Zeeuwse damtopper Van de Weteringh voelt zich thuis in het klassieke spel Jan Zuidweg heeft mooiste duivin, combinatie Reijngoudt beste doffer Verburgh Duiven De Vredesduif laten zich van hun beste kant zien Eindeloze variatie boeit: 'Nooit tweemaal dezelfde partij gespeeldSlecht Smerdiek is uitgebekerd Derde nederlaag Emergo thuis Vrijdag 27 december 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Zijn kracht ligt in het klas sieke spel en met een rating van 1184 is hij de hoogst genoteerde Thoolse dam mer. De in Stavenisse woonachtige Jan van de Weteringh, telg uit een ech te dammersfamilie, hoopt binnenkort met PWG uit 's Gravenpolder naar de ere klasse te promoveren, het hoogst haalbare niveau. Ook is de 46-jarige Van de Weteringh sinds kort secre taris van DSVF, de dam club in Sint-Philipsland. Over de toekomst van het dammen op Tholen is hij somber. „Het is dood tij. Er is onvoldoende aanwas van de jeugd." Berekeningen Promoten Twee prachtige bekers blinken je tegemoet, maar de glans van de bokalen verbleekt bij de trotse blik ken van de Fluplandse dui venmelkers Krijn Reijn goudt en Jan Zuidweg Jzn. die respectievelijk met de beste doffer en met de mooiste duivin van de ten toonstelling van postdui venvereniging De Vredes duif uit Sint-Philipsland voor de fotograaf poseren. Veel vrije tijd Uitslagen Ruime zege Thol.Boys 3 b.if. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Zelf werd het dammen de in Dub beldam geboren Van de Weteringh met de paplepel aangereikt. Zijn opa en oma waren fervente dam mers. Vader Arie was eveneens ge fascineerd door de schijven en oom Jan timmerde zelfs landelijk aan de weg. Broer Arie is zeker in het snel- dammen een topper en speelt tegen internationale grootheden. Bij si- multaanpartijen trof Jan van de We teringh ook grootheden als wereld kampioen Alexei Tsjizjov, Ale xander Baljakin en onze eigen be roemdheid Harm Wiersma. Bijna vanzelfsprekend werd de dambacil door hem overgedragen aan de zo nen Arie, Dirk en Jan. Arie nam deel aan het NK sneldammen, Jan is ondertussen gestopt en Dirk speelt nog altijd bij DSVF. Voor Jan van de Weteringh is de absolute top, ondanks provinciale jeugdtrai- ningen en een vroeg debuut bij Dordrecht in de hoofdklasse, onbe reikbaar gebleven. De oorzaak: Van de Weteringh stopte op zijn zesen twintigste en pakte de draad pas vier jaar geleden weer op. „Die schade haal je nooit meer in." Niet dat Van de Weteringh het dam men ooit beu was. Het bedrijf waar hij nog altijd als vertegenwoordiger werkt, een leverancier van kantoor meubelen in Dordrecht, verkeerde destijds in een opbouwfase. Ook was Van de Weteringh nauw be trokken bij het kerkelijk werk in de Hervormde Gemeente in zijn woonplaats. Pas na de verhuizing naar Stavenisse kwam er weer tijd voor de damsport. Tijdens een si multaan in Middelburg herleefde de oude liefde. Sindsdien ging het crescendo met Van de Weteringh. Met 's Gravenpolder, waar ook Setallander Henk Gunter speelt, promoveerde hij afgelopen seizoen naar de landelijke hoofdklasse. Tij dens het jongste Zeeuwse kam pioenschap eindigde Van de Wete ringh op de derde stek en ook nu is hij weer wolop in de race voor de ereplaatsen. Na een eclatante 22-7 overwinning bij Het Noorden in Groningen heeft PWG als tweede op de ranglijst uitzicht op promotie Stavenissenaar Jan van de Weteringh staat te boek als een behoedzame aanvaller. Emergo heeft in de zaalcompetitie ook de derde thuiswedstrijd verlo ren. Ondanks een sterke slotfase bleef Vios 2 de Tholenaren net de baas: 11-12. Het tweede team van de rood-zwarten was geen partij voor koploper Oranje