Tholen legt geschil voor aan provincie Jong Vosmaer staakt activiteiten na meningsverschil over jeugdhonk Markt in Tholen even het domein van rommelpotten Vossenkuil vaker benut dan bij gemeente bekend i/K HEIJNEN Oud-Vossemeerse stichting wordt na twintig jaar ontbonden VEEL BETER BEELD ALS VIA DE KABEL! Tholen bereikt 24.000 inwoners Zeven jongeren aangehouden voor afsteken vuurwerk Vossemeerder had 180 kg illegaal vuurwerk in huis Onderzoek naar moord is hervat Deze week Klein zieltjetest driedubbel instrument Het rommelpottenfestival op de Markt in Tholen trok dinsdag morgen 66 kinderen. Samen met ouders, grootouders en andere belangstellenden zorgden ze voor een gezellige drukte, temeer daar het ook juist weekmarkt was. Stichting Stad probeert met dit evenement een oude traditie in stand te houden. Meer dan laatste strohalm voor Betho De gemeente gaat bij gedeputeerde staten proberen het be sluit om de Betho-vestiging in Tholen te sluiten ongedaan te maken. Volgens de raadsfracties is er sprake van een ge schil. Het algemeen bestuur van het reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland (RMZ) nam met tien tegen zeven stem men het voorstel van het dagelijke bestuur en de raads van commissarissen aan om de industriële afdeling in Tholen op te heffen. De Betho is volgens wethouder Velthuis wil lens en wetens op afstand gezet, Tholenaren voelen (weer) dat ze aan de periferie - de rand van de provincie - wonen. Grijs en zwart gebruik dorpshuis Dorpshuis de Vossenkuil in Oud-Vossemeer wordt vaker gebruikt dan bij de gemeente bekend bleek. Dat is een van de redenen waarom er opnieuw wordt gekeken naar de invulling van het dorpshuis-nieuwe-stijl. Er lag al een schetsplan, maar de gemeente moest weer met de vereni gingen en gebruikers rond de tafel om alle wensen te in ventariseren. Deze maand moet duidelijk worden wat wel en niet kan. Het jeugdhonk in Oud-Vossemeer is sinds begin decem ber dicht. Jong Vosmaer heeft de activiteiten gestaakt en de stichting wordt zelfs opgeheven. Oorzaak is njet een gebrek aan belangstelling bij de jeugd, maar een "erschil van inzicht over het medegebruik van het honk door de oudere hangjongeren. Gisteren leverde het bestuur de sleutels in bij de gemeente. Deze maand zou Jong Vos maer - voortgekomen uit de jeugdgroep En wij dan - twintig jaar hebben bestaan. Verantwoordelijk wethouder mevr. M.A.E. Velthuis betreurt de gang van zaken Te streng Heel jammer Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOG I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het inwonertal van Tholen is vorig jaar met 132 toegenomen. Volgens de voorlopige cijfers van het bureau burgerzaken telde de gemeente op 1 januari 24.019 inwoners. Was er over de eerste elf maanden nog een vertrekoverschot, december zorgde ervoor dat dit werd omgebogen in een klein vestigingsoverschot (3). De natuurlijke aanwas is, zoals ge bruikelijk, verantwoordelijk voor de Thoolse bevolkingsgroei (die met 0,55% beperkt blijft). Het geboorte overschot bedraagt 129. Het over schrijden van de grens van 24.000 inwoners betekent dat de maximale vergoedingen voor wethouders en gemeenteraadsleden verhoogd wor den. De aanwas van 132 betekent een iets grotere groei dan in 2001, toen Tholen met 118 inwoners groeide. Het afgelopen jaar zijn in Tholen 349 kinderen geboren (190 jongens en 159 meisjes) en overleden 220 inwoners (105 mannen en 115 vrou wen). Er kwamen 688 mensen (350 