'Grote schades fruitteelt onverteerbaar' Diploma brandweerchauffeurs Buiten slapen voor opvang straatbendes Teleurstellend teeltjaar voor de Thoolse boeren Diploma's en medailles voor brandweerlieden 'Er moeten nog hoop zaken geregeld worden' 'Negatieve houding leidt tot aanpakken boer' ZLTO Tholen neemt de natuurvereniging op de korrel Donderdag 20 februari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Marktpositie moet versterkt worden Kritiek provincie op stilleggen van natuurbeleid Dijkverzwaring komt sneller aan de orde Jeugd Vernikkelen Brandweer rukt 99 keer uit Dealen met belangenorganisaties noodzaak Hardrijder krijgt een boze blik Amendement van Klompe royaal aanvaard Het doorgaan van het zoetwaterproject Tholen, de positieve ontwikke lingen rondom het toelatingsbeleid van gewasbeschermingsmiddelen en goede uitzichten op een betere voorjaarsstructuur van de grond, dat zijn volgens voorzitter E. Hage van de ZLTO Tholen voldoende rede nen om met een voorzichtig optimisme naar de toekomst te kijken. Wel moet alle aandacht gericht worden op versterking van de marktpositie. „Het mopperen op de supermarkten is naar mijn mening zinloos. Al leen door samenwerking aan de afzetkant kunnen we een hogere op- brengstprijs bedingen." Hage blikte ook terug op het teelt jaar 2002, waarin de weersomstan digheden gunstig waren. Alle ge wassen konden op tijd worden gezaaid en geoogst. De financiële opbrengsten vielen echter tegen. „Lagere tarweprijs, zeer tegenval lende bietenprijs, vroege aardappels over het algemeen erg slechte resul taten, hoewel we ook enkele bedrij ven hebben gezien die het ondanks het slechte seizoen toch goed heb ben gedaan. De prijzen van late aardappelen zijn ronduit teleurstel lend en bewegen zich heel dit sei zoen al onder de kostprijs. Voor ve len van ons lijkt het dat aan de kostenkant de gulden één op één verwisseld is voor de euro. Vooral tarieven van diensten en adviezen rijzen naar mijn idee de pan uit wat betreft de stijging." Na die sombere inleiding wilde Ha ge ook graag een aantal positieve za ken melden. De ZLTO is verheugd dat het project met de inlaat van zoetwater doorgaat. „De inspraak procedure die nu volgt, baart ons zorgen, maar in het contract tussen waterschap en grondgebruikers zit ten nu al strikte voorwaarden voor wat betreft de blauwalg. Laat ik dui delijk zijn, ook wij als georganiseer de landbouw in Zeeland zien de blauwalg als een groot probleem dat zo snel mogelijk aangepakt moet worden. De oplossing lijkt te be staan uit het doorspoelen met zoet water. Hopelijk gebeurt dat snel en effectief." Hage zag ook positieve aankno pingspunten in het onlangs afgeslo ten convenant over het toelatingsbe leid van gewasbeschermings middelen, dat moet leiden tot een meer werkbare situatie. De drie vorstperiodes deze winter zijn goed voor de grond en zeker met een dro ge dooi ziet het er zonnig uit voor de structuur van de Thoolse akkers. Hage was ook benieuwd naar het verloop van het door de ZLTO opge starte MCA-project, dat moet leiden tot een betere afzet van late con sumptie- en frietaardappels. Ook is de standsorganisatie in opdracht van twee veilingen bezig met een inven tarisatie van de afzetmogelijkheden voor de vroege aardappelen. Ook in de vleessector (Moksel) zijn initia tieven gestart om een betere markt positie te verwerven voor de Neder landse veehouder. Hage blijft niettemin bezorgd over het toe komstperspectief voor de agrarische sector. „De huidige economische malaise, gecombineerd met het te genvallende inkomen op onze be drijven, geeft zorgen voor de toe komst. Hopelijk komt er iets positiefs