'Schooljeugd nieuwe generatie die moet zorgen dat Ramp nooit meer gebeurt' Kinderopvang Tholen veilig door fusie B.o.Z. Budelpack wil veel meer armslag krijgen Leslokaal en speeltoestel voor St.-Anthoniusschool AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vijf adviseurs gemeenteraad Werkstraf en twee jaar niet meer rijden na roekeloos gedrag Donderdag 9 januari 2003 59e jaargang no. 8 Geen dna-onderzoek bij de inwoners van Sint-Philipsland Burgemeester presenteert lespakket watersnood op De Schalm in Stavenisse „De stormvloedkering!" Een jongen uit groep 7/8 van basisschool De Schalm zit op zijn stoel te wippen, vinger ongeduldig in de lucht, om antwoord te geven op een vraag van de burgemeester. De heer Nuis is dinsdagmor gen, met ambtsketen om, naar Stavenisse gekomen om een lespakket te overhandigen over de watersnoodramp. Zo'n duizend scholen in Zuidwest-Nederland krijgen dit pakket in het kader van de 50-jarige herdenking van de Ramp aangeboden. De Schalm is er blij mee, zegt groepsleerkracht T. Hermus. „De uitwerking die dit on derwerp heeft, heeft ons verwonderd. We zijn er gisteren mee begonnen en het heeft veel enthousiasme bij de kin deren teweeggebracht." Dapper Tentoonstelling Mogelijkheid tot uitbreiding dit jaar De Stichting Kinderopvang Tholen gaat per 1 januari 2004 samen met de Stichting Kinderopvang Bergen op Zoom. De fusie betekent volgens interim-directeur J. van Gisteren dat de continuïteit en de kwaliteit van de kinderopvang op Tholen veilig is gesteld, ook in de kleine kernen. Constructief gesprek met raadscommissie De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling formu leert een opdracht voor het college van b. en w. om meer ontwikkelingskansen te bieden aan Budelpack in Poort vliet. „De werkgelegenheid en dus de ontwikkelingsmo gelijkheden moeten verbeterd worden. Het bedrijf heeft nu te weinig bewegingsruimte", zegt drs. A.L. Piet. Niet onoplosbaar Deze week Honderste leerling deelt in de feestvreugde Het- nieuwe jaar had niet feestelijker kunnen beginnen voor de leerlingen en het personeel van de rooms-katholieke basisschool Sint-Anthonius in Oud-Vossemeer. Zaterdag werden tijdens een gezellige nieuwjaarsbijeenkomst zowel het nieuwe leslokaal als de houten speelvoorziening op het schoolplein officieel in ge bruik genomen. Bovendien kon directeur RW. Soffers de hon derdste leerling op zijn school verwelkomen. Voor het onderwijs- team en de leerlingen is met de ingebruikname van het nieuwe leslokaal een eind gekomen aan een periode van improviseren en schipperen met de beschikbare lesruimtes en leermiddelen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 46&TZC bint Arrnaland Het enige nieuwsblad voor de streek TKolen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. B. en w. hebben vijf inwoners be noemd als burger-adviseur: mevr. W.M. van Ommen-de Wit uit Sint- Annaland en de heren F.J.A. Hom mel uit Oud-Vossemeer, drs. P.M. van den Dorpel en C.N. v.d. Berge uit Tholen en R. van Os uit Sint- Maartensdijk. Zij zijn op persoonlij ke titel benoemd. De vijf maken deel uit van de projectgroep bestuurlijke vernieuwing, waarin van elke raads fractie 1 vertegenwoordiger zitting heeft, alsmede burgemeester W. Nuis en raadsgriffier A.G. van de Sande. De projectgroep dient op kor te termijn met voorstellen te komen, die in het eerste half jaar uitgevoerd kunnen worden. Ook voor de burger wordt dan snel het proces van be stuurlijke vernieuwing zichtbaar. In het eerste kwartaal al, dus vóór 1 april, moet een