Negentien winkeliers tegen super Sportlaan Patiënt mogelijk aan legionella overleden Plan ijsbaan Sint-Annaland verplaatsen naar 't Nieuwlandje Torenspits blijft aan de grond i/K HEIJNEN Verontrust over besluitvorming Lievensberg treft maatregelen In verdere toekomst ook sportveldenscholen aan Dorpsweg n Donderdag 30 januari 2003 59e jaargang no. 11 GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! De middenstandsverening Smalstad zal zich met alle mogelijke juridische middelen verzetten tegen de komst van een discountsupermarkt aan de Sportlaan in Sint- Maartensdijk. De vereniging kondigt in een brief aan b. en w. zelfs aan naar de rechter te stappen mocht de ge meente een bouwvergunning verlenen op grond van arti kel 19. Een supermarkt aan de Sportlaan betekent vol gens de winkeliers de doodsteek voor het centrum van het dorp. Negentien winkeliers ondertekenden de brief. Onacceptabel Donderdag 30 januari: eente Tholen Wijzigingen in agenda vergadering gemeenteraad Formulier voor hondenbelasting nieuwe inwoners Zes Tholenaren naar herdenking De ijsclub Sint-Annaland werkt in samenspraak met het gemeentebestuur aan een plan om de ijsbaan van de An- newas te verplaatsen naar de Nieuwlandpolder tussen de Molendijk en camping de Krabbenkreek. In de toekomst zouden daar ook de voetbalvelden kunnen komen. Op de plaats van de huidige sportaccommodatie aan de Dorps weg ontstaat dan ruimte voor de bouw van twee basis scholen. „Over tien jaar ken je Sint-Annaland niet meer terug. Met de Schutse, het havenplan en Vroonstede staat er gigantisch veel op stapel", zei voorzitter J.P. Moerland vrijdag op de 76ste algemene vergadering van de ijsclub. Kromme baan Subsidies Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl ad vert@eendrachtbode. nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant er) het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Volgens de adviseurs van de familie Schot-Oudesluijs is vestiging van de Aldi aan de Sportlaan op grond van artikel 19 van de wet op de ruimte lijke ordening (lid 3, juncto 20) mo gelijk. Maar de winkeliers bestrij den dat. Voor de vestiging zullen namelijk bouwactiviteiten moeten worden ontplooid en dan kan dit ar tikel niet gebruikt worden om een bouwvergunning te verlenen (vol gens een uitspraak van de rechtbank in Arnhem), zo schrijven ze. „Dat is overigens wel logisch, zeker als het hier om een discountsupermarkt gaat. De regeling schijnt immers een kruimelgevallenregeling te zijn en hier kan toch waarlijk niet worden gesproken van kruimelgeval. Het betekent de doodsteek voor het cen trum van Sint-Maartensdijk." De beslissing van de gemeenteraad om medewerking te verlenen aan de vestiging van Aldi aan de Sportlaan, is slecht gevallen bij de winkeliers. Ze schrijven 'uitermate verontrust' te zijn over de besluitvorming rond de planologische ontwikkelingen aan de Sportlaan. Aanvankelijk voelde de middenstandsvereniging zich gesteund door het college en de raadscommissie, maar 'thans blijkt de gemeenteraad op voor ons onna volgbare gronden tot een ander oor deel' te komen. De winkeliers wijzen er nog eens op achter de uitkomsten van het mkb/ revarapport te staan waarin het kernwinkelgebied versterking en bescherming behoeft. De komst van een discount naar het centrum van het dorp juichen de middenstanders toe. Het instellen van een blauwe parkeerzone kan volgens de brief schrijvers helpen om het winkel kerngebied te versterken. Er kan al leen beschermd worden als 'nieuw- vestiging van iedere vorm van de tailhandel