Kritiek op afsluiten Scherpenissepolder Kosten ruilverkaveling blijken 1 euro duurder Gedenksteen komt bij oorlogsmonument Kamers de Schutse arriveren Speelmansplaten baart natuurvrienden zorgen 'We moeten de jagers in de gaten houden' Rehobothkerk nadert laatste fase Natuurclub wil in Scaldis Soomers-Vis erelid natuur Tijdelijke huisvesting zorgcentrum Sint-Annaland Vogels belangrijker dan mensen Overleg met Vomi en 4 mei comité Torenspits Gereformeerde Gemeente Tholen staat op zijn plaats ^onueiuag o leoruari zuuo Landinrichtingscommissie Poortvliet: Grond plus 38% Akkerranden Extra kosten Bezwaar molen Strop 71 mille Vrees voor verstoring Oosterschelde De ontwikkelingen op het dagrecreatieterrein de Speel mansplaten aan de Oesterdam baart het bestuur van de natuurvereniging Tholen grote zorgen. Zij vreest voor verstoring van de natuurwaarden als daar de activiteiten verder worden uitgebreid. Groene gezicht Natuurvereniging tegen afschot reeën Schietdrang Mortuarium VERVOLG VAN VOORPAGINA De wethouder reageerde fel. Ze herinnerde eraan dat in 2000 al een uitgebreide discussie is gevoerd met de overkoepelende Sgakel toen deze stichting geld tekort kwam. En dat de ingediende begroting vo rig jaar nog eens 100.000 euro ho ger was dan nu gepresenteerd werd. „Dat is een enorme terug gang. Dit geld hebben de peuter speelzalen nodig. U geeft geen ze kerheid aan het peuterwerk. Het zijn vooral de kosten voor salaris sen. Moeten ze dan leidsters gaan ontslaan of minder uren gaan draaien? Ze ontraadde het amendement maar dat was te vergeefs. Het amende ment van ChristenUnie werd ge steund door SGP, VVD en CU (10 stemmen), tegen waren PvdA, D66, ABT en CDA (7 stemmen, M.A.J. van der Linde en L. Blom van de PvdA waren afwezig). „De landinrichtingscommissie Poortvliet heeft slecht opgelet door de Scherpenissepolder na inrichting tot natuurontwikkelingsgebied volle dig af te sluiten. De vogels hebben meer te vertellen dan de mensen", zo werd donderdagavond opgemerkt in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Voorzitter M.D. Geuze reageerde verbaast. „Het is voor het eerst dat ik daar vragen over krijg. Bij eerdere informatieavonden heb ik er niets over gehoord." Het afsluiten van de Scherpenissepol der kwam mede ter sprake in verband met eventuele calamiteiten aan de zeedijk. „Tijdens de ramp in 1953 schoof een deel van de dijk weg. Is het dan wel verstandig om de wegen weg te frezen. Als er dan wat aan de dijk is, kun je er niet bij. En de onder grond is verschrikkelijk slecht." Ook een tweede vragensteller onder de veertig aanwezigen had kritiek op het feit, dat de Scherpenissepolder hele maal afgesloten is. „Je kunt er niet meer komen.' Geuze antwoordde, dat Staatsbosbe heer buiten het broedseizoen excur sies zal organiseren in het nieuwe na tuurontwikkelingsgebied. „En wan neer u er komt, ik zal u niet wegstu ren. Het waterschap kan via het buitendijkse recreatieve fietspad bij de zeedijk komen", aldus Geuze. In de Scherpenissepolder hebben vorig jaar zomer vier veehouders al vee in- geschaard. Er zijn twee veekralen ge plaatst en een overlaat. Er zijn echter twijfels gerezen over het waterpeil, vertelde de voorzitter. Dat wordt nog onderzocht en mogelijk komt er nog een kleine aanpassing. Dit in verband met de opvang van ganzen en schade aan de landerijen in de omgeving. De kosten van de ruilverkaveling in blok Poortvliet blijken 1 euro per hectare per jaar duurder uitgevallen te zijn. Oorspronkelijk was een bedrag van 10 euro per ha. per jaar geraamd. Overigens