Zeeuwen nog altijd kwetsbaar bij een overstromingsramp Bodemvondsten duiden op bewoning Scherpenissepolder in Middeleeuwen Meer hotelkamers Gouden Leeuw in nieuw pand aan de Spuidam 'Ik heb het gevoel dat ik mensen in de steek laat' Walt Bisney Uitleenpost ingericht voor bedrijfspresentaties en ontvangsten Donderdag 27 februari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Zeeuwse bevolking is nu mogelijk nog kwetsbaarder voor de dreiging van een overstroming uit zee dan in 1953. Tot die conclusie komt ing. A.H. Emmen in zijn scriptie voor het commandeursexamen. De sterke rol van Rijkswaterstaat en het beleid van de overheid als een 'zorgzame overheid' maken volgens hem dat de burgers de risico's onvoldoende beseffen. Daardoor wordt de ontwikkeling van het vermogen om met risicodreiging en rampspoed om te gaan, en om zich te kunnen herstel len na rampen, belemmerd. Emmen stelt ook vast dat de kwetsbaarheid van de bevolking onvoldoende betrokken wordt in het totale veiligheidsbeleid. Geloof Peter Koolaard toont oud aardewerk in bibliotheek Sint-Maartensdijk Bruinrood aardewerk, maar ook gelige scherven, en zwarte. Bakjes en dozen vol heeft Peter Koolaard uit Scherpenisse er staan. Allemaal gevonden in een wei land aan de Gatweg en de Schoondorpseweg ten zuiden van het dorp. Met veel geduld plakte hij een deel van de scherven aan elkaar waardoor herkenbare voorwerpen ontstonden. Vanaf 3 maart is een aantal ervan te zien in de bibliotheek in Sint-Maartensdijk. Westkerkse berg Kolfstok Politie op zoek naar bekeuringen Kijk voordatje gaat slapen even uit het raam Harde muziek Uit nood Weemoedig De kwetsbaarheid en de veerkracht van mensen wordt door tal van facto ren beïnvloed. Ten aanzien van de dreiging van overstromingen vanuit zee noemt de onderzoeker een aantal externe factoren. Zoals het terugdrin gen van de invloed van het getij in het zuidwesten van Nederland door de Deltawerken. Maar ook de kli maatverandering: toename van neer slag als gevolg van temperatuurstij ging en daardoor stijging van het zeespiegelniveau. Daarnaast is er in ons land sprake van een continue bo demdaling, het gevolg van bewegin gen in de aardkorst, winning van delfstoffen en verlaging van het grondwaterpeil voor landbouw en woningbouw. Ook de kans op tech nisch falen van waterkeringen is van belang. Het vertrouwen in de kwali teit ervan is momenteel groot. Rijkswaterstaat heeft inmiddels een project overstromingsrisico's ge start, maar dat is een erg technische benadering waarin het begrip 'kwetsbaarheid' volledig ontbreekt. Planologisch wordt in toenemende mate ruimte geboden aan water, met het oogmerk meer veiligheid en minder wateroverlast.Waterbeleid en ruimtelijke ordening moeten daarom volgens de derde kustnota beter op elkaar afgestemd worden. Emmen stelt dat in 1953 veel Zeeu wen steun hebben gevonden in hun geloof. Het vertrouwen in God droeg positief bij aan de veerkracht van mensen. Nu het geloof een hal ve eeuw later voor velen een minder grote rol speelt, is de kwetsbaarheid dan ook toegenomen. De maat schappelijke ontwikkeling dat in vloeden van de kerk en van banden binnen geloofsgemeenschappen af nemen, leidt mede tot een verschui ving richting het eisen van steun van de overheid. Werd door sommi gen destijds in de Ramp de hand van God gezien, tegenwoordig hoor je dat nier meer als zich rampen voordoen. Dan wordt een wereldse uitleg verlangd. Mensen stellen zich enerzijds kritischer en veeleisender op, maar zoeken daardoor ander zijds naar verbetering en vernieu wing. Uit een enquête van de Universiteit van Amsterdam in 1991, bleek dat 86,2% van de Nederlanders zich veilig voelde achter dijken, dam men en duinen. Door dat vertrou wen is men echter geenszins be dacht