Nieuw beraad over toekomst van Betho Gefuseerde stichting Castria Wonen houdt kantoor in Sint-Maartensdijk Bouwlampenlicht op woonhuis Stadszicht Vestiging van discount aan Sportlaan mogelijk Oud en nieuw dichtbij elkaar AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Jaap Kloet leidt woningcorporatie voor Tholen en Halsteren Met groei 108 zijn er nu bijna 24.000 inwoners Op vrijdag Vrijdag 27 december 2002 V 59e jaargang no. 6 Rieburch vreest voor overlast Markt Er gloort weer licht voor de vestiging van een Aldi aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. De gemeenteraad aanvaardde maandagavond unaniem een aangepast amendement van CDA, CU en D66 waarin 'een vesti ging van een discounter aan de Sportlaan mogelijk dient te zijn'. Duidelijk was dat er veel druk is uitgeoefend op de raadsleden om op de Sportlaan een prijsstunter toe te staan. De openbare basisschool de Rieburch liet weten zich zorgen te maken over de komst van een discounter aan de Markt/Westvest vanwege de risico's voor kinde ren bij een toename van het verkeer vlakbij de school. D66 en ChristenUnie willen uittreden De gemeenteraad wil opnieuw bekijken of de Betho in Tholen open kan blijven. Alle mogelijkheden moeten volgens de raad tegen het licht worden gehouden. Een en ander moet weloverwogen gebeuren. Nu uit de gemeen- schapelijke regeling stappen zou onverantwoord zijn. Maandag gaan fractievoorzitters en wethouder M.A.E. Velthuis nog rond de tafel. Dit voorjaar vierde stichting Beter Wonen het veertigja rig bestaan met een symposium en een scholierenwed strijd met als thema 'dorp van de toekomst'. Per 1 janu ari verdwijnt de vertrouwde naam echter. De woning corporatie fuseert met de woningstichting Halsteren, waarmee al enkele jaren nauw wordt samengewerkt. Ze gaan verder als Castria Wonen. Directeur J.J. Kloet van Beter Wonen gaat leiding geven aan de nieuwe organisa tie, die kantoren houdt in zowel Sint-Maartensdijk als Halsteren. Zaterdag kregen alle 4000 huurders een infor matiebrochure in de bus. Klantenpanels Marsaki Politie zoekt speld in hooiberg Fiod doet inval in hennepkwekerij Op de grens van 2002 en 2003 begint de nieuwe wijk Stadszicht in Tholen vorm te krijgen. De afgelopen maanden is er gewerkt aan de nieuwe uitbreiding van de grootste woonkern in onze ge meente. De nieuwbouw van kerk van de Gereformeerde Ge meente viel daarbij het meest in het oog. Maar nu geven ook woonhuizen voor particulieren in het plan voor bijna 300 wonin gen hun vorm prijs. Deze week Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ffiféTanrl" Telefoon 0166-637O0t>rg^653474"^ Telefax 0166-657jÖ0^\ BEW. EX. E-mail: redactie' advert@een! admin@eendracl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,30 per halfjaar, 28,00 per jaar, per post 44,85 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In een afgeladen raadzaal begon de gemeenteraad aan de laatste verga dering van dit jaar. Er stonden twee beladen onderwerpen op de agenda. De visie op de Sportlaan en de slui ting van de Betho. De trouwzaal be neden was zelfs gereed gemaakt om vandaaruit mee te kunnen luisteren. CDA, VVD, D66 en CU herhaalden hun bezwaren tegen de vestiging van een discounter in het pand van Van Houte aan de Markt/Westvest. Een Lidl op die plek zal voor veel verkeersproblemen zorgen, zo me nen ze. De veiligheid van de school kinderen is dan ook in het geding. In die mening werden ze gesterkt door een brief van directeur J. Pas van de Rieburch die namens het team, de medezeggenschapsraad en de ou derraad van zijn school zijn zorgen kenbaar had gemaakt. 