Tholen verwacht toenemend aantal aanvragen voor bijzondere bijstand 70% HALVE PRIJS den Engelsman <^van Driel Restant- prijzen!! m T KORTING UW NIEUWSBLAD VAN HET EILAND THDLEN EN ST. PHILIPSLAND HOEDEN HALVE PRIJS Kostuums sterk afgeprijsd Onderzoek onder inwoners met uitkering moet behoefte uitwijzen De feiten op een rij Gebruikte TOYOTA "V DIESEL heftruck 2,5 ton p [€75,-; €20,- €25,- Restanten colberts 45,- Restanten kostuums 95,- uónderdag 30 januari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Onderzoek Laag inkomen Armoede neemt af Individueel gericht Prikkel Veere Cliëntenraad Veel verloop ilt u lekker gezellig thuis eten zonder uren in de keuken te staan? Ga dan naar Taba in Sint-Annaland! Chinees afhaalcentrum ta ba en Big Snack VORKHEFTRUCK-SERVICE TE KOOP: Vroegindeweij Damesafdeling Laatste series uit de wintercollectie nu alles DE THOOLSE COURANT Herenafdeling Colberts, truien, broeken, overhemden en jacks Laatste series uit de wintercollectie Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel./fax: 0166-652490 woensdagmiddag gesloten, vrijdag koopavond De uitkering voor mensen die langer dan vijf jaar moeten rondkomen van de bijstand gaat omhoog. Dat blijkt uit een wijzigingsvoorstel voor de Algemene bijstandswet dat minister De Geus van sociale zaken be gin vorige maand voor advies aan de Raad van State heeft voorgelegd. De voorstellen vormen een onderdeel van een nieuwe wet (de wet X) die in de plaats komt van de Abw, de IOAW en IOAZ, de WIW en het be sluit ID-banen. In de gemeente Tholen krijgen honderden inwoners er mee te maken. Alleen al 300 van de 24.000 inwoners ontvangen een bij standsuitkering. Ruim 200 daarvan kunnen daar, onder wat voor om standigheden dan ook, niet van rondkomen en ontvangen een uitkering via de bijzondere bijstandsregeling. Dat betekent extra geld voor niet alledaagse zaken. Wethouder mevr. M.A.E. Velthuis van sociale zaken wil het woord armoede niet graag in de mond ne men, maar geeft toe dat er in de gemeente gezinnen zijn die het fi nancieel dusdanig moeilijk heb ben dat het woord daarop wel van toepassing is. Voor hen is die extra uitkering bedoeld. Minister De Geus heeft dat ook begrepen. Hij stelt voor om men sen die langdurig van de bijstand leven een toeslag te verstrekken. Daarmee wordt voorkomen dat zij onder de armoedegrens belanden. De opvattingen binnen de Tweede Kamer over wat wel of geen ar moede is, zijn verdeeld. Toch kan een uitkering van 794 euro per maand, die bijvoorbeeld een al leenstaande moeder in de gemeen te Tholen ontvangt, niet bepaald als vetpot betiteld worden, vindt ook Velthuis. Om tot een nieuw beleid te komen en om aansluiting te vinden met de nieuwe wetgeving, gaat Tholen niet over één nacht ijs. Diverse rapportages, waaronder de Sociale Atlas van Zeeland 2002 en onder zoeken van het Platform voor be strijding armoede en sociale uit sluiting in Zeeland, geven aan wat er mis is met de financiële positie van de inwoners. Ook worden in de Atlas toekomstverwachtingen uitgesproken die bepaald niet opti mistisch zijn. Al met al genoeg aanleiding om de financiële situatie van uitke ringsgerechtigden aan een Thools onderzoek te onderwerpen. Velt huis kent de bestaande informatie, maar wil toch zelf specifiek voor Tholen een onderzoek laten uit voeren. In februari, zo verwacht ze, krijgen alle inwoners die met de bijstandswet te maken hebben een enquêteformulier in de bus. Daarop kan worden aangegeven waar financieel de meeste pijn zit en waaraan behoefte is. Daarnaast gaat Tholen adverteren met het potje bijzondere bijstand. Velthuis: „Veel mensen weten niet dat Tholen zo'n potje heeft en an deren weten niet dat ze recht heb ben om daarvan gebruik te ma ken." In de pot zit geld dat meer finan ciële armslag kan betekenen voor bijvoorbeeld een echtpaar dat 'in de bijstand zit'. Dat ontvangt in Tholen maandelijks 1136 euro. Een bedrag dat volgens deskundi gen amper toereikend is om in de kosten van levensonderhoud te voorzien en ook nog te sparen voor onvoorziene uitgaven. In een