'Naar menselijke begrippen veilig, maar kracht natuur laat zich niet berekenen' Kluis in bankgebouw vervangen door kansel in nieuw godshuis Zwabberleid en geen verantwoord beleid rond visie Sportlaan tl Nieuwjaarsrecepties Aanpassen Vossenkuil beter dan megaproject r* Donderdag 9 januari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 33 uren lang zat Jan Kempeneers vijftig jaar geleden met zijn ouders en jongere broer op zolder in hun huis aan de Rijksweg te wachten op hulp. 'Ik herinner me dat ik ge regeld mijn knieën boog en smeekte tot God voor be houd van ons leven. Dit moetje meegemaakt hebben wil je er over mee kunnen praten. Steeds maar denken dat je elk ogenblik zult verdrinken en geen redding zien', schrijft hij in 'De ramp op Sint-Philipsland'. Naast zijn eigen herinneringen aan de watersnood, tekende Kempe neers die van nog eens 58 mensen op. Het resulteerde in een boek van 368 bladzijden met ruim 200 illustraties. Luchtfoto's Elkaar aanvullen Sirene viel uit Jan Kempeneers werkte met voldoening aan boek over Ramp op Sint-Philipsland Twee traptreden hoger Vrije Hervormde Gemeente in Scherpenisse krijgt kerk zonder klok Dik glas Kracht van natuur Jarenlang al liep de inmiddels 67-ja- rige Jan Kempeneers rond met het plan om een fotoboek of een boek samen te stellen ter herinnering aan de watersnoodramp op Sint-Philips- land. In 1990 zette hij zijn eigen herinneringen op papier, voor zijn kinderen en kleinkinderen. Daarna interviewde hij enkele mensen. 'Maar de tijd was nog niet rijp', schrijft de amateur-historicus in de inleiding van zijn boek. De belang stelling voor wat er rondom hem ge beurde was er vanaf zijn kinderja ren. Op het evacuatieadres in Bergen op Zoom kocht Kempeneers na de Ramp twee schriften en plakte daarin plaatjes en berichten van de watersnood uit alle kranten. Zijn opoe en een oom waren onder de negen slachtoffers in het dorp, zodat een onuitwisbare herinnering bleef. Het idee voor een gedenkteken kwam dan ook van hem en hij mocht het eind 1994 onthullen, vlak voor het opgaan van Sint-Philips land in de nieuwe gemeente Tholen. Ongeveer twee jaar heeft Jan Kem peneers aan zijn boek gewerkt. „Ik ben gewoon op onderzoek gegaan en heb deze en gene gevraagd mee te werken", zegt hij. Bijna niemand weigerde. De Sint-Philipslander heeft, mede dankzij eerdere foto boeken en publicaties over het dorp, tal van contacten. De interviews brachten soms een soort kettingre actie teweeg. „In ieder vraagge sprek worden personen genoemd. En die mensen weten soms weer meer te vertellen over een bepaalde gebeurtenis", legt Kempeneers uit. Dat betekende dan een telefoontje of een volgend interview, iets wat hij tevoren had onderschat. Totaal 46 cassettebandjes met vraagge sprekken leverde het op. Kempe neers typte ze woordelijk uit en maakte vandaaruit zijn verhalen. „Ik nam ze zelfs mee op vakantie." Zijn andere hobby's moesten wijken voor dit karwei. Naast mensen raadpleegde Kempe neers tal van kranten, tijdschriften en boeken. En archieven. Natuurlijk dat van de voormalige gemeente Sint-Philipsland. Maar ook ging hij naar Hengelo en Stad- en Ambt- Delden (tegenwoordig gemeente Hof van Twente), destijds de adop tiegemeenten, en kopieerde er de correspondentie die hij aantrof over de hulp aan Sint-Philipsland. In het archief van het Rode Kruis in Den Haag vond Kempeneers onder meer een albumpje met foto's van de overdracht van Deense geschenk woningen. Het archief van de land macht daarentegen leverde niet zo veel op. Tijdens zijn gesprekken deed Kempeneers behoorlijk wat fotomateriaal op en van Aerocamera (fotograaf Michel Hofmeester) kocht hij een aantal luchtfoto's waarbij er flink over de prijs is on derhandeld. „De heemkundekring beschikt nu over zo'n 300 foto's van de watersnoodramp." Kempeneers' boek wordt