Verdwijnen van open ruimte compenseren Studie van Lamsoortje duurt maanden langer Thoolse zeeverkenners duiken met nieuwjaar de Golf van Thailand in Na kappen van 397 populieren maar 1 rij terug 80 Henry Dunant in Sint-Annaland EB later wegens de verkiezingen Donderdag 16 januari 2003 59e jaargang no. 9 MEER DAN ZENDERS! Ê/K HEIJNEN Plan voor duurzaam Tholen 2003-2008 Het milieu mag bij toekomstige ruimtelijke ontwikkelin gen op Tholen en Sint-Philipsland niet verder worden aangetast, en moet waar mogelijk zelfs verbeterd wor den. Dat is een van de uitgangspunten in het ontwerp- milieubeleidsplan 2003-2008. Opvullen van lege plek ken in de woonkernen gaat straks in beginsel voor uitbreiding en nieuwe ontwikkeling. Waar open ruimte verdwijnt, moet elders in de gemeente compensatie plaatsvinden. Platform Bestuur platform tekent halfjaar bij Nu de studie naar de toekomst van kinderboerderij 't Lamsoortje en het multifunctioneel centrum in Sint- Maartensdijk veel langer gaat duren, tekent het bestuur van het platform leefbaar platteland Tholen ruim een half jaar bij. Voorzitter mr. G. de Leeuw had aangekondigd dat hij gisteren met zijn medebestuurders zou stoppen, maar hij heeft zich door b. en w. laten ompraten. Sanne Bruins en Lidewij van Dijk willen ook wel naar jamboree in Zuid-Afrika Een ritje op een olifant was voor Lidewij van Dijk een hoogtepunt op de wereldjamboree in Thailand. Zij en Sanne Bruins vormden de Thoolse inbreng in het Neder landse contingent op dit internationale padvinderskamp. Een ervaring rijker kwamen de twee 14-jarige zeeverken ners van de Heenetrechtgroep vrijdag na 3,5 week weer thuis. En het is prima bevallen, want over acht jaar in Zuid-Afrika zouden ze best weer van de partij willen zijn. Kwai rivier W.c.'s schilderen Minister De Geus onderzoekt sluiting van de Betho Onverstandige contracten met projectontwikkelaars Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING fff E-TECH NOLOCI E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Er zal zoveel mogelijk geprobeerd worden om doelmatig om te gaan met de ruimte (zuinig en dubbel gebruik). Bij nieuwbouw zal bij bestaande wo ningen, bedrijven en recreatieterrei nen moeten worden gebouwd. Bepa lend voor de economische ruimtelijke ontwikkeling is de bestaande of de toekomstige verkeersstructuur. Bij verdere uitbreiding van woningen en bedrijven moet rekening gehouden worden met watergangen en natuur elementen. En daar waar open ruimte verdwijnt voor woon-, werk- en recre atiegebieden zal die gecompenseerd worden in andere delen van de ge meente. Er zal verder 'verantwoord' om moe ten worden gegaan met eindige na tuurlijke hulpbronnen (fossiele ener gie, primaire grondstoffen, water en natuur). Op die manier kan onder meer een bijdrage worden geleverd aan het verminderen van de uitstoot van C02. En er zal ook ruimte gere serveerd moeten worden voor de toe passing van duurzame energie, zoals windmolens. In de praktijk betekent het dat er aan elke nieuw ruimtelijk ontwikkelingsplan eisen worden ge steld aan de duurzaamheid, die gericht is op het instandhouden en verbeteren van milieukwaliteiten en afname van de milieudruk. Geldt dit voor de ruim telijke ontwikkeling, ook voor de Thoolse bedrijvigheid zijn nu beleids punten voorhanden. De burger speelt ook een belangrijke rol in het geheel. De Tholenaar moet meer kennis krij gen over milieu en duurzaamheid. Op die manier kan de betrokkenheid en het 'duurzame' handelen worden ver sterkt. Het