jubileum in Poortvliet pakt hij nog een nieuwe taak aan: directeur van de rooms-katholieke basis school in Wouw. Een grote school met 304 leerlingen en 24 leerkrach ten; De Eevliet is daarvan ongeveer een vijfde met 65 kinderen in vier combinatiegroepen. Dat hij in de laatste zes jaar van zijn carrière nog zo'n overstap maakt om een grote school te gaan leiden, noemde direc teur L.A. Hellemons van de federa tie van Thoolse openbare basisscho len tekenend voor K„rs. „Tot het laatst toe blijf je enthousiast. Dat en thousiasme werd de afgelopen jaren ook wel eens een valkuil voor je. Je durfde je echter kwetsbaar op te stel len en in de spiegel te kijken." De vorming van de federatie had destijds onder de directeuren nogal wat stof doen opwaaien. Hellemons roemde Kers om zijn constructieve opstelling. „Je conclusie was dat de federatie meer voor- dan nadelen had." De directeur van De Eevliet was één van de eersten die de oplei ding voor schoolleider volgde. „Dag en nacht wasje ook met je vaklitera tuur bezig en op het gebied van de informatietechnologie had je een voorsprong. Ook aan de contacten met de ouders hechtte je grote waar de. Je organiseerde zelf enquêtes en was altijd op een compromis uit. Je was een vakman en daarnaast nog een zeer aimabel mens", aldus Hel lemons, die Kers veel succes toe wenste in Wouw. De directeur van De Eevliet had eer der in kleine kring al afscheid geno men van zijn mede-directeuren van de basisscholen in de gemeente Tho len, waarbij hij van collega G.T. Bril een bijdrage ontving voor de aan schaf van een dvd-speler. Onderwijswethouder W.C. van Kempen was met name opgevallen dat Kers allerlei cursussen bleef vol gen. „Ik kwam met de regelmaat van de klok aanvragen tegen voor verlof. En die werden door de wet houder ondertekend, een bevoegd heid die ik niet meer heb. Je moest in sommige gevallen zelf voor ver vanging zorgen. En dat lukte vaak, omdat je dan je vrouw voor de klas zette en het werk dus gewoon door ging." De wethouder had in het per soneelsdossier gevonden wat er in de adviezen bij Kers' komst over hem was gezegd. „Consciëntieus werken; vraagt prestaties; geeft ruimte voor en aandacht aan expres sie en moderne onderwijsvormen, maar vergeet niet dat een kind op school zit om nog wat te leren. Hij werkt hard, is een doorzetter, geeft niet gauw iets op, maar staat zeker open voor adviezen van anderen." De nieuwe hoofdonderwijzer werd per 1 februari 1979 benoemd als op volger van J.A. de Boe en verruilde Hattem voor Poortvliet. Van Kem pen herinnerde hoe de titel hoofd der school bij de vorming van de basis school in 1985 veranderde in direc teur. Bij de vorming van de Thoolse scholenfederatie werd het locatielei der en sinds 1 maart 2001 opnieuw directeur. „Maar what's in a name", zei de wethouder Shakespeare na. Hij bedankte Kers voor zijn inzet en betrokkenheid bij het onderwijs. „Aan De Eevliet in het bijzonder, maar ook in zijn algemeenheid om dat je namens de federatie zitting had in het bestuurlijk overleg lokaal onderwijsbeleid." De voorzitter van de medezeggen schapsraad, A.P. v.d. Belt, trad als ceremoniemeester op. Hem was in de intensieve contacten die hij met Kers had, opgevallen dat voor deze De Eevliet altijd centraal stond. „En zo hoort het ook." Volgens Van der Belt wordt een baan in het onderwijs vaak onderschat. „Niet alles verliep even vlekkeloos. Collega's kwamen en gingen. Je bent er een poosje tus senuit geweest vanwege ziekte. Maar toch, altijd zag je het positieve op school." De voorzitter zei dat er weieens meningsverschillen waren, maar met wederzijds respect en al tijd stond de school centraal. Hij wenste Kers en zijn vrouw veel ge luk toe en zei te hopen, hen nog eens terug te zien bij een schoolactiviteit, 's Middags nam de directeur af scheid van de leerlingen. Hij kreeg diverse tekeningen en andere aan denkens, terwijl de kinderen vergast werden op een voorstelling van het