'Thema dat trekt' Risico besmetting door blauwalgen Adrie Quaak krijgt boek over de Ramp Kritiek op het opschorten van de proef met zoet waterinlaat Meerderheid waterschap tegen uitstel zoet water Winkeliers hebben niets aan Lidl in het centrum Voedselveiligheid in geding Vrees voor blauwalgenagrarische fractie komt met amendement Donderdag 13 februari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Twee Tholenaren bij Requiem 1953 In Tholen niet gelukt Strontkarren Het inlaten van blauwalgen uit het Zoommeer in de wa terlopen van de Thoolse polders dit jaar, vergroot de kans op een bloei van de giftige bacteriën in het voedsel rijke polderwater in 2004. Ook als er in dat jaar geen nieuw water wordt aangevoerd. Dat komt omdat de blauwalgen in de waterbodem kunnen overwinteren. Dat schrijft het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuw se Eilanden in een toelichting op het voorstel om de proef met zoetwaterinlaat op te schorten. - y Dankzij foto als meisje in Ahoy-hal Duikers vervangen De tenoren Han Wesdorp en Piet van Zijst uit Sint-Maartensdijk heb ben in het Zeeuws Philharmonisch Koor meegewerkt aan Requiem 1953, een muzikaal monument bij de vijftigste herdenking van de wa tersnoodramp. De compositie van Douwe Eisenga werd zeven keer in tien dagen uitgevoerd en trok meer dan 3000 bezoekers. Douwe Eisenga werd gelardeerd met teksten van de Engelse dichter Christopher Levenson, de Russische dichter Vasili Zjoekovski, Thomas van Celano (één van de eerste disci pelen van Fraciscus van Assisi) en de Domicaanse boeteprediker Hier- onymus Savonarola. Behalve het Zeeuws Philharmonisch Koor werk te ook het Zeeuws Orkest aan het programma mee o.l.v. Joan Berkhe- mer, die sinds 1998 chef-dirigent is en een internationale reputatie heeft als violist. De alt Simone Veder was de solist. Zij zong niet alleen, maar droeg ook teksten voor. Wesdorp en Van Zijst werkten zo sa men met beroepsmusici, zowel in het koor als het orkest. Voor hen niet nieuw omdat ze bij opera's in Ahoy te Rotterdam al eer der met professionals zongen. „Het was prima om te doen, maar wel druk: zeven concerten in tien dagen. En tussendoor op zaterdagmiddag ook nog de herdenking in de N.H. kerk van Stavenisse met het Smal- stads mannenkoor en de normale re petities. Het is dus wel genoeg ge weest, maar aan de andere kant is het ook weer jammer dat het voorbij is. 't Was een geslaagd project en een mooie finale in zo'n monumen tale kerk die helemaal vol is." Requiem 1953 werd in alle Zeeuw se regio's uitgevoerd, behalve op Tholen. Volgens Piet van Zijst was dat eerst wel de bedoeling, maar lukte het niet om een geschikte ac commodatie te vinden. Van de con certen in Vlissingen en Goes zijn opnamen gemaakt om dit voorjaar een c.d. uit te brengen. Zaterdagavond was de finale in de Grote Kerk te Goes, waar 700 luiste raars op af kwamen. Eén van de drukst bezochte concerten van de reeks die in Middelburg begon en via Zierikzee, Zevenbergen, Terneu- zen, Rotterdam en Vlissingen in Goes eindigde. „De Ramp is een thema dat trekt", concludeert Piet van Zijst. Onder de vele belangstel lenden waren o.a. ook commissaris van de koningin Van Gelder en de uit Scherpenisse afkomstige schrij ver Kees Slager, die zitting heeft in de raad van toezicht van de stichting Zeeland Nazomer Festival, organi sator van Requiem 1953. Wesdorp en Van Zijst, beiden lid van het Smalstads mannenkoor, waren uitgenodigd om mee te doen in het uit 63 leden bestaande Zeeuws Phil harmonisch Koor. Dat is geen ver eniging, zoals