buiten het kernwinkelge bied wordt tegengegaan.' Een Aldi aan de Sportlaan zal tot verzwakking van het centrum lei den, 'de consument wordt uit het centrum weggehaald.' .Daarom is het plan absoluut onacceptabel'. De meerderheid van de raad is bang voor parkeerproblemen in het cen trum waar Lidl het gebouw van wo ninginrichter Van Houte heeft ge kocht. Maar volgens de mid- denstanders zullen er zich geen problemen voor doen omdat 'de helft van het ge bouw' wordt afgebroken en er 20 parkeerplaatsen komen. ZIE VERDER PAGINA 3 Een patiënt van de psychiatrische afdeling van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom is vorige week mogelijk overleden door legionellabe- smetting. Een andere patiënt van dezelfde afdeling, is ernstig ziek ge worden door de bacterie. Het ziekenhuis heeft maatregelen getroffen en doet onderzoek naar de besmettingsbron. Het is volgens directeur T. van den Akker van Lievensberg nog niet voor honderd procent duidelijk dat de be smetting op de afdeling is opgelopen, maar volgens hem ligt het wel voor de hand. „Bij de overleden patiënt is le- gionallabesmetting aangetroffen. Ook bij de tweede patiënt van dezelfde af deling. Als dat wordt vastgesteld, trek je alle registers open om te kijken waar het vandaan komt." De tweede patiënt van de afdeling met ongeveer 20 patiënten was mobiel en ging ook regelmatig enkele dagen naar huis. „Maar beiden zaten op de zelfde afdeling. Dus hebben ze het wellicht hier opgelopen." Bij de ande re patiënten van de afdeling werd geen besmetting vastgesteld. Inmiddels zijn waterpunten, douches en kranen, bemonsterd om vast te kunnen stellen of de legionellabacte- rie aanwezig is in het systeem. De douches zijn buiten gebruik gesteld. De besmetting doet zich meestal voor bij inademen van water dat verneveld wordt. Alle patiënten zijn persoonlijk inge licht over de besmetting in het zieken huis dat 367 bedden telt. Ook patiën ten van de desbetreffende afdeling die pas ontslagen zijn en alle ziekenhuis medewerkers zijn persoonlijk op de hoogte gesteld. Vorig jaar werd nog een controle uitgevoerd door de in spectie. Het ziekenhuis voldeed aan de gestelde eisen. Vanwege de groot schalige verbouwingen werden zelfs extra metingen en bemonsteringen verricht. Bij deze onderzoeken werd op de gehele psychiatrische afdeling geen legionella in het water aangetrof fen. Ook niet in retourleidingen. Ook hebben er volgens de directie de afge lopen weken geen bijzonderheden (drukval of grote temperatuurverschil len) voorgedaan in het waterleidings systeem. ZIE VERDER PAGINA 3 Vanavond, donderdagavond 30 januari om 19.30 uur houdt de gemeenteraad van Tholen zijn openba re vergadering in het gemeentehuis aan de Markt in Sint-Maartensdijk. De agenda is gewijzigd ten op zichte van de agenda die gepubliceerd is in Tholenderwijs op dinsdag 14 januari jl. Groenvoorziening Buitenzorg niet op agenda De belangrijkste wijziging houdt in dat het agendapunt over de groenvoorziening in de wijk Buitenzorg in Tholen van de agenda gehaald is. Dit punt is in de vergadering van de commissie Gemeentelijke Ontwikkeling op maandag 20 januari jl. van de agenda gehaald. De fractie van de Christen Unie heeft hierom verzocht omdat het voorstel identiek was aan het voorstel dat in de vergadering daarvoor be sproken was. De fracties PvdA, VVD, D'66 stemden hiermee in, waardoor het voorstel met 5 tegen 4 stemmen van de agenda afgevoerd werd. Dit was voor het seniorenconvent (fractievoorzitters van alle partijen vertegenwoordigd in de raad) aanleiding om te