Espoire derde zeeschip van Poortvlietse familie Geuze Van der Zwan pleit voor langer werken ww-an Poters ruiken aan de lente Vetburgh GOV Naast drie eigen schepen ook nog twee als veiligheidsinspecteur Nieuwe bedrijven De zakenbank van Tholen Buys Partners Donderdag 27 februari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De Poortvlietse scheepvaartonderneming Geuze groeit. Met inmiddels drie eigen schepen en twee schepen waar van Kees Geuze technisch inspecteur is, breiden de acti viteiten zich steeds verder uit. De doop van motorschip Espoire door mevr. Geuze-Overbeeke was een nieuw hoogtepunt voor de Poortvlietse familie. „Het was een belevenis in het winterse Harlingen, in de sneeuw. En ook al is het dan je derde schip, zo'n doop blijft toch in drukwekkend, emotioneel en spectaculair", aldus Kees Geuze. Luisteronderzoek Sloth 5000 euro Tholen p ABN-AMR0 De bank Doop later Oud-Vossemeer Sint-Maartensdijk Poortvliet Ramp in tunnel oefenen Oude kapiteins Bierschip Turf Renpaarden WAO-probleem moet opgelost worden Zelfoverschatting bedrijfsleven in (IiiiBiiïïï linww'tlül HjfltUlllilUiill UB c<ii: J III III!u i !i mi gMff.iiiji Landbouw b. it. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, /speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. De 38-jarige ondernemer is de mo tor achter Geuze Shipping. Zoon Kees zorgt er aan de wal voor dat alles gesmeerd loopt, terwijl vader Dirk Geuze (64) op zee het roer recht houdt. Als kapitein voer hij op de Hansa Kampen, de vorig jaar in gebruik genomen Esperance en nu weer op het splinternieuwe schip Espoire, waarop Tholen als thuisha- ven staat. Kees Geuze combineert zijn onder nemerschap inmiddels vijf jaar met zijn werk als specialist bij de elek triciteitscentrale van Essent in Moerdijk, waar hij 33 uren per week werkt. Per 1 september wil hij de knoop doorhakken van korter werken - als dat mogelijk is - of an il ders stoppen, want het wordt soms wel half twee 's nachts voordat Geuze met zijn .bijbaan' klaar is. „We leven van Essent, terwijl het geld dat we met de onderneming B. en w. willen 5000 euro beschikbaar stellen voor een onderzoek of inwo ners uit de gemeente Tholen naar de lokale omroep luisteren. In de begro- Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand januari 2003. Supermarkten Tholen b.v., Albert He- ijn Tholen, Kotterstraat 61, detailhan del in levensmiddelen en aanverwan te artikelen, 7 personeelsleden, enig aandeelhouder Holding Junior b.v. te Bruinisse, verbonden met EmVe hol ding b.v. uit Burgh Haamstede, RoVe holding b.v. te Bruinisse en stichting administratiekantoor te Bruinisse. Arma b.v., beheer- en beleggings maatschappij, Meanderlaan 11alge meen directeur AJ. Schot, geen per soneelsleden. Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. verdienen allemaal in schepen ge stoken wordt." De schepen lijken als zoete broodjes bij Geuze over tafel te gaan. „Ik heb er weer een schip bij, zei Kees toen hij gisteren thuiskwam", vertelt zijn vrouw Marja, die ook allerlei bood schappen regelt voor de scheep vaartonderneming, naast haar werk bij Oosterschelde thuiszorg. „Je moet doen waar je goed in bent", zegt Kees Geuze nuchter. „En meestal ben je goed in dingen die je graag doet. We hebben inmiddels ook een reputatie opgebouwd dat we doorduwen. De kennis, kunde en drang hebben we en die stellen we nu ook anderen ter beschikking. We zorgen voor een uitstraling dat we gaan voor onze zaak." De nieuwste