de meeste zangkoren, maar een projectkoor. „Je wordt op geroepen als er een project is", legt Van Zijst uit. „In 1998 hebben we meegedaan aan een opera en nu aan Requiem 1953. In september zijn de eerste repetities begonnen o.l.v. Jan Hut, regiodirecteur van de Zeeuwse muziekschool, die zelf bij de bassen zingt. Totaal acht repetities hebben we gehad in Middelburg en Vlissin gen en de componist was daar zeer nauw bij betrokken. Hij bracht ter plaatse nog wijzigingen aan. In het stuk zaten ritmes uit de moderne muziek, een beetje popachtig." Het Requieum 1953 bestond uit ne gen delen, waarbij de muziek van Een meerderheid van de commis sie waterbeheer van waterschap Zeeuwse Eilanden is tegen uitstel van de tweejarige proefperiode voor het zoetwaterplan Tholen. Zes hoofdingelanden stemden te gen uitstel, drie legden zich neer bij de meerderheid van het dage lijks bestuur, die vooralsnog 1 jaar bedenktijd wil. Tegen uitstel waren voorzitter L.J. Klompe, M.C. Remijnse, M. Sinke, M.J. Rijk, W. de Visser en D. Vos. De voorstanders van uitstel waren F.A.A. Kramer, R.H.D. Lambeck en R.J. Soer. Dijkgraaf Gosselaar noemde het blauwalgprobleem als reden voor het uitstel met 1 jaar. Met rijkswaterstaat is overleg ge pleegd en uit literatuuronderzoek is duidelijk geworden, dat bij het af sterven van blauwalgen een gif af gescheiden wordt. En dit gif vormt een bedreiging voor de waterkwali teit en heeft direct risico's voor mens, dier of daarmee in aanraking komende landbouwproducten. Vos en De Visser benadrukten, dat het om een proef gaat die goed gecon troleerd kan worden. Zij wezen op een mededeling van hoofd waterbe heer J. Dees, dat de sporen van de blauwalg niet tot bloei zijn geko men. „De partijen weten waar ze aan toe zijn. Als het waterschap zich nu terugtrekt, dan is zij geen partij meer", aldus Rijk en Sinke. Soer en Kramer vonden echter, dat er onno dig veel risico's aan kleven en Lam beck waarschuwde voor de vele kosten die controle met zich mee brengt als de proef toch doorgaat. De dijkgraaf antwoordde, dat de fi nanciële gevolgen daarvan inder daad nog niet bekend zijn. Dar moet nog onderzocht worden, evenals de juridische gevolgen. Gosselaar ver wachtte ook niet, dat rijkswaterstaat binnen 1 maand een doorspoelproef voorbereid kan hebben. De algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden neemt maandagavond een beslis sing over het voorstel. Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden wil de proefperiode voor het inlaten van zoet water op Tholen voor de land bouw met eén jaar opschorten. Reden is het advies van rijkswaterstaat die vreest dat er met het zoete water in mei en juni ook giftige blauwal gen in de polders terechtkomen. Voorzitter E. Hage van de ZLTO afde ling Tholen en Sint-Philipsland heeft er geen woorden voor. Maandag neemt de algemene verga dering een besluit over het uitstellen van het experiment, maar de agrari sche fractie dient een amendement in om toch dit jaar te beginnen. Be stuursleden van de ZLTO worden opgeroepen maandagavond naar Goes te gaan om op de publieke tri bune het amendement te ondersteu nen. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden maakt met het voorstel tot uitstel een ommezwaai want in de cember werd nog besloten om dit jaar met de proef te starten. De boe ren en tuinders in het gebied van 1300 ha. waren al volop met de voorbereidingen bezig. Het voorstel valt hen 'koud op het dak.' De proefperiode zou dit jaar en het vol gend jaar lopen. Maar na het raad plegen van rijkswaterstaat, heeft het waterschapsbestuur gemeend hierop terug te moeten komen. 