Belangen binnenvaart zwaarwegend bij plannen voor de Thoolse havens Parkeerkelder in Vijfhoek Tholen Huurders kunnen punten halen voor korting winkelartikelen Nieuwbouw in Vossemeer op laag pitje Huisarts in dienstencentrum Scherpenisse Drie zuiltjes van Castria Boringen naar fundamenten slot in smalstad Nieuwbouw voor Anne was Sint-Annaland Nieuw raad van commissarissen Castria bouwt in Molenstraat in Poortvliet Huurwoningen bij wijkgebouw Sint-Philipsland Vrijdag 3 januari 2003 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De belangen van de binnenvaartschippers zijn een zwaarwegend onderdeel bij de planvorming rondom de haven van Sint-Annaland en andere Thoolse havens. Wethouder L.J. van Doorn zei dat maandagmiddag in de Wimpel te Sint-Philipsland, waar de nautische belangen vereniging Schuttevaer de jaarvergadering hield. Afde lingsvoorzitter C. Smits meldde in zijn openingswoord, namens de schippers bij de gemeente bezwaar te hebben gemaakt tegen het verdwijnen van de handelshaven in Sint-Annaland. Dichtslibben J. Henry Dunant Wethouder betrekt belanghebbenden bij voorstellen na externe studie Veiligheid Huisartsen in gezondheidscentrum In Tholen springt de bouw van een gezondheidscentrum met appartementen aan de Jan van Boisstraat/Molen- vlietsedijk/Ten Ankerweg in het oog. Eind januari moet het plan voor de bouw gereed zijn. De schetsen liggen nu ter beoordeling bij de welstandscommissie. Er komt vol gens directeur J.J. Kloet van Castria Wonen een praktij kruimte voor drie huisartsen, maar ook de apotheker en een aantal fysiotherapeuten willen er in onder worden gebracht. Oesterschelp Met 'goudkaartwil gefuseerde Castria Wonen voorzieningen behouden Keukenblok Stavenisse Broek ophouden Een gemeentelijk rapport over de toekomst van de vier Thoolse ha vens had er eind 2001 al moeten liggen, maar laat nog altijd op zich wachten. Van Doorn zei dat de be staande situatie op een rij is gezet, en dat nu wordt gewerkt aan het formuleren van de opdracht voor een extern onderzoek naar de ha venexploitatie. „Dat moet tot een afgewogen plan leiden, waarbij de financiële kant voor de Thoolse ge meenschap een belangrijk onder deel is. Om een en ander financieel gezonder te krijgen, zullen keuzes en afwegingen gemaakt moeten worden met betrekking tot de han delsactiviteiten en de recreatie", aldus de wethouder, die samen met de burgemeester de vergadering bijwoonde. De opbrengst uit ha- ven- en kadegelden dekt bij lange na niet de kosten van de Thoolse handelshavens, maar de schippers hechten sterk aan de thuishaven functie. Van de zijde van de recreatievaart is er voor sommige havens de roep om meer ligplaatsen en deze jacht havens worden wél kostendekkend geëxploiteerd. De ligplaatsmoge lijkheden kunnen volgens de wet houder niet los worden gezien van de bestemming die de havens gaan krijgen. Dat punt zal in de te ont wikkelen visie niet ondergescho ven worden, zei hij. De voorstellen die uit de studie naar voren komen, zullen met de belanghebbenden 'indringend worden doorgeno- Het havenplan zal, wat Sint-Anna land betreft, gekoppeld moeten worden met de structuurvisie die daar voor het totale havengebied wordt ontwikkeld. Over die visie maken de schippers zich zorgen, zo bleek tijdens de vergadering. Er werd bijvoorbeeld geïnformeerd naar de plannen van watersportbe drijf BusmariTeam en van een jachtenverhuur. Momenteel ligt er wat ter inzage bij de gemeente, maar volgens voorzitter Smits heeft dat geen betrekking op het oostelijke deel van de handelsha ven doch op de