'Fruittelers Sint-Philipsland zijn verrijking voor Thoolse afdeling' Kantine tennisclub Eegedima volledig verwoest door brand Zonnebrandschade aan appels en peren Subsidie voor hoge huur Wereldwinkel Raadsleden schuiven besluit bomen weer op 'Drie bermbranden in twee dagen is vreemd' Oproep Alkema bij afscheid als secretaris/penningmeester NFO Onderzoek naar asbest, openingstoernooi eind maart is afgelast Betonnen palen winnen terrein Subsidie voor luisteronderzoek Donderdag 6 maart 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Fruittelers op Sint-Philipsland zouden zich aan moeten sluiten bij de afdeling Oost-Zuid Beveland/Tholen van de Nederlandse fruittelersorganisatie (NFO). Dat zou een verrijking voor de afdeling betekenen. Die oproep deed secretaris/penningmeester Piet Alkema donderdag avond tijdens zijn afscheid op de jaarvergadering van de afdeling in café Tolrust in Poortvliet waar ongeveer 25 leden aanwezig waren. Zijn 31-jarige zoon André volgt hem op in het bestuur. Dubbele functie Vijf voorzitters Veilplicht Bewoner J. Hage brengt nieuw plan Meelbes Niet rijp Verwrongen De fruittelers op Tholen en het oosten van Zuid-Beve land kijken over het algemeen terug op een goede oogst in 2002. Wel kende het jaar bijzondere uitschieters in de weersomstandigheden Het jaar had een vroeg voorjaar en een hete junimaand. Met soms 35 graden Celsius in de boomgaarden. Dat le verde volgens secretaris P. Alkema van de NFO afdeling Oost Zuid-Beveland en Tholen zonnebrandschade op. Kastanje Oude Zeedijk en Scherpenissepolder Drie bermbranden in twee dagen. De Thoolse brandweer is woensdag één keer en donderdag twee keer uitgerukt om de brandjes te doven. Volgens brandweercomman dant J. de Feijter is het opvallend vaak in een korte tijd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verhuizing naar drukke Kerkstraat De stichting Wereldwinkel Tholen krijgt voor zes jaar 9000 euro subsidie om de huur te kunnen betalen van een nieuw pand in de Kerkstraat in Tholen. Dinsdag stemde de meerderheid van de commissie welzijn en on derwijs in met het voorstel. De SGP wilde het voorstel echter eerst nog in de fractie bespreken. Veel meer loop f— De 56-jarige Alkema uit Sint-Maar tensdijk herinnerde eraan dat Tho- len en Sint-Philipsland sinds 1 janu ari 1995 één gemeente zijn. geworden, maar dat de fruittelers op Sint-Philipsland daarmee ook Tho- lenaren zijn geworden. „Het merk waardige is dat zij niet bij onze af deling zijn aangesloten. Dat zou wel een verrijking voor de afdeling zijn." De fruittelers op Sint-Philipsland zijn aangesloten bij een Brabantse afdeling van de NFO. Het gaat slechts om drie tot vier fruittelers, maar elk nieuw lid is welkom, zo onderstreepte Alkema. De afdeling bleef met 105 leden sta biel. Er vielen vorig jaar 7 leden af, maar er kwamen er ook weer zeven bij. Maar dat zouden er volgens Al kema meer kunnen zijn als ook de fruittelers die nu geen lid zijn, zich aan zouden sluiten. „Ik betreur het dat er in het Thoolse nog telers zijn die geen lid zijn. Ze profiteren wel van de inspanningen van de NFO. Die is er en moet ook blijven om onze belangen te behartigen." Het aantal Thoolse leden bedraagt een kleine dertig, de overige telers komen uit het oosten van Zuid-Be veland. Het areaal boomgaard in het hele gebied liep wel terug. Dat vermin derde met 22 ha. tot 545 ha. Dat is elk jaar het geval, maar wil niet zeg gen dat daarmee de opbrengsten minder zijn. Alkema was aftredend en niet her kiesbaar, voorzitter Martijn