poppentheater Robhetty. In zijn dankwoord zei Kers zich nog te herinneren, hoe hij in 1979 naar Poortvliet kwam. „Ik moest proef lessen geven voor onderwijsinspec- trice mevr. Bouwman, wethouder Versluys en mevr. Niemantsverdriet van de oudercommissie. Hoofdreke- nen en biologie waren er o.a. bij." Kers werd benoemd en hield het 24 jaar uit op De Eevliet. „Ik heb het hier geweldig gehad, maar inmid dels was het allemaal vertrouwd werk, terwijl ik juist de spanning no dig heb van de niet begane paden. Anders laat ik het werk sloffen. Ik heb een uitdaging nodig en daarom ga ik ook nog wat anders doen in Wouw", aldus Kers, die al enkele ja ren in Bergen op Zoom woont. De gemeente bereidt een nieuw km-zone toepast om geen geluids bestemmingsplan voor waarin naast Welgelegen II ook de be staande bedrijventerreinen Welge legen I en Slabbecoornpolder zijn begrepen. De milieuzonering en staat van bedrijfsactiviteiten die daarin worden gehanteerd, maken dat ze ven bestaande bedrijven in feite niet meer plaatsbaar zijn. Daar mee staan de ontwikkelingsmoge lijkheden van deze ondernemin gen onder druk en dat is volgens de Kamer van Koophandel onge wenst. 'Temeer daar onduidelijk is hoe de toetsing van de activiteiten van deze bedrijven heeft plaatsge vonden' schrijft de Kamer aan de gemeente. Ze bepleit om voor de betreffende bedrijven voldoende ruimte open te laten in het plan. Dat zou kunnen door de subbe stemmingen voor het gehele per ceel vast te stellen en de staat van bedrijfsactiviteiten niet te rigide toe te passen. De huidige milieu wetgeving biedt voldoende moge lijkheden om eventuele onge wenste milieubelasting tegen te gaan bij uitbreiding van de bedrij ven, aldus de reactie. Dat op alledrie de bedrijventerrei nen een maximum snelheid van 30 km/u gaat gelden, vindt de Kamer ook maar niks. Er zullen verkeers drempels en andere snelheidsrem mers komen en die staan een soe pele doorstroming van het verkeer in de weg. Dat de gemeente de 30- zonering te hoeven regelen, roept vragen op bij de Kamer van Koop handel. Veiligheid en verkeersont- sluiting zouden een rol moeten spelen bij het instellen van een snelheidsbeperking, en niet het al of niet hoeven uitvoeren van een akoestisch onderzoek. Wél juicht de Kamer het toe, dat Slabbe coornpolder een tweede ontslui ting op de Oud-Vossemeersedijk krijgt. Als zich nu calamiteiten voordoen, is de Deltaweg de enige toegangsweg. Hoewel in de toelichting op het bestemmingsplan staat dat er vraag bestaat naar kantoorruimte, sluit de gemeente de bouw ervan uit op de drie bedrijventerreinen (tenzij gekoppeld aan een bedrijf). De Kamer verzoekt om te kijken naar andere plaatsen hiervoor. Ze gaat nog in op de ruimte binnen de noordelijke afrit van de brug - het perceel van boerderij De Laatste Stuiver - waaraan tal van onzeker heden zouden zijn verbonden. Wethouder K.A. Heijboer zegt desgevraagd dat de gemeente dit deel inmiddels uit het plan heeft geschrapt. Verder wil hij niet in gaan op de opmerkingen van de Kamer van Koophandel. Ambte naren bekijken die inmiddels en zullen ze mogelijk weerleggen. De insteek van de gemeente is om be zwarenprocedures te voorkomen om zo mogelijk nog dit jaar grond te kunnen uitgeven. In het dorpshuis nieuwe stijl in Oud-Vossemeer zou het muziek- oefenlokaal gescheiden moeten worden van de overige ruimten. Dat zei commissielid M. van Gor- sel- de Oude (VVD) dinsdagavond in de commissie welzijn en onder wijs naar aanleiding van de voort-1 gang van het project. Ze vroeg zich ook af of het gymlo kaal wel onderdeel uit moet ma ken van het dorpshuis. En of het niet beter was om het hele com plex aan de rand van het dorp te plaatsen in verband met geluids overlast. C. van der Horst (ABT) vond dat het muziekoefenlokaal juist wel opgenomen moet worden in het gehele complex: „Het is alles of niks." Volgens J.W. Verstrate-Stols (D66) is het van belang om 'de gezellige huiskamer' in het