uit de initiatieven om de marktpositie te versterken, maar ik denk dat ieder die boer wil blijven of worden alle mogelijkheden ook aan de kostenkant moet benutten om tot een lagere kostprijs van onze pro ducten te komen. Betere benutting van dure productiemiddelen als ma chines, gebouwen en ook arbeid kan zeker nog een handje helpen." Het natuurbeleid komt volledig tot stilstand door het besluit van de minister om de aankoopplicht voor nieuwe natuurgebieden op te schorten. Dat stellen gedeputeerde staten van Zeeland in een notitie. Realisatie van de ecologische hoofdstructuur zal pas ver na 2018 een feit zijn, nu de motor ervan - zoals g.s. het aankoopbeleid noe men - stil valt. Een verschuiving naar particulier en agrarisch na tuurbeheer, zoals de minister wil, is geen oplossing. Particuliere na- tuuraanleg is volgens g.s. nauwe lijks goedkoper dan aankoop door de overheid. De geweldige bu reaucratie én het ontoereikende budget zullen eerder leiden tot een afname. Dezelfde factoren zorgen er ook voor, dat het agrarisch na tuurbeheer achterblijft bij de plan ning. De provincie heeft, inspe lend op het rijksbeleid tot nu toe, potentiële natuurgebieden formeel begrensd en er ook in landinrich tingsprojecten rekening mee ge houden. Door de koerswijziging van de minister loopt de geloof waardigheid van de overheid een flinke deuk op en dat tast het draagvlak aan, stellen g.s. In het Zeeuwse betekent het con creet dat het plan Tureluur aan de zuidkant van Schouwen en kreek herstel in Zeeuws-Vlaanderen niet kan worden afgerond. De koppeling van natuurontwik keling met recreatief medegebruik en waterberging - in zogenaamde robuuste verbindingszones - komt niet van de grond. Verder lopen landinrichtingsprojecten op Schou wen en in Zeeuws-Vlaanderen ver traging op, terwijl andere projecten onder druk komen te staan. Het mi nisterie heeft dit jaar 4,76 miljoen euro beschikbaar, terwijl de pro vincie voor 6,7 miljoen aan wer ken wil uitvoeren. Voor de landin richting Oud-Vossemeer is de volledige 350.000 euro al beschik baar gesteld. Voor Poortvliet komt 95.000 euro van het rijk, terwijl derden 5000 euro moeten ophoes ten. Dijkverzwaringen zullen op kortere termijn moeten plaatsvinden dan eerder werd aangenomen. Aanlei ding is een rapport van de techni sche adviescommissie waterkerin gen Hieruit blijkt, dat de golfbelasting langs de Nederlandse kust veel hoger is dan tot nu toe werd aangenomen. Waar verzwa ring tot nu toe nog tientallen jaren ver weg leek, zal dat nu vroeger aan de orde zijn, maar hoeveel vroeger, is nog niet bekend. Dijkgraaf W.A. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden zei dat maandagavond in de algemene vergadering. Het rijk heeft zeven zwakke schakels aange wezen, waaronder de Nolledijk bij Vlissingen en de duinenkust bij de aanzet van de Brouwersdam op Schouwen. Het rijk heeft van 2006 tot en met 2016 een bedrag van 718 miljoen euro ter beschikking gesteld voor de aanpak van deze zwakke schakels. Gosselaar was blij met die voortvarende aanpak, maar aan de andere kant heeft de publicatie van de nieuwe inzichten bij het publiek tot meer onrust geleid dan nodig was. De periode waarin dat gebeur de - herdenking van de Ramp van 1953 - noemde de dijkgraaf 'hoogst ongelukkig'. Hij had ook kritiek op het feit dat alleen de Noordzeekust is bekeken en niet de Ooster- en Westerschelde. „Het is niet accepta bel dat we tot 2006 of 2011 moeten wachten tot we ook voor de Ooster en Westerschelde goede, realisti sche randvoorwaarden hebben ge baseerd op de laatstste inzichten", aldus Gosselaar. Rechten en keuzes. Onder deze naam is in