aanwinst, motorschip ting 2003 staat al 908 euro gemeente subsidie voor Sloth en 8767 euro voor provinciale opcenten. De in financiële moeilijkheden verkerende omroep, die 10.000 euro per jaar tekort denkt te komen, heeft extra steun gevraagd. Of dat gerechtvaardigd is, willen b. en w. laten onderzoeken. Van Daalen v.o.f., Hofstraat 25a, autobedrijf, apk-keuringstation lich te voertuigen, vennoten H..H.J. van Daalen-Heijboer en A.J. van Daal en, 1 personeelslid. Stichting Castria Wonen, Haven 9, exploitatie van en bouw van wonin gen in de sociale sector, 16 perso neelsleden, hoofdvestiging is in Halsteren gevestigd. Ten Cate Producties c.v., akker- bouwbedrijf, Nieuweweg 8, behe rende vennoten G.M. ten Cate- Priem en H.J.P. ten Cate en 2 commanditaire vennoten, 2 perso neelsleden. Zeeuwse hulpverleners zullen voorafgaand aan de opening van de Westerscheldetunnel al ramp scenario's oefenen die zich in de tunnel afspelen. Hiervoor worden virtuele compu terprogramma's gebruikt. In op dracht van GHOR (geneeskundige hulp bij ongevallen en rampen) van de GGD Zeeland heeft E\Semble uit Delft een scenario ontwikkeld voor medische hulp verleners. Espoire, werd als casco in de Oek raïne gebouwd en kwam via de Zwarte Zee, Middellandse Zee en Alantische Oceaan in drie weken naar Bergum in Friesland, waar de afbouw plaatsvond op de scheeps werf van Damen. Espoire was de negende van de serie; de vorig jaar in de vaart genomen Esperance was de zevende. Beide schepen meten 3800 ton en hebben met 5250 m3 een groot ruim. Met de Esperance waren er kinderziektes met de schroef, die te zwaar bleek voor de motor. Het schip lag daarvoor een paar dagen stil. Van die problemen werd geleerd bij de afbouw van de Espoire. Daar ontdekte de arbo-in- spectie echter witte asbest in de ma chinekamer. Dat bleek afkomstig van asbestdekens die in de Oekraïne waren gebruikt voor het lassen. Vier dagen vertraging was het gevolg, nadat er in verband met de vorst in december al gewacht moest worden omdat het buiten verven niet moge lijk was. De doopplechtigheid werd uitgesteld, maar in februari kon de feestelijke ingebruikneming toch doorgaan. De fles met champagne bleef de eerste keer nog heel, maar de tweede keer had mevr. Geuze- Overbeeke de juiste plek gevonden. Wegens de winterse omstandighe den was de belangstelling van fami lie en kennissen uit Tholen veel be perkter dan bij de doop van de Esperance. Na een felicitatie van werfdirecteur Richard Nugteren en een dankwoord van Kees Geuze nam de Poortvlietse familie de ge lukwensen in ontvangst. Kapitein Dirk Geuze en zijn vrouw hadden sinds december in Bergum de aan kleding van de Espoire begeleid. Met het in de vaart brengen van zijn derde eigen schip constateert Kees Geuze dat de personeelssituatie ver betert. „Voorheen was het moeilij ker om bemanningsleden te krijgen, maar nu belde een Zweedse kapitein of ik werk voor hem had. Overigens is het opvallend, dat er op onze drie schepen allemaal gepensioneerde kapiteins varen. Een 71-jarige op de Esperance, een 70-jarige op de Han sa Kampen en mijn vader, die bijna 65 is, zit op de Espoire. Het zijn echte freaks, ze willen nog zo graag een reisje. Voor de aflossing heb ik kapiteins van 32, 43 en 59 jaar, alle maal Nederlanders. Bij de laatste kapitein heb ik nog als matroos ge varen en hijzelf is matroos bij m'n vader geweest. De overige beman ningsleden komen uit de Oekraïne, de Filippijnen en nu ook zelfs uit Kenya. Die mannen moesten on langs op de Oostzee de deklast met turf geregeld aansjorren. En dat bij temperaturen van 21 graden Celcius onder nul. Ze konden dan niet lan ger dan twintig minuten werken, dan moesten ze eerst een kwartier opwarmen. Ik heb het idee geop perd om er containers voor aan te schaffen en die te verhuren, maar ik heb er eigenlijk al veel meer geld ingestoken dan me lief is. Alle ver diensten gaan terug in de schepen om zoveel mogelijk het eigen ver mogen op te krikken.'