mannen en 338 vrouwen) van elders in de gemeente wonen, terwijl 685 inwoners (338 mannen en 347 vrou wen) Tholen in 2002 de rug toe keerden. Het aantal mannelijke in woners groeide met 97, vrouwen kwamen er 35 bij. De verdeling tus sen de geslachten is per 1 januari: 12.003 mannen en 12.016 vrouwen. Per maand was de toe- of afname van het aantal inwoners als volgt: januari -5, februari -8, maart +9, april +11, mei +16, juni +6, juli +49, augustus +20, september -7, oktober +35, november -22 en de cember +28. De politie heeft maandag zeven jon geren aangehouden voor het afste ken van vuurwerk. Ook werd vuur werk in beslag genomen. Alleen op oudejaarsdag en -nacht mag er vuur werk worden afgestoken. Zowel in Tholen als in Poortvliet werden drie jongeren aangehouden en in Sint- Philipsland één. Zij krijgen een werkstraf van bureau Halt. In Noordgouwe werden zelfs twee kin deren van 10 en één van 8 jaar met vuurwerk aangehouden. Zij hoeven geen werkstraf uit te voeren, maar krijgen een voorlichtingsfilm over de gevaren van vuurwerk te zien. In de brandweerkazerne van Tholen moesten gisteren acht jongeren hun werkstraf uitvoeren van bureau Halt. Bij een inwoner van Oud-Vosse- meer heeft de politie 180 kilo ille gaal vuurwerk in beslag genomen. De man werd door het gezamenlijke vuurwerkteam van de Brabantse en Belgische politie onderschept nadat hij bij de zuiderburen voor ruim 2200 euro aan vuurwerk had inge slagen. De bedoeling was om dit door te verkopen. De door de colle ga's uit Brabant getipte Thoolse po litie deed huiszoeking en trof inder daad het vuurwerk aan. Tegen de man werd proces-verbaal opge maakt. Bij de vuurwerkcontrole van de Zee.uwse politie werd de afgelopen twee maanden bij 25 mensen totaal bijna 2500 kilo vuurwerk in beslag genomen. Voornamelijk strijkers, nitraatbommen en astronauten. Hulst had het record met 1700 kg, gevolgd door Oostburg met 600 kg en Oud-Vossemeer stond op de der de plaats met 180 kg. In Goes wer den 1600 strijkers aangetroffen, in Wemeldinge 820 en in Koudekerke 20 rollen tienduizendklappers en di verse dozen strijkers. Tegen de ei genaren werd proces-verbaal opge maakt en de jongeren werden doorverwezen naar bureau Halt, die ze een werkstraf geeft. Het rechercheteam van de Zeeuwse politie heeft gisteren het onderzoek naar de moord op mevr. Serné in Sint-Philipsland hervat. De afgelo pen week is er geen vooruitgang ge boekt. Toch wordt er doorgewerkt. „En het valt me op, dat het team met dezelfde spirit verder gaat", zegt woordvoerder Alwin Don. „Het gaat om een zeer ernstig vergrijp en poli tie en justitie is er alles aan gelegen om deze moord op te lossen. We hebben ook het gevoel, dat het moet kunnen." Feiten die dat gevoel on derbouwen, kan Don echter nog niet geven. „We gaan nu prioriteiten aan brengen en het bestand nog eens na lopen. De uitslagen van het tech nisch onderzoek in de woning verwachten we binnen twee we ken", aldus de politiewoordvoerder. Schuttevaer-secretaris Verkamman één van vijf jubilerdende schippers PSV'er en international John Schot scoort tegen Tholense Boys Directeur J.J. Kloet van Castria Wonen gaat trouwe huurders belonen EN VERDER... Trainers van WHS en Noad '67 blijven Ds. Snijder verlaat hervorm de gemeente Oud-Vossemeer EEN LEUGEN DIE EEN LEVEN ONDERSTEUNT IS BETER DAN EEN WAARHEID DIE EEN LEVEN VERWOEST Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Terwijl elders in het stadje opgeschoten jeugd met tassen vol knalvuurwerk door de straten liep en deze oudejaarsdag een enkeling op eigen houtje met de rommelpot langs de deur ging, verzamelden veel kinderen zich in het centrum. Het was koud, maar gelukkig droog. De voorgaande weken was er op de basisscholen onder leiding van een aantal ouders druk gewerkt aan het maken van de rommelpotten. Secretaris Jan Slabbekoorn van Stad liet de Klienkers 'Klein zieltje' spelen, waarbij de kinderen driftig meezongen en 'rommelpotten'. 