'Ik heb van de mensen gehouden en voelde me Sint-Philipslander' Hoorzitting geschil Betho bij provincie Verburgh 50 H Nieuw project sport, bewegen voor senioren 'Ér kwamen spontaan verhalen over de ramp' De winkel moet leeg! Kortingen tot wel Enorme belangstelling bij afscheid huisarts Van Doesburg Deurwaarder laakt ontbreken snelle telefoon Smash verliest belangrijk duel Nederlaag voor AVC Koersballen Anouk Fase zevende bij NK schaatsen isuiiaeraag li lebruari zuua 13 Happen Centrale figuur Kapitein Spreekuur AJP Fitheid wordt getest in Meulvliet Te veel eigenbelangBevelanden Het college wordt woensdag gehoord over het geschil dat bij gedeputeerde staten is voorgelegd over de sluiting van de Betho-vestiging in Tholen. Behalve het geschil heeft het college ook een bezwaarschrift ingediend bij het algemeen bestuur van de sociale werkplaats, het reïn- tegratiebedrijf Midden Zeeland (RMZ) waar de Betho onder valt. Gemeenten op de Bevelanden kijken te veel naar het eigenbelang. Ondertussen gaan de voorbereidin gen voor de verhuizing door. Zomervakantie Expo in de Stove en boottocht in trek Shocktoestand Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen oft Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 Wij zijn de showroom aan het verbouwen. EEINDKACH'l BOOE, DE THOOLSE LUUKA1M 1 Achthonderd inwoners van Sint-Philipsland maakten woensdagavond gebruik van de gelegenheid om de vertrekkende huisarts en mevrouw Van Doesburg-Menger vaarwel te zeggen. „Het is niet te geloven", zegt dokter Van Doesburg. „Ik had dit absoluut niet verwacht. De patiënten gaf ik altijd bij het komen en het gaan een hand, maar nu heeft men re vanche genomen en stond ik bijna 3,5 uur handjes te geven. Je hebt maar heel kort voor elkaar, maar het was echt ontroerend. Bij zo'n af scheid maak je emotionele dingen mee. Je kunt je tranen dan niet altijd bedwingen." Uit veel van de 900 gezinnen kwam er iemand naar de Wimpel. „Bijna het hele dorp is langs geweest", zegt de huisarts, die twintig jaar in Sint-Philipsland en Anna Jacoba- polder heeft gewerkt. Huibertje Verwijs, de moeder van de eerste baby die Van Doesburg ter wereld hielp, kwam naar het dorpshuis en ook de moeder van de laatste baby, Richard Verkamman. En Jannelise Kunst, die precies dertien jaar gele den het levenslicht aanschouwde met medewerking van de huisarts, was er op haar verjaardag met haar vader en moeder en zusje. Jong en oud was op de been. „Het is bijna twintig jaar geleden - 29 april 1983 - toen in ditzelfde ge bouw lange rijen mensen stonden om afscheid te nemen van hun huis arts Menger", bracht H. Geluk naar voren namens het comité dat speci aal voor deze gelegenheid door in woners van Sint-Philipsland en An na Jacobapolder was gevormd. „Tevens konden we toen kennis maken met zijn opvolger en schoonzoon, dokter Van Doesburg. Niet voor iedereen zo bekend als zijn vrouw Alie Menger, die gebo ren en getogen was in dit dorp. Het huisartsenvak zat in de familie en de praktijk bleef ook in de familie. En nu staan we opnieuw in de Wimpel omdat dokter Van Does burg besloten heeft na bijna 20 jaar zijn stethescoop en witte dokters- jas, die u overigens zeld aan had, definitief aan de wilgen te hangen." Geluk twijfelde er niet aan, of dat besluit was een weloverwogen be slissing geweest. „Met een huisart senpraktijk stoppen, is immers geen beslissing die je even tussen twee visites door neemt. Wat vooral een rol heeft gespeeld, is het vinden van een opvolger. Dat is niet zo eenvou dig meer, maar gelukkig bent u daar in geslaagd." Geluk stelde, dat de instandhouding van een huisartsenpraktijk op het platteland flink onder druk staat. „Het beroep van huisarts is veelei send geworden met mondigere pa tiënten en een toename van het ge bruik van de gezondheidszorg in de eerste lijn. Uw beroep is mooi, maar ook zwaar. Op een