Uitslaande brand maakt de woning in Sint-Maartensdijk onbewoonbaar Extra voordeel 3.49 2.49 0.98 0.39 0.99 0.49 0.99 100gram Q.99 1.99 Respijt voor Betho Postkantoor Tholen geschikt voor bieb Lucas Reijngoudt is vijfde generatie AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT 'Vogels vliegen niet tegen Thoolse brug' Vreemd dna gevonden bij mevrouw Serné Rundertartaar Gemarineerd Satévlees Bruine Bokkingen Miree Kruidenkaas Frites Komkommers Witte Druiven Krusten braten Domkeller Stolz Tulpen N Donderdag 6 maart 2003 59e jaargang no. 16 BIBUO/y^ Bewoners zoeken onderdak bij familie, geen ander huis aangeboden Vers gedraaid Uit eigen keuken Grasgroene verse Prachtige verse Volop keuze in diverse lentekleuren GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Riolering Besluit RMZ onvoldoende zorgvuldig Blij dat de Thoolse alternatieven voor sluiting van de Betho beter bekeken moeten worden. Maar verder af wachtend over hoe het zal aflopen. Zo reageert wethou der L.J. van Doorn namens het gemeentebestuur (hij ver vangt wethouder Velthuis) op de uitspraak van gedeputeerde staten dat het bestuur van Reïntegratiebe- drijf Midden-Zeeland (RMZ) zijn huiswerk over moet doen. Het RMZ krijgt daarvoor tot 1 juli de tijd, dus blijft de sociale werkplaats in Tholen in ieder geval tot die datum open. Filiaal smalstad naar Haestinge Het voormalige postkantoor aan de Dalemsestraat in Tholen is mogelijk geschikt voor de uitbreiding van de openbare bibliotheek. Het TPG-gebouw grenst aan de bieb. Onlangs is er door de gemeente naar geïnformeerd. Dat bleek dinsdagavond in de commissie welzijn en on derwijs. Deze week Oma s in Oud-Vossemeer en in Poortvliet 3?6| ft Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vogels wennen aan obstakels in het landschap. Dat beweerde wet houder K.A. Heijboer maandag avond in de commissie gemeente lijke ontwikkeling toen het plaatsen van windmolens werd be sproken. Volgens PvdA-raadslid J. Oudesluijs wennen vogels niet aan de hoge windmasten die bijvoor beeld aan de Gemaalweg zijn voorzien. Maar Heijboer zei uit er varing te spreken toen hij nog boer was. „Vogels hebben geen last van zulke elementen. Ze wennen er aan. Ze vliegen niet tegen de Thoolse brug, ze vliegen ook niet tegen de brug tussen Oud- en Nieuw Vossemeer aan. Dat weet ik want ik ben langer in de natuur werkzaam geweest dan hier op het gemeentehuis." Zie pagina 7. Op het sporenmateriaal dat in de woning van de vermoorde Sint- Philipslandse mevrouw J. Serné is gevonden, is dna (erfelijk materi aal) aangetroffen met een ander profiel dan dat van het slachtoffer. Volgens justitie is het zeer waar schijnlijk van de dader afkomstig. De brief met zeven vragen die de politie vorige week bij alle inwo ners bezorgde, heeft elf tips opge leverd. Ze worden nog nagetrok ken. De vondst van het dna verruimt de onderzoeksmogelijkheden. Zo zou een grootscheeps vergelijkend dna-onderzoek in het dorp moge lijk zijn, temeer daar de politie blijft vermoeden dat de dader van Sint-Philipsland zelf komt. Maar justitie en politie beraden zich nog over de te nemen stappen. Het volledige onderzoek naar alle in de woning van mevr. Serné aange troffen sporen, door het forensisch instituut, is nog niet afgerond. Een uitslaande brand heeft donderdagmiddag een huurwoning aan de President Rooseveltstraat 29 in Sint-Maartensdijk tijdelijk onbewoon baar gemaakt. De bewoners, een gezin met twee kinderen, hebben on derdak bij familie in het dorp gezocht. Verhuurder Castria Wonen wacht met het toewijzen van een andere woning. Huurder Achabar is het daar niet mee eens. Voor de woningstichting was er ken nelijk reden om de huurders niet di rect een andere woonruimte aan te bieden. Maar welke wil directeur J.J. Kloet van Castria Wonen niet zeggen. „We gaan hier over paten met de ge- hele kilo 500 gram Van vishandel de Eendracht 2 voor cup 150 gram 3 zakken 81 