opdracht van de provincie een cursus ontwikkeld voor mensen met een verstandelijke beperking. Daarin is er aandacht voor gezinsle ven, wonen, werken, besteding vrije tijd en zorgaanbod. Leskisten zijn aangeboden aan onder meer Het Gors, Philadelphia en Siloah. Op de jaarlijkse brandweeravond in Meulvliet werd zaterdagavond af scheid genomen van J.J. Hage van de blusgroep Sint-Maartensdijk, J.G. Elenbaas van de blusgroep Sint-Annaland en van U.H. Eskes van de blusgroep Tholen (afwezig). Hage was 29 jaar en vijf maanden bij de brandweer en is op 1 november eervol ontslag verleend. Hij begon in 1973 als aspirant brandwacht en klom op tot hoofdbrandwacht in 1990. Elenbaas moet om gezondheidsre denen het korps op 1 maart verlaten. Hij diende 12 jaar en 8 maanden bij de blusgroep Sint-Annaland en was vanaf 1 januari 1999 hoofdbrand wacht. Zijn collega's uit Sint-Anna land gingen staan en applaudisseer den toen Elenbaas van het podium terug naar zijn zitplaats ging. Hij kreeg een herinneringsmedaille. Ook voor A.D. Koopman uit Sint- Maartensdijk en P. Verwijs uit Sint- Philipsland (25-jarig jubileum) wa ren er medailles, evenals voor D. Gaakeer en J.P. Schoneveld van de blusgroep Tholen, J.G. Elenbaas en J. Moerland van de blusgroep Sint- Annaland voor hun 12,5-jarig jubi leum. Diploma's waren er voor de instruc teurs H. Stoutjesdijk en G. Vermaas van de blusgroep Sint-Maartensdijk en M.A. van Duuren uit Sint-Phi- lipsland. J. Dorst (Sint-Maartensdijk) werd bevorderd tot brandmeester, G.M.G. Janssen (Stavenisse) tot on derbrandmeester, A. de Jonge en A. Stolk (Sint-Maartensdijk) en J. Klippel en P. Vlot (Stavenisse) tot hoofdbrandwacht. Brandwacht eer ste klasse werden K.M. van der Est (Sint-Maartensdijk), M. Beeke, A.A. Heijboer, M.J. Neele, Patrick Priem (Stavenisse) en M.C. van der Est (Sint-Philipsland). Het diploma brandwacht werd uit gereikt aan W. van der Maas (Tho len), K.M. van der Est en P. Potter (Sint-Maartensdijk), J.B. Ponsteen (Stavenisse), T.C. van Iwaarden en J.A. Knuist (Sint-Annaland) en M.C. van der Est (Sint-Philipsland). Het certificaat verkenner gevaarlij ke stoffen ging naar C.J. van der Graaf en H. Roozendaal (Stavenis se). Hulpverlener werd L.H.M. van Duuren (Sint-Philipsland) en het certificaat pompbediener was er voor J.P van der Welle (Tholen), H.M. Vos en J. Polderman (Stave nisse). Voorzitter E. Hage (links vooraanin gesprek met J. v. Dalen, was maandag bij de waterschapsvergadering en donderdag bij zijn eigen jaarvergadering. Volgens gastspreker prof. dr. C.M.J. van Woerkum zijn milieuorganisa ties de natuurlijke partner van de boer. Alleen door een goed relatiebe heer kan de agrarische sector het huidige imago verbeteren, betoogde de hoogleraar communicatiemanagement van de Landbouwuniversiteit in Wageningen dinsdagavond op de jaarvergadering van de ZLTO afde ling Tholen. Juist aan het begin van de bijeenkomst was voorzitter E. Hage nog uit zijn slof geschoten richting de natuurvereniging Tholen. Oorzaak van het meningsverschil: de voorgenomen jacht op reeën in de gemeente. Hage pleitte voor het verlenen van een afschotvergunning. „Grote schades in de fruitteelt zijn voor ons onverteerbaar." Hage benadrukte dat hij hechtte aan een goede verstandhouding met de natuurvereniging. Hun recente standpunt om jagers in de gaten te houden was de ZLTO-voorzitter echter tegen het zere been. „We constateren dat er regelmatig reeën ontsnappen uit natuurgebieden. Hierdoor wordt ernstige schade toe gebracht aan de fruitteelt. Ze komen buiten hun natuurlijk leefgebied en zijn daardoor uiterst gevaarlijk voor de verkeersveiligheid. Door de na