'Sociaal zwakkeren beter uit bij de VVD dan bij de SP' 'Sociaal zwak! bij de VVD da Blom wisselt raadsstoel voor blauwe kamerzetel 'Werk is de beste sociale voorziening die er is' 'Werk is de beste socia Gronddepot van waterschap bij waterzuivering Kiezen voor de Tweede Kamer Donderdag 16 januari 2003 Luuk Blom uit Sint-Annaland telt zijn laatste dagen als raadslid. Naarmate de diverse opiniepeilingen de PvdA meer zetels geven, raakt hij er steeds meer van overtuigd dat hij op een blauwe zetel in de Tweede Kamer terecht komt. Donderdag 30 januari houdt Blom al vrij voor de installatie. Tholen krijgt weer een kamerlid en een nieuw PvdA-raadslid in de persoon van Jan Oudesluijs uit Sint- Maartensdijk. Helft kwijt EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Betho lastig Met Guus de Kaper uit Sint-Maartensdijk als actief pre sentator maakte de VVD er maandagavond in the Sixties aan de Kaay in Tholen een echt politiek café van. Met zijn draadloze microfoon liep De Kaper de hele zaal door en zelfs de toevallige bezoekers aan de bar betrok hij bij de discussie. Beslist geen saaie verkiezingsavond dus, mede door de actieve inbreng van enkele aanwezi gen, die het liberale kamerlid Jan Geluk uit Schudde- beurs flink aanpakten. Politie moet van achter het bureau meer de straat op Files van PvdA Sloot minder ergernis Reinste terreur Meer recreatie 5 Giftig over onbenulligheden Thoolse voor statenverkiezingen kandidaat SP Blom is dan nog geen jaar raadslid geweest. Een snelle politicus die past in deze vluchtige tijd, waar de sterren snel stijgen, maar soms ook weer vlug dalen, zoals met de vorige PvdA-lijsttrekker Ad Mel- kert het geval was. „Een vaste achterban heb je niet meer. Er zijn nu veel meer zwevende kiezers", zei Ella Kalsbeek uit Zoetermeer vorige week in de Gouden Leeuw te Sint-Annaland, waar de PvdA een werkbezoek aan Tholen af sloot. De oud-staatssecretaris van justitie is bij de sociaal-democra ten de Zeeuwse vertegenwoordi ger (ze is ook in Zeeland geboren en getogen) en daarom stond er al lang een bezoek aan Tholen ge pland, voordat er sprake was van nieuwe kamerverkiezingen. „Volksvertegenwoordigers moe ten zich op de hoogte stellen van wat er bij de inwoners leeft", al dus Blom, die mevr. Kalsbeek ver gezelde, samen met europarle mentariër H. Wiersma uit Leiden, de Thoolse wethouder Velthuis en de waarnemend-voorzitter van de Thoolse PvdA, Ruud Sijl uit Oud- Vossemeer. Ook Aldi-voorvecht- ster mevr. C. de Beuckelaer sloot zich met met haar man bij het ge zelschap in de Gouden Leeuw aan. Zij prees Blom om zijn helderheid en overhandigde hem een kleurrij ke verkiezingsposter met de tekst: ,Er zijn vele bloemen, maar slechts één Blom!' De kamerkan didaat is niet zo gauw verlegen, maar hij verontschuldigde zich met de opmerking, dat ook hij de wijsheid niet in pacht heeft. „Maar ik ben wel trots op mijn 30ste plaats, want Zeeland is de kleinste provincie." Nieuwelingen en regionale kandi daten scoren, na de dreun bij de verkiezingen vorig jaar mei, hoog bij de PvdA op 22 januari. Het verloren gegane terrein moet wor den herroverd en de nieuwe lijst trekker Wouter Bos, oud-staatsse cretaris van financiën, is volgens de peilingen aardig op weg. In de gemeente Tholen raakten de soci aal-democraten mei 2002 de helft van de kiezers kwijt. De PvdA daalde van 3288 stemmen in 1998 naar 1686 vorig jaar. „Het is altijd vechten om de stemmen", zegt Wiersma. Kalsbeek noemt een bezoek aan Tholen nuttig om je werk als ka merlid goed te kunnen doen. „Wat me opviel, was de kleinscha ligheid en het ontzettend lege land. In de Puk en Muk-huizen za ten zes kinderen, meer zijn er niet voor de kinderopvang in een dorp. Daarop moet je dan je beleid in Den Haag wel afstemmen. Ook het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) was