Huisvesting korpsen is de grootste zorg Moedig optreden Vorstelman geëerd 'Aan lege-doppen-christendom heeft God niks en ook wij niet' Pleidooi tijdelijke weg naar Graefnisse Verburgh S0 Vier Thoolse kerken bidden voor eenheid van christenen De winkel moet leeg! Kortingen tot wel Stuk over Ramp: innerlijke vragen en conflicten Lions zagen openhaardhout Donderdag 23 januari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De kamerverkiezingen kwamen voor ds. R. Visser zon dagmorgen in Tholen als een geschenk uit de hemel. Tij dens de oecumenische dienst van vier plaatselijke kerk genootschappen in de sporthal van Meulvliet ging de gastpredikant van de Hervormde Gemeente Immanuël in op actuele thema's in de verkiezingsstrijd, zoals de op vang van vluchtelingen. „Als gelovige, als christen, kun je nooit beamen dat Nederland vol is. We zijn rentmees ters. Er is niks van ons bij. Alles is van God!" Koor 120 zangers Argentinië Zorgen over veiligheid bij Euterpe Geen beweging Afgetreden Hebben is niets Inhoud Leerkracht van Kon. Julianaschool in Sint-Philipsland helpt vrouw „Je denkt niet na, je grijpt gewoon in", zegt D.J. Vor stelman. In juni vorig jaar schoot hij in zijn woonplaats Ridderkerk een vrouw te hulp toen die op straat zomaar door een man werd aangevallen en mishandeld. Het was vlakbij een school en velen zagen het gebeuren. Maar behalve Vorstelman - leerkracht aan de Kon. Juliana school in Sint-Philipsland - en zijn plaatsgenoot A. Goe ree stak niemand een vinger uit om de vrouw te helpen. Vrijdagmiddag werd het tweetal in het zonnetje gezet door de burgemeester van Ridderkerk. Ze kregen als blijk van waardering voor hun moedig optreden een ver zilverde zandloper met het gemeentewapen en een bloe metje cadeau. Auto poetsen Triest geval 'Laat uw broeder bij u wonen' Provincie wil gegevens over verkeersongelukken met reeën zien Er moet alsnog een tijdelijke aan- en afvoerweg komen voor de aanleg van de nieuwbouwwijk Graefnisse in Sint-Philipsland. Bij de uitvoering van de eerste fase is dat niet gebeurd en volgens SGP en CU heeft het bouw- verkeer veel overlast veroorzaakt omdat het gebruik maakte van de bebouwde om naar de nieuwe uitbreiding van het dorp te rijden. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 Wij zijn de showroom aan het verbouwen, Met ruim 550 belangstellenden was de tweede oecumenische dienst in de week van gebed voor de eenheid van de christenen in Tholen volgens ds. P.A. Broere van de Gereformeer de Kerk een geslaagde bijeenkomst. Zes jaar geleden namen de vrijzinni ge geloofsgemeenschap NPB en de Rooms-Katholieke parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart het initia tief en vier jaar geleden werd de sa menwerking verbreed. Toen kwa men de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente Immanuël er bij. De oecumenische dienst werd in de Ichthuskerk in de Doelweg gehou den, maar Immanuël hield in de Gasthuiskapel nog een eigen dienst. Twee jaar geleden sloten alle vier kerken hun deuren en werd er één gezamenlijke dienst gehouden in Meulvliet. En die formule slaat aan, want zondagmorgen was het weer drukker dan vorig jaar. „Het is laag drempelig en velen komen er op af", constateerde ds. Broere met vreugde. Volgens hem zijn er geen gereformeerden die echt afwijzend tegenover de samenwerking staan. „Verschillen mogen er zijn. Je moet dit niet elke zondag doen, want er zijn toch mensen die aan hun eigen kerk gehecht zijn. Maar wij vinden het best bijzonder dat we als vier kerken sinds vorig jaar zoveel toe nadering hebben bereikt." Vorig jaar werd geprobeerd om de Chris tengemeente ook bij dit initiatief te betrekken, maar die ziet volgens ds. Broere meer heil in evangelisatie. In de sporthal zouden ze er nog wel bij kunnen, hoewel die zondagmor gen heel goed gevuld is. De vaste tribune is bezet en in de zaal zijn er honderden stoelen geplaatst. Voor de zes koren is er zelfs een tribune gebouwd. Canticum o.l.v. D. Letzer, de Cantorij