bijeen komst van de gemeente Tholen er kende dokter Bakkerus uit Tholen ruiterlijk, dat de tijd definitief voor bij is dat een huisarts - zoals zijn vader - 24 uren per dag 7 dagen per week beschikbaar is voor de bevol king, die toegenomen is en vaker een beroep doet op de huisarts. Dat is een te zware belasting, die alleen maar negatievere gevolgen zal heb ben voor de huisartsenzorg. Dit heeft ertoe geleid, dat er een huis artsenpost (hap) in het leven geroe pen is." Toen Geluk onlangs op straat een praatje hield met mevr. Van Does burg, vertelde zij dat haar man was gaan happen.' „Ik trok verbaasd de wenkbrauwen op en meende stellig, dat hij bij tandarts Bomas zat om een nieuw kunstgebit aan te laten meten. Het bleek echter om de huisartsenpost in Bergen op Zoom te gaan. Een voorziening waar nog heel veel discussie over is, maar wel een voorwaarde - aldus dokter Bakkerus - om de huisartsenprak tijk op het platteland in stand te houden. De gemeente Tholen is overigens steeds in gesprek om het functioneren van de huisartsenpost te verbeteren en de huisartsen op ons eiland zoveel mogelijk te be houden." Geluk noemde een huisarts een centrale figuur in een dorpsgemeen schap. „Vaak ook een vertrouwens- figuur. We zullen er allemaal wel eens mee te maken gehad hebben, in wat voor omstandigheden dan ook. Dokter Van Doesburg zal de afgelopen 20 jaar zo ongeveer de totale bevolking wel eens in zijn spreekkamer hebben gehad. Met kleine en grote klachten, met lief, Het vertrekkende dokterspaar Van Doesburg bij de cheques, die door een comité namens de inwoners werden aangeboden, v.l.n.r. Wim Quak, Wilma Neele, Esther v.d. Reest links van het paar en rechts Elly Mol, Adrie van Dijke, Henk Geluk en Joke Bomas. maar vooral ook met leed, want dat is inherent aan uw beroep.Wat dat betreft, zult u heel veel verhalen in uw herinnering meenemen naar uw toekomstige woonplaats Bergen op Zoom. Daarom is het ook zo be langrijk en onmisbaar, dat u een thuisfront hebt dat u terzijde staat en als klankbord fungeert. En die heeft u gehad in uw vrouw, daar ben ik van overtuigd. Mevr. Van Doesburg was dikwijls in de prak tijk te vinden, hetzij achter de balie voor het uitgeven van medicijnen en het opnemen van de telefoon, hetzij in de prikkamer waar u - ge tooid in witte jas - het bloedprikken verzorgde. En dat alles goedlachs en met een opgeruimd karakter. Een onmisbare steun voor uw man. Beiden gaat u nu de praktijk en ook ons dorp verlaten. Als totale bevol king zijn wij u veel dank verschul digd voor alles wat u in die 20 jaar betekend heeft. Om onze dank te onderstrepen, is er in snel tempo een comité samengesteld om na mens de bevolking van Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder met een officieel tintje afscheid te ne men en ook iets aan te bieden. In perfecte samenwerking zijn we in snel tempo ouderwets met de pet rond gegaan en het eindresultaat was heel mooi. Wij waren er snel uit wat voor bestemming dit bedrag moest krijgen: een reisdoel dat u zelf mag kiezen. Met deze reische- que en nog een cheque voor zak geld (800 euro) om een natje, droogje en prullaria te kopen, bren gen wij onze hartelijke dank tot uit drukking voor uw werk en de zorg voor de patiënten van onze dorpen. Namens de hele gemeenschap dank voor alles en voor de toekomst wensen wij u in Bergen op Zoom alle goeds, gezondheid, geluk en Gods zegen toe op uw verdere le vensweg", aldus Geluk. Na het onthullen van de reis- en zakgeldcheque werd de gulheid van de Fluplanders zichtbaar. „Ik ben er beduusd en verlegen van. Een prachtig cadeau!,, was de reactie van dokter Van Doesburg. „Er zijn eigenlijk geen woorden voor, maar we zullen er samen van genieten." De vertrekkende huisarts, die in maart 60 jaar hoopt te worden, kwam in mei 1983 eigenlijk onver wacht naar Sint-Philipsland, want zijn schoonvader had