aangrenzende Joan na Mariapolder. Hij herhaalde dat wanneer er ontwikkelingen zijn, de gemeente de belanghebbenden daarbij zal betrekken. Ook over de haven van Sint-Phi lipsland waren er vragen. M.A. Kosten kwam terug op een kwestie van vorig jaar, het dichtslibben aan de noordkant als gevolg van het onderuitzakken van de oever. Vol gens hem is inmiddels 15 tot 20 meter onderuitgezakt. Wethouder R. Ravensteijn zegde vorig jaar halfjaarlijkse peilingen toe en Kos ten wilde weten of die uitgevoerd zijn. Van Doorn wist het niet, maar beloofde het te onderzoeken en ac tie te ondernemen. L.H.M. Kosten klaagde erover dat de Sint-Philipslandse jeugd straat klinkers in de haven gooit die na het vernieuwen van straten in het dorp op het havenplateau worden gedeponeerd. Havenmeester mevr. Ruijtenberg meldde, dit al met de gemeente te hebben besproken. De overlast van het scheepvaart verkeer voor de toekomstige bewo ners van het plan Waterfront (rond de baai van Duivendjk) in Tholen werd, evenals een jaar eerder, door erelid M. Boomsluiter onder de aandacht gebracht. „Worden die mensen geïnformeerd dat er dag en nacht schepen over het Schelde- Rijnkanaal langs komen en dat er daar ook bij zijn geladen met ge vaarlijke stoffen?" Vooraf informe ren kan problemen in de toekomst voorkomen, meende Boomsluiter. De voorzitter was het roerend met hem eens, maar zei dat het geen taak is van Schuttevaer. Boomsluiter riep verder in herinne ring, dat een aantal jaren geleden overleg is toegezegd over een rol stoelsteiger, wanneer de steiger van rijkswaterstaat in de voormalige Eendracht aan de gemeente zou zijn overgedragen. De rolstoelstei ger moet het mogelijk maken, dat Vijf leden van Schuttevaer kregen een speld wegens langdurig lidmaatschap van de schippersvereniging. V.l.n.r. M. v.d. Doe en secretaris G.L. Verkamman - beiden 40 jaar lid - en L.J. Pape, H. Theunisse en L. Theunisse die 25 jaar lid zijn. het Rode-Kruisschip J. Henry Dunant bij het stadje afmeert. In middels is de steiger van de ge meente en hoe staat het ermee, wil de Boomsluiter weten. Voorzitter Smits kon alleen melden dat het vakantieschip tegenwoordig aan legt tegenover Tholen, aan de stei ger bij 'de punt' die bedoeld is als auto- en calamiteitensteiger voor de binnenvaart. In 2003 wijkt het schip zelfs uit naar Bergen op Zoom. Over een aanpassing van de beton ning in de Witte Tonnen Vlije en de Krammer bij Stavenisse vroeg het regiobestuur de mening van de le den. Het leggen van een extra groe ne boei vonden de aanwezigen pri ma. Maar het verleggen van de ro de boei om een poortconstructie te maken, zou het voor grote schepen en de vaart vanuit de richting van het Zijpe niet gemakkelijker ma ken, was de gedachte. De leden van Schuttevaer konden reageren op voorstellen met betrek king tot hefbare stuurhuizen en het oversteken van brede vaarwaters, die aan de raad van de transportvei ligheid voorgelegd zullen worden. Op die manier hopen de schippers van - dure - wettelijke voorschriften verschoond te blijven. Voorzitter Smits maakte in zijn openings woord (waarin hij ook stilstond bij de moord op oud-schippersvrouw Serné) al duidelijk dat de veiligheid anno 2003 een belangrijk onder werp is. De vergadering kon de aanbevelingen van het hoofdbe stuur grotendeels ondersteunen, zo als het plaatsen van matrixborden op het Schelde-Rijnkanaal, waarop de hoogte van bruggen wordt aan gegeven. Over het invoeren van een standaard controlelijst om te zien of een schip zeeklaar is, was men ech ter flink verdeeld. De een zag zo'n