ontwerp-plan heet Samen op weg naar meer duurzaamheid, en is met een groot aantal partijen van buiten de gemeente opgesteld. Onder meer met het ondernemers overleg Tholen, mid denstandfederatie, ZLTO, kamer van koophandel, maar ook natuurvereni- ging, platform leefbaar platteland, na mens de burgers W. Mol, provincie, waterschap, buurgemeenten, milieu inspectie, (water)politie en het open baar ministerie. Het plan heeft lang op zich laten wachten door het vertrek van de ambtenaar die als projectcoör dinator optrad. Het college schakelde daarop het adviesbureau DHV milieu en infrastructuur in. Maandag wordt het voor het eerst in de openbare commissie gemeentelijke ontwikkeling besproken. Drie dagen later begint de inspraakprocedure. Die eindigt op 20 februari. afgerond. Nu wordt het concept-ad- vies voor b. en w. gemaakt. Dan volgt er een gesprek met alle betrokkenen in één plenaire zitting, of apart. De raadscommissie gemeentelijke ont wikkeling kan er dan in maart of april over discussiëren." Van Kempen heeft het platform-be stuur ook gevraagd om het program ma voor 2003 verder in te vullen. „Vanaf 15 januari zou men geen be- stuursverantwoordelijk meer dragen, maar in goed overleg blijven de be stuurders nu aan tot begin najaar." Volgens De Leeuw werkt het platform nog aan een tentoonstelling over de hulpverlening na de ramp van 1953. Deze expositie wordt in september in het multifunctioneel centrum aan de Kastelijnsweg gehouden. „Op dit moment is er geen alterna tief", zegt De Leeuw. „Maar wij blij ven bij ons besluit dat we straks niet doorgaan. Noch als individu, noch als groep gaan we in een nieuwe situatie verder. Het is welletjes geweest. We hebben er gigantisch veel uren inge stoken. Overigens heb ik een positie ve indruk van het onderzoeksbureau; ik heb er best verwachtingen van. Het gaat bij het platform om de inhoud en niet om mensen." Wethouder W.C. van Kempen is blij dat het platform-bestuur tot na de zo mervakantie het werk wil voortzetten. „Bij het platform leefde vorig jaar de gedachte dat het onderzoek van Area consult uit Breda in januari wel afge rond zou zijn, maar dat vergt gewoon meer tijd. In november is men begon nen met gesprekken met alle betrok kenen en net voor de kerstdagen is dat ZIE VERDER PAGINA 13 Een kleurige waaier met de naam van hun troep herinnert Lidewij van Dijk (links) en Sanne Bruins aan drie fijne weken op de jamboree in Thailand. Op een terrein van 1200 hectare bij de kustplaats Sattahip ten zuiden van Bangkok bivakkeerden van 28 de cember tot 8 januari 30.000 scouts uit 160 landen. Uit Nederland waren er 504 deelnemers van 14 t/m 17 jaar, verdeeld over veertien troepen. Lide wij en Sanne hoorden bij de troep scouts uit Zeeland en West-Brabant met de naam Viskotter (elke troep koos de naam van een Nederlands scheepstype). De meiden - ze wonen naast elkaar aan de Markt - reageer den zo'n twee jaar geleden positief op een brief van Scouting Nederland waarin jeugdleden werden opgeroe pen zich aan te melden. Lidewij en Sanne bespraken het eerst met elkaar en gingen toen naar hun ouders, want de kosten voor deelname logen er niet om: 2270 euro. Ze hebben het groot ste deel ervan zelf verdiend met een krantenwijk, auto's wassen, het geld van hun veijaardag en sinterklaas en de verkoop van scoutingloten. „Bloed, zweet en tranen heeft het ge kost", lacht Sanne. De meiden heb ben er best het een en ander voor moeten laten om het geld bij elkaar te krijgen, zegt haar moeder. En Lide wijs