Geen pardon voor reclame langs wegen Drie dagen ijspret Stavenisse m.f.c. blijft een zorgenkindje Sint-Maartensdijk grootste groeier dankzij nieuwkomers van elders Grotere rol gemeente in gezondheidszorg Gemeente houdt vast aan eenrichtingsverkeer Bevolkingsontwikkeling in de gemeente Tholen in 2002 Helft minder, maar wél andere bomen Buitenzorg Vier visies op plan Noord Donderdag lö januari ZUUJ 13 In drie straten van Oud-Vossemeer Het gemeentebestuur houdt vast aan het in december ge presenteerde plan voor de Molenstraat, Schoolstraat en Burg. Versluijsstraat in Oud-Vossemeer. Dat betekent eenrichtingsverkeer in alledrie de straten, waarbij het in de Molenstraat gaat om het gedeelte tussen de School straat en de Marinus Lindhoutstraat. Thoolse ondernemers moeten borden weghalen Drie Thoolse ondernemers die bezwaar hebben gemaakt tegen het moeten weghalen van een bord langs de pro vinciale weg, zijn door de provincie in het ongelijk ge steld. Ze krijgen tot 1 februari de tijd om de borden, die in strijd zijn met de landschapsverordening, alsnog te verwijderen. In heel Zeeland pakt de provincie reclame uitingen langs wegen aan. Advies politie Boerderij winkel Rijvaardigheid ouderen beproefd Nieuwe impuls Cruciaal belang Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder met 44 inwoners achteruit Het inwonertal van Tholen is vorig jaar met 132 toege nomen tot 24.013, zo blijkt uit de gegevens van het bu reau bevolking van de gemeente. Grootste groeier was Sint-Maartensdijk met 76 inwoners, gevolgd door Sint- Annaland dat er 38 inwoners bijkreeg. Ook Scherpenisse (29), Tholen (25) en Stavenisse (15) werden groter. Poortvliet en Oud-Vossemeer gingen licht achteruit, re spectievelijk met 1 en 6 inwoners. Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder daarentegen liep fors terug met 44 inwoners. De natuurlijke aanwas is verantwoordelijk voor de groei van Tholen, met een geboorteoverschot van 126. Daar staat een vestigingsoverschot tegenover van slechts zes. Vestigingsoverschot Geen groei Behoud en vestiging van huisartsen De gemeente kan meer touwtjes in handen nemen op het gebied van de eerstelijnsgezondheidszorg. Zij kan be trokken partijen bij elkaar zien te brengen, de bestaande voorzieningen bekijken en daarop beleid maken voor de toekomst. Nu is de organisatie en de regelgeving op dit terrein te versnipperd. Het college zou een grotere rol moeten gaan spelen op dit beleidsterrein. Bestemming 2025 Bewoners van Thoolse wijk zijn verdeeld Ook met de helft minder bomen houden de Meander laan, Pergola en Oranjerie in de wijk Buitenzorg in Tho len een laanachtig aanzicht. Dat vinden burgemeester en wethouders, die 114 bomen terug te planten voor de 216 watercypressen die gerooid moeten worden. In novem ber maakten 47 bewoners daar bezwaar tegen, maar een iets groter aantal blijkt het juist eens te zijn met de plan nen van de gemeente. HJiJNDKAGHlBOUE, DE iHOOEME tUUKAJM l Volgens burgemeester en wethou ders heeft de werkgroep die het plan maakte, alle criteria objectief beke ken en verschillende varianten afge wogen. Mocht er onvoldoende draagvlak zijn, dan kan overwogen worden om op basis van verkeers veiligheid en leefbaarheid alleen de T-kruising Schoolstraat/Molenstraat aan te pakken en in de Burg. Vers luijsstraat een voetgangersover steekplaats te maken voor de scho len. De commissie gemeentelijke ontwikkeling spreekt er maandag avond over. Donderdag 30 januari neemt de gemeenteraad