op de dreiging die wel degelijk bestaat. Het veiligheidsbe leid wordt bovendien niet als een Zeeuwse zaak gezien, maar als iets dat uit Den Haag komt. Hoewel het risico van een overstroming in onze provincie in de topvijf van risico's thuishoort, besteden publieke opinie en lokale overheid er nauwelijks aandacht aan, stelt Emmen vast. Men acht de kans op een overstro ming dermate klein, dat ze nauwe lijks aandacht krijgt bij bouwvoor schriften en planologie en een lage prioriteit heeft bij rampenbestrij dingsorganisaties. De kwetsbaarheid vermindert door het gevoel dat ons land als verzor gingsstaat zorgt voor de slachtoffers van natuurgeweld. Men kan zich te gen risico's verzekeren, of een be roep doen op rampenfondsen. An derzijds stelt de burger zich kwetsbaar op door van de overheid te verwachten dat die de verant woordelijkheid overneemt. De onderzoeker constateert dat de overheid weliswaar meer met bur gers wil gaan communiceren over kustbeleid en de risico's, maar daar bij vasthoudt aan de insteek van de burger als kwetsbaar slachtoffer. Een belerende houding, aldus Em men. Hij vindt dat de bevolking juist bewust gemaakt zou moeten worden van de risico's die ze loopt, om op die manier haar eigen kwets baarheid te verminderen. VERVOLG VANVOORPAGINA De goudkaartactie met waardeche- ques kost Castria Wonen naar schatting zo'n 200.000 euro per jaar. Maar het behoud van de leef baarheid voor de woonkernen waar de actie voor bedoeld is, is volgens Bakx wel wat waard. Het geld komt uit eigen middelen van de woning stichting en komt uit de verkoop van woningen. Huurders worden met de goudkaart gestimuleerd de huur per maand au tomatisch te betalen. Dat levert de stichting ook geld op omdat een deel van de administratieve hande lingen niet verricht hoeft te worden. Volgens directeur J. Kloet is het een stimulans voor de koopkracht. Slaat het aan dan kunnen de huurders ex tra service verwachten, zegt hij. Zoals het snel reageren op klachten of het toestaan van kleine aanpas singen in de woning. Om te horen wat de huurders vinden, is in elke woonkern een klantenpanel ge vormd. Er zijn er twaalf met in to taal zo'n 150 leden. De animo voor de panels was groot. Lid zijn van zo'n panel levert dan ook 10 punten op. U heeft ze onherroepelijk allemaal wel eens gezien, de aandoenlijke film pjes en figuren die door Walt Disney al decennialang worden gemaakt en gedistribueerd. Het succes van deze Amerikaanse maatschappij is zo enorm groot, dat het Disney-imperium is uitgegroeid tot een miljardenonderne ming. Nabij Parijs heeft de tekenfilmgigant enige jaren geleden een flatteu ze showroom laten bouwen. De kinderen, die er door de tv-reclames van overtuigd zijn geraakt dat daar de échte Mickey, Goofy, Alladin en dergelij ke in het wild rondlopen, hadden mij er na lang aandringen van weten te overtuigen dat een bezoek aan de stripheldenenclave 'Euro Disneyeen ab solute must was voor hun verdere algemene ontwikkeling. Onlangs was het zover, wij met ons gezinnetje naar Parijs. We gingen voor een weekendje, maar omdat je door je kroost van 's och tends tot 's avonds van hot naar her wordt gesleurd, spreekt men in de volksmond over een 'lang weekend'. Ik moet eerlijk toegeven dat Disney land Parijs er inderdaad sprookjesachtig uitziet. Je kunt wel zien dat er bij het uit de grond stampen van het geheel niet op 'n paar cent is gekeken. Al les is opgetrokken uit de meest exotische materialen en voorzien van een laagje goud of ander glitterspul. Je waant je als kind in zo 'n omgeving al snel in hogere sferen. Als nuchtere ouder kijk je toch iets anders tegen deze onwerkelijke werkelijkheid aan, moet ik zeggen. Achter de bovenlaag van klatergoud zit een keiharde en puur commerciële organisatie