besluiten dit voorstel ook niet in de gemeente raad te behandelen. Voorlopige agenda Op de voorlopige agenda staan onder meer de onderstaande voorstellen. Voorstel tot vaststellen verkeersproject Molenstraat en omgeving en scholen te Oud-Vossemeer en kredietvotering voor de uitvoering. Portefeuillehouder: ing. L.J. van Doorn. Dit voorstel is behandeld in de commissie Gemeentelijke Ontwikkeling op 20 januari 2003. De fractie van het CDA maakt een voorbehoud. De overige fracties zijn tegen dit voorstel en zijn van mening dat in ieder geval twee richtingsverkeer in de Burgemeester Versluijsstraat mogelijk moet zijn. Voorstel om in afwijking van de gemaakte afspraken over de aanwending van de "vrije" begrotings ruimte voor nieuwe structurele en/of incidentele uitgaven de peuterspeelzalen een extra structurele subsidie toe te kennen voor 2003 van 28.580,00 alsmede een incidentele verhoging van 4.125,00. Portefeuillehouder: drs. M.A.E. Velthuis. Dit voorstel is behandeld in de commissie Wel zijn en Onderwijs op 21 januari 2003. De fracties van PvdA, D66 en ABT waren akkoord met het voorstel om de subsidie vanaf 2003 structureel te verhogen met 28.580,00 alsmede incidenteel met 4.125,00. De fracties van CU en VVD stellen voor voornoemde bedragen voor 2003 beschik baar te stellen en voor 2004 en volgende jaren aan de hand van nadere studie na te gaan welke subsidie noodzakelijk is en of dit in de vorm van lump-sum financiering kan. De fracties van de SGP en CDA maken een voorbehoud. Voorstel tot het afgeven van een volumegarantie van de gesubsidieerde arbeidsplaatsen op grond van de Wet Inschakeling Werkzoekenden en extra krediet ad 59.000,00 voor 2003 beschikbaar stellen ten laste van de vrije begrotingsruimte 2003 - structureel. Portefeuillehouder: drs. M.A.E. Velt-huis. Dit voorstel is behandeld in de commissie Welzijn en Onderwijs op 21 januari 2003. De fracties van CU, SGP, D66, VVD en PvdA waren akkoord met het voorstel. De fracties van CDA en ABT maken een voorbehoud. Voorstel tot votering kredieten overeenkomstig de investeringsplanning 2003 en voorgaande jaren voor zover deze nog niet beschikbaar zijn gesteld. Portefeuillehouder: K.A. Heijboer. Behandeld in de commissie Middelen op 23 januari 2003. Alle fracties waren akkoord met het voorstel. Nieuwe inwoners van Tholen krij gen voortaan van de gemeente een formulier om hun hond aan te mel den. Ook zal er periodiek gecontro leerd worden op hondenbezit. Dat zijn twee maatregelen die voort vloeien uit de grootscheepse contro le in het kader van de hondenbelas ting. Bij die controle zijn zo'n 500 niet-geregistreerde honden voor de dag gekomen, wat de gemeente on geveer 20.000 euro aan extra inkom sten oplevert. Hoe er in de toekomst gecontroleerd gaat worden, wordt nog bekeken. Dat kan steeksproefs- gewijs, maar een andere mogelijk heid is om het per woonkern te doen. In de commissie middelen noemden A.L. Piet (CU) en H. Ge luk (SGP) het rechtvaardig tegen over degenen die wél belasting beta len, dat niet-betalers opgespoord worden. Ze konden er overigens mee leven dat de baasjes van de 500 'nieuwe' honden geen boete hoeven te betalen. „Maar bij hardnekkige weigeraars zal er in de toekomst ze ker opgetreden moeten worden", zei Geluk. Eigenlijk zijn hondenbezit ters verplicht om zélf hun dieren voor deze belasting bij de gemeente te melden. Zes Tholenaren wonen zaterdag middag de nationale herdenking van de watersnoodramp van 1953 bij. Wethouder K.A. Heijboer en vijf onbekende inwoners gaan naar Oude Tonge, waar in cultureel