door heemkundekring Philippuslandt uitgegeven. Met het eigenlijke schrijven is hij in septem ber 2001 begonnen. „In verband met de herkenbaarheid voor de mensen, het is tenslotte een plaatse lijk boek, heb ik elk groot interview als een apart verhaal gehouden. De kortere gesprekken met andere mensen zijn erin verwerkt." Het viel Jan Kempeneers op dat de mensen die hij interviewde, heel open waren. „Bij echtparen vulden man en vrouw elkaar vaak aan wan neer ze hun ervaringen vertelden." Garanderen dat alles wat hem is verteld, ook werkelijk zo is ge beurd, kan hij niet. „Het is vijftig jaar geleden en dan moet je er reke ning mee houden dat herinneringen vervormd zijn. Wat niet wil zeggen dat iemand met opzet iets verkeerd zegt." Soms gaven andere bronnen - zoals brieven - of vraaggesprekken met anderen, aan dat iemand iets vertelde dat niet klopte. Verder merk je volgens hem gauw genoeg wanneer iemand zichzelf tegen spreekt. In dat opzicht is het een voordeel wanneer de interviewer zijn gesprekspartner kent. Het viel Kempeneers op dat mensen uit één straat, zonder iets van elkaar te we ten, eikaars verhalen aanvulden. 'Vooral bij de mensen die in de Achterstraat en in het Karreveld woonden is dat opmerkelijk. Als je veel mensen op één dorp interviewt, dan past de beschrijving als de stuk jes van een legpuzzel in elkaar.' Op vallend noemt Kempeneers het ook dat velen huiverig zijn om te vertel len hoe ze voor hun leven gebeden hebben in die angstige uren. „In het recent verschenen boekje van Nieuw-Vossemeer valt juist op dat de mensen daar er heel open over zijn." In de verhalen wordt beschreven hoe mensen zich, ternauwernood soms, wisten te redden. Hoe ze wer den opgevangen - met name bij de mensen die op de Oostdijk woon den. De lezer krijgt een beeld van de ravage die het water aanrichtte, maar ook van de opvang in Steen bergen (waar iedereen werd geregi streerd in de kunstzijdefabriek) en in Roosendaal. Van het opruimen van de rommel in de huizen bij te rugkeer en de noodvoorzieningen die toen werden getroffen. „Er zijn dingen aan het licht gekomen die tot nog toe nooit openbaar zijn ge maakt", aldus Kempeneers. Hem is duidelijk geworden dat veel mensen echt op het nippertje zijn gered. Maar ook dat er door oplettendheid van verschillende inwoners tijdig is gewaarschuwd, ook in de polders buiten het dorp. „Anders waren er beslist meer mensen verdronken." Oud-politieman Van de Velde en oud-brandweercommandant Beur- kens zijn twee van de vele inwoners die in het boek aan het woord ko men. Kempeneers kreeg de inter views via prof. dr. Selma Leijdes- dorff van de Universiteit van Amsterdam. Haar studenten ver richten begin jaren negentig onder zoek voor het Documentatiecen trum Nieuwe Geschiedenis. Uit de verhalen blijkt hoe er al vroeg in de avond van 31 januari ongerustheid Ik heb als tekstschrijver een heerlijk vak. Vanuit mijn ambt als scribent kom ik op fascinerende plaatsen en ik ontmoet het hele jaar door veel interessan te mensen die, om wat voor reden dan ook, op dat moment in de belangstel ling staan. Veel van die leidende (of lijdende) voorwerpen uit mijn verhalen kom ik traditiegetrouw tegen op de diverse nieuwjaarrecepties waaraan ik me deze eerste dagen van januari beroepshalve nu eenmaal moet onderwer pen. Het is overal hetzelfde ritueel en in de meeste gevallen werk ik de or giën van plichtmatige kussen en slappe handdrukken dan ook puur op routi ne af. Druk netwerkend en niets ontziend rollen onbekende grootheden en provin ciale captains of industrie bij dergelijke bijeenkomsten over elkaar heen, ongegeneerd slepen ze hierbij hun opgedofte en bevallige (tenminste in sommige gevallen) echtgenotes als levend visitekaartje met zich mee door de locale sociëteit. Als hyena's struinen de leden van de goegemeente de buffetten af en geen enkel gratis glas sherry, port of dure cognac blijft on aangeroerd. De gesprekken (wellicht een groot woord in dit geval) die, tus sen twee hapjes of slokjes door, worden gevoerd verlopen ook altijd volgens het vaste stramien. „Heb jij nog goede voornemens Carl?" Nou nee kerel, als ik met mijn toko weer net zo'n succesvol jaar beleef als het vorige ben ik zeer tevreden, ik zat in september al aan mijn target.