'Geen individuen rijker en de collectieve voorzieningen armer Zilveren speld voor Paul van Belzen Ds. J. Schinkelshoek had gepaste humor Verburgh 50 Scherpe sociale standpunten CU-kamerlid Van Dijke Matthijssen volgt Harmsen op als secretaris OOT Kraai en kauw zijn vogelvrij De winkel moet leeg! Kortingen tot wel Mijn vrouw kan spelen Meer subsidie peuterspeelzalen Botenstalling Busmariteam in procedure Donderdag 16 januari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tussen de bolus bij de koffie en de bitterballen bij de borrel profileerde Tweede Kamerlid Leen van Dijke zich dinsdagavond in Tholen met scherpe sociale standpunten van de ChristenUnie. „Geef armen en hulpelozen hun recht' is volgens Spreuken 31 één van de basisregels van christelijke politiek. Dat is geen politiek van ,u vraagt en wij draaien.' De zwaarste lasten moeten op de sterkste schouders komen." Van Dijke nam het op voor gezinnen en voor vluchtelingen. „Men roept wel allerlei rabiate dingen over asielzoekers, maar van een kwetsbare groep moet je niet het onmogelijke vragen. De overheid moet zijn zaakjes op orde hebben." Duisenberg blamage voor Nederland Scheiden voorkomen Asielzoekers Machtsdenken Onverstandig Dwaas kwartje Spring in gat Rini Matthijssen, hoofd bedrijven bij de gefuseerde Ra bobank Tholen, volgt Jan Harmsen op in het bestuur van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT). Matthijssen werd donderdagavond tijdens de nieuwjaarsreceptie van het OOT voorgedragen door voorzitter Kay Kennekens. De formele benoeming gebeurt tijdens de ledenvergade ring in februari. Mannenkoor Raadslid R van Belzen uit Tholen is dinsdagavond in de Wingerd onderscheiden met de zilveren speld van de ChristenUnie wegens zijn grote verdiensten voor de par tij. Met name zijn langdurige inzet in provinciaal ver band werden gewaardeerd. Vanaf 1978 was hij voorzitter van de RPF Zeeland en na de fusie met het GPV vice- voorzitter van de ChristenUnie in Zeeland. Onder de titel 'Het uitnemendste bevel' is een boek verschenen over het leven van ds. Johannes Schin- kelshoek, predikant in de Oud Gereformeerde Ge meenten in Nederland. Van 1979 tot zijn overlijden in 1981 op 65-jarige leeftijd stond ds. Schinkelshoek in Stavenisse. 'Het uitnemendste bevel' is geschreven door oud-Sint-Philipslander J.M. Vermeulen. Predikant Oud Ger. Gem. in Ned. Stavenisse Monster Invallende gedachten Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 Wij zijn de showroom aan het verbouwen. Het kamerlid hekelde op een verkie zingsbijeenkomst van de CU in de Wingerd, waar 44 belangstellen den waren, ,de vruchten van het post- paarse beleid van het kabinet Balke nende I.' „De premier heeft een boek geschreven Anders en beter' maar zijn beleid is anders en harder gewor den. We maken de grootste koop krachtdaling sinds jaren mee. De ge zinnen staan onder druk, o.a. door verhoging van de ziektekostenpremie. Daarvoor moet een fiscale compensa tie komen. Wij zijn voor ziektekosten premie naar draagkracht, dus de zwaarste lasten moeten op de sterkste schouders drukken. De ziektekosten zijn behoorlijk gestegen en de premie is te laag, maar voorheen dichtte het kabinet dat gat uit de belastingop brengsten en dat is nu gestopt. Wij 'Een schande voor Neder land.' Zo noemt kamerlid Leen van Dijke het optreden en de uitspraken van Gretta Duisen berg, de echtgenote van de Eu ropese bankpresident, in de Palestijnse gebieden. „Ik heb me buitengewoon opgewon den over haar optreden. Minis ter De Hoop Scheffer van bui tenlandse zaken heeft veel te slap gereageerd. Die had haar diplomatieke paspoort waarop ze naar Israël is gereisd, moe ten intrekken. Gretta Duisen berg vertelt immers leugens. Fouilleren van Palestijnen bij controleposten vindt ze verne derend en ze veroordeelt ook het aanhouden van ambulan ces, terwijl er springstof onder de brancards gevonden wordt. Het internationale Rode