kilo per stuk 500 gram Vers van 't mes smakelijke achterham 3 pakken {ft 1 liter w w per bos aanbiedingen geldig van woensdag 5 t/m zaterdag 8 maart a.s. I Advertentie I.M. meente. Ze zullen natuurlijk wel ge huisvest moeten worden. - Kloet denkt daarbij aan een 'ander soortige huisvesting'. „Maar daar zal zorgvuldig mee om moeten worden gegaan, voor het gezin maar ook voor de mensen in de wijk." Volgens huurder Achabar blijft de stichting in gebreke. „Ik heb twee kinderen en we zijn al een week dak loos. Ik zit met mijn kinderen bij een familie met zes kinderen en met maar drie slaapkamers. Dit is niet normaal. Mijn jongste is allergisch voor huis stofmijt. Ik heb zelf de woning daar voor gesaneerd, maar meneer Kloet is steeds vrij en dan is er niemand die met me wil spreken. Dat is toch gek. Hij vertelt me niet de reden waarom ik geen ander huis krijg aangeboden. We staan gewoon op straat." Nadat de woning door de brandweer was vrijgegeven heeft de technische recherche nader onderzoek verricht naar de oorzaak van de brand. Ook Delta Nutsbedrijven is in de woning geweest. Dat is gebruikelijk na een brand. De woningstichting stelt na een eerste inspectie vast dat de con structie van de woning niet is aange tast. „De sthade is wel enorm. De brand heeft vooral beneden gewoed. Van binnen zullen wel alle tussenmu ren vernieuwd moeten worden. De draagmuren zijn gespaard gebleven." Doordat er veel roetaanslag in de wo ning is, zal er volgens Kloet nog een inspectie naar de technische staat van het huis worden uitgevoerd als de wo ning is schoongemaakt. „Het is nu niet geheel te overzien." Voorzover nu bekend is de brand om streeks half vijf ontstaan in de huiska mer. Volgens Achabar omdat zijn zoontje met vuur speelde. De brandweer van Sint-Maartensdijk en die van Stavenisse werden om 16.42 gealarmeerd. De blusgroep uit de smalstad rukte om 16.44 uit en was om 16.49 uur ter plaatse. Buurtbewo ners die rook uit de woning zagen ko men. hadden het alarmnummer ge draaid. De vader was op dat moment alleen thuis met een van zijn twee zoontjes en heeft eerst zelf met een brandblusser geprobeerd de brand te blussen. Dat lukte niet. Bij het bestrij den van het vuur heeft hij rook inge ademd. De huurder en zijn zoontje zijn op advies van officier van dienst van de GGD, door een ambulance op gehaald en voor onderzoek naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. Toen de brandweer arriveerde, was er sprake van een uit slaande brand. De blusgroep bestreed de brand aan de voorzijde en de ach terkant van de woning die via de brandgang tussen de twee blokken (van elk vier woningen die in 1996 gerenoveerd zijn) goed te bereiken was. Volgens brandweercommandant J. de Feijter was het niet alleen zaak om de brand snel te blussen maar ook om het belendende perceel te sparen. „De bewoonster van dit pand was al buiten. We zijn daar naar binnen ge gaan om te zien of de brand door was geslagen, maar dat was niet zo. Er was wel rook in de woning. Onder het dak kon je zien dat de rook naar de huurwoning kwam. We hebben ge zorgd dat het niet door het dak verder zou lopen." De brand veroorzaakte bij een aantal buurtbewoners de nodi ge paniek. Het was goed weer en er waren veel kinderen in de buurt bui ten aan het spelen. Moeders gingen op zoek naar hun kroost. Binnen een mum van tijd stond de halve straat vol met toeschouwers. De brandweer spande linten om het publiek op af stand te houden. Door de werkzaamheden aan de riole ring in het noordelijke stuk van de straat (vanaf de Hogeweg tot aan de William Boothstraat) was er juist die week een parkeerverbod uitgevaar digd voor de even huisnummers van de straat. Daardoor was er voldoende ruimte voor de brandweer om dicht bij de woning te komen. „Voor ons was dat een gunstige factor. Die ruim te heb je bij calamiteiten wel nodig. Anders hadden we meer slangen uit moeten gooien vanaf het