o.l.v. C.L. van Dis, d' Accord o.l.v. M. Geuze, Pius X o.l.v. mevr. S. Bout, het Ojé-koor o.l.v. mevr. A. Sauter en het Passa gekoor o.l.v. D. Letzer vormen sa men één groot koor van 120 men sen. De organisten Kees van Dis en Wim van Kempen ondersteunen de samen- en koorzang. Er is een koperensemble van vier jongelui en vérder verlenen pianiste Barbette Bovenberg en saxofoniste Sanne Ligtvoet medewerking aan de dienst. Onder het scorebord in de sporthal is een liturgisch centrum gebouwd. Op het podium heeft elke kerk wat meegebracht, de opengeslagen Bij bel is van de NPB, het kruisbeeld en de paaskaars uit de r.k. kerk, de doopvont van Immanuël en het avondmaalsstel van de Ichthuskerk. Jan Kettelerij heeft een fraai bloem stuk gemaakt met gele tulpen. Na de dienst wordt dat naar Ten Anker ge bracht. Potten/kruiken illustreren het thema ook. Als achtergrond van het liturgisch centrum is een groot zwart gordijn gekozen met daarop in grote witte letters het thema naar aanleiding van 2 Korintiërs 4:7. Wij dragen deze schat in aarden potten.' Boven die tekst hangen de reclame borden van financiële instellingen in Meulvliet. Aan de veiligheidsvoor schriften is ook gedacht, want er lo pen twee brandwachten in de sport hal. Hele gezinnen wonen de dienst bij. Er zijn veel kinderen, die tijdens de preek in een andere zaal, aarden potten' maken waarmee ze na af loop ook in de sporthal terugkomen. En met gitaarbegeleiding zingen ze dan nog een lied. De week van gebed voor de eenheid van christenen krijgt wereldwijd aandacht, maakt NPB-voorganger ds. C.D. Peters duidelijk. Mensen uit Argentinië hebben dit keer de voorbereidingen getroffen en de teksten gekozen uit Leviticus, Ko rintiërs en ook uit Ruth, maar in Tholen worden alleen de eerste twee Bijbelgedeelten gelezen. In de week voor de eenheid wordt er aan dacht voor de migratie gevraagd en in Argentinië is dat niet vreemd. De Argentijnse bevolking bestaat zelf hoofdzakelijk uit afstammelingen uit Europa en het Midden-Oosten, zegt ds. Peters. Migratie is een actu eel thema in de week waarin het zoeken en vinden van christelijke eenheid centraal staat. „Overal in de wereld is men daarmee bezig. Een heid is een gave van God. Evenals vorig jaar hebben vier plaatselijke kerken met enthousiasme en eens gezind gewerkt aan een gezamenlij ke orde van dienst. En het is heel De huisvesting is voor de meeste Thoolse muziekverenigingen een pro- bleen. Vier van de vijf korpsen hebben zorgen om het oefenlokaai. Ze verkeren in slechte staat of zijn te klein. Samen met de gemeente wordt naar een oplossing gezocht, maar veel schot zit er niet in de zaak. Bij Euterpe in Sint-Maartensdijk zal naar de brandveiligheid van het ge bouw worden gekeken. De huisvesting van de muziekvereni gingen was donderdag op de jaarver gadering van de Thoolse bond van muziekgezelschappen het belang rijkste onderwerp van discussie. In Oud-Vossemeer, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Tholen hebben de korpsen te maken met verouderde of te kleine lokalen. Samen met de gemeente wordt naar oplossingen gezocht, maar het duurt veel langer dan was voorzien. Voorzitter J. Westdorp zei te hopen dat dit jaar de eerste schop voor een nieuw oefenlokaal de grond in kan. „De bond is er al vanaf 1997 mee be zig. Met het oog op de toekomst, Tholen 2025, waarin veel aan de lo kale leefbaarheid moet worden ge daan, kan dit geen probleem zijn. Want wie zorgt er voor de leefbaar heid in de woonkernen, dat zijn de muziekverenigigen." Over de nieuwe huisvesting zei wet houder M.A.E. Velthuis dat er voor Accelerando in Sint-Annaland ge probeerd zal worden om de muziek vereniging in één gebouw onder te brengen met de tafeltennisvereniging en de jeugd. „Daar is overleg over geweest, maar hoe het precies wordt weggezet, is nog niet duidelijk. Er moet nog aan getrokken worden." In Oud-Vossemeer zou OVM samen met de peuterspeelzaal en de jeugd zoeken naar een gezamenlijk onder komen. Maar volgens de wethouder is dat