Voge laar was ook aftredend maar wel herkiesbaar. Hij blijft de afdeling leiden. Alkema's zoon André (31) werd in het bestuur gekozen dat ver der bestaat uit Pieter Roggeband uit Tholen, Jan Kees Engelse uit Krab- bendijke. Ton Goulooze uit Kapelle en Johan Kruythoff uit Rilland. Vogelaar zei het jammer te vinden dat Alkema zijn bestuursfuncties neerlegt. „Je weet van de hoed en de rand." Voordat Alkema in 1983 fruitteler aan de Veerhoekseweg werd (en het bedrijf van Geuze overnam) werkte hij zestien jaar op de proefboerderij Schuilenburg van TNO in Kesteren. In 1987 werd hij lid van de afdeling Tholen. In 1991 werd hij secretaris/penningmeester. Die dubbele taak bleef hij uitoefe nen tot en met 1996. Daarna nam hij een jaartje rust, totdat de afdeling Tholen fuseerde met die van Oost- Zuid Beveland. Alkema werd wegens zijn kennis en ervaring als bestuurder terugge vraagd en als secretaris benoemd. De laatste drie jaar was hij echter ook penningmeester. „Piet is een precies mannetje,"zei Vogelaar, „maar dat is helemaal niet erg. Soms waren zijn verslagen in het begin wat lang, maar hij gaf altijd een complete terugblik via het jaar verslag. Ook ere-voorzitter Theo Vogelaar (vader van Martijn Vogelaar) sprak Alkema toe. Hij onderstreepte het belang van het secretariaatswerk. „Een secretaris is een belangrijk fi guur in de afdeling. Hij had een dubbele functie en dat betekent een heleboel werk. Als Piet ja zegt, dan kun je van hem op aan. Hij doet het werk met overgave. Het is altijd piekfijn in orde. Voor een voorzitter is hij van onschatbare waarde. Dat is de man die de puntje op de i zet. Piet kon ook wel doordrammerig zijn, maar het was bijzonder leuk om met hem samen te werken. Hij was ook de drijvende kracht voor de bijeenkomsten voor de leden en de excursies." Volgens Vogelaar was Alkema ook actief in de promotiecommissie van de NFO waarbij het in Nederland geteelde fruit meer onder de aan dacht moest worden gebracht van het publiek. „Dat gebeurde met val len en opstaan. Telers zijn dat zelf gaan doen. Op de zaterdagen, op campings en bij andere gelegenhe den. Piet heeft daar zijn steentje aan bijgedragen. Er kwam zelfs een pro motiewagen, en T-shirts (bij het be zoek van koningin Beatrix aan Sint- Maartensdijk in 1996 stond de promotiewagen langs de route op de Oostsingel (-red.) Wij zijn hem daarvoor dank verschuldigd." Volgens Volgelaar is de NFO-afde- ling niet te onderschatten. Het be hartigen van de belangen van de fruittelers blijft nodig, zei hij. Zeker nu er geen eigen voorlichtingsdienst meer is. „Als standsorganisatie moet je daar nu ook voor betalen. We zijn ervoor om tegengas te ge ven. Anders jaag je de leden weg. Het gaat er ook om de afdeling goed in de benen te houden, bijvoorbeeld om bij waterschade vergoeding te vragen. Dat moeten we wel geza menlijk doen." Piet Alkema (links) kreeg een dinerbon aangeboden van voorzitter Martijn Vogelaar. Als dank kreeg Alkema van de voorzitter een dinerbon. Alkema keek nog even terug. Hij heeft vijf voorzitters meegemaakt: Kees van de Berge, Leen Geluk voor de fusie en Theo Vogelaar, Wim Bruynzeel en Martijn Vogelaar na het samen gaan met de Zeeuwse buren. „Fruit telen is een mooi en span nend vak. Je hebt als teler altijd met het weer te maken. Maar ook met ziektes in het fruit, zoals schurft en bacterievuur. En met steeds duurder wordende bestrijdingsmiddelen. Als fruitteler sta je ook steeds voor moeilijke beslissingen: welke bo men ga je rooien en hoe vul je de le ge plekken