tuurvereniging is de indruk gewekt dat jagers graag schieten. Het tegen deel is waar. De wildbeheereenheid schakelt specialisten in om dit kar wei te klaren. Ook na het verlenen van een afschotvergunning zal te rughoudend worden opgetreden. Gezien de schades moet de afschot vergunning verleend worden." Ook op andere fronten lijken de ZL TO en de natuurorganisaties nog ver uit elkaar te liggen. Bij de rond vraag vroeg J. Mol aandacht voor de ontwikkelingen rond de vogel en habitatrichtlijn. De richtlijnen zijn volgens hem een ramp voor de boer. „We mogen steeds minder aan de grenzen van het eiland. En dan zijn er nog figuren die de huidige grens van vijftig meter willen op rekken naar een kilometer of meer." Goed nieuws was er te melden over het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied. Overleg met verantwoor delijk wethouder K.A. Heijboer had Hage geleerd dat het concept nog voor de zomer op tafel ligt. Een eer dere versie werd door de gemeente vorig jaar teruggetrokken, na ernsti ge kritiek uit onder andere de agra rische sector. De ZLTO werd toen in een te laat stadium geïnformeerd en had nauwelijks tijd om te reageren. Zo ver zal het dit keer niet komen, aldus Hage. „Voordat b. en w. het concept aannemen, is er overleg toegezegd met de klankbordgroep, waarin de landbouw vier vertegen woordigers heeft." Het bevreemdde L. de Oude dat de klankbordgroep in de tussentijd niet door de ge meente is geconsulteerd. Hage zei echter positief gestemd te zijn. „Ik heb geen zin om al teveel nadruk te leggen op fouten in het verleden. We hebben vertrouwen in de toe komst." Ook de aanwezige wethouder W.C. van Kempen geloofde in een vlotter verloop van het traject. J. Akker mans onderstreepte de noodzaak van een snelle besluitvorming. „We moeten de snelheid erin houden. Anders komen we in tijdnood." W.C. van Nieuwenhuijzen hoopte dat de gemeente de in te brengen zienswijzen ditmaal netter zou be handelen. „Bij de vorige ronde heb ben we enkel een ontvangstbevesti ging gehad." Hage zei te verwachten dat er bij de komende inspraakronde minder kritiek zal zijn. „Als het goed is, is in het nieu we plan rekening gehouden met de destijds gemaakte opmerkingen." Op bestuurlijk vlak ondergaat de ZLTO afdeling Tholen enkele wij zigingen. W.C. van Nieuwenhuij zen was tussentijds aftredend en niet herkiesbaar. De twee jaar gele den verkozen Van Nieuwenhuijzen aanvaardde onlangs een functie bij de Dienst Landelijk Gebied die zich niet laat verenigen met het be stuurslidmaatschap. Ook is hij druk in de weer als secretaris van de BAM, een organisatie die zich inzet voor het verbeteren van de afzet van akkerbouwproducten. P.J. Abrahamse uit Poortvliet werd bij acclamatie gekozen als zijn opvol ger. Hage was blij met de entree van Abrahamse. „Hij straalt de jeugd uit en daar zoeken we naar." Hage maakte zich wel zorgen over de invulling van de posten in het dagelijks bestuur. Voor de vorig jaar teruggetreden vice-voorzitter C. van Dalen is nog altijd geen op volger gevonden. Penningmeester J. de Jager neemt de honneurs voor lopig waar. In de kascommissie werd S. de Jong uit Scherpenisse opvolger van de aftredende N. Ver- mue. De jaarrekening 2002 werd door de leden en de financiële com missie zonder commentaar in orde bevonden. Als aanvulling op het jaarverslag deelde secretaris R. Punt mee dat de p.r.