'Help, lokale omroep Tholen gaat ten onder' Het Kompas A JP bestaat honderd jaar 'Als je vaak op pad was, stond het Rode Kruisteken in je ogen' Rol als drummer in de zomermusical F ame Arno Boogaart door de scouting geëerd Scouts trakteren op flensje en pannenkoek Annemarie van der Sterren in de Maagd 'Gebouw Rode Kruis is op' 'Alert zijn op witte schimmels' Excursies in de Pluimpot Hospice krijgt 23 vrijwilligers Donderdag 16 januari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De stichting lokale omroep Tholen (Sloth) verkeert in fi nanciële moeilijkheden. In een brief aan de gemeente raad noemt secretaris J.A. Schaart de situatie op basis van de voorlopige cijfers over 2002 en de begroting 2003 uitermate bedroevend.' Van het budget van 21.000 euro komt 11.000 euro gegarandeerd binnen via subsi dies van de gemeente, donaties en bijdragen van mede werkers. De resterende 10.000 euro moet uit de markt komen. „Op grond van de inmiddels opgebouwde erva ring is het zeer de vraag of de markt deze jaarlijkse flexi biliteit wel heeft", zegt Schaart. Leeft omroep wel? Voorzitter stopt Reünie op zaterdag 5 juli enfeestweek Onderscheiding zonder medaille voor Ina Oudesluijs uit Stavenisse Plezier Oliebollen De 22-jarige Annemarie van der Sterren uit Poortvliet speelt deze zomer als drummer in de musical Fame die in De Maagd wordt opge voerd. Annemarie hoor de vlak voor de kerst dat ze mee mag doen. Ze staat er versteld van maar vindt het geweldig dat ze een rol heeft ge kregen. Elk weekend moet ze nu gaan oefe nen. Het is het tweede project van Musicalplan Zuidwest. Typetjes spelen Afsluiting super Foto van Maxima Zuid-Afrika Jaarlijks tekort van 10.000 euro moeilijk te dekken Eind 2001 werd al duidelijk, dat de lokale omroep in zwaar weer terecht zou komen. Het dagelijks bestuur leende toen 4000 gulden om om roep Tholen ,door de winter heen te helpen.' „Gegeven een begrotings tekort van 8600 euro zijn vanaf april 2002 via een bedelbrief ,Help de omroep gaat ten onder' honderd grotere Thoolse ondernemers bena derd. Het resultaat was redelijk be moedigend: 25 ondernemers heben in totaal 6000 euro betaald, maar dat was onvoldoende om het tekort van 8600 euro geheel te dekken. Voor 25 ondernemers was een bij drage pas bespreekbaar in begin 2003. Vijftig ondernemers toonden geen enkele interesse", aldus Schaart. Begin december heeft hij de situatie besproken met wethouder mevr.drs. M.A.E. Velthuis en ambtenaar J.H. de Kok. Daarbij kwam naar voren, dat Sloth enkele jaren geleden 30.000 gulden (13.600 euro) heeft geleend bij de Rabobank om de broodnodige modernisering (com- putisering) van de studio-apparatuur te financieren. De gemeente Tholen stond hiervoor garant. „De reke ning-courant bij de Rabobank staat nu nog negatiever dan de verminde ring (7500 euro) die op grond van de aangegane lening is overeenge komen." Schaart zegt met de wethouder te hebben afgesproken, dat de ge meente in 2003 de subsidie nog zal betalen, waarmee dan de openstaan de facturen uit 2002 betaald kunnen worden. „Leeft omroep Tholen wel voldoen de bij de Thoolse bevolking? Om antwoord op deze vraag te krijgen, moet een nieuw luisteronderzoek uitgevoerd worden. Het vorige on derzoek dateert van oktober 1997 en kan in feite als niet meer representa tief worden beschouwd", aldus Schaart. Sloth werd 5 juli 1985 opgericht en was de voortzetting van de op 11 augustus 1984 uit de ether gehaalde piratenzender Pinocchio van Kees Burgers. Van meet af aan was de lo kale omroep op de kabel te beluiste ren, maar vanaf 1 maart 1988 ook via de ether. Sloth was daarmee de eerste in Nederland en de toenmali ge minister van verkeer en waters taat mevr. N. Smit-Kroes reikte de zendmachtiging uit. Met hoogte- en dieptepunten en