.' De financiering van schepen is een zaak apart. Eerst waren de cv-con- structies in trek (die worden fiscaal in box 3 belast), maar zowel de Es perance als de Espoire zijn in rede- rijvorm aan de man gebracht en die deelnemingen vallen in box 1Door de hoge aanloopverliezen is er dan meer belastingvoordeel te halen. Mogelijk mede wegens het slechte beursklimaat en de economisch minder gunstige tijd, is de verkoop van participaties voor de Espoire te gengevallen. Geuze is daardoor nog voor 20% eigenaar van het schip, maar de komende maanden hoopt hij nog 100 participaties van 4500 euro te kunnen verkopen. Het te be halen rendement is volgens Geuze nog 10,2% tegenover 11,8% voor de mensen die vorig jaar al instapten. „We opereren in dezelfde markt waar voorheen de koopsompolissen in zaten." De nog via een cv-constructie in de vaart gebrachte Hansa Kampen komt in 2004 in de verkoop en Kees Geuze is van plan om die zelf te ko pen. „De vrachtenmarkt van dat Het voorjaar lonkt nu de tempera turen de laatste dagen zijn geste gen en de zon vele uren maakt. Boeren maken voorbereidingen voor het nieuwe plantseizoen. Zo is Jan Vroegop uit Scherpenisse bezig pootaardappelen over te storten. Dat gebeurt buiten voor de schuur aan de Stoofdijk. Kistje voor kistje kapt hij het ontkie- moment is beslissend voor de aan koopprijs", zegt Geuze. Ondanks dat er de laatste jaren veel nieuwe, moderne schepen in de vaart zijn gekomen, is het vrachtaanbod ten opzichte van vorig jaar gestegen. „Mede met het oog op de vele files op de weg, zie je een verschuiving naar transport te water. Kijk maar naar de bierfabriek Grolsch, die een speciaal schip bij Damen in Bergum heeft laten bouwen voor het vervoer van bier te water. Voor de Espoire hebben we dan ook een beter ver- voerscontract kunnen sluiten dan vorig jaar voor de Esperance." De Esperance vaart voor een Spaans bevrachtingskantoor veel mineralen, grof cement, kalk en graniet van en naar Italië, de landen rond de Adria- tische Zee en het Griekse eiland My- los. De hele zomer moest er turf ver voerd worden over de Baltische Zee naar Schiedam, waar glastuinders en Intratuin de afnemers zijn. De Espoire vaart voor een Duits be vrachtingskantoor uit Papenburg. De eerste reis ging vanuit Harlingen in ballast naar Letland om turf te la den. Ook de tweede reis was een la- mende pootgoed van het ene in het andere bakje, zodat de 'schoten' die onder liggen boven komen en niet te veel doorgroeien. Hij noemt het ook afharden. Naast de pallet staat een emmer waar hij de on deugdelijke exemplaren in gooit. Vroegop heeft twee soorten poot- aardappelen, Nicola en Doré. In het boerenbedrijf is veel gemecha- ding turf, maar dit keer moest er in Litouwen geladen worden. De Han sa Kampen vaart vanaf het begin staal van IJmuiden of Antwerpen naar Spanje en Portugal. Sinds 1 juli vorig jaar is het ver plicht volgens de zogenaamde ISM- code te werken en daarvoor moest Kees Geuze stevig studeren, naast zijn werk bij Essent en zijn bemoei