interview met dagblad Trouw noemde De Geus onlangs echter een verhoging van vijf procent van de uitkering voldoende om de armoedegrens te omzeilen. Volgens een woordvoerster van het ministerie van sociale zaken is het aan een volgend kabinet om het wetsvoorstel definitief vast te stellen en naar de Tweede Kamer te sturen. Zij schat dat zo'n 100.000 mensen voor de toeslag in aanmerking komen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 40 mil joen euro. Voor een gezin dat van een uitkering leeft, betekent de toeslag 450 euro per jaar extra. Een alleenstaande gaat er 325 euro op vooruit. Wie voor deze toelage in aanmerking komt, wordt overi gens niet gevrijwaard van sollici tatieplicht. Tholen heeft voor dit jaar een be drag van 285.000 euro beschik baar om met name de meest schrijnende gevallen bij te staan en te helpen. Of daar extra geld bijkomt, is de vraag. Voorlopig gaat de gemeente er wel van uit dat het aantal aanvragen voor met name de bijzondere bijstand zal toenemen. „Dat komt door de eco nomische situatie. Zodra het met de economie minder gaat en de prijzen voor bijvoorbeeld levens middelen stijgen, lopen mensen met toch al een minimale uitke ring risico's. Die mensen zijn dan genoodzaakt een beroep te doen op steun van de gemeente. En we zijn ervoor om die te geven", zegt een gemeentewoordvoerster. In de Sociale Atlas van Zeeland 2002, een werkstuk van het Zeeuws instituut voor zorg, wel zijn en cultuur (Scoop), is de fi nanciële positie van inwoners van diverse Zeeuwse gemeenten in kaart gebracht. Daaruit blijkt dat Tholen op een aantal punten ach terblijft bij de rest van Zeeland. Zo hebben Tholenaren vergeleken bij andere gemeenten een laag in komen, is er op de eilanden zelf weinig werk en telt de gemeente de hoogste werkloosheid onder in woners van 42 jaar en ouder. Als gevolg daarvan is er relatief gezien nogal wat armoede. En door de recente economische ont wikkelingen dreigt het aantal ge zinnen dat van een minimale uit kering moet rondkomen, toe te nemen, zegt de gemeentewoord voerster. Landelijk is dat beeld anders, laat het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) weten. Dat bureau constateert dat de armoede in Ne derland blijft afnemen. Het aantal huishoudens met een laag inko men daalde in 2002 echter minder sterk dan afgelopen jaren. Maar nog steeds geldt dat er minder huishoudens zijn die het langdurig met een gering inkomen moeten stellen. Tot deze conclusies komt niet alleen het CBS, ook het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP) meldt dat in het Armoedebericht 2002. Beiden stellen dat mensen die rondkomen van een laag inkomen hun financiële situatie ook een stuk positiever beoordelen dan vijf jaar geleden. Zij zijn minder geld kwijt aan vaste lasten. De gewij zigde belastingregels blijken gun stig voor lagere inkomensgroepen. Het CBS en SCP becijferen dat er in 2001 801.000 huishoudens wa ren met een krappe beurs, dit is 12,3 procent van de huishoudens. Niet alleen Tholen wijkt af van de landelijke cijfers, ook andere Zeeuwse gemeenten hebben de in druk dat degenen die het al moei lijk hebben, het steeds moeilijker krijgen. Zo heeft het college van burge meester en wethouders van Veere de regels voor het minimabeleid vernieuwd. Inwoners van 21 jaar en ouder, met een inkomen van maximaal 110 procent van het so ciaal minimum, kunnen daarop een beroep doen. De maatregelen voorzien onder meer in kwijt schelding van gemeentelijke be lastingen, maar ook in een nieuwe De cliëntenraad (hier bij de installatie vorig jaar) is een belangrijke factor om armoede tegen te gaan, zegt voorzitter W. Lindhout (linksachter). fiets, koelkast of meubilair. Volgens wethouder Velthuis heeft Tholen soortgelijke maatregelen genomen om de uitgaven van mensen met een bijstandsuitkering te beperken. „Tholen scheldt ge meentelijke belastingen voor hon derd procent kwijt. Dat geldt niet alleen voor mensen met een bij standsuitkering, maar ook voor mensen die alleen van de AOW moeten rondkomen of een klein pensioen hebben. Ons