„En in de privé- sfeer", zo probeer ik het zakelijk gezwam enigszins te doorbreken, „staan daar nog spannende of leuke dingen te gebeuren?" Op deze vraag hadden mijn gesprekspartners klaarblijkelijk niet gerekend en met twee minder waardige blikken op mij gericht draai ik me maar snel om, op zoek naar mensen die nog wel gewoon enig contact met moeder aarde hebben. In een hoekje staan twee kirrende dames zich gezamenlijk te vergrijpen aan een fles likeur en uit mijn ooghoek zie ik hoe een gebruinde vijftiger demonstra tief de aandacht trekt door dubieuze armbewegingen te maken. Mijn nieuwsgierigheid is gewekt en van een veilige afstand volg ik de minicursus golf die door de licht beschonken hoofdrolspeler wordt gegeven. „Ik hou het maar bij mijn wekelijks partijtje bridge,zo vertrouwt een omstander mij ongevraagd toe. Hij spreekt het woordje 'bridge'echter zo bekakt uit dat er enkele ingrediënten van een zojuist genuttigde bitterbal zijn mond verlaten. Als een murw geslagen bokser word ik gered door de bel. Geamuseerd kijkt de gastheer van vanavond hoe de gasten slaafs op zijn glassignaal reage ren. „Beste mensen, namens onze organisatie wil ik u allen een zeer geluk kig nieuwjaar toewensen. Dat is voor mij (en vele aanwezigen) het enige begrijpelijke stukje tekst van de hele speech want met een grote flits ver schijnen op een groot videoscherm achtereenvolgens jaarcijfers, statistie ken, grafieken, nieuwe doelstellingen en verwachtingen. Tijdens deze one- manshow en de daarbij behorende promotiefilm, weet ik dankbaar gebruik van de schemering in de zaal te maken en ik neem met gezwinde spoed de benen. Heerlijk die frisse buitenlucht, mijn stropdas kan weer voor een jaar de kast in want dit was gelukkig het laatste verplichte nummer op mijn tour nee langs nieuwjaarsrecepties. Oh ja, voor ik het vergeet: Een zeer gezond en voorspoedig jaar voor iedereen! Jan Kempeneers wijst op het zolderraam van de vroegere ouderlijke woning in de Oudepolder waar hij een halve eeuw geleden met zijn ouders en broer angstige uren doormaakte. bestond over de hoge waterstand, hoe die in de gaten is gehouden. Hoe ze 's nachts velen hebben ge waarschuwd. Hoe er zandzakken zijn gevuld met het zand dat aan de Rijksweg lag voor de bouw van een tankstation. Tegen half vier 's mor gens is de sirene in werking gesteld, maar die viel na vijf minuten uit ge lijk met de elektriciteit. Ook zijn de klokken geluid om de inwoners te alarmeren. De Sluisblok, in de Hen- riëttepolder, kwam later onder water dan de rest van het dorp. Tevergeefs was nog geprobeerd de sluis dicht te draaien. Afzonderlijke hoofdstukken zijn ge wijd aan het weer in dat weekeinde, aan het breken van de dijken, aan de negen slachtoffers, de evacuatie en de terugkeer. Ook de hulpverlening wordt beschreven. De adoptiege meenten Hengelo en Stad- en Ambt- Delden verleenden al snel na de ramp bijstand op velerlei terreinen. Het Duitse graafschap Bentheim be kostigde een nieuwe kleuterschool, Deense en Oostenrijkse geschenk woningen werden gebouwd. Maar er kwamen bijvoorbeeld ook zestig biggen uit Twente, en speelgoed. En gereedschap uit Canada. Het blijkt dat op 31 januari via de radio regelmatig is gewaarschuwd voor storm en zware storm uit noordwestelijke richting. Om kwart over vijf 's middags is een waar schuwing afgegeven voor 'gevaar lijk hoog water' in de groepen Rot terdam, Willemstad