die het niet zo nauw neemt met de belangen van de kleine bezoekertjes van het park. Ik praat in dit geval nog niet eens over de woekerprijzen die er voor alle arti kelen waar het logo van Disney op staat, worden gerekend. Ook doel ik niet op de gepeperde consumptieprijzen (hoewel je voor een simpele maaltijd welhaast een tweede hypotheek moet afsluiten). Nee, mijn wroeging zit hem in het volgende. Alle kinderen, dus ook die van ons, gaan in Disneyland Parijs koortsachtig op zoek naar de originele handtekeningen van hun strip- en filmhelden. Nu kan het natuurlijk aan het destijds heersende mkz-virus gelegen hebben, maar wij liepen bij ons bezoek geen Mickey, Goofy, Winny de Poeh of an dersoortig filmwild tegen het lijf. Pas nadat onze kinderen over deze grote teleurstelling heen waren, kwamen we op de tweede dag van ons bezoek wa rempel Mickey Mouse tegen. Omringd door lijfwachten deelde de filmmuis handtekeningen uit en wij besloten (althans de kinderen besloten) om ach teraan de lange rij aan te sluiten voor de magische muizenkrabbel. Na een uurtje wachten was het zover, de adrenaline spoot door de kinderadertjes en gewapend met een dikke viltstift en een smetteloos wit T-shirt stapten onze nazaten begerig op hun idool af. De deceptie die op dit unieke ogenblik volgde, zal mijn kinderen waarschijnlijk levenslang bijblijven. Op het mo ment dat mijn vrouw en ik de foto- en videocamera op scherp hadden staan om dit lieflijke tafereel vast te leggen, gaf Mouse onze koters hun onbe schreven shirtjes terug. Wat bleek, in de shirtjes stond geen Disney-logo en daarom weigerde Mickey er zijn krabbeltje op te zetten. Getraumatiseerd kwam ons jeugdig gevolg, geen handtekening maar wel een ervaring rijker, bij ons terug. Alle glitter en glamour ten spijt, na dit voorval was de adora tie van welke bekende Disney-figuur dan ook volledig verdwenen. Het heeft ons de nodige moeite gekost om de kinderen uit te leggen dat hun belangen bij Walt Disney op het tweede plan staan en dat er in de allereerste plaats hard wordt gewerkt om het geldpakhuis van Dagobert Duck in sneltrein vaart tot de nok te vullen. Dus ouders, voor een wijze les in 'maatschappij leer'kan ik u een bezoekje aan 'Walt Bisney' zeker aanbevelen. Peter Koolaard paste de scherven van een Middeleeuwse melkteil in elkaar en kon ook potten en kruikjes reconstrueren. Koolaard deed de vondsten in de over de kerk een oude boerderij zomer van 2001. De Scherpenisse polder ging toen op de schop omdat het een natuurontwikkelingsgebied werd. „Het weiland was met een graafmachine afgeschraapt en toen zag je de scherven zo zitten", ver telt Koolaard, die er langs fietste. Hij zegt een 'aangeboren interesse' te hebben voor oude dingen die in de grond zitten, maar vindt hobby een te groot woord. Toen een aantal jaren geleden in Poortvliet tegen- werd afgebroken, ging hij er ook zoeken. De Scherpenissenaar weet inmiddels heel wat over stijl en ken merken, zodat hij de Middeleeuwse scherven ook ongeveer kan dateren en kan aangeven om wat voor soort aardewerk het gaat. Naast inheems aardewerk kwam veel gebruiksaar- dewerk uit het Rijnland, bijvoor beeld Pingsdorf dat tussen 900 en 1200 al werd gemaakt en Paffrath dat zwartgrijs van kleur is. Ook Ar- denne in de Belgische Maasvallei was leverancier. Wat hij vond, meldde Peter Kool aard bij de provinciaal archeoloog. „Veel mensen doen dat niet, omdat ze bang zijn dat ze de spullen af moeten staan. Maar tegenwoordig is de regel dat alles je eigendom blijft." Door te melden, is in ieder geval bekend waar vondsten zijn gedaan en dat kan van belang zijn voor de geschiedenis. Hoewel, geeft de Scherpenissenaar toe, het vaak moeilijk is om een vindplaats juist te interpreteren en er de