heel overzichte lijk en kleinschalig. Dat is een voordeel. De buitenschoolse op vang in de kantine van Tholense Boys ziet er heel goed uit." Het geplande bezoek aan Maar- tenshof in Sint-Maartensdijk ging niet door wegens een misverstand. In plaats daarvan werd de land schapscamping Kruytenburg in Poortvliet en de natuurontwikke ling in de Scherpenissepolder be keken. Voor de strijd om de leefbaarheid van de kleine kernen is Europa be langrijk, maakte Wiersma duide lijk. Hij is één van de zes europar lementariërs van de PvdA en volgens hem zullen de landbouw subsidies steeds meer afnemen en de bijdragen voor vitaal platteland toenemen. „De landbouw moet niet koste wat kost door blijven produceren. Zo'n voorbeeld als de landschapscamping in Poortvliet is belangrijk. De belangrijkste les van vandaag is de leefbaarheid van de kleine kernen", aldus Wiersma. Wethouder Velthuis was daar blij mee. „Dat er beleid voor het platteland in plaats van de randstad moet komen, is luid en duidelijk overgekomen." De PvdA bracht ook een bezoek aan de Betho in Tholen, de met sluiting bedreigde sociale werk plaats. Ze constateerden daar een spanningsveld, waarin Kalsbeek en Wiersma zich niet wilden men gen. Dat was voor hen ook moei lijk, want de PvdA-wethouder van Goes is voor sluiting van de Thoolse vestiging en zijn Thoolse PvdA-collega Velthuis is tegen. Kalsbeek en Wiersma hielden het daarom maar bij het inlassen van een pauze om nog beter naar alter natieven te kunnen kijken. En so ciaal gezien hadden de betrokke nen zoals ouders van de personeelsleden eerder ingelicht kunnen worden, vonden Kalsbeek en Wiersma. Luuk Blom heeft bij zijn werkge ver, ziektekostenverzekeraar Ge- ové, drie weken vakantie opgeno men om de verkiezingscampagne intensief te kunnen voeren. Hij vliegt van de ene activiteit naar de andere. Zo was hij dinsdagavond in Kapelle op een bijeenkomst van de Zeeuwse agrarische jongeren, samen met vertegenwoordigers van het CDA, de CU, SP, VVD en D66. Zaterdag houdt de Thoolse PvdA een actiedag die om acht uur begint in Oud-Vossemeer en via Sint-Annaland, Stavenisse, Sint- Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet om kwart over twaalf in Tholen wordt afgesloten. WD-kamerlid Jan Geluk (links) sprak voor 25 belangstellenden in Tholen. In het midden presentator Guus de Kaper en rechts statenlid Henny Polderman. WD-kamerlid Jan Geluk (links) sprak voor 25 belangstellenden in Henny Polderman. Het waterschap sticht aan de Ou- delandseweg in Sint-Maartensdijk een gronddepot voor de opslag van grond die vrijkomt bij onder houdswerk aan wegbermen en het maken van milieuvriendelijke oe vers langs waterlopen. Het gaat om grond die schoon is of valt in categorie I, en die op termijn naar verwachting hergebruikt kan wor den. De provincie heeft in de voor tien jaar te verlenen milieuvergunning diverse voorschriften opgenomen. Zo mag op het 4500 vierkante me ter grote terrein grond tot maxi maal vijf meter boven het maai veld worden opgeslagen. Verder moet een zogenaamde calamitei tenplaats ingericht worden (met vloeistofdichte verharding), waar grond (bijvoorbeeld dammen- grond) gedeponeerd kan worden waarvan eerst de milieuhygiëni sche kwaliteit bepaald moet wor den. Alle aan- en afgevoerde par tijen grond - en zelfs eventueel geweigerde partijen - dienen gere gistreerd te worden, 's Avonds en 's nachts mag er op het depot niet gewerkt worden, om geluidhinder te voorkomen. Afval dat tussen de bermgrond wordt aangetroffen, moet apart gehouden worden. Het depot moet met een hek van de openbare weg worden afgesloten. Moord Grevelingendam. Drie mannen (19, 20 en 40 jaar oud) en een vrouw van 31, allen uit Den Haag, zijn door de politie opgepakt. Ze worden ervan verdacht, betrok ken te zijn