Vorstin tot tranen toe geroerd door verhalen van nabestaanden Njjr v< Extra >ordeel kii° 5.49 kii° 1.98 kii° 3.99 kii° 9.90 ki° 0.991 Discussie toekomst van lokale omroep Kamerlid Blom pakt fraude in de zorg aan Raad geeft maar voor een jaar extra subsidie AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Verse Kipfilet Blauwe druiven Hamburgers Sperzie boontjes Verse Zalmfilet Venkel Gebraden Rosbief Tulpen Wicky Fruitdrink Streep- tompoucen ^zbt r- Politie heeft toch nog hoop Fons Neelen directeur van de Eevliet uonaerdag b februari ZUOJ 59e jaargang no. 12 Zeven Tholenaren praten in Ouwerkerk over ramp met koningin Beatrix Koningin Beatrix was zaterdag tot tranen toe geroerd bij het aanhoren van de verhalen van de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp in 1953. Zeven Tholenaren spra ken met haar in restaurant De Vierbannen, vlakbij de cais sons van Ouwerkerk waar hare majesteit samen met minis ter-president J.P. Balkenende een krans legde bij het monument van Gust Romijn. Nelly Schot-Goedegebuure, Johannes Verwijs en Geertje de Korte-Hout vertellen over hun ontmoeting met de vorstin. niet getumbeld d.w.z. geen water toegevoegd Honingzoete cape topkwaliteit Uit eigen keuken 100% puur rundvlees ambachtelijke kwaliteit Malse grasgroene 500 gram Q.99 van vishandel de Eendracht Prachtige verse Uit eigen slagerij vers van 't mes 100gram (J.99 Prachtige verse per bos 1.99 alle smaken set 6 pakjes Tfft 8 200 ml. \Jm Maitre Paul doos 4 stuks 7Q a 280 gram GUNTER - SINT-ANNALAND I STROOT - THOLEN Op een vlot Watermassa Meer bekendheid voorpeuterwerk' Ontslaan Houden we de radio in de lucht?' Deze week Als 15de van de 150 leden is Luuk Blom uit Sint-Annaland donder dag geïnstalleerd als lid van de Tweede Kamer. Een feestelijke ver gadering met bloemen op de bankjes van de VVD-leden en later ook voor de kamerleden van Groen Links, maar de PvdA hield het sober. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbuo D, 4007-ZQSint Annaland j.g. 653474 itbode.nl iode.nl iode.nl htbode.nl HëTenlge'iiietTwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Er is weer een nieuwe maand inge gaan en nog steeds heeft de politie geen verdachten kunnen aanhouden inzake de moord op mevr. J.J. Serné-Dooms in Sint-Philipsland. De tachtigjarige weduwe werd za terdagnacht 7 december in haar wo ning aan de Oostdijk door een buur man gevonden. Sindsdien speurt een rechercheteam van 25 mensen tever geefs naar de dader. Een groot scheeps huis-aan-huis onderzoek in het dorp leverde wel tips op, maar nog steeds geen verdachte. „We blijven er met dezelfde ploeg poli tiemensen aan werken. En nog steeds hebben we hoop op een op lossing van deze moordzaak", aldus woordvoerder Alwin Don. Hij is ook nog steeds in afwachting van de resultaten van het onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk. De 46-jarige A.A. Neelen uit Bergen op Zoom is per 1 maart benoemd tot directeur van de openbare basisschool de Eevliet in Poortvliet. Hij volgt J.H. Kers op, die directeur wordt van een veel grotere r.k. basisschool in Wouw. Fons Neelen is door b. en w. gekozen uit zes sollicitanten. Hij was al be kend bij de gemeente, want sinds ok tober 1999 werkt Neelen op De Ca- sembrootschool in Sint-Annaland, waar hij plaatsvervanger is van direc teur G.T. Bril. Daar ontstaat nu weer een vacature. De Eevliet telt 65 leer lingen in vier combinatiegroepen. Subsidie voorlichting over dode hoek vrachtwagens. Op de scholen wordt voorlichtinggegeven over de gevaren van de dode hoek bij vrachtwagens. De gemeente ontving hiervoor van het ROVZ een subsidie van 27,50 euro. Aan het Scheldecollege is voor het uitvoeren van activiteiten verkeerseducatie voort gezet onderwijs (Vevo) door het ROVZ een subsidie van 126,62 euro gegeven. Dit bedrag heeft betrekking op het schooljaar 2001/2002. De stoet arriveert op de besneeuwde algemene begraafplaats van Stavenisse waar burgemeester W. Nuis en zijn echtgenote namens