nodige on zekerheden blijven. Hij liet zijn vondsten ook zien aan de Bergse stadsarcheoloog Vermunt. Een grondboring door de archeoloog wees uit dat het om afval uit de 15e en 16e eeuw ging in een greppel. Archeologische gegevens van het gebied zijn niet bekend, maar men vermoedt nu dat er hier in de Mid deleeuwen langere tijd mensen ge woond hebben. Soortgelijk aarde werk is, zo weet Koolaard, gevonden in de Westkerkse berg die niet zover van de Gatweg en Schoondorpseweg verwijderd ligt. „Daar wordt jaarlijks met metaaldetectoren gezocht op een geploegde akker. Er is bijvoorbeeld, ik meen door een Engelsman, een ruiterspoor gevonden uit de 13e eeuw." Behalve in het weiland zocht hij in de kaden die zijn aangelegd met grond die uit sloten in het gebied is gehaald. Met een riek bewerkte hij de slootkanten en ook dat leverde het nodige op. Zelfs een kikker 'ma de in Japan'. „Die stond op een slootkant en leek net echt", lacht Koolaard. Hij vond zo'n 4000 frag menten, groot en klein. Er waren wel 200 oren bij van kookpotten, maar ook randen, bodems en tuiten. Manchetranden zijn volgens de Scherpenissenaar interessant, even als lintoren, omdat ze stijlkenmer ken vertonen die het dateren moge lijk maken. Hij heeft alle scherven eerst gewas sen en toen kon het puzzelen begin nen. Stukken bij elkaar zoeken die samen één geheel vormen. Op die manier kon een aantal voorwerpen in elkaar gezet worden. Ontbreken de stukjes zijn met een pasta toege voegd. Koolaard toont een witach tig jacobakannetje uit het Rijnland, een geglazuurde roodbruinen kook pot op pootjes - 'die zijn tot in de 19e eeuw in gebruik geweest' - en een schaal van dezelfde kleur met twee oren. „Dat is een melkteil, die lag in wel dertig stukken." Er zitten aangeknepen voetjes onder, ken merkend voor de 15e eeuw. „Heeft zo'n schaal een standring, dan is hij 16e eeuws." Bijzonder is volgens de Scherpenis senaar een kruikje met kleurige fi guren in blauw, oranje en geel. „Dat is majolica (aardewerk met tingla- zuur - red.), een duurdere soort." Het stuk is 15e eeuws en mogelijk uit Antwerpen afkomstig. Een gro tere, zwarte, pot is volgens hem een waterkruik. Op sommige scherven zijn decoraties zichtbaar. Koolaard toont een stuk van een bord waarop een deel te zien is van een mannen- hoofd. „Bakstenen heb ik ook ge vonden", zegt hij. „Van die grote, brosse, rode exemplaren." Een ken nis liet hij het terrein met een me taaldetector afzoeken en dat leverde een handjevol munten en delen van gespen op. Maar ook een musketko gel en het handvat van een kolfstok. Graven is leuk, geeft Koolaard aan, maar het is ook interessant om vondsten op te sporen die nooit zijn aangemeld. Zo is hij mogelijk een Romeins kruikje op het spoor. Le den van de archeologische werkge meenschap Nederland hebben in 1994 in de omgeving van de Goris- hoeksedijk volgens hem ook inte ressante dingen gevonden bij een opgraving, maar de resultaten zijn nog nooit gepubliceerd. De Ro meinse tijd en Ijzertijd zijn voor Tholen redelijk bijzonder en dat maakt het spannend om te blijven zoeken, zegt Peter Koolaard. Hij is van plan zijn scherven te laten be kijken door het ROB, omdat die specialisten waarschijnlijk nauw keuriger kunnen dateren. Eigenlijk zou er met een groep vrijwilligers op bepaalde plekken in de Scherpe nissepolder nog eens verder gezocht moeten worden. „Maar dat is jam mer genoeg niet mogelijk. Het is nu natuurgebied." Stemmen van lezers J. Kooij in Tholen heeft problemen met de politie, lazen we vorige week in de Eendrachtbode. Graag wil ik ook reageren op het beleid van de politie. Waar zijn ze mee be zig in Tholen? Mijn zoon rijdt in een bus waarvoor je alleen rijbewijs B nodig hebt. Deze bus zet hij altijd op een dode hoek neer, waar