een besluit. In december drong een meerderheid van de commissie (alleen SGP en ABT steunden b. en w.) aan om al ternatieven te zoeken, omdat zowat alle bewoners van de Burg. Vers luijsstraat het eenrichtingsverkeer afwijzen en er ook bezwaren kwa men tegen het handhaven van twee richtingsverkeer in het stuk Molen straat bij de supermarkt. Wat dit laatste betreft, zijn b. en w. het met de werkgroep eens dat winkelend publiek op zoek naar een parkeer plaats zich van eenrichtingsverkeer weinig zou aantrekken waardoor gevaarlijke situaties zouden kunnen ontstaan. Het eenrichtingsverkeer in de Burg. Versluijsstraat houdt verband met de maatregelen in de Molenstraat. Verkeer dat het dorp inkomt zou de Burg. Versluijsstraat als alternatieve route kiezen, is de verwachting. En dat betekent een toename van het verkeer in een straat waaraan drie basisscholen liggen. Onder meer om die reden is voor eenrichtings verkeer in de Burg. Versluijsstraat gekozen. Dat geeft weliswaar iets meer verkeer vanuit de kant van de Bou Kooijman- en de Schoolstraat, maar dat vanaf de andere kant ver valt volledig, is de gedachte. Overi gens is de bewoners van de Burg. Versluijsstraat toegezegd dat met het eenrichtingsverkeer een proef van zes maanden wordt genomen. Los van het eenrichtingsverkeer, het aanpakken van de T-kruising en een oversteekplaats bij de scholen, wor den nog andere maatregelen geno men. Zo zal landbouwverkeer al leen nog met een ontheffing door de dorpskern mogen, terwijl vrachtver keer via de C. Frankenstraat, Coen- tjesweg en Gankelweg het dorp wordt uitgeleid. Dit laatste om tege moet te komen aan de bezwaren van de bewoners van de Prins Maurits- straat. In de Molenstraat komen ver smallingen en in alledrie de straten worden parkeervakken gemaakt. De totale kosten worden op 118.850 eu ro geraamd. Eind oktober sommeerde de provin cie alle eigenaren van borden langs provinciale wegen op Tholen en Sint-Philipsland om deze weg te ha len. Het gros voldeed daaraan. Maar Woonboulevard Poortvliet, J.H. Hoogerbrugge te Poortvliet en A.L. Aarnoudse te Oud-Vossemeer maakten bezwaar. In december lichtten ze dat toe op een hoorzit ting in Middelburg. Maar geen van de argumenten heeft de provincie kunnen overtuigen. Wél is de datum om de borden te verwijderen, opge schoven van 20 december vorig jaar naar 1 februari dit jaar. Directeur A. Bouman van Woon boulevard Poortvliet betoogde in Middelburg dat zijn bord aan de noordkant van de Lageweg geen re clamebord is, maar een verwijsbord. Het moet voorkomen dat bezoekers van zijn bedrijf - op zaterdagen wel zo'n 5000 - overlast veroorzaken döpr via de Stoofstraat te rijden. Dat gold tot voor kort ook voor vracht wagens van leveranciers, maar die gaan nu naar de magazijnen op het bedrijventerrein in Sint-Maartens dijk. Eerder hebben er strokenbor den gestaan in de berm van de La geweg, maar die hadden volgens Bouman geen effect. Hij stelde een verwijsbord voor op de rotonde bij de Paasdijkweg. Plaatsing binnen de bebouwde kom, als mogelijk al ternatief van provinciezijde aange dragen, vindt Bouman geen oplos sing omdat de komgrens voorbij de rotonde ligt. Bovendien is over een eerder bord binnen de bebouwde kom een rechtszaak gevoerd met de gemeente. Bouman wees erop, dat in Zeeuws-Vlaanderen Morres meu belen op de ANWB-borden voor komt. Inmiddels heeft rijkswaters taat de provincie laten wéten dat dit niet juist is. Er wordt verwezen naar een bedrijventerrein