plan 'ingehaald' door het pro ject voor het dorpshuis-nieuwe-stijl voor de Vossenkuil waar ook een combinatie wordt gelegd met oude renhuisvesting. Dit wordt deze maand nog in het college besproken. Velthuis verwacht dat 2005 haalbaar is voor nieuwbouw. Penningmeester J. Knuist van Euter pe wees de wethouder op de situatie van het lokaal in de voormalige kleu terschool aan de Radda Barnenstraat in de smalstad. Daar moeten na elke oefening de zei len over de trommels omdat het in de berging doorregent. Hij wees erop dat er al in geen vijf jaar onderhoud aan het gebouw is gepleegd en dat het ook niet veilig is als er wat ge beurt. „Als de brandweer de boel komt inspecteren, dan moeten we er uit." Volgens Knuist zijn de muziekver enigingen meer gebaat met een rechtstreekse gemeentelijke bijdrage in de bouwkosten voor nieuwbouw.. „Maar dat was politiek niet haal baar." Volgens voorzitter T. Steketee van Euterpe heeft de vereniging er nu voor gekozen 'mee te liften' op de nieuwbouw of verbouw van Haestin- ge, maar hij constateerde dat daar geen beweging in zit. Volgens de wethouder moet in febru ari of maart duidelijk worden of er in de plannen voor Haestinge recreatie ondernemers gaan meedoen. „Het plan is nog niet klaar. Als zij niet meedoen, dan moeten we zelf verder. Maar ik snap de nood." Volgens Knuist was er in de laatste vijf jaar niets veranderd. „We zijn nog net zo ver. Ik heb er geen ver trouwen meer in." Velthuis zei te ho pen dat vertrouwen terug te kunnen winnen en vond het punt over de on veiligheid van het gebouw (waar op vrijdagavond zo'n 55 muzikanten bijeen zijn en op woensdagavond de jeugdleden repeteren), van belang. Erelid M. van Damme onderstreepte dat nog maar eens. „Als zich daar iets voordoet, dan kom je er niet uit. Er zijn zoveel kindertjes. Het is nu veel te klein. Het zou ook een slechte publiciteit voor de gemeente zijn. Dan zal er gezegd worden dat de ge meente niet goed voor de veiligheid gezorgd heeft. Maar als we het mel den, moeten we eruit. We lopen over het randje." Velthuis zegde toe naar de situatie te zullen laten kijken. Vorig jaar bood Westdorp een cham pagneglas aan wethouder W.C. van Kempen aan. De bijbehorende fles houdt hij in beheer tot de opening van het eerste nieuwe muzieklokaal een feit is. „De champagne laten we nu nog maar staan," zo concludeerde hij, „maar hij wordt wel steeds be ter." Bij de rondvraag was er niemand die iets op te merken had. Vele zaken lopen gesmeerd, concludeerde de voorzitter. Het bestuur nam afscheid van Joke Bomas van Concordia in Sint-Phi- lipsland die vier jaar secretaris/pen ningmeester van de bond is geweest. Ze kreeg een attentie van Westdorp. De vacature wordt ingenomen door bestuurslid Jeroen van de Velde van Concordia. Nog niet bekend is wie de functie van secretaris gaat vervul len. Op de jaarvergadering van Concor dia maandagavond is mevrouw Bo mas ook afgetreden. Ze was zeven jaar secretaris, en daarvoor vijf jaar voorzitter. verheugend dat de inspanningen zijn beloond, gezien de grote be langstelling en de aanwezigheid van zes koren", aldus ds. Peters. Hij vroeg de aanwezigen ook een lijst van de SO W-kerken te tekenen, waarin alle partijen in het Midden- Oosten worden opgeroepen tot vre de, zowel Joden als Palestijnen. „Het is een teken van meeleven en bemoediging. De weg van geweld moet verlaten worden. We dienen de vrede te zoeken", zei ds. Peters. Na de dienst bleken er elf bladzij den met daarop twintig handteke ningen vol te zijn. Mocht vorig jaar ds. Broere de preek houden, dit keer was Imma nuël aan de beurt. Gastpredikant ds. Visser uit Apel doorn, broer van ds. Hans Visser uit Rotterdam (bekend van zijn inzet voor drugsverslaafden) had voor zijn preek twee Bijbelgedeelten ge kozen: Leviticus 25:35-43 uit het Oude Testament en 2 Korintiërs 4:5-18 uit het Nieuwe Testament. De predikant citeerde de dichter Ed Hoornik om het materialisme aan de kaak te stellen. Het gaat volgens ds. Visser niet om het hebben, maar