beleid is echter sterk individueel gericht. Dat betekent dat we met iedereen die meent voor financiële hulp in aanmerking te komen, om de tafel gaan zitten en bekijken wat er no dig is." Velthuis heeft de indruk dat de ruim 200 inwoners die daarvan nu al gebruik maken, slechts een deel zijn van het aantal dat extra finan ciële hulp nodig heeft. „Onze in woners schamen zich vaak om te moéten opbiechten dat ze het moeilijk hebben. Anderen willen niet met hun hele hebben en hou den naar de gemeente gaan om iets extra's te krijgen." Toch moeten in Nederland ruim achthonderdduizend mensen zien rond te komen van een minimum inkomen. Door geldgebrek - spa ren is vrijwel onmogelijk - kunnen zij niet zomaar een nieuwe koel kast kopen of een versleten bank vervangen. Armoede heeft ook andere gevol gen: ouders kunnen hun kind geen lid maken van een sportvereniging of mee laten gaan met het jaarlijk se schoolreisje. De rijksoverheid heeft de gemeenten intussen extra geld gegeven om armoede tegen te gaan en om te voorkomen dat hun inwoners in een sociaal isolement terecht komen. Sommige gemeenten in Zeeland geven geld om naast versleten meubilair, een fiets of een compu ter, ook andere duurzame goede ren, zoals een koelkast, een was automaat, een stofzuiger of een tv te vervangen. Velthuis: „Tholen helpt bij derge lijke aankopen door het verstrek ken van een lening onder gemak kelijke voorwaarden." Zij wil inwoners die voor extra geld in aanmerking komen echter niet in de watten leggen. „De aanstaande nieuwe wetgeving beperkt een ge meente in haar mogelijkheden. Naast het voorkomen van rechts ongelijkheid, moet er altijd een prikkel blijven om te gaan wer ken." Een van de oorzaken van ar moede zijn wat haar betreft religi euze uitgangspunten. „Het geloof van een aantal inwoners van Tho len die best een extraatje kunnen gebruiken, staat werken van de moeder niet toe. Die mensen gaan er van uit dat moeder uitsluitend voor het gezin moet zorgen." Daarnaast constateert de wethou der dat het extra geld niet altijd wordt gebruikt yoor het doel waarvoor het bestemd is. „Tholen betaalt voor een aantal gezinnen voor de kinderen het lidmaatschap van een vereniging. Soms merk je dat het geld daaraan niet wordt be steed, maar opgaat in het huishou den. Wat we willen, is dat de ge meente het geld rechtstreeks naar verenigingen overmaakt. Zover zijn we nog niet." In Veere kunnen kinderen van zes tot en met elf jaar en van twaalf tot en met zeventien jaar eenmaal in de zes jaar een bijdrage ontvan gen van respectievelijk 190 en 273 euro. Voor volwassenen geldt een termijn van tien jaar. Daarnaast stelt de gemeente geld beschik baar voor contributies van sport-, jeugd- en jongerenverenigingen, abonnementen voor zwembad, bi bliotheek, schouwburg en musea, en voor het zelf beoefenen van po diumkunsten zoals het lidmaat schap van een zang- of toneelver eniging. Als een kind in Veere een basis school bezoekt, kan een aanvraag worden ingediend voor ouderbij drage, tas of schoolreisje. Ook een bijdrage in de kosten van de peu terspeelzaal behoort tot de moge lijkheden. Dat betekent niet dat degene die wordt geholpen met de armen over elkaar kan gaan zitten. Als de nieuwe wet wordt aangenomen, worden gemeenten zelf verant woordelijk voor het voeren van een actief reïntegratiebeleid. Daar krijgen ze een reïntegratiebudget voor. Dat is het 'werkdeel' van de rijksuitkering die gemeenten ont vangen. Dat moeten ze gebruiken om mensen naar de arbeidsmarkt te leiden of om daar gesubsidieer de arbeid mee te betalen Alles wat gemeenten van dit 'werkdeel' overhouden, moet te rug naar het rijk. Daarnaast krij gen de gemeenten geld van het rijk om de bijstandsuitkeringen te betalen. Dat is het 'inkomens- deel'. Als mensen snel uitstromen, kan het zijn dat gemeenten geld overhouden van dit inkomensdeel. Dat mogen ze dan zelf houden en daar kunnen gemeenten mee doen wat ze zelf willen, bijvoorbeeld een winkelcentrum verfraaien. Maar als gemeenten tekort komen op dat inkomensdeel, moeten ze zelf opdraaien