bij de moord op een 34- jarige plaatsgenoot wiens lichaam op zondag voor Kerstmis is gevon den op de Grevelingendam. De VVD kreeg vorig jaar mei na acht jaar regeren samen met de PvdA en D66 torse tikken van de kiezer. In de gemeente Tholen daalde de aanhang van 2357 in 1998 naar 1406. Procentueel was er sprake van een halvering van 18.35 naar 9.90%. Er kon toch op nieuw geregeerd worden samen met CDA en LPF. Het kabinet viel echter al na 87 dagen door de one nigheid binnen de LPF en daarom kan de kiezer woensdag 22 januari opnieuw naar de stembus. De VVD probeert het verloren gegane Het onderwerp veiligheid bleef in Tholen ook niet onbe sproken. De VVD wil er 5000 agenten bij en ook het aantal rechters en officieren van jus titie uitbreiden. „Hoeveel poli tiemannen zijn erbij gekomen sinds de VVD na de verkiezin gen van mei in de regering zit", wilde Van Maanen we ten. „Dat weet ik niet", ant woordde Geluk, „want ik ben landbouwspecialist in de frac tie, maar ik vraag het na en u krijgt antwoord." Van Maanen meende dat er een dubbelslag gemaakt kan worden. „Dat kan wanneer de politie net als in Duitsland van de 8 werkuren per dag daarvan 6 uren op straat actief is. Nu zit de Nederlandse politieman van zijn 8 werkuren er 6 op kantoor en dat moet verande ren." De Vossemeerder kreeg bijval van een andere kiezer, die vond dat het administratie ve werk door burgers gedaan kan worden. terrein te heroveren. De verkie zingscampagnes draaien op volle toeren. „We komen echter maar niet van het imago af, dat de VVD er alleen is voor de rijken", klaag de Thea Niemantsverdriet uit Oud-Vossemeer. „Dat imago is onterecht, want we zijn immers een echte volkspartij", zei kamer lid Geluk. „Een imago heb je ech ter niet in de hand. Momenteel is Wouter Bos - de nieuwe lijsttrek ker van de PvdA - een hype. Jour nalisten kunnen wat dat betreft nogal wat sturen. Er zijn heel veel journalisten met een linkse achter grond en ook het tv-programma Nova stuurt gewoon. Onlangs was ik gevraagd voor een programma en de datum had ik vrijgehouden, maar er werden drie linkse dames gekozen en een VVD'er was niet meer welkom. Dat maakt me boos", aldus Geluk. Volgens De Kaper is uit een door rekening van de partijprogram ma's gebleken, dat het programma van de SP minder voor de sociaal zwakkeren oplevert dan het VVD- program. Geluk onderstreepte dat. „Met de SP in de regering krijg je in Nederland een soort Cuba zon der zon, zonder strand en zonder leger. En de PvdA rekent zich ook rijk. De VVD zegt: je kunt veel beter je situatie verbeteren met een baan dan met een uitkering." Maureen Mayr uit Tholen, SP- kandidaat voor de Zeeuwse staten, zei zich gestoord te hebben aan een uitspraak van VVD-lijsttrek- ker Zalm op de telèvisie, dat wie weinig verdient, maar harder moet gaan werken. „Ik ben verpleeg kundige en in ons ziekenhuis wordt er keihard gewerkt, terwijl er weinig verdiend wordt. Als ik mijn werktempo moet aanpassen aan mijn salaris, dan zouden de wachtlijsten nog langer worden." Geluk zei afstand te nemen van die uitspraak van Zalm. „Daar was ik niet gelukkig mee, want er zijn ook mensen met beperkte ca paciteiten. En in de ziekenhuizen wordt hard gewerkt, dat heb ik pas nog gezien in Vlissingen." Het ka merlid wees erop, dat specialisten die eerst tien jaar opgeleid worden voordat ze gaan verdienen, mede gezien hun grote verantwoorde lijkheid best veel mogen verdie nen. Mayr misgunde hen dat niet, maar merkte op evenzeer verant woordelijkheid te dragen. Hameren de linkse partijen veel op de verhoging van de zieken fondspremie, volgens Geluk wil de VVD die 100 euro meer com penseren door de onroerende zaakbelasting voor particuliere huiseigenaren af te schaffen. „Het CDA wil dat niet." „Wij kiezen eerst voor het zuur ën dan het zoet. De