vader, voorzitter van de Thoolse scoutinggroep, legt uit dat het streven is dat jamboreedeelnemers de helft van de kosten met werken verdienen. De andere helft kan bijvoorbeeld via sponsoring verworven worden. De twee meiden geven aan dat het verre Aziatische land hen lokte. „Als het ver weg is, klinkt het meteen leuker", zegt Sanne, die al verschillende keren naar Curasao is geweest waar haar grootouders wonen. Voor Lidewij was het de eerste keer dat ze vloog. De anderhalf jaar voorafgaand aan de jamboree waren er diverse kampen, zodat de deelnemers elkaar beter kon den leren kennen. De Viskotter - 36 leden en vier begeleiders - had kam pen in Bergen op Zoom, Tholen, Zie- rikzee en Oosterhout, terwijl er voor het complete contingent (dik 500 deelnemers) kampen werden georga niseerd in Heeze en Wychen. Daar kregen de scouts ook informatie over de cultuur en gebruiken in Thailand. En praktische tips. „Over insecten die in het tropische land voorkomen, dat je geen eten op straat moet kopen en alleen water uit flessen moet drin ken", vertelt Lidewij. „En we hebben een keer Thais gekookt, maar dat leek wel plastic." Vóór de jamboree begon, maakten de Nederlanders een rondreis door Thai land. Ze verbleven in een basiskamp bij Kanchanaburi ten noordwesten van Bangkok, aan de rivier Kwai. Het was een bungalowpark vergelijkbaar met Center Pares in ons land, vertelt Sanne. „Door de airco was iedereen binnen de kortste keren verkouden." Een hele luxe voor scouts, die als maaltijden uitgebreide ontbijten en buffetten voorgezet kregen. „Bijvoor beeld met ananas waarvan fraaie figu ren waren gemaakt", zegt Lidewij. Het eten was aan de westerse smaak aangepast. „Het was niet zo heel scherp. En we kregen er ook friet. Maar dan niet van aardappels, maar gemaakt van een bepaalde soort wor tel. Daar maakten ze ook koekjes van en wafels. Die smaakten van geen kanten", aldus Lidewij. Kleren was sen moesten de scouts zelf doen, ver der maakten ze elke dag excursies. Onder meer naar de uit de oorlogsfilm 'Bridge over the river Kwai' bekende rivier, watervallen, een tempel en een olifantenpark. Ook was er gelegen heid om in Kanchanaburi te winkelen. „Je zag er heel veel kleren", zegt San ne. „Maar wel Thaise maten. Ik heb een T-shirt voor mijn broer meege bracht, maar dat past hem niet", vult Lidewij aan. De Thais zijn een tenger volk en klein van stuk. Een jongen bij de Viskotter van 2,04 meter lang werd dan ook door iedereen aangestaard. De veiligheidsmaatregelen waren uit gebreid, zo werden de bussen met Ne derlanders vanaf het vliegveld bij Bangkok naar het basiskamp geëscor teerd door politie. Ook bij elke excur sie gingen er veiligheidsmensen mee. „En toen we bij het jamboreeterrein aankwamen, stond langs de toegangs weg om de zoveel meter een soldaat met het geweer in de aanslag", zegt Lidewij die zich ook best opgesloten vóelde doordat gedurende de jambo ree voor de Thaise kust marinesche pen patrouilleerden. Om iets van het dagelijks leven te er varen, overnachtten de scouts ook een keer bij een gastgezin. En dan blijken er ook in zo'n land grote verschillen te bestaan. Veel mensen wonen er in houten huizen op palen, maar de fa milies waar Lidewij en Sanne verble ven hadden stenen huizen. Sanne: „Mijn gastgezin had meerdere ka mers, er waren bedden, een douche en zelfs computers. De mensen spraken ook Engels." Lidewij is erdoor ver rast. Zij kwam in een gezin terecht dat alleen Thais sprak en dus was het be helpen (de eerste dag na aankomst