activiteitenplan be stuurlijke vernieuwing 2003 t/m 2005 worden voorgelegd aan de ge meenteraad. De projectgroep moet bijzondere aandacht besteden aan de in- en ex terne communicatie. De raadscom missie algemeen bestuur moet elk half jaar de voortgang van het pro ject bespreken. Voor de gemeen teraadsverkiezingen van 2006 zal de projectgroep, die als denktank zal fungeren, een eindoordeel geven. Twee jaar en vier maanden geen au torijden en een werkstraf van 240 uren. Die straf heeft de rechtbank de 21-jarige A.L. uit Sint-Annaland op gelegd wegens roekeloos rijden. Bij een eventuele herhaling hangt de jongeman nog eens een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid en twee maanden celstraf boven het hoofd. De officier van justitie had zes maanden cel en veertig maanden ontzegging geëist. L. reed op 7 april van dit jaar in Oost-Souburg met hoge snelheid in op twee auto's die stilstonden voor een rood verkeerslicht. Hij zag die te laat, doordat hij op de A58 vanaf de Vlaketunnel met een andere - onbe kend gebleven - automobilist in de clinch lag. Beide auto's haalden el kaar over en weer in, waarbij snelhe den werden bereikt van 180 km/u. Met een vaart van zo'n 100 km/u botste hij op een auto. Twee vrou wen en een kind kampen nog altijd met de gevolgen van een whiplash die zij opliepen door de klap. L. had vier weken voor het gebeurde - waardoor hij overigens zijn baan verloor - zijn rijbewijs behaald en zei voor de rechtbank dat onervaren heid een rol had gespeeld. De offi cier van justitie nam de zaak hoog op en kwalificeerde het als 'absoluut niet te tolereren gedrag'. Volgens politiewoordvoerder Jan van Mourick zijn er geen plannen voor een dna-onderzoek bij de in woners van Sint-Philipsland naar aanleiding van de moord op mevr. Serné. „Dat is alleen een suggestie die een journalist van dagblad De Stem heeft gedaan, maar niet de politie." Het onderzoeksteam van 25 men sen is nog hard aan het werk, laat Van Mourick weten. „Deze zaak heeft hoge prioriteit bij ons, maar het blijft moeizaam gaan. We zijn afhankelijk van de resultaten van het onderzoek in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk en daar hebben ze meer te doen." In de woning van mevr. Serné gevonden sporen zijn naar het lab overge bracht om ze minutiens na te plui zen op eventuele aanwijzingen die naar de dader kunnen leiden. „Bij dit technisch sporenonderzoek is dna-onderzoek tegenwoordig stan daard." Van een dna-onderzoek onder de inwoners van Sint-Phi lipsland, zoals dat eerder in een dorp in Friesland plaatsvond, is echter geen sprake, aldus politie woordvoerder Van Mourick. Burgemeester Nuis ging in zijn nieuwjaarstoespraak nog in op de Sint-Philipslandse moord. „Door dit afschuwelijke voorval, waarbij een weerloze vrouw om het leven werd gebracht, is de verruwing van onze samenleving nog maar weer eens aangetoond. Er zijn op dit moment niet zoveel mensen die echt tevreden zijn over de kwaliteit van de samenleving. Volgens velen is de maatschappij hard en onveilig geworden. Hoe wel de cijfers het niet direct aanto nen, stijgt het gevoel van onveilig heid bij de mensen wel", zei de Thoolse burgemeester. Willem Huijbreghs van Scoop rechtstoont leerlingen van De Schalm wat er zoal in het lespakket over de Ramp zit. Naast de gebruikelijke huishoude lijke mededelingen staan op het schoolbord deze morgen een aantal woorden die te maken hebben met de watersnood van een halve eeuw geleden. Zelfs het raam is voorzien van een schildering over de zee. Op de tafels liggen kranten en tijd schriften van toen, foto's ook. 