lijst als een middel om wettelijke voorschriften buiten de deur te hou den, terwijl de ander het nut er niet van inzag en betwijfelde of de con trole wel goed zou gebeuren. In het regiobestuur is er aandacht voor het al dan niet weghalen van de tussendeuren in de Kreekrak- sluizen (als kostenbesparing), het sluiten van de Krammersluizen op rustige tijdstippen en het afzetten van auto's op sluizencomplexen. De afdeling Noord-Zeeland van Schuttevaer telt 31 A-leden, 32 B- leden, vijf ereleden en 15 dona teurs. De afdeling sloot het jaar af met een batig saldo van 663 euro. In het bestuur zijn vice-voorzitter L.H.M. Kosten, secretaris G.L. Verkamman en J. van Oeveren bij acclamatie herkozen. Verkamman en Van Oeveren maakten kenbaar aan hun laatste periode te begin nen. Die diensten komen op de begane grond, daarboven komen 29 koop- en huurappartementen, en onder het ge bouw wordt een parkeerkelder ge maakt. Volgens Kloet kan met zo'n gezond heidscentrum de huisarts op het plat teland worden behouden. „De huidi ge huisartsen kunnen hun bestaande praktijken niet verkocht krijgen. Als zë stoppen verdwijnen de dokters omdat er geen opvolgers zijn. Dan zijn ze gewoon weg. Jonge huisart sen willen wel naar Tholen komen als er een praktijkruimte beschikbaar is. Dat maakt een praktijk op het plat teland voor hen aantrekkelijk. Ze wil len geen 70 uur meer werken. De ontwikkeling op de woningmarkt is gunstig geweest voor de verkoop van de woningen, maar niet voor de prak tijken. Dat is gewoon te duur gewor den." Volgens Kloet zullen ook vrouwelijke artsen meer belangstelling tonen om naar Tholen te komen omdat die dan eerder in deeltijd kunnen werken. De directeur wijst erop dat er steeds meer vrouwelijke artsen van de universiteit komen. „We zien in Sint-Maartens dijk en Poortvliet waar het naar toe gaat. De praktijkruimte van Panis is niet verkocht, de nieuwe huisarts, Ja- hangir uit Oudenbosch huurt ruimte in woonzorgcentrum Maartenshof, dokter Brussen uit Rillant doet dat in Poortvliet in 't Ouwe Raed'uus." Als het plan voor het terrein van de Vijfhoek klaar is, kan het de inspraak ronde in. Dit project valt onder het ge meentelijk beleid voor investering stedelijke vernieuwing waar aparte werkgroepen voor worden ingesteld. Dat het lang duurt, komt volgens Kloet onder meer omdat de regelge ving zich steeds wijzigt. „We moeten steeds meer voldoen aan Europese richtlijnen, van vogeltjes tot geluid. De normen daarvoor zijn weer bijge steld, waardoor er weer vrijstelling moet worden aangevraagd." Een ander project waar Castria Wot nen zich op richt is het gebied van dé voormalige Oesterschelp staat waar verschillende instellingen en bedrijf ven zijn gevestigd, zoals de Christen, gemeente, kinderopvang Puk en Muk en de drie huisartsen. Allemaal op het terrein op de hoek van de Simon Lindhoutstraat en de Kon. Julianas- traat. Het is een project voor de lange adem want het is nog steeds in een voorbereidende fase, zegt Kloet: „Er ligt ook een verzoek van de SVRZ om woningen te bouwen voor gehan dicapten, beschermd wonen. Voor minstens acht personen. Ook de stich ting Siloah wilde daar beginnen, maar het duurt te lang. Daarom verbouwen we een grote woning aan het burge, meester.Wagthoplein." In Oud-Vossemeer is de bouw van een dienstencentrum voor ouderen en nieuwbouw in de Raadhuis- en Schoolstraat op een laag pitje gezet nu de gemeente er vlakbij werkt aan een dorpshuis-nieuwe-stijl in de Vossenkuil. „De gemeente kijkt eerst wat de verenigingen willen. Er is nu drie maanden uitstel. De