verhuizingen van de Regentessestraat naar de Boter markt en later naar de Voltstraat hield omroep Tholen zich staande, maar nu hangen er financieel donke re wolken boven de studio. Een stichtingsraad is het hoogste or gaan. Formeel zijn er 14 leden en moet er drie keer per jaar vergaderd worden. Het zou een doorsnee moe ten zijn van de Thoolse gemeen schap met vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers, maat schappelijke zorg en welzijn, cul tuur en kunst, sport en recreatie, culturele en etnische minderheden, e.d. De voorzitter leidt tevens het uit vijf leden bestaande dagelijks bestuur met een secretaris, penning meester en twee leden. Een belang rijke taak van het dagelijks bestuur is de aansturing van de circa 30 me dewerkers, de contacten met de ge meente, het commissariaat voor de media, de vereniging van lokale omroepen in Nederland Olon, Bu- ma/Stemra en Sena. Aad Bahnerth uit Oud-Vossemeer is voorzitter, maar hij wil die taak neerleggen. Bahnerth wil alleen als lid van de stichtingsraad doorgaan namens de kerkgenootschappen. De operationele tak van de omroep bestaat uit dertig vrijwilligers die ervoor zorgen, dat Sloth 24 uur per dag in de lucht is met muziek, in terviews, familieprogramma's, e.d. Deze (hoofdzakelijk) jongeren zijn pure hobbyisten (radio maken is hun lust en hun leven), zodat ze bereid zijn een jaarlijkse mede werkersbij drage te betalen. „Dit enthousiasme is uiteraard mooi meegenomen, maar garandeert na tuurlijk niet het bestaansrecht van omroep Tholen. Zo hebben we zorgen over een - qua leeftijd - meer evenredige samenstelling van de medewerkers om beter in houd te kunnen geven aan pro gramma's voor iedere doelgroep' aldus Schaart. De lokale omroep huurt een ruimte in een bedrijfsverzamelgebouw aan de Volstraat op industerieterrein Noord in Tholen. Er is een operatio nele en een voorbereidingsstudio, een ruimte voor interviews, een re dactiekamer, een vergader- en ont vangstruimte. Er is grote flexibiliteit dankzij een computer die voor de radio-uitzendingen alle program ma's/muziek digitaal opslaat. Elk heel uur wordt het landelijke nieuws van Radio 2 automatisch doorgege ven. Dit om de luisteraars proberen vast te houden, maar het bestuur van Sloth en het gemeentebestuur vragen zich nu af, of de lokale om roep wel voldoende leeft bij de in woners van Tholen. De toekomst van Sloth staat ter discussie. De ge meenteraad kan er 30 januari over praten, maar eerst zal om nader ad vies van b. en w. worden gevraagd. De protestants-christelijke basisschool het Kompas in Anna Jacobapoi- der gaat het honderdjarig bestaan vieren. Zaterdag 5 juli is er een kerkdienst en een reünie en aansluitend een feestweek voor de kinderen van 7 tot en met 11 juli. In 1903 werd de .Vereeniging tot stichting en instandhouding eener School met den Bijbel op Gerefor meerde grondslag' opgericht. Deze schoolvereniging kwam voort uit de Gereformeerde Kerk in Anna Jaco- bapolder, waar sinds 1862 mede door de invloed van burgemeester Del Campo een openbare school was. Op 31 augustus 1912 werd aan de Lageweg bij de familie Van Strien een christelijke school ge bouwd. Daarna volgden de leerlin gen lessen in de Langeweg (de school is omgebouwd tot woningen) en momenteel aan Steintjeskreek. Oud-leerlingen en voormalige leer krachten kunnen elkaar treffen op de reünie van zaterdag 5 juli. Een voorbereidingsgroep, bestaande uit Sjaak Kaashoek, Netty van Westen, Wendy Geluk en Cokky Schults, is bezig om allerlei activiteiten op touw te zetten. De huidige leerlin gen en ouders is om medewerking gevraagd om foto's, krantenknipsels of oude verhalen over de vroegere scholen. Het Kompas heeft intussen een bestuurlijke fusie doorgemaakt met cns de Regenboog in Tholen. Wendy Geluk is