héssA Luuk Blom in Tweede Kamer maar CDA grootste op Tholen M-'2M4 X wi L -••C' '4- CDA 28,8%; SGP21,2%; PvdA 20,6%; WD 11,3% 'Burger weet niet hoe huisartenspost werkt' Plan bomen Buitenzorg van de agenda geveegd CDA doet het opvallend goed op Schelde college in smalstad AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Hele Weihoek dicht voor het sluipverkeer Sloth beschuldigt gemeente en SGP ten onrechte over website zondag Vergunningen voor lamsoren 'Er is weinig vooruitgang' H T #X:3r life SWffclV wi -tf Collecte Afrika 1615,41 euro bl W Donderdag 23 januari 2003 59e jaargang no. 10 M i Temidden van talrijke bossen met rode rozen vierde de 45-jarige Luuk Blom uit Sint-Annaland gisteravond zijn verkiezing als lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Samen met zijn vrouw en uit woonzorg centrum Vroonhof meegekomen ouders volgde hij in zijn woning op de hoek van de Weststraat/Molendijk de uit slagen op de televisie. „We zijn nogal nuchter", zegt het kersverse kamerlid. „Het is een goede gewoonte in de fa milie dat we hele belangrijke dingen samen beleven." Luuk Blom kreeg 205 stemmen in de gemeente Tholen, waarvan 103 in zijn woonplaats Sint-Annaland. Op de 30ste plaats was hij gezien de opiniepeilingen zeker van zijn verkiezing, maar de nek-aan-nek race om de groot ste partij van Nederland werd gewonnen door het CDA. En dat temperde de vreugde bij Blom. „Erg is een te zwaar beladen woord. Het is hoogstens vervelend dat de PvdA niet de grootste is geworden, maar ik ben er na tuurlijk niet blij mee." Ontslagbrieven SGP wil snel overleg met gemeente Ambulance 'We kunnen onze tijd beter besteden' Deze week Burgerlid Deurloo welzij nsconsulente Vuilnisauto met pech PvdA de grootste, Luuk Blom krijgt slechts een voorkeursstem Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een algeheel verbod voor doorgaand verkeer op waterschapswegen in de Weihoek en een maximum snelheid van 60 km. Dat is het meest vergaande voorstel van drie oplossingen voor het tegengaan van sluipverkeer in het middengebied van Tholen. Woensdag avond om half acht houdt waterschap Zeeuwse Eilanden in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet de tweede in formatiebijeenkomst over de ver keersproblematiek in het gebied tus sen Poortvliet, Tholen, Oud-Vosse meer en Sint-Annaland. Bewoners en andere belanghebbenden kunnen re ageren op de drie voorstellen. De tweede oplossing om de verkeersover last te verminderen en de veiligheid te laten toenemen, is het openhouden van de Zwarteweg, Roolandsedijk en Bartelmeetweg voor doorgaand ver keer en de rest van de Weihoek afslui ten en een maximum snelheid van 60 km invoeren. Deze route is de meest gekozen weg voor het verkeer tussen Sint-Philipsland en Sint-Maartensdijk. Een derde variant is om behalve die drie wegen ook de Kadijk nog open te houden voor doorgaand verkeer. In al le gevallen raakt de Schapenweg, die ook vrij druk bereden wordt, zijn functie als doorgaande weg kwijt. De bewoners daar krijgen het dus veel rustiger. Het waterschap beslist uitein delijk, maar woensdagavond wordt de gelegenheid geboden opi een mening te geven over de drie voorstellen. De lokale omroep Tholen heeft de ge meente vals beschuldigd onder druk van de SGP-ffactie de website zondag uit de lucht gehaald te hebben. Vol gens hoofd voorlichting Tineke de Waal gaat het om 'technische proble men.' Sloth beweert echter dat 'uit on derzoek is gebleken, dat de gemeente toch - zonder dat daar werkelijk een besluit over genomen is - gezwicht is voor het standpunt van de SGP, de grootste partij van de gemeente Tho len. Deze partij is er altijd al princi pieel op tegen geweest dat de website op zondag (Sloth zegt zelf niet-toe- gankelijk - red), toegankelijk zou zijn. Deze partij is ook onder meer tegen sporten op zondag en de uitzendingen van de lokale omroep Tholen op zon dag.' Medewerkers van de lokale om roep ontdekten zondagmiddag dat de website van de gemeente niet te berei ken was. Er kwam een foutmelding. Dat