opnieuw in. Met welke rassen doe je dat?" De oogstperiode is volgens Alkema de mooiste periode. „Daar heb je naartoe gewerkt. Maar er zijn ook grote kostenposten, premies en toe slagen, plus de boekhouding die bij gehouden moet worden. Het spaar loon gaat nu helemaal verdwijnen. Nu wordt er gesproken over een le vensloopregeling waarbij je vrije dagen moet sparen om bij te stude ren of vakantie op te nemen. Daar hebben we niks aan." Alkema zei te hopen dat de afdeling in staat is om aantrekkelijke pro gramma's te maken voor de leden tijdens de winterperiode. In de zo mer is de opkomst van de leden geen probleem, in de wintermaan den ligt dat volgens Alkema echter veel moeilijker. Hij vroeg de leden dan ook om het bestuur ideeën aan de hand te doen. Hij bedankte de le den voor de 'warmte, het cadeau en de mooie woorden.' De leden gingen akkoord met het instellen van een vergoeding voor bestuursleden. Zij ontvangen voor elke bestuursvergadering tien euro om de kosten enigszins te dekken. Het financieel resultaat van 5025,74 euro over 2002 was gunstig. Dat kwam door een eenmalige meeval ler van 265 euro aan de afdeling en omdat de dagexcursie was uitgeval len waardoor de afdeling zo'n 900 euro overhield. De leden brachten 484,93 euro in het laadje, maar dat zou veel hoger kunnen zijn als ie dereen zich aan die verplichting zou houden, zei Alkema. Landelijk gezien laat de begroting een negatief saldo zien van 60.000 euro. Dat komt door het afnemende aantal leden en areaal en de stijging van de kosten. Om de begroting sluitend te maken wil het hoofdbe stuur 30.000 euro gaan bezuinigen. De andere helft moet door de leden bijeengebracht worden. Daarvoor gaat de contributie met 4 procent omhoog. De leden stemden daar- Tijdens .de rondvraag werd er gedis cussieerd over de Europese subsi dies die telers krijgen bij de aan plant van bepaalde rassen wanneer ze lid zijn van afzetorganisaties zo als The Greenery en Fruitmasters. NFO-leden die geen lid zijn van de ze clubs hebben geen recht op een financiële bijdrage. Enkele leden vonden dat de NFO daar tegen in het geweer moet komen. Anderen vonden dat het de leden vrij staat om zich aan te sluiten bij The Gree nery of Fruitmasters zodat ze ook recht hebben op een vergoeding. Aansluiten betekent een 'veilplicht' voor acht jaar. Volgens Ph. Hoek uit Sint-Maar tensdijk moet een afzetorganisatie zich alleen met de verkoop van het fruit bemoeien en er verder geen an dere zaken bij betrekken, maar ere voorzitter Vogelaar zei dat de leden daar wel van moesten profiteren omdat anders buitenlandse coöpera ties de gelden opstrijken. Het vervangen van de bomen in de Maenderlaan, Pergola en Oranjerie in Buitenzorg in Tholen zal dit voorjaar niet meer gebeuren nu het broedseizoen voor de deur staat. Maandagavond slaagde de commissie gemeentelijke ontwikkeling er voor de derde maal niet in om een be sluit te nemen over het voorstel van het college om de bomen te vervan gen. Maar de teneur was om de watercypressen toch maar te rooien. De bewoners in de wijk zijn ver deeld over het plan en de commissie werd door twee insprekers, J. Hage en R. Reijmers uit de Meanderlaan weer op andere gedachten gebracht. Alleen J. van den Donker (D66) kon zich, nadat er ruim een uur over de materie was gesproken, in het voor stel van het college vinden. De Pv dA wilde uitstel, het ABT maakte een voorbehoud en de overige frac ties, SGP, VVD, CDA en CU, zeg den toe volgende week donderdag in de raad de knoop te zullen doorhak ken. Maar