'Dit is een dag waarop wij ons aan elkaar willen warmen' 'Goed dat er om gedacht wordt, maar blij dat het nu voorbij is' Verburgh SO M Zeven Tholenaren bij herdenking in Oude Tonge De winkel moet leeg! Kortingen tot wel Website Ramp is veel bekeken Herdenken Muzikanten door kou bevangen bij herdenking Sint-Philipsland Donderdag 6 februari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT '5 Redder Schot krijgt rampboek in Halsteren Het is bitter koud zaterdagmorgen. Een snijdende wind jaagt de lichte stuifsneeuw op die af en toe uit een grau we lucht dwarrelt. Het weer past wonderwel bij het mo ment, merkt iemand op. In Sint-Philipsland worden de negen slachtoffers herdacht van de watersnood van 1953. In het dorp wapperen de vlaggen halfstok. 1 febru ari 1953 is een gedenkwaardige dag, zegt de burgemees ter. „Een dag om over na te denken, een dag die het waard is om te herdenken". Nooit meer Emotioneel Levenskracht Zes inwoners van de gemeente Tholen en burgemeester Nuis woonden zaterdagmiddag de officiële herdenking van de watersnoodramp in Oude Tonge bij. „Indrukwek kend", zegt L.C. Vroegop uit Sint-Philipsland. „Ik zag er wat tegenop, maar het viel mee. Ik heb het als een goede bijeenkomst ervaren", zegt de 83-jarige J.C. Moerland uit Stavenisse. Waterberging Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 Wij zijn de showroom aan het verbouwen. Zo'n duizend bezoekers per dag trok zijn website in de laatste januari- week, vertelt Ko van Oeveren (60). De Stavenissenaar heeft een site ge maakt die volledig is gewijd aan de Ramp (people.zeelandnet.nl/voeve- ren). Gezien het onderwerp is het sober gehouden. Voor de inhoud heeft Van Oeveren zoveel mogelijk de officiële gegevens gebruikt van bijvoorbeeld de waterschappen en waterstaat. Met name Stavenisse wordt uitvoerig belicht, met be schrijvingen van de gebeurtenissen, de beschadigingen aan de dijken en het herstel ervan. Dit wordt met te keningen toegelicht. Ook zijn foto's van het dorp te zien en een filmpje. Informatie over de dijkgaten bij Poortvliet, Sint-Annaland en Sint- Philipsland verschaft de website eveneens, én het persoonlijke ver haal van Van Oeveren. Algemene gegevens over stormvloeden, het weer voor de Ramp en over het dorp Stavenisse completeren het geheel. Een achterneef van Van Oeveren uit Canada zorgde voor een Engelse vertaling. De grote belangstelling voor de site op het internet is onder meer het ge volg van een link die is opgenomen op de website van de Volkskrant. Ook zijn recent artikelen verschenen in het Algemeen Dagblad en Metro. Via zoekmachines op het internet is de website eveneens te vinden. Het gastenboek van de site telt inmiddels meer dan 300 reacties. Honderd daarvan zijn van de laatste week vóór de Rampherdenking. Het blijkt dat heel wat scholieren - uit het hele land - voor een werkstuk of spreek beurt de website bekeken. Maar ook mensen die destijds als kind speel goed moesten afstaan voor hun leef tijdgenoten in de getroffen gebieden. Oud-Tholenaren, zelfs uit Canada, lieten een boodschap achter, en ook kinderen van militairen die in het rampgebied zijn ingezet. Treffend is een reactie van een dochter van schipper Dane, die met zijn schip Le Bon Espoir destijds honderden Sta- venissenaars uit het dorp evacueer de. De 81-jarige Arie Schot uit Tholen kreeg zaterdag in Halsteren een exemplaar van het herdenkingsboek watersnood 'Blijft gedenken' uitge reikt. Schot was één van de Thoolse vissers die een halve eeuw geleden de ondergelopen Brabantse polder in voeren om er mensen uit hun benarde positie te bevrijden (zoals mannen uit Oud-Vossemeer dat in Nieuw-Vosse- meer deden). „We deden niet meer dan onze plicht", zei Schot daarover vorige week in deze krant. Tijdens de herdenking in Halsteren (daar ver dronken 63 mensen) werd speciaal