cen trum Grutterswei een bijeenkomst plaatsvindt in aanwezigheid van koningin Beatrix en premier Balke nende en de ministers Remkes, De Boer, Hoogervorst en Veerman. Ook de Zeeuwse commissaris Van Gelder en gedeputeerde Coppoolse zijn aanwezig. Mevr. Van den Ou den geeft een impressie van de ge beurtenissen in de rampnacht en Eliza Mari Maliepaard draagt een gedicht voor. Het Souburgs koper- quintet en het koor COV Laudando verlenen muzikale medewerking. Op de begraafplaats slachtoffers watersnoodramp 1953 leggen de koningin en de minister-president een krans bij het monument. Ver volgens rijdt het gezelschap naar Ouwerkerk, waar beeldend kunste naar Gust Romijn uitleg geeft bij het monument watersnoodramp 1953. Het Prins Maurits brugklas koor zingt het lied Het water, de storm, de stilte, gecomponeerd door M. van der Veer. In het museum watersnood 1953 geeft mevr. R. Geluk een toelichting. In restaurant De Vierbannen voert de koningin gesprekken met slachtoffers en na bestaanden uit de door de water snood getroffen gebieden. Advertentie I.M. Op het perceel bouwland tussen de Molendijk, Havendijk en Nieuwlandseweg zou er in Sint-Annaland een nieuwe, multifunctionele ijs- en skeelerbaan kunnen komen. Op de achtergrond de graansilo van de CZAV aan de haven en links camping de Krabbenkreek. gesproken. We willen meedenken, maar b. en w. hebben nog geen uit spraken gedaan, al heeft het onder werp wel de brede belangstelling van het college. Binnenskamers gaan we nu aan de slag. Integraal zullen we het plan bekijken'aldus wethouder Heijboer. Na eerdere gesprekken met de wet houder van sport en openbare wer ken L.J. van Doorn en wethouder M.A.E. Velthuis van welzijn sprak de ijsclub vorige week met wethou der K.A. Heijboer van ruimtelijke ordening en financiën. „Hij was re delijk positief over de verplaatsing. In het gemeentehuis vinden ze het een prachtig plan", zo meldde Moerland de 23 leden. Desgevraagd reageert wethouder Heijboer heel voorzichtig. „We hebben kennis ge nomen van het plan van de ijsclub en oriënterend met de benen op tafel Volgens Moerland heeft de gemeen te zelf de suggestie gedaan om de ijsbaan te verplaatsen gezien de be zwaren van omwonenden over de aan te leggen skeelerbaan en de pro blemen met de baan aan de Anne- was na aanleg van een bergingsri ool. „Wat zoeken jullie nog aan de Hoenderweg?'zei de gemeente 12 november tegen ons. „Jullie zitten met een kromme baan, een slechte ondergrond, weinig parkeerruimte en verontruste bewoners die de ge plande skeelerbaan daar niet willen hebben." Moerland zei dat het be stuur van de ijsclub de redenering wel kon volgen. „Ons plan voor de skeelerbaan aan de Annewas heeft daarmee wel een draai van 180 gra den gekregen." De vereniging heeft een voorkeur voor de Nieuwlandpolder tussen de Molendijk, Havendijk en camping de Krabbenkreek. Moerland vertel de, dat er met de grondeigenaar al contacten zijn gelegd en die staat positief tegenover verkoop in het belang van de ijsclub. Alleen moet er dan voor de pachter nog een op lossing gevonden worden. Aangezien er ook voor de twee ba sisscholen een onderzoek wordt in gesteld naar uitbreidingsmogelijk heden of nieuwbouw, leeft volgens Moerland de gedachte om de scho len op de huidige sportvelden te bouwen. De voetbalaccommodatie zou dan ook naar 't Nieuwlandje kunnen verhuizen. De gemeente zou de oude ijsbaan aan de Hoenderweg overnemen. Er ligt daar een bergingsriool en in het dorp is gebrek aan groen en een trapveld. Gedeeltelijk zouden er nog huizen gebouwd kunnen