hoeven de grondeigenaren twee jaar later te betalen dan eerst was gepland. „Dat is dus een voordeel, maar een kostenoverschrijding is nooit leuk", zei voorzitter M.D. Geuze van de landinrichtingscommissie Poortvliet. In 't Ouwe Raed'uus werd donder dagavond een informatiebijeenkomst gehouden. De lijst der geldelijke rege lingen ligt namelijk tot en met 19 fe bruari ter inzage in het stadhuis in de Hoogstraat te Tholen. Daarvoor zijn grondeigenaren ook individueel op geroepen. „Het gaat erom welke reke ning u van ons krijgt'zei Geuze. Het gemiddelde overbedelingsnut is vastgesteld op 220 punten per ha. En de voorlopige puntprijs is 1.80 euro in Poortvliet. Dat komt dus neer op 396 euro per ha. Dat bedrag moet over 26 jaar via de landinrichtingsrente aan de belastingdienst betaald worden. De landinrichtingsrente is 6%. H. Speerstra van het Kadaster schet ste de hoofdlijnen van over- en onder bedeling, de verrekenposten die naast de basiskosten gehanteerd worden voor drainage, vlakligging, kabels, leidingen, drink- watervoorzieningen, obstakels, storende plekken, extreme onkruidverontreinigingen (in acht ge vallen), opslagmogelijkheden en bie- tendammen. Voor onkruid is de maxi male verrekening 500 euro per ha, voor een bietendam 1500 euro per ge val. Schaduw of wortelschade levert 10 euro per strekkende meter als ver rekenpost op. Voor de drukke provin ciale weg Tholcn/Scherpcnisse wordt een toeslag van 50 punten per ha. be rekend, voor de rechtstreeks ontsloten percelen aan de Bram Groenewege- weg/Paasdijkweg 75 punten per ha. Grondeigenaren die grenzen aan de Scherpenissepolder krijgen een ver goeding voor drainage. Er werden vraagtekens gezet bij de 38% hogere waarde van de grond bij overbedeling. Geuze noemde die be nadering ,heel reeël.' „De grondprijs was eerst natte vingerwerk, maar later zijn we aan de hand van gegevens van het Kadaster de grondverkopen van een half jaar nagegaan, waarbij we er de extremen uitgehaald hebben." Het nut van de ruilverkaveling is voor de individuele boer het verschil tus sen inbreng en toedeling. Afstandver korting, concentratie, verbetering ka- velvorm en vergroting van kavels vormen in feite het nut. D. Bevelander had er kritiek op, dat geen rekening gehouden is met spuit- vrije zones. „Het werd breed gedra gen om dat niet mee te nemen. In de ruilverkavelingsblokken Sint-Anna- land en Stavenisse is ook zo gewerkt. En de zeven schatters in het blok Poortvliet - uw collega's - waren het daar ook mee eens. Overigens wordt er creatief omgegaan met de spuit- vrije zones. De akkerranden brengen soms nog meer op dan percelen met gewone landbouwproducten", zei Geuze. Lindhout had nog bezwaren tegen de taxatie van zijn bietendam, maar daar wordt verder over gesproken op de zitting van de landinrichtingscommis sie in het stadhuis van Tholen. Ook over de drainage werden nog vragen gesteld. „Soms heeft iemand pech, dan weer iemand geluk", aldus de voorzitter van de landinrichtingscom missie Poortvliet. De informatie was minder compleet dan de bedoeling was, want J.B. Post- ma van de Dienst Landelijk Gebied, secretaris van de landinrichtingscom missie Poortvliet, zat met twee colle ga's vast op de Zeeuwse weg voor de Vlaketunnel en meldde zich per mo biele telefoon af. Via een aparte nieuwsbrief zullen de belanghebben den nog over zijn inbreng geïnfor meerd worden. Desgevraagd zei Post- ma, dat de ruilverkaveling door scha des en algemene kosten tussen de 10 en 15% duurder uitgevallen is dan in 1994 was geraamd. De gedenksteen voor de gesneuvelde