doel stelling is om een complete combi natie te maken van het dorpshuis met het nieuwe servicecentrum. Er zou ruimte in komen voor een fysi otherapeut, een huisarts en een tan darts, maar het is op een laag pitje gezet." In Scherpenisse zal de woningstich ting bekijken of er ook een praktijk ruimte voor de huisarts kan komen in het nieuw te bouwen dienstencen trum aan de Laban Deurloostraat. Dat verzoek was uit de werkgroep gekomen die zich een aantal jaren geleden onder meer heeft gebogen over de noodzaak en de plaats van zo'n centrum. Directeur Kloet noemt het een prima idee om er één praktijkruimte te ma ken voor de artsen uit Sint-Maartens dijk en Poortvliet die de patiënten uit het dorp onderling hebben verdeeld, maar waarvan alleen Brussen een praktijkruimte huurt in de woning van mevrouw Helleman aan de Lan- geweg. Dat Scherpenisse niet zelf over een huisarts beschikt, wordt nog steeds als een gemis ervaren. De Spuidam kwam voor het dien stencentrum naar voren als ideale stek, maar pomphouder A. Duine had voor die plaats al een plan inge diend voor een benzinestation. Kloet: „Dat viel af. Dat plan lag er eerder. Het is wel jammer dat we daar niet kunnen bouwen." Nu is het oog op de Laban Deur loostraat gevallen waar de twee ba sisscholen zijn afgebroken. Kloet spreekt over een 'herstructurering.' En dat betekent in het jargon van de woningcorporatie dat er niet alleen op wonen wordt gemikt, maar ook op andere functies, zoals zorg. Ook hier wordt volgens Kloet bij de plan vorming naar de functie van dorps huis Holland Huis gekeken. De drie zuiltjes in het nieuwe beeld merk van Castria Wonen staan voor de drie onderdelen waar de corpora tie zich op richt: wonen, service en vastgoed. Het logo komt op alle ne gen bedrijfswagens van de gefuseer de stichtingen, 9 in totaal. En op het gebouw aan de Haven in Sint-Maar tensdijk en in Halsteren. Ook het briefpapier en de vlaggen krijgen een nieuw gezicht. Over drie weken gaat de website van Castria Wonen de lucht in. Op de zijkant van de au to's staat verder de tekst...niet alleen maar een dak boven het hoofd. Directeur Kloet verhuist samen met financieel medewerker Leo Holle mans en secretaresse P. Bosters naar Halsteren, maar tegen de voorgeno- mem verbouw van het kantoor in Halsteren is bezwaar gemaakt door buurman Hemi. Voorlopig blijven ze nog in de smalstad. Volgend maand is duidelijk of er een vervolgonderzoek komt naar de archeologische resten op het voormalige slotterrein van Frank van Borselen in Sint-Maartens dijk. Voor de kerst zijn de eerste borin gen uitgevoerd om te kijken of er zich fundamenten onder het maai veld bevinden op de plek waar Castria Wonen (voorheen Beter Wonen) het woonzorgcentrum uit wil breiden. Het nieuwe gedeelte van Maar tenshof is voor een deel op het kasteelterrein geprojecteerd. „We gaan gewoon verder met de voor bereidingen. De bouwaanvraag is volgens de oorspronkelijke opzet bij de gemeente ingediend," zegt directeur J.J. Kloet van Castria Wonen. In het nieuwe stuk wordt een ge zondheidscentrum ondergebracht waar plaats is voor een huisarts, een tandarts, de prikpost en de os- teopaat. Met de nieuwbouw van 8 huurwoningen in de Muyepolder is voor de kerst begonnen. De be langstelling ervoor is volgens Kloet groot. Om de nieuwbouw te bekostigen, zijn er meer huurwo ningen in de smalstad in de ver koop gebracht. In Stavenisse worden twee koop woningen gebouwd op de plaats waar twee Noorse woningen zijn afgebroken. 