staatsschuld moet om laag, want dat is buitengewoon belangrijk om uitgaven voor zorg en veiligheid te kunnen doen. Toch trekken we nu al 500 miljoen euro extra uit voor veiligheid en 750 miljoen voor zorg. Ook naar onderwijs en particulier natuurbe heer gaat meer geld. Op ontwikke lingssamenwerking bezuinigen we 600 miljoen euro. En het niet ver hogen van de ambtenarensalaris sen levert zelfs 4,1 miljard euro op. We moeten wel marktconform blijven werken, maar loonmati ging is belangrijk. Een situatie zo als in Duitsland onder de socialis tische regering van Schroder moeten we niet hebben, want daar zijn 4 miljoen werklozen. We wil len ook meer geld voor de wegen. De files zijn ons aangeboden door de PvdA, die zich altijd tegen de aanleg van bredere wegen heeft verzet." Een oudere kiezer vond de aanpak van Geluk nog te soft. „De hele boel zit scheef in Nederland. Als je alles niet heel veel strenger aan pakt, dan wordt het op alle terrei nen toch niks!" Statenlid Henny Polderman noem de ,werk de beste sociale voorzie ning die er is.' „Dus hebben we goede wegen nodig, goede be drijfsterreinen en duidelijkheid, maar wel een veel geringer aantal regels." Het terugdringen van de regels met 25% in vier jaar is volgens Geluk ook nodig voor de boeren en tuinders. „Die zijn gediend met veel minder administratieve lasten en veel kortere bouwprocedures. Dat levert een sloot minder erger nis op. Er is geen betutteling no dig, maar vrijheid. We geloven in vertrouwen van mensen. En de overheid moet doelmatiger wer ken." Gezien de opiniepeilingen is het de vraag, of CDA en VVD samen een meerderheid in het parlement zullen krijgen op 22 januari. Beide partijen willen het liefst met z'n tweeën verder regeren, zonder de LPF. Geluk zei zich ongerust te maken, dat het CDA met de PvdA in zee gaat. „Rood en groen geeft zwart, daar hebben we als VVD zorgen over. Onze lijsttrekker Zalm, die een heel goed stuk werk heeft afgeleverd met een solide fi nancieel beleid, is een hele goede kandidaat om premier te worden. Bij de PvdA is het nog steeds on duidelijk wie kandiaat-minister- president is." Het WD-kamerlid sprak zich uit voor het openhouden van de kern centrale in Borssele. „Dat is be langrijk voor Zeeland. Het afval kunnen we goed opbergen bij de Covra en de eerste honderd jaar hoeven we ons daar geen zorgen over te maken. De techniek schrijdt immers voort. Naast de ei gen kernenergie importeren we nog kernenergie uit België en Frankrijk. Tegenstanders van kern energie moeten niet vergeten, dat de C02-uitstoot van gewone ener gie gevaarlijk is voor het broeikas effect." Geluk 'huiverde bij de gedachte van een linkse meerderheid' op 22 januari. „Dan raken we in Zeeland bijvoorbeeld de kokkelvisserij kwijt. Zowel de mossel- als de kokkelvisserij zijn goed voor de Zeeuwse economie. Je moet er niet aan denken, dat zoiets ver dwijnt uit Yerseke. De VVD kan zich dan ook kwaad maken over de vele processen die gevoerd moeten worden om vergunning te krijgen om te vissen. Dat is je reinste terreur en misbruik van de wetgeving." Een jonge kiezer «wilde weten waarom het leger wordt ontzien bij de bezuinigingen. De VVD wil daar zelfs meer geld aan uitgeven. „Honderd miljoen euro in vier jaar", erkende Geluk. „Dat is no dig om aan extra vredesoperaties te kunnen meedoen en daarvoor hebben onze mensen goed mate rieel nodig. Je kunt na de eerdere ingrepen niet op defensie blijven bezuinigen. Anders worden we een derde rangs natie." Het integratieprobleem bleef niet onbesproken. In Den Haag, waar Geluk een flat heeft om zijn werk als kamerlid er goed te kunnen doen, is 43% van de inwoners van allochtone afkomst. „De VVD wil er geen economische gelukzoekers meer bij, maar alleen de echte vluchtelingen toelaten. We zetten ook heel sterk in op