daarbij maakte A.L. Piet van de ChristenUnie de kantteke ning dat zijn fractie vindt dat alle 216 bomen vervangen moeten wor den en niet de helft zoals b. en w. willen. Op 20 januari werd het voorstel ge torpedeerd onder aanvoering van Piet. Het plan werd van de agenda gehaald, maar het raadslid betuigde nu zijn spijt omdat er toen vijf voor namelijk oudere bewoners uit de wijk vergeefs naar de raadzaal waren gekomen en onverrichter zake huis waarts moesten keren. Hage en Reijmers hadden 'uit eigen middelen' deskundigen naar de situ atie laten kijken. Die waren volgens Hage tot de slotsom gekomen dat de bomen te behouden zijn mits de wor tels worden geleid en de betonnen boomkransen worden verwijderd waardoor het plantgat groter wordt. De bomen zijn niet allemaal gelijk tijdig geplant. De oudste bomen ver oorzaken de meeste overlast. Hage vond dat de bomen in Pergola en Oranjerie konden worden vervan gen, maar in de Meanderlaan niet. Daar zouden de cypressen kunnen blijven staan als ze met een wortel- scherm in toom worden gehouden. Hij zei dat de wortels in de voortuin groeien maar geen bedreiging voor de fundering vormen. Maar J.P. Bout (CDA) twijfelde aan de maat regel. „Wortelgeleiding geeft geen 35 jaar garantie. We moeten nu een goede beslissing nemen." Ook Piet onderkende het probleem, in Pergo la, Oranjerie en het 'oudste deel' van de Meanderlaan. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) had de gemeente zelf beter met de bewoners moeten overleggen. Nu er niet meer gerooid kan worden, leek het hem de uitgelezen tijd voor overleg. J.J. van 't Hof (ABT) noem de de inbreng van Hage positief. Za ken waarover nagedacht kan wor den. Maar J. van de Donker (D66) zag 'door de bomen het beleid' niet meer. Hij vond dat de fracties onvol doende waren geïnformeerd door het college omdat nu was gebleken dat het probleem niet overal hetzelfde was. Wethouder L.J. van Doorn probeerde de twijfelaars over de streep te trek ken door erop te wijzen dat de in sprekers ('met hun goede bedoelin gen') in een deel van de laan wonen waar de problemen zich niet voor doen. „Met worteldoek zijn deze bo men niet in bedwang te houden. De betonnen rand weg halen is onvol doende. De rabatstrook is ook te smal. We moeten de aanplan be heersbaar maken en ook wat diversi teit aanbrengen." (Meelbes in de Meanderlaan en sierpeer in Pergola en deel van Oranjerie). Met wortel- scherm. De wethouder wees er ook op dat 'een grote meerderheid' van de bewoners voor dit plan is. J.M. Aarnoudse (SGP) vroeg zich af waarom Hage zo laat met zijplan was gekomen. Die antwoordde dat hij dit eigenlijk van de gemeente had verwacht. Maar daar reageerde Van Doorn fel op. „Dit beschouw ik als een diskwalificatie van onze groen man. Dat trek ik me zeer aan. Ik vind dat die nu in een verkeerd dag licht wordt gesteld." Hage bestreed dat hij kwaliteiten van personen in twijfel wilde trekken. Van den Don ker zei dat hij 'schoorvoetend' ak koord kon gaan met het plan. Maar Van 't Hof vond het 'zodanig com plex' dat hij er eerst in zijn fractie over wilde praten. Van der Linde wilde uitstel en vroeg het college om weer met een nieuw voorstel te ko men. Piet steunde dat. Aarnoudse stelde voor het 'plan Ha ge' bij de stukken te leggen zodat de fracties voor de raadsvergadering van donderdag een besluit kunnen nemen. Maar Van der Linde vond het voorstel niet rijp voor de raad omdat ook de buurt niet op één lijn zit. Van Doorn zei het advies van Hage naast zich neer te leggen. „We