en dat heet Tol Morres. De directie infrastructuur vervoer van de provincie meent dat de aanduidingen Poortvliet en be drijventerrein op de rotonde bij de Paasdijkweg voldoende zijn, in combinatie met de verwijzingen verderop op de Paasdijkweg. Ook gedeputeerde staten zien geen nieu we gezichtspunten en blijven erbij dat het bord weg moet. Datzelfde geldt voor het bord van J.H. Hoogerbrugge aan de Lage weg, waarop de verkoop van eieren en fruit kenbaar wordt gemaakt. Het bord staat er al sinds 1970, terwijl in 1988 een ontheffing van de land schapsverordening is geweigerd. Hoogerbrugge legde uit dat in 1968 is begonnen met de verkoop, vanuit een machineloods aan de Lageweg, waar een pechstrook lag. Op ver zoek van de politie is, in verband met de verkeersveiligheid, de ver koop verplaatst naar het bedrijf aan de Hogeweg. De politie adviseerde om aan de Lageweg een bord te plaatsen. Dit is in de jaren 1979- 1981 acht keer weggehaald en weer teruggeplaatst, terwijl rond 1988 een rechtszaak speelde rond een bord van een ander bedrijf langs de Lageweg. Hoogerbrugge gaf aan dat hij geen alternatieven heeft, dat het bord op deze plek een grote at- tentiewaarde heeft voor camping- gasten en belangrijk is voor zijn in komsten. Binnen de bebouwde kom zou het bord geplaatst moeten wor den op een perceel dat eigendom is van zijn concurrent, of bovenop een stal. In 1988 is de ontheffing door de provincie geweigerd omdat er geen directe relatie bestaat tussen de plek waar het bord staat en de plaats van het bedrijf. A.L. Aarnoudse uit Oud-Vossemeer mag het bord op de splitsing Mare- weg/Patrijzenweg evenmin laten staan. Namens deze betoogde J.L. Mieras van de ZLTO op de hoorzit ting dat de boerderijwinkel die Aarnoudse drijft een belangrijke poot is van het 25 ha grote bedrijf. Jaarlijks komen er klanten bij. Het bord staat sinds 1992 op de huiska vel en trekt de aandacht van passan ten. Aarnoudse meende dat voor een huiskavel vrijstelling van het ver bod gold, maar dat werd van pro vinciezijde ontkend. Dat het bord er al zolang staat, doet evenmin ter za ke. Dat zou alleen spelen indien er in het verleden ontheffing zou zijn aangevraagd. De in 2001 vernieuw de landschapsverordening biedt de ruimte om borden voor de verkoop van agrarische producten te plaatsen bij het verkooppunt of op het agra risch bouwblok, maar waar het nü staat is het bord van Aarnoudse niet toegestaan. Mieras constateerde dat er ten aanzien van agrarische onder nemers steeds problemen ontstaan met borden op eigen grond deen eind van het bedrijf verwijderd. De ondernemer zei dat een verwijsbord in de wegberm niet voldoende is. Van provinciewege werd geconclu deerd dat Aarnoudse geen verwijs bord wil, maar een reclamebord. En dat een eventueel beroep op de hardheidsclausule in de verordening niet aan de orde kan zijn. Voor 50-plus automobilisten die hun rijervaring willen laten toetsen, wordt op 14 april weer een zoge naamde broem-cursus georgani seerd. Deze bestaat uit een rijvaar- digheidsrit van een uur met een ervaren instructeur in de eigen auto, verkeerstheorie, een ogentest en be wegingsactiviteiten. De cursus wordt in Tholen al een aantal jaren georganiseerd in het ka der van de verkeersveiligheid. Bij mensen die al lang hun rijbewijs hebben kunnen bepaalde routines in de rijstijl geslopen zijn die correctie behoeven. Ook is het verkeer drukker gewor den, zijn regels veranderd en gaan met het ouder worden bepaalde lichaamsfuncties