bij die rol van de redders stilgestaan. Het komt ook terug in de verhalen die zijn opgetekend in het door de heemkundekring Halchterth uitgege ven boek. Het eerste exemplaar werd door voorzitter Kommers overhan digd aan wethouder Janssen van Ber gen op Zoom, het tweede was voor Schot. Stemmen van lezers Iets terugroepen in je gedachten, een gebeuren laten herleven, klaar en duidelijk. Daar is niet veel fantasie voor nodig als je loopt op die plaat sen en omringd wordt door mensen die jarenlang deel uitmaakten van je leven. Mensen met wie je de ang stigste momenten uit dat leven hebt gedeeld. Alles schudt in je wakker, het herleeft, springlevend sta je er weer middenin. Je hoort de razende storm, dijken scheuren, polders vol lopen, huizen platslaan, mens en dier om je heen verdrinken. Zelf vlucht je wadend door het aanstor mende water naar een hoger gelegen gedeelte van het dorp. Om daar urenlang op een klein zoldertje te verkeren - met velen - in een grens situatie tussen leven en dood vanwe ge het steeds maar stijgende water! Uren tussen hoop en vrees. Voor zo'n ervaring bestaan geen woor den, ieder woord mist de kracht om zoveel doorstane angst te verwoor den. Nu, 50 jaar later, lopen we in bittere kou door striemende en knisperende sneeuw, in een stille tocht - onder het luiden van de klokken - als over levenden naar onze verdronken dorpsgenoten, om ze te ontmoeten in hun massagraf We vormen een vierkant rond hun graven die alle maal bedekt zijn met een deken in de kleur van de onschuld - zo wit als sneeuw. Dan schalt The Last Post over de graven. Stilte! Iedereen heeft zijn eigen gedachten. Sommi gen die hier rusten, komen op je net vlies voorbij zoals ze waren toen de gulzige golven hen voor altijd on derdompelden in hun watergraf. Ik huiver bij die gedachten, slik liters tranen weg met een verward gevoel, maar bovenal met een dankbaar ge voel - dat overheerste - omdat ik dit natuurgeweld mocht overleven. Wie ben ik? Dat roept tot op de dag van vandaag nog vragen in mij op! Heer herinner U de namen van hen die verdronken zijn. Nel Gaakeer, Amersfoort. Mevr. E. Mol (tweede van links) van de werkgroep legt een krans samen met Caroline Ligtendag, Martineke Suurlant, L. Vroegop en E. de Leeuw-Bakker (v.l.n.r.). Klokslag tien uur zet zich vanaf De Wimpel een stoet in beweging. Bur gemeester en mevrouw Nuis, voor zitter J. Ligtendag van de organise rende werkgroep met echtgenote, gaan voorop. Daarachter de overige leden van de werkgroep, leden van het gemeentebestuur en de gemeen teraad, degenen die de kransen zul len leggen, familieleden van de slachtoffers, mensen van de brand weer en het Rode Kruis en andere belangstellenden. De oud-burge meesters Vogel en Van der Munnik zijn er met hun echtgenotes, oud gemeentesecretaris De Leeuw-de Kok met haar man. In alle stilte loopt de stoet, tientallen mensen, via de Wilhelminastraat en de Schoolstraat naar de Kerkring. Op het gazon bij de kerk staan leden van Concordia aangetreden. Bij het voormalige gemeentehuis, tegen over de gedenksteen met de negen namen, hangt het rood-wit-blauw halfstok. De leden van de werk groep, de kransleggers en het echt paar Nuis gaan achter het gedenkte ken staan. Ze staan te rillen in de ijskoude wind. Voorzitter Ligtendag zegt dat een aantal inwoners de om gekomen dorpsgenoten gekend heeft, maar dat het voor velen ge schiedenis is. De Schoolstraat was vijftig jaar geleden één van de vluchtstraten naar de veilige Oost- dijk. „Ikzelf ontkwam via die straat, tien minuten voor het water kwam." Burgemeester Nuis zegt dat het een dag is, waard om op een waardige wijze te herdenken. „Een dag waar op wij, meer dan anders, ons aan el kaar willen warmen. Dicht bijeen om eikaars warmte te voelen. Daar aan is met name vandaag grote be hoefte." Hij neemt de woorden