'Geen dierber plek voor ons op aard', klinkt het Zeeuwse volkslied uit de 21 kinderkelen. Hermus ver telt dat er precies één dag de tijd was - de vakantie is immers net voorbij - om de kerstsfeer te veran deren in een herdenkingssfeer. Maandag zijn de kinderen de hele dag bezig geweest met de Ramp, de leerkracht had hen vóór de vakantie gevraagd om op zoek te gaan naar informatiemateriaal. „Er zijn ont zettend veel dingen naar boven ge komen", meldt hij. Hermus heeft gemerkt dat vooral de ramp zélf de kinderen aanspreekt. Dat is natuurlijk ook best spannend. Indruk maakt het ook. „Deze dia vind ik heel erg", vertelt Johnny van Poortvliet, die trots de beelden laat zien die hij op de website van Delta 2003 heeft gevonden. Hij doelt op een plaatje zonder mensen, maar waar de golven over een dijk slaan en een polder blank zetten. De oma van Anne van der Jagt heeft haar verhaal van de ramp voor haar kleindochter op papier gezet. Twee andere jongens hebben vra gen bedacht, want ze mogen de bu ren van één van hen interviewen en dat opnemen. Weer een ander heeft foto's bij waarop zijn opa - inmid dels overleden - te zien is bij op- ruimwerkzaamheden. De oudere mensen kunnen mooi over de wa tersnood vertellen, vinden sommi gen. „Mijn opa en oma moesten door het dakraam op het dak klim men", weet een van hen. Uit antwoorden op vragen van de burgemeester blijkt, dat de kinde ren weten dat Stavenisse in 1953 door het water is vernield, dat er toen veel mensen zijn verdronken en dat na de Ramp het Deltaplan is uitgevoerd om het voor de mensen in Zuidwest-Nederland veiliger te maken. Nuis herinnert eraan dat bijna 9% van de inwoners de Ramp niet heeft overleefd. De ramp en de slachtoffers worden op 1 februari herdacht met een stille tocht, een kranslegging, de onthulling van een gedenkteken en en bijeenkomst. In Stavenisse verdronken 153 inwo ners, in Sint-Philipsland 9 en in Sint-Maartensdijk 2, somt Nuis op. (Er zijn in Stavenisse ook nog drie mensen van elders omgekomen, terwijl twee inwoners van Tholen in Oosterland zijn verdronken - red.). Enkele weken geleden kregen de kinderen ook al een speciale wa tersnoodkrant als onderdeel van het scholenproject. „De details die daarin over Stavenisse staan, spra ken de kinderen erg aan", zegt Her mus. De burgemeester noemt het lespak ket - er is een versie voor het basis onderwijs en een andere voor de onderbouw van het voortgezet on derwijs - een heel goed initiatief. Kinderen kunnen zelf vernemen wat er in 1953 allemaal gebeurd is. „En vooral ook kunnen ze lezen wat we ervan geleerd hebben." Nuis noemt het Deltaplan en vraagt naar een voorbeeld. Dat is niet moeilijk: de Oesterdam. Een nog groter werk, dat bij storm dichtgaat en waarvan de burgemeesters dan op de hoogte worden gesteld, wil hij weten. De stormvloedkering. Hoewel er ook voor 1953 talloze overstromingen zijn geweest, zijn de kinderen van nu eigenlijk de ge neratie die ervoor moet zorgen dat zoiets nooit meer gebeurt, aldus Nuis. Hij herinnert aan de ver schrikkingen, zodanig dat tal van mensen er nu na al die jaren nog niet over kunnen of willen praten. „Maar anderen doen dat juist heel graag. En daar ben ik blij mee." De burgemeester vindt het dapper van de mensen die zich door jongeren hebben laten interviewen voor het boek dat Actief Stavenisse uitgeeft ter gelegenheid van de rampherden king. Hij hoopt ook dat de school gebruik maakt van de mogelijkheid om een oudere in de klas te laten vertellen over zijn of haar