en Bergen op Zoom. Deze waarschuwing behels de een waarschuwing voor grote overlast en plaatselijk dreiging van gevaar. Politieman Van de Velde kreeg die waarschuwing telefonisch vanuit Middelburg, met het verzoek de burgemeester, de brandweercom mandant en de dijkgraaf op de hoogte te stellen. Jan Kempeneers verhaalt hoe hun ge zin werd gewaarschuwd door Gerard van Nieuwenhuijzen van boerderij Broedershof, maar dat het water er al was voor ze konden vluchten. Tevo ren waren waardevolle spullen naar de zolder gebracht, waar Jan en zijn broer sliepen (hun ouders sliepen be neden). Snel bracht vader Kempe neers nog eieren en brood naar bo ven. Het water in het huis steeg tot zo'n 40 cm onder de zolder. Kempe neers beschrijft de kolkende zee, de storm en de kou. En de ongerustheid van zijn moeder over haar moeder en broer, die naderhand inderdaad ver dronken bleken te zijn. Zondagsmid dags kwam het water nog twee trap treden hoger dan het 's morgens had gestaan. Een petroleumstel zorgde 's avonds voor wat licht. Wachten in spanning, bidden, over de zolder heen en weer lopen, 's Maandags was er nog altijd geen hulp gekomen en i i f.: ••tl"-!' Het voormalige Rahobankgebouw krijgt een kerkelijk aanzien. De grote ramen aan de Laban Deurloostraat zijn vervangen door smalle hoge exemplaren. Het gebouw krijgt binnen en buiten steeds meer de vorm van een kerk, maar de leden van de Vrije Hervormde Gemeente in Scherpenisse hebben het nog steeds over de bank. De voormalige vestiging van de Rabobank aan de Wilhelminastraat en de Laban Deurloostraat verandert langzaam maar zeker in een kerk. Doordeweeks wordt er vooral 's avonds in ge werkt, op zaterdag en tijdens vakanties steken vrijwillige bouwvakkers hun handen uit de mouwen. Het wordt een kerk zonder klokgelui en de kluis wordt er vervangen door een kansel. Volgens scriba J. Bolier verloopt de verbouw op rolletjes. „Het zijn alle maal vrijwilligers. De jongste is 19, de oudste 72 jaar. We hebben al heel veel gedaan. En de sfeer is heel goed. Het is gezellig onder elkaar. We gaan naar de bank, zeggen we dan. Het kan best zijn dat die naam nog lang blijft bestaan." De kerkzaal is al goed zichtbaar nu de vloeren van de verdieping en de muren eruit zijn gesloopt. Twee sta len spanten stutten nu het dak. Nog enkele weken en het plafond en de spanten kunnen worden bekleed. De muur aan de oostkant in de kerkzaal bestaat uit schoon wit metselwerk. Hier komt ook de preekstoel die vrijdagmiddag naar binnen is gedra gen toen dat nog kon, namelijk voordat de grote ramen werden ver vangen door smalle exemplaren. Het eerste werk bestond uit het ver wijderen van de bankkluis. „Dat was een grote operatie. De kluis woog zeven ton en is in twee stuk ken, van elk 40 en 30 ton, met een kraan over het gebouw gehesen. De wanden waren van beton en veertig centimeter dik, de deur woog 1500 kilo. De boel is met twee opladers vervoerd." Ook het verwijderen van twee stalen balken in de vloeren van de verdieping van elk 6,60 meter lengte, was geen sinecure. De muur tussen het kantoorgedeelte en de kluis is verwijderd waardoor er een grote zaal is ontstaan. Het gebouw moet een kerkelijk aan zicht krijgen, legt Bolier uit. Een ar chitectenbureau uit Bergen op Zoom heeft er een ontwerp voor ge maakt. Een van de elementen die het gezicht van de kerk bepaalt, is het raamwerk. De bestaande grote vierkante ramen aan de Laban Deurloostraat moesten eruit en ver vangen worden door smalle hoge ramen. De ramen aan de voorkant van het gebouw moeten kleiner worden gemaakt. „Aan die eisen probeer je te voldoen. Of er ook nog een spitsje op komt is niet zeker. Als het er komt, dan zal het maar een meter hoog zijn. In deze omgeving past geen grote spits." Wat wel zeker is, is dat er geen klok op of aan het gebouw komt. „In de