'Voor de waterkwaliteit moet het in laten van water waar mogelijk gifti ge blauwalgen in voorkomen, tot een minimum worden beperkt', al dus het bestuur. Het komende jaar zal gebruikt moeten worden om van rijkswaterstaat te horen hoe het pro bleem van de algengroei in het Vol kerak-Zoommeer moet worden op gelost. Dezelfde instantie heeft echter ook al laten weten dat de pro blemen niet snel zullen verminde ren. ,De blauwalgen vormen een se rieus probleem, ook voor het polderwatersysteem op Tholen.' Het besluit van het dagelijks bestuur is echter niet unaniem, zo blijkt uit de toelichting bij het voorstel voor de algemene vergadering. ,De risi co's van waterinlaat uit het Volke rak-Zoommeer voor de waterkwali teit van onze watersystemen worden door ons vooralsnog te groot ge acht. We hebben derhalve in meer derheid besloten om de besluitvor ming tot het aangaan van een mogelijke proefperiode vooralsnog met een jaar op te schorten.' Het be stuur vindt de risico's van waterin laat voor de waterkwaliteit in de Thoolse waterlopen te groot. Het voorstel behelst ook dat voor het opzetten van een hoger zomer- peil in Tholen en Sint-Philipsland in het voorjaar 'zo weinig mogelijk zoet water wordt ingelaten', name lijk niet meer dan strikt noodzake lijk is voor het peilbeheer. Volgens voorzitter Hage is het voor stel heel teleurstellend. „Vanaf het bekend worden van dit onheuglijke nieuws zijn we met de zaak bezig. Er zijn geen woorden voor te vin den. De bestuursleden worden op geroepen naar Goes te gaan om de agrarische fractie in de algemene vergadering te ondersteunen. Het leeft heel sterk. In het landbouwont wikkelingsplan was een van de aan bevelingen om zoet water in te la ten. We waren zielsgelukkig dat drie ondernemers, Edwin Rietkerk, Jo- han van der Wel en Jan van Dalen het voortouw namen voor het plan. Ze hebben het op een voortreffelijke manier op poten gezet en dan krijg je dit." Volgens Hage betekent een jaar uit stel een enorme terugval in de be drijfsvoering. Bovendien vindt hij dat het bestuur 'gezochte argumen ten' gebruikt. „Er wordt gewezen op vogelsterfte. Wij betreuren elke vo gel die dood gaat, maar er is geen enkel verband aangetoond tussen de sterfte van de vogels en de blauwal gen." Bovendien zijn volgens de voorzit ter in het contract dat de grondge bruikers van het waterschap zouden moeten ondertekenen, alle risico's uitgesloten. „Als er gevaar voor blauwalgen dreigt, dan wordt de zoetwaterinlaat stopgezet. Dit wordt nu door het waterschap eenzijdig gedicteerd. We moeten het maar slikken terwijl er al zoveel veilig- heidsloten waren aangebracht." Namens de categorie ongebouwd is J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk als enige uit het gebied Tholen en Sint- Philipsland lid van het dagelijks be stuur. De gezworene laat zich niet uit over wie in het d.b. voor en wie tegen het voorstel is. „Maar ik ver wacht wel een amendement vanuit de algemene vergadering en ver wacht ook een stemming. De alge mene vergadering zal uiteindelijk beslissen." Het indienen van een amendement is in de gemeenteraad van Tholen na de invoering van het duale stelsel heel gebruikelijk ge worden, maar in het besturen van het waterschap komt het zelden voor. „Nee, inderdaad, het komt niet vaak voor maar het kan wel. Daar zijn reglementen voor. We zul len afwachten hoe er gereageerd t Het waterschap loopt volgens het dagelijks bestuur een groot risico bij de inname van het water