militairen in het voormalig Neder lands Indië en Nieuw Guinea komt bij het oorlogsmonument in Tholen. In de raadsvergadering donderdag zei burgemeester W. Nuis dat er het nodige overleg aan vooraf is gegaan met het bestuur van de Vomi (ver eniging oud militairen Indiëgangers) maar ook met het 4 Mei comité die de jaarlijkse dodenherdenking verzorgt. „Dat hebben we gedaan om te voor komen dat ze zouden denken: zij heb ben ons niet meer nodig," zo zei hij op de ingediende vragen van SGP, CDA en ABT die door M.J. Klippel kort werden toegelicht. Volgens de burgemeester waren er wel opmerkingen gemaakt, maar wel ke werd niet duidelijk. „Er is opbou wend commentaar geleverd en dat is nu verwerkt in het voorstel." Volgens de burgemeester was het ook nodig om met beide partijen te praten over de herdenking op 4 mei 'omdat er nu twee partijen zijn'. De herden king moet volgens hem zo plaatsvin den 'zonder dat iemand er aanstoot aan neemt.' Aanvankelijk zou het college voor 1 februari met een voorstel komen. Dat was gevraagd in een motie die door de raad op 28 oktober is gesteund. Maar Nuis lichtte toe dat een en ander langer heeft geduurd. Ambtelijk is eerst gekeken naar de plaats van het gedenkteken bij het bestaande monu ment in 'het Bosje' in Tholen. „Dat moet zo esthetisch mogelijk gebeu ren. Zodanig dat het recht doet aan het bestaande en zo dat het niet contro versieel zou kunnen zijn." Het ver zoek voor een gedenksteen komt van de Vomi, maar stuitte aanvankelijk op weerstand in de raad. Het tij is echter gekeerd. Het college presenteert op dinsdag 6 maart het voorstel voor het gedenkte ken, waarna de raad er op donderdag 13 maart een besluit over kan nemen. Volgens Nuis is er al een offerte ge vraagd en kan het gedenkteken voor 4 mei worden geplaatst. „Het is wat la ter dan we hadden gehoopt, maar we hebben voor zorgvuldigheid geko zen." De burgemeester vroeg de raad ook maar om alvast na te denken over de dekking van de extra kosten voor de gedenksteen. En kaatste daarmee de bal terug naar de raad. In de motie is b en w. namelijk ook verzocht om met een voorstel te komen voor de dek king van de kosten. Klippel: „Het is de raad die om een collegevoorstel heeft gevraagd." Midden in de polder komt er een houten zorgcentrum met 75 bedden. De eerste van de 171 eenheden van de tijdelijke huisvesting van zorg centrum de Schutse in Sint-Annaland zijn maandag aangekomen en geplaatst op een landbouwperceel aan de F.M. Boogaardweg. Welis waar een week later dan eerst de bedoeling was, maar volgens directeur P.W. Kok komt de geplande verhuizing in de week van Hemelvaartsdag niet in gevaar. Op 80 vrachtwagens worden de houten kamers van een verpleeghuis in Rotterdam naar Sint-Annaland gebracht. Betonplaten en riolering liggen al gereed op het stuk land van jachtopzichter Han van Vossen, die het perceel voor anderhalf jaar aan de Schutse verhuurt. Een kraan tilt de kamers van de vrachtwagen naar hun plaats, waarna ze wind- en waterdicht worden gemaakt. Binnen twee weken zullen alle 171 eenhe den er staan. De kamers zijn 27 m2 en dat is een stuk groter dan de 19 m2 waarin de mensen nu in de Schutse wonen. Loopt de tijdelijke huisvesting ge smeerd, de procedure voor de per manente nieuwbouw is volgens di recteur Kok nog spannend. „De ver eniging de Zeeuwse Molen heeft namelijk bezwaren ingediend in verband met de biotoop van de mo len de Vier Winden. In ons plan hebben we daar al zoveel mogelijk rekening mee gehouden, maar meer is niet mogelijk. Als de bezwaren blijven, kan er mogelijk