meeleven, solidariteit en één zijn in de mond. Herinnert aan de schade - materieel en immaterieel - van die eerste februari 1953 in Sint-Philips land en Anna Jacobapolder. „Ver lies.... een ingrijpende verandering in het leven van hen wier leven werd gespaard. Voor sommigen was het op het nippertje, maar anderen konden niet worden gered. Plotse ling.... onvoorbereid gebeurde het. En toen.... dat gevoel van nooit meer. Nooit meer je geliefde kun nen spreken. Trachten verder te gaan met dat gevoel. Het stille ver driet waarmee je moet leren leven." Nuis spreekt over hoe moeilijk het is om wantrouwen om te zetten in vertrouwen, om angst om te zetten in zelfvertrouwen en wanhoop in hoop. Hij praat over troosten en ge denken. „Wij staan straks een mi nuut stil om hen te gedenken. Een minuut stilte in een dorp, in een we reld die zich opmaakt voor een oor log. Het lijkt een groot contrast." De minuut stilte is volgens Nuis een symbool, het verbreken ervan geeft aan dat we verder moeten. Omdat na al die jaren de emoties van het moment niet zijn vervaagd, moeten wij acht slaan op elkaar, zegt de burgemeester. Hij prijst zich geluk kig, deel te mogen uitmaken van een samenleving die het belang van een herdenking inziet en die aan toont dat geschiedenis niet alleen bestaat uit jaartallen. De gedachten gaan deze dag, aldus Nuis, ook uit naar degenen die de Ramp overleef den, maar bij wie de weemoed en de smart nog altijd in hun hart ligt op geslagen. Hij eindigt met een strofe uit het gedicht 'Weemoed en Hope' van De Genestet. Anja Neele-Kempeneers leest met luide stem de namen en de leeftij den op van de slachtoffers. Negen in getal, in leeftijd variërend van 79 tot 12 jaar. Het aanhoren van die leef tijden maakt dat je het nog kouder krijgt dan je het al hebt. The Last Post klinkt en dan wordt het stil aan de Kerkring. Terwijl Concordia ko- raalmuziek speelt, leggen burge meester en mevrouw Nuis een krans namens het gemeentebestuur. Na mens de inwoners komen vier nabe staanden van slachtoffers naar vo ren om een tweede krans te leggen: Betty de Leeuw-Bakker (van Texel gekomen), Lauran Vroegop, Caro line Ligtendag en Martineke Suur lant. Het Wilhelmus weerklinkt en dan wreekt zich de koude. Een mu zikant van Concordia wordt onwel en naar het verenigingsgebouw bij de kerk gebracht. Daar ontfermen mensen van het Rode Kruis zich na afloop over nog drie muzikanten die door de kou zijn bevangen. De stoet is dan, in stilte, alweer teruggelopen naar het dorpshuis. Sint-Philipsland herdenkt zijn rampdoden op een waardige en indrukwekkende wijze. „De stille tocht en kranslegging was voor mij en andere nabestaanden emotioneel", kijkt Jan Ligtendag te rug op de herdenkingsweek. „Ik heb mijn grootmoeder en een oom ver loren. En als dan je kleindochter een van degenen is die een krans legt, geeft dat een stuk emotie." De Sint- Philipslander is bijzonder te spreken over alle medewerking die de werk groep kreeg én de inzet van een groep vrijwilligers. Daardoor was alles keurig geregeld. „Je kunt dat als werkgroep ook niet alleen. Bo vendien zijn we met zessen begon nen, maar door verhuizing en ziekte telde de werkgroep vanaf december maar vier leden meer." Uit reacties die hij van mensen kreeg, is Ligten dag gebleken dat er waardering is voor de manier waarop aan de rampherdenking gestalte is gege ven. De tentoonstelling in De Wim pel trok, volgens het gastenboek, 1100 tot 1200 belangstellenden. „Zonder rekening te houden met mensen die soms wel zes of zeven keer zijn geweest." Daarnaast kwa men de leerlingen van de drie basis scholen, en ook nog van de Juliana van Stolbergschool uit Sint-Maar tensdijk en de Groen van Prinsterer- school uit Scherpenisse. Totaal 400 kinderen. De herdenking wordt zaterdag avond afgesloten met een bijeen komst in De Wimpel. Daar