gaan niet rommelen in de marge. Het gaat om een totaalplan, we willen geen lappendeken. De gemeente heeft eenduidig opgetreden naar de bewo ners. Het is niet meer dan een onder houdsplan. Ik doe een beroep op de commissie. Meer onderzoek bete kent ook meer geld." Van de kantine van Eegedima aan de Zoekweg in Tholen bleef na de uitslaande brand niet veel meer over. In de nacht van zaterdag op zondag is het clubgebouw van de tennis vereniging Eegedima in Tholen door brand verwoest. Deze week wordt onderzocht of er asbest in de kozijnen is verwerkt. Het terrein was af gezet. Het openingstoernooi eind maart is afgelast. Het bestuur gaat met de gemeente praten over vervangende ruimte. Eegedima is door de brand zwaar ge dupeerd. Een maand voor de opening van het seizoen gaat de kantine in vlammen op. Maandagavond kwam het bestuur in een spoedzitting bij een. Voorzitter Henny Polderman- Martin: „We moeten eerst afwachten of er asbest in de kozijnen zit. Als dat het geval is, dan moet dat worden verwijderd. Dat kost handen met geld. Dat kunnen we als vereniging niet betalen." Het bestuur wil eerst alle 200 leden inlichten over de toestand. „Het ope ningstoernooi is afgelast, maar we willen wel proberen de banen 3 en 4 bespeelbaar te maken voor de com petitie en de tennislessen." Het bestuur zal naar een vervangende ruimte op zoek moeten, maar dat is volgens de voorzitter ook geen ge makkelijke zaak. „Daarover moeten we met de gemeente gaan overleg gen." De voorzitter werd zondag om drie uur uit bed gebeld. Toen ze ter plekke kwam, was al duidelijk dat een groot gedeelte niet meer te redden viel. „We hebben nog wel aan kunnen ge ven waar de gasaansluiting zat." Al het meubilair in de kantine is ver loren. „Er stonden goede tafels en stoelen in en barkrukken, een bar- meubel, plus een keukentje, twee diepvrieskasten en een koelkast, maar ook de prijzenkast. Allemaal weg." De brandweer kreeg om 2.41 uur de melding binnen van een uitslaande brand in de kantine aan de Zoekweg. De blusgroep Tholen rukte uit en zet te een lage drukspuit in en betrok wa ter uit de vijver voor Meulvliet. De brand werd met een lage drukspuit aan de voorzijde en met een lage drukspuit aan de achterzijde bestre den. Brandweercommandant J. de Feijter: „Het gebouw was zodanig verwoest dat aan de kantine niets meer te redden viel. Daarom hebben we er zo snel mogelijk zoveel moge lijk water in gespoten." Wel konden de belendende ruimten (berging en kleedkamers) gespaard blijven. Het vuur is volgens De Feijter via de ramen naar buiten geslagen en niet via het dak. Dat komt omdat dit ge bouw uitgerust is met een betonnen dak. „Meestal zijn de constructies van hout met bitumen waardoor het vuur vrij snel naar het dak gaat, maar dat was hier niet het geval. Pas als de ramen springen en de vlammen naar buiten slaan, begint het op te vallen." Om de berging en de kleedkamers te sparen moesten er twee deuren wor den geforceerd. Dat lukte met enige moeite. De brandweer was om twaalf over drie de brand meester. De kanti ne moet volgens De Feijter als verlo ren worden beschouwd. „Er is veel brandschade aan de kozijnen, maar ook de stalen ondersteuningsbalk voor het dak is door de hitte verwron gen. De andere ruimtes zijn gespaard gebleven en kunnen nog wel opge poetst en opgeruimd worden." Hoewel het een uitslaande brand be trof bleef de inzet beperkt tot één blusgroep. „We hebben dit niet opge schaald naar een middenbrand omdat het gebouw vrij en afgelegen ligt." De nieuwbouw van