Kruis heeft er dan ook geen bezwaar tegen, als het oponthoud maar niet te lang duurt. Wij moeten onze vrienden in Israël steu nen, maar in plaats daarvan omarmt mevr. Duisenberg agressor Yasser Arafat en zijn kornuiten. Het is gewoon een blamage. Er wordt heel veel geld gepompt in oplossingen om de Palestijnse vluchtelin genkampen op te heffen, maar Arafat laat zijn mensen in kommervolle omstandigheden voortleven", aldus het CU-ka- merlid. kiezen voor inkomensafhankelijke premie." Volgens Van Dijke is er onder paars een éénzijdige druk op gezinnen' ont staan. „Je deed pas mee als je twee verdiener was. Daardoor ontstond een enorme druk op vrouwen. Volgens paars was er alleen een gevoel voor eigen waarde te krijgen met een be taalde baan. De gevolgen zijn oolc op de huizenmarkt zichtbaar. Door de tweeverdieners zijn de huizenprijzen enorm gestegen. De CU zegt: eerst opvoeden en dan inkomen verwer ven. Bij de sollicitatieplicht voor bij standsmoeders met jonge kinderen is de leeftijd opgetrokken tot 12 jaar, maar minister De Geus wil die 12 jaar afschaffen. Dank u wel CDA! Hoe zo gezinspartij CDA?' Het CU-kamerlid pleitte voor een be leid om zich in te spannen om echt scheidingen te voorkomen. „Daar voor werden we eerst weggehoond, maar nu komt er toch steeds meer steun voor, want een scheiding geeft dramatische gevolgen, zeker wanneer er kinderen zijn. Wij zeggen daarom: echtparen moeten formeel niet schei den als de kinderen nog geen 12 jaar zijn. De onderhoudsplicht moet gere geld zijn." A.G. van de Sande vond dat iemand die zelf een inkomen wil verwerven, daartoe in staat gesteld moet worden. Kinderopvang is dan nodig en hoe staat de CU daar dan tegenover? „Dat is een verantwoordelijkheid van de ouders", zei Van Dijke. „We moe ten af van een overdreven betuttelen de overheid die geld voor kinderop vang alleen spendeert aan tweeverdieners. Geef het geld aan de ouders als compensatie voor het feit dat men een inkomen ontbeert omdat men kinderen opvoedt in plaats van werkt. Of voor de oppas door opa en oma of de buren. Wat is goed voor het kind, dat is het belangrijkste. De over heid mag geen onderscheid maken zoals nu gebeurt. Stel tweeverdieners en anderen financieel gelijk, dus geef het budget aan de ouders", zei Van Dijke, die identiteitsgebonden kinder opvang wilde stimuleren. Het CU-kamerlid nam afstand van al lerlei scherpe uitspraken over asiel zoekers. „Men roept allerlei rabbiate dingen, maar hoe is het nu mogelijk Tweede Kamerlid Leen van Dijke in de Wingerd in gesprek met Jacco van Heemskerk, de broers Vercammen en Ruth van de Sande. dat iemand in de bergen van Turkije eerst een cursus Nederlands volgt voordat men naar ons land komt? Dat is toch praktisch onuitvoerbaar! Je moet de buitenlanders laten inburge ren en daaraan mag je forse eisen stel len, maar het is onacceptabel om van een kwetsbare groep het onmogelijke te vragen. We moeten de vluchtelin gen ook niet weren. Nog een 2% van de vluchtelingen komt aan de grenzen van de Westerse wereld. Men vlucht niet zomaar. Het verscherpt asielbe leid geeft ons grote zorgen. Met aller lei uitspraken als ,ga heen' wil men elektoraal scoren, maar er gaat zo ont zettend veel fout bij de beoordeling van de vluchtelingen. Mensen in een kwetsbare positie hebben ook rechten en niet alleen plichten", zo verwees Van Dijke na plannen van het rijk om een asielzoekerscentrum op Ameland te sluiten, waar de bewoners grote be zwaren tegen maken. „We moeten voorkomen dat ze de illegaliteit in gaan." Het kamerlid pleitte voor an dere oplossingen via de Verenigde Naties met de instelling van vrijste den, waarbij ieder land een beperkt aantal nationaliteiten zou dienen op te vangen. „Het is beter om 10 nationali teiten te laten inburgeren dan 90 ver schillende zoals nu gebeurt. Als do norland moeten we wel investeren in het wereldvluchtelingenvraagstuk. Daarom wil de CU ook meer geld voor