nie mand last van heeft. Hij heeft in middels echter vier a vijf bekeurin gen gekregen in de Marehoekstraat en op het parkeerterrein bij het sportveld. Volgens de politie is de auto 20 cm te hoog, zodat hij als vrachtwagen wordt aangemerkt, die op het speciale parkeerterrein aan Klaverveld moet staan. De politie rijdt tegenwoordig kennelijk met een meetlat op zak. Het valt alle mensen op, dat de politie overal op zoek is om bekeuringen uit te schrijven. Volgens mij en vele ande ren met mij, hebben zij niets beters te doen. Zou echter de criminaliteit niet beter bestreden kunnen wor den? F.J. Witkam, Oud-Vossemeer. De Thoolse politiechef H. Rado- jewski denkt dat het opsporen van strafbare feiten vergemakkelijkt kan worden wanneer iedereen voor het slapen gaan even naar buiten kijkt. „De mensen gaan tegenwoordig op de meest vreemde tijdstippen naar bed en je weet nooit, wat je buiten ziet. In Rilland zijn we met een reeks van auto-inbraken geconfron teerd en dit jaar hebben we dat ook een paar keer in Tholen en Oud- Vossemeer gehad. Als je voor het slapen gaan even naar buiten kijkt - het liefst in het donker - kun je soms veel zien. Verdachte situaties, zoals mensen bij auto's. Je haalt soms gi gantisch veel informatie uit zo'n observatie. De politie krijgt daar door meer ogen en oren ter plaatse. En wanneer we komen en de ver dachten zijn gevlogen, dan heb je ze wel niet, maar jaag je ze in elk ge val weg." De politie roept automo bilisten ook op om hun kostbare spullen uit de auto te halen, frontjes van de radio en cd-speler te halen en in elk geval ook het voertuig goed af te sluiten. Maurice de Coninck huurt nu de benedenruimte van het voormalige gemeentehuis waarin tot eind vorig jaar de bibliotheek in was gevestigd. De Gouden Leeuw in Scherpenisse wil het aantal hotelkamers uitbrei den. Nu telt het veertien bedden, maar eigenaar Maurice de Coninck wil een nieuw pand bouwen aan de Spuidam voor acht of negen extra kamers. De Gouden Leeuw huurt nu ook de ruimte in het voormalige gemeentehuis aan de Hoge Markt voor bedrijfspresentaties en ont vangsten. „We zijn nu vijf jaar bezig en heb ben veertien bedden. Maar dat is te weinig. We hebben voor de uitbrei ding het pand en de schuur aan de Spuidam gekocht, naast het pomp station van Duine. Daar zou dan het nieuwe pand moeten komen. De hoofdentree blijft met de balie op de Hoge Markt, maar gasten kunnen straks wel via de Spuidam naar hun kamer." Het perceel grenst aan de binnentuin van het restaurant/hotel. Via een 'kloostergang' moeten het oude en nieuwe gedeelte met elkaar verbon den worden, zegt De Coninck. Het moeten luxe kamers worden. „Het is ook de bedoeling om er wat extra voorzieningen in te brengen, zoals een zwembad en een sauna." De tekeningen voor de uitbreiding zijn gemaakt door het ontwerpbu reau Maan uit Tholen en liggen nu bij de gemeente voor het aanvragen van een bouwvergunning. Op het perceel ligt een woonbestemming. Via de artikel-19-procedure zou dat veranderd moeten worden in een be- drijfsbestemming. De Coninck vindt het belangrijk om Thoolse bedrijven in te schakelen voor zijn plannen. „Het zijn nog jonge mensen. Het is ook leuk om ze de kans te geven." Het huis en de schuur aan de Spui dam moeten voor de nieuwbouw ge sloopt worden. Volgens De eigenaar kan het aanzien van het dorp met het nieuwe hotelgedeelte sterk worden verbeterd. „Zeker als het pompsta tion verplaatst is, denk ik dat de en tree van Scherpenisse meer uitstra ling krijgt." Sinds 1 februari huurt De Coninck de benedenruimte van het voormali ge gemeentehuis dat naast het ho tel/restaurant is gelegen. Tot eind vorig jaar was daar de uitleenpost van de openbare bibliotheek in ge vestigd. De Coninck gebruikt de ruimte als