'Klein zieltje' - in de persoon van Andy v.d. Velde - liet de kinderen zijn speciale rommelpot zien. Het was een dubbele, zodat degene waar hij aan de deur kwam mee kon spelen. Klein zieltje vertelde, te hopen op die manier meer te verdie nen. En hij had verder nagedacht, want er was zelfs een derde rommelpot aan vastge maakt die als reserve kon dienen. Het instrument werd op de Markt getest en deed het prima. Achtereenvolgens werden Klein zieltje, het schippersliedje en het bedankliedje gespeeld. De kinderen deden goed hun best om het karakteristieke brommende geluid aan hun rommelpot te ontlokken. Achter 'Klein zieltje' en de Klienkers trok de stoet vervolgens door het centrum. Bij vier winkels werden de kinderen verrast met snoep. De traditie is immers, dat het nieuwjaar wensen met de rommelpot een beloning ople vert in de vorm van snoep, een mandarijn of geld. Terug op de Markt kregen de kinde ren oliebollen en warme chocolademelk, en een mandarijn. Ook werden nog enkele bonnen verloot. Verschillende ouders en grootouders legden het gebeuren vast op foto of video. Stich ting Stad was tevreden, ze ziet de belangstelling voor het rommelpotten jaarlijks toe nemen. Klein zieltje deed 's middags met enkele kinderen met de rommelpot nog een rondje in zorgcentrum Ten Anker. Gretig bespeelt de Thoolse jeugd de zelfgemaakte rommelpotten. Maandagochtend kwamen de frac tievoorzitters, burgemeester W. Nuis, gemeentesecretaris S. Nieuw koop en de raadsgriffier A. van de Sande bijeen in het zogenaamde se niorenconvent. Wethouder M.A.E. Velthuis was als betrokken wethou der voor het overleg uitgenodigd. Ook de algemeen bestuursleden M. Ligtendag-Quist (CDA) en J.J.P.A. Boulogne (tevens fractievoorzitter ABT) van RMZ woonden de verga dering bij. Er is volgens de wethouder unaniem besloten om de kwestie bij gedepu teerde staten aan te kaarten. Via de wet gemeenschappelijke regelingen, kan de gemeente namelijk bezwaar aantekenen. Dat moet binnen zes weken na het besluit van het alge meen bestuur ingediend zijn. Volgens de wethouder is het 'meer dan een laatste strohalm'. Voor 29 januari moet er een bezwaarschrift in Middelburg liggen. Voor die tijd praat de commissie welzijn en on derwijs er nog over in het openbaar. „We zijn het inhoudelijk niet eens met de beslissing en ook procedu reel niet. Inhoudelijk omdat we geen halfjaar de tijd hebben gekregen om naar andere oplossingen te zoeken. Voor mensen die zo'n werkgemeen schap nodig hebben, moet je niet te veel hobbels opwerpen. Als ze naar Goes moeten, doe je dat wel. Op die manier wordt het nog moeilijker om aan de slag te komen. Beter is het om het werk hier te houden, hoewel er ook wel een groep is die de af stand Tholen-Goes kan overbrug gen." Bovendien is het volgens Velthuis allemaal in een heel korte tijd beslo ten. Pas in september is de wethou der, als lid van het dagelijks bestuur, ingelicht over het plan om de Betho in Tholen te sluiten. Dat