ontwikkelingssamenwerking uittrekken en niet zoals de LPF daar op gaan bezuinigen om iemand een tweede caravan of een tweede boot te gunnen. Vluchtelingen verdienen be scherming, dus we moeten ook geen bekeerlingen terugsturen naar islami tische landen, waar ze worden afge schoten als wild." De CU leed bij de kamerverkiezingen vorig jaar mei onder de populariteit van een andere Zeeuw, CDA-lijsttrek- ker Balkenende. De aanhang van de CU daalde van 1000 stemmen in 1998 tot 802 vorig jaar. Procentueel daalde het aantal CU-kiezers van 7,78 naar 5,65%. In de opiniepeilingen te kent zich opnieuw een strijd af wie de grootste partij wordt, want die mag de premier leveren of in elk geval het voortouw nemen bij de kabinetson derhandelingen. Van Dijke bekriti seerde dat machtsdenken. „Ik heb on langs Roemenië bezocht, waar Ceasescu een paleis had laten maken, dat het op 1 na grootste gebouw van de wereld is. „Grootheidswaanzin. In Nederland zijn sommige partijen erop uit om de grootste te worden en de in houd ervan is gewoon ondergeschikt geworden. Het gaat om de macht, wie wordt de premier? De PvdA weet het nog niet. De CU gaat het niet om toe juichingen in ontvangst te nemen, maar om God te dienen en dat bete kent ook: zich ten dienste stellen van mensen. Dienen is een karaktertrek van christelijke politiek. Een heleboel dingen deugen niet, dus er moet veel veranderen. Wij gaan daarvoor wel luisteren naar mensen, wij oriënteren ons wel bij de kiezers, maar zij zijn niet onze laatste norm. En al druist dat in tegen de cultuur van onze dagen: wij horen wat God zegt, o.a. ten aan zien van het ongeboren leven en asiel zoekers." Volgens voorzitter O. ter Beek is het de taak van de CU om armen in tijden van economische teruggang tot hun recht te laten komen. „We moeten ge tuige zijn van onze grote opdrachtge ver en dienstbaar zijn, de ander de voeten wassen. Hij wijst ons daarbij de weg, door Zijn woord en geest." Tijdens de forumdiscussie o.l.v. sta- tenkandidaat Koos de Feijter infor meerde J. van Gorsel waarom er op Tholen geen betaalbare huizen meer gebouwd worden voor de sociaal zwakkeren. Statenlid J. van Ginkel zei dat de provincie meer moet gaan sturen om die problemen mede op te lossen, met name minima en starters komen slecht aan bod op de huizen markt. „We hebben onverstandige contracten met projectontwikkelaars afgesloten en inschattingsfouten ge maakt", zei raadslid Arie Piet. „De meeste grond is in handen van pro jectontwikkelaars, die prijzen over de 200 euro per m2 vragen en daarvoor adverteren in Rotterdam en Roosen daal omdat er op Tholen geen gegadi- gen zijn voor zulke dure woningen. Samen met de PvdA heeft de CU een motie ingediend om voortaan 25% van de grond in nieuwbouwwijken te reserven voor goedkope woningen. De mening in de raad is daarover nu heel breed", zei Piet. De Feijter schreef de problemen toe aan ,een piek van het vrije marktmechanisme. De provincie moet meer grip op het wonen zien te krijgen.' Het veiligheidsvraagstuk kwam ook nog aan de orde bij de CU. Van Dijke zei voor meer politie te zijn, maar dan moeten er ook meer rechters en offi cieren van justitie komen. En de eigen verantwoordelijkheid van de burgers voor de samenleving moet ook meer benadrukt worden. „Wij komen op voor collectieve voorzieningen. We zijn dus niet zo dwaas om de onroe rende zaakbelasting af te schaffen en het kwartje van Kok terug te geven. Geen individuen rijker en de collec tieve voorzieningen armer. De over heid moet ordening aanbrengen in de maatschappij.' Volgens J.B. Ruben hoort daar ook de inzet van gezonde uitkeringsgerech tigden tot 30 jaar bij voor seizoens- werk in de zomermaanden om te voorkomen dat er mensen uit Polen aangetrokken moeten worden. „Een prachtig voorstel, maar de sollicitatie plicht maakt al onderdeel uit van het beleid. De bijstandswet is niet vrijblij vend, maar activerend. Alles wordt eraan gedaan