al sollicitan ten opgeroepen. „Uit liefde tot het water kwam ik toch naar dit dorp. Ik wilde altijd graag kapitein wor den en hier werd ik kapitein op me disch gebied. Dezelfde dag helpen en geen lange wachttijd waren mijn uitgangspun ten. Ik heb ook van de mensen hier gehouden en voelde me Sint-Phi lipslander. Wanneer ik straks in een diep gat val, zou ik nog politicus kunnen worden om over normen en waarden te spreken, of dominee, want ik trek zo'n volle zaal van avond." Van Doesburg zei dat definitief af scheid nemen van patiënten het zwaarste onderdeel van zijn prak tijk was. „Zoek sterkte in je geloof. Ik wens alle inwoners veel gezond heid voor nu en later", aldus de huisarts, die nog verschillende klei ne presentjes ontving van receptie- gangers. Geluk heette ook opvolger dokter G. de Cock (39) uit Antwerpen wel kom. „Dokter De Cock met Cee Oo Cee Kaa, dus mocht Appie Baantjer ooit nog een keer willen verhuizen, dan kunnn we hem Sint-Philipsland van harte aanbevelen. Hartelijk welkom in onze gemeenschap en alle goeds toegewenst namens de bevolking. We hebben begrepen, dat u ook in De Polder praktijk gaat houden, dus daar kunt u al niet meer stuk", aldus Geluk. Van Doesburg deed drie middagen spreekuur in Ons Dorpshuis te An na Jacobapolder, dokter De Cock gaat dat alleen nog op maandag- en donderdagmiddag doen. Ook de eerste huisarts van Sint-Phi lipsland heette De Kok, maar dan zonder c. Volgens dokter Van Does burg was die berucht, want die had een geweer, waarmee hij op iemand had geschoten. „Misschien is De Cock de laatste huisarts wel in Sint- Philipsland omdat een robot het werk in de toekomst overneemt", zo filosofeerde de vertrekkende arts. De Fluplanders zien echter nog graag een huisarts van vlees en bloed, die ze een hand kunnen ge ven. Woensdagavond hadden ze daar heel veel geduld voor over in en buiten dorpshuis de Wimpel. Deurwaarderskantoor Buys heeft de beslissing genomen om Tholen te verlaten wegens het ontbreken van de snelle telefoonverbinding ASDL op bedrijventerrein Welgelegen. Volgens mevr. Buys heeft ze daar al jaren tevergeefs voor gepleit en heeft het huren van een aparte lijn voor digitaal snelverkeer haar be drijf al 200.000 euro gekost. Ze oriënteert zich nu om in Goes een nieuw hoofdkantoor te openen. De deurwaarder heeft vestigingen in Zierikzee, Schoondijke en Tholen, waarvan de laatste als hoofdkantoor fungeerde. In zeven jaar groeide het aantal personeelsleden van 5jtaar 25. Volgens mevr. Buys hebben meerdere bedrijven op Welgelegen met dat probleem te maken. „En de kabel hoort gewoon bij de moderne bedrijfsvoering", zei ze dinsdag avond op een bijeenkomst van On dernemers Overleg Tholen (OOT) in 't Veerhuis te Anna Jacobapolder. De daar aanwezige gedeputeerde Van Zwieten riep de ondernemers op bij voortduring gezamenlijk en in overleg met de gemeente en de Kamer van Koophandel aandacht voor de digitale snelweg te vragen bij Delta Nutsbedrijven en KPN. Hij noemde ASDL en de kabel ,een vestigingsfactor van betekenis.' OOT-voorzitter Hennekens had weinig vertrouwen in steun van de lokale overheid. „De gemeente steunt ons nul komma nul." Wet houder Heijboer wees hem er echter op, dat b. en w. het probleem oppak ken naar aanleiding van de begro tingsbehandeling op 28 oktober. Toen dienden alle fracties, behalve de VVD, een motie in over het sti muleren van ASDL voor bedrijven. Heijboer zegde destijds een onder zoek toe, waarop de raad de motie introk. Open dag zorg. Tijdens de landelij ke open dag voor de zorg, bedoeld om mensen te interesseren voor een baan in deze sector, zetten Emergis, het Oosterscheldeziekenhuis en het Revalidatiecentrum in Goes de deu ren open. Belangstellenden kunnen er zaterdag terecht tussen tien en vier uur. Ongeveer 1200 senioren tussen de 55 en 65 jaar in Tholen, Oud-Vosse- meer en Sint-Philipsland