Zwart/ Hoekse Waard 3 en verloor met 7- 18. Emergo begon zwak tegen Vios en wist pas bij een 0-3 achterstand te gen te scoren. Bij de rust was het verschil opnieuw drie punten (4-7), maar daarna liep Vios via 6-9 uit naar een 8-12 voorsprong. In de laatste tien minuten kwam Emergo sterk terug, maar de teller bleef staan op 11-12. De doelpunten kwa men op naam van Jaco van Heems kerk (4x), Marchel de Frel (3x), in valster Maddy Muis (3x) en Jaco van Dis. Emergo 2 kon de koploper niet bij benen. Hoe goed er ook werd verde digd, de gasten waren vooral via de heren van grote afstand trefzeker. Bij de rust stond het dan ook al 3-10. In de tweede helft bleven de rood zwarten het proberen, maar na elke Thoolse treffer kwam er prompt een antwoord van de ploeg uit Mijnshee- renland, die met 7-18 won. Voor Emergo scoorden Leo Overbeeke (2x), Marianne Rombouts (2x), Ma rian Bazen, invalster Annemiek Bentschap Knook en Maddy Muis. Emergo B klopte koploper PKC/ Café Bar zaterdag met 6-5. De rood zwarten bogen in de eerste helft een 0-1 achterstand om in een 3-1 voor sprong. PKC kwam terug en bij de rust was de marge één treffer in het voordeel van de Tholenaren (4-3). In de tweede helft leek de tegenstander uit Papendrecht de volle winst bin nen te halen, want men nam een 4-5 voorsprong. Maar in de slotfase kwam Emergo eerst langszij en in de laatste minuut werd zelfs de winnen de treffer gescoord. Voor de doel punten tekenden Harmen van Heemskerk (3x), Jan Lupker (2x) en Rick Bazen. Ook de D-jeugd van Emergo bleef de koploper de baas: 5-4. De Thole naren leunden heel erg op één vak, en doordat Volharding uit Yerseke moeite had met het afmaken van de kansen, stond het bij de rust 2-2. Na de hervatting liep Volharding uit naar 2-4, maar in een sensationele slotfase pakte Emerfo alsnog de winst. Pascal Farla (3x) en Chantal Bentvelsen (2x) maakten de doel punten. Het eerste welpenteam van Emergo en tegenstander Keep Fit uit Roosendaal hielden elkaar de eerste helft in evenwicht (0-0). Na de rust ging er wat meer dreiging uit van de Tholenaren, die het duel uiteindelijk wonnen door een eigen doelpunt van de Brabanders. De strafworpen na afloop verloor Emergo met 13-5. Het ongeslagen welpen 2 speelde sterk tegen ELKV en won met 0-3. Voor rust al werd een 0-1 voor sprong genomen en ook na de on derbreking bleef Emergo goed aan vallen en sterk verdedigen. Marcella Ballemans, Sven Bentvelsen en Thomas Farla scoorden. De straf worpen gingen met 12-18 verloren. Programa 4 januari: Stormvogels 2-Emergo 16.50 u., Vios 3- Emergo 2 13.40 u.; Vios-Emergo B 12.40 u., Emergo W2-EmergoWl 10 u Bekervoetbal naar de ereklasse. Individueel hoopt de dammer uit Stavenisse zich dit seizoen, dankzij een hoge positie bij de Zeeuwse titelstrijd, te kunnen kwalificeren voor het NK. „Het zal moeilijk worden. De con currentie is groot. Ik ga er wel voor. Met PWG staan we er ook goed voor. Als debutant op de tweede plaats, met nog vier wedstrijden te spelen. Het is meer dan we voor mogelijk hadden gehouden." Van de Weteringh staat te boek als een speler die behoedzaam de aan val zoekt en zich vooral thuis voelt in het centrum van het bord. Dam men is voor hem meer dan een denkspel, het is een passie. „De doorgaande berekeningen fascine ren me. Een topper als Baljakin kan veertig zetten diep denken. Zo ver kom ik nooit natuurlijk. Toch heb ik dit jaar bij een simultaan in Aagte- kerke tegen hem in gewonnen posi tie gestaan, zo bleek uit de analyse achteraf. Uiteindelijk is het remise geworden. Ook tegen Tsjizjov heb ik er een remise uitgesleept. Dat zijn toch leuke dingen. Het