om mensen aan het werk te helpen. Alleen maken sommi ge grote steden zoals Amsterdam een geweldige chaos van hun sociale dienst, maar daar geeft de minister dan ook boetes voor. Actief begelei den dient voorop te staan'aldus Van Dijke, die de slogan hanteerde: ,Kies helderen doordacht: stem lijst 8!' Statenlid Van Ginkel hoopte, dat het nieuwe kabinet duidelijkheid biedt over de positie van Tholen op het ge bied van ruimtelijke ordening. „Wordt Tholen wel of geen nationaal landschap. Er moet wel muziek zitten in het platteland, want stilstand is ach teruitgang. De CU vindt het belang rijk dat Tholen een opvangfunctie houdt, waardoor een behoorlijke be volkingsgroei met extra economische mogelijkheden in en bij de stad moge lijk blijft. De gemeente moet daar naast de ruimte krijgen om zelf een stukje van haar extra bouwcontingent te verdelen over grotere kerndorpen. Alle woonkernen moeten voor na tuurlijke groei kunnen bouwen, maar wel onder nadere voorwaarden, want we moeten het platteland leefbaar en mooi houden. Dus bouwen naar de aard en stijl van wat er al staat." Van Ginkel ondersteunde proeven van publiek/private samenwerking om basisvoorzieningen in dorpen te behouden of te hervestigen. „Goed ondernemerschap kan op steun van de provincie rekenen. Te denken is aan medegebruik, gezamenlijke huisves ting, exploitatie door ondernemers, onderwijsvoorzieningen, huisartsen post, postkantoor, bankvoorziening, gemeentelijk loket, e.d. Gemeente, spring in het gat." Het statenlid pleitte op veiligheidsge bied voor een adequaat oefenbeleid voor overheden, uitvoerende hulp diensten en burgers. „Oefening baart kunst, ook in de rampenbestrijding. We zijn ook niet echt gerust op de hulpverleningscapaciteit op het Schelde Rijnkanaal." De CU wil vooruitstrevend en ver nieuwend' omgaan met de toenemen de druk van het water en creatief ge bruik maken van overstromings gebieden. „Wij pleiten ook voor een versnelde aanpak van waterkerende binnendijken in Zeeland. Niet alleen buitendijken zijn belangrijk, maar juist ook de tweede lijn. Actie is broodnodig en we zijn het aan onze inwoners verplicht om aan dit stukje levensverzekering te werken", aldus Van Ginkel. De Bijbel is de basis voor het politieke handelen van de ChristenUnie en daarom wordt er ook gelezen, gezon gen en gebeden op verkie zingsbijeenkomsten. Zo ook dinsdagavond in de Wingerd in Tholen, waar voorzitter Otto ter Beek gedeelten uit Johannes 12:1-8 en Johannes 13 las. Voor de samenzang had hij Psalm 101 en Gezang 167 uitgekozen. Ondanks de uit gebreide aandacht die aan de inrichting van de zaal was besteed (spandoeken, affi ches, een tafel met recente exemplaren van het Neder lands Dagblad en CU-tijd- schriften, pennen, papier, pe permuntjes en ballonnen) was er niet aan een organist gedacht.„Is er soms een or ganist in de zaal of zingen we a-capella?", vroeg Ter Beek. „Mijn vrouw kan spelen!", riep kamerlid Leen van Dijke op de voorste rij. „En wil ze dat ook?", informeerde de voorzitter lachend. „Van Dij ke keek achterom en wenkte zijn vrouw die op de orgel- bank plaatsnam en zich even oriënteerde op de mogelijk heden van het instrument. „Doe maar een paar register tjes open", stimuleerde Ter Beek haar. Daarna klonk er welluidend orgelspel in de Wingerd: ,Aan U, Heer, wijd ik nu en levenslang mijn psalmgezang.' Met positief denken en hard werken spiraal doorbreken Harmsen was elf jaar secretaris van de Thoolse ondernemersver eniging en hij combineerde die functie een aantal jaren ook nog met die van penningmeester. Harmsen, directeur van de kleine' Rabobank Tholen (voor de fusie), zal vanaf 1 mei of eerder buiten het eiland aan de slag gaan bij de vervangingsdienst van Rabobank Nederland. Daardoor verliest hij het contact met het Thoolse be drijfsleven, zodat Matthijssen de fakkel mag overnemen. Voorzitter Hennekens noemde in zijn nieuwjaarstoespraak de finan- cieel-economische