bespreking met de gemeente is dat meteen al gezegd dat er niet geluid mag worden. We mogen namelijk geen geluidsoverlast veroorzaken. Sommigen zouden zich aan het ge lui storen, zondagochtend om half tien. Dus die klok komt er niet om dat we niemand tot overlast willen zijn." De ruiten in de ramen worden om die reden ook met extra dik glas uit gevoerd, zegt Bolier. „Er komt een spouw in van 20 millimeter, de rui ten worden 34 millimeter dik. Het wordt bruingetint glas." In de zaal is plaats voor ruim 100 vaste zitplaatsen. De kerkbanken staan al opgeslagen (en opnieuw be schilderd) in het woonhuis ernaast. Het complex bestond oorspronke lijk uit drie woonhuizen. Van twee wordt nu een kerkgebouw gemaakt, de derde wordt ingericht als consis torie. Van het moment dat de bouwver gunning is verleend (op 21 oktober) wordt er bijna dagelijks aan de ver bouw gewerkt. De ingang van het bankgebouw blijft gehandhaafd. Daar komt de garderobe. Er zijn in middels ook al twee toiletten inge bouwd (waarvan een voor inva liden). Ook is de cv-installatie al geplaatst. „We hebben maar een paar dagen een hete luchtkanon hoeven plaatsen om de zaak droog en vorstvrij te houden." Er is geen opleverdatum gesteld. „Nee, we zijn allemaal vrijwilligers. We willen niemand opjagen. Er is dus ook geen datum dat de eerste dienst er zal worden gehouden. We gaan gewoon rustig verder en willen er eigenlijk ook geen ruchtbaarheid aan geven. Daar hebben we geen behoefte aan." Voor de kerkgangers die met de au to naar de Wilhelminastraat willen komen, is volgens Bolier voldoende ruimte. In deze straat zijn volgens hem vijf parkeerplaatsen beschik baar. Voor de kerk zelf veertien, maar ook achter de kerk waar nu een berging en een garage staan, is ruimte. „En aan het eind van de La ban Deurloostraat is een grote par keerplaats. Dat zal geen problemen geven." De gemeenteleden kerken al vanaf de eerste zondag na biddag 1996 in het Holland Huis. Twee diensten op zondag en een keer in de veertien dagen wordt op donderdagavond een bijbellezing verzorgd. Op zater dagmiddag worden de stoelen voor de dienst op zondag klaargezet, op maandagmorgen weer opgeruimd. „Dat waren we al gewend toen de Nederlandse Hervormde Kerk in 1972 werd gerestaureerd," zegt Bo lier over de kerk waarvan de Vrije Hervormde Gemeente is afgeschei den. op voorstel van Jan werd een laken aan een worstestok uit het raam ge hangen. En toen naderde op een ge geven moment een boot met drie mannen erin, studenten uit Utrecht. Zij brachten de vier leden van het ge zin Kempeneers naar de dijk. Een busje van het Rode Kruis vervoerde hen daarop naar Steenbergen. Het ge zin kwam in Bergen op Zoom te récht, bij de families Havermans en Van Olmen in de Borgvlietsedreef. Ze bleven er acht weken. Na een paar weken ging Jan met zijn vader terug. Binnen in het huis viel de schade mee, maar de buitenspouw van de achtergevel was zwaar ontzet en alle bijgebouwen verdwenen. Jan ging daarna dagelijks uit Bergen op Zoom, met de werkmansbussen vanaf Roo sendaal, terug om het huis schoon te maken. Begin april ging het gezin er weer wonen. Jan hielp bij de oprui ming in het dorp en ging daarna aan de slag bij zijn oom Willem Ligten- dag die aannemer was. Kempeneers beschrijft hoe zijn vader het huis liet bouwen op hetzelfde ni veau als de Rijksweg, op een hoogte van 1,21 m +NAP zoals een hoogte- kaart van het waterschap aangeeft. Volgens hem heeft er 2,30 meter wa ter in huis gestaan. Daarom trekt hij in twijfel wat er over het waterpeil in de Oudepolder staat in het verslag van Rijkswaterstaat over de storm vloed. „Dat geeft 3 meter +NAP aan, maar ik kom uit op een halve meter meer." In een inleidend hoofdstuk wijst Kempeneers erop, hoe door inpolde ring er vanaf de negentiende eeuw steeds minder ruimte is gekomen voor het water. Eén van de gevolgen was, dat door de stroming het Zijpe flink dieper is geworden. Toen er rond 1850 plannen waren om het Slaak af te dammen, werd er op Tho len en Sint-Philipsland geprotesteerd. Men was bevreesd dat het water in de Mosselkreek en de Eendracht opge stuwd zou worden en dat de bestaan de dijken daartegen niet bestand zou den zijn. Ook verhaalt hij hoe er na de oorlog meer aandacht was voor het herstel van de schade, dan voor de verwaar loosde zeedijken. Maar het gaat hem te ver, te zeggen dat de Ramp voor komen had kunnen worden. 