de gemeente een krans legden. aanbiedingen geldig t/m 8 februari a.s. Advertentie I.M. Nelly Schot-Goedegebuure uit Sint- Maartensdijk was een van de geno digden. Zij verloor haar 15-jarig zusje Jannetje Neeltje in de ramp nacht. Zelf was ze toen twaalf jaar. „Er werd bij ons thuis ook niet veel over gesproken. Dat gebeurde ge woon niet. Je leefde maar verder. Nu komt er zoveel los. Dat herden ken is eigenlijk te laat voor mij. Er zijn al zoveel mensen weg die het hebben meegemaakt." Ook haar ouders leven niet meer. Als nabestaande kwam ze in aan merking voor het onderhoud met de koningin. „Ik ben heel blij dat ik naar Ouwerkerk gegaan ben, hoe wel ik er onzettend tegenop zag." Met een taxibusje werden de geno digden naar het gemeentehuis in Zierikzee gebracht. „Daar kwamen alle nabestaanden, maar ook red ders, bij elkaar uit Tholen, Schou- wen-Duiveland, Midden-Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het waren er 42. We hebben koffie gedronken en zijn toen in de grote bus gestapt naar Ouwerkerk." Met haar waren Joh. Vroegop en C.F. van den Hoek-Hout uit Sint-Maar tensdijk, G.H. de Korte-Hout en L. Schot uit Tholen en uit Sint-Philips- land Joh. Verwijs en Joh. Suurlant. Namens de gemeente was wethou der K.A. Heijboer aanwezig. Ze kregen een lunch aangeboden. En ze konden via een groot scherm getuige zijn van de herdenking in Oude Tonge en ook zien hoe de ko ningin met haar gevolg in Ouwer kerk arriveerde en na de officiële plechtigheid naar het restaurant kwam. „Na de lunch gingen we naar een ander gedeelte van het res taurant waar ook weer tafels gedekt waren. Op de tafels stonden de bordjes met de provincienamen. De koningin gaf iedereen een hand. We zaten aan de derde tafel. Balkenen de sprak gewoon Zeeuws. Aan ie dereen vroeg de koningin wie ze verloren hadden bij de ramp. Hoe het was gegaan en hoe oud je was. Er was een uur vóór uitgetrokken maar het liep uit tot anderhalf uur. Het was voor haar ook te kort. Ze was zeer geïnteresseerd, vooral in de verhalen van de oude mensen uit het gezelschap. Tot tranen toe ge roerd was ze. Ze had echt belang stelling. Het was gewoon prachtig. Dit maak je nooit mee." Nelly woonde in 1953 met haar ou ders, broertje van 4 jaar en twee zusjes van 8 en 15 jaar aan de Kerk- weg A 365 (nu Kerkstraat) in Stave nisse. Haar ouders hadden een win keltje in huishoudelijke artikelen. Aan de overkant woonde een tante waar Nelly heel vaak kwam. „Maar op die avond niet. Ik durfde niet, maar ik weet niet meer waarom. Mijn zusje Jannetje is gegaan. Die is met mijn tante verdronken. Het hele huisje was weg. Wij zijn zelf op de zolder gekropen en moesten door het dakraam naar buiten. Ook mijn moeder met een kindje van vier jaar. Daar hebben we uren ge zeten. De zijgevel van het huis was weg. Toen het water is gaan zakken, kon mijn vader op een plat dak bij de buren komen. Daar lagen spij kers en een hamer. Dat geloof je ei genlijk niet, maar dat was wel zo. Hij heeft van een paar deuren en stukken hout een vlot gebouwd en is samen met een buurman in het wa ter gaan lopen om ons op het vlot bij de dijkbaas Nortier aan de dijk te brengen. Hij was nogal klein van stuk en liep tot zijn hals in het kou de water. Daar zijn we met lakens naar binnen gehaald. Dat was 's middags. Later zijn we met een peilboot naar de Voorstraat ge bracht. Mijn zusje is pas zes weken later gevonden." Nelly kon de koningin ook vertellen dat haar andere zus, Coba, op het koninklijk paleis het Loo werkt. „Dat vond ze heel leuk. De wereld is klein, zei ze." Er waren niet alleen nabestaanden in Ouwerkerk. Ook hulpverleners wa ren uitgenodigd voor het onderhoud met de vorstin. Zo zaten schipper Leen Schot uit Tholen en Johannes Verwijs (75) uit Sint-Philipsland ook aan tafel bij de koningin. En uit Hal steren waren er twee oud-brand weermannen. „Ik was gelukkig niet de enigste," zegt Verwijs die geen familie verloor tijdens de ramp. ZIE VERDER PAGINA 7 De stichting