zijn ruim 300 mensen, terwijl er nog af meldingen zijn in verband met het slechte weer. Onder andere oud burgemeester Van Velzen en oud gemeentesecretaris Pijl verontschul digen zich. Doordat de bijeenkomst in Stavenisse ruim een uur uitloopt, arriveert burgemeester Nuis een kwartier te laat in Sint-Philipsland. Hij zegt dat er deze dag uitsluitend plaats is voor stilte, voor rouw, voor nadenken over hoe het was en hoe het toch allemaal kon gebeuren. „Nadenken over die ene vraag, die voor altijd onbeantwoord zal blij ven. Maar toch de vraag die wij el kaar willen stellen in de hoop dat ie mand het antwoord weet. Maar nee, daarin moeten wij elkaar teleurstel len." Tegenwoordig zou er volgens Nuis bij een dergelijke ramp zeker een parlementaire enquêtecommis sie ingesteld worden. Nuis zegt begrepen te hebben dat het een typisch Zeeuwse instelling is om te zwijgen en niet te klagen. „Toch vraag ik mij af of dat in alle gevallen de beste manier is voor verwerking." Hij gaat in op de be scheidenheid en eenvoud, de inge togenheid en stilte waarmee de Sint- Philipslandse gemeenschap de Ramp herdenkt. „Een dorpsge meenschap waar liefde over en weer wordt ontvangen, omdat zij ook wordt uitgedeeld." Nuis spreekt over het gemis bij de nabestaanden. Over hoe het niet lukt om je van het verleden los te maken. En over le venskracht, die blijkt uit het vermo gen om wonden die zijn geslagen, daar te leggen waar ze kunnen wor den genezen. „Voor velen hier in Sint-Philipsland is dat hun geloof. Voor anderen is dat een andere plaats." Oud-wethouder A.A. Rijstenbil en J. Kempeneers verhalen over wat zij en anderen meemaakten in die ramp nacht. Rijstenbil waarschuwde toen de gezinnen Vroegop en Van Dijke in de arbeidershuisjes bij zijn boerderij Zwarte Schouw, maar zag even later de 12-jarige Lauran Vroegop voor zijn ogen door het water meege sleurd worden. Na 26 uren op zolder zijn de betreffende gezinnen gered, maar het heeft jaren geduurd eer Rijstenbil die gebeurtenissen wat kon vergeten. Hervormd predikant ds. J.C. Klein verzorgt de Schriftle zing, meditatie en sluiting van de bij eenkomst. Anja Neele leest een ge dicht, er is samenzang en koorzang van De Lofstem en het mannenen- semble van VZOS. Het complete koor voert een speciaal voor de gele genheid gecomponeerde toonschil- dering uit. Het Zeeuwse volkslied en het Wilhelmus klinken ook in De Wimpel, waar voorzitter F.J. Goos- sen van de heemkundekring de her denkingsbijeenkomst afsluit. Beiden maakten de Ramp op 1 fe bruari 1953 aan den lijve mee. „Het was een verschrikkelijke nacht", herinnert Moerland zich. Hij woonde in de bocht van de Ju- lianastraat onder aan de Molen dijk, waar zijn ouders woonden. Gewaarschuwd door zijn broer ging Moerland snel naar huis terug toen de vloedplanken aan de Stoofdijk het leken te begeven. „Met een bulderende vloedgolf liep de hele polder onder. Mijn vrouw en twee kinderen gingen naar de Molendijk. Zeker met een kind van zestien maanden wil je dan zo gauw mogelijk weg. Maan dagavond zijn we met het schip Crescendo naar Rotterdam ver trokken." Moerland verloor neven en nichten die o.a. in de Kerkweg woonden. „Daar speelde de Ramp zich ei genlijk in een uur af, na de dijk doorbraak bij 't Scheld." Vroegop was in de rampnacht bij zijn schoonouders in de Julianas- traat te Sint-Philipsland. Hij wilde naar zijn ouders, broers en zusters die bij de boerderij de Zwarte Schouw van A.A. Rijstenbil woon den. Aan de Zuiddijk strandde hij. De vader van Rijstenbil, die in het dorp woonde, had toen telefonisch zijn zoon al gewaarschuwd, die de daar vlakbij wonende families Vroegop en Van Dijke wilde alar meren. Al snel begaven de twee knechthuisjes het door de kracht van het water. Lauran Vroegop (13) kwam om, zijn broer Jan, zus ter en ouders konden zich evenals de