pleintje ach ter de garages in de William Booth straat." De wagen stond nu pal voor het brandende huis. Doordat het een uitslaande brand was, was ook de blusgroep van Stavenisse opgeroepen. De vrijwilligers van deze groep concentreerden zich op de aan voer van water, maar gingen ook het dak op om te onderzoeken of de brand naar boven was doorgeslagen. Om 22 minuten over vijf werd het sein meester gegeven. Volgens De Fe ijter is de benedenverdieping volledig uitgebrand. Het metselwerk was zelfs weer zichtbaar. In de gang was ook meer schade dan in de keuken. Ook boven is de schade volgens hem aan zienlijk door roet en water. De hele inboedel ging verloren. Ook de buur vrouw had last van rook in de woning en sliep de nacht van donderdag op vrijdag elders. Wethouder W.C. van Kempen meld de het goede nieuws dinsdagavond in de commissie welzijn en onder wijs. G.s. namen het besluit die mor gen en lichtten de gemeente telefo nisch in. Een schriftelijke toelichting volgt nog. Van Doorn wil dan ook niet inhoudelijk op de beslissing re ageren. In de commissie werd ver heugd gereageerd. P. van Belzen (CU) zei dat er nu een opening is ge creëerd om de alternatieven op een rustige wijze te bekijken. Hij hoopt op een voor Tholen levensvatbare oplossing. M.J. Klippel (SGP) was blij met de 'periode voor herbezin ning', maar waarschuwde b. en w. om alert te zijn als RMZ aan de slag gaat. Mevrouw E.M. v.d. Wal-Ver meulen (PvdA) wilde weten of de voorbereidingen voor de verhuizing nu worden stopgezet, maar daar had Van Kempen geen antwoord op. Na mens ABT complimenteerde C. v.d. Horst zowel de jurist van de ge meente als de Thoolse actievoerders (een viertal zat op de publieke tribu ne) met dit resultaat. RMZ-voorzitter M.L. 't Hart noemt de beslissing van gedeputeerde sta ten 'verbazingwekkend'. „Met de directie en de raad van commissaris sen vraag ik me af in wiens belang deze gang van zaken is. Wat beoogt gedeputeerde Poppelaars hiermee?" De kwalificatie 'onvoldoende zorg vuldig' die aan het bestuursbesluit wordt toegekend, begrijpt 't Hart niet. „Algemeen en dagelijks be stuur, directie, raad van commissa rissen en ondernemingsraad hebben er tevoren heel veel over nagedacht en over gedelibereerd. Ik heb ook steeds gezegd dat het een heel moei lijk besluit was, maar bedrijfsecono misch bolwerkt de Betho het anders gewoon niet." De voorzitter vraagt zich af over welke expertise de pro vincie beschikt om de bedrijfsmatige aspecten te kunnen beoordelen. Vol gens hem is het bovendien uniek in Nederland wat er gebeurt. „De gede puteerde spreekt een gemeenschap pelijke regeling aan, maar grijpt in feite in bij een bedrijf. Dat is juri disch een novum en we zullen dan ook juridisch advies gaan inwin nen." Dat Tholen dit heeft gepro beerd, kan 't Hart goed begrijpen. „We hebben eikaars standpunten steeds gerespecteerd. Ook nu zullen we constructief met Tholen verder gaan om een oplossing te bereiken." Op korte termijn zullen het dagelijks en het algemeen bestuur zich over de ontstane situatie buigen. ZIE VERDER PAGINA 3 De commissieleden werden op de hoogte gesteld van de stand van za ken uit het bibliotheekbeleidsplan. Daarin wordt ook voorgesteld om het filiaal in Sint-Maartensdijk on der te brengen in Haestinge. M.J. Klippel (SGP) vond dat geen goed plan. „Gezien de situatie op de Markt is dat ongewenst. Het cen trum moet juist versterkt worden. Houdt de zaak op de Markt." C. van der Horst (ABT) was het met Klip pel eens. Klippel informeerde ook naar de proef met de bibliobus in Stavenisse en Scherpenisse. Hij wees erop dat de ruimten waar de uitleenposten waren ondergebracht, verhuurd worden. En leidde daaruit af dat het moeilijk wordt de uitleenposten te rug te brengen als de proef zou mis lukken. P. van Belzen (CU) wees er echter op dat de boeken van de uitleenpos ten al verkocht zijn. M. Ligtendag-Quist (CDA) wees er in dit verband