vertraging ontstaan." Kok is blij dat de eigenaar van de molen, de familie Soffers, het be zwaarschrift heeft ingetrokken. Die had ook eerst moeite met verlies van windvang. Bovendien was er bezwaar tegen de planning van een nieuwe toegangsweg naar het zorg centrum, vlak naast de molen. „We hebben een regeling met de familie Soffers getroffen", zegt de direc teur. „Als compensatie dragen we voor een symbolisch bedrag 400 m2 grond achter de voormalige directri cewoning aan Soffers over. Dat per ceel ligt achter hun woning en de molen. En voor de nieuwbouw van de Schutse wordt die directiewo ning met de garages gesloopt." Een tegenvaller voor de Schutse is wel dat gedeputeerde staten dinsdag een verzoek hebben afgewezen om de onderbezettingskorting 1999 en 2000 niet door te laten gaan. Het Sint-Annalandse zorgcentrum wordt daarmee geconfronteerd met een gat van 25.418 gulden over 2000 en van 45.437 gulden over 1999. Over 2000 blijkt de capaciteit van 76 bedden 4 lager te zijn ge weest en het aantal verzorgingsda- gen 1460 lager. Volgens de Schutse was er eerst sprake van nieuwbouw in twee fasen, zodat er capaciteit werd vrijgemaakt. „Met de provin cie werd afgesproken, dat dit niet zou leiden tot kortingen op het bud get om te voorkomen dat gedwon gen ontslagen zouden plaatsvin den." De Schutse kan deze monde linge afspraak echter niet schrifte lijk onderbouwen. De provincie zegt echter, dat geen andere afspra ken zijn gemaakt dan dat er geen sprake mocht zijn van onevenredige korting op het budget. Een woordvoerder van de provincie maakt duidelijk, dat de variabele kosten bij een lagere capaciteit lager zijn. Zo dalen de voedingskosten. Bovendien had de Schutse via na tuurlijk verloop vacatures niet kun nen invullen. Als je minder geld krijgt, dan kun je met een lagere be zetting de achterstand het snelst in lopen, aldus een provinciewoord voerder. Directeur Kok zegt in beroep te zul len gaan bij het college voor zorg verzekeringen. „Het zorgkantoor in Goes is het ook met ons eens. We zijn er niet blij mee dat er een gat valt, maar op de totale exploitatie gaat het ook weer niet om giganti sche bedragen", zo relativeert Kok de strop, waarmee overigens al in de exploitatie 2002 rekening is ge houden. De Speelmansplaten kan zich ver der ontwikkelen tot een watersport centrum waar ook plaats is voor groepsactiviteiten met beperkte ver- blijfsrecreatie. Een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad is daar voor. Op de ledenvergadering van de ver eniging woensdagavond in Meul- vliet vroeg T. Fopma uit Tholen zich af wat het bestuur daar tegen gaat doen. Volgens bestuurslid G. Westerweel is dat nog niet duide lijk. Eerst wordt er overleg gevoerd met de Zeeuwse milieufederatie. De resultaten van de studie naar de gevolgen voor de vogelpopulatie zijn nog niet volledig bekend, maar wethouder W.C. van Kempen liet in de commissie gemeentelijke ont- wikkelling onlangs weten dat de vo gelrichtlijn geen probleem oplevert. Westerweel noemde de vogelricht lijn voor het Zoommeer echter 'bo terzacht'. „Het is moeilijk vast te stellen hoe veel schade je kan verwachten op het Zoommeer en de Oosterschelde. Onze verwachting is dat door de dagrecreatie en de verblijfsrecreatie mensen ook de dijk over zullen gaan en de slikken in de Ooster schelde gaan bewandelen. Daar hebben we grote bezwaren tegen, want dat is niet te handhaven." Volgens Westerweel zullen de wan delaars de vogels in dit natuurge bied verstoren. Iets was ook al ge beurt op de Slikken van den Dortsman tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk, zo zei hü. Lopend langs de dijk telde hij op een zomer se dag 24 personen op deze slikken. Vogels die daar fourageren gaan op de wieken als een wandelaar nadert. Per persoon wordt een stuk van 300 vierkante meter verstoord, aldus Westerweel. „Dan ben je al gauw een groot stuk van het fourageerge- bied kwijt." Hij is bang dat het aantal sliklopers bij de Oesterdam ook zal toenemen. De bezwaren tegen de ontwikkeling op de Speelmansplaten zijn volgens hem al twee keer op papier gezet en naar het college verstuurd. „Maar we horen er niets over. Daar zijn we gepikeerd over." Volgens Westerweel is het 'groene gezicht' van de raad momenteel ver te zoeken omdat er meer aandacht is voor economische activiteiten. „Uit de raad hoeven we geen steun te verwachten. Als de economie gesti muleerd kan worden, dan doen ze dat. Maar we gaan kijken wat juri disch mogelijk is." (Overigens zijn SGP en CU tegen de verdere uit breiding van de activiteiten op de Speelmansplaten.) Het(toeristisch) wandelpad langs de Oosterschelde zal niet over de dijk bij het natuurontwikkelingsge bied aan de Heideweg (in de Noord polder in Sint-Maartensdijk) lopen. Aanvankelijk was de route tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk wel langs de dijk gepland, maar vol gens Westerweel is het veranderd nadat de natuurvereniging bezwaar had gemaakt. Ook hier zouden wan delaars te veel verstoring teweeg brengen. Het pad voert nu over de Hogeweg/Piershoekseweg naar de Gemaal weg. De natuurvereniging hoopt een vaste gebruiker te worden van het multi functioneel centrum Scaldis Natura- lis in Sint-Maartensdijk. Dat zei voorzitter R. van der Laan woens dagavond op de ledenvergadering in Meulvliet. Het centrum is nu al vaak een uitvals basis voor natuuractiviteiten, maar door de bestuurlijke problemen is er nog geen uitzicht op een definitief gebruik van het gebouw. „De behoef te aan een eigen ruimte is er bij ons wel. We hebben nu een eerste leden dag gehad waar leden elkaar beter kunnen leren kennen. We zouden ge baat zijn bij een eigen gebouw, met een eigen bibliotheek en leesruimte. We hopen dat in de toekomst te ver wezenlijken in Scaldis Naturalis. De gemeente heeft ons daarover advies gevraagd. We willen er aan meewer ken als het maar binnen de doelstel ling van de natuurvereniging valt." De natuurvereniging Tholen moet publiekelijk stelling nemen tegen de jacht op reeën op Tholen en Sint-Philipsland. Dat is de uitkomst van de discussie tussen bestuur en leden tijdens de jaarvergadering woensdag avond in Meulvliet. Het bestuur zal de gemeente en de provincie een brief sturen waarin de vereniging kenbaar maakt tegen het afschieten van het wild te zijn. Dat zou schade aanrichten aan gewassen. P. B lokpoel kaartte de kwestie aan tijdens de rondvraag. Hij vond dat het bestuur met een standpunt naar buiten moest treden. „Dat is wel zo dapper." Maar bestuurslid G. Wes terweel lichtte toe dat de provincie nog een beslissing moet nemen. „Bovendien moet de schade eerst aangetoond worden. Als de schade niet kan worden aangetoond, wordt er geen afschotvergunning gege ven." Volgens Blokpoel is 'de jagersbond' een machtig orgaan en is deze ge voelig voor publiciteit. „Wildscha- de? Mijn neus, er lopen hier maar drie reeën. Het is een goedkope ma nier om aan groot wild te komen. En als ze de dieren nu afschieten, staat er volgend jaar weer een nieuwe roedel." Maar volgens voorzitter R. van der Laan heeft de vereniging geen poot om op te staan als er 'feitelijk bewe