peuterspeelzalen Tholen (SPT) zal meer aan de weg gaan timmeren om het peuterspeelzaalwerk meer bekendheid te geven. Dat is de conclusie van voorzitter O. Huiskamp van de stichting na de raadsvergadering van donderdag. De raad kende de stichting voor dit jaar wel de gevraagde extra 32.705 euro subsidie toe, maar wil voor de toekomst praten over een andere manier van bekostigen. De Christen- Unie diende daar mondeling een amendement over in, dat na een schor sing werd aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Huiskamp kijkt er niet van op. De kaarten waren in de commissie wel zijn en onderwijs al geschud, zegt hij. „Er was ook niets nieuws meer aan toe te voegen. Maar we zullen veel meer bekendheid moeten geven aan het peuterwerk. Er bestaan nog teveel misverstanden over. Vaak wordt het vergeleken met de kinderopvang, maar daar heeft het niets mee te ma ken. Mensen laten hun kind niet naar een peuterspeelzaal gaan omdat ze zelf gaan werken. Dat beeld klopt niet. De kinderen gaan maar voor een paar uur en hoogstens twee keer per week." In de herziene begroting vroeg de stichting voor dit jaar 210.552 euro subsidie, waarvan eenmalig 13.125 euro. Jaarlijks komt dat neer op 197.427 euro. Volgens Huiskamp komt de hogere begroting voorname lijk door de stijging van de salarissen voor de leidsters met 5,5 procent. „Die zijn opgetrokken naar de CAO in de sector welzijn. Volgend jaar gaan de salarissen ook weer omhoog, maar niet zoveel. Er is ook een coör dinator en een administratief mede werkster bijgekomen omdat we een grote organisatie zijn geworden met 25 leidsters met een begroting van bijna 2,5 ton. De salariskosten be slaan ongeveer 85 procent van die be groting. Dat zullen we ook duidelijk moeten maken. Volgend jaar zullen we de begroting beter presenteren. Nu was er weinig overzicht omdat de fu sie ons nog parten speelde." In de raadsvergadering werden de standpunten uit de commissie in gro te lijnen herhaald. PvdA en D66 wa ren voor het toekennen van de subsi die en het verhogen van de gemeen telijke brijdrage voor de komende jaren, maar SGP, VVD, CU en CDA dachten daar anders over. P. van Bel- zen (CU) wilde dit jaar wel meegaan met het verzoek, maar tegelijktertijd het college de opdracht geven met een voorstel te komen hoe welzijns- instellingen in de toekomst gefinan cierd moeten worden. J.P. Bout (CDA) wilde daarvoor de kadernota 2004 gebruiken, J.J.P.A. Boulogne (ABT) sloot zich daarbij aan. H.W. van Eenennaam herhaalde het stand punt van de SGP om de ouders meer te laten betalen. Wethouder M.A.E. Velthuis stelde dat de stichting stevig op eigen be nen moeten kunnen staan, dat de be groting met 'pijn en moeite' is bijge steld en dat het verhogen van de ouderbijdrage geen zoden aan de dijk zet vanwege alle administratieve rompslomp. Ze zegde toe ook te wil len kijken naar een andere wijze van bekostigen. Maar het kon een groot deel van de raad niet overtuigen. De fracties handhaafden hun standpunt en waren niet van plan om de ge vraagde extra gelden voor de opeen volgende jaren toe te zeggen. Van Belzen bracht zijn amendement in, waarna de vergadering werd ge schorst. ZIE VERDER PAGINA 13 Is de gemeente bereid omroep Tholen in de lucht te houden of niet? Dat moet de vraag zijn in de discussie over de toekomst van de lokale om roep. Raadslid J.P. Bout stelde donderdag in de raadsvergadering voor om er over te praten naar aanleiding van een brief van secretaris J.A. Schaart aan de fracties over de nijpende financiële positie waarin de stichting lokale omroep Tholen (Sloth) verkeert. Het punt stond bij de ingekomen stuk ken en mededelingen vermeld. Bout maakte van de gelegenheid gebruik een balletje op te gooien over de kwestie. „Ik vraag aan de raadsleden om nu al aan te geven of we de radio in de lucht moeten houden of niet. Dan kan het college daar al rekening mee houden." De omroep kampt met een tekort van 10.000 euro op een begroting van 21.000 euro en heeft