het enige bestuurs lid uit Anna Jacobapolder in die nieuwe schoolvereniging. Zij trekt mede de kar om 100 jaar christelijk onderwijs in Anna Jacobapolder te De natuurvereniging Tholen zal zich dit jaar alert op moeten stellen om natuur en milieuwaarden in de gemeente veilig te stellen. Dat schrijft voorzitter Rob van der Laan in het eerste verenigingsblad van 2003. De verminderde belangstel ling van het rijk voor natuur en mi lieubeleid baart het bestuur zorgen. Zaken zoals het behoud van natuur en milieuwaarden, het tegengaan van de vorming van zogenaamde witte schimmels (kunstmatige bouwwerken) aan de randen van on ze gemeente en het voorkomen van allerlei ongewenste activiteiten in het buitengebied, vereisen nog meer dan voorheen onze aandacht.' Van der Laan was voorzitter Gerard Westerweel uit Tholen opgevolgd toen deze zich richtte op het milieu- en educatieproject in Scaldis Natu- ralis op het terrein van 't Lamsoor- tje in Sint-Maartensdijk. Door de bestuurlijke problemen daar, trok de natuurvereniging zich echter terug. Westerweel heeft nu laten weten het voorzittersschap van de natuurver eniging niet meer op zich te willen nemen. Op de ledenvergadering van woensdag 29 janauri in Meulvliet wordt dan ook voorgesteld om de huidige voorzitter, Van der Laan, in deze functie verder te laten gaan. Vanaf mei gaan natuurgidsen van de natuurvereniging Tholen excursies verzorgen in de Pluimpot en na het broedseizoen in de Scherpenisse- polder. Vijf leden volgen daarvoor een opleiding van het IVN in Goes. Bij de rondleiding in de Pluimpot worden ook de Slikken van den Dortsman aangedaan. De excursies zijn door staatsbosbeheer aange vraagd. En zijn nu in het program ma van de natuurbeheerder opgeno men. Voor het eerst zullen er ook rondlei dingen gehouden worden in het nieuwe natuurontwikkelingsgebied in de Scherpenissepolder (plan Tu reluur). Oudesluijs (links) kreeg de vrijwilligêrsmedaille veiligheid en openbare orde. Naast haar vlnr J. Janse, A. van de Male-Kloet en Ch. de Neef. De 48-jarige Ina Oudesluijs uit Stavenisse krijgt de vrijwilligersmedail- le openbare orde en veiligheid. Donderdagavond zou ze die tijdens de nieuwjaarsreceptie van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland opge speld krijgen, maar het metaal was niet op tijd bezorgd. Wethouder M.A.E. Velthuis stond in Snt-Maartensdijk met lege handen. Het bleef bij enkele woorden van waardering en een bos bloemen. Mevrouw Ou desluijs is al meer dan dertig jaar actief in het Rode Kruis. Vier vrijwil ligers met dezelfde staat van dienst en vier vrijwilligers die tien jaar ac tief zijn, kregen een gesp. De wethouder was speciaal naar de receptie gekomen om mevrouw Oudesluijs in het zonnetje te zet ten. Dat deed ze ook, maar zonder de bijbehorende medaille. „Dit is wel heel bijzonder dat ik iemand mag onderscheiden zonder dat de onderscheiding er is." Ze schetste desalniettemin in het kort de ver dienste van mevrouw Oudesluijs die voor de reorganisatie van het Rode Kruis jarenlang actief was in de colonne. En betrokken was bij de kleine maar ook bij de groot schalige hulpverlening. Nu is dat opvang en verzorging geworden. „Ik sta hier met lege handen, maar het is welgemeend." Dertig jaar geleden ging Ina samen met haar moeder op EHBO-cursus. Dat werd toen in het Groene kruis- gebouw in Sint-Annaland gehou den. „Als je lid van het Rode Kruis bleef, hoefde je de cursus niet te betalen. Ik ben lid gebleven, mijn moeder is gestopt. Ik ben verder gegaan en heb toen voor ziekenver- zorgster geleerd bij zuster Slager in Poortvliet." Ze voelde zich thuis bij het Rode Kruis en heeft zich toegelegd op het jeugd- en jongerenwerk. Dat wil zeggen dat ze EHBO-lessen verzorgde op de basisscholen maar ook in het Rode Kruisgebouw