worden gevraagd of ze mee willen doen aan sportactiviteiten. Het gaat om senioren die sportief niet actief zijn. Door middel van het project gezond actief leven model (GALM) hoopt de gemeente en Sport Zeeland uit deze categorie sportgroepen te vor men die voor langere tijd actief blijven. De badmintonverening Batho en de gymnastiekvereniging Olympia uit Tholen en de gymclub Spido uit Oud-Vossemeer werken er aan mee. Gisterochtend tekenden wethouder L.J. van Doom en directeur T. Kien- huis van Sport Zeeland in het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk een overeenkomst waarin ze afspreken dat het project voor zes jaar wordt uit gevoerd. Van de 1200 aan te schrijven senioren verwacht mevrouw M. Rei- jnders van de provinciale werkgroep ongeveer 80 personen over te houden die daadwerkelijk doorgaan met spor tieve activiteiten. Het is de bedoeling dat senioren plezier beleven aan sport en bewegen. Tijdens de kennisma king worden allerlei vormen van sport en spel aangeboden, balspelen, racketspelen, bewegen op muziek. Voor de groepen die doorgaan is min stens een aantal van tien nodig. Ze krijgen een bewegingsprogramma van twaalf weken en daarna wordt een vervolgprogramma aangeboden van 30 weken. Op gezette tijden wor den er steeds testen gehouden. Voor het zover is wordt er op woens dag 19 maart in Meulvliet in Tholen een test gehouden om te kijken hoe fit de deelnemers zijn. Daar vindt een uitgebreide proef en selectie plaats met allerlei testonderdelen. Zo wordt het reactievermogen getest, de lenig heid en de conditie. De test is ver plicht. Bij de proef is zelfs een spor tarts aanwezig. Twee weken daarna wil de project groep (ambtenaren P. van de Vlies en L. Vleugel, M. Reijnders en vrijwilli gers van de sportverenigingen) begin nen met de sportgroepen in de drie woonkernen. Voor de 'driehoek' Tho len, Oud-Vossemeer en Sint-Philips land is gekozen omdat er het gewens te aantal van 1200 personen woont dat nodig is om het project van de grond te krijgen. Deze plaatsen be schikken ook over de nodige sportac- comodaties. Het plezier staat voorop. Niet de competitie. Slaat het aan, dan zal het een vervolg krijgen in andere dorpen in de gemeente, zo lichtte Van der Vlies toe. Volgens de wethouder is de inzet van vrijwilligers voor dit pro ject van groot belang. De sportactivi teiten worden zoveel mogelijk 'inge bed' bij de bestaande verenigingen die uit deze nieuwe doelgroep ook weer nieuwe leden kunnen recrute- ren. GALM is ontwikkeld aan de univer siteit in Groningen en wordt in veel gemeenten al met succes uitgevoerd. Van 22 tot en met 27 april zijn er zelfs 'Olympische spelen' in Gent waar diverse sportonderdelen beoe fend kunnen worden, zoals skiën, ka rate, koersbal, bowlen, kanovaren, wandelen en fietsen. Tegen mede-degradatiekandidaat Arne- muiden 2 leed tafeltennisvereniging Smash '76 een 8-2 nederlaag. Het eerste herenteam moest wegens ziekte van Anné van Dijke een beroep doen op Merijn v.d. Klooster van het tweede team. Tegen Ar- nemuiden, dat nog geen enkele punt in deze competitie had behaald, verloren de Sint-Annalanders kansloos. De in de 3e klasse debuterende Merijn v.d. Klooster deed zijn uiterste best, maar het niveau bleek voor hem nog te hoog te zijn. Te leurstellend was het presteren van Ad Verhage, die eveneens alle partijen verl oor. Christian van 't Hof was opnieuw de best presterende speler in het hoofdteam en Won twee partijen. Zijn derde partij werd in de vijfde game met minimaal verschil verloren. De komende duels moet het in degradatiegevaar verkerende Smash '76 het opnemen tegen de koplo pers. Ook voor het eerste jongensteam was er een teleurstelling. Het belangrijke duel tegen Belcrum 1 uit Breda werd met 4-6 verloren. Voor het eerst verloor Harm Westdorp in deze competitie een partij. Ook Remco Vroegop bleef steken op twee