daaraan de conclusie verbonden werd, dat de SGP daarachter zou zitten - Sloth schermt zelfs met 'onderzoek' - is de plank mis. „In tegenstelling tot wat de lokale omroep beweert, ligt de oorzaak van het niet toegankelijk zijn van de website zondag bij de provider van onze website: GemNet. Zij heeft aangegeven technische problemen te hebben gehad", aldus Tineke de Waal in een reactie. Sloth zit financieel op zwart zaad en wil via sponsoring en advertenties de problemen oplossen. Ook denkt men extra geld uit de markt te kunnen ha len via het programma Bingo, dat half de jaren negentig hoog scoorde. De provincie geeft vanaf dinsdag 4 februari weer gelegenheid om in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk ontheffingen te vragen voor het snij den van lamsoren en zeekraal op de schorren rondom Tholen en Sint-Phi lipsland. Het gaat om zogenaamde ontheffingen ex artikel 16 van de Na tuurbeschermingswet in het natuur moment Oosterschelde buitendijks. Er zullen evenals vorig jaar 284 ont heffingen worden verleend voor ze ven plaatsen met een totale opper vlakte van 110 ha. De provincie plaatst in de rubriek Abdijnieuws een officiële mededeling over de vergun ningen. De uitgifte van de ontheffin gen duurt van 4 tot en met 7 februari. In de Sint-Philipslandse moorzaak is er door het onderzoeksteam hard gewerkt, maar er is weinig vooruit gang geboekt, zegt politiewoord voerder Alwin Don. „Er is al heel veel onderzoek gedaan en we wach ten nu op de resultaten van het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk. Dat het daar zo lang duurt, komt door twee oorzaken. Ten eerste heeft wij in de woning van mevr. Serné heel veel materiaal verzameld en ten tweede is er in het lab een be hoorlijke werkdruk. We moeten dus afwachten, maar het rechercheteam gaat nog met dezelfde sterkte door", aldus Don. tf' i; .uw mm '2 'X* i* K ^SSHBKr 3$,, V-Jj -i-S* Tweede Kamerlid Luuk Blom werd gisteravond met zijn vrouw en zijn ouders royaal in de rozen gezet. De Sint-Annalander slaakte gister avond rond tien uur een zucht van verlichting. „Ik ben moe; de span ning valt van je af. Aan mijn verkie zing heb ik niet getwijfeld, maar ik wil het toch ook altijd nog zelf zien." De kamerkandidaat had een hele dag lopen ijsberen, vertelt zijn vrouw. „Ik was wel zeker dat hij in de Tweede Kamer zou komen, maar hoe ver eindigt de partij?" Ook voor de ouders van Luuk Blom was 't een spannende dag. „Het was voor het eerst dat ik zenuwachtig was", zegt zijn moeder. Met de PvdA'er uit Sint-Annaland krijgt Tholen opnieuw een parle mentslid. Meer dan twintig jaar ge leden ging P.A. Roels uit Sint-Maar tensdijk Luuk Blom voor. In de fractie hoopt hij de zorg als taak toebeeld te krijgen. „Dat is mijn eerste voorkeur, maar er zijn al een aantal heel goede kamerleden op dit terrein. Mijn tweede keus is binnen landse zaken. En Zeeland natuurlijk met de kleine kernenproblematiek. Vanuit Den Haag moet er meer oog zijn voor het platteland. Met mijn collega's Buijs (CDA) en Geluk (VVD) heb ik al afgesproken, dat we Zeeuwse onderwerpen die de partijpolitiek ontstijgen, gezamen lijk zullen aanpakken. Het Zeeuwse geluid moet in Den Haag gehoord worden. Ik ben ook van plan om veel met gemeentebesturen te gaan praten en met de provincie. Daar is de maandag en vrijdag voor, want dinsdag, woensdag en donderdag hebben we vergaderingen in de Tweede Kamer. Ik ga echter eerst een maandje genieten van mijn nieuwe functie. Mij inleven in het kamerwerk." Donderdag gaan er twee ontslag brieven de deur uit: naar ziektekos tenverzekeraar Geové (vanwaar Blom 30 rozen ontving en een mooie e-mail van de directeur) en naar de gemeenteraad van Tholen. Nog geen jaar is Luuk Blom raads lid geweest. Bij de PvdA wordt hij opgevolgd door Jan Oudesluijs uit Sint-Maartensdijk, die al in de com missie gemeentelijke ontwikkeling meedoet. Het parlementaire werk begint voor Blom vandaag al met een eerste fractievergadering. Op 30 januari wordt het Sint-Annalandse kamerlid officieel geïnstalleerd. Volgens