wor den. Omwonenden van de Javadijk en de Hoenderweg zouden hoeken en randen kunnen kopen. Het plan van de ijsclub voor de skeelerbaan aan de Annewas is nu in de ijskast gezet. De bewoners die bezwaar hebben gemaakt zijn daarover ingelicht. De financiering van de aanlegkosten van 275.000 euro was overigens al een eind rond. Moerland meldde, dat er 75.000 euro binnen was, waaron der 48.000 euro van de gemeente. Er ligt nog een verzoek bij de pro vincie voor subsidie uit de pot vi taal platteland en ook dat is ,zeer positief' ontvangen, vertelde de ijs- club-voorzitter. Voor het ontbre kende geld is de Rabobank bereid om onder gunstige voorwaarden een lening te verstrekken als de ge meente garant staat voor betaling van rente en aflossing. De gemeen te zou daarnaast een jaarlijks subsi diebedrag geven om de rente te kunnen betalen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld voetbal-, gymnastiek- en muziekverenigingen krijgt de ijsclub nu geen gemeentesubsidie. De ijsclub dacht eerst voordelig aan een skeelerbaan te kunnen ko men door de tijdelijke huisvesting van de Schutse, die eerst op de ijs baan zou komen. Aannemer Wa- genbouw verlangde echter op het laatste nippertje een eigen inbreng van 200.000 gulden van de ijsclub en dat viel koud op het dak van de vereniging. „Daarover zijn harde noten gekraakt. Sommige bestuurs leden dreigden met hun portefeuil le. Sint-Philipslander Jan Kempeneers krijgt koninklijke waardering Liza Moerland benoemd tot erelid bij 75-jarig bestaan ijsclub Stavenisse Willem Oosdijk uit Poortvliet blikt terug naar de rampnacht EN VERDER... Decibellen Budelpack vormen een probleem voor uitbreidingsmogelijkheden Steun voor college bij problemen jeugdwerk Oud-Vossemeer HET BLEEF NACHT, EEN DIEPE DONKERE NACHT IN STAVENISSE, TOEN WIND EN GOLVEN ZWEGEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Iedereen was er dinsdagochtend klaar voor, maar een straffe wind maakte het plaatsen van de koperen torenspits op de nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen onmo gelijk. De werkzaamheden aan het kerkge bouw zelf lopen door deze tegenvaller geen noemenswaardige vertraging op, maar voor de bouwvakkers en vele toeschouwers was het af blazen van het spectaculaire karwei een kleine teleurstelling. Wanneer de torenspits nu op de kerk wordt geplaatst, is nog niet bekend. Het is een drukte van jewelste rond het bouwter rein aan de Postweg. De Windsingel (de naam van de nieuwe straat waaraan het kerkgebouw ligt) doet zijn naam eer aan deze ochtend. Een koude oostenwind blaast met windkracht zes over de Thoolse nieuwbouwwijk Stadszicht. Dik geklede bouwvakkers van aannemer Aan de Stegge uit Roosendaal zijn ondanks het barre weer druk aan het werk. Bovenop het kerkgebouw wordt alles in gereedheid gebracht om de spitse toren te installe ren. Een grote 150 tons hijskraan staat gereed om de achttien meter hoge koperen torenspits op zijn plaats te zetten. Lange metalen hijskabels zijn door het klokkenhuis gevlochten en met uiterste precisie wordt de 12 ton zware kolos van de grond getild. Projectleider B. Heil en directeur Neidt van Aan de Stegge kijken vol spanning toe. Bei den zijn ze niet erg gerust op een goede afloop van de hijsklus. De toren is amper vijf meter van de grond en door de harde wind slingert het ge vaarte van links naar rechts. Zie verder pagina 7. De 12 ton zware torenspits, kon door harde wind niet op de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen gezet worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1