Zoete overwinning Thoolse landbouwers bij waterschap Extra jordeel ki° 5.99 es Minder ambulances onaanvaardbaar voor de provincie Bezetting brandweer overdag wordt moeilijk Gepaneerde varkens schnitzels Salustiana pers- sinaasappelen Gevulde varkensfilet Lord chips verse friet Campina verse dubbelvla Koeleman Appelmoes Easy 1 Bladerdeeg Kabeljauwfilet Boterhamworst Plantenbakje jj AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Nieuwenhuyzen vijfde beroeps bij brandweer Twaalf reacties via de tiplijn Royale 22-10 meerderheid voor proef ondanks blauwalgen GUNTER - SINT-ANNALAND STROOT - THOLEN Roefelen met Jantje Beton Oplossing overgangs klachten Female Hooligans openen festival Donderdag 2U februari 2003 59e jaargang no. 14 De glunderende Thoolse ZLTO-voorzitter E. Hage zette maandagavond staande het applaus in, toen de algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden had be sloten om de proef met zoet water bij Tholen toch door te laten gaan. De ruim dertig Thoolse boeren op de publieke tribune hadden uiteindelijk toch hun zin gekregen. Met 22 hoofdingelanden vóór en maar 10 tegen was de steun Uit eigen slagerij zak 2,5 kilo 1.25 500gram 3.99 750gram 0.59 literpak 0,79 volle tray 12 potten QQ a 720gram w 2 pakken A Q O 450 gram UawO Verse halve kilo 4.99 C1000 vers zuurstofarm verpakt 125 gram 0.39 in steen, glas of riet perslok 5.95 groot. De minderheid zag teveel risico's gezien de problemen met blauwalgen in het Zoommeer en was met de meerderheid van het dagelijks bestuur voor een jaar uitstel. Op 1 maart 2003 draag ik de praktijk over. Om afscheid van u te nemen en mijn opvolgster, mevr. Klootwijk, aan u voor te stellen, nodigen wij u uit op vrijdag 28 februari van 19.00 tot 21.00 uur in de Gasthuiskapel, Kerkstraat 15, Tholen. R.P. Kale L. Klootwijk Zorgverzekeraar Sint-Maartensdijk Werkplek kandidaat telt nu ook mee Deze week De Female Hooligans openden zaterdagavond het smartlappen festival in de Wellevaete in Sint- Annaland. De vijf kleurrijk gekle de dames (van voetballers van WHS) zochten het in zomerse sfe ren, maar met een droeve onder toon zoals in een echt levenslied. Eendrachtbode, Postbus 5, Telefoon Ojf Telefax 01 f E-mail: iW aovert@eertdrachtbo5e?| adrnftx^ eendrachtbode.i Homepage: www^endc^chtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Postcommandant J.L. Nieuwenhuy zen van de blusgroep Tholen is de vijfde beroepskracht van de afdeling brandweer en rampenbestrijding van de gemeente Tholen. De 52-jarige Tholenaar zal zich vooral bezig gaan houden met rampenbestrijding. Hij is vanaf 1 februari voor 18 uur in dienst. Daarmee is Nieuwenhuyzen de vijfde beroepskracht geworden op de in julli vorig jaar opgerichte afdeling brand weer en rampenbestrijding en stijgt het aantal formatieplaatsen van 4,9 naar 5,4. De nieuwe beroepskracht zal zich vooral richten op de taken van de gemeente bij het bestrijden van ram pen. Daarvoor zijn wel procedures voorhanden, maar volgens brandweer commandant J. de Feijter is het nodig dat die ook geoefend worden. „Het gaat erom wat er onder een ramptoe stand moet gebeuren. Dat is allemaal wel op papier geregeld, maar wordt in de praktijk niet geoefend. Iets wat bij de brandweer heel gewoon is. Het gaat om kwesties als wie wordt ge waarschuwd en hoe. Wie moet waar opgevangen worden als er zich iets ernstigs voordoet. Wie registreert de namen van deze mensen, wie doet de voorlichting en verstrekt informatie aan betrokkenen." De anonieme telefonische tiplijn die de politie had geopend voor extra aanwijzingen over de moord op mevr. Semé in