was op maandag 23 september. „Ik werd uitgenodigd door de directeur en de voorzitter van het dagelijks bestuur. Toen voelde ik al nattigheid." Op woensdag 25 september vergaderde het algemeen bestuur in het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk. Na afloop van de openbare vergade ring werden de leden achter geslo ten deuren van het plan op de hoog te gebracht. Velthuis vindt dat ze ook laat op de hoogte is gebracht van het plan, maar wijst er verder op dat de Betho 'op afstand is gezet' door een raad van commissarissen in te stellen. „Dat is willens en we tens gebeurd. Daar zaten we als ge meenteraad bij. Maar dat paste in het beleid om de invloed van de overheid terug te dringen. Net zoals de NS werd geprivatiseerd. Zo lang het goed gaat, kabbelt het voort." ZIE VERDER PAGINA 7 In het dorpshuis-nieuwe-stijl kunnen straks allerlei verenigingen en instel lingen onderdak vinden. Muziekver eniging OVM moet er een oefen ruimte krijgen, de peuterspeelzaal de Pluus, maar ook moet er een prak tijkruimte voor de huisarts komen. De Vossenkuil zou daarvoor uitge breid moeten worden en zou bouw technisch aan moeten sluiten bij het dienstencentrum voor ouderen in de Raadhuisstraat, een project van Cas tria Wonen (voorheen Beter Wonen). Daarvoor zou dan een deel van de Raadhuisstraat, achter het ambachts herenhuis, worden gebruikt. De Raadhuisstraat wordt daarmee afge sloten. De huizen in deze straat en in de Schoolstraat wil de woningcorpora tie slopen. Het plan ligt er al een lang. Huurders verkeren in onzeker heid over het tijdstip waarop ze hun woningen uit moeten zijn. De gemeente en de woningstichting hebben bekeken of een en ander te combineren valt. Er is een werk groep gevormd (investeringsbudget stedelijke vernieuwing). Op grond van de gegevens over het gebruik van de Vossenkuil is een schetsplan gemaakt voor het totale project. ZIE VERDER PAGINA 9 Op 8 december 2001 is het jeugdhonk feestelijk geopend, maar voorzitter Suze van Buuren van Jong Vosmaer rechts achter de man met de grote trom) heeft gisteren de sleutels ingeleverd bij de gemeente. Precies een jaar heeft het honk bij het trapveld aan de Patrijzen weg ge draaid. „Op 8 december 2001 is het geopend en op 7 december zijn we gestopt", zegt een zwaar teleurge stelde voorzitter Suze van Buu-ren van Jong Vosmaer. Haar bestuur wilde niet langer de verantwoorde lijkheid dragen, legt ze uit. In okto ber kwam op initiatief van het co mité jeugdbegeleiding het verzoek om het honk enkele avonden open te stellen voor de jongeren die el kaar tot dan toe bij de supermarkt troffen en daar veel overlast veroor zaakten. „Na veel vergaderen stem de ons bestuur in. We wilden helpen dit probleem in het dorp op te los sen." Onder toezicht konden de 16- plussers twee avonden per week in het honk terecht. „Ze mochten, voor een proefperiode van drie maanden, gratis onze ruimte en onze spullen gebruiken." Jong Vosmaer hanteert een aantal regels voor de bezoekers van het honk en wilde dat ook deze groep zich daaraan zou houden. „Wij hebben immers het vertrou wen van de gemeente en van de buurt gekregen. Dan moet je zorgen dat er zo weinig mogelijk overlast kan ontstaan", zegt mevr. Van Buuren. Eén van die regels is, dat er geen jongeren uit andere dorpen worden toegelaten. „Daar hield die groep zich dus niet aan. En gecom municeerd werd er totaal niet met ons. Als ze wat nodig hadden, von den we een briefje op de bar." Jong