enissen met de scheepvaartonderne ming. „In feite komt dat neer op een redersdiploma. De walorganisatie moet goed zijn, maar ook het schip en de bemanning. Het gaat om kwa liteit, arbo en milieu. Procedures, instructies, documenten, alles moet goed onder controle zijn. We varen zo'n schip met vijf man en dat is een heel karwei. Of het allemaal klopt, dat wordt elke 2,5 jaar gecon troleerd. Om de vijf jaar krijg je een grote beurt. Ik heb de dagelijkse praktijk nu zo geautomatiseerd, dat de bemanning het allemaal op de computer kan aanklikken. Bij dat alles is de communicatie tussen het schip en de rederij van groot be lang." Zijn kennis als technisch inspecteur, veiligheids- en milieu-coördinator, benut Kees Geuze niet alleen voor zijn drie eigen schepen, maar inmid dels ook voor derden. Twee schepen heeft hij inmiddels onder zijn hoede als technisch inspecteur: de in no vember 2001 gebouwde Jaco-Trader uit Delfzijl van 4400 ton en de in april vorig jaar gebouwde Hanseatic Scout uit Delfzijl, eveneens van 4400 ton. Kees Geuze heeft ook wel een bijzondere band met deze twee bij Peeters in Kampen gebouwde niseerd maar dit overkappen is nog echt handwerk. Waren het vroeger houten kistje, tegenwoor dig worden kistjes van kunststof gebruikt. „Ze zijn licht en stape len lekker. Dat werkt makkelijk. Die houten kisten gingen nog al eens kapot." De kistjes worden 12 hoog gestapeld. Op een volle pallet gaan 62 kistjes. schepen, want oorspronkelijk ston den deze Polar Breeze en Polar Bear - zoals hun bouwnamen waren - voor de Poortvlietse ondernemer op stapel. Ze werden tussentijds echter aan een Oostenrijks bedrijf doorver kocht. Inmiddels is bevrachter Ama- sus Chartering uit Delfzijl de eige naar. „Het zijn gelikte schepen voor een zeeman", zegt Kees Geuze. „Deze ijsversterkte schepen zijn ei genlijk renpaarden. De Esperance en Espoire zijn daarbij vergeleken werkpaarden. Die Polars, die dertig jaar meegaan, kosten ook 860.000 euro meer dan de Esperance van 5.979.000 euro." Inmiddels staat er al weer een derde schip aan te komen waarop Geuze zijn bevoegdheid als veiligheidsin specteur te gelde kan maken: het 1500 ton metende m.s. Est, dat eer der in Schotland op de rotsen is ge lopen en wordt hersteld. Die groeiende taken brengen met zich mee, dat Kees en Marja Geuze meer kantoorruimte nodig hebben in hun huis aan de Burgemeet. „We staan al twee jaar op voor het nieu we bedrijventerrein in Poortvliet, maar daarin zit nog steeds geen schot. Daarom gaan we onze garage nu maar verbouwen, want langer wachten kunnen we niet meer." Wat schepen betreft, is Kees Geuze even uitgebouwd, want het draaiende houden van zo'n scheepvaartonder neming vraagt veel aandacht. „Ei genlijk stond de Espero na de Espe rance en de Espoire op het programma, maar die Espero komt er voorlopig niet. Maar voor mijn taak als veiligheidsinspecteur zitten er nog wel meer schepen in het vat", aldus de Poortvlietse onderne mer. Jan vormt samen met zijn vader een maatschap. Ze kochten de aardappelen in december in. Vori ge maand werd de hele voorraad al een keer overgestort. „Soms ge beurt het drie keer, als het te warm wordt." Wanneer de aard appelen de grond in gaan is nog niet bekend. „Het is nog vroeg. Het weer kan nog alle kanten op." Het 3800 ton metende zeeschip Espoire met Dirk Geuze uit Poortvliet als kapitein, vervoert o.a. turf voor een Duits bevrachtingskantoor. Gerechtsdeurwaarders E-mail: info@buyspartners.ggn.nl; www.buyspartners.ggn.nl