dat 'ei genlijk voortdurend besmet is met deze blauwalgen, al dan niet in een zichtbare vorm.' De blauwalgen (cyanobacteriën) zijn ongewenst in een watersysteem omdat ze giftige stoffen afscheiden bij het afsterven. Deze stoffen komen in het water en hebben wekenlang een schadelijk effect op allerlei levende organis men in het polderwater. Ook wordt het water ongeschikt als drinkwater voor dieren en kan het huidklachten, allergieën en prik kende ogen veroorzaken bij men sen. Voor zwemwater zijn strenge advieswaarden opgesteld, waardoor het bij de Speelmansplaten de afge lopen jaren verboden was te zwem men, aldus het dagelijks bestuur. Er zijn bij beregening van gewas sen ook risico's voor boeren en tuinders doordat de stoffen op de huid kunnen komen of via inade ming van nevelwater. Het berege nen van gewasssen heeft ook risi co's voor de voedselveiligheid omdat de kans bestaat dat de schadelijke stoffen op de gewassen achterblijven. ,Het is daarbij de vraag of potentiële afnemers dan nog bereid zijn die producten af te nemen.' Verder wijst het bestuur erop dat er vorig jaar zo'n 5000 vogels de dupe van de algengroei in het Volkerak- Zoommeer zijn geworden. Ze stier ven massaal. Daarnaast komt er stank vrij als de blauwalgen afster ven, vooral op plaatsen waar de drijflagen van de bacteriën zich op hopen. Voorzitter L. Hage tweede van rechts) heeft geen woorden voor het voorstel van het waterschap om de proef in Tholen uit te stellen. Hier is hij samen met burgemeester W. Nuis en diens echtgenote op bedrijfsbezoek bij de familie Priem in Sint-Maartensdijk. Adrie Quaak-Moerland en kleindochter Samantha met commissaris van de koningin Van Gelder bij de presentatie van het fotoboek 'De Ramp Negentien winkeliers tegen super Sportlaan, lazen we in de Een- drachtbode van 30 januari. Midden standsvereniging Smalstad maakt met een achterban van 19 winke liers bezwaar tegen de komst van een discountsupermarkt (Aldi) aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Het zou de doodsteek betekenen voor het centrum van de smalstad. Men stapt naar de rechter als de ge meente een bouwvergunning ver leent op grond van artikel 19. De komst van superdiscount Lidl jui chen de middenstanders toe. Dit in het pand van de fa. Van Houte aan de Markt. Zonder in te gaan op alle mogelijk heden of onmogelijkheden op grond van artikel 19 wil ik het vol gende opmerken: 1. Lidl in pand Van Houte. Lidl in het pand van de fa. Van Houte heeft volgens de negentien winkeliers een positief effect op de bestaande winkels in het centrum. Daar geloof ik helemaal niet in. Het assortiment van Lidl bevat naast di verse soorten levensmiddelen ook veel andere artikelen. En ook regel matig veel aanbiedingen. Ik noem dan o.a. huishoudelijke artikelen, schrijfwaren, kantoorartikelen en ook kopieerbenodigheden. Or": drogisterij-artikelen, behalve medi camenten. Onder de levensmidde len veel voorverpakte vleeswaren. Van een dusdanig assortiment kan de klant veel voordeel hebben. Ook ontdekt de consument dat goede kwaliteit niet duur hoeft te zijn. De bestaande winkels in het centrum zullen hier nauwelijks enig voor deel van hebben. De meeste klanten van Lidl (uit de regio) komen met de auto. Het is de winkelwagen vul len, in de auto overladen en snel weer weg. Het assortiment van de bestaande winkels is voor die men sen weinig interessant. Ook de klanten uit Sint-Maartensdijk ko pen bij Lidl en profiteren van de di verse aanbiedingen. Dat zal men in de bestaande winkels merken. Ze ker ook in een tijd van