het leren van de Nederlandse taal." Een gepen sioneerde leraar merkte echter op, dat er in het reguliere onderwijs al te weinig mensen zijn, dus laat staan voor allochtonen. Geluk vond, dat mensen ook zelf initia tieven moeten nemen. „Mijn eigen vrouw komt uit Noorwegen en zij heeft ook zelf Nederlands ge leerd." Dhr. Van Maanen uit Oud- Vossemeer vond dat wie hier 10 of zelfs 20 jaar woont, toch wel Ne derlands moet kunnen spreken, maar volgens het WD-kamerlid zijn er moeilijk eisen te stellen aan mensen die de Nederlandse natio naliteit bezitten. „Maar we moe ten wel stoppen met het maken van overheidsfolders in allerlei ta len, zoals tot nu toe gebeurde." Maureen Mayr zei een asielzoek ster te kennen die al zes jaar in Nederland woont en met haar uni versitaire opleiding dolgraag les zou willen geven, maar zij mag niet werken. De VVD is voorstander van een identificatieplicht, al is de leeftijd van 12 jaar voor Geluk wat aan de lage kant. Statenlid Polderman had echter op middelbare scholen geen enkel bezwaar gehoord tegen invoering van een identiteitsbe wijs. Raadslid F.J. Goossen stelde de recreatiewoningen aan de orde. Geluk zei dat VVD-minister Kamp soepeler met ruimtelijke or dening omgaat dan zijn voorgan ger Pronk. „Zo'n 8% van de recre atiewoningen mag permanent bewoond worden, maar alleen te gen dorpen aan. En wij willen dor pen niet afknijpen zoals de PvdA. Dan zouden de burgers van Tho- De VVD wil de regelgeving terugdringen. Volgens een vrouwelijke kiezer is de ver vanging van een vergunning door een meldingsplicht voor een dakkapel echter een was sen neus. „Ook voor die mel dingsplicht moet je nog for mulieren invullen en foto's en tekeningen laten maken. Je bent er nog maanden mee be zig, terwijl er zelfs ook kleur- aanpassingen gevraagd wor den. De overheid moet geen onbenulligheden gaan vragen, want dan word ik giftig!" Kamerlid Geluk zei de regels met een kwart te willen terug dringen. „Er is onlangs een nieuwe regel ingevoerd dat een restaurant geen spiegelei meer mag bakken;" Daar kon de vrouw nog vrede mee heb ben gezien de voedselveilig heid, maar niet met de papier lawine voor de dakkapel. „Het kan inderdaad veel eenvoudi ger en minder regelgeving biedt econmisch grote voorde len", aldus Geluk. len in Bergen op Zoom moeten gaan wonen." Statenlid Polder man corrigeerde het kamerlid, dat er in de groeikern Tholen ook vol op woonkansen zijn. Goossen wilde van het predikaat tweede woning af en recreatiewo ningen die permanent bewoond worden, niet van woningcontin genten aftrekken. Geluk wilde het aan de markt overlaten en aan de provincie en de gemeenten. Het rijk moet minder regels stellen. Van Maanen hield het kamerlid voor,, dat de VVD tegen gedogen is, dus ook het oogluikend toe staan van permanente bewoning van recreatiewoningen betekent misbruik maken van de situatie. „Absoluut, maar er waren geen huizen beschikbaar. We willen permanente bewoning van recre atiewoningen aan de rand van dor pen echter verruimen", zei Geluk. Statenlid Polderman zei dat de VVD voor natuurlijke groei plus is. „We moeten zuinig zijn op de groene en blauwe ruimte, want daarvoor wonen we juist hier en komen de recreanten naar Zeeland. Voor de recreatie zijn er nog heel veel mogelijkheden. Op Tholen kunnen er meer fietsroutes komen en op de Oosterschelde is er nog volop ruimte voor meer recreatie." Oud-raadslid mevr. Frigge be dankte het kamerlid, statenlid en de presentator met een attentie. Van Maanen, die het Geluk flink lastig had gemaakt, bedankte hem nog apart. „Af en toe was er spra ke van een felle confrontatie, maar ik wilde het scherp houden", zei de Vossemeerder, die na afloop met een biertje bleef napraten met het kamerlid. Maureen Mayr uit Tholen staat voor de statenverkiezingen in maart op de