GGN heeft vestigingen in heel Nederland. Voor een snelle en effectieve behandeling van al uw incasso's huurzaken (woon- en bedrijfsruimte) leasezaken pachtzaken arbeidszaken Tevens deskundige dienstverlening op het gebied van •juridische zaken taxaties veilingen Tholen Postbus 88,4690 AB Ondcrnemersweg 5,4691 SL Tel. 0166-601020 Fax 0166-601030 Zierikzee Postbus 44,4300 AA Nieuwe Haven 147,4301 DL Tel. 0111-420488 Fax 0111-420213 Schoondijke Postbus 2,4325 ZG Dorpsplein 29,4507 BH Tel. 0117-401820 Fax 0117-402307 Advertentie I.M. Is kapitein, vervoert o.a. turf voor een Duits bevrachtingskantoor. „Het is toch van de gekke dat, terwijl mensen alleen maar ouder wor den, wij hen op vroege leeftijd laten uittreden. Het CDA wil de toene mende financiële last die gepaard gaat met de vergrijzing, oplossen door met grote bezuinigingen de staatsschuld in één generatie af te los sen. Dat is toch een mijl op zeven. Laat de mensen dan langer werken! De effectieve pensioenleeftijd ligt nu nagenoeg op 55 jaar." Dat zegt prof.dr. A. van der Zwan lijkheid aanvaarden, zoals dat in de uit Poortvliet in een interview met dagblad Trouw over de lopende ka binetsformatie. Net als in de jaren van de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog is er volgens Van der Zwan ,een gelijkgestemde maat schappelijke coalitie' nodig. Alleen dan kunnen eindelijk de noodzake lijke keuzes in de gezondheidszorg gemaakt worden en kan de regering het hoofd bieden aan de problemen die de immigratie in de steden ople vert. De PvdA-prominent uit Poortvliet, volgens bureau Elite Research de op vijftien na machtigste man van Nederland, vindt dat het CDA een zware stempel op het financieel en sociaal-economisch beleid kan drukken doordat de PvdA geen uit gedacht alternatief heeft. Hij ver wijt beide partijen gebrek aan moed om de kiezers het echte vraagstuk van de Nederlandse economie voor te leggen: „De grote inactiviteit. Het geweldig grote aantal uitke ringstrekkers zet een hoge druk op de collectieve uitgaven. De verkap te werkloosheid die wij hebben ver borgen in de WAO zal toch een keer moeten worden opgelost, ze ker nu de vergrijzing op ons wacht." De econoom noemt het een politiek probleem, dat de aanpak van zowel de WAO als de vergrijzing, maatre gelen vergt die voor de PvdA heel moeilijk liggen. „Toch zou de Pv dA sociale argumenten kunnen aan voeren. We dreigen nu de hoogte van de uitkeringen te moeten beper ken doordat we niet in staat zijn het aantal te beheersen. Arbeid geeft ook zin aan het bestaan. Het geeft een gevoel van bevrediging, het brengt in je leven structuur aan, het levert je sociale contacten op, het geeft opgroeiende kinderen het goede voorbeeld. Het kan niet an ders dan negatief uitpakken als mensen uit het arbeidsproces wor den gestoten. Hoe hebben we het ooit in onze bol gehaald een maat schappij te creëren waarin het ar beidsethos zijn voorname rol kwijt raakte? De oude sociaal-demo craten zouden daarvan niets willen weten. Dat veranderde pas bij de komst van het kabinet Den Uyl." Van der Zwan pleit ervoor dat pro fessionele elites veel meer hun maatschappelijke verantwoorde vijftiger jaren het geval was. „Men sen voelen nu geen verantwoorde lijkheid meer voor het geheel. Zij laten zich geen beperkingen opleg gen en verlangen van anderen hun keuzes, goed of slecht, te respecte ren. Ik kan dat niet. Ik ben een kind van de wederopbouw", aldus de Poortvlietse econoom, die voorzit ter is van de