economi sche teruggang zal de klant op de kleintjes letten. Het zal dan het be staande winkelbestand weinig ople veren. Minder omzet lijkt mij eer der het geval dan meer. 2. De verkeersproblemen Het zal zeker voorkomen dat men aan de Markt/Westvest niet of on voldoende parkeerruimte heeft. Dan moet men verder op de Markt of de Haven parkeren, dus met een volle winkelwagen de Markt over of naar de Haven. Dan in de auto, uitladen en het wagentje terugbren gen. Dan weer terug naar de auto. Dan kan men eindelijk vertrekken. Het is de vraag of de winkelwagen tjes nog wel teruggebracht worden. Dan heeft men daar nog extra per soneel voor nodig. Het wordt een chaos en een bende. Op deze ma nier is men bezig het paard achter de wagen te spannen. Dat is name lijk niet de verkoopformule van Lidl en ook niet van Aldi. Daar is het motto: alles bij de hand, snel de inkopen kunnen doen en snel weer weg. Dat zie ik bij het pand van de fa. Van Houte niet gebeuren, als Lidl daar komt. Gevolg: ergernis, tijdverlies en ongenoegen. Men komt dan niet meer terug en men gaat dan al snel naar elders, waar het allemaal veel sneller gaat en ook veel meer ruimte is. En weg is de klant en tevens de koopkracht. Dan nog de gevaarlijke toestand die men in het centrum teweeg brengt. De schuld van een verkeerd geko zen vestigingsplaats. Dan heeft men niets bereikt. Wel een hoop el lende, waar niemand iets aan heeft. 3. Bestaande winkels in centrum Ik kom veel in Sint-Maartensdijk. Dan denk ik bij enkele winkels wel eens: hoe lang nog? Dat de komen de jaren winkels hun deuren zullen sluiten, is wel zeker. Het is voor middenstandsvereniging Smalstad van veel meer belang, te kijken naar de toekomst van hun achter ban, dus de bestaande winkels. Wat kan men eerst verbeteren en aan trekkelijker maken. Ik hoop, dat men een en ander eens goed ter har te wil nemen. Nu denkt men als Lidl op de Markt komt, daar veel beter van te worden. Er is een oud gezegde: een spiering uitwerpen om een kabeljauw te vangen. Dat kan echter ook wel eens andersom zijn. Winkeliers: neem dit goed in overweging en doe daar uw voor deel mee. Daar doet u wijzer aan. 4. Aldi aan de Sportlaan Aldi aan de Sportlaan moet er ko men. Er is daar volop ruimte en parkeergelegenheid. Aldi had daar al lang moeten zijn. De komst van Aldi leeft sterk bij een groot deel van de bevolking. De familie Schot-Oudesluijs is nu bijna zes jaar bezig om Aldi op hun bedrijfs terrein te kunnen vestigen. Dat is veel te lang. Ook deze mensen heb ben recht op duidelijkheid. Niet in de trant van: wacht maar af, het komt wel goed. Het is verloren tijd. Met een slagvaardig beleid was dit nooit gebeurd. Wanneer de midden standsvereniging dat met een ellen lange procedure probeert tegen te houden, zal dat zeker niet door de bevolking in dank worden afgeno men. Het kan nog een extra nega tief effect hebben op de bestaande winkels. Omdat de bevolking dan weet, waar het deze vertragingstak- tiek aan te danken heeft. Mogelijk dat er dan helemaal geen Aldi aan de Sportlaan komt, al is dat niet te hopen, want dan blijft er niets meer over. De koopkracht verdwijnt en de klanten gaan de brug of de Oes- terdam over. De bestaande winkels prijzen zichzelf uit de markt en ver dwijnen tenslotte. 