Stadszicht rukt wel in de richting van de tennisbanen op, maar blijft daar nog ver vandaan. De politie doet een onderzoek naar de oorzaak van de brand. Het ge bouw wordt volgens Polderman re gelmatig bezocht door vandalen. „Er worden ramen kapotgegooid, in de zomer wordt er met plastic stoelen vuurtje gestookt. We hebben een paar keer aangifte gedaan bij de politie. Dat kan zelfs per computer, maar je hoort er niks over, dus zijn we daar mee gestopt." Het appelras Jonagold moest twee de Jonagold nauwelijks verkoop- keer met de hand worden gedund en de peren werden volgens hem bij deze hoge temperaturen 'gebakken en gestoofd'. Op 26 mei veroor zaakte een hagelbui op een deel van de percelen ernstige schade. Som mige boomgaarden werden zo zwaar getroffen dat de appels alleen nog konden worden gebruikt voor de bereiding van appelmoes en ap pelsap. Op 27 oktober werden de vruchtbomen geteisterd door een zware wind die met stormkracht aan de stammen schudde. Het gevolg was dat er veel bomen scheef kwa men te staan of omwaaiden en dat boompalen (ter ondersteuning) af braken. „De laatste pluk Jonagold kon letterlijk van de grond worden opgeraapt, maar toch hebben we een goede oogstperiode gehad." De perenoogst van 2002 leverde volgens Alkema redelijke prijzen op, met uitzondering van de stoof peren. Bij de appels was de prijs vorming slecht. In de zomer bleek baar. De prijzen zijn inmiddels een stuk beter. De leden lieten zich donderdag avond tijdens de ledenvergadering voorlichten over het gebruik van pa len om de vruchtbomen te onder steunen. Er zijn houten maar ook betonnen palen in gebruik. De hou ten palen worden behandeld met creosootolie. De vraag is hoe lang dat nog gebruikt mag worden om de grenen- of vurenhouten palen te impregneren. Er zijn ook palen van kastanjehout in omloop. De betonnen palen lij ken in opmars. Vooral in de peren teelt worden ze vaker gebruikt om dat perenbomen lang meegaan en langer ondersteuning nodig hebben. De betonnen exemplaren zijn zwaarder dan de houten, maar gaan langer mee en rotten niet af. Donderdagavond rukten de blus- groepen van Tholen en Sint-Maar tensdijk uit voor bermbranden aan de voormalige Zeedijk in Oud-Vosse- meer en het natuurgebied in de Scherpenissepolder. De spuitgasten uit Tholen blusten omstreeks vijf uur de berm onder aan de brug naar Nieuw-Vossemeer bij het oude ge maal en de zoetwaterinlaat. De dag ervoor was de blusgroep ook al voor een bermbrand opgeroepen aan de dijk langs het Schelde-Rijnkanaal bij Oud-Vossemeer. Donderdagavond rond kwart over zeven was het weer raak, nu in het natuurgebied in de Scherpenissepol der. Daar brandde gras en riet op een stuk van ongeveer 10 bij 10 meter net binnen een afgepaald stukje tus sen de zeedijk en de sloot van het na tuurgebied. De vlammen waren van veraf te zien. Vanaf de Poortvlietsedijk maar ook vanuit het gehucht Schoondorpe aan de oostkant van de Kruytenburg- sedijk waar vanuit de schuur van M. Burgers het oplaaiende vuur boven de dijk te zien was. Met een hoge drukspuit werd het vuur gedoofd. Bermbrandjes worden in droge pe riodes vaak toegeschreven aan on achtzaamheid van voorbijgangers die een sigarettenpeuk laten vallen. Maar De Feijter heeft daarover enige twijfels. „Het is natuurlijk wel lang gortdroog geweest met die vele zon- uren. In het gras en het riet zijn de sapstromen nog niet op gang geko men, maar het lijkt me stug dat er drie keer achter elkaar door onacht zaamheid een berm is gaan branden. Dat komt me vreemd voor. We heb