voor 12- en 13-jarigen. Voor deze cur sussen voor tieners is echter geen belangstelling meer. Wel is ze nog samen met Han Kurver uit Poort vliet betrokken bij de organisatie van de jaarlijkse districtsjeugd- en jongerendag. Lid zijn van het Rode Kruis bete kent ook vaak weer lessen volgen om bij te blijven. „Hoe meer diplo ma's je had, hoe vaker je op herha lingscursus moest. Toen ik ook nog les op school gaf en op herhaling moest, was je drie of vier keer in de week op pad voor de afdeling. Dan stond het Rode Kruisteken in je ogen." Bij het colonnewerk ging het er se rieus aan toe, net zoals bij de op vang en verzorging nu, maar ze herinnert zich ook wel komische voorvallen tijdens de oefeningen. „Toen we de eerste bus hadden, moesten we oefenen met mobilo foons voor de verbindingsdienst. Dan reden we rondjes over het ei land, maar die bus was zo slecht dat op een keer de deur eruit vloog. We hebben het ook meegemaakt dat het luik in het dak erafvloog. Dan hadden we plezier voor een hele week." Een ander voorval was bij de pre sentatie van het Rode Kruis op de Expo Tholen. „We hadden toen een schaap meegebracht om de aan dacht van het publiek te trekken. Maar dat moesten we toen wegha len van de dierenbescherming." Ze herinnert zich ook nog de hulp actie voor Belize, (het voormalige Brits Honduras) in Midden-Ameri- ka. „We hadden toen duizenden gul dens opgehaald. Met dat geld heb ben we toen hier dozen gevuld met hulpgoederen, maar ook schooltas sen. Daar hadden we toen nog dui zend gulden van over waar we toen schoenen van gekocht hebben om mee te sturen. Het gebouw hier was toen tot de nok gevuld." Mevrouw Oudesluijs bleef cursus sen volgen. Ze haalde het diploma GOR (gewonden rampomstandig heden) en werd lid van het genees kundig peloton. Dat kon ze maar een jaar blijven. Na dat jaar werd ze daarvoor afgekeurd vanwege hartklachten. Binnen de colonne was ze ook ac tief in de lief-en leedcommissie, een soort personeelsvereniging van de colonne. Ze bezocht dan leden die ziek waren. Om de kas van de vereniging te spekken, werden er jaarlijks in november oliebollen gebakken. Dat deed ze onder meer samen met haar moeder in de schuur van de boerderij in de Noordpolder waar ze toen nog woonden. Met de Rode Kruisbus werden dan de oliebollen opge haald en naar de dorpen gebracht voor de verkoop. Ina is nu nog volop als vrijwilliger actief bij de verschillende evene menten binnen de gemeente, zoals bij sporttoernooien of bij de Ze- vendorpentocht. Ze zit elk jaar in café 't Packhuys in Stavenisse om blaren door te prikken. „En ben ik daar niet meer nodig, dan ga ik naar een andere plek langs de wan delroute. De hele entourage is zo leuk van die dag. Je gaat ook zo veel mensen leren kennen die elk jaar meedoen. Dat zou ik niet wil len missen, Maar ook de gezellig heid onder elkaar in de vereniging is belangrijk. Anders hield ik het niet vol. Maar ik heb het altijd heel graag gedaan." Op de receptie wa ren ongeveer 25 leden (inculief be stuur) aanwezig. Voor vier leden die dertig jaar of meer lid zijn, was er een gesp. Die werd door voorzitter B. Stolk uit gereikt aan A.J.D. van der Male- Kloet uit Tholen. De drie andere waren afwezig: S. Verkerke-Nelis- se uit Tholen, C. Nuyens-Vermaas en N. Ten Hove-Vaders uit Sint- Philipsland. Stolk speldde ook de medaille voor tien jaar trouwe dienst op bij John Janse uit Tholen en Chris de Neef uit Scherpenisse (vice-voorzitter). Ook Anita Glad- dines uit Steenbergen en André van Velzen uit Sint-Philipsland krijgen deze medaille, plus een oorkonde. Zij waren niet aanwezig. Annemarie had zich voor de nieu we productie van het centrum voor de kunsten in Bergen op Zoom in geschreven als acteur en zanger. De andere gevraagde disciplines, muzikant