boventoon van 2002 allemaal negatief. Zeker ook wat de effectenbeurzen betreft. Daarnaast noemde hij landelijke dieptepunten als het overlijden van prins Claus, de moord op Pim Fortuyn en internationaal de ge volgen van lekkende olietankers. Het huwelijk van prins Willem Alexander met Maxima, de spor tieve successen van de schaatsers, Feyenoord, trainer Guus Hiddink met Zuid-Korea bij het w.k. voet bal en de overwinning van Micha el Bogerd in de koninginnerit van de Ronde van Frankrijk waren mooie gebeurtenissen om aan te rug te denken. Volgens Hennekens moet de nega tieve stemming op financieel-eco- nomisch terrein worden omgebo gen. Hij had daarvoor een goed advies: positief denken en hard werken. De OOT-voorzitter hoop te dat de mooie plannen die het gemeentebestuur heeft voor op waardering van het industrieter rein Noord Tholen, de Sportlaan Sint-Maartensdijk en het havenge bied Sint-Annaland in 2003 meer zichtbaar kunnen worden. Henne kens noemde in dit verband ook nog de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Tholen. „Met een goede gezondheid wordt 2003 dan hopelijk succesvoller als 2002", aldus de OOT-voorzitter. Het Smalstads mannenkoor luis terde de nieuwjaarsreceptie in de Gouden Leeuw te Scherpenisse - tussen het geroezemoes van de on dernemers - op met optredens in chique kleding aan de ene kant van de zaal en in wat frivolere uit rusting aan de andere zijde. De stichting peuterspeelzalen Tholen moet jaarlijks 28.580 euro méér subsidie van de gemeente krijgen, en dit jaar bovendien een malig nog eens 4125 euro. Dat stellen burgemeester en wethou ders voor aan de gemeenteraad. De kosten van het peuterspeel- zaalwerk zijn de laatste jaren vooral toegenomen door stijging van salarissen en andere perso neelskosten. Ook de kosten van huisvesting, bestuur en administratie zijn ge stegen, mede als gevolg van hoge re gemeentelijke tarieven. Door dit alles dekt de gemeentelijke bij drage niet langer de structurele kosten. De ouderbijdrage is voor 2003 al met 15,7 op jaarbasis ver hoogd. Ouders betalen maandelijks 2f eu ro voor twee dagdelen. Tot nu toe voor tien maanden, maar het voor stel is daar 10,5 maanden van te maken. Aanvankelijk was de be groting 177.847 euro - voor 370 peuters - maar met de diverse aan vullingen is dat opgelopen tot 210.552 euro. Wanneer de peuterspeelzaal als een basisvoorziening wordt gezien - waar kinderen niet alleen spelen, maar ook wordt ingespeeld op achterstandssituaties - mag de ou derbijdrage geen belemmering vormen om deze te bezoeken, al dus b. en w. Dat sluit aan bij het beleid voor voorschoolse en vroegschoolse educatie. Verder verhogen van de ouderbijdrage is dan geen optie. Gevonden. Bij de politie is infor matie te verkrijgen over een walk man die daar in de week van 3 tot 10 januari als gevonden voorwerp is geregistreerd. „Paul van Belzen is een fantastische man, maar af en toe te bescheiden", zei landelijk vice-voorzitter H. Bou- ma, tevens lid van het Zeeuwse CU- bestuur. Hij zette het Thoolse raads lid dinsdagavond aan het einde van de verkiezingsbijeenkomst in het zonnetje. „De archieven worden korter bewaard dan de mensen die in besturen zitten, hebben we ont dekt. Ook de CU is nu bezig om zit tingstermijnen te stellen. Jij hebt 25 jaar lang dienen met gevouwen han den binnen onze partij in de praktijk gebracht en daarvoor ontvang je de zilveren speld van de CU", zei Bouma, die tevens nog bloemen en wijn overhandigde. „Ik dacht met stille trom te kunnen vertrekken", zei Van Belzen, die de laatste bestuursvergadering in het Thoolse Huys te Middelburg ont brak omdat hij een commissieverga dering van de Thoolse gemeente raad moest bijwonen. De Thoolse afdelingsvoorzitter O. ter Beek vond de huldiging op zijn plaats. „Bedankt voor je grote inzet op tal van fronten", zo complimenteerde hij Van Belzen. H. Bouma, vice-voorzitter van het landelijk CU-bestuur, reikte