'Het Gors uit Goes en de stichting ■Castria Wonen bekijken of het mogelijk is mieuwbouw te verwe zenlijken voor het gezinsvervan gend tehuis Annewas in Sint-An naland. Volgens directeur Kloet *van Castria voldoen de huizen niet meer aan de eisen van deze tijd. Mogelijke nieuwbouw zou dan ge combineerd kunnen worden met de nieuwbouw van woonzorgcen trum de Schutse, maar concrete plannen zijn daar nog niet voor gemaakt, zo legt Kloet uit. „Al leen achter de Schutse aan Tienho ven is nog plaats. Daar staan be jaardenhuisjes, haaks op de straat. Voor de voorste huisjes is nog wel belangstelling, maar voor de ach terste rij huisjes is dat minder." Castria Wonen krijgt een raad van commissarissen. De leden zijn voorgedragen door de raad van toe zicht van Beter Wonen, woning stichting Halsteren en de twee huurdersverenigingen. De beoogde leden zijn: P.J.W. van Veggel (voor zitter), T.G.A. Westerveld (vice- voorzitter), H.M.M. Schijven uit Roosendaal, C.A.J. Tempelaars uit Halsteren, A.A.A.N. van Aert uit Nispen, P.L. Nijmeijer uit Roosen daal en F. Hendriks uit Tholen. De laatste twee zijn nieuw. Drie leden komen niet terug in de nieuwe raad: M.A.J. van der Linde uit Tholen, M. Udema uit Hoogerheide en G.C. Quaak uit Scherpenisse. Directeur J.J. KLoet bij een van de dienstauto 's met het nieuwe beeldmerk van Castria Wonen. Huurders van de nieuwe woningcorporatie Castria Wonen kunnen be loond worden voor hun voorbeeldig huurgedrag. Via een goudkaart kunnen ze punten gaan sparen. De kaart geeft korting op artikelen of diensten in het eigen dorp maar ook in de andere woonkernen van het gebied waar Castria woningen heeft, zoals in Halsteren. Op die manier probeert de nieuwe gefuseerde corporatie de voorzieningen in stand te houden. Het project wordt eind februari ge presenteerd en is een van de nieu wigheden van Castria, een fusie van Beter Wonen en woningstich ting Halsteren met 4000 woningen en ruim 30 personeelsleden. Het idee is over komen waaien uit Engeland waar in de stad Man chester huurders die op tijd hun huur betalen en ook oog hebben voor hun omgeving, beloond wor den. Volgens directeur J.J. Kloet van Castria Wonen is het systeem van belonen nieuw in Nederland en aangepast aan het platteland. „We hebben tot nu toe alleen gekeken naar de bouwkundige kant van de woningen. Als die maar goed wa ren dan was het wel goed. Maar het bleek dat we weinig van de huurders zelf wisten. Die kun je ook op een bepaalde manier waar deren. Zodanig dat de woonomge ving erop vooruit gaat." Niet alle huurders komen in aan merking voor een goudkaart. Dat zijn alleen degenen die geen huur achterstand hebben, automatisch de huur betalen en geen overlast in de buurt veroorzaken (zonder overlastdossier). „Dit is wat huurders direct aan moet spreken," zegt Kloet. Over last voor de omgeving is niet altijd makkelijk te beoordelen. „Wie zijn tuin verwaarloost, is een grensge val. De een vindt dat lelijk, de an der maakt er geen punt van. Men sen die er een puinhoop van maken, worden door de wijkbe heerder aangesproken of aange schreven. Dan weet de huurder dat de corporatie zich eraan ergert." Burenruzies vallen niet onder het waarderingssysteem. „Dat gaat soms tot aan de rechter. We hebben weinig dwangmiddelen. Met meer dere klachten schakelen we justitie in, maar we verliezen bijna altijd. Het betekent dat buren die last hebben, moeten getuigen en dan blijken ze vaak af te haken. De verhoudingen worden er door een rechtszaaak ook niet beter op. Mensen kunnen er nu zelf over na gaan denken. We geven namelijk nooit minpunten. Iets kan gewaar deerd worden of niet gewaar