om het zijn. „Hebben is niets, dat is hard, dat is oorlog, hebben is een probleem. Er is nooit genoeg. Hoe meer we hebben, hoe meer zorgen. Daar gaat het in de verkiezingen ook over. Om wat we dreigen te verliezen aan welvaart en welzijn. Hebben is valse schijn. Het gaat over wie we zijn. Houden we van elkaar, gedraag je je als naaste? Zijn is kind worden, zijn is de ziel van ons bestaan. We kunnen niet zeggen: Tholen is van de Tholenaren en Europa van de Europeanen. We zijn wereldbur gers en we hebben niks. We zullen alles met anderen moeten delen, zegt God ons in Leviticus. Het is dramatisch, dat juist ook in het land van de belofte de wegen van men sen zich nu zo scheiden. Het kan toch niet bestaan dat we elkaar land en leven misgunnen?" Ds. Visser stond ook stil bij de tekst uit Korintiërs, waar het gaat over satan die verblindt en God die ver- D.J. Vorstelman (midden) en A. Goeree krijgen van burgemeester Waaijer een zandloper. 'In een tijd waarin men steeds min der vaak opkomt voor een mede mens in nood, of dit met de dood moet bekopen, kan uw optreden als buitengewoon moedig worden om schreven', schreef burgemeester J.B. Waaijer in de uitnodiging aan beide heren. Hij was door Jaap Doorn uit Sint-Philipsland op het gebeurde opmerkzaam gemaakt. Die vond het, gezien de landelijke discussie rondom zinloos geweld, op zijn plaats er aandacht aan te schenken. Waaijer, zelf lid van het Platform tegen geweld op straat, nam de suggestie over. In het Brandweerhuis in Ridder kerk - het gemeentehuis wordt juist verbouwd - ging Waaijer onder meer in op Sint Joris en de draak die in het gemeentewapen staan. Hij vond dat het gebeurde illus treert, hoe geweld voorkomen kan worden als mensen daadwerkelijk iets doen. Het is duidelijk dat zin loos geweld op een willekeurige tijd en plaats de kop kan opsteken en dat het willekeurige slachtoffers kan eisen. Waaijer riep mensen na drukkelijk op om te handelen als ze getuige zijn van zinloos geweld. Vorstelman begrijpt dat het optre den van hem en Goeree een aan sporing kan zijn voor anderen en hij vindt dat ook wel een goede zaak. Maar alle aandacht had voor de 32- jarige leerkracht niet gehoeven. De bijeenkomst op zich waardeert hij overigens. Naast beide mannen wa ren er politiemensen bij aanwezig. Uit Sint-Philipsland verder de echtparen Doorn en Reitsma. De vrouw die destijds het slachtoffer werd, was er niet. „Zij wil er ei genlijk helemaal niet meer aan her innerd worden. Vanwege het voor val is ze inmiddels ook uit Ridderkerk verhuisd." Maandagmiddag 3 juni vorig jaar was Vorstelman thuis de auto aan het poetsen, toen hij een hoop ka baal hoorde. Een jongeman fietste er vlakbij en plots kwam een vrouw, ook op de fiets, de hoek om. De scheldende man werd boos omdat de vrouw hem aankeek, duwde haar met fiets en al omver en begon haar te slaan en te schop pen tegen hoofd en benen. „Het was een uur of drie en er stonden veel mensen vlakbij omdat de school bijna uitging", vertelt Vor stelman. Hij rende erheen, evenals de hem onbekende A. Goeree. Het tweetal slaagde erin de vrouw te ontzetten, waarbij Goeree nog een klap kreeg. Vorstelman belde de politie, maar die moest vanuit de Waalhaven komen en liet een kwartier op zich wachten. De dader was intussen naar huis gegaan en alweer op zijn fiets gestapt, maar kon alsnog door de politie worden aangehouden. „Een triest geval", oordeelt Vor stelman. Volgens hem is de dader een twintiger die wegens schizo frenie in een psychiatrische inrich ting wordt behandeld. „Hij was met verlof thuis en had gedronken. Eerder die middag had hij in een winkel al met een mes gedreigd en was bij de school ook al lastig ge weest." De man hoort wat de leer kracht betreft eigenlijk niet vrij rond te lopen. Hij noemt het geluk kig dat deze bij het voorval met de vrouw niet zijn mes gebruikte. De 41-jarige vrouw kreeg een vuist slag op het hoofd en heeft daar een hele tijd hoofdpijn aan overgehou den. Ook had ze kneuzingen en blauwe plekken, aldus