Vosmaer vond dat het niet liep en vroeg een gesprek aan bij de ge meente. Jeugdwerker Idriss Bour- hardaine kon daar niet bij zijn, zo dat een tweede gesprek volgde. „We kregen te horen dat de jeugd ons te streng vond. Toen liep het mis. Want de jongerenwerker viel me persoonlijk aan. Ik kreeg te ho ren dat ik het acht jaar lang niet goed had gedaan. Hij zou het wel gaan doen. De mensen van de ge meente zwegen, dus we zijn opge staan en weggegaan!" aldus mevr. Van Buuren. Er is nog een derde gesprek geweest, maar dat leverde evenmin wat op. De gemeente wil de het huurcontract voor het honk aanpassen, er een gedeeld contract van maken voor Jong Vosmaer en jeugd- en jongerenwerk. „Ons be stuur wilde dat niet, want dan zou den we de zeggenschap kwijt zijn." Mevr. Van Buuren vreest dat de toekomstige skatebaan op het trap veld de nieuwe hangplek wordt voor de 16-plus jeugd. „Daar wil Jong Vosmaer niet de verantwoor delijkheid voor dragen." Omdat Jong Vosmaer er geen ver trouwen in heeft dat het nog goed komt, heeft het bestuur (dat bestaat uit Suze en Aad van Buuren, Jeanne Scheepers, Geke Smit en Petra Zee man) besloten de activiteiten te sta ken en de stichting te ontbinden. De regelmatige bezoekers en hun ou ders zijn in een brief van de ontwik kelingen op de hoogte gesteld. Het honk is eigendom van de gemeente, en als tijdelijk onderkomen neerge zet om het verlies van de zolder van de Vossenkuil te compenseren (die werd in het voorjaar van 2001 ge sloten omdat hij niet voldeed aan de brandveiligheidseisen). Jong Vos maer zou een ruimte krijgen in het dorpshuis-nieuwe-stijl waarvoor de plannen momenteel ontwikkeld worden. De inboedel van het jeugd honk is van Jong Vosmaer, maar verkregen met bijdragen uit diverse fondsen: het Juliana Welzijnsfonds (9000 gulden), het nationaal jeugd- fonds Jantje Beton (4000 gulden) en de nalatenschap van mevrouw Van 't Hof-Quist (4000 gulden). „De ge meente wilde dat we alles lieten staan, maar de landelijke fondsen gaan daar niet mee akkoord. Dus de betreffende spullen hebben we weg gehaald", zegt mevr. Van Buuren, die de komende tijd de stichting fi nancieel zal afwikkelen. De Vossemeerse zit met een fikse kater. „Je neemt die beslissing na tuurlijk niet zo maar." Jong Vos maer richtte zich op de jeugd van 6 tot 16 jaar. De knutselclub op woensdagmiddag trok gemiddeld zo'n 18 kinderen, er was een com puterclub en de disco op vrijdag avond was ook altijd heel druk. De bezoekers van deze activiteiten zul len echter naar iets anders op zoek moeten. De stichting zal de ge meente nog een brief sturen over de gang van zaken. Voor het bestuur van Jong Vosmaer is het een zure manier om op te stappen, zegt wethouder M.A.E. Velthuis in een reactie. „Er is een paar keer overleg geweest over de kwestie. Na twee gesprekken met een delegatie van het bestuur is dit besluit genomen. Suze van Buuren heeft het gevoel dat ze niet langer gewaardeerd wordt. Dat vind ik heel jammer." Jong Vosmaer was jarenlang actief. „Dat ging met ups en downs. Dat is eigen aan het jeugd- en jongerenwerk. De ene keer loopt het als een trein, de ande re keer gaat het van geen kant. Het golft voortdurend." Volgens de wethouder liep het jeugdwerk goed in het dorp. „Maar het afgelopen jaar hebben we pro blemen gekregen met wat oudere jeugd in Oud-Vossemeer. Daar moest wat mee gebeuren." ZIE VERDER PAGINA 2

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2003 | | pagina 1