en danser, liet ze achter wege maar net als bij echte musi cals moeten de spelers vaak meer dere disciplines beheersen. Toneelspelen is haar echter niet vreemd. Op het Zoomvlietcollege in Bergen op Zoom volgde ze dra malessen op haar afdeling sociaal pedagogisch werk. Nu is ze twee dejaars cultureel maatschappelijke vorming aan de hbo-opleiding In- Hollland in Rotterdam. Alleen in het weekend is ze thuis. Zaterdag wordt de groep spelers, dansers, muzikanten en zangers in De Maagd gepresenteerd, vanaf vol gende week is het ieder weckend oefenen. Het is de tweede keer dat het Musi- calplan Zuidwest een stuk op de planken brengt. Doel van het pro ject is om talentvolle jongeren tus sen 15 en 25 jaar de mogelijkheid te geven op te treden in een profes sionele musical. Fame is gebaseerd op een Amerikaanse tv-serie en ge lijknamige film uit de jaren tachtig. Het verhaal gaat over het wel en wee van een groep ambitieuze jongelui die de harde leerschool meemaken van een New Yorkse theateropleiding. Hun onderlinge verhoudingen en conflicten en de moeizame weg naar de top. Annemarie deed op 2 november auditie in het centrum voor de kun sten: „Met een groep van ongeveer 25 jongeren studeerden we een dans in. Daarna werden we in groepjes van vier verdeeld en moesten we de dans nog een keer doen om te kijken hoe goed we het nog konden." Over cfe dans was ze zelf niet te spreken. „Die bleef niet hangen." Het zingen ging haar echter beter af. Iedereen moest een stukje zin gen, een liedje van zijn of haar keus. Annemarie koos voor een stuk uit de musical Aïda, een solo stuk van de hoofdrolspeelster. „En dat ging gewoon hartstikke goed." Ook moest ze thuis teksten instu deren. Als een actrice uit het hoofd leren. „Het was niet zo veel, maar je moest ook improviseren. Daar ben ik goed in. Maar je staat daar wel voor 6 of 7 mensen je stukje te doen. Ik had ontieglijke last van zenuwen." De studente heeft belangstelling voor musicals. Ze bezocht Sater- daynight Fever en Aïda en minder bekende producties in haar woon plaats Rotterdam. „Choreograaf Joris de Beul speelt mee in de mu sical Aida en muzikaal leider Jan Spruit doet mee in de musical Sa turday Night fever. Dus het wordt op zich best groot aangepakt." Het was voor haar de eerste keer dat ze buiten schoolverband opt rad, zij het nog voor een klein maar kritisch publiek. Ze rolde door de eerste ronde en werd net voor de kerst samen met 49 anderen opge roepen voor de tweede auditie. „We moesten met zijn allen een lied uit Fame zingen. Daarna wer den we verdeeld in rollen. En wer den er drie uitgepikt om te drum men want in het stuk komt een drummer voor die het wil gaan ma ken. Ik had nog nooit achter een drumstel gezeten. Mag ik echt ra zen? heb ik gevraagd en ben gaan spelen. Dat was best leuk. Toen dat klaar was, werden we weer in groepjes verdeeld en moesten we typetjes spelen. Dat was een stuk individueler. Nu moest ik tegen de meisjes die dezelfde rol hadden." Het werd meer een wedstrijd. „Die dag wist je ook pas wie je concur rent was." Het was spannend. Ze ker ook daarna. „Na de kerst zou den ze bellen, maar dat deden ze al op de 24ste, net voor de kerstda gen. Toen hoorde ik dat ik erbij zat. Ik stond er versteld van. Ik had het niet verwacht. Ik vind het super leuk." Of ze ambities heeft om na deze productie hier in verder te gaan „Nou, dit vind ik al mooi als erva ring. En het zou natuurlijk leuk zijn om naderhand door te kunnen stromen naar andere producties. Het kan me helpen om een bepaal de richting te gaan. Maar dit was natuurlijk maar een gooi." De voorbereiding kost uren. Elk weekend en ook tijdens de school vakanties moet Annemarie nu be schikbaar zijn om te repeteren on der leiding van regisseuse Carmen van der Eist. In mei