op dat Anna Jacoba- polder een bibliotheekvoorziening mist. „Daar is niks. Maar er komen misschien wel 80 leners vandaan. Er is ook nog een lagere school. Er wo nen veel ouderen. Die moeten nu vijf kilometer fietsen of met de auto rijden om een boek te lenen. Kan de bibliobus daar ook niet een plaatsje krijgen?" Volgens wethouder W.C. van Kem pen loopt het experiment met de boekenbus voorspoedig. „Ik heb het vermoeden dat de uitleenposten niet meer terug zullen keren. In oktober wordt de zaak bekeken en dan valt er ook een besluit over de uitleen posten in Poortvliet en Oud-Vosse meer." Verder wees hij erop dat in het be leidsplan niet voorzien wordt in een bibliobus voor Anna Jacobapolder. Geneeskundestudent Erik van Gorsel werkt in Keniaanse sloppenwijken Poortvlietse mevrouw Speijer vertroetelt haar laatste duifje Scheidende NFO-secretaris Alkema wil Fiuplandse fruittelers erbij EN VERDER... Kantine tennisclub Eegedima door brand verwoest Meerderheid Thoolse raad voor vier windmolenparken Juf van Anthoniusschool kiest voor avontuur in Thailand WIE ZICH TOONT IN WOEDE, LAAT ZICH DOOR EEN MICROSCOOP BEZIEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De slechts enkele dagen oude Lucas Reijngoudt slaapt rustig door als hij in de ar men van zijn betovergrootmoeder wordt gelegd. De nieuwe wereldburger is zich niet bewust van alle commotie die hij in de familie heeft veroorzaakt. Hij is im mers de vijfde generatie en dat is een bijzonderheid. Op vrijdag 28 februari is Lucas geboren in Sint-Philipsland. Eigenlijk had de baby in het ziekenhuis in Bergen op Zoom ter wereld moeten komen, maar daar was geen tijd meer voor. „Nu is het een echte Sint-Philipslander in plaats van een Brabander", zegt een trotse vader Cennie Reijngoudt. Hij en zijn vrouw Mariëlla Reijngoudt-Aarnoudse zetten de traditie voort door hun zoontje bij de burgerlijke stand als Cornelius in te schrijven. „Generaties lang al wisselen de voornamen Cornelis en Sent el kaar af in onze familie", aldus Cennie. Nog aparter is het dat de nieuwe wereldburger zo veel oma's heeft. Ze zijn maandagmiddag allemaal naar de Wilhelminastraat in Sint-Phi lipsland gekomen om Lucas te bewonderen. Na de cake met slagroom en muisjes wordt er druk gekeken welke trekken de kleine van welk familielid heeft. De oren van zijn vader, is de conclusie. En het haar kan niet van de 22-jarige moeder Mariëlla zijn want die was zo wat kaal toen ze geboren werd, zegt grootmoeder Elly Aarnoudse-Hage (43) uit Oud-Vos semeer. Ze is 'zo gröös as 'n bezem' met haar eerste kleinkind. En dat geldt ook voor haar man, die op zijn werk iedereen op beschuit met muisjes heeft getrakteerd. Overgrootmoeder Mientje Hage-Jasperse uit Poortvliet was nog vijf jaar eerder oma dan haar dochter Elly, maar ze was dan ook al op haar negentiende moeder. Inmiddels is ze 63, nog goed gezond en volop actief. Zeven kleinkinderen heeft mevr. Hage, maar een achter kleinkind is toch wel bijzonder. Betovergrootmoeder Dientje Jasperse-Bentschap Knook moet dit jaar 87 worden en woont nog altijd zelfstandig in een bejaardenwoning aaan de Philips de Goedestraat in Poortvliet. Ze eet me" van tafeltje dekje, heeft enkele keren in de weck hulp maar bered dert verder zichzelf. De benen willen niet erg meer, maar verder maakt ze het nog goed. „Gezellig", antwoordt ze op de vraag hoe ze het vindt om betovergrootmoeder te zijn. „Je hoeft er toch niet voor te zorgen hè." Mevr. Jas perse is voor de eerste keer van haar leven in Sint-Philipsland, bekent ze. „Het is nog best een groot dorp." li I v' uiT iw in mi i i> i,.y Baby Lucas tussen zijn moeder en betovergrootmoeder op de bank. Erachter staan grootmoeder Aarnoudse (rechts) en overgrootmoeder Hage. De blusgroepen van Sint-Maartensdijk en Stavenisse bestreden de brand in de huurwoning aan de President Rooseveltstraat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1