5. Groen licht gemeenteraad Voor de Aldi aan de Sportlaan is door de gemeenteraad in december het groene licht gegeven. Ik hoop, dat nu toch dat de discount snel zal zijn gerealiseerd met Boerenbond winkel e.d. Mogelijk daarnaast ook de Spar supermarkt. Tevens heb ik in de Eendrachtbode gelezen, dat autobedrijf Van Steenis en elektro- speciaalzaak Verjaal zich daar in de buurt willen vestigen. Dan heeft men al een mooi winkelcentrum in de smalstad. Laten we hopen in de nabije toekomst nog met uitbrei ding. Men zou kunnen denken aan een textielsuper, schoenenzaak, brood en banketzaak annex lunch room of bijvoorbeeld ook een dro gisterij. Dit is een hint naar be staande winkels in het centrum. Zij moeten dan ook de mogelijkheid krijgen zich aan de Sportlaan te kunnen vestigen. Het is dan wel toekomstmuziek, maar daarom nog niet onmogelijk. Een mooi winkel centrum, waar iedereen met plezier kan winkelen, is een aanwinst voor Sint-Maartensdijk en de omliggen de dorpen. Dit is hard nodig voor behoud van de koopkracht. Ge meentebestuur, toon dan ook slag vaardig beleid. En graag snel, want het is wat dat betreft vijf voor twaalf. De bevolking vraagt erom en is daarmee ook daadwerkelijk gebaat. Gemeentebestuur en middenstands vereniging zouden eens informatie moeten inwinnen in Krabbendijke, hoe fantastisch daar de Cl000 en Aldi - vooral na de komst van de laatste winkel - daar lopen. Ik hoop dat men over een aantal ja ren zal zeggen: het is goed dat er een winkelcentrum gekomen is aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk, tot welzijn van de bevolking. C. Kwaak, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. Een meisje dat ligt te slapen op een stapel kleren. Dikke jas aan, capu chon op en een stuk textiel rond haar lichaam. Deze foto staat in het boek 'De Ramp', dat de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels in februari 1953 uitgaf ten bate van het Rampenfonds. Een fotoboek met dezelfde titel zag vorige week het licht. Ook weer met een foto van dat meisje van toen, maar nu als oma met haar kleindoch ter. Adrie Quaak-Moerland uit Stavenisse kreeg in Middelburg het eer ste exemplaar van dit boek uit handen van commissaris van de konin gin W.T. van Gelder. De fotografen Gé Dubbelman en Otto Snoek trokken voor het boek het hele rampgebied door. Ze lieten de antieke uitgave overal zien, in de hoop dat mensen de afgebeelde per sonen zouden herkennen. Want in dat boek staan nergens bijschriften bij de foto's. „Dubbelman kwam hier in het dorp en liet de foto zien aan de mannen op de bank bij De Stove. Mijn vader was daar en die zei meteen dat ik dat was", vertelt Adrie Quaak. Zelf herkende ze zich niet direct, maar de gelijkenis met haar 4-jarige kleindochter Samantha Quaak is treffend. „En we zijn des tijds in Ahoy geweest." Dubbelman zette Adrie met haar kleindochter op de foto, het boek uit 1953 in de han den. En zo staan ze in het fotoboek. Daarin ook een foto van Adrie's ou ders, enkele andere beelden van Stavenisse, van Sint-Philipsland en Sint-Annaland. Adrie Quaaks herinneringen aan de Ramp zijn flarden, zegt ze. „We woonden toen in de Julianastraat, onderaan de Stoofdijk. Mijn ouders, m'n broertje van 16 maanden en ik. Ik weet nog dat we heel snel weg moesten, de dijk op. Overal hoorde je schreeuwen, roepen en huilen. Zelf huilde ik ook. Van angst denk ik." Het gezin is met het schip Cres cendo naar Rotterdam geëvacueerd. In de Volkskrant van een halve eeuw geleden is te lezen hoe in de Maasstad een menigte doodstil de komst van het schip - met 350 men sen aan boord - afwachtte. Veel Rot terdammers hadden familie op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilan den en ze verkeerden in spanning hoe die het er hadden afgebracht. In Ahoy kreeg het gezin Moerland schone kleren: „We hadden