beleve nissen. Samen met de leerlingen Lorenzo van Haaften, Tim Smits (die jarig is), Chinouk Vermunt en Sylvia Wesdorp maakt Nuis de doos open waarin het lespakket zit. Hij haalt er een videoband uit, een docenten handleiding en een aantal afbeeldin gen. Hermus weet dat de lesstof in vier onderdelen uiteenvalt: de strijd tegen het water, de Ramp, Delta plan, waterbeheer in de toekomst. Hij vindt het een goed hulpmiddel voor de komende weken, als de leer lingen hun aandeel moeten uitwer ken voor de herdenkingstentoonstel ling in De Stove. Directeur G. Coldewijer vindt het plezierig dat er door provinciale en gemeentelijke overheden geld is uitgetrokken om dit leermiddel aan scholen beschik baar te stellen. ZIE VERDER PAGINA 5 Mogelijk dat dit jaar de opvang in de bont, in de kantine en het jeugdhonk Puk Muk huizen zelfs nog met 15 kindplaatsen kan worden uitgebreid. Een nieuw samengesteld bestuur on der leiding van voorzitter Th. Wes- terveld gaat vanuit Tholen het fusie proces begeleiden. Voor personeel, ouders en kinderen verandert er in de praktijk niets, benadrukt Van Gis teren. „Tholen houdt gewoon haar eigen gezicht." De fusie is noodzakelijk vanwege de Wet Basisvoorziening Kinderopvang die per 1 januari 2004 van kracht wordt. De nieuwe wet eist dat kin deropvang zich voortaan zonder subsidie van de overheid moet kun nen bedruipen. Om een sterke marktpartij te worden is schaalver groting gewenst, aldus Van Gisteren. „Samen kunnen we beter een vuist maken. Zeker voor Tholen is de fu sie een overlevingsnoodzaak. De fu sie is vooral bestuurlijk en op lei dinggevend niveau. Ook op het administratief apparaat verwachten we geld te kunnen besparen. Met dat efficiencyvoordeel komen financiën vrij, waarmee we nieuwe specialis men in huis kunnen halen. De dienstverlening wordt door de fusie verbeterd." In de intentieverklaring die aan de fusie ten grondslag ligt, is afgespro ken dat de huidige voorzieningen in stand worden gehouden. Het kinder dagverblijf aan de Koningin Julia- nastraat in Tholen en de buiten schoolse opvang in de Villa Kakel van de voetbalvereniging Tholense Boys, blijven gewoon functioneren. Ook aan de opzet van de Puk Muk huizen in Oud-Vossemeer, Sint-An naland en Sint Maartensdijk veran dert niets. Wel studeert de nieuwe organisatie op een uitbreiding van de formule, aldus Van Gisteren. „In Oud-Vossemeer en Sint Maartens dijk dreigen vanwege de grote be langstelling wachtlijsten te ontstaan. We zijn in gesprek met de franchise- ondememers die de Puk Muk hui zen draaien. Er liggen mogelijkhe den tot uitbreiding. Bij de gemeente is nog een potje met stimuleringsgel den, dat overeenkomt met 15 kind plaatsen. Voorwaarde vanuit het Rijk is wel dat het geld nog dit jaar wordt besteed." Ook het eigen personeel van de Thoolse kinderopvang hoeft niet voor de toekomst te vrezen. In Tho len zijn 25 mensen werkzaam. De Bergse kinderopvang telt 75 mede werkers. Volgens Van Gisteren ko men er juist extra mogelijkheden. „De medewerkers krijgen dankzij de fusie juist meer perspectieven en doorgroeimogelijkheden in de eigen organisatie. De werkgelegenheid zal eerder toenemen. Er is zeker geen sociaal plan nodig." Bestuurlijk staat de Thoolse kinderopvang, na een in terne crisis, ook weer geheel op de rails. ZIE VERDER PAGINA 5 Het raadslid van de ChristenUnie nam heeft nooit zo'n afstand genomen van het initiatief voor een gesprek en de complete commissie was aanwezig aan de Paasdijkweg in Poortvliet. „Dat vond ik heel sterk", zegt Piet. „Dit is ook een