klassie ke spel ligt me het best. Daarom probeer je altijd om dat spel aan de tegenstander op te dringen. In dit spelsoort heb ik de meeste kennis vergaardd. Ik hou van de bereke ningen die het klassieke spel ver eist, de verschillende tempi die be langrijk zijn. Natuurlijk ben ik ook redelijk ingevoerd in de diverse va rianten, maar ik ben er niet in ge specialiseerd. Die eindeloze varia tie en de vele wisselingen zijn het mooist aan de damsport. Ik heb in al die jaren nog nooit tweemaal de zelfde partij gespeeld." Dammen op het niveau van Van de Weteringh is zeker niet vrijblijvend. „Je moet er heel wat voor doen. Gemiddeld neem ik vijf uur in de week theorie door. Zeker als ik te gen een sterke speler moet, bereid ik de openingen goed voor. Daar naast ben je bij de uitwedstrijden met PWG vaak de hele zaterdag kwijt. Groningen, Rinsumageest, Doetinchem, het is allemaal niet naast de deur. De motivatie om het allemaal te doen, haal je uit de wil om te winnen, de wens om steeds beter te worden. Daarom zou het ook prachtig zijn als we met 's Gra venpolder opnieuw zouden pro moveren. Je komt dan tegen veel sterkere spelers en dat trekt auto matisch ook het eigen niveau om hoog." De dinsdagavond is bij Van de We teringh gereserveerd voor de club competitie van DSVF. Het gebrek aan jeugdleden baart hem zorgen. „De laatste twee jaar hebben we met de club een kraam gehad op de braderie, om onze sport te promo ten. Dat heeft welgeteld één nieuw lid opgeleverd. We bezinnen ons op een plan van aanpak om meer jeugdleden erbij te betrekken. Het jaarlijkse schooldamkampioen- schap in de gemeente is altijd een succes. Er ligt dus een geweldig po tentieel, maar op een of andere ma nier lukt het niet om een follow up aan dat kampioenschap te geven. Ik zit te denken aan demonstraties en het houden van simultaantoernooi- en op scholen. Met Benny Provoost bijvoorbeeld, de Zeeuwse jeugd kampioen. Die jongen is zeventien jaar en kan laten zien dat de dam sport niet iets is wat uitsluitend aan oudere heren is voorbehouden. We moeten de jeugd weten te mobilise ren. Ik weet ook wel dat we in een snelle tijd leven, waarbij veel jeugd niet meer het geduld kan opbren gen om zich ergens in te verdiepen. Er zijn echter ook genoeg uitzon deringen. Dammen is goed voor het ontwikkelen van jeugd. Je leert berekeningen maken, er zijn raak vlakken met wiskunde en er is het sociale aspect. We moeten er echt werk van maken, om de toekomst van deze sport op Tholen veilig te stellen." In de competitie heeft Smerdiek da mes nog geen punt verspeeld, maar in het bekertoernooi vonden de blauw-zwarten zaterdag tegen het Tilburgse Noad hun Waterloo. De zondag derdeklasser leidde bij de rust met 1-2 en dat werd ook de eindstand. Smerdiek begon tam aan het duel en keek door verkeerd uitverdedigen al na twee minuten tegen een achter stand aan. Noad was veel feller en pas na twintig minuten spelen pakte de thuisclub de draad op en drong de Brabanders terug. Er kwamen kansen, maar Anne Hage schoot op de lat en Simone Scherpenisse vond de keepster op haar weg. Uit een combinatie tussen Anne Hage en Josca Jansen schoot laatstgenoemde de gelijkmaker binnen. Smerdiek leek uit te kunnen lopen, maar de Tilburgse keepster deed het uitste kend. Vlak voor de rust ging het mis voor de Tholenaren. Eerst was er knullig balverlies op het midden veld, vervolgens speelde Jane La- zerom te zacht terug en de Tilburgse spits liet dat buitenkansje niet lo pen: 1-2. Vlak daarna kroop Smer diek door het oog van de naald, toen keepster Conny Gulden een schot van Noad wist te keren. De tweede helft speelde