achteruit. De broemcursus verschaft daar inzicht in. Ze wordt op 14 april van half ne gen tot één uur gegeven in Meul- vliet in Tholen. Be- langstellenden kunnen zich aanmelden bij mevr. Jansen-van Deelen van de gemeen te, tel. 0166-668237 of e-mail jan- sen.h@tholen.nl, of bij 3VO-voor- zitter H. de Wit in Sint-Maar tensdijk, tel. 0166-662801. In het verschuldigde cursusgeld zijn twee consumpties begrepen. Mevr. De Rijke uit Stavenisse op de ijsbaan onderaan de Stoofdijk, terwijl haar kinderen zich op de slee vermaken. Na al twee dagen in december te hebben geschaatst, kwam er vori ge week een tweede schaatsperiode van drie dagen. Donderdag gingen de diverse ijsbanen ih Oud-Vosse meer, Sint-Annaland, Scherpenis- se en Stavenisse open. „Tot zater dagavond laat is er gereden en het is prima verlopen", zegt kandi daat-bestuurslid Leen Poot van ijsclub Eendracht Bindt te Stave nisse. „De baan was goed en er is veel belangstelling geweest. In de cember hadden we geen verlich ting, maar dat was er nu wel, even als een consumptietent. Dat werd gewaardeerd. Iedereen had veel eer van zijn werk." Poot hoopt dat de goede stemming overslaat naar de ledenvergade ring van 23 januari, want dan dient de vereniging nieuw leven in geblazen te worden. Van het be stuur was alleen Huib de Vos nog over. „De inwoners van Stavenisse kunnen de ijsbaan natuurlijk niet door één man laten doen. Daarom moest er wat gebeuren", zegt Poot. Behalve hij zijn ook Joke v.d. Pol, Kees v.d. Berg, Chris Huijser en Mark Beeke kandidaat voor het nieuwe bestuur. VERVOLG VAN VOORPAGINA De provincie heeft de stichting Plat form leefbaar platteland Tholen over 2002 nog een subsidie verleend van 5672,25 euro. Daarop is al een voor schot van 4537,80 betaald, zodat het platform nog 1134,45 ontvangt. De provincie heeft hierin de opgevoerde kosten voor eigen arbeid nog meege nomen, maar 1 juli 2002 is de nieuwe Zeeuwse subsidieverordening in wer king getreden. En aan de subsidiëring van toegerekende personeelskosten worden dan voorwaarden gesteld. Met name aan de wijze van verant woording. Volgens voorzitter De Leeuw blijft de financiering moeilijk. „De provincie wil wel geld geven, maar vraagt steeds om cofinanciering en dat is een probleem." Secretaris mr. F.M.M. van Pelt van het Nationaal Park Oosterschelde zegt ook dat de financiering van het m.f.c. Tholen moeilijk is. „Het blijft een zorgenkind. Wij hebben al bijgedra gen in de bouw van het m.f.c. en ook in de inrichting. Er is destijds 100.000 gulden betaald in het vertrouwen, dat er een voldoende levensvatbare situ atie zou zijn. De gemeente is echter als eerste verantwoordelijk voor het centrum. Daarom worden wij geen partner." B. en w. hadden in oktober het Natio naal Park om een blijvende deelname gevraagd. „Uw inbreng in het traject vinden wij essentieel", aldus het col lege en die .essentiële inbreng' komt er nu niet. Wethouder Van Kempen zegt hierop geen commentaar te kun nen geven. Hij wacht met spanning de adviezen van mevr. W. Bonthuis van Area consult af. B. en w. hadden in hun brief nog zo gehamerd op het gezamenlijke karak ter van het m.f.c., maar het Nationaal Park Oosterschelde wil daar niets van weten. Zinsneden als ,het prachtige gebouw waaruit vele organisatie een nieuwe impuls kunnen geven aan het leefbaar maken en houden van onze mooie gemeente' maken geen indruk in Middelburg. H. Venekamp uit Tho len, die als professioneel coördinator moest worden aangetrokken