vanaf april 2002 een 'bedelbrief' aan bedrijven uit la ten gaan. De respons was redelijk, maar onvoldoende om de begroting rond te krijgen. De raadsleden lieten zich echter niet meteen verleiden tot een discussie over de omroep. F.J. Goossen (VVD) vond het niet terecht dat het college met een voorstel komt voordat er in de commissie welzijn en onderwijs over is gesproken. „Anders lijkt het er op dat we een blanco cheque geven." Ook M.A.H. den Haan (PvdA) wilde de kwestie in de commissie bepreken zien omdat secretaris Schaart dan de gelegenheid krijgt om in te spreken. Voor wethouder M.A.E. Velthuis was het geen probleem. Ze zegde toe het punt in de eerstkomende vergadering van de commissie te zullen bespreken. In het college was er ook al over ge sproken, zei ze. De stichting wil ook weer een luister onderzoek uitvoeren. Het laatste stamt uit 1997 en dat kan niet meer als re presentatief worden beschouwd, zo schreef Schaart. Wellicht maakt dit ook deel uit van de discussie* 'Stavenisse vertelt' is een speciaal boekje, zegt Janet Noom-Smits Nelly Schot uit Sint- Maartensdijk spreekt met koningin in Ouwerkerk Marlies Overbeeke uit Sint-Annaland zingt bij nationale rampherdenking EN VERDER... Zwarteweg, Roolandsedijk en Bartelmeetweg blijven open Over twintig jaar gat in Philipsdam voor getijdewater Kamers voor tijdelijke huisvesting De Schutse arriveren in St.-Annaland HET GEZIN IS HET VADERLAND VAN HET HART Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Blom, die bij een eerste indeling op de laatste rij was gezet, heeft uiteindelijk als nieuwe ling een prominente plaats gekregen op de derde rij van het twee linkervak. Het Thoolse raadslid zit direct achter de kopstukken Wouter Bos en Jeltje van Nieuwenhoven op de eer ste rij en Klaas de Vries, Adri Duivesteijn en Sharon Dijksma op de tweede rij. De Sint-An- nalander wordt geflankeerd door de Brabantse gedeputeerde Jan Boelhouwer uit Tilbutg en het al zittende kamerlid van allochtone afkomst Khadija Arib uit Amsterdam. Op de derde rij zit ook nog oud-staatssecretaris Karin Adelmund. „Een mooie plek, maar we zijn op al fabetische volgorde gezet", zo relativeert Blom zijn plaats in de frontlinie van het nationale parlement. „Maar 16 van de 42 fractieleden hebben minder stemmen gekregen dan de 1212 van mij", zegt de Sint-Annalander trots. De installatie bleef niet beperkt tot wat plichtplegingen. Groen Links zette de kwestie Irak op de agenda, waarmee Blom direct werd geconfronteerd met het ongewisse van het kamerwerk. Het debat over de opstelling van het kabinet in een dreigende oorlog tegen Irak werd namelijk voor half zes vastgesteld en daarmee zag de Sint-Annalander zijn geplande bezoek aan de raadsvergadering in Sint- Maartensdijk diezelfde avond in rook opgaan. Overigens gebeurde dit met steun van de PvdA, want bij de eerste stemming van de nieuwe Tweede Kamer ging ook de hand van Blom omhoog voor behandeling van de Irak-kwestie. Er waren nog meer actuele kwesties. Zo kaartte de buurvrouw van Blom in de kamerbankjes, mevr. Arib, de recent bekend ge worden fraude in de gezondheidszorg aan. Ze vroeg een spoeddebat over misbruik van pre mies, waarover het tv-programma Nova had bericht. Het Zeeuwse CDA-kamerlid Buijs steunde haar. Inmiddels heeft Blom als eerste opdracht van zijn fractie de taak toebedeeld gekregen om zich verder te verdiepen in de gezondheidszorgfraude. Zijn vroegere baan bij zorgverzekeraar Geové komt daarbij van pas. „Het is een voordeel dat je in die sector ge werkt hebt", aldus het PvdA-kamerlid. Hij ziet geen spanningsveld ontstaan met zijn vroe gere werkgever, want die is juist de dupe van de fraude. Zorgverzekeraars worden voor jaarlijks 400 tot 800 miljoen euro opgelicht door patiënten, artsen en apothekers.. Zie verder pagina 19. Luuk Blom (45) uit Sint-Annaland (links) wordt in de Tweede Kamer verwelkomd door PvdA-fractievoorzitter Wouter Bos.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1