'De komst van een nieuwe supermarkt met de expeditie aan de Westvest en de eventuele verhuizing van de be staande supermarkt (Spar - red.) naar de Markt brengt ook een ver keersstroom van grote vrachtwa gens op gang die de supermarkten gaan bevoorraden'. De vrachtwagens zullen volgens Pas juist die straten gebruiken waar da gelijks een groot deel van de leerlin gen langskomt. Extra punt is de oversteek bij de Westvest/hoek Frank van Borselenstraat waar on geveer tachtig kleuters gehaald en gebracht worden. De school vraagt om 'passende verkeerstechnische maatregelen' als de supermarkten daadwerkelijk op de Markt komen. CDA, CU en D66 dienden een amendement in waarin zij stelden dat een food-discount van deze orde niet past op de Markt gelet op de bo venlokale functie die zo'n discount heeft, en dat zo'n vestiging enorme verkeersbewegingen met zich mee brengt, dat dan de verkeersonveilig heid meer dan onevenredig zal toen- men en dat de los- en laadplaats zich in de directe nabijheid van een school bevindt'. De visie ontwikkeling Sportlaan zou aangevuld moeten worden met de tekst dat een vestiging van food-dis- count/supermarkten aan de Markt niet gewenst is en dat vestiging van dergelijke bedrijven aan de Sport laan mogelijk dient te zijn. ZIE VERDER PAGINA 9 Dat was in grote lijnen de uitkomst van de discussie over het besluit van het algemeen bestuur om de Thool se industriële vestiging op zo kort mogelijke termijn te sluiten. Het college had, met hulp van een jurist, in een brief aan de raadsleden alle gevolgen al op een rijtje gezet. En wethouder L.J. van Doorn (die M.A.E. Velthuis verving) las daar een verklaring over voor waarin hij een en ander samenvatte. B. en w. stellen dat de mogelijheden zijn onderzocht en weinig kans van slagen hebben. De gemeente Tholen is lid van de gemeenschappelijke re geling en is gebonden aan de beslui ten van het algemeen bestuur (dat stemde met 10 tegen 7 vorige week vóór de sluiting). Daarover kunnen echter geschillen ontstaan. Daarover beslissen gedeputeerde staten. Daar voor moet een verzoekschrift wor den geschreven. Hangende de be slissing kan er zelfs een schorsing volgen van het bestreden besluit. Maar het college moet dan wel kun nen aantonen dat het besluit onrede lijk is. Dat het besluit te snel is ge nomen bijvoorbeeld zodat er geen tijd is geweest om een deugdelijk onderzoek te doen naar andere op lossingen. Van Doorn: „De kansen op succes moeten grondig worden bestudeerd. De verwachtingen moeten niet te hoog gespannen zijn." Niet alle mo gelijkheden zijn uitputtend 'onder zocht, zo blijkt uit de studie van De- loitte en Touche. Maar daaruit is wel gebleken dat de exploitatie van de vestiging in Tholen onhaalbaar wordt geacht, aldus het college. ZIE VERDER PAGINA 9 Christian van 't Hof niet af te houden van 13e Thoolse tafeltennistitel Zeeuwse damtopper Jan v.d. Weteringh voelt zich thuis in het klassieke spel EN VERDER... Sint-Annaland schipperspaar Theunisse was met schip Novalis overal inzetbaar Waterschap gaat oefenen met vier mobiele pompen De jeugd wil gaan dansen, met een camera op stap en zichzelf verdedigen HOEVEEL MENSEN MENEN ERVARING TE BEZITTEN ALLEEN DOORDAT ZE OUD GEWORDEN ZIJN Dit nummer bestaat uit 32 pagina's In het vorig jaar september heropende kantoor van Beter Wonen aan de Haven in Sint-Maartensdijk komt steeds meer ruimte door de fusie, maar hoofd bewonerszaken Ko Droogendijk (rechts) blijft er in elk geval op zijn post. Andere instellingen gaan de vrijkomende kantoorruimte huren. Voor personeelszaken, financiën, au tomatisering, projectontwikkeling en