om de provinciale subsidies te kunnen op strijken, is één keer in het m.f.c. ge weest. Ook G. Westerweel van de Na- tuurvereniging Tholen haakte af. „De samenwerking tussen de verschillen de betrokken partijen is niet opti maal", zo drukt het college zich voor zichtig uit. „Maar ik praat niet over een crisis", zegt Van Kempen desge vraagd. „De bundeling van activitei ten kan echter nadrukkelijk verbeterd worden. De inspanningen van de indi viduele partijen waarderen wij zeer en beoordelen wij ook als zeer positief. Het lukt de betrokkenen op dit mo ment alleen niet om tot een gezamen lijke structuur, beleid en een heldere projectleiding te komen. Om uit deze impasse te komen en dit waardevolle initiatief toch een reële kans te geven, laten wij een externe deskundige naar de situatie kijken. Die kijkt onbevoor oordeeld en ziet nieuwe kansen en mogelijkheden. Wij hebben geen op dracht gegeven om organisaties in el kaar te schuiven, noch zijn wij voor nemens het particulier initiatief over te nemen", aldus b. en w. Ze doelen hierbij op de spanningen tussen de besturen van kinderboerde rij 't Lamsoortje en het platform. Het college hoopt met een onafhankelijk oordeel over de gewenste oplossing een goede doorstart te kunnen laten maken. Area consult komt overigens wel met een voorstel over een organi satiestructuur en projectleiding. Een heldere vaststelling van taken, verant woordelijkheden en bevoegdheden voor zowel projectleider als deelne mers. De gemeente had graag gezien, dat het Nationaal Park Oosterschelde de medewerking aan het vervolgtraject zou bevestigen. „B. en w. hechten veel waarde aan uw inbreng. Dat is van cruciaal belang. Alleen met een unanieme toezegging hebben wij het draagvlak dat nodig is om het traject tot een goed einde te kunnen bren gen." De unanimiteit komt er niet nu het Nationaal Park nee heeft gezegd. „Zoals wij ook eerder reeds hebben gesteld, zijn wij niet bereid in structu rele zin een partner te worden in het multifunctioneel centrum Tholen. Wij achten het functioneren een zaak van uw gemeente", aldus voorzitter J.J. Lilipaly en secretaris Van Pelt van het overlegorgaan Nationaal Park Ooster schelde. In 2002 is het verschil tussen het aantal mannen en vrouwen in Tho len verder verkleind. Er kwamen per saldo 97 mannen bij en maar 35 vrouwen, zodat er per 1 januari 12.002 mannen en 12.011 vrouwen waren in Tholen. In totaal werden 350 kinderen geboren (190 jongens en 160 meisjes) en overleden 224 inwoners (108 mannen en 116 vrouwen). Er kwamen 692 mensen van elders in de gemeente wonen (353 mannen en 339 vrouwen), maar er vetrokken er 692 naar el ders (353 mannen en 339 vrou wen). Daarmee blijft de groei ste ken op 0,55%. Vorig jaar werden 113 huwelijken en 3 geregistreerde partnerschappen ingeschreven, maar ook 35 echtscheidingen en 4 ontbindingen van partnerschappen. De smalstad steekt daar schril te gen af met een bevolkingsgroei van 2,18% tot 3566 inwoners. De aan was van 76 komt voor tweederde op het conto van de migratie: er zijn 51 inwoners meer van elders in Sint-Maartensdijk komen wonen dan er uit het dorp zijn vertrokken. En dat zijn allemaal mensen die nieuw op Tholen zijn komen wo nen, mogelijk in de huizen die ge reed kwamen in de Muyepolder. Het geboorteoverschot bedraagt 25, er zijn 56 kinderen geboren en 31 mensen overleden. Het afgelo pen jaar traden 47 inwoners van de smalstad in het huwelijk, terwijl er 38 zijn gescheiden. Sint-Annaland mag met 