absoluut nieuwe ma nier van politiek bedrijven. We laten ons niet met een kluitje in het riet stu ren door b. en w." Directeur J. Bakker van Budelpack zegt het initiatief gewaardeerd te heb ben. „Ik vond het ook een constructie ve bijeenkomst. Uit de eerste hand heeft de commissie onze plannen kun nen vernemen en dat is niet alleen ver pakken, maar produceren en verpak ken. Dat doen we nu al in Bodegraven en dat willen we ook in Poortvliet gaan doen. We horen echter te lang, dat Budelpack te groot is voor Poort vliet. Laat ons eens merken, dat de ge meente blij is met ons bedrijf." Volgens Bakker kan die afwijzende opstelling niet alleen aan de provincie toegeschreven worden. „De gemeente de bezwaren vanuit Middelburg.' De gemeente was al geruime tijd be zig met een ontvlechting van Budel pack en Bouman-Potter op het Poort- vlietse bedrijventerrein. Budelpack heeft de voorgenomen aankoop van de oude magazijnen van Bouman- Potter echter uitgesteld en ook de landbouwgrond naast bloemenhandel Heijboer, die het verpakkingsbedrijf van W. de Rijke kocht, weer in de eta lage gezet. „We voelen daar niet zo veel voor investeringen als we de magazijnen alleen voor opslag mo gen gebruiken", zegt Bakker. „Als wij de panden van Bouman kopen, moet onze milieuvergunning meer mogelijkheden bieden en volgens het college is dat niet het geval." ZIE VERDER PAGINA 7 Jan Kempeneers werkte met voldoening aan boek over Ramp St.-Philipsland Kamerlid Ella Kalsbeek maakt zich sterk voor behoud Puk-en-Mukhuizen Levi Lindhout uit Scherpenisse beste dribbelaar van Curasao EN VERDER... Kleinere groepen in verpleeghuis Ten Anker Vrije Hervormde Gemeente Scherpenisse krijgt kerk zonder klok Ledenstop dreigt bij Tholense boys wegens veldentekort DE VALSTRIKKEN VAN VROUWEN EN DOMOREN ZUN HET MOEILIJKST TE ONTGAAN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Schooldirecteur Piet Soffers steekt zijn opluchting over de ingebruikname van de uitbrei ding van zijn school niet onder stoelen of banken. „Ik moet het team en de leerlingen een zeer groot compliment maken voor de soepele wijze waarop zij het afgelopen jaar met hel nijpend tekort aan lesruimte zijn omgegaan. Voor kinderen van de onderbouw (groep 1 en 2) hadden we noodgedwongen de docentenkamer en de hal als lesruimte ingericht. Dat hield echter wel in dat de leerkrachten geen eigen ruimte meer hadden voor werkoverleg, om te eten of om gewoon even tot rust te komen. Ze stonden vaak aan de aanrecht in het keukentje hun boterhammetje op te eten. Onacceptabel natuurlijk, maar het kon gewoon even niet anders. Door de leraressen werd gelukkig nooit moeilijk gedaan, iedereen had begrip voor de tij delijke situatie." Het aanvragen en verkrijgen van de bouwvergunning voor het nieuwe lo kaal bleek tot overmaat van ramp ook nog behoorlijk wat voeten in de aarde te hebben. Di recteur Soffers: „Van de gemeente Tholen kregen we al in november 2001 het groene licht voor de bouw van een extra lokaal, maar onze uitbreidingsplannen moesten daarna ook door het bestuur van de overkoepelende Lowys Porquinstichting, waartoe onze school be hoort, nog worden goedgekeurd en dat proces vergde best veel tijd. Gelukkig kon de aan nemer eind september aan de slag en zie hier het resultaat." Zie verder pagina 5. Onder het toeziend oog van directeur Sojfers rechts) verricht Gerard Brooijmans als oud-voorzitter van de schoolcommissie de officiële opening van het nieuwe leslokaal van de Sint-Anthoniusschool.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1