P. van Belzen (links) de zilveren speld van de ChristenUnie uit. Door de jacht op kraaien en kauwen toe te staan, zullen ook andere, zeld zamere vogelsoorten op Tholen en Sint-Philipsland het loodje leggen. Dat vreest Cees Luijsterburg van de vogelwerkgroep van de natuurvereni- ging Tholen. Volgens Luijsterburg dient het bejagen van deze soorten geen enkel redelijk doel en getuigt de maatregel van ondeskundigheid. Voor de kwauwen v.eest hij minder dan voor de zwarte kraaien. .Kauwen verblijven meestal in de bebouwde kom en daar mag niet gejaagd wor den. Met de jacht op de zwarte kraai zal het aantal broedvogels alleen maar toenemen,zo schrijft hij in het verenigingsblad, omdat ongeveer een kwart van de kraaienpopulatie uit jonge, ongepaarde vrijgezellenclubs bestaat.' En dat zijn volgens hem de reserve troepen 'die klaar staan om een open gevallen plaats in te nemen. Deze groepen zijn schuw en laten zich niet bejagen.' De plek van afgeschoten kraaien in hun eigen leefgebied wordt volgens hem ingepikt door twee of drie jonge paren. Luijsterburg haalt in dit ver band een gezegde van een jachtop zichter aan: .Schiet er een af en er ko men er tien op de begrafenis.' Volgens Luijsterburg worden kraaien ook wel bij de jacht door het nest be schoten. Dat baart hem zorgen omdat daar ook een buizerd, een torenvalk of een boomvalk kan zitten die deze nesten ook gebruiken. ,Ik vrees dat met de kraai nog verschillende ande re soorten vogels meeliften naar de dood.' De auteur beschrijft in zijn verant woording de predikant als een breed ontwikkeld man die zijn principes en gevoelens goed kon verwoorden. 'Hij was een uitste kend voorzitter van vergaderin gen, had een vlotte pen, een goede manier van uitdrukken en een ge paste humor'. Na drie jaar lerend ouderling en zes jaar predikant te zijn geweest in Kampen, nam ds. Schinkels- hoek het beroep aan van Stavenis se (het tweede, want ook in 1977 was hij daar al beroepen). Het werd een moeilijk afscheid gezien de banden die er in de voorafgaan de periode waren ontstaan. In zijn afscheidspreek zei ds. Schinkels- hoek dat het de wil van God was. 'Lang heb ik mij er tegen verzet om mijn geliefd Kampen te verla ten, maar toen klonk de stem van God: Maak u gereedschap van vertrekken'. In Stavenisse beves tigde ds. C. Smits de predikant op 24 januari 1979. Hij was dat jaar voorzitter van de synode in Ede en werd consulent van Bruinisse, Ooltgensplaat en Zoetermeer. In mei 1980 echter werd ds. Schin kelshoek door een hartinfarct ge troffen. Pas in oktober predikte hij weer af en toe in Stavenisse, waar hij op 15 april 1981 samen met ouderling A. Aarnoudse van Oud- Vossemeer de eerste steen legde Voor de bouw van een botenstal ling en werkplaats van Busmari team aan de Koelhuisweg in Sint- Annaland is een wijziging van het bestemmingsplan nodig. De nieu we stek in de Joanna Mariapolder heeft een agragrische bestemming en moet werden omgezet in een bedrijfsbestemming. De procedure om hiervoor een zogenaamd voor- bereidingsbesluit te nemen, moet nog in gang worden gezet. Daarbij hoort ook nog een termijn van vier weken waarin het besluit ter visie wordt gelegd zodat er zienswijzen of bezwaren ingediend kunnen worden. Het kan nog enkele maanden duren voordat alles doorlopen is. Gisteren liep de inspraakprocedu re voor de aanvraag van de bouw vergunning af. Busmariteam wil een botenstalling en werkplaats bouwen met een totale vloerop pervlakte van 3750 m2. De totale inhoud bedraagt volgens het plan 3000 m2. Ing. M.J. Giljam uit Scherpenisse maakte het ontwerp voor het ge bouw dat twee topgevels krijgt van baksteen en stalen wandpla ten. In het gebouw komt aan de voorzijde een tekenkamer, een kantine, een kleedkamer en een toiletgroep. Daarachter de werk plaats met twee afdelingen: voor houtbewerking en voor metaalbe werking. In het gedeelte voor de winterstal ling van boten is ook een verf- en