38 bedui dend minder zijn gegroeid - het telt nu 3301 inwoners, ook hier heeft het vestigingsoverschot (26) een belangrijk aandeel. En dan gaat het om mensen die van elders in de ge meente naar dit dorp zijn gekomen. Door 36 overlijdens tegenover 48 geboorten blijft het geboorteover schot tot 12 beperkt. Er zijn 31 in woners getrouwd en 18 geschei den. Het vestigingsoverschot (18) is ook hoofdverantwoordelijk voor de be perkte groei van Tholen, met 25 tot 6883 inwoners. Het gros van die nieuwkomers komt van elders uit de gemeente, want de migratie van en naar buiten het eiland laat hier zelfs een vertrekoverschot zien. Als in de loop van dit jaar de eerste huizen in Stadszicht gereedkomen, zal dat beeld wel veranderen. Met 93 geboorten en 86 overlijdens blijft het geboorteoverschot be scheiden met 7. Er stapten 47 in woners in het huwelijksbootje, maar bij 60 anderen liep dat het af gelopen jaar op de klippen. In de grootste plaats van de gemeente woont inmiddels 28,7% van de be volking. In Scherpenisse is de natuurlijke aanwas verantwoordelijk voor de groei en dat geldt in nog sterkere mate voor Stavenisse. Scherpenis se heeft een geboorteoverschot van 19 (28 geboorten en slechts 9 over lijdens), terwijl het vestigingsover schot tot 10 beperkt blijft. Meer vreemden dan inwoners van binnen de gemeente zijn neergestreken in het dorp dat nu 1753 inwoners telt. Er traden net zoveel inwoners in het huwelijk dan dat er scheidden: 8. Heeft Scherpenisse een vestigings overschot, Stavenisse noteert een vertrekoverschot van één. Het ge boorteoverschot van 16 maakt dat meer dan goed in het kleinste dorp (1676 inwoners). Er zijn 27 kinde ren geboren en er overleden 11 mensen. Echtscheidingen waren er 9, terwijl 26 inwoners hun partner het ja-woord gaven. De resterende drie dorpen groeiden niet in 2002. Poortvliet was in 2001 nog de grootste groeier in de gemeente, maar leverde het afgelo pen jaar één inwoner in. Er wonen 1726 mensen. Het geboorteover schot is met 4 erg klein (21 geboor ten en 17 overlijdens) en daar staat een vertrekoverschot van 5 tegen over. Terwijl 22 inwoners trouw den, scheidden er het afgelopen jaar 15 van hun partner. Oud-Vossemeer komt voor het tweedejaar op rij in de min. Het in wonertal is met 6 gedaald naar 2549. Weliswaar is er een geboor teoverschot van 22 (42 geboorten en 20 overlijdens), maar het ver trekoverschot valt met 28 hoger uit. Dit laatste komt vooral door vertrek van inwoners naar andere plaatsen in Tholen. Mogelijk zal dit jaar positiever uitvallen, nu in Welhoek de eerste nieuwe huizen gaan verrijzen. Het huwelijk was in 2002 voor 32 inwoners weggelegd, tegen 20 die scheidden. De groei van Sint-Philipsland (in clusief Anna Jacobapolder) is om geslagen in een forse achteruit gang. Door een groot vertrek overschot (65), merendeels mensen die naar het eiland Tholen zijn ver huisd, en een geboorteoverschot van 21 (35 geboorten en 14 overlij dens) is het inwonertal met 44 ge daald naar 2559. Er traden 20 in woners in het huwelijk en 11 zijn er gescheiden. In bijgaande tabel zijn alle cijfers nog eens op een rij gezet, met af zonderlijke kolommen voor man nen, vrouwen en een totaalcijfer. De kolom 'Binnen Tholen' geeft het saldo weer van het vertrek naar en vestiging uit andere woonker nen in de gemeente. Stand per 31-12-2002 Geboren Overleden Gevestigd Vertrokken Binnen Tholen Toe- afname M V T M V T M V T M V T M V T M V T M V T Tholen 3373 3510 6683 42 51 93 38 