projectmatig onderhoud hebben Beter Wonen en Halsteren sinds 2000 één gezamenlijke afdeling die opereert vanuit Lepelstraat. Nu wor den ook de andere activiteiten sa mengevoegd. Aan werkzaamheden die direct te maken hebben met huurders en woningzoekenden is be wust niets veranderd en dat blijft ook zo. Voor zaken als huurbetaling, huursubsidie, onderhoudsklachten, onderhoud bij verhuizing, verkoop van woningen, woonruimteverde ling, bewonersvoorlichting en wijk en buurtbeheer kan de Tholenaar ge woon terecht in het kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk. J.C. Droogendijk heeft er de leiding. Ook de technische dienst en de huis meesters A. v.d. Ree en M. Hengst- mengel opereren vanuit de smalstad. De nieuwe organisatie wil de dienst verlening zo dicht mogelijk bij de klant organiseren. „Door deze fusie zijn wij in staat om via een groter draagvlak onze klanten - met de na druk op de primaire doelgroep - blij vend op de juiste en deskundige wij ze van dienst te zijn", aldus direc teur Kloet. Hij legt in de brochure uit, dat wo ningcorporaties een andere opstel ling nastreven richting huurders en woningzoekenden. Dit als gevolg van de individualisering van de sa menleving en het zichtbaar worden van steeds grotere tegenstellingen. In de aanloop naar de fusie is een in tegraal systeem ontwikkeld van ver betering van het woon- en leefkli maat, waarin de klant centraal staat. Bij de jubileumviering dit voorjaar zei Kloet al, dat de leefbaarheid van wijken en dorpen steeds belangrijker wordt en dat het niet meer alleen over wonen gaat. De slogan van Castria Wonen 'meer dan een dak boven je hoofd' verwijst daar ook naar. Om de wensen en behoeften van de huurders in kaart te brengen en de klantgerichtheid te verbeteren, zijn recent klantenpanels ingesteld. Een oproep eind oktober leverde 557 reacties op. Per Thoolse woon kern is een panel samengesteld, waarbij rekening is gehouden met leeftijdsopbouw, verhouding man/ vrouw en type woning. De aantallen panelleden zijn als volgt: Tholen 31, Poortvliet 7, Scherpenisse en Sint- Philipsland ieder 6, Sint-Maartens dijk 23, Stavenisse 5, Oud-Vosse- meer 10 en Sint-Annaland 12. In Halsteren en Lepelstraat zijn vijf wijkpanels gevormd met samen 50 leden. Vier keer per jaar krijgen de panelleden een lijst met vragen over onder meer woning, woonomgeving en dienstverlening. De eerste ging bijvoorbeeld over het huidige servi cepakket en diensten. Via de lijsten inventariseert de woningcorporatie ideeën en wensen, waarmee dan in het beleid rekening kan worden ge houden. Castria Wonen introduceert in febru ari twee voordeelkaarten voor de huurders. De Castria kaart staat voor een hoge standaardservice en geeft tijdens de introductieweken recht op aantrekkelijke aanbiedingen bij win keliers in de buurt. Daarnaast komt er de Castria goudkaart, maar alleen voor huurders die hun huur op tijd betalen en waarvan geen openstaand overlastdossier aanwezig is. Op die manier wordt goed gedrag beloond. Ook houders van deze kaart worden voordelen in het vooruitzicht gesteld. Zoals voordeelaanbiedingen van deelnemende bedrijven, die kenbaar worden gemaakt in een bewoners blad dat tweemaandelijks gaat ver schijnen. Verder kan men punten sparen. De huur op tijd betalen levert punten op, automatisch betalen geeft extra punten en datzelfde geldt voor elke vijf jaar dat iemand huurder is. De punten kunnen ingewisseld wor den voor waardebonnen, die recht geven op korting bij de deelnemende bedrijven. Met de klantenpanels on derzoekt Castria momenteel ook, welke extra service en dienstverle ning de