hem hoeven de onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet niet zo moeilijk te worden. CDA en PvdA kunnen wat Blom betreft het beste gaan regeren. In een coalitie van CDA, VVD met een kleinere partij als derde of eventueel vierde loot, ziet hij niets. „Dan krijgen we Thoolse toestanden. Dan kan net zo goed iedereen in het kabinet gaan zitten." Blom is blij dat de PvdA een sterk herstel heeft doorgemaakt. „Een combinatie van de uitstraling van Wouter Bos - hij is de belangrijkste oorzaak van ons succes - en de in houd van ons programma. We heb ben geleerd van onze fouten - te be stuurlijk en regentenachtig - en kei hard gewerkt om sterk terug te komen. De helft van onze fractie is nu nieuw." Naarmate het verschil tussen CDA en PvdA groter wordt, kijkt Luuk Blom minder stralend dan Wouter Bos op de televisie. „Maurice de Hond zat er toch flink naast met zijn opiniepeilingen, want het valt tegen dat we niet de grootste zijn. Net als in een voetbalwedstrijd hoop je dat er twee minuten voor tijd toch nog een verdwaalde bal in het doel vliegt. De PvdA had im mers verreweg het beste veldspel. Toch blijft het nog een hele mooie uitslag. Veertig zetels is toch meer het normale beeld voor de PvdA. We zijn weer helemaal terug", zegt Tweede Kamerlid Luuk Blom uit Sint-Annaland. De collecte voor de actie help hon gerend Afrika heeft in de gemeente Tholen 1615,41 euro opgebracht. In alle stembureaus stond er een col lectebus waarin kiezers geld konden doen. De actie was een landelijk ini tiatief van ChristenUnie-lijsttrekker André Rouvoet. Hij vond dat het in de verkiezingscampagne te weinig over de inhoud was gegaan, waar door zaken als de armoede in de we reld te weinig tot zijn recht waren gekomen. Er moet snel overleg komen tussen de gemeente en de huisartsenspost in Bergen op Zoom en beleid gemaakt worden over het behoud en de vestiging van nieuwe huisartsen op Tholen. Dat stelde M.J. Klippel (SGP) dinsdagavond in de commissie welzijn en onderwijs. De huisart senpost werkt volgens de SGP nog steeds niet goed. Inwoners van de gemeente zouden sproken. Het college had het stuk beter op de hoogte gesteld moeten worden over de werkwijze van de post in de avond, nacht en weekein den. Zo zou niet elke inwoner van de gemeente een folder hebben gekre gen over de huisartensenpost, zei J. Deurloo-Bolier (ABT). Aanleiding vormde het agendapunt over de grotere rol die de gemeente zou moeten spelen in de eerstelijns gezondheidszorg. Volgens de SGP moet het college snel spijkers met koppen slaan. Volgens Klippel is het college nog niet veel verder dan een half jaar geleden en zijn de proble men nog steeds hetzelfde: „De huis artsenpost functioneert op een aantal onderdelen verre van optimaal. Voor de meeste burgers is ook beslist niet duidelijk hoe het werkt, of beter ge zegd hoe het niet werkt. De voor lichting aan de burger moet beter. Daar is nog niets aan gedaan." Ook het uitstippelen van een beleid voor het vestigen van huisartsen zou sneller moeten volgens de staatkun dig gereformeerden. Ze willen dat het college snel met de huisartsen post rond de tafel gaat en de resulta ten daarvan aan de commissie voor legt. „Zo willen we duidelijkheid scheppen in de mogelijkheden die de gemeente heeft, maar ook afspraken maken over het gemeentelijk beleid. Wie gaat wat doen en wanneer?" Wethouder M.A.E. Velthuis reageer de verbaasd. Het stuk op de agenda was door een misverstand - zo licht te raadsgriffier A. van de Sande toe - toegeschreven aan b. en w. terwijl het een verslag was van een infor matieve bijeenkomst op 10 oktober waarop over de gezondheidszorg met verschillende betrokkenen is ge- zelf niet onder ogen gehad, zei de wethouder, waarmee ze de bal terug speelde naar de commissie. Volgens haar heeft het college echter niet stil gezeten. Via de projecten van de ste delijke vernieuwing wordt er in Oud-Vossemeer gewerkt aan het huisvesten van een praktijkruimte voor een huisarts in de Vossenkuil, is er in Poortvliet een oplossing gevon