voor die tekorten. Het 'werkdeel' mag in elk geval niet gebruikt worden om bijstand van te betalen. Hoe het ook zij, Tholen trekt voorlopig zijn eigen plan. Zo is in november 2000 de Cliëntenraad opgericht. Speciaal voor het be hartigen van de belangen van bij standgerechtigden en anderen die van een minimaal inkomen moe ten rondkomen. In de raad zitten vertegenwoordi gers van de vakbonden, de oude renbonden en van gehandicapten organisaties. Voorzitter is W. Lindhout (53) uit Tholen. Hij is zelf gehandicapt (polio) en vindt de oprichting van de raad en het houden van een enquête een goede zaak. „De oprichting van de Cliëntenraad is een verplichting die door het Rijk aan de gemeen ten is opgelegd. De Cliëntenraad Tholen wil in kaart brengen hoe het met de financiële positie van een deel van onze inwoners is ge steld en wat er moet worden ge daan om daarin verbetering te brengen. Daarom hebben we de gemeente medio vorig jaar ge vraagd die enquête te houden." Hij wacht al een tijdje op ant woord, maar volgens de wethou der gaat de circa 6000 gulden ver gende actie door. Lindhout: „We hebben een bureau uit Eindhoven benaderd. Dat had in andere ge meenten ervaring met soortgelijke onderzoeken." Lindhout vindt de Cliëntenraad een belangrijke factor om bijvoor beeld armoede in de gemeente te gen te gaan. „Zo'n onderzoek biedt mogelijk inzicht in de om vang van de problemen. Het on derzoek is absoluut anoniem. De mensen op Tholen lopen toch al niet snel met hun problemen te koop. Die anonimiteit moet je ga randeren. Anders kom je niets te weten." Hij wijst op voorlichtingsmidda gen van de gemeente over een on derwerp als 'bijstand.' „Iedereen kent elkaar hier. Dan ga je naar zo'n bijeenkomst toe en dan ziet iedereen: hé, die gaat naar de bij eenkomst. Zeker ook bijstand." Lindhout schat aan de hand van eerdere cijfers dat tenminste 340 inwoners van Tholen het moeilijk hebben. „Maar op dit moment heb ik eigenlijk geen idee voor hoe veel mensen de Cliëntenraad iets kan betekenen." Wat hem stoort is de geringe animo onder de bevol king om lid van de raad te worden. De raad telt zeven leden, maar Lindhout constateert dat er sprake is van veel verloop. „Dat betekent dat je nieuwe mensen weer moet inwerken. Dat is niet goed voor een constante kwaliteit", is zijn mening. Om die te bevorderen, gaat de Cliëntenraad ook onderzoeken wat andere gemeenten doen op het ge bied van bijstandsuitkeringen. „Sommige betalen een instelling als tafeltje dekje. Of geven een bijdrage in het openbaar vervoer. Dan weetje wat de mogelijkheden zijn en kun je die laten aansluiten op de resultaten van de enquête." Nederland telt 16,2 miljoen in woners. Daarvan wonen er 24.000 in Tholen. Minder dan tien procent van de Thoolse in woners leeft langdurig (3 jaar) onder de inkomensgrens. In Rotterdam gaat het om meer dan twintig procent. In Schou- wen-Duiveland gaat het om tien tot vijftien procent. Verwacht wordt dat, ondanks positieve signalen, landelijk het aantal mensen onder de ar moedegrens stijgt van 8,5 pro cent naar 9,7 procent van de totale bevolking. De meeste ar moede komt voor in de provin cies Groningen en Friesland. In steeds meer gemeenten hoe ven inwoners op bijstandsni veau geen gemeentelijke belas tingen te betalen. Ook worden voor hen medische voorzienin gen, waaronder de eigen bij drage, brillen, dieetkosten, wasmachines en andere duur zame gebruiksgoederen, be taald. Ook zijn er gemeenten die voor de aanschaf van die goederen leningen tegen gun stige voorwaarden aanbieden. Van de 17 Zeeuwse gemeen ten, zo staat in het onderzoek van Scoop, heeft Tholen het laagste besteedbare inkomen per inwoner. Hontenisse het hoogste. Tholen telt het hoog ste aantal werklozen. Axel, Borsele en Hulst het minste. Tholen heeft het hoogste aantal ouderen (40+) die op zoek zijn naar werk. Goes het laagste aantal. Scoop deed in de Sociale Atlas Zeeland geen onderzoek naar de wijze van gebruik van de bijzondere bijstand. Dat neemt niet weg dat voor elke gemeen te geldt dat mensen met een ei gen huis soms niet voor extra hulp in aanmerking komen. Die moeten eerst een deel van de overwaarde 'opeten.' Pak even uw zakboekje THOLEN 5 feb. Oecumenisch avondgebed, kerkgebouw NPB, Oudelandse- straat, 19.30 u. 6 feb. A. Duijser spreekt voor chr. ouderenver. over watersnoodramp, De Wingerd, 14.30 u. 10 feb. Henk van Ulsen, Gasthuis kapel, 20.15 u. (uitverkocht). 