kregen de scouts Thaise les). „In het huis was een grote kamer met daarin twee tafels, waarop matjes gelegd werden om op te slapen. Verder was er een 'hang-w.c.' zoals je die daar overal ziet." De vrouw des huizes was 19 jaar en had een kind van vier, terwijl haar moeder inwoonde. De scouts bezochten ook een school en deden er enkele activiteiten met de kinderen. Een maatschappelijk pro ject als ondersteuning stond eveneens op het programma. „We moesten met een grondboor gaten maken in de har de grond, vervolgens de grond uit scheppen met een halve kokosnoot", legt Sanne uit. „Waar het voor was, wisten we niet." ZIE VERDER PAGINA 3 Een beleidsmedewerker van minis ter De Geus van sociale zaken heeft naar aanleiding van vragen van Tweede-Kamerlid L. van Dijke ge beld met raadslid P. van Belzen om zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken rond de sluiting van de Betho. Van Dijke zei dat dinsdagavond op een verkiezings bijeenkomst van de ChristenUnie in Tholen. „Het is onacceptabel wanneer kwetsbare mensen uit bij voorbeeld Stavenisse straks naar Goes moeten. Wegens gezond heidsklachten zullen ze dan uitval len. Het provinciaal bestuur zou daarover veel verontwaardigder op de trom moeten slaan in Den Haag. Ook bij de Betho is er sprake van een zucht naar schaalvergroting. De bedrijfsmatige kant rukt op en het sociale karakter wordt steeds meer naar de rand gedrongen. Steeds meer uit het oog verloren wordt, dat het in een sociale werk plaats om zinvolle dagbesteding voor een kwetsbare groep gaat", aldus Van Dijke. Volgens raadslid Van Belzen bleek het ministerie niet op de hoogte van de sluiting van de Betho. „Er wordt nu onder zocht of er richtlijnen voor sociale werkplaatsen zijn, waarin staat dat de maximale reistijd voor mede werkers een half uur is." Het vakantieschip J. Henry Dunant van het Nederlandse Rode Kruis zal dit jaar voor het eerst Sint-An- naland aandoen. Op dinsdag 28 oktober meert de Henry Dunant III af in de getijdehaven. Penningmeester Jany Boogaard-de Lint van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland van het Rode Kruis heeft het voor elkaar gekre gen dat het schip met 65 gasten, evenveel vrijwilligers en de vaste bemanning nu ook in Sint-Anna- land komt tijdens een boottocht. Aan het bezoek aan het dorp is ook een avondprogramma verbonden waar vrijwilligers voor gevraagd worden. Het schip is 96,4 meter lang, 11,4 meter breed, heeft een diepgang van 1,8 meter (zonder ballast) en steekt 8,5 meter boven het water oppervlak uit. En daar is de haven volgens haar groot genoeg voor. „Vorig jaar lag er een cruiseschip in de haven. Dat was vijf meter korter. Ik heb toen later met de ka pitein van de Henry Dunant ge sproken toen het schip in Bruinisse lag. Die vond het goed. Sint-Anna- land is ook veel mooier om aan te leggen dan de vluchthaven bij Tholen. En ook makkelijker voor mensen in een rolstoel, zo vlakbij het centrum." In Tholen komt het schip op woensdag 17 maart en op maandag 24 maart. Zie pagina 3. De gemeente Tholen heeft 'onver standige contracten' afgesloten met projectontwikkelaars voor woningbouw in uitbreidingsplan nen. Dat zei raadslid drs. A.L. Piet op een verkiezingsbijeenkomst van de ChristenUnie naar aanlei ding van kritiek dat er geen betaal bare huizen voor de sociale mini ma in de Thoolse nieuwbouw wijken worden gebouwd. „We hebben inschattingsfouten ge maakt, waardoor de meeste grond nu van projectontwikkelaars is die voor 200 euro per rrr en meer grond verkopen. Om