deerd." Met de goudkaart in handen moe ten huurders goedkoper inkopen kunnen doen in hun eigen dorp, of korting kunnen krijgen op de toe gang tot instellingen. „We willen stimuleren dat mensen geld beste den in hun eigen dorp waardoor een winkelier het ook langer vol kan houden." Voorbeeld: een huurder uit Sint- Maartensdijk kan met de goud kaart 3 euro in zijn dorp besteden, daarbuiten is die 2,50 euro waard. „Dus kun je als huurder uit Sint- Maartensdijk dat geld het beste in het eigen dorp besteden." Mits de winkeliers meedoen. Vol gens Kloet is de eerste reactie van de middenstandsfederatie positief. In Halsteren ligt de situatie anders, zegt hij. „Daar is geen federatie, maar er is door ondernemers wel enthousiast gereageerd." Volgens Kloet is het belangrijk om de huurder beter te leren kennen. „Iemand die automatisch betaalt en waar we nooit wat van horen, wordt er niet beter van dan iemand ét- die er een rotzooitje van maakt en eerder een nieuw keukenblok krijgt. We hebben hier een grote groep van huurders die al lang hu ren. Daar kun je nu wat extra's voor doen." De corporaties deden onderzoek naar de huurders uit hun bestand. Daaruit bleek dat er nog huurders zijn die geen 'huurcontract' had den. „Die huurden nog het huis van de toenmalige gemeente, van voor 1971, waarin ze woonden. Er zijn nog steeds mensen die denken dat de woningen van de gemeente zijn. Wij weten wel veel over wo ningen, maar weinig over de men sen die ze huren. We waren altijd een verlengstuk van de overheid. We spraken over contigenten en bouwstromen. Die moesten in alle dorpen terugkomen. Denk maar aan de 320 ratiowoningen en de bejaardenwoningen. Die staan bij na overal. Dat beleid is helemaal verlaten. Nu kijken we naar elk dorp apart: welk soort woning wil len huurders in welk dorp?" Die omslag moet volgens Kloet door de hele 'organisatie' ge dragen worden. „Als technische dienst ben je gewend om in gebou wen te denken. Die reageert pri mair op klachten. Dan moet ze ook blijven doen, maar we gaan nu een stap verder. We willen ook weten wat de klant wil." Op het symposium begin dit jaar over het dorp van de toekomst, bleek volgens Kloet dat maatschap pelijke instellingen en de gemeente samen met de woningstichtingen van Tholen en Halsteren wat zou kunnen betekenen voor de leefbaar heid in de woonkernen. Met de goudkaart denkt Castria daar wat aan te kunnen doen, al be seft Kloet dat het ene dorp het an dere niet is. Tholen heeft veel win kels, Stavenisse maar weinig. Het ene dorp heeft veel huurders zoals Sint-Maartensdijk, het andere wei nig, zoals Sint-Philipsland. Maar volgens de directeur moet daar iets op gevonden kunnen worden. Daarnaast gaat Castria gebruik ma ken van de huurderspanels uit alle woonkernen. Twee tot drie keer per jaar worden ze gevraagd een vra genlijst in te vullen. Dat gebeurt anoniem. De respons was groot. En ze worden er ook voor beloond met een aantal punten die ze voor hun goudkaart kunnen gebruiken. „Een lokkertje," zegt Kloet. Het sparen van punten is vergelijkbaar met het sparen van zegeltjes. „Het is oer- hollands om dat zo te doen. Daar spelen we op in." Omdat de corporaties zich niet lan ger alleen op wonen richten, wordt het volgens Kloet moeilijker om de zaak financieel gezond te houden of om extra projecten te starten, zoals de goudkaart. „Door te fuseren kunnen we beter inkopen, het finan cieel beheer beter uitvoeren maar ook de automatisering bekostigen. Halsteren met 1400 woningen kon een aantal zaken niet langer meer zelfstandig doen. Daar was