Sint-Philipsland heeft in een week twaalf reacties opgeleverd. Van de mogelijkheid om per e-mail tips te geven, is geen gebruik gemaakt. „Twaalf vinden we een mooi aantal", zegt politiewoordvoerder Alwin Don, die inhoudelijk niet op de tips wil in gaan. Er waren echter geen aanwij zingen bij die nieuw licht brengen in de zaak. In het onderzoek is nog wei nig veranderd. „We zijn nog met de zelfde dingen bezig. De moord in Sint-Philipsland heeft nog steeds een hoge prioriteit en wij doen er echt al les aan om een oplossing te zoeken, maar dat kan veel tijd kosten", zegt woordvoerder Don. Rijke (v.l.n.r.) Pieter Abrahamse, Kees Groenewege en achteraan Nieuwenhuis, Den Engelsman en Rietkerk op de publieke tribune van het waterschap in Goes. 4 alle smaken van vishandel de Eendracht j aanbiedingen geldig vanaf woensdag 19 t/m zaterdag 22 februari a.s. Advertentie I.M. „Het gezond verstand heeft gezege vierd", zei Hage. „Afspraak is ten slotte afspraak. De Thoolse grond gebruikers hebben geweldige be trokkenheid getoond. Iedereen was hier in Goes om te laten zien dat we erachter staan en dat heeft de alge mene vergadering van het water schap overgenomen. We zijn blij dat we stap voor stap bij dit resultaat zijn uitgekomen. Een positieve zaak." Hage had het onbegrijpelijk gevonden - gezien de eerdere belof tes van het waterschap en de inves teringen die boeren al gedaan heb ben - wanneer de inlaat van zoet water voor 1000 ha landbouwgrond rond Tholen niet was doorgegaan. Advertentie I.M. Kijk op de pagina van: Advertentie I.M. „Midden in het groeiseizoen kun je de mensen toch niet met de stukken laten zitten", aldus de ZLTO-voor zitter. De inlaat van zoet water moet de boeren een vroegere en betere pro ductie geven en daardoor de levens vatbaarheid van de bedrijven doen verbeteren. „In algemene zin onder schrijft het waterschap dat uitgangs punt. Daarom hebben we er ook twee jaar veldwerk voor gedaan", zei dijkgraaf W.A. Gosselaar. „De blauwalgen met de daarbij behoren de vogelsterfte hebben ons echter aan het denken gezet. Alle betrok kenen kwamen tenslotte tot een compromis, dat er zoet water bij Tholen ingelaten zou worden, be halve in juli en augustus. Rijkswa terstaat haalde dat compromis ech ter onderuit met een brief, dat de blauwalgenproblematiek al in mei en juni kon optreden. En aangezien het om gifstoffen gaat en het water schap ook een waterkwaliteitsbe heerstaak heeft, gaan we niet wil lens en wetens meedoen aan water verontreiniging", zei de dijkgraaf. „Zodra er blauwalg is, gaat de sluis dicht", zei L.J. Klompe. Hij wilde de algenproblematiek niet onder schatten, maar het gaat volgens hem om een proef voor 1000 ha bij Tho len en dat is maar 1 van het grond gebied van waterschap Zeeuwse Ei landen. Hij wees erop, dat 2002 qua temperatuur geen gemiddeld jaar was. De temperatuur lag 1 graad ho ger dan de voorgaande tien jaar. D. Vos noemde de bedenkingen van rijkswaterstaat tegen de proef met zoet water ,een beetje overdreven.' „Het zou een grote teleurstelling zijn voor de Thoolse boeren, wan neer dit niet door zou gaan." Vos noemde het optreden van het dage lijks bestuur 'jojo-beleid.' Vorig jaar was beloofd dat in februari besloten zou worden tot de proef en nu wilde het waterschap de zaak weer een jaar opschuiven. De dijkgraaf erken de de beleidswijziging, maar wees erop dat die ook onderbouwd is in verband met de blauwalgen. Drs. R.D.H. Lambeck noemde uit stel 'een heel vervelende situatie voor de boeren op Tholen.' „Toch is het niet verstandig om de proef met alle geweld door te zetten. Op basis van nieuwe