spuitcabine voorzien. Ook is in het plan een groenstrook omgeno- men, met opgaande bomen en struiken (haagbeuk en krentenbo- men). In het plan houdt Busmari team ook rekening met de verdere groei van het bedrijf aan de Koel huisweg. De bouwtekening is op 16 mei 2001 ingediend. De bouw kosten bedroegen toen 850.000 gulden, exclusief btw. van de Rehobothschool. Op 21 mei werd een hartaanval hem fa taal. Zijn begrafenis in Stavenisse werd door ongeveer duizend men sen bijgewoond. Ds. Smits leidde de rouwdienst. Johannes Schinkelshoek is in 1916 te Kralingseveer geboren, waar zijn vader werkte op een scheepswerf, en hervormd ge doopt. Vader Schinkelshoek stichtte er in 1927 met enkele an deren een vrije kerkelijke gemeen te. In 1942 werd zijn zoon er ou derling en bleef dat tot 1954. Ondertussen was hij voor de twee de keer getrouwd nadat zijn eerste vrouw hem op jonge leeftijd was ontvallen. In 1948 was Kralingseveer met andere federatiegemeenten samen gegaan met de gemeenten van ds. Blaak, waardoor de Oud Gerefor meerde Gemeenten in Nederland tot stand kwamen. Politiek was Schinkelshoek actief in de kies vereniging van de SGP en in de wijkraad van Kralingseveer. In middels voelde hij zich geroepen tot het predikantschap, maar de commissie van onderzoek wees hem af. Daarop bedankte hij als ouderling. In 1956 ging hij in op een verzoek van de gemeente in Monster om daar te preken. Hij werd er min of meer de vaste voorganger en preekte ook in an dere plaatsen in het land. Werken dam werd een gemeente waar hij ook veel preekte, en in 1968 werd Schinkelshoek er ouderling. Dat zelfde jaar werd hij toegelaten als voorganger in alle Oud gerefor meerde Gemeenten. Het beroep baar stellen ging niet van een leien dakje, maar in 1970 was het zover en hij koos voor Kampen waar hij werd bevestigd als lerend ouder ling. Het jaar erop werd hij voor het eerst getroffen door een hart kwaal. In 1973 besloot de synode hem toe te laten tot de volle bedie ning, waarop Kampen hem beriep als haar predikant. Uitvoerig wordt Schinkelshoeks wedervaren in deze gemeente beschreven. In Kampen werd in 1992 een nieu we basisschool naar ds. Schinkels hoek vernoemd. Dat deze het be vel om Gods Woord te spreken altijd gevoeld en ook opgevolgd heeft, hoezeer het ook bestreden werd, heeft de auteur ertoe ge bracht om als titel voor zijn boek 'Het uitnemendste bevel' te kie- Vermeulen beschrijft van de ver schillende gemeenten waar Schin kelshoek actief was, de ontstaans geschiedenis. Hij publiceerde in het verleden vaker over de historie van deze kerkelijke richting, de le- deboerianen e.d. Ook over de ge schiedenis van het geslacht Schin kelshoek verhaalt hij in zijn boek. Hij kon voor het schrijven ervan gebruik maken van een levensbe schrijving die mevr. Schinkels- hoek-Gonlag al eens over haar man samenstelde. Het boek is dan ook bijzonder gedetailleerd. Zo wordt bijvoorbeeld van de predi kant gezegd dat hij al zijn dien sten, met thema en puntenverde ling, in schrijfcahiers noteerde. Verspreid door het boek én in een bijlage zijn de 'invallende gedach ten' opgenomen die ds. Schinkels hoek aan het papier toevertrouw de. Een andere bijlage bevat artikelen van de predikant over het kerkverband in het Kamper Kerk blad verschenen tussen 1971 en 1977. Ook is een preek opgeno men over Handelingen 27:44b 'Behoudenis door schipbreuk'. 'Het uitnemendste bevel. Uit het leven van ds. J. Schinkelshoek' telt 276 pagina's met 125 illustra ties en is uitgegeven bij De Groot Goudriaan te Kampen. Het is het achtste in een serie levensverhalen van predikanten van de Oud Gere formeerde Gemeenten in Neder land. Subsidie vuilwatertank. De pro vincie geeft watersporters die een ingebouwde vuilwaterinstallatie aanbrengen op hun schip maxi maal 340 euro subsidie. De kosten voor de eigenaar bedragen circa 800 euro. Advertentie I.M. X

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 9