de stichting te klein voor. Nu hebben we 4000 woningen. Dat is niet te groot en overzichtelijk." Kloet erkent dat hij ook graag sa men had willen gaan met de wo ningcorporatie in Steenbergen die 2600 woningen bezit in een groot gebied, van Nieuw-Vossemeer tot Putte. „Het is even in beeld ge weest, maar Steenbergen is samen gegaan met Spectrum in Bergen op Zoom met een stedelijke invul ling." De woningcorporaties bemoeien zich de laatste jaren steeds vaker met andere zaken dan wonen al leen. Dat is het gevolg van het rijksbeleid. Ingezet in 1998, zo licht de directeur toe. „Het ministe rie legt druk op de corporaties om ook naar de ligging van de wonin gen te kijken, de woonomgeving, maar ook naar wonen en zorg. „Daardoor zijn wij ook anders over wonen gaan denken. We bouwen nu levensloopbestendige woningen. Daar mag geen kleine douche inko men waar bijvoorbeeld een hulp verlener zijn kont niet kan draaien. Dat vereist een grote verandering in denkwijze." De corporaties moeten ook hun ei gen broek ophouden en' krijgen sinds tien jaar geen directe subsidie van het rijk. „Voorheen was eender de van het huurbedrag subsidie, tweederde betaalde de huurder. De subsidie is afgekocht door al het geld uit te keren. Daarmee konden leningen worden afgelost. Wij kwa men toen wat tekort, maar door wat meer huizen te verkopen, hebben we dat gat gedicht. De huursubsidie is overeind gebleven." Castria Wonen wil 'stimulerend' bezig zijn, zegt Kloet. Eind februari worden de huurders op de hoogte gesteld van de goudkaart. Om huur ders te laten kennismaken komt er eerst een 'Castriakaart' waar ook korting mee verkregen kan worden, „We hopen dat het aanslaat. De sa menleving is erg geïndividuali seerd. Daar moeten we iets anders tegenover zetten. Maar mensen moeten het wel zelf doen. Er wordt te gemakkelijk gezegd dat de ge meente of de woningstichting het maar moet oplossen. Mensen kun nen zelf wat aan de leefbaarheid in hun omgeving doen." Dit jaar zullen de plannen voor de uitbreiding van het dienstencentrum Poorthove in Poortvliet worden op gepakt, zegt Kloet. De huisarts en de fysiotherapeut moeten daar ook onderdak krijgen. Het terrein aan de Achterstraat naast het dienstencen trum ligt braak. Samen met de ge meente wordt bekeken wat hier kan worden gedaan. De verplaatsing van transportbedrijf De Groen zou daar volgens Kloet ook in betrok ken worden. Ook wordt gekeken naar de toe komst van dorpshuis 't Ouwe Ra ed'uus waar volgens Kloet steeds minder gebruik van wordt gemaakt Nu is een deel verhuurd aan huisarts Brussen, maar als de dokter over een aantal jaren zijn praktijk in Poorthove onderbrengt, dan komt die ruimte in het dorpshuis weer vrij. De verbouwing was overigens in handen van Beter Wonen en dat past volgens Kloet ook in het beleid van de woningstichting om ook oog te hebben voor de 'zorg'. In de Molenstraat heeft de woning corporatie plannen voor nieuw bouw. Bestaande woningen worden er afgebroken. Daarvoor in de plaats komen huur- en koopwonin gen. Huurders zijn daarvan al op de hoogte gesteld. Woningstichting Castria Wonen wil huurwoningen bouwen op de hoek van de Wilhelminastraat/Delden- sestraat in Sint-Philipsland. Om hoeveel huizen het gaat, weet direc teur J. Kloet van de woningstichting nog niet. „Het gaat wel om levens loopbestendige woningen, maar er is nog geen concreet plan. Wel heb ben we de architect opdracht gege ven om een schets te maken." Voor Anna Jacobapolder heeft de corporatie geen plannen. tor

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 3