19 feb. Oecumenisch avondgebed, kerkgebouw NPB, Oudelandse- straat, 19 u. OUD-VOSSEMEER 31 jan. Coupure, een fictief dubbel portret over de ramp, Vossenkuil, 20.15 u. 15 feb. Grand gala carnavalsver. De Vlooientrappers, Vossenkuil. SINT-ANNALAND 14 feb. Ledenvergadering tafeltenn- nisver. Smash '76, kantine Rabo bank, 19.30 u. 18 feb Spelletjesavond Plattelands vrouwen, Gouden Leeuw, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 30 jan. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 19.30 u. 5 feb. Bijeenkomst oud-Indië-gan- gers Vomi, Haestinge, 13.30 u. SCHERPENISSE 1 feb. Jongerenavond met ds. Bei der over de Ramp, Hoeksteen, 19.45 u. 8 feb. Contactbijeenkomst Helpen de Handen, ver.gebouw Ger. Gem., 14.15 u. BERGEN OP ZOOM t/m 30 mrt. Expositie schilderijen en beelden. Markiezenhof, di t/m zo 11 u. 30 jan Daniel Kwartet, Markiezen hof, 20 u. 30 jan. Engelstalige comedy The complete works of William Shake speare, De Maagd, 20.15 u. 31 jan. en 1 feb. Mini en Maxi, De Maagd, 21 u. 2 feb. Familievoorsteling Adam Eva, 14.30 u. 4 feb. Themaochtend begeleidings groep borstkankerpatiënten, Lie- vensberg, 10 u. 5 feb. Whiplash informatiebijeen komst, Lievensberg, 10-12 u. 6 feb. De dood van een handelsrei ziger, 20.15 u. 7 feb. Theaterconcert, 5 Great Gui tars, 20.15 u. 11 feb. Theaterfolkfestival, Irish Unplugged. 20.15 u. 13 en 14 feb. Muziek en dansshow, jans 12, 20.15 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: 8 Mile - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.30 en 20 u. Pietje Bell - za, zo en wo 14 u. ROXY II: The Lord of the rings 2: The two towers - do en ma t/m wo 19.30 u„ vr en za 20 u„ zo 16.30 en 20 u. Harry Potter en de geheime kamer (Ned. gespr.) - za en wo 13.45 u„ zo 13.30 u. CINEM'ACTUEEL: Spy kids 2: The island of the lost dreams - vr 18.30 en za 14 en 18.30 u, zo 13.30 en 16 u. en wo 14 u. The Lord of the rings 2: The two towers - vr en za 20.30 u„ zo 16 en 19.30 u„ wo 19.30 u. Pietje Bell - za en wo 14 u„ zo 13.30 u. James Bond - die another day - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 18.30 en 21.30 u„ zo 16, 18.30 en 21.15 u. Harry Potter and the chamber of secrets - vr 18.30 u„ za en wo 14 u„ zo 13 u. Gangs of New York - do en ma t/m wo 20 u„ vr 21.30 u„ za 18.30 en 21.30 u., zo 20.30 u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. Ramses - zo 19 u„ ma en di 20.30 Ziekte van Crohn. Donderdag 6 februari om 20.00 ur is er in zie kenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom een informatieavond voor mensen met de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa. Internist dr. P. Stokkers verzorgt een lezing. Voor al uw maaltijden, ook voor feesten en partijen, een warm Chinees buffet, enz. Vanaf 15 personen bezorgen wij de maaltijden thuis. U kunt ook bij ons terecht voor afhaalmenu 's (3 verschillende soorten) vanaf 13 euro voor 2 personen. S* "N TABA CENTRUM Voorstraat 4, Sint-Annaland Tel. 0166-653692 of 06-51356933 Geopend van 12.00 tot 23.00 uur Maandag van 16.00 tot 23.00 uur Dinsdag gesloten ketste Verkoop en verhuur van nieuwe en gebruikte vorkheftrucks en palletwagens Handelsonderneming Middelharnis Tel. 0187-482319 fax 0187-4821 18 http://www.tref.nl/middelharnis/vroeghef Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, de Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar incasso 14,57 per jaar incasso 26,67 (een jaarabonnement is dus 2,47 goedkoper) postabonnement incasso 39,27 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats:.. Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 0166 - 65 70 07 b.g.g. 65 34 74, fax 65 70 08 S*§

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9