den in 't Ouwe Raed'uus voor de opvolger van dokter Padt, en is in Sint-Maartensdijk dokter Jahangir gehuisvest in Maartenshof. Ze wees er verder op dat dokter A. van de Berge in Sint-Annaland (toehoorder op de tribune) zijn praktijk uitbreidt met eerstelijnszorg (onder meer met prikpost uit kruisgebouw en fysio therapeut). Verder lichtte ze toe dat er in maart een nota zal verschijnen waarin het gemeentelijk beleid uit de doeken wordt gedaan. Ze zegde toe het punt over de informatievoorziening over de huisartsenpost met de betrokken medici te bespreken. Volgens Klippel moet het college de knelpunten voor de vestiging van huisartsen in kaart brengen om te voorkomen dat er geen artsen meer naar het platteland komen. Velthuis vroeg zich af of de SGP alleen maar wilde kijken naar de huisartsen, of dat er ook naar de andere zorgaanbieders gekeken zou moeten worden. Vol gens Klippel vraagt de problematiek van de huisartsen en de ambulance de meeste aandacht. De wethouder be nadrukte dat deze zaken nu ook al steeds onderwerp van gesprek zijn. Het voorstel van het college om in Meanderlaan, Pergola en Oranjerie in Tholen 216 bomen te vervangen door 114 andere, is maandagavond in de commissie ruimtelijke ordening van de agenda gehaald. Dat ge beurde na een verzoek van A.L. Piet (ChristenUnie), die steun kreeg van PvdA, VVD en D66. Vijf bewoners uit de wijk Buitenzorg verlieten daarna teleurgesteld de raadzaal. Dat gebeurde al aan het begin van de vergadering toen de commissie werd gevraagd de agenda vast te stellen. Piet stelde voor om het voorstel om extra geld uit te trekken voor het rooien en vervangen van bomen in Buitenzorg van de agenda af te voeren. „Het is hetzelfde voor stel als de vorig keer. Ik denk dat we onze tijd beter kunnen besteden." Piet kreeg steun van de overzijde: L. Blom, E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA), F.J. Goossen (VVD) en J. van den Donker (D66) staken hun hand op zodat er vijf van de negen raadsleden het agendapunt torpe deerden. Dat leidde tot enige com motie toen SGP 'er J.M. Aarnoudse zich ergerde aan de opstelling van Piet: „Hier ben ik het niet mee eens. Het is een weinig steekhoudend ar gument om te zeggen dat het het zelfde voorstel is. Ik vraag een toe lichting. Het is toch ook mogelijk om bij het agendapunt er een visie op te geven?" Maar volgens Piet zijn 'alle inzich ten' al een keer besproken. Piet wil de de kwestie alleen in algemene zin bespreken. „Er zijn meer straten waar bomen problemen veroorza ken. En ook straten waar het erger is dan aan de Meanderlaan. Daar waar het 't slechtst is, moeten we het eerst aanpakken. Ik wil het naar een ho ger niveau tillen." Blom maakte be zwaar tegen het feit dat Aarnoudse om uitleg vroeg. ZIE VERDER PAGINA 2 Huisvesting is grootste zorg van Thoolse muziekkorpsen Vier Thoolse kerken bidden samen voor eenheid christenen Geen steun voor eenrichtings verkeer Burg. Versluijsstraat in project Molenstraat Extra subsidie voor peuterspeelzalen ligt moeilijk Leerkracht Vorstelman van Kon. Julianaschool geëerd voor moedig optreden Jeugdige melkers hebben de toekomst bij Reisduif Grote Thoolse inbreng bij toernooi Katame-Waza Julian Roman tekent seizoen bij bij Vosmeer SCHEUR DE MENS LOS UIT ZIJN OMSTANDIGHEDEN EN WAT HU DAN IS, DAT IS HU ECHT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De 39-jarige J. Deurloo-Bolier uit Tholen wordt vanaf 1 maart welzijns- consulente bij de gemeente Tholen. Dinsdag nam ze afscheid als burger lid van de adviescommissie welzijn en onderwijs waar zij sinds maart vo rig jaar namens ABT lid van was. Als consulente gaat mevr. Deurloo deel uitmaken van de nieuwe wel- zijnskoepel, onderdeel van de afde ling welzijn, die ondergebracht wordt in het kantoor van Castria Wonen aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Ze zal zich onder meer gaan bezighou den met het opzetten van een steun punt voor vrijwilligers en een vrijwil- ligersvacaturebank. Ook het wel zijnswerk voor ouderen en gehandi capten en het