'Achter af is het eenvoudig te beredeneren hoe het had moeten zijn. Maar vaak dempen we de put pas als het kalf verdronken is'. Na de uitvoering van het Deltaplan zijn we naar menselijke begrippen veilig, schrijft Kempe neers. In 1953 kwam het water in Sint-Philipsland 55 centimeter hoger dan het hoogste peil sinds 1825: 4,55 m +NAP, terwijl de hoogte van de dijk 5,20 m +NAP was. 'De kracht van de natuur laat zich niet bereke nen', is zijn conclusie. De schrijver heeft met veel voldoening aan het boek gewerkt, zegt hij. 'De ramp op Sint-Philipsland' wordt zaterdag 25 januari gepresenteerd. Er zijn 1200 exemplaren gedrukt en in middels zijn er al 700 boeken besteld. Fragmenten emit zijn te vinden op de website van heemkundekring Philip puslandt: www.sint-philipsland.nl. Stemmen van lezers Hiermee wil ik als bewoner van de Schoolstraat in Oud-Vossemeer re ageren op de publikatie over de Vos senkuil in de Eendrachtbode van 3 januari 2003. Als een van de om wonenden van de Vossenkuil ben ik vorig jaar door de gemeente samen met de andere bewoners van de huurwoningen aan de Schoolstraat uitgenodigd om op 19 november te horen wat zij met de Vossenkuil van plan waren. En niet wat de publicatie suggereert, dat wij nu ook de ge meente als gesprekspartner hebben over een eventuele verhuizing van ons. Wij hebben als bewoners o.m. op 17 januari 2000 afspraken gemaakt over een eventuele herhuisvesting met de woningstichting Beter Wonen, nu Castria Wonen. Een gemeente mag volgens de regels enkel in de relatie huurder en verhuurder tussenbeide komen als er sprake is van verpaupe ring, en dat hebben ze ondanks brie ven van ons aan b. en w. altijd nage laten, dus verdere bemoeizucht van de gemeente wijzen we categorisch af. Zij zijn geen gesprekspartner voor ons en dat ze door hun eigen vertragingen straks subsidie mislo pen, is hun probleem en niet het on ze. De gemeente heeft wat dat betreft al een geschiedenis van misgelopen subsidies. Het genoemde grijs en zwart gebruik van dorpshuis de Vossenkuil werd ons op 19 november 2002 ook ge meld. Dat betrof echter uitsluitend de vergaderruimten op de eerste ver dieping. Het gebruik van de zalen op de begane grond is t.o.v. de vori ge beheerder verminderd. Uit de pu blicatie zou men anders kunnen op maken. Het is bekend dat de gemeente graag ons belastingeld wil uitgeven, kijk maar naar de zorgvuldige' besluit vorming rond het nieuwe luchtkas teel/gemeentehuis ter vervanging van wat sommige gemeente-ambte naren liefkozend 'de duivetil' noe men. Misschien is een nieuw, groter ge meentehuis wel noodzakelijk gezien het feit dat sommigen zich daar als keizer Karei de Grote gedragen in hun koninkrijkje. En zo zijn er nog wel meer 'over de balk' projecten te noemen op Tholen. Wat is er eigenlijk mis met de huidi ge Vossenkuil dat het een mega-in- vestering van 1,8 miljoen euro nodig heeft, die wij als burgers uiteraard weer moeten gaan ophoesten? Aanpassen aan de eisen van de tijd kost heel wat minder. Dhr. C.W. Boogaart, Schoolstraat 5, 4698 AN Oud-Vossemeer. Overigens trekt de wethouder Heij- boer die 9422 handtekeningen min of meer in twijfel. Nou ja.. (TB 16- 12-02) 8. Hoewel er vrees is voor parkeer problemen op de Markt met Lidl en de Spar vindt Heijboer parkeren in de smalstad geen probleem immers: een klant kan zijn auto op de Haven zetten en kan makkelijk via de Kaai- straat naar de (einde) Markt. (EB 5- 12-02) Je zult in een regenbui je wa gentje terug moeten brengen! 