dorpshuis te be houden. Ze verwees naar de ver bouwing van de Wimpel in Sint- Philipsland en noemde de foyer daar koud en ongezellig. „Luister goed naar de gebruikers." P, van Belzen (CU) vroeg zich af of het geld uit de erfenis van Van 't Hof-Quist dat voor het complex gebruikt gaat worden, wel past binnen de eis dat het aan de jeugd ten goede moet komen. Wethouder W.C. van Kempen nam de opmerkingen voor kennisge ving aan. Hij verving M.A.E. Velt huis. Het was ook niet de bedoe ling om over het dorpshuis in discussie te gaan. Het punt stond niet als voorstel op de agenda maar als mededeling om de leden op de hoogte te houden van de voortgang van het ISV-project. Juf Sandv Mangnus (rechts vooraan) nam in carnavalssfeer afscheid van de Sint-Anthoniusschool. Over anderhalve week vertrekt ze naar Thailand om er ontwikkelingswerk te gaan doen. Op de Sint-Anthoniusschool in Oud-Vossemeer is vrijdag afscheid ge nomen van Sandy Mangnus. De Brabantse lerares kiest voor het avon tuur. Ze gaat voor de ontwikkelingsorganisatie Voluntary Service Overseas (VSO) als integratiecoach aan de slag op verschillende scho len in Udonthani, in het noordoosten van Thailand. Tijdens een feeste lijk programma is juf Sandy door de kinderen, collega's en ouders uit gezwaaid. De uit Steenbergen afkomstige le rares is zeven jaar lang als groeps leerkracht en interne begeleidster, voor kinderen met leer- of ge dragsproblemen, aan de Vosse meerse basisschool verbonden ge weest. „Ik heb hier een heel fijne tijd gehad, de knusse sfeer op de dorpsschool sprak me altijd bij zonder aan", kijkt Sandy tevreden terug. „Ik had hier leuke collega's en de contacten met de ouders wa ren steeds goed. De meeste jaren ben ik als groepsleerkracht werk zaam geweest in groep 1 en 2, maar ik heb ook een tijdje groep 7 en 8 onder mijn hoede gehad. Door ziekte of bij adv van colle ga's moest er weieens worden bij gesprongen in andere klassen, maar dat gaf nooit problemen. De laatste vier jaar ben ik als interne begeleidster verantwoordelijk ge weest voor de begeleiding van kinderen die te maken hebben met leer- of gedragsproblemen. Het werken met zwakkere of kwetsba re (mentaal of fysiek) kinderen heeft altijd al mijn interesse ge had." Uit de enthousiaste reacties van de kinderen en collega's valt af te leiden dat juf Sandy haar werk voor de klas steeds op een speelse en prettige manier heeft gedaan. De lerares geniet met volle teugen als ze, feestelijk uitgedost, deel neemt aan een speurtocht door het dorp. Bij terugkomst op school krijgt iedereen een traktatie en met muziek, zang (er wordt geza menlijk een afscheidslied gezon gen) en dans wordt de feestelijke ochtend besloten. Na afloop van het afscheidsfeestje is er voor de ouders gelegenheid om de vertrek kende juf de hand te schudden. Als de uitgelaten kinderen joelend de school zijn uitgerend voor de middagpauze komt bij de onderwij zeres het besef dat de carnavalsmid dag toch echt het laatste evenement is waaraan zij op de Sint-Anthonius school deelneemt. „Ik zal het werk hier op school zeker gaan missen. Er wacht mij in Thailand een mooie uitdaging, maar ik weet haast zeker dat ik na afloop van het tweejarige contract terugkom naar Nederland. Het avontuur trekt me wel, ik heb al tijd al veel gereisd, maar afscheid nemen van je familie, vrienden en collega's is toch best moeilijk", geeft Sandy toe. De periode van voorbereidingen op het ontwikkelingswerk zit er bijna op. Dinsdag 18 maart vertrekt de Steenbergse met een groep van acht personen naar Thailand. „Ik ben me dio vorig jaar door de selectieproce dure van VSO gekomen en na enke le trainingsbijeenkomsten kan ik nu met de anderen afreizen. We verblij ven eerst tien weken samen in Bang kok om in een spoedcursus de Thai se taal te leren. Daarna zwerven we allemaal uit over het Aziatische land om ons ontwikkelingswerk op te pakken. Mijn taak wordt het bege leiden van leerkrachten van