ben dan ook de politie gevraagd of ze dat willen onderzoeken en het in hun surveillance willen opnemen." Dit jaar ontvangt de Wereldwinkel 3000 euro. De jaren daarna wordt het telkens met 600 euro vermin derd zodat de gemeentelijke bijdra ge in 2009 is afgebouwd. De winkel is nu nog in de Bakstraat gehuisvest maar moet het pand verlaten omdat het verkocht is. Het bestuur heeft naar een vervan gende ruimte gezocht maar moest van de gemeente binnen het 'kern winkelgebied' zoeken, Botermarkt, Kerkstraat, Hoogstraat, Eendrachts- weg. Daar liggen de huurprijzen in de commerciële sector echter aan zienlijk hoger, variërend van 740 euro tot 1100 euro per maand. Nu betaalt de Wereldwinkel nog 160 euro per maand. De huurstijging zal ongeveer 450 procent bedragen, zo heeft het bestuur uitgerekend. De steun bleek groot. Alleen de SGP had moeite met het toekennen van de subsidie. „De gemeente is geen filantropische instelling," zei M.J. Klippel namens zijn fractie. Hij vroeg zich af of de subsidie niet eerder kan worden afgebouwd als de winst in het nieuwe pand veel hoger uitvalt. Hij pleitte voor een inspanningsverplichting van de We reldwinkel. Maar volgens wethouder W.C. van Kempen was de verhuizing 'opge legd' en is er in het verleden al eer der eenzelfde subsidieregeling voor de Wereldwinkel gehanteerd. Hij lichtte toe dat het college unaniem achter het voorstel stond. „De We reldwinkel is niet meer weg te den ken in Tholen. En in het nieuwe pand aan de Kerkstraat zit veel meer loop. De Wereldwinkel heeft de ver plichting op zich genomen om de bijdrage in zes jaar terug te brengen op nul." Tijdens de behandeling van het voorstel nam commissielid M. van Gorsel-de Oude (VVD) plaats op de publieke tribune. Zij is voorzitter van het bestuur van de Wereldwin kel en wilde zich niet mengen in de discussie. Omroep Tholen kan op 5000 euro subsidie rekenen voor het uit laten voeren van een luisteronderzoek. Dinsdagavond bleek een meerder heid voor het verstrekken van ge meentegeld aan de omroep die finan ciële moeilijke tijden doormaakt. SGP en D66 waren om geheel ver schillende redenen tegen en het ABT maakte een voorbehoud. Secretaris J. Schaart maakte gebruik van het spreekrecht en lichtte de no den toe. Hij noemde de situatie uiter mate bedroevend. „We leven op de pof." Met een luisteronderzoek kan worden vastgesteld of de omroep wel leeft onder de Thoolse bevolking. Als de commissie geen 5 mille voor het onderzoek over zou hebben, dan zou dat bedrag wel de financiële perike len voor 2003 grotendeels oplossen. Om die reden vond het CDA dat het geld maar rechtstreeks naar de om roep moest gaan, zo zei M. Ligten- dag-Quist. „Een luisteronderzoek wekt verwachtingen. Maar wat is het nut als je geen criteria opstelt. Waar moet het aan voldoen?" D66 was tegen de subsidie. Volgens J. Verstrate-Stols gaat het om de vraag of de gemeente voor of tegen de omroep is. „De omroep heeft in al de jaren zijn nut bewezen. Is het geen idee voor de gemeente om zendtijd te kopen en meer uit te zenden dan de gemeenteraadsvergaderingen?" PvdA, VVD en CU vonden dat er wel een onderzoek moet komen, maar P. van Belzen (ChristenUnie) wilde er eisen aan verbinden. „Als blijkt dat er geen hond naar luistert, dan worden het wel dure gemeente raadsuitzendingen." Volgens wethouder W.C. van Kem pen is het onderzoek nodig om na te gaan welke rol de radiozender ver vult in de Thoolse gemeenschap. „We missen daar gegevens over."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 11