en juni ook de avonden doordeweeks. Dan wor den de puntjes op de i gezet. Voor de première op 20 juni in De Maagd. Voor het hospice dat eind mei in de tijdelijke huisvesting van zorgcen trum de Schutse in Sint-Annaland wordt ingericht, hebben zich 23 vrij willigers opgegeven. Dat bleek dins dag tijdens een informatieavond in de Schutse, die was georganiseerd door de Nederlandse Patiënten Ver eniging (NPV) en de Vrijwilligers Terminale Zorg (VTZ) van het meld punt vrijwillige thuishulp in Sint- Maartensdijk. Beide toekomstige coördinatoren, Jacqueline Franssen en Jacqueline Heijboer, vertelden wat er concreet van de vrijwilligers wordt verwacht: deelname aan een introductiecursus en de beschikbaar heid van twee dagdelen per week. De inzet van de vrijwilligers is af hankelijk van de behoefte van de hulpvrager en zijn familie. Barry Nap, vrijwilliger coördinator in het hospice Myrthehofje in Zeist, vertelde over de geschiedenis van de hospice-beweging in Nederland en de palliatieve zorg: het streven naar een zo hoog mogelijke kwaliteit van leven voor zowel de stervende als de familie. Corrie Marijs en Dickie van der Kleij, twee vrijwilligers van het Sint Jans hospice te Middelburg, lieten hun motivatie voor dit soort werk horen en vertelden over hun ervarin gen. De 23 Thoolse vrijwilligers worden door de coördinatoren eerst thuis be zocht. Na het volgen van de cursus, die half maart begint en zes avonden duurt, kan men afwegen wel of niet verder te gaan. De cursus geeft de vrijwilliger inzicht in het proces rondom het sterven en emoties van de hulpvrager en zijn familie. Ook communicatieve vaardigheden wor den geoefend. Wie zich alsnog als vrijwilliger wil aanmelden, kan 668229,653474 of 663784 bellen. Het verenigingsgebouw van het Ro de Kruis afdeling Tholen en Sint- Philipsland in Sint-Maartensdijk is oud en versleten, maar het bestuur heeft nog geen zicht op een ander onderkomen. Dat zegt voorzitter B. Stolk desgevraagd. Eerder werd er samen met muziek vereniging Euterpe gezocht naar een vervangende ruimte, maar dat is van de baan. Euterpe oefent in de voor malige kleuterschool naast het Rode Kruisgebouw. „We hebben met Eu terpe en de gemeente nog gekeken naar het bedrijfsgebouw van Lind- hout-Potter op het industrieterrein (verhuisd naar Sint-Annaland -red.) maar daar ligt een dak van asbest op. Daar is van afgezien." De verenigingen zoeken nu weer zelf naar een oplossing. „Het ge bouw hier is gewoon op. Kijk maar naar de kozijnen. De gaten vallen er in. Ik. durf echt niet met een schroe- vedraaier in het hout te steken. Het is een aantal jaren nog wel opge schilderd, maar het is gewoon rot. We hoeven hier gelukkig niet weg. Dat is het probleem niet, maar we moeten wel kijken naar andere huis vesting. Als we het met Euterpe sa men zouden kunnen doen, dan pro beren we dat natuurlijk, maar voorlopig zoekt ieder weer voor zich." Euterpe kon onlangs geen gebruik maken van het gebouwtje omdat de verwarming kapot was. Ook de ei- landelijke dansgroep Dodi-Dodi moest een oefenavond afgelasten. De verwarming is inmiddels weer gerepareerd. Arno Boogaart uit Tholen is zaterdag onderscheiden door Scouting Neder land. Tijdens het nieuwjaarsetentje van de Heenetrechtgroep verraste voorzitter Albert van Dijk hem met een zilveren medaille, zilveren speld en oorkonde. Het waarderingsteken van scouting wordt uitgereikt aan men sen die zich gedurende langere tijd op meerdere fronten inzetten. „Al zo lang ik mij kan herinneren - en ik woon nu 13 jaar in Tholen - behoort Amo's werkschip de Morgenstond tot de vloot van de Heenetrechtgroep", zegt Van Dijk. Amo Boogaart is geen lid van de Thoolse scouting, maar via die groep wél bij het scoutingwerk be trokken geraakt en lid geworden van Scouting