Vorstelman. Dat hij en Goeree min of meer als helden worden afgeschilderd, gaat hem te ver. „Je denkt er niet bij na", zegt de bescheiden Ridderker ker over zijn optreden. „Ik was het al weer bijna vergeten, toen ik in november door de gemeente werd gebeld." en niet om de schone schijn wie de mooiste is." Ds. Visser besloot met een gedicht van Toon Hermans om duidelijk te maken, dat het om Hem gaat. Want op mensen kun je niet veel aan, maakte de predikant nog duidelijk met het verhaal van de Romeinse hoofdman Die had God 100 ossen beloofd toen hij in nood verkeerde, maar het liep goed af en hij offerde na diverse andere beloften uiteinde lijk alleen de lege doppen van noten aan de Heere. „Zorg ervoor dat uw geloof geen lege-doppen-christen- dom wordt dat niks voorstelt. Daar heeft God niks aan en daar hebben wij niets aan", zo besloot ds. Visser. De dienst werd afgewisseld met sa menzang en koorzang, o.a. Psalm 118: 1, 5, 7 en 9; Gezang 399: 1, 3 en 6; Gezang 62: 1, 2, 3 en 4 en Psalm 150. De gebeden werden ge daan door pastor J. Baijings en ds. P.A. Broere. De geloofsbelijdenis van Nicea werd staande door alle aanwezigen uitgesproken. Er waren twee collecten: één voor een onder wijsproject in een dorp in Argenti nië en de tweede collecte was voor betaling van de onkosten. De vier gezamenlijke Thoolse kerken heb ben in 2004 de oecumenische dienst gepland op zondag 18 januari. Dan zal NPB-voorganger ds. Peters de preek voor zijn rekening nemen. Ds. R. Visser, drs. D.C. Peters, ds. P.A. Broere en pastor J. Baijings (v.l.n.r.) voor het liturgisch centrum in Meulvliet, met achter hen het thema van de week van gebed voor de eenheid van de christenen: wij dragen deze schat in aarden potten. licht. „Paulus - een getuige van God, een charismatisch mens en geen makke jongen, want hij had mensen vervolgd - zegt hier dat christen zijn niet vrijblijvend is. We zullen ons ontheemd voelen, ons radeloos voelen. Winnen betekent verloochenen. Een mens zit vol zonde en gebreken en de kracht van God zit juist in zwakheid. Dat maakt het geloof ook zo moeilijk. Is God onzichtbaar en onhoorbaar, Hij laat zien dat je partijganger bent van armen en ontheemden. Politiek hoort niet in de kerk zegt u, politiek vindt u eng? Het hoort er wel in! Maar ik ga u geen stemadvies ge ven, want dat is onze persoonlijke verantwoordelijkheid. Ieder staat voor zijn eigen zaak. Ik zeg u wel: let op de inhoud. Daar gaat het om 'Als uw broeder verarmt, bent u verplicht hem te helpen; no dig hem uit als gast onder uw dak. Ongeacht of hij Israëliet of buitenlander is. Vrees uw God en laat uw broeder bij u wonen en bereken geen rente over het geld dat u hem leent. Onthoud dat goed: geen rente! Geef hem wat hij nodig heeft uit uw eigen beurs; probeer geen voordeel te behalen! Want Ik, de Here, uw God, haalde u uit het land Egypte om u het land Kanaan te geven en om uw God te zijn. Als een mede-Israëliet verarmt en zich aan u verkoopt, moet u hem niet als een gewone slaaf be handelen, maar als een ge huurde knecht of een gast; en hij zal u slechts dienen tot het jubeljaar. In dat jaar mag hij weggaan met zijn kinderen en teruggaan naar zijn familie en zijn bezittingen. Want Ik haal de hen uit het land Egypte en zij zijn mijn dienaren. Daarom mogen wij niet worden ver kocht als gewone slaven.' (Le viticus 25:35-43) De provincie wil van de wildbe heereenheid Tholen-Sint-Philips- land de rapporten van aanrijdingen zien, waarin wordt aangegeven dat een ree de oorzaak is geweest van het verkeersongeluk. De w.b.e. wil ontheffing van artikel 68 van de flo ra- en faunawet voor het doden van In het kader van de Rampherdenking wordt vrijdagavond 31 januari in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer het stuk 'Coupure' opgevoerd. Het is een initiatief van toneelspeler Bram Kwekkeboom, die samen met Mar lies Hamelynck en Oscar Postema de rollen vertolkt. 