inlichtingen ontraadt het dagelijks bestuur dat ten stellig ste. Blauwwieren zijn het hele jaar door aanwezig, maar de bloei- en afsterfperiodes leveren de proble men op." Iedereen was overtuigd van de noodzaak van het nemen van water monsters bij de inlaatpunten, maar dat gaat 15 tot 20.000 euro vergen. Lambeck vond dat vrij prijzig. „Het is niet te verkopen om anderen dan de belanghebbenden dat te laten be talen." Daarentegen had W. de Visser ver trouwen in het slagen van de proef, die volgens hem ,in grote mate om keerbaar is.' Hij achtte het ook posi tief, dat het waterschap hiermee zelf ervaring opdoet. „We moeten actief streven om deze proef tot een goed einde te brengen." ZIE VERDER PAGINA 13 Minder standplaatsen voor ambulances in Zeeland - nu zijn er tien - is voor gedeputeerde staten onaanvaardbaar. Dat standpunt neemt het college in als reactie op een rapport over landelijke spreiding en dek kingsgraad van de ambulancezorg. Een zo hoog mogelijke dekkings graad heeft de voorkeur. Bij een landelijke dekking van 97% leveren twee geschetste scenario's voor Zeeland respectievelijk 92,2% en 93,9% dekking op. Over die lagere dekkingsgraad spreken gedeputeer de staten hun afkeuring uit. Het rijksinstituut voor volksgezond heid en milieuhygiëne (RIVM) heeft in opdracht van het ministerie van volksgezondheid een zo effi ciënt mogelijke spreiding van am bulancestandplaatsen over het land onderzocht. In dat onderzoek is - en dat is nieuw - geen rekening gehou den met regiogrenzen die een be lemmering zouden kunnen vormen. Wél scharen de onderzoekers de standplaats Sint-Maartensdijk nog onder West-Brabant (voorlopig is dat ook nog zo, maar provinciale staten hebben onlangs ingestemd met de overstap van Tholen naar het Zeeuwse voor wat betreft ambulan ce- en brandweerzorg). Aanleiding voor het spreidingson- derzoek is het knelpunt van de tijds overschrijding bij spoedgevallen (dan moet een ambulance binnen 15 minuten na de melding ter plaatse zijn). De onderzoekers hebben vast gesteld dat 79% van de overschrij dingen plaatsvindt in gebieden die binnen de 15-minutengrens liggen van de huidige 195 standplaatsen, zodat onvoldoende spreiding daar niet de oorzaak kan zijn. Dat kan wél in de resterende gevallen. Met de huidige spreiding kan 93% van de Nederlanders op tijd bereikt wor den met een ambulance. Vijftien ex tra standplaatsen verhoogt dat per centage naar 95, en nog eens 25 standplaatsen erbij brengt het op 97%. Dit scenario voorziet voor Zeeland - waar de dekking nu 89% is - in handhaving van de bestaande standplaatsen, inclusief Neeltje Jans en met Middelburg en Vlissingen apart. Dan zou de dekking 1% stij gen. De 25 extra erbij levert Zee land een ambulance op in Burgh- Haamstede en 92% dekkingsgraad (5% onder de landelijke dekking). In een tweede scenario hebben de onderzoekers 50 standplaatsen ver plaatst en drie nieuwe toegevoegd. In de gemeente Tholen is dan geen standplaats meer (Zeeland houdt er slechts zes) en de dekking in onze provincie zou maar 82% meer zijn. Dat loopt op naar 94% in de variant met landelijk 40 extra standplaatsen, waarbij Sint-Maartensdijk weer in beeld is en ook Krabbendijke (totaal elf in Zeeland). Hoewel de onder zoekers scenario 2 efficiënter noe men - landelijk gezien, maar dus niet voor de Zeeuwse situatie - wij zen ze op mogelijke maatschappelij ke weerstand tegen verplaatsing van ambulances, op incidentele verhuis kosten en op het kunnen ontstaan van nieuwe knelpunten. ZIE VERDER PAGINA 11 Het vinden van brandweerlieden die overdag beschikbaar zijn in hun woonplaats kost steeds