hele maal niks meer. Maar gelukkig was er in onze naaste familiekring nie mand omgekomen." Vervolgens werden ze bij een tandarts onderge bracht. „Later kwamen we aan boord bij mijn grootouders. Die la gen met hun schip in Limburg toen de Ramp gebeurde. Ze voeren in drie dagen naar Stavenisse, hoorden daar dat we in Rotterdam waren en kwamen daarheen. Vier weken zijn mijn moeder, mijn broertje en ik bij hen gebleven." De terugkeer in Sta venisse herinnert Adrie zich ook nog. „Onze kat lag in een hoge hoed te slapen. Maar de hond was dood geschoten, in verband met de vrees voor infecties. Ik weet nog dat ik dat heel erg vond, want ik speelde altijd met de hond." Vanwege de herkenning in het boek van destijds werd Adrie Quaak ge vraagd of ze het eerste exemplaar van het fotoboek in ontvangst wilde nemen. Haar kleindochter - die zo op de kleine Adrie lijkt - mocht ook meekomen naar De Drukkery in Middelburg. „Het was bijzonder. Zowel in mijn naaste familiekring als in die van mijn man zijn geen slachtoffers van de Ramp te betreu ren. Anders had ik het waarschijn lijk niet gedaan", zegt ze. Het fotoboek 'De Ramp' is een uit gave van De Verbeelding te Amster dam en bevat honderd foto's in zo wel kleur als zwart-wit. De teksten zijn van de hand van Ad Zuiderent. De foto uit het boek van 50 jaar geleden, van Adrie Moerland in de Rotterdamse Ahoy-hal. wordt." Volgens Mol heeft het waterschap inlichtingen ingewonnen bij rijks waterstaat over de problematiek van het door blauwalgen geplaagde Vol kerak-Zoommeer. „De landbouw heeft geen baat met water met al- gensoep erin. Geen mens wil blauwalgen in het water. Dat is een duidelijke zaak. De problematiek ligt er. Die kun je niet onder tafel schuiven." Het bevreemdt Mol echter wel dat er in de laagveengebieden waar veel veehouders koeien laten grazen geen probleem met blauwalgen voorkomt in het zoete water. „Ze zeggen dat de rivieren uit West-Bra bant veel voedingsstoffen bevatten uit de landbouw waardoor die blauwalgen groeien, maar daar be mesten ze de weiden ook en rijden ze er met strontkarren overheen. Ik weet niet wat het is." Mocht het voorstel niet worden aan genomen dan is er 'veel reden om extra aandacht te schenken aan het toezicht op de waterkwaliteit'. En dat zal in overleg met rijkswater staat nog moeten worden uitge werkt. Als de algemene vergadering besluit om de proef wel door te la ten gaan, dan zullen de leden ook een beslissing moeten nemen over de investeringen van 45.000 euro die nodig zijn voor het inlaten van het zoete water en het afvoeren van polderwater bij hoge neerslag. Het geld is bedoeld voor het vervan gen van drie duikers langs de Oud- Vossemeersedijk om het water beter aan te kunnen voeren. Ze zijn nu te klein. Ook voeren ze te weinig wa ter af bij extreme neerslag. En bij het gemaal in de Poortvlietsedijk moet een krooshekreiniger geplaatst worden om de afvoer uit het bema- lingsgebied van gemaal Kadijk (1780 ha) te verbeteren. Vooral in de zomer is het van belang om de 'zoutlast' in het zoetwatergebied af te leiden. E. Rietkerk uit Tholen die een van de initiatiefnemers is van het proef project wil niet te veel zeggen over het voornemen van het dagelijks be stuur. Wel dat er al volop was be gonnen met de voorbereiding van de boeren en tuinders in het gebied langs de grote watergangen. „Er was een verordening voor vijf jaar. 84 procent bleek voorstander van het op plan. Het werd ons in decem ber toegezegd. Dit valt wel koud op ons dak."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5