overwinningen, terwijl Arno Bruijn- zeel alle partijen verloor. Door de neder laag moeten de Sint-Annalanders de ko- positie afstaan aan Belcrum. Het eerste meisjesteam won in Den Bosch met 7-3 van Never Despair. Anky Vroegop won alle partijen. Leontien van Keulen behaalde twee overwinningen, terwijl Esther Bruijnzeel één punt voor de Sint-Annalanders veroverde. Ook het dubbelspel werd in het voordeel van Smash beslist. Het meisjesteam is koplo per in de landelijke B competitie, maar heeft één wedstrijd meer gespeeld dan de nummer twee van de ranglijst. Het tweede herenteam behaalde een ver rassende 10-0 overwinning op koploper ODT uit Roosendaal. Door deze zege staat Smash nu op de tweede plaats met slechts één punt achterstand op Middel burg die de leiding heeft overgenomen van ODT. Het derde herenteam verloor met 8-2 van Middelburg 2. Kees van Poortvliet redde met twee winstpartijen de eer voor de Sint-Annalanders. Het team staat nu laatste in de vierde klas en wacht nog op de eerste overwinning. Door met 5-5 gelijk te spelen tegen TCS 7 uit Steen bergen blijft het vierde herenteam van Smash koploper in de zevende klas. Het vierde jeugdteam won met 7-3 van SAR uit Kloosterzande. Het derde jeugdteam speelde gelijk tegen Markiezaat uit Ber gen op Zoom. Het tweede jongensteam verloor kansloos met 9-1 van TCO. Het eerste herenteam van volleybalvereni ging AVC stelde teleur tegen Spivo 2. Te gen de nummer tien van de ranglijst verlo ren de Tholenaren met 3-1. Vrijdagavond speelt het eerste team om 21.00 uur in Meulvliet een competitiewedstrijd tegen Volley-Quick. Het tweede herenteam presteerde beter. Tegen Savok 1 uit Sas van Gent werd eenvoudig met 4-0 gewon nen. Het derde herenteam pakte zaterdag eindelijk weer eens twee punten. Het blijft voor AVC 3 echter nog wachten op de eer ste overwinning. In de strijd om het kam pioenschap verloor het jongens B-team kostbare punten tegen SDC, waardoor de Thoolse ploeg nu de koppositie moet de len met dit team uit Zevenbergen. Door een fout van de programmamaker bij AVC arriveerde AVC een uur te vroeg in Zevenbergen. De wedstrijd zelf verliep eveneens niet naar wens. Thuis werd nog een eenvoudige 4-0 overwinning behaald op de naaste concurrent voor het kam pioenschap, maar de uitwedstrijd verliep totaal anders. Door ongeconcentreerd spel werd de eerste set verloren. In de tweede set herstelde het Thoolse team zich. Door lange servicebeurten van Gert-Jan Duine en Patrick Simons kwam AVC in korte tijd op een 15-1 voorsprong. Uiteindelijk werd deze set met 25-6 gewonnen. De derde set werd met 18-25 in het voordeel van SDC beslist, waarna de thuisploeg in de vierde set de zege veilig stelde. Het ge mengde C-jeugdteam heeft de eerste winstpartij binnen. Er werd met 3-1 ge wonnen van Smash '75. DYNAMISCHE GROEP BOUWMATERIALEN Imabo Vriens-de Schelde Zeelandhaven 7 4612 PC Bergen op Zoom Telefoon (0164) 271SOO Fax (0164) 245730 Advertentie I.M. Uitslagen van de wedstrijden van: Tholen: 1. mevr. R. Nachtegaal/ dhr. I. Soomers 38 punten; 2. mevr. C. Wilsing/dhr. N. Moerkerken en mevr. F. Schellinger/mevr. R. Bur rows 22 punten; 4. dhr. J. Geuze/ mevr. R. van Driel 20 p; 5. Dhr. D. Schellinger/dhr. R. v.d. Houten 17 p; 6. dhr. J. Bal/dhr. W. Scherpenis- se 6 p; 7. mevr. C. Praat/mevr. A. Scherpenisse 5 punten. Meulvliet: 1L. v. Bale/R. Vroegop 44 punten; 2. G. Bolier/J. Bos 39 p; 3. R. Bolier/D. Lindenberg 34 p; 4. G. Melching/T. Goode 29 p; 5. L. Verschoor/B. Melching 24 punten. Oud-Vossemeer: 1mevr. C. Lind- hout 39 punten; 2. mevr. C. van Mierlo 30 p; 3. mevr. D. van Dijke 28 p; 4. W. Lindhout 20 p; 5. mevr. N. Minheere 16 p; 6. mevr. A. Bos tere 14 p; 7. mevr. L. van Poortvliet 12 p; 8. A. van Dijk 6 punten. Sint-Maartensdijk: 1M. Dane/C. van Gorsel 52 punten; 2. C. van Mierlo-W. Lutt en L. v.d. Kloos- ter/L. Verschoor 43 p; 