Nederland. Daar is hij al vele jaren actief binnen de landelijke nauti sche technische commissie en het team van wachtschepen. Van Dijk vindt dat de Tholenaar de waardering meer dan verdient. „Op al onze waterkampen is de Morgenstond het wachtschip. Amo heeft dan ook al heel wat mijlen gevaren met een aantal vletten op het dek en een aantal op sleep. Tijdens die reizen voorziet hij de Wilde Vaart (een speltak van de Hee netrechtgroep - red.) steevast van vol op frikandellen. En ook tijdens de kampen staat hij - en sinds een aantal jaren ook zijn vrouw - klaar om hand en spandiensten te verlenen." Alle Thoolse waterscouts kennen Amo Boogaart en komen graag bij hem aan boord, zegt de voorzitter. „Zonder hem en zijn schip zou het jaarlijks onder houd aan de vletten een stuk lastiger worden. Hij haalt ze uit het water en ta kelt ze er ook weer temg in. Naast deze service geeft hij ook nog adviezen be treffende het onderhoud." Met zijn kennis over schepen is de Tholenaar landelijk actief als keurder van wacht schepen voor Scouting Nederland. „Zijn kosteloze inzet voor onze groep, en het feit dat hij al die jaren aangaf daar niets voor temg te willen hebben, is een waarderingsteken waard", zegt Albert van Dijk. „Als we dit soort vrij willigers niet koesteren en geen waar deringsteken kunnen geven namens de scouting, dan weet ik niet wie er wél voor in aanmerking zou komen." Zon der dergelijke vrijwilligers is het moei lijk om een scoutinggroep draaiende te houden, en de kosten van lidmaat schap en kampen dermate laag te hou den dat deelname ook voor de laagste inkomensgroepen mogelijk is, aldus voorzitter Albert van Dijke van de Heenetrechtgroep. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Maar het bleek dat er ijzeren palen in kwamen met prikkeldraad eraan om een schoolterrein te omheinen. Ook hebben we we's geschilderd." De busreis van het basiskamp naar het jamboreeterrein nam zeven uren in beslag. Daar aangekomen kregen de Nederlanders een van de grotere stukken toebedeeld om hun van thuis meegenomen tenten op te zetten (per schip was een container vol spullen naar Thailand vervoerd). „Het hele terrein was in vier 'stadjes' (elk ge noemd naar een oceaan) verdeeld en elk daarvan weer in een aantal sub kampen. In die kampen werden de troepen werkelijk op elkaar gepropt", zegt Sanne. Elk kamp had twee super markten, een internetcafé en een een voudig ziekenhuisje. Dat ziekenhuis kwam van pas, want veel scouts had den als gevolg van de warmte en het vreemde eten last van hun ingewan den. Maar ook werd een meisje in haar tent gebeten door een slang. Ver der was er op het jamboreeterrein een grote arena waarin de openingscere monie (in aanwezigheid van de Thai se kroonprins Vachiralongkom), de sluiting en het nieuwjaarsfeest plaats vonden. „De opening was niet zo spectaculair, maar de afsluiting was echt super", zegt Lidewij. Toen was er ook vuurwerk - waarschijnlijk van af zee afgestoken - wat met de jaar wisseling achterwege bleef vanwege de droogte die er heerste. Het was zo'n veertig graden warm, dus dat was wennen voor de Nederlanders. ,,'s Morgens om acht uur dreef je je tent uit", meldt Lidewij. Het ochtend programma begon om kwart over acht, maar wie corvee had moest vroeger opstaan en om zes uur bood schappen doen. Als er 's middags ac tiviteiten op het terrein werden ge daan, was er ook 's avonds een programma. Zo niet, dan waren de scouts vrij. Het thema van de jamboree was 'share our world, share our culture' (deel onze wereld, deel onze cul tuur). In het kader daarvan bereidde iedere troep een keer gerechten uit het eigen land, die andere deelne mers dan konden komen proeven. Sanne: „Wij maakten flensjes en pannenkoeken." Verder deed ze mee aan een cursus Thaise dans, leerde