9. Gemeenteraad besluit maandag avond over de visie Sportlaan in Sint- Maartensdijk. Daarmee blijft de ves tiging van een discountzaak als Aldi aan de Sportlaan onmogelijk Dit voorstel behaalde in de commis sie gemeentelijke ontwikkeling een royale meerderheid van ABT, SGP, CU en PvdA (EB 19-12-02) 10. Vestiging van discount aan de Sportlaan mogelijk. Er gloort licht voor de vestiging van een Aldi aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. De gemeenteraad aanvaardde unaniem een aangepast amendement van CDA, CU en D66, die vestiging mo gelijk maakt. (EB 27-12-02) 11. Het gekrakeel tussen wethouder Heijboer en dhr. Blom is leuk om te lezen, maar is verloren tijd. 12. ABT wil weer een extern onder zoek (wat zij eerst veroordeelde) naar de verkeersbewegingen tengevolge van Lidl op de Markt en Westvest. Advies: Ga eens kijken als de moe ders en/of vaders hun kinderen naar school brengen/ afhalen, dan spaar je de externe kosten! Meneer Blom heeft gelijk, die zegt: We blinken uit in het uitstellen van beslissingen. Hoewel hij daarmee ook zichzelf veroordeelde! ABT sluit zich daarbij aan. Ook deze beloofde (als nieuwkomer) verande ring te brengen in het uitstellen van beslissingen, maar helaas. Mogen wij, gezien dit zwabberbeleid stellen dat de integriteit, die ooit werd geprezen, ter discussie staat? Kan dit worden gedefinieerd als zorgvuldig verantwoord beleid? Is het een won der dat 70% van de burgers een nega tief oordeel heeft over het functione ren van de politieke partijen? Vergelijk nu eens 2 en 3, 3 en 4, 4 en 5, 6 en 7, 8 en 12, 3 en 5 met 10. enz. en trek je conclusies. C. Rijnberg Sint-Maartensdijk. Is de behandeling van de Aldi-zaak een verantwoord beleid? Op 6 de cember 2001 zei wethouder Van Kempen: Er is tijd nodig om een zorgvuldig beleid voor de Sportlaan te ontwikkelen. Dat zorgvuldig be leid ziet er als volgt uit: 1De plaats blijkt een probleem. Bin nen zes weken komt er uitsluitsel, al dus wethouder Heijboer op 10 mei 2002. 2. Gemeente is bereid het beleid te wijzigen, alle fracties gaan 4 juli 2002 akkoord! 3. Gemeentebestuur wil vestiging van discountzaak in Sint-Maartens dijk. Tot nu toe was detailhandel aan de rand van een dorp een netelige kwestie waar het gemeentebestuur nee tegen zei, zo meldt de EB op 7- 11-02. 4. Aldi kan volgend jaar vestiging openen, zo bleek in de commissie g.o„ wat alle fracties ondersteunden, meldde de EB een week later. 5. De visie ontwikkeling Sportlaan is als een bom ingeslagen, want daaruit blijkt: Lidl aan de Markt mag, maar Aldi aan de Sportlaan niet, zo kopte de EB van 28-11-2002. Voor Aldi is daarom geen plaats meer. Het college blijft erbij dat levensmiddelenzaken in de dorpskom horen en dat is in 1998 al tegen Aldi gezegd, aldus Heijboer. Het toevoegen van een nieuwe supermarkt buiten het kern winkelgebied zou juist een averecht se werking hebben en de over levingskansen van de bestaande win kels in Sint-Maartensdijk op den duur verder kunnen verslechteren, al dus de visie Sportlaan en omgeving, zie EB 28-11-2002. 6. Raad verdeeld over Sportlaan. Meerderheid tegen super buiten cen trum smalstad. SGP, PvdA, ABT en CU stemden in met de visie ontwik keling Sportlaan en omgeving waar geen plaats is voor een discounter. PvdA laat nu alles afhangen van de snelheid waarmee een vestiging naar Sint-Maartensdijk mogelijk wordt gemaakt. Volgens Heijboer is dat Lidl, meldt de EB 5-12-2002. 7. Discounter Aldi kan binnen een week de deuren aan de Sportlaan openen. Er zijn circa 9400 handteke ningen ingeleverd bij de wethouder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3