vergaderzaaltje, voor be- drijfstrainingen maar ook voor ande re ontvangsten. „Er worden hier bij voorbeeld managementvergaderin- gen gehouden door Thoolse bedrij ven, met aansluitend een diner. Na de vergadering hier, lopen de deel nemers naar het restaurant. Maar hier kunnen ook nieuwe producten gepresenteerd worden. We kunnen hier ook luxe koude en warme buffetten verzorgen. De ambiance in het monumentale pand is schitte rend," wijst hij op de eeuwenoude balken aan de zolder. „Als je in zo'n sfeervolle ruimte een gezelschap kunt ontvangen, dan heb je al voor 50 procent gescoord." Maar er is ook belangstelling van Scherpenissenaren die de ruimte hu ren voor een condoleancebijeen komst na een begrafenis. „Het is er een fijne ruimte voor met een warme uitstraling." De ondernemer benadrukt dat hij al leen de benedenruimte huurt. De zolder is in gebruik bij de schaak vereniging Denk en Zet en het Clo- veniersgilde. „Daar kom ik niet aan. Tradities moet je in stand houden. Maar sommige mensen kijken er vreemd tegenaan: de bieb eruit en wij erin. Maar de huur van de ruimte kwam toevallig ter sprake toen wij bij de gemeente waren voor ons plan voor de uitbreiding van het hotel. Er komen hier ook geen feesten of har de muziek. Het blijft in de sfeer van het restaurant." De ruimte is opnieuw beschilderd en er zijn andere lampen opgehangen. Er staan tafels en stoelen en aan de wand hangen grote kleurrijke schil derijen van kunstenares Annemiek Dagelinckx uit Tholen. „We gebrui ken het ook als expositieruimte. De werken kunnen ook gekocht wor den." Het benadrukken van het lokale ka rakter is voor de eigenaar belangrijk. De bestaande hotelkamers hebben geen nummer maar een naam: Strij- enham en Rammegors bijvoorbeeld. „Gasten waarderen dat. Als je ze de kamer laat zien, heb je meteen een praatje over die naam. Ze willen we ten wat het betekent. Dan vertel je meteen iets over Tholen." De uitbreiding met vergaderruimte en hotelkamers past binnen het con cept van De Gouden Leeuw om een 'gespreide markt' te kunnen bedie nen, privé en zakelijk. „Het is na tuurlijk voor onszelf een verrijking, maar we hopen ook voor het ei land." VERVOLG VAN VOORPAGINA Klootwijk: „Dat is hier ook het aan trekkelijke voor mij. Een kleinere plaats waar je niet solistisch hoeft op te treden, maar twee collega's hebt, plus een huisartsenpost. De meeste huisartsen van mijn generatie hebben veel oudere collega's af zien branden. Het is een mooi vak, maar je moet het wel lang vol zien te houden." Klootwijk blijft voorlopig nog ander half jaar in Ridderkerk wonen omdat haar partner er economisch gebonden is, maar is wel van plan richting Tho len te komen al kan ze nog niet precies zeggen waar ze zich dan wil vestigen. Het besluit om het wat rustiger aan te doen, nam Kale nadat hij ziek was ge weest. „Ik krijg nu gewoon een twee de kans. Zo zie ik het. Als huisarts ben je ondernemer, manager, moet je sa menwerken met de eerste- en tweede lijns gezondheidszorg, je moet veel re gelen. Dat maakt het vak ook mooi, maar ik wil het voor 200 procent in de vingers hebben. Ik doe nu een stap te rug. Ik heb er veel in geïnvesteerd. Mellema en ik hebben jarenlang met zijn tweeën de bevallingen gedaan. We deden met z'n tweeën de avond diensten. Als hij met vakantie ging, nam ik drie weken waar en had ik één weekend vrij." Toen Kale in Tholen begon, telde het stadje ongeveer 5000 inwoners. Met Mellema deelde hij het aantal patiën ten, maar ze zagen het inwonertal steeds verder groeien. „Er is een perio de geweest dat we beiden een dikke 3000 patiënten hadden. Nu zijn de 6600 inwoners over drie huisartsen verdeeld." Volgens Klootwijk is de werkbelasting voor huisartsen buiten de kantooruren 'enorm toegenomen.' „Zo'n huisart