4. A. Poot/J. Nijstad 30 p; 5. T. Goode/G. Ver wijs 16 punten. In het geschil tussen de gemeente zoveel mogelijk mensen die daar- en het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling RMZ gaat het om twee zaken. Op de eer ste plaats wordt er bezwaar gemaakt tegen de korte periode die de be sluitvorming over de sluiting van de Betho in beslag heeft genomen. Volgens de gemeente is er onvol doende tijd geweest om naar andere oplossingen te zoeken. ,Niet zeker is of de gekozen oplossing op lan gere termijn de werkgelegenheid voor de werknemers die van deze werksoort afhankelijk zijn, garan deert.' Het verzoek om uitstel waar de gemeente op aandrong, werd niet gehonoreerd. En dat is volgens het college 'in strijd met de zorgvuldig heid waarmee met name een beslis sing met een impact als die hier aan de orde is, dient te worden voorbe reid.' Derhalve zou het algemeen bestuur 'in redelijkheid niet tot de beslissing zoals die is genomen, kunnen komen.' Verder is er volgens b. en w. door de deelnemende gemeente te veel ge keken naar het 'eigen (financiële) belang.' .Vanwege de geografische afstand en de door haar geleverde fi nanciële inspanning is het voor de gemeente Tholen moeilijk te verteren indien de samenwerking feitelijk uitsluitend gestalte zou krij gen op het grondgebied van de ge meenten op de Bevelanden. Door deze afstand zou de gemeente Tho len naar haar gevoelen ook tekort schieten in de nakoming van haar wetteljke verplichtingen.' Op de tweede plaats wordt er inge gaan op de sociaal maatschappelijke gevolgen die de sluiting heeft voor het personeel. De 65 werknemers moeten voortaan naar Goes en dat betekent extra reistijd. ,De verwach ting is dat als gevolg daarvan een deel van de huidige werknemers niet in Goes te werk gesteld zal kunnen worden.' Volgens het colle ge kan door de sluiting van de in dustriële tak de gemeente niet meer aan de zorgplicht voldoen die de ge meente volgens de wet sociale werkplaatsen heeft, namelijk om voor in aanmerking komen, aange past werk aan te bieden. B. en w. noemen het onacceptabel dat de voorziening uit de gemeente Tholen verdwijnt nu de functie van de sociale werkplaatsen verandert en bedrijfsmatige resultaten een minder grote rol gaan spelen. En zonder dat er studie is gemaakt naar mogelijke alternatieven. Het college verzoekt om - na de beslissing van g.s.- een half jaar de tijd te krijgen om naar andere oplossingen te zoe ken. Ondertussen gaan de voorbereidin gen voor de verhuizing van de zon nebankafdeling (waar ongeveer 40 mensen werken), de montage- en inpakafdeling, het magazijn en de kantoren van de Betho door. Regel matig gaan groepsleiders naar Goes om daar te bekijken hoe het perso neel ingepast kan worden. Zoals het er nu naar uitziet zal de verhuizing volgens vestigingsleider C. Bolier rond de zomervakantie plaatsvin den, tussen 1 juni en 1 augustus. „Het is de bedoeling dat we alle maal tegelijk overgaan. Er is altijd nog hoop dat het hier blijft, maar voor de rest maakt men zich daar weinig illusies over. We proberen van alles om hier te blijven, maar de meesten hebben zich bij de verhui zing neergelegd. Dat is ook wel no dig want anders blijven de mensen er mee in hun hoofd lopen." Volgens Bolier is het mogelijk om werknemers bij andere bedrijven onder te brengen in de buurt. Dat gebeurt ook. Zo werkt er iemand bij een particulier bedrijf in Steenber gen waar eens in de week een groepsleider uit Tholen langsgaat. „Die werknemer blijft dan in dienst van de Betho, en dat kunnen net zo goed bedrijven in Tholen zijn." Om de reistijd zo veel mogelijk te beperken zullen er uit verschillende woonkernen busjes rechtstreeks naar Goes gaan rijden, aldus Bolier. De 11-jarige Anouk Fase uit Sint-Anna- land heeft bij het Nederlands kampioen schap schaatsen voor pupillen een ze vende plaats behaald. In Groningen