kandidatenlijst van de Socialistische Partij (SP). De partij van Jan Marij- nissen, die in de opiniepeilingen voor de kamerverkiezingen hoog scoort, doet voor het eerst mee aan de statenverkiezingen in Zeeland. Van de twintig kandidaten is Maur een Mayr vijftiende. De uit het Zeeuws-Vlaamse Hoek afkomstige statenkandidaat verhuisde 2,5 jaar naar Tholen wegens haar werk in het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust bij Halsteren. Tijdens de winter- markt in december in Tholen voerde ze al actie voor de SP. Maandag avond wilde ze een biertje gaan drin ken in café the Sixties, toen ze on verwacht in een verkiezingsbij eenkomst van de VVD terecht kwam. Toen ging de politiek weer kriebelen en Maureen Mayr deed spontaan mee aan het debat. Wim Boogaart uit Nieuwerkerk, oud-inwoner van Oud-Vossemeer, is statenkandidaat voor de Lijst Pim Fortuyn op dinsdag 11 maart. Hij staat op de derde plaats. Dhr. Van Maanen (rechts) drinkt na afloop van de pittige debatten met WD-Tweede Kamerlid Geluk een biertje. De Vossemeerder wilde de parlementariërscherphouden en zocht daarom bewust de confrontratie. Lijst 1 CDA Lijst 2 LPF Lijst 3 VVD Lijst 4 PvdA Lijst 5 Gr. Links Lijst 6 SP Lijst 7 D66 Lijst 8 CU Lijst 9 SGP Lijst 10 LN Lijst 12 NCPN Lijst 13 DN Lijst 14 PvdT Lijst 15 PvdD Lijst 16 Ratel Overigen TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK03 TK02 TK03 TK02 TK03 TK03 TK02 Tholen 1045 566 421 376 155 118 96 325 844 69 - 3 5 Oud-Vossemeer 433 236 197 214 34 74 44 65 140 25 4 - 5 Sint-Annaland 521 300 233 300 40 72 34 99 456 21 - 2 8 Stavenisse 189 151 52 81 26 15 9 42 369 19 - - 9 Sint-Maartensdijk 400 397 221 394 60 47 62 86 310 65 - - 4 Scherpenisse 179 126 83 129 16 29 17 46 361 13 2 - 3 Poortvliet 261 131 88 80 32 36 21 66 257 25 - 2 2 Sint-Philipsland 295 227 83 79 13 22 24 64 497 21 - 2 3 Anna Jacobapolder 96 58 28 33 7 16 7 9 22 3 - 1 2 TOTAAL 3419 2192 1406 1686 383 429 314 802 3256 261 6 10 41 f Acht maanden nadat Nederland een nieuwe volksverte genwoordiging koos, gaan we opnieuw naar de stem computer. De stembureaus op Tholen en Sint-Philips- land zijn woensdag geopend tussen acht uur 's morgens en negen uur 's avonds. De Zeeuwse kiezer heeft de keus uit 15 partijen met in totaal 513 kandidaten. De enige Tholenaar daarbij is gemeenteraadslid Luuk Blom uit Sint-Annaland, die dertigste staat bij de Pv dA. Vorig jaar deden er 14 partijen mee met 493 kandi daten. Woensdag mogen 17.405 Tholenaren hun stem uitbrengen. Als je de opiniepeilingen moet geloven, zal de politie ke aardverschuiving van vorig jaar voor een flink deel teniet worden gedaan. Dan zal de aanhang van de LPF met zo'n 80% slinken, lijkt de PvdA weer de grootste te worden en maakt ook de SP een flinke groei door. Veel zal daarbij afhangen van de opkomst. Die was vorig jaar in Tholen met 82,3% bijna zeven procent hoger dan bij de Kamerverkiezingen van 1998. Dus zijn er kennelijk veel nieuwe kiezers gekomen. Dp partijen die deel uitmaakten van het tweede 'paarse* kabinet - PvdA, VVD en D66 - verloren samen bijna 2800 stemmen. Het CDA kreeg er 1800 bij en werd op Tholen de grootste partij ten koste van de SGP. Nieuwkomer LPF was met bijna 2200 stemmen me teen de derde partij. Het aantal stemmen per partij in 2002 (met tusserf haakjes de procentuele toe- of afname ten opzichte van 1998): PvdA 1686 (-48,7%); VVD 1406 (-40,3%): CDA 3419 (+111,2%); D66 314 (-43,8%); SGP 3256 (+6,1%); CU 802 (-19,8%); GroenLinks 383 (+6,7%)[ SP 429 (+83,3%); VSP 35 (-71,1%); NMP 6 (-78,6%); LPF 2192; Leefbaar Ned. 261; Partij v.d. Toekomst 10; Duurzaam Ned. 6. In de tabel hiernaast zijn die cijj fers temg te vinden, ook is daar te zien hoe er vorig! jaar in de verschillende dorpen is gestemd, ld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 5