48 86 98 108 206 129 125 254 29 37 66 2 23 25 Poortvliet 875 851 1726 10 11 21 9 8 17 34 28 62 26 26 52 -10 -5 -15 -1 0 -1 Scherpenisse 900 853 1753 20 8 28 5 4 9 30 27 57 27 18 45 0 -2 -2 18 11 27 Sint-Maartensdijk 1798 1768 3566 36 20 56 15 16 31 79 81 160 45 61 106 3 -6 -3 58 18 76 Stavenisse 843 833 1676 17 10 27 2 9 11 17 5 22 17 10 27 3 1 4 18 -3 15 Sint-Annaland 1622 1679 3301 31 17 48 15 21 36 27 26 53 27 31 58 17 14 37 33 5 38 Oud-Vossemeer 1277 1272 2549 21 21 42 17 3 20 33 36 69 27 32 59 -18 -20 -38 -8 2 -6 Sint-Philipsland 1314 1245 2559 13 22 35 7 7 14, 35 28 63 40 45 85 -24 -19 -43 -23 -21 -44 Totaal 12.002 12.011 24.013 190 160 350 108 116 224 353 339 692 338 348 686 0 0 0 97 35 132 Het gaat hierbij vooral om de aan wezigheid en bereikbaarheid van de eerstelijnsgezondheidszorg (medi sche verzorging huisartsen in sa menwerking met wijkverpleging, maatschappelijk werk en andere in stanties) in alle woonkernen. Dat is de stelling waarover dinsdag 22 ja nuari gesproken wordt in de com missie welzijn en onderwijs. Het college stelt voor om regelma tig met de betrokken partijen in de gezondheidszorg en de verzekeraars om de tafel te gaan om meer te kun nen sturen op dit vlak (regiefunc tie). Verder zou het college moeten bekijken hoe de gemeente bepaalde voorzieningen kan leveren bij het behouden en of vestigen van zor gaanbieders zoals huisartsen (facili- teren). Daarover zouden b. en w. twee keer per jaar (of vaker) verslag moeten uitbrengen aan de raad. Directe aanleiding is de verandering van de huisartsenzorg na het instel len van de huisartenpost in Bergen op Zoom. De commissie maakte zich zorgen over de toekomst van de huisartsenzorg in de gemeente. Het college heeft voorgesteld om ook andere andere zorgverleners in de eerstelijn daarbij te betrekken en belegde begin oktober een informa tiebijeenkomst voor alle raadsleden onder leiding van directeur F. Bor- dui van de SVRZ. De conclusies van die bijeenkomst worden nu aan de commissie voor gelegd. Een van de punten betreft wonen, zorg en welzijn, die volgens het college in elkaar verlengde lig gen. Maar die in de afgelopen jaren 'uit elkaar zijn gehaald', bijvoor beeld in de ouderenzorg. Elke be trokken partij richtte zich op zijn ei gen terrein waardoor de samenhang zoek raakte. Enkel bouwen om te bouwen en zorgen om te zorgen is onvoldoende gebleken.' Samenwer king is geboden, vindt het college. Tussen wonen, zorg en welzijn zijn meer combinaties te maken dan tot nu toe is gedaan. Ook binnen de huisartsenpraktijk doen zich dergelijke ontwikkelin gen voor. De schaartse dwingt art sen en de overheid om naar alterna tieven te zoeken. De huisartsenpost is daar volgens het college een voorbeeld van. Mogelijk kunnen gezondheidscentra, servicecentra of dorpshuizen-nieuwe-stijl en het ont wikkelen van dorpslannen ingezet worden om de leefbaarheid te be vorderen. De gemeente kan een grotere rol spelen op het gebied van de volks gezondheid. Door bij het ontwikke len van plannen het welzijn van haar burgers goed in het oog te hou den. Vooral voor toekomstig beleid is dit volgens b. en w. van belang. Bestemming Tholen 2025 is daar voor een 'uitstekend middel' (dorpshuis-nieuwe-stijl). De gemeente zou het voortouw moeten nemen, partijen bij elkaar brengen, bestaande voorzieningen bekijken en een beleid ontwikkelen waar in alle aspecten van wonen, zorg en welzijn worden opgepakt. De gemeente, Castria Wonen, de districtshuisartensenvereniging