'Coupure' is een zachtzinnig stuk over een harde wer kelijkheid en spitst zich toe op inner lijke vragen en conflicten. Zoals: wat is de zin van het leven als alles waar je voor werkt, iedereen waar je van houdt, zomaar in de zee kan verdwij nen? Hoe is het mogelijk dat mensen met een ondraaglijk verdriet erin sla gen verder te leven? 'Coupure' gaat over hoe de mensen hun leed en ang sten gedragen en verwerkt hebben, of juist over hoe ze daar niet toe in staat bleken. In het stuk ontmoeten een man en een vrouw elkaar bij een bushalte. Jaren na de Ramp waarbij zij haar kind verloor en die hem een beslissing deed nemen die hem zijn leven lang zou blijven achtervolgen. 'Coupure' is geschreven door Heieen Verburg. Het stuk wordt geregisseerd door Guido Wevers en de productie is in handen van Zeeland Nazomer Festi val. De voorstelling in Oud-Vosse meer is georganiseerd door Uit op Tholen en begint om 20.15 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk, boekhandel Diele- man in Tholen en - indien nog voorra dig - aan de zaal. Een andere - muzikale - productie rondom de her- denking gaat Tholen voorbij. Het symfonische Requiem 1953 zou in de eerste februari week mogelijk ook in Bergen op Zoom of op Tholen uitgevoerd worden. De be oogde datum (6 februari) wordt het stuk nu in Rotterdam gespeeld. Ande re uitvoeringen zijn onder meer in Zierikzee (31 januari), Vlissingen (7 februari) en Goes (8 februari). Lions Club Tholen organiseert eind januari weer een houtzaagactie. Ge durende een aantal zaterdagen wordt snoeihout gezaagd en gekliefd tot haardhout. Dit wordt verkocht en de opbrengst wordt volledig aan een goed doel besteed. Dit keer is dat voor Riek Meyer uit Tholen, die ac tief is voor Child Aid. Deze organi satie zet zich wereldwijd in voor de zorg aan noodlijdende weeskinderen in onderontwikkelde gebieden.Wie dit project van de Lions wil steunen door haardhout te kopen, kan con tact opnemen met Hector Zwikker, tel. 0166-664368 of 662727. Voor 40 euro per kuub wordt hout van een goede kwaliteit thuisbezorgd. reeën tot een uur na zonsonder gang. Dit ter voorkoming van be langrijke schade aan gewassen en in het belang van de verkeersveilig heid. De provincie vindt het ver zoek op enkele onderdelen onvolle dig en heeft om nadere informatie gevraagd.Als de gegevens over de verkeersongelukken niet ver-strekt worden, neemt de provincie het verzoek van de w.b.e. niet in behan deling. Wethouder L.J. van Doorn van openbare werken zal zich sterk ma ken voor een tijdelijke weg, maar gaf maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling aan dat dit niet eenvoudig zal zijn. SGP en CU dienden een schriftelij ke vraag in over de kwestie. Zij hadden eerder om zo'n tijdelijke verbinding tussen de nieuw te bou wen wijk en de Rijksweg gevraagd. Daarmee kan volgens de beide fac ties voorkomen worden dat er scha de aan wegen en straten en overlast voor de bewoners zou ontstaan. Ze stellen echter vast dat dit bij de uitvoering achterwege is gelaten met als gevolg dat alle transport door de woonkern gaat. En dat ver oorzaakt schade aan het wegdek, maar heeft volgens de fracties ook al geleid tot het breken van water leidingen. J.M. Aarnoudse (SGP) pleitte er voor om bij de tweede fase - tijdens de bouw - van het project alsnog een tijdelijke weg aan te leggen. Van Doorn legde uit dat de schade die ontstaat door de projectontwik kelaar wordt betaald, maar dat er over de aanleg van een aparte aan- voerweg niets vooraf is geregeld. Hij zag ook het gevaar voor de ver keersveiligheid in en wees erop dat de weg langs de zeedijk eigenlijk te smal is voor vrachtverkeer. Hij zeg de toe alsnog in gesprek te gaan met de projectontwikkelaar om een tij delijke aanvoerroute aan te leggen. Aarnoudse onderstreepte het punt van de onveiligheid. Dat deed ook A.L. Piet (ChristenUnie) die op het gevaar voor overstekende kinderen wees. De wethouder hield echter een slag om de arm. „Het moet nu achteraf geregeld worden. Dat is veel moei lijker om te doen." b.it. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5