-commissie, vanwege het succes van vorig jaar, zaterdag 24 mei opnieuw een boot tocht voor de leden organiseert. Voorzitter Hage bracht de nieuwe waterschadeverzekering LTO AquaPol onder de aandacht. Binnen nu en 2007 zullen er 25 Thoolse brandweermannen opge leid worden tot brandweerchauffeur. Dat is een nieuw diploma dat zater dagavond voor het eerst werd uitge reikt aan W. Riedijk van de blus groep Tholen en A. Kempeneers van de blusgroep Sint-Philipsland. Het chauffeursdiploma is vanaf 1 juli 2002 verplicht gesteld. In een overgangsperiode van vijf jaar moe ten alle chauffeurs die daarvoor in aanmerking komen een praktijk- en theoriecursus volgen. Dat zijn er voor het Thoolse korps 25. Een en ander hangt samen met juri dische gevolgen na ongevallen met brandweerwagens in de grote ste den. Een brandweerwagen is een voorrangsvoertuig dat door andere weggebruikers voorrang moet wor den gegeven, maar de brandweer mag zelf geen voorrang nemen. Ge beurt dat wel, dan kan de brandweer worden vervolgd. Dat is in een aan tal gevallen gebeurd. Om chauffeurs beter te scholen, is de nieuwe opleiding in het leven ge roepen. Wet- en regelgeving spelen een belangrijke rol in de theorie. De kennis die de chauffeur van het voertuig moet hebben, is vergelijk baar met de kennis van een vracht wagenchauffeur. Tijdens de prak tijktraining moet de aspirant chauffeur in het eigen verzorgings gebied testrijden. W. Riedijk (links) van de blusgroep Tholen enA. Kempeneers van de blusgroep Sint-Philipsland zijn de eersten die het chauffeursdiploma behaalden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens De Feijter zit veel vast aan de overgang van de alarmcentrales (zowel brandweer als ambulance). „Nu hangen we nog steeds volledig op Brabant, maar er komt een mo ment dat de hele cluster van activi teiten in één keer overgaat naar Zeeland." Voor het zover is moeten eerst een hoop zaken geregeld wor den, zoals het invoeren van de alarmprocedures en uitrukvoorstel- len in de computers van Zeeland, het aanpassen van de alarmerings zenders en alarmontvangers, het overzetten van de telefoonverbin ding van 1-1-2 van Tilburg naar Middelburg, het aansturen van waarschuwingssirenes vanuit het Zeeuwse en het doorgeven van au tomatische brandmeldcentrales van bedrijven van Roosendaal naar Middelburg. Burgemeester W. Nuis noemde de gevolgen van de overgang naar Zeeland voor de brandweer, ambu lance en de gemeentelijke rampen bestrijding groot. Hij onderstereep- te het belang dat het college hecht aan een goede organisatie van de brandweer en de rampenbestrij ding. Ook materieel zoals nieuwe uitrukpakken, laarzen en hand schoenen. Hij stond ook even stil bij de bran den en ongevallen van vorig jaar, maar ook bij het bestrijden van de wateroverlast in Sint-Annaland waar tweemaal dompelpompen zijn ingezet. Hij vond het prima dat de brandweerlieden daar in actie waren en geen kou hoefden te lij den omdat ze goed zijn gekleed, maar zelf stond hij daar te 'vernik kelen' van de kou, zo vertelde hij aan de 188 aanwezigen in de grote zaal. Na vijf minuten kreeg hij een jas en helm (met de B van burgemees ter) uitgereikt van de blusgroep Tholen. Eenmaal de jas aan, bleken de mouwen aan de korte kant, maar Nuis hoopt dat dit pak nu voortaan in de wagen ligt als hij weer de kou in moet om poolshoogte te nemen. De blusgroep Tholen heeft voor de duikploeg nu de beschikking over een Ford-Transitbus. De aanschaf was nodig om de tankautospuitwa gen te ontlasten. Het team heeft nu een eigen vervoermiddel. De Feijter noemt het een winst punt, juist omdat het duikteam re gionaal opereert en de brandweer wagen daarmee voor het eigen verzorgingsgebied beschikbaar blijft. Voor de bus waarin twee stoelen speciaal voor duikers wor den geplaatst, is in de kazerne geen ruimte. Daarom wordt de wagen bij een particulier bedrijf op het in dustrieterrein Noord gestald. De