zen' wordt dat er wildschade is. L. Sauter vond dat het bestuur des ondanks aan de bel moet trekken. „Als er een kudde met reeën is, dan zoekt de wildbeheerseenheid ook de publiciteit. Als natuurvereniging moeten we dat ook doen. We moeten laten weten dat we de vinger aan de pols houden. Dat wij de jagers in de gaten houden." Volgens Blokpoel veroorzaken de dieren geen schade. Alleen bij hele strenge winters zullen ze zich vol gens hem tegoed doen aan gewassen op het land, maar dat is volgens hem te verwaarlozen. „Het gaat gewoon om de schietdrang van de jagers." G. Meijnen stelde voor om bij scha de de reeën niet af te schieten, maar om ze te vangen en ze uit de polders te verwijderen. Veehouder J. Vissers merkte op dat de aangetoonde scha de door wild ook vergoed kan wor den door de provincie en dat daar de boer ook mee gebaat is. Van der Laan rondde de discussie af met te stellen dat het bestuur van de natuurvereniging niet per definitie tegen de jacht is. „Ook in onze club wordt daar verschillend over ge dacht." Op de ledenvergadering van de na tuurvereniging Tholen woensdag avond in Meulvliet is mevrouw T. Soomers-Vis uit Bergen op Zoom benoemd tot erelid. Ze kreeg een boekenbon en bloemen. Mevrouw Soomers is vanaf de oprichting in 1983 lid van de vereniging, maar ook actief geweest in de planten- werkgroep en redactielid van het verenigingsblad Rubia Tinctorum. Ook vervulde ze de functie van pen ningmeester in het bestuur. De Thoolse woont tegenwoordig in een verzorgingstehuis in Bergen op Zoom. R. van der Laan is tot voorzitter ge kozen. Dat gebeurde zonder hoof delijke stemming. Er waren geen te*- genkandidaten. Hij volgt G. Wester weel op. Die trad vorig jaar af orn zich te richten op het multifunctio neel centrum Scaldis Naturalis, maar wilde vanwege privé-omstan- digheden niet terugkeren als voorr zitter. G. Meijnen uit Sint-Maartensdijk is lid geworden van de planologie werkgroep. De vergadering besloot om de contributie met een euro te verhogen. De vereniging heeft 108 betalende leden. Daaronder vallen ook gezinsleden. Worden die mee geteld dan zijn er 250 leden. Advertentie I.M. Het stadsbeeld van Tholen verandert nu de spits op de toren van de nieuwe kerk in Stadszicht is gehesen. Nadat een eerdere poging wegens de harde wind was afgeblazen, is vrijdagochtend de koperen torenspits op de nieuwe kerk van de Gere formeerde Gemeente aan de Postweg in Tholen geplaatst. Ondanks eni ge vertraging, veroorzaakt door gladheid op de weg, verliepen de werk zaamheden dit keer volgens plan. De skyline' van Tholen heeft er met de tweeëndertig meter hoge kerktoren in de wijk Stadszicht een mar kant herkenningspunt bij gekregen. Bouwvakkers werken de komende maanden aan de afwerking van het kerkgebouw dat medio april wordt opgeleverd. Even leek het weer mis te gaan. Door een slippartij bij de Vlake tunnel kwamen werknemers van Meijer staalbouw (de constructeur van de kerktoren) in een lange file terecht. De gereedstaande hijs kraan kon daarom pas om 9.45 uur met het karwei aan de Thoolse kerk beginnen. Een uurtje later stond de koperen toren op zijn plaats en de bouwvakkers konden aan de slag om het gevaarte te ver ankeren. Projectleider B. Heil van aannemer Aan de Stegge uit Roosendaal is zichtbaar opge lucht. „We zijn blij dat we het kar wei toch nog zo snel - na het af blazen op woensdag - geklaard hebben. We konden vrijdag weer over de zware hijskraan beschik ken en het was weliswaar frisjes, maar omdat er bijna geen wind stond, was de klus vrij snel ge klaard. Onze