streden 24 meisjes om de nationale titel. Er werden wedstrijden gehouden over 300 en 500 meter. C-pupil Anouk Fase presteerde sterk. Op beide afstanden dook ze onder haar persoonlijke record. Op de 300 meter bleef zij met 32.97 se conden ruim een seconde onder haar snelste tijd. Op de 500 meter verbeterde Anouk Fase zich zelfs met bijna twee seconden. Zij finishte in een tijd van 52.97 seconden. De tentoonstelling over de Ramp en de wederopbouw in de Stove in Stavenisse heeft ruim 2500 bezoekers getrokken. Dat is volgens voorzit ter F. de Rijke van de stichting actief Stavenisse boven verwachting. Ook voor de bus- en boottocht naar Ouwerkerk, via Sint-Annaland en Zierikzee was veel belangstelling. Er werden in totaal zo'n 535 perso nen overgebracht. En voor het voorjaar hebben zich wandel- en fiets clubs gemeld die de wandelroute door het dorp willen lopen. In groepsverband brachten 365 Maar er is ook al een fietsclub en een schoolkinderen een bezoek aan de ex positie. Leerlingen van de Rehobot- school en de Schalm uit Stavenisse, Juliana van Stolberg uit Sint-Maar tensdijk, Groen van Prinsterer uit Scherpenisse en de Kraal uit Tholen kwamen een kijkje nemen. Inwoners van Stavenisse, oud-inwoners maar ook andere belangstellenden kwamen naar de Stove, zoals een mevrouw uit Zoetermeer die als 8-jarige tijdens de rampnacht in het dorp logeerde, maar ook een mevrouw wier vader als mili tair was ingezet. Er waren zelfs be zoekers uit Hoorn en Beverwijk. De Rijke: „Ze hadden allemaal wel een reden om naar Stavenisse te komen." Voor de boottocht was zoveel belang stelling dat er vier chauffeurs met be zoekers hebben gereden, Arie Neele, Kees van der Meer en Wim Quaak en een chauffeur uit Schouwen die op een dag een extra dienst reed vanwe ge de grote belangstelling. Volgens De Rijke was het opvallend dat er op woensdagmiddag veel jongeren het reisje maakten. In de opzet om vooral de jeugd ook bij het geheel te betrek ken, is de stichting actief Stavenisse geslaagd, zegt De Rijke. „De scholen hebben aan de tentoonstelling bijge dragen, er zijn veel scholen op bezoek geweest, het boekje is met jongeren samen gemaakt en voor de boottocht was weer belangstelling van middel bare scholieren." De wandelroute blijft nog tot 20 sep tember. „De reacties daarop zijn ook positief. Ook van de mensen uit het dorp die hun familieleden of kennis sen op deze manier kennis kunnen la ten nemen van wat hier gebeurd is. wandelclubje van ouderen uit Brabant die hebben gebeld om in het voorjaar te komen." Van het boek Stavenisse vertelt zijn inmiddels 650 exemplaren verkocht. Ook de verkoop van de video en de cd-rom loopt goed. „Wat verder voor al opviel dat er op de tentoonstelling spontaan verhalen werden verteld van mensen die de Ramp hebben meege maakt. Dat was al via de media aan de gang maar dat zag je hier ook gebeu ren. Zo kwamen er wat nieuwe feiten, en ook persoonlijke details naar vo ren. Maar de indruk die overblijft over de nacht is dat veel mensen in een shocktoestand verkeerden." De stichting heeft nu een behoorlijk archief over de ramp gekregen. Per soonlijk zou De Rijke (als oud-voor zitter van de afdeling Stavenisse^an Schuttevaer) wel wat meer willen we ten over de rol van de binnenvaart na de ramp. „Van de vissers uit Tholen, Yerseke en Urk-is wel veel bekend, maar er is ook een aantal binnen- vaartsschepen actief geweest. Ze brachten evacués weg, er lag een schip in de haven voor de hulpverle ners waar geslapen kon worden en gegeten. Er waren schepen die zand zakken brachten, maar daar is relatief weinig van terug te vinden." De stichting is zeer te spreken over de rol van de gemeente bij het afstem men van de verschillende activiteiteri in de gemeente, de bijdrage van de sponsors en de inzet van zo'n 50 vrij willigers. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13