blusgroep Sint-Maartensdijk krijgt dit jaar nieuw gereedschap. Een zwaardere hydraulische schaar (om stijlen van auto's door te kun nen knippen) en een pedaalknipper. Deze apparatuur wijkt af van het gereedschap in de andere brand weerwagens die allemaal uitgerust zijn met hulpverleningsgereed schap. De blusgroep uit de smal- stad rukt bij hulpverlening altijd uit als 'tweedelijns zorg.' Het Thoolse brandweerkorps is vo rig jaar 99 keer gealarmeerd. Van de bijna honderd gevallen bleken er echter 20 loos alarm te zijn. Blijven 79 uitrukken over. In veertig geval len betrof het een brand, 39 keer ging een van de groepen er op uit om hulp te verlenen bij ongevallen. Het voertuig van Sint-Maartensdijk rukte 41 maal uit, Tholen 39 keer, Sint-Annaland 17, Sint-Philipsland 15 en Stavenisse 5 maal. Twee maal verleende de brandweer assistentie aan de brandweer in de gemeente Bergen op Zoom, een keer bij blussen, een andere keer met een meetploeg voor de waar- schuwings- en verkenningsdienst bij General Electric. Commandant J. de Feijter is 57 keer ter plaatse geweest. In 15 gevallen was ook de regionaal officier van dienst ter plekke. De ladderwagen uit Bergen op Zoom is tweemaal in gezet, waarbij een keer in de Bloe- menlaan om een poes uit een boom te halen. Verder is twee keer een dompelpomp ingezet en werden driemaal duikteams opgeroepen uit andere gemeenten. Dure imagocampagnes zijn weggegooid geld. Op de tractor blijven zitten en klagen heeft al helemaal geen zin. Alleen een constructieve houding richting milieuorganisaties, politiek en media kan er voor zorgen dat de samenleving positiever over de agrarische sector gaat denken. Dat was dinsdagavond op de jaarvergadering van de ZLTO Tholen de prikkelen de conclusie van gastspreker C.M. J. van Woerkum, hoogleraar commu nicatiemanagement aan de Landbouwuniversiteit van Wageningen. „Een goed relatiebeheer is ongelooflijk belangrijk. Als boer moet je gaan dealen met belangenorganisaties, of je wilt of niet. We zijn volledig af hankelijk van onze omgeving, van de markt en de maatschappij." Gastspreker Van Woerkum ging in op de invloed die communicatie heeft op het imago van de agrarische sector. De hoogleraar prikte tijdens zijn inlei ding de nodige ballonnetjes door. De consument bestoken met positieve verhalen uit de landbouw heeft vol gens hem geen enkele zin. „Mensen ontvangen nooit. Mensen maken er zelf maar wat van. Overdracht van in formatie helpt niet. De consument heeft een hoofd vol beelden, hij heeft geen idee van de werkelijkheid. We hebben met z'n allen een totaalindruk van de dingen, zonder dat we er veel van afweten. Mensen vullen in, de rest fantaseren ze er zelf bij." Volgens Van Woerkum valt de kloof van kennis tussen producent en con sument niet de dichten met mooie verhalen. De consument heeft vast omlijnde ideeën over zaken als die renwelzijn, natuur, voedselveiligheid, landschap en milieu. De kritiek uit de samenleving afdoen als onzin, werkt volgens Van Woerkum averechts. „Politiek en media voelen de publieke opinie feilloos aan. Een negatieve houding leidt tot het aanpakken van de boer. Regels komen over regels, zoals het de laatste dertig jaar ook ge beurd is. Deze houding, hoe begrijpe lijk ook, is niet heel slim." Onderhandelen en de opinie bespelen met promotiecampagnes werkt even min. „Bij deze houding ligt het initia tief nog altijd bij de andere partij. Je kunt dan als boer de regels hoogstens wat praktischer maken, of enig uitstel afdwingen. Het zijn alleen tijdelijke overwinningen. Het publiek bewer ken met slimmigheidjes lukt ook niet. We moeten onze plek in de markt