vijf la gere scholen in Udonthani.Thailand behoort inmiddels dan wel niet meer tot de allerarmste landen ter wereld, maar op het gebied van met name onderwijs lopen ze daar nog een straatlengte achter op ons hier in het rijke Westen. Mijn opdracht is de coaching van onderwijzend perso neel en het vergroten van de toegan kelijkheid van scholen voor kinde ren met een handicap. Iedereen heeft recht op goede scholing, maar in het noordoosten van Thailand schort het nogal aan kennis en inzicht om dat doel ook te realiseren. Er wacht mij dus een dankbare taak." Wat de avontuurlijke schooljuf be treft, compenseert het goede gevoel van een bijdrage kunnen leveren aan het welzijn van kansarme kinderen, ruimschoots het lage inkomen dat ze voor het ontwikkelingswerk ont vangt. „Het leven in Thailand is na tuurlijk veel goedkoper dan hier, maar met een maandsalaris van 140 euro word je er financieel zeker niet rijk van. Ik verwacht er echter wel arbeidservaring en levenswijsheid voor terug te krijgen, daar kan ik in mijn verdere leven weer mijn voor deel mee doen. VSO is een wereld wijd opererende ontwikkelingsorga nisatie. In plaats van financiële steun, zendt ze vakmensen uit naar ontwikkelingsgebieden om de lokale bevolking te helpen een hetere le vensstandaard op te bouwen. Ik heb een tweejarig contract dat ik eventu eel nog met een jaar kan verlengen. Maar ik ga eerst maar eens aan de slag tussen de lokale bevolking, dan zie ik vanzelf wel of het leven en werken daar me goed bevalt. Na af loop van mijn buitenlandse avontuur wil ik graag in Nederland aan de slag in het speciaal onderwijs. Ik ben een idealistisch type en ik heb nu eenmaal een zwak voor minderbe- gaafde of gehandicapte kinderen", besluit onderwijzeres Saqdy Mang- VERVOLG VAN VOORPAGINA „Maar wéér zullen we dan het be lang van de Betho als totaal tegen het licht houden", aldus de voorzit ter. Het in december genomen bestuurs besluit van RMZ om Betho Tholen te sluiten werd door de gemeente aange vochten. Twee weken geleden licht ten beide partijen in een hoorzitting hun standpunten toe voor gedeputeer de Poppelaars. Van Thoolse kant was het bezwaar dat RMZ onzorgvuldig heeft gehandeld door de korte tijd spanne tussen het bekend worden van de plannen en het bestuursbesluit (krap twee maanden). Tholen vroeg zes maanden uitstel om alternatieven te onderzoeken, maar dat werd niet gehonoreerd. De RMZ bracht daar te genin dat de sluiting noodzakelijk is met het oog op de continuïteit van het totale bedrijf en dat er alles aan wordt gedaan om de Thoolse werknemers goed op te vangen. Gedeputeerde staten stellen nu Tho len in het gelijk. Ze menen dat het be sluit van RMZ 'zowel procedureel als inhoudelijk onvoldoende zorgvuldig tot stand is gekomen'. Het bestuur krijgt tot 1 juli de tijd om het besluit opnieuw te bekijken en moet daarbij ingaan op de alternatieven die de ge meente Tholen aangedragen heeft. Dat laatste heeft betrekking op deta chering van mensen en samenwer king met andere sociale werkplaatsen. In feite krijgt Tholen de gevraagde zes maanden uitstel alsnog, maar dan met 2,5 maand vertraging. Bij de Bet ho in Tholen werken een kleine ze ventig mensen. Hun verhuizing naar Goes zou overigens al niet voor de zomer hebben plaatsgevonden. Helpende Handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van de ze vereniging voor gehandicapten zorg organiseert zaterdag 8 maart een contactbijeenkomst in gebouw Salem te Nieuwerkerk. Mensen met een handicap, hun ouders of verzor gers zijn welkom om kwart voor twee. Zorgportaal. Sinds kort is op het internet www. zorgportaal zee land. n 1 te vinden. Er is op te vinden welke mensen en organisaties in de zorg actief zijn, informatie over wacht lijsten, nieuwtjes in de zorg, klach tenafhandeling, AWBZ-informatie, ziektebeelden, patiëntenorganisa ties, beleidsinformatie, vacatures en opleidingen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3