mensen gaan nu aan de laatste fase van de bouwwerk zaamheden beginnen. Medio april wordt de Rehobothkerk door ons opgeleverd." Leden van de bouwcommissie van de Gereformeerde Gemeente kijken aandachtig toe als de koperen toren op hun kerkgebouw wordt gezet, maar vanaf april gaan de kerkle den zelf aan de slag om bij de in richting, aankleding, groenvoorzie ningen en bestratingswerkzaamhe den te assisteren. Ouderling K. Luters, voorzitter van de bouwcom missie: „Ondanks de sterk gestegen bouwkosten blijven we tot nu toe keurig binnen de berekende bouw som van 4,5 miljoen euro. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan de inzet van onze kerkleden. Jong en oud heeft zijn financiële steentje bijgedragen. We hebben di verse acties gehad waarmee kerkle den geld inzamelden voor onze nieuwe kerk. Zonder die enorme steun van onze leden hadden we de begroting nooit sluitend kunnen ma ken. We naderen nu de laatste fase van het bouwproject en voordat we in juni officieel gebruik kunnen ma ken van de kerk, is er nog erg veel werk aan de winkel. Bij de afwer king en inrichting van onze nieuwe ontmoetingsplaats worden welis waar veel werkzaamheden uitbe steed aan gespecialiseerde bedrij ven, maar gelukkig kunnen we met onze mensen een gedeelte in eigen beheer uitvoeren. Zo maakt timmer man Isaac Lindhout samen met Ko Bazen de preekstoel en bij bestra tingswerkzaamheden voor het par keerterrein, aanplanting van groen voorzieningen, schoonmaken en inrichten van de kerkzaal en de ove rige verenigingsruimtes gaan men sen van onze gemeente zelf aan de slag. Vele handen maken nu een maal licht werk en de betrokkenheid van onze leden bij de totstandko ming van het nieuwe, moderne kerkgebouw is erg groot.' In het enigszins futuristisch ogende bouwwerk aan de rand van de Thoolse nieuwbouwwijk Stadszicht worden de komende maanden en kele zeer bijzondere elementen toe gevoegd. Ouderling Luters is met name erg enthousiast over de akoestiek in de kerkzaal. „De archi tect heeft aan dat aspect - op ons verzoek - erg veel aandacht be steed. In de kerk komt een origineel Van Oeckelen orgel uit 1841. Het geluid van zo'n pronkjuweel komt natuurlijk pas tot volle wasdom als de akoestiek in de kerk perfect in orde is. Ondanks de moderne uit straling van de kerk zal de inrich ting bestaan uit vertrouwd ogende houten kerkbanken met stoffen be kleding. Glaskunstenaar Arie van der Spek heeft zes bijbelvoorstel lingen gemaakt die links en rechts naast de koperen toren worden ge plaatst. De centrale kerkzaal biedt plaats aan duizend bezoekers en we kunnen dit aantal eventueel nog verder uitbreiden met tweehonderd zitplaatsen op de galerij. Verder gaan onze kerkelijke verenigingen hun activiteiten in de drie grote za len in het nieuwe gebouw houden. We hebben de beschikking over een ruimte voor kinderopvang tijdens de kerkdiensten en er is een klein mor tuarium in het gebouw aanwezig. Op het parkeerterrein bij de ingang kunnen ongeveer honderd auto's worden geplaatst. De Gereformeer de Gemeente in Tholen (elfhonderd leden en doopleden) heeft vanaf juni een multifunctionele ontmoetings plaats. Ik vind dat we trots mogen zijn op hetgeen we samen gepres teerd hebben'aldus de heer Luters. De openingsdienst in de Rehoboth kerk staat begin juni gepland, maar voor ds. C. de Jongste het nieuwe spreekgestoelte kan bestijgen, zal er nog erg veel werk door de bouw vakkers en kerkleden moeten wor den verricht. LliriDRAUll 1 DU1JL, Utb IJfULHJGSJL LULKAri 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13