en de maatschappij verdienen. Dat be reik je enkel door zelf initiatieven te nemen in de keten van belangenorga nisaties. De boer moet ervoor zoigen dat de milieuorganisaties positieve dingen gaan zeggen over de sector. Die groepen worden geloofd door het grote publiek, meer dan de overheid of de industrie of de agrarische sector. Hoe bereik je dat? Door te luisteren naar de ander en je te verdiepen in zijn beweegredenen. Het is een pro ces van leren van twee kanten." Vol gens Van Woerkum moet ook de ZL TO het zich aantrekken dat het imago van de boer onder druk staat. „De ba sis van de contacten ligt in de regio. De ZLTO zou meer kunnen doen om de mensen in de regio erbij te betrek ken. Discussies op nationaal niveau staan meestal ver van de praktijk. Het geluid klinkt hol als het niet in de re gio gehoord wordt. Ook moet er bo venop het politieke proces worden gezeten. Er moet voorkomen worden dat types zoals Brinkhorst minister van landbouw kunnen worden." Leden van de Christengemeente Tholen gaan in de nacht van vrijdag op zaterdag buiten slapen om een project voor straatbendes in Bolivia te steunen. De 24 deelnemers laten zich sponsoren en hebben niet meer dan een kartonnen doos en een stuk landbouwplastic om de nacht door te komen op de voormalige oesterputten in Tholen. De opbrengst gaat naar Mission Aduiam van de Nederlandse Fineke Janssen. Janssen woont en werkt al negen jaar in de hoofdstad La Paz waar ze twee opvanghuizen heeft, eentje voor al leenstaande moeders en eentje voor jongens en jongemannen. Ze zijn af komstig uit straatbendes. De mees ten zijn verslaafd en krijgen er een afkickprogramma. De Nederlandse is ook actief op scholen waar ze les geeft over preventie van drugs en al cohol. De Christengemeente wil haar werk steunen. De zendelinge heeft een minibusje nodig om de straat bendes te kunnen bezoeken en voor het vervoer van kleding, voedsel en medicijnen. Ook aan bijbels en mu ziekinstrumenten is behoefte. Het zijn vooral jongeren die een nachtje in de Thoolse buitenlucht willen doorbrengen. De jongste deelnemer is de 10-jarige Tamar Griffioen uit Poortvliet, de dochter van de con tactpersoon van deze sponsoractie F. Griffioen. „We hebben de deelne mers gevraagd om een alternatief on derkomen te gebruiken. Een karton nen doos met een stuk landbouwplastic zodat we een beetje ervaren wat straatkinderen elke nacht ervaren." De slapers kunnen op het terrein van scouting Heenen- trecht op de voormalige oesterputten vanaf 19.00 uur hun dozen uitvou wen. Van 19.30 tot 24.00 uur is er een kampvuur. Daarna is het de be doeling dat er tot 7.30 uur geslapen wordt. Mocht het te koud worden, dan kunnen de deelnemers gebruik maken van een van de lokalen van de scouting om zich even op te warmen. Het bedrag dat met de sponsoractie bijeen wordt gebracht, wordt ver dubbeld uit de zendingskas van de gemeente, maar er is ook een ver zoek ingediend bij de Wilde Ganzen die dergelijke initiatieven steunt. Thoolse automobilisten die zich aan de snelheid houden worden toegelachen, hardrijders wacht een boze blik. Zo werkt het digita le snelheidsbord dat de gemeente heeft aangeschaft. Vanaf maandag staat het twee weken in de Jhr. Van Vredenburchlaan in Tholen, daarna zal het door heel de ge meente gaan rouleren. Het bord heeft een opvoedkundige functie: veel automobilisten rijden onbe wust te hard en worden daarop ge attendeerd, zodat ze hun snelheid kunnen aanpassen. Behalve de glimlach of de boze blik ver schijnt de snelheid van de be treffende auto in beeld. Een sanc tie in de vorm van een bekeuring zit er niet aan vast. De meerderheid van het