familie Van Dijke redden. Tot dinsdagmiddag zaten ze in de schuur van de boerderij op het hooi. Die gebeurtenissen komen bij een herdenking als zaterdag weer naar boven. „Het is goed dat er om ge dacht wordt, maar ik ben ook weer blij dat het voorbij is", zegt Vroegop. Toch vond hij de natio nale herdenking in Oude Tonge 'heel mooi.' „Voor zover je natuur lijk over mooi kunt spreken. Alles was perfect geregeld. Met een taxi werden we opgehaald en thuisge bracht. Er mankeerde niets aan, behalve het weer op de terugweg. Toen was het allemaal sneeuw." Ook Moerland noemt de nationale herdenking 'groot opgezet en goed georganiseerd.' De kranslegging door koningin Beatrix en premier Balkenende was op een groot scherm in het dorpshuis van Oude Tonge te volgen. Om half drie stond de taxi al weer gereed voor de Tholenaren, want toen moesten ze terug om de herdenking in Sta venisse mee te kunnen maken. „In vijftig jaar heb ik niet zoveel over de Ramp gehoord als de laatste paar maanden", zegt Vroegop. „Thuis spraken we er nooit over. Er zijn nu verhalen naar voren ge komen, die ik niet eerder heb ge hoord." Behalve Moerland en Vroegop wa ren ook W.J. van Putte uit Stave- Als vertegenwoordigers van de gemeente Tholen woonden de heren Vroegop, Hage, Stoutjesdijk, mevr. Hage en de heren Van Putte en Moerland samen met burgemeester Nuis de nationale herdenking van de watersnoodramp in Oude Tonge bij. De aankomst van koningin Beatrix bij de Grutterswei in Oude Tonge. Links de commisaris van Zuid-Holland de heer J. Franssen, rechts burgemeester A. J.C. van Pelt van de gemeente Oost-Flakkee waar Oude Tonge bij hoort. nisse, alsmede A. Stoutjesdijk en het echtpaar J. Hage uit Tholen (ook de laatsten woonden voor heen in Stavenisse) in Oude Tonge aanwezig. In de Grutterswei te Oude Tonge zei de Zuid-Hollandse commissa ris van de koningin J. Franssen in zijn toespraak, dat de Ramp voor velen ingrijpender is dan de Twee de Wereldoorlog. Hij had het over 'de harde les van 1953 waaruit Ne derland lering heeft getrokken.' „We zijn tot het inzicht gekomen, dat we er met de Deltawerken niet zijn. We zijn over waterbeheer an ders gaan denken, want beveili ging tegen overstroming heeft ook een keerzijde." Franssen noemde plannen voor gedeeltelijke open stelling van het Haringvliet die de achteruitgang van de waterkwali teit moeten stoppen. Verder wees hij op de stijging van de zeespiegel met 20 tot 110 cm in deze eeuw in combinatie met een bodemdaling. De commissaris deed daarom een appèl om de lessen uit het verleden en de hedendaagse inzichten ter harte te nemen. „We dienen ons voor te bereiden op wat ons moge lijk nog te wachten staat. Voortva rend aan de slag dus met o.a. wa terberging, dat een prominente plaats in de ruimtelijke ordening moet krijgen. Natuurkrachten zijn te groot en te ongewis, maar niets of te weinig doen of te laat in actie komen, kan desastreuze gevolgen hebben", aldus Franssen. De Tholenaren hoorden het uit de eerste hand, evenals koningin Beatrix, premier Balkenende en de ministers Remkes, De Boer, Hoogervorst en Veerman, de Zeeuwse commissaris Van Gelder, gedeputeerde Coppoolse en de Bergse burgemeester Van der Vel den. Mevr. Van den Ouden-Huijer uit Oude Tonge gaf een impressie van de gebeurtenissen in de rampnacht en Eliza Mari Maliepaard droeg het gedicht ,Wat een gek idee' voor. Het Souburgs koperquintent en het koor COV Laudando ver leenden muzikale medewerking aan het programma, waarvan film beelden van de watersnoodramp ook een onderdeel vormen. De koningin en de minister-presi dent legden daarna een krans bij het monument op de begraafplaats slachtoffers watersnoodramp 1953 in Oude Tonge. Na een minuut stil te maakte het kleine gezelschap een rondgang langs de graven. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5