jeugd- en jongerenwerk worden hier ondergebracht. Voor mevrouw Deurloo is het geen onbekend terrein. Ze heeft de oplei ding voor jeugdwelzijnswerk, was bestuurslid en een aantal jaren voor zitter van de stichting jeugd- en jon gerenwerk Tholen. Momenteel werkt ze als ambulante begeleidster in het onderwijs in Roosendaal. Haar opvolgster in de commissie wordt Maya Bungener uit Sint-Anna land die nu lid is van de commissie middelen. Wie Bungener daar op volgt, is nog niet bekend. Doordat een vuilnisauto vorige week dinsdag met pech te kampen kreeg, is het huisvuil in een aantal straten van Scherpenisse de volgende dag pas op gehaald. Sinds 2 januari komt niet langer de gemeente, maar de ZRD om het afval. Het aantal klachten valt een gemeentewoordvoerder tot nog toe mee. „Op 2 januari stonden ze met zes vuilnisauto's op Tholen, dus het werd meteen goed aangepakt." Het CDA doet het op het Schelde college in Sint-Maartensdijk opvallend goed bij de schaduwverkiezingen voor de Tweede Kamer. De PvdA kreeg er donderdagmiddag wel iswaar de meeste stemmen, maar Jan Peter Balkenende blijkt een aantrekkelijke kandi daat. Ook de LPF doet nog van zich spreken. Er waren maar 58 leerlingen die hun stem uitbrachten. De meesten stemden op de lijsttrekker. De lokale kandidaat L. Blom kreeg slechts één stem. In het klaslokaal van maatschappijleerdocent A. Munter konden de leerlingen hun stem uitbren gen op de echte stemcomputer van de gemeente. Net als vorig jaar, maar toen ging het om ge meenteraadsverkiezingen en behaalde raadslid M.A.H. den Haan (PvdA) de meeste stemmen. Doordat er enkele excursies waren, vielen er twee klassen met elk zo'n 25 leerlingen af. Die kon den echter met volmacht hun stem uitbrengen. Dat gebeurde in acht gevallen. De kiezers meldden zich allemaal eerst bij het stembureau bij derdeklassers Karina Meijer, Aneta Burgers en Miijam Goedegebuure om hun stemkaart in te leveren. Dat verliep vlotjes. „Maar er waren er ook die hun stemkaart hadden vergeten. Daar hebben we nieuwe voor geschreven," legt voorzitter Karina uit. De leerlingen bereidden zich voor tijdens de lessen maatschappijleer. De programma's van de zes grote partijen werden vergeleken. Volgens Munster was de uitslag nu reëler dan vorig jaar toen de zoon van Den Haan voor zijn vader met succes 'campagne' voerde. „Het is veel serieuzer opge pakt. Hier had ik ook wel op gehoopt. Als je dit zou vertalen naar de landelijke verkiezingen, dan mag de LPF met 7 stemmen in zijn nopjes zijn. Maar het aantal stemmers is te klein om er lande lijke conclusies uit te halen. De PvdA kreeg 26 stemmen en was wederom de grootste. Niet ver wonderlijk, zegt Munter, „We zijn al enkele jaren een rood schooltje nadat het Calvijn college in Tholen is gekomen. Toen die er nog niet was, had je hier ongeveer evenveel PvdA als SGP-stem- mers." Opvallende tweede is het CDA met 18 stemmen, gevolgd door LPF met 7. De SP is hier met vier stemmen populairder dan de VVD die het met drie stemmen moet doen. Op de overige partijen werden geen stemmen uitgebracht. Van de 26 stemmen op de PvdA gingen er 24 naar Wouter Bos, één naar Jeltje van Nieuwenhoven (nummer 2) en 1 naar Blom uit Sint-Annaland. Van de 18 stemmen op het CDA gingen er 15 naar Balkenende, 2 naar Kathleen Ferrier (nummer 8 op de lijst) en 1 naar Frans Kortenhorst (nummer 32). Bij de LPF kreeg oud-minister Hilbrand Nawijn van integratie en vreemdelingenzaken (num mer 32) drie van de zeven stemmen. Twee gingen er naar lijstaanvoerder Mat Herben, de overige naar Gerard van As (nummer 4) en Wien van de Brink (nummer 6). Bij dé SP was Jan Marijnissen met 3 stemmen het populairst, Jan de Wit (nummer 4) kreeg 1 stem. Het stembureau op het Schelde college bekijkt de uitdraai uit de stemcomputer. Zittend v.l.n.r. Aneta Burgers uit Oud-Vossemeer, Karina Meijer uit Sint-Maartensdijk en Mirjam Goedegebuure uit Tholen. Bianca Bos (links) uit de smalstad en Sanne van Hout uit Oud- Vossemeer kijken mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1