houders van een goudkaart geboden kan worden. Beter Wonen beheert momenteel zo'n 2600 woningen, Halsteren on geveer 1400. De Thoolse stichting heeft al zestien jaar geen 'gewone' huizen meer gebouwd, maar altijd aangepaste woningen (tegenwoordig heet dat: levensloopbestendig). Der gelijke huizen gaat men ook realise ren in de laatste fase van plan Muye- polder in Sint-Maartensdijk. In Sint-Annaland en Poortvliet worden bejaardenwoningen aangepast voor jongeren, want er is behoefte aan starterswoningen. Onderhoud en ser vice voor anderen regelen, doet Be ter Wonen momenteel ook. Zoals in de flat bij zorgcentrum Ten Anker, en in de woonzorgcentra in Sint-Maar tensdijk en Poortvliet. De Halsterse stichting verhuurt ook panden die geen woning zijn, zoals een voorma lige pastorie die voor kinderopvang wordt gebruikt en zelfs een café. Bij Beter Wonen is een soortgelijke ont wikkeling in gang gezet, met politie posten in het eigen kantoor in de smalstad en in De Rozeboom in Sint- Philipsland. Verder wordt al geruime tijd gesproken over de overname van de gebouwen waarin streekmuseum De Meestoof is gevestigd, en wordt een plan ontwikkeld voor een me disch centrum in combinatie met 29 appartementen in Tholen. ZIE VERDER PAGINA 13 Het aantal inwoners van Tholen is in de eerste elf maanden van dit jaar met 108 toegenomen. Op 30 november telde de gemeente volgens het bureau burgerzaken 23.995 inwoners: 11.981 mannen en 12.014 vrouwen. Als de maand december een positief saldo laat zien van meer dan vier, bereikt Tholen de 24.000 inwoners. De aanwas van dit jaar komt volledig voor rekening van de natuurlijke groei. Het geboorteoverschot bedroeg 110. Er werden 319 kinderen geboren (de meeste in augustus, 35) en er overleden 209 inwoners (met 30 in januari de meeste). Alleen in januari, maart en november overleden er meer mensen dan er geboren werden. Te genover 641 mensen die zich van el ders in Tholen vestigden, staan 643 inwoners die uit de gemeente vertrok ken. Een vertrekoverschot van twee dus. In vijf maanden vertrokken er meer mensen dan er van elders kwa men, met een verschil van 23 in sep tember als uitschieter. De grootste groei het afgelopen jaar was in juli (+49), terwijl er in oktober 35 Tholenaren bijkwamen. Vier maanden laten een afname van het in wonertal zien: januari (-5), februari (- 8), september (-7) en november (-18). Alle zeventien tips die het onderzoek onder ruim 800 mannelijke inwoners van Sint-Philipsland heeft opgeleverd, zijn inmiddels nagetrokken, maar het heeft niets bruikbaars opgeleverd. „We zijn nog steeds op zoek naar die ene speld in de hooiberg", zegt poli tiewoordvoerder Alwin Don. Het on derzoek naar de moord op de 80-jarige mevr. J.J. Semé-Dooms blijft daarmee moeizaam verlopen. „Maar we stop pen niet", zegt Don. „We hebben zo veel informatie binnengekregen, dat we daarmee verder bezig blijven. We lopen dagelijks in het dorp en spreken regelmatig mensen. Er staan nog een paar mensen op onze lijst die nog steeds niet thuis waren, maar die we alsnog willen horen." Onder de kop 'Moord raakt Sint-Phi lipsland in het hart' gaat ook NRC Handelsblad in op de zaak. Verslagge ver Arjen de Boer meldt naar aanlei ding van gesprekken met inwoners, dat 'de weduwe continu geld wegleg de en vergat waar het lag. Op die ma nier moet overal geld hebben gelegen en ook dat moet de dader hebben ge weten'. Inmiddels is de Zeeuwse politie met een tweede moordzaak bezig. Op een recreatieterrein aan de binnenkant van de Grevelingendam bij Bruinisse is zondag het stoffelijk overschot van een man gevonden die door een mis