meer moeite. De blusgroep in Sint-Philipsland heeft 19 brandweermannen in plaats van 16 man, om overdag voldoen de mensen uit te kunnen laten rukken. En de blusgroep Stavenisse heeft er 18. Bij de werving van nieuwe kandidaten wordt nu ook gekeken waar de spuitgasten werken. Zo is Martin van der Welle uit Sint- Philipsland als nieuw lid toegetreden tot de blusgroep van Sint-Maartens dijk. Hij komt uit de jeugdbrandweer in zijn woonplaats, maar werkt over dag bij Goedhart Cooling Equipment in de smalstad. Dat geldt ook voor Karei van der Est uit Sint-Philipsland die bij bakker A. van den Hoek werkt in Sint-Maartensdijk. „Het is een nieuwe manier om de pa raatheid overdag te waarborgen," zegt brandweercommandant J. de Feijter. „Overdag is dat op sommige plaatsen een probleem. Na 6 uur 's avonds doet zich dat niet voor. Dan hebben we overal een bezetting van 16 man." Op dat op te lossen zijn er in Stavenis se nu 18 mensen en in Sint-Philips land 19. Voor de laatste blusgroep wa ren al twee kandidaten uit de eigen jeugdbrandweer, Maurits Verwijs en Bram Noorthoek, beschikbaar. Maar daar werd ook een ervaren kracht, Hans Groenland, aan toegevoegd die bij De Feijter door de commandant van Oostknollendam (Noord-Hol land) werd aanbevolen. Groenland verhuisde naar Anna Jacobapolder en is brandwacht. Bij de blusgroep Stavenisse kwamen Lizanno Riedijk en Marc van Prooien (volgens De Feijter beiden uit beken de brandweergeslachten) de gelederen versterken. En bij de blusgroep Sint- Maartensdijk maakte Hans Priem zijn rentree. Hij haakte ongeveer 2,5 jaar geleden af, maar werd zaterdag op de brandweeravond in Meulvliet gepre senteerd bij de nieuwelingen als 'te rug van weggeweest.' Behalve de be zetting van het korps, houdt de Thool se brandweer zich dit jaar ook bezig met de overgang van het streekgewest Westelijk Noord-Brabant naar Zee land. Er is een lijst met 126 punten voor de brandweer en 23 voor de cen trale post ambulancevervoer waar nu aan gewerkt wordt om de overgang soepel te laten verlopen. ZIE VERDER PAGINA 13 Teruggetreden Jaap de Jonge smeedde het Schelde college aaneen Als je zo oud mag worden als ik, ben je een gelukkig mens, zegt mevr. Beeke Tafeltennisclub Smash '76 eert zilveren bestuurder Kees Vroegop EN VERDER... Speeltuinvereniging Vrij en Blij overleeft bestuurscrisis Statenleden Kolijn en Roeland verdedigen SGP- beleid in Tholen DE WELBESPRAAKTHEID VAN DE VERRUKKING BESTAAT UIT ZWIJGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Geïnspireerd door het liedje Brandend Zand van Anneke Grönloh. Ze zongen niet zelf, maar playbackten het lied Ze moesten het daardoor vooral van de act en de beweging hebben. Met de strooien rokjes deinden de dames mee op de klanken van 'een verloren land' waarin jurylid Bas de Man het tropisch- we eiland Hawaï weerspiegeld zag.Ze strooi den wit zand uit op het podium. Ook Rocco 'die met Nina was verloofd', was op de planken in de vorm van een pop aanwe zig. Toen die in het lied vermoord werd ge vonden, werd Zwarte Dino daarvan verdacht omdat hij verliefd was op Nina. Brandend Zand is een evergreen uit het Ne derlands liedrepertoire van de twintigste eeuw. De oorspronkelijke titel was Heisser Sand van de Duitse tekstschrijver Kurt Feltz. In 1962 zette Johnny Hoes de tekst over in het Nederlands en het Brandend zand en een ver loren land klonk ruim veertig jaar later in Sint-Annaland. Zie ook pagina 11. De Female Hooligans zien er allesbehalve agressief uit tijdens hun act op het podium tijdens het smartlappenfestival. 3f 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1