dagelijks bestuur van het waterschap wilde de tweejarige proef met zoet water uit stellen, maar volgens een amende ment van L.J. Klompe moesten de vergaande verwachtingen die bij Thoolse boeren gewekt waren, maar eens waargemaakt worden. J. Kod de, D. Vos en M. Rijk steunden dat amendent, dat uiteindelijk met 22 te gen 10 stemmen werd aangenomen. De hoofdingelanden met bindingen met de agrarische sector en de SGP stemden voor, hun collega's die een sterke verwantschap hebben met na tuur- en milieuorganisaties waren te gen, evenals de db-leden drs. A.W. van de Hoef, J. Hoekman en A. Ruij- tenberg. Van de hoofdingelanden van de categorie bedrijfsgebouwd stem den er 3 van de 5 tegen. De andere tegenstanders kwamen vooral uit de categorie ingezetenen, op een enke ling van gebouwd na. Van de vier in dieners van het amendent kwamen er 3 uit de categorie ongebouwd en 1 van ingezetenen. De twee Thoolse hoofdingelanden drs. P.M. van den Dorpel en Chr. Koopman waren met gezworene J.L.C. Mol voor de proef. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hoe vervelend uitstel voor de betrok ken ook is, bewust risico's aangaan met de voedselketen ging R.J. Soer toch te ver. De dijkgraaf zei, dat met 12 boeren contracten waren gemaakt, waarbij er geen aansprakelijkheid zou zijn in verband met blauwalgen. „Wij kunnen aansprakelijkheid echter nooit vermijden." Doorspoelen blijkt een oplossing te zijn voor de blauwalgen- problematiek, maar de dijkgraaf had zijn twijfels of rijkswaterstaat daar al in de zomer mee kan beginnen. Ge zien de verdeeldheid over de inlaat van zoet water wilde hij er heel zorg vuldig mee omgaan. Daarom is de in spraakverordening van kracht, waar bij het ontwerp-besluit eerst voor belanghebbenden ter inzage ligt. In de april-vergadering kan de algemene vergadering van het waterschap, af hankelijk van eventuele bezwaren, dan een definitief besluit nemen. Ook de kostenverdeling van de watermon sters en controles wordt dan vastge steld. Gezworene A. Ruijtenberg merkte na afloop op, dat de Thoolse boeren 'deze slag wel hadden gewon nen, maar nog niet de oorlog'. ZLTO- voorzitter Hage zei echter te hopen, dat ook bij de komende procedure het gezond verstand zou wiqnen. De Thoolse gezworene J.L.C. Mol, die samen met mevr. S.M. van 't Westeinde in het dagelijks bestuur een minderheidsstandpunt innam, stelde dat zoet water voor jonge boe ren in hun economische bedrijfsvoe ring onmisbaar is. „Het landbouwont wikkelingsplan dat voor Tholen is gemaakt, geeft zoet water als nood zaak aan. We moeten de zaak daarom niet op slot doen door de proef een jaar uit te stellen. Persoonlijk ben ik niet bang voor negatieve gevolgen", aldus Mol. Zijn collega Van 't West einde sloot zich daarbij aan. „Het wa terschap heeft verwachtingen gewerkt en er is goed overleg geweest met alle betrokkenen. De brief van rijkswater staat heeft roet in het eten gegooid. Treden de blauwalgen eerder op dan juli/augustus, dan hebben we pech ge had", aldus mevr. Van 't Westeinde. Mol was blij met de goede afloop. „En met name met het grote draag vlak in de algemene vergadering. Een stemverhouding van 22-10 is alleen maar een ondersteuning voor ons minderheidsstandpunt in het dagelijks bestuur." Dat er nu nog een inspraak procedure komt, was voor Hage een verrassing, want dat kan weer vertra ging opleveren. „Inspraak is een hob bel die genomen moet worden", zei Klompe. „De volgende algemene vergadering van 14 april is aan de late kant, maar het is nog niet te laat om nog dit vooijaar met de zoet-water- proef bij Tholen te beginnen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13