drijf om het leven is gekomen. Dins dag wist de politie nog niet de identi teit van de man. Volgens Don zijn er geen verbanden tussen de twee moor den. Volgens hem wordt het Sint-Phi- lipslandse onderzoek ook niet ver traagd door de nieuwe zaak. „Moord hoort bij de topprioriteit van de politie, dus daar zetten we ons voor in. De rest blijft dan liggen." Tussen de kerst en de jaarwisseling werkt de politie even op halve kracht, maar in 2003 gaat het rechercheteam van 25 mensen weer voluit verder met het onderzoek naar de Sint-Philipslandse moord. De fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst (Fiod) heeft een inval ge daan in een hennepkwekerij in het be drijfsverzamelgebouw op het indus trieterrein van Sint-Maartensdijk. Voordat Fiod-rechercheurs het pand betraden, gingen twee vrijwilligers van de brandweer met persluchtmas kers naar binnen om de situatie te ver kennen. Dit gebeurde uit veiligheids overwegingen ter voorkoming van verstikkingsverschijnselen. In het be drijfspand werden 350 hennepplanten aangetroffen, die inmiddels zijn ver nietigd. Een vader en zijn zoon zijn in verzekering gesteld, maar inmiddels weer vrijgelaten. De ontdekking van de hennepkwekerij was een toevals treffer dankzij een reguliere controle van de douane op de A16 ter hoogte van Ossendrecht. In de bestelbus van de twee mannen lagen henneptoppen, waarna de Fiod werd ingeschakeld, die maandag 16 december zowel in de woning als het bedrijfspand van de verdachten huiszoeking verrichte. De eerste Eendrachtbode in 2003 verschijnt op vrijdagmorgen 3 janu ari in plaats van op donderdag. Zorgt u ervoor, dat uw berichten en advertenties voor donderdag 2 janu ari 12.00 uur bij ons binnen zijn. Vanaf 9 januari komt de Eendracht bode weer zoals gebruikelijk elke week op donderdag. Zorgt u ervoor, dat uw berichten en advertenties voor dinsdag 16.p0 uur binnen zijn. 1 De villa Stadszicht vertegenwoordigt hier aan de Luchtenburgsweg nog het oude Tho len. Aan de rand van het stadje blijft het een markant pand. Het woonhuis van de boer derij valt op door de Jugendstilstijl die rond de eeuwwisseling onder kunstenaars en archtitecten in zwang was. Stadszicht is in 1909 gebouwd en steekt nu af tegen de nieuwe achtergrond van moderne woningen, waarvan er een aantal in 'Zeeuwse stijl' verrijzen. Vroeg in de morgen beginnen de bouwvakkers achter de hofstede. In de donkere da gen voor de jaarwisseling zetten ze Stadszicht in bouwlampenlicht. In het schijnsel van dit licht krijgt het woonhuis iets sprookjesachtigs, door het torentje dat bekroond wordt door een lantaarn. Iets mysterieus ook, door de boom die ernaast staat en waar van de takken in de vroege ochtend nog druipen van het vocht van de winternacht. Volgend jaar zal nog duidelijker worden hoe het gebouw zich zal gaan verhouden tot de nieuwe omgeving. Gaan de nieuwbouwhuizen afbreuk doen aan het zicht op Stads zicht of blijft het woonhuis als fraaie uitdrukking van een vervlogen tijd fier overeind met zijn rijke gevel van geglazuurd baksteen, siermetselwerk in diverse kleuren en het tegelwerk waarin allerlei motieven zijn venyerkt? De veranderingen in de 'dragende kern' Tholen zijn nog niet voorbij. Schuin tegen over Stadszicht moet het nieuwe gemeentehuis komen. Nu is het nog een kale akker, maar ook hier zullen mettertijd de bouwlampen 's morgen worden ontstoken. Dan staat de woning weer in een ander licht. Voor propper Patrick de Wit is het elke dag feest op Mallorca Het woonhuis Stadszicht aan de Luchtenburgseweg rond half acht 's morgens.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1