stuurgroep Tholen 2005, een adviesgroep van het ge meentebestuur. In een interview met het tijdschrift Management Team stelt hij, dat het bedrijfsleven de laatste jaren is gaan lijden aan een geweldige zelf overschatting. „Een enorme aan matigende overtuiging dat het be drijfsleven alle maatschappelijke problemen kan oplossen. We staan aan de vooravond van een periode waarin de zaak weer gaat kenteren en het bedrijfsleven z'n glans ver liest. Ik denk, dat we de 'komende jaren zullen zien, dat een aantal re gulerende instanties die aan kracht hebben ingeboet, weer terug ko men. De overheid moet de regie overnemen." Volgens de econoom moeten onder nemers niet bepalen wat goed is voor de mensheid. „Die richtingge vende taak ligt bij ideologische or ganisaties als politieke partijen en de kerk. Managers moeten wel maatschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel tonen. Dus niet node loos massaontslagen laten plaats vinden om op tijd de beurskoers omhoog te jagen. De directeur moet zijn uitverkoren status gepaard la ten gaan met maatschappelijke ver antwoordelijkheid." Van der Zwan (67), die in het begin van zijn loopbaan als directeur van het onderzoeksbureau Centrum voor Marktanalyse een Navo-taptoe in Amsterdam mee hielp verstoren omdat er Portugese soldaten aan deelnamen, noemt zichzelf geen re bel, maar een non-conformist. „Ru zie heb ik nooit gehad, wel conflic ten om het te voeren beleid. Om ruzie te maken, zijn er twee partijen nodig, ik leen me daar niet voor. Ook bij Vendex (daar was Van der Zwan van 1988-1989 vice-voorzit- Zuï-ïïi i. ut vut [fill ITflTIIIif|T{ CJF u i HÉt i^ri li ;<n: ik wm. in lil.' nu lil «T mj, III j!t| lillik II 11 Hl» üstl- Jan Vroegop voor de schuur aan de Stoofdijk is bezig met het overstorten van de pootaardappelen. ter van de hoofddirectie) was geen sprake van ruzie. Ik waardeerde Dreesmann, anders was ik nooit voor hem gaan werken. Aan de Vendex-periode heb ik een enorme gemoedsrust overgehouden." De in een Schevenings vissersge zin geboren Arie van der Zwan was hoogleraar commerciële economie in Rotterdam, rector magnificus van Nijenrode, president-directeur van de Nationale Investeringsbank, president-directeur van de World Software Group, lid van de weten schappelijke raad voor het rege ringsbeleid en zelfstandig adviseur van de overheid en het bedrijfsle ven. Dat laatste doet Van der Zwan nog steeds, o.a. voor het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij en uitgeefconcern PCM. In het interview met Management Team komt ook de landbouw aan de orde. De journalist stelt, dat de landbouw in Nederland alleen le vensvatbaar is omdat we die be drijfstak als een idioot subsidiëren. „Dat is een goede zaak", zegt de Poortvlietse professor. „Wij zijn erg goed in het verbouwen van aardappelen en uien. Ik woon te genwoordig in Zeeland tussen de aardappelboeren en dat geeft je een heel ander beeld van die sec tor." Wanneer de journalist op werpt dat men elders veel goedko per kan produceren, zegt Van der Zwan: „Ja, maar de boeren daar worden door geen enkele maatre gel beperkt. Denk aan milieumaat regelen. Gooien we de grenzen open, dan moet je die milieuprijs wel betalen. En bovendien: wat gebeurt er met de landbouwgrond als we de agrarische bedrijfstak af schaffen?", aldus Arie van der Zwan. Advertentie I.M. Kees en Marja Geuze met links directeur Richard Nugteren van Damen scheepswerf uit Bergum.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9