mensen in die duurdere woningen te krijgen, adverteren ze in Rotterdam en Roosendaal. Samen met de PvdA heeft de CU een motie ingediend om 25% van de grond in uitbrei dingsplannen te reserveren voor goedkopere woningen en die me ning is nu heel breed in de raad aanwezig." Zie pagina 9. In verband met de actualiteit van de Tweede-Kamerverkiezingen op woensdag 22 januari verschijnt de Eendrachtbode donderdag 23 janu ari later: 's middags in plaats van 's morgens. De verkiezingsuitslagen van de ge hele gemeente Tholen en van uw ei gen woonplaats kunt u dan uitge breid lezen. Deze week vindt u de resultaten van de kamerverkiezin gen van vorig jaar mei, die toen lan delijk een aardverschuiving bete kenden in de Nederlandse politiek. Volgende week publiceren wij de nieuwe politieke stand van zaken. 'lóssen Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland is Staatsbosbeheer bezig met het rooien van 397 populieren. De vijftig jaar oude bomen zijn kaprijp. Er komen nieuwe populieren voor terug, maar slechts 200, want de binnendijken worden slechts aan één kant herplant. De andere zijde wordt bloemdijk. Het doorgaande verkeer was een week gestremd, maar sinds gisteren is de omleiding via Scherpenisse opgeheven. Aannemer Van den Broek uit Rhenen kan op de Oude Sint-An nalandseweg en op de Ruigendijk zijn werk vervolgen zonder het doorgaande verkeer te hinderen. Twee ervaren zagers van groenverzorging S. Polat uit 's-Gravenzande en Jan sen uit Bemmel klaarden met behulp van de kraan van aannemer Van den Broek het kar wei. Eerst werd onderaan een inkeping gezaagd in de populieren, waarna de kraan een boom vastgreep en die op de weg legde. Dan kwamen de motorzagen in actie, die eerst de takken verwijderden en vervolgens de boom in mootjes van 3,20 meter zaagden. De juis te lengte voor verwerking in de papierfabriek. Kromme stukken werden met de takken op een aparte stapel gelegd. Met zijn grijper kon de kraan wel vier stukken tegelijk op de hoop leggen. „De populieren waren een heel eind op hun retour", vertelt Jan Goedegebuure van Staatsbosbeheer. „Er was veel dood hout, dus uit het oogpunt van verkeersveiligheid was kappen noodzakelijk. De looptijd van een populier is 30 tot 40 jaar, dan wordt hij hol." De kaalslag is een vreemd gezicht op de anders zo bomenrijke Oude Sint-Annalandse- weg, die aan twee kanten beplant was. De nieuwe populieren komen, vanaf Sint-Maar tensdijk gezien, alleen aan de rechterkant. Aan de andere zijde gaat ook het struweel nog weg om er een echte bloemdijk van te kunnen maken. „Er zijn daar interessante bloemen- soorten", aldus Goedegebuure. Langs de Oude Sint-Annalandseweg staan ook nog wil gen, maar die blijven staan. Volgend jaar gaat Staatsbosbeheer verder met rooien aan de Mallandsedijk, waar eerder ook al een heel stuk bomen is gekapt. Ina Oudesluijs uit Stavenis se is al dertig jaar actief voor het Rode Kruis Met een kraan worden afgezaagde stukken boom aan de kant gelegd op de Oude Sint-Annalandseweg waar populieren zijn gerooid. 'Mooi' is drijfveer van Ilja Laban in winkel kunstnijverheid Stavenisse EN VERDER... Help, lokale omroep Tholen gaat tenonder Sint-Maartensdijk groeit het hardst dankzij nieuwkomers van buiten gemeente Sint-Philipsland is overlast grondwater beur VERMORST WATER KEERT NIET MEER TERUG IN DE FLES Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ChristenUnie eert Paul van Belzen uit Tholen met zilveren speld

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1