senpost is uit nood geboren. Dat komt door het geringe aantal huisartsen op dit moment. Toen ik in 1991 aan mijn studie begon, was het al bekend dat er een tekort zou zijn als ik klaar was. Nu is de werkbelasting meer in proporties en wordt het ook makkelijker om op leidingsplaatsen te vullen. Bovendien zijn er ook steeds meer vrouwen in het vak. Bijna 70 procent van de studenten is vrouw en die willen vaker parttime werken."Kale's asstistente Karin Si mons zal ook de werkdruk helpen ver lichten als zij haar mbo-studie praktijk ondersteundende huisarts heeft afge rond. Ze kwam 14 jaar geleden als apothekersassistente bij Kale werken, werd doktersassistente en zal straks voor de huisartsen een aantal bestaan de en nieuwe taken gaan uitvoeren. Klootwijk: „De nieuwe functie is deels geboren uit de wens om zaken te dele geren. Zo kan er straks meer aandacht besteed worden aan vragen van patiën ten. Ze kan ook uitleg geven over bij werkingen van medicijnen. En bloed druk opmeten en suikercontroles doen. De functie moet nog groeien. Ik zie het als een kwaliteitsverbetering van de huidige zorg." Klootwijk is geboren en getogen in Ridderkerk, maar komt niet uit een art sengezin. „Nee, de vader van een vriendin is arts. Dat leek me als kind al een mooi beroep." Kale maakt het dus niet mee dat hij met zijn collega's in de Vijfhoek prak tijk kan houden. „Het gaat allemaal eig lang duren. Het wordt een gebouw met op de begane grond een groot plein, een mediplein met daaromheen huis artsenpraktijk, apotheek, fysiothera peut en tandarts. Omdat wij dat plein ook mee moeten financieren wordt, het wel eig duur voor ons. We zien wel mogelijkheden, maar wellicht dat we een paar vierkante meter kleiner moe ten bouwen. In ons honorarium zit een stuk huisvesting. Maar als we boven dat budget uitkomen, dan gaat dat van ons inkomen af. Maar ik denk dat we er wel uitkomen. De Vijfhoek moet er komen. Mellema, Bakkerus werken eraan om de opvolging te garande ren." Het vertrek valt hem niet licht. „Ik krijg het heel moeilijk door mijn keel om te zeggen dat ik stop. Ik heb het ge voel dat ik mensen in de steek laat. Dat klinkt vreemd, maar ik word er wee moedig van. Ik voel dat ik iets door snijd. Misschien is dat mijn calvinisti sche aard." Behalve in zijn eigen praktijk was de scheidende huisarts ongeveer dertien jaar actief als bestuurslid van de regio nale huisartsenvereniging Belgen op Zoom/Roosendaal en behartigde daar in de apotheekhoudende zaken. Behal ve dat was hij ook zes jaar bestuurslid van de stichting huisartsenlaboratori um Breda. Kale woont nu tijdelijk in een huurhuis in het Belgische Kapel len. Hij heeft een appartement in aan bouw gekocht in Antwerpen en blijft dus wel in de buurt. Hij blijft actief in zijn beroep. Een aantal dagen in de week gaat hij in het verpleeghuis Sanc- ta Maria in Zevenbergen werken. Sinds september werkt zijn opvolg ster al op de vrijdagen in zijn praktijk. Het telefonisch spreekuur van 16.30 tot 17.00 uur is opgeheven Nu is er een terugbelspreekuur. Over de uitsla gen van de onderzoeken kan tussen 11.30 en 12.00 uur worden gebeld. Zijn er dan nog vragen over, dan wor den die genoteerd en wordt de patiënt zelf later door de dokter teruggebeld. Vrijdag is er tussen 19.00 en 21.00 uur in de Gasthuiskapel gelegenheid om afscheid te nemen van Kale en kennis te maken met mevrouw Kloot wijk. Directeur erfgoed. De stichting cul tureel erfgoed Zeeland heeft per 1 maart drs. W.H.R Scholten benoemd tot directeur. Scholten was al plaats vervangend directeur en hoofd van de sector ontwikkeling, advisering en ondersteuning binnen de stich ting. Eerder werkte hij lange tijd als .provinciaal museumconsulent. tvv !f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3