en de ziektekostenverzekeraar zijn hierover al in overleg getreden. Geleid door de bezwaren die in no vember kenbaar werden gemaakt, kwam de commissie gemeentelijke ontwikkeling tot een negatief ad vies over het plan. Inmiddels kreeg de gemeente veel reacties, die illus treren dat de meningen erg verdeeld zijn. Rekening houdend met de be woners die niet hebben gereageerd, stellen b. en w. dat zo'n 60% het er mee eens is dat het aantal bomen in hun straten wordt gehalveerd. Het verwijderen van de watercypressen wordt door iedereen gesteund. De wortels van deze bomen drukken de bestrating en betonranden omhoog, wat inmiddels duidelijk zichtbaar is. Bewoners klagen dat het ook in hun opritten gebeurt, en dat wortels bovendien voor problemen zorgen met de riolering en met folievijvers. Om schadeclaims te voorkomen, zijn maatregelen volgens het ge meentebestuur noodzakelijk. Het oorspronkelijke plan is aange past. In november was in het voor stel al voor de trompetboom geko zen in plaats van de bolcatalpa, juist vanwege het laaneffect. Ge zien de grootte van de kroon kun nen er van de trompetboom in ieder geval geen 216 teruggeplant wor den. De gemeente heeft vervolgens naar andere soorten gekeken. Het voorstel is nu om in de Meander- laan meelbes aan te planten, een boom die bijvoorbeeld in Dirksland met succes is toegepast. Pergola en Oranjerie krijgen sierpeer. Door die variatie ontstaat een duidelijke scheiding tussen de hoofdring in de wijk (de Meanderlaan) en de andere straten. Om te garanderen dat alle wortels naar beneden groeien, krij gen alle nieuwe bomen een wortel- scherm. Van de 231 watercypressen worden er dus, als het aan b. en w. ligt, 216 gerooid en vervangen door 114 an dere bomen (meelbes en sierpeer). Volgens het college blijft er een laaneffect bestaan en dus wordt aan dat bezwaar van een deel van de bewoners tegemoet gekomen. Een ander voordeel is, dat door minder bomen te planten het effect van de straatverlichting groter wordt. En dat komt de sociale veiligheid ten goede. Ook zullen er daardoor min der problemen ontstaan met riole ring en andere kabels en buizen in de grond. De kosten worden ge raamd op 86.611 euro (exclusief btw). Het terugplanten van 216 bo men kost 17.141 euro meer. De commissie praat maandagavond over het plan, de gemeenteraad neemt op 30 januari een besluit. Bestuurslid Nelis Klippel veegt zaterdagmiddag in Oud-Vossemeer de ijsbaan aan de Veerstraat. Daar was het al drie dagen een drukte van belang. „Overal komen ze vandaan, uitNieuw-Vossemeer, Steenbergen en Tholen", meldt voorzitter Geert Timmermans. De baan ligt er prima bij en de vereniging kon 90 nieuwe leden inschrijven. Vier projectontwikkelaars presente ren vrijdag en maandag hun visie op het plan Noord in Tholen aan wet houder K.A. Heijboer en een aantal ambtenaren van de sector gemeente lijke ontwikkeling. Het college wil het gebied onder handen nemen door bedrijven te verplaatsen. De gemeente vroeg vijf projectontwik kelaars om een plan te maken voor het gebied. Eentje, Stienstra uit Heerlen, viel af omdat het bedrijf overgenomen is door Bouwfonds, maar Dura Vermeer, Heijmans uit Rosmalen, Kondor-Wessels uit Rijs- sen en Aan de Stegge uit Roosen daal hebben hun visie nu gereed. Na de presentatie wordt er een ad vies uitgebracht aan het college om met een van de vier in zee te gaan. Nog dit jaar moet het plan dan ver der uitgewerkt worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 13