de eerste, tweede en derde positie. De landenpresentatie was voor Neder land bijzonder traditioneel: verkleed als boeren en boerinnen werd een klompendans uitgevoerd, waarbij ook tulpen en molens een rol speel den. Lidewij: „Vier jaar geleden is iets anders geprobeerd, maar toen begreep niemand welk land bedoeld werd. Maar we sloten het optreden af met house." Met oranjegekleurd haar en foto's van het koningshuis creëerden de scouts eveneens een Hollands sfeertje. „Er was een Ar gentijnse scout die graag een foto van Müxima wilde hebben", zegt Lidewij. De troepleden deden in patrouilles van negen aan activiteiten mee en bij die activiteiten troffen ze dan ook de scouts uit andere landen. Er waren leerzame activiteiten rondom de the ma's mensenrechten, vrede, milieu en gezondheid. Maar ook allerhande avontuurlijke en sportieve uitdagin gen. Vlotvaren bijvoorbeeld, of het afleggen van een soort stormbaan. Sanne: „Dan kroop je eerst door een waterbak. En verderop moest je on derdoor een net, waardoor je zwart zag van alle stof, en dan over een muur heen. Als het laatste stukje zon der hulp steeds niet lukte, was dat erg frustrerend." Een hike, een tocht waarin kennis van navigatietechnie- ken en kennis van de natuur, alsmede het uithoudingsvermogen op de proef werden gesteld, stond ook op het pro gramma. „Eigenlijk had ik het alle maal wat spectaculairder verwacht", zegt Lidewij terugkijkend. Maar bei de meiden hebben het goed naar de zin gemaakt en nieuwe vrienden ge maakt. Telefonisch was er geregeld contact met het thuisfront, dat op zijn beurt via een website op de hoogte kon blijven van wat er zich in het ver re Thailand allemaal afspeelde. „In ieder geval hebben we een stuk beter Engels leren spreken", vindt Lidewij. Een bijzondere ervaring was de nieuwjaarsviering. In Thailand is het zes uren later dan in Nederland en zo wenste Sanne haar ouders, broer en zus al om acht uur Nederlandse tijd telefonisch een gelukkig nieuwjaar. Op het jamboreeterrein was het de he le dag feest, want iedere nationaliteit vierde de 'jaarwisseling op het mo ment dat het in eigen land zover was. „Het hele Nederlandse contingent nam een nieuwjaarsduik in zee. Het was mooi om te zien hoe iedereen daar verbaasd naar stond te kijken", zegt Sanne. Het nieuwjaarsfeest was direct te zien op de Thaise televisie. Na de afsluiting van de jamboree ging de groep van de Thoolse meiden nog een dag naar Bangkok, want ze waren de enigen die nog geen excur sie naar de hoofdstad hadden ge maakt. De vliegreis terug naar Neder land duurde dertien uren. Het hele contingent werd naar een scoutingge- bouw in Badhoevedorp gebracht, waar men van elkaar afscheid kon nemen. „Om acht uur die morgen stonden wij daar al broodjes klaar te maken", vertelt Sannes moeder. San ne en Lidewij arriveerden in korte broek op Schiphol, maar dat viel te gen door de overgang van 40 graden naar enkele graden onder nul. Sanne heeft het zaterdag nog steeds koud. Beide meiden hebben honderden fo to's gemaakt als tastbare herinnering aan hun Thais avontuur. Zowel Sanne als Lidewij willen nog weieens naar een wereldjamboree, bijvoorbeeld als IST'er (internatio naal serviceteam) om te helpen bij de organisatie, of als leidinggevende bij een troep. Over vier jaar is de jambo ree in Engeland, maar dat vinden de Thoolse zeeverkenners te dicht bij huis. Over acht jaar in Zuid-Afrika, dat lijkt hen wel wat. Maar voorlopig zijn ze maandag weer naar school ge gaan: Lidewij zit op de Thomasmavo in Halsteren, Sanne op 't Rijks in Bergen op Zoom. Alle Nederlandse deelnemers kregen voor de jamboree vrijstelling van de onderwijsinspec tie, ze verzuimden zowel in decem ber als in januari een week school.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3