Smerdiek slecht. Er was veel balverlies en men liep meer tegen zichzelf te voetballen. Daar kwam nog bij dat de scheidsrechter allerlei vreemde beslissingen nam naar weerskanten. Een aandringend Smerdiek kon niet scoren, ook niet toen in het laatste kwartier iedereen de aanval zocht. Ondanks het overwicht bleef het op letten voor de counter van de bezoe kers. Smerdiek kan zich nu voluit op de competitie richten. De derdeklasser zal volgens leider Wim Scherpenis se uit een ander vaatje moeten gaan tappen wil het de voorsprong be houden. De laatste weken draait het totaal niet bij de blauw-zwarten. Voor zaterdag 4 januari staat een oe fenduel op het programma tegen KFC uit Delft. De keurmeester van de Nederlandse Postduiven Organisatie (NPO) is nog druk met de kritische beoorde ling van de laatste postduiven bezig als voorzitter Krijn Reijngoudt al vast een kleine rondleiding langs de tentoongestelde duiven geeft. Op de bovenverdieping van clublokaal De Druiventros staan ruim honderd tachtig duiven tentoongesteld. „De meeste duiven zijn afkomstig van de ruim veertig leden van onze ei gen vereniging. We hebben een hele hechte, gezellige club en we probe ren van onze tentoonstelling ieder jaar een leuke happening te maken. Het wedstrijdseizoen zit er al weer enkele maanden op en dan is het leuk om je tijdens deze rustige pe riode als duivenliefhebbers op de tentoonstelling te kunnen presente ren. Daarnaast is de expositie een extra stimulans voor onze leden om de postduiven ook in de winter maanden in goede conditie te hou den. Het is nu eenmaal een bekend gegeven dat de duivenmelkers die hun duiven in de winterperiode goed verzorgen, tijdens de wed- strijdvluchten ook dikwijls de mooi ste resultaten behalen. Vooral op de lange marathonvluchten (vanaf 800 km) wordt er veel van de postdui ven gevergd en de zwakkere broe ders vallen tijdens die fondvluchten gegarandeerd door de mand", aldus voorzitter en fervent duivenliefheb- ber Reijngoudt. Bij het Fluplandse publiek is de ge zellige duivententoonstelling bij zonder populair. Reijngoudt: Zo wel op vrijdagavond als zaterdags is het hartstikke druk in De Druiven tros. We draaien zo'n honderd rond jes met het rad van avontuur en door bonnenverkoop (voor jonge duiven of eitjes) en een verloting wordt on ze clubkasllekker gespekt." Als Krijn Reijngoudt zo enthousiast yvertelt over 'zijn' vereniging, weet hij nog niet dat de mooiste doffers (zowel in de categorie jonge doffers als bij de jarige doffers behaalde hij de eerste plaats) van de tentoonstel ling dit jaar uit het hok van hem en zijn vrouw Corrie afkomstig zijn. „Wat een pracht resultaat", is zijn eerste reactie. „Ik ga het snel te gen mijn vrouw vertellen." Corrie Reijngoudt is volgens haar man ze ker zo bezeten van de duivensport als hijzelf. „We spelen al jaren als combinatie Reijngoudt met de wed- strijdvluchten mee. Dit jaar hebben we op diverse fondvluchten mooie klasseringen behaald en Corrie heeft zeker een groot aandeel in die successen. Zij is vooral heel goed thuis in de medische verzorging van de dieren, maar ook bij de an dere werkzaamheden in het duiven hok is ze een hele steun voor me. Ik zit vanaf september in de vut en dus heb ik nu wat meer tijd om met de duivensport bezig te zijn. Goede duiven kweken, vergt nu eenmaal heel veel aandacht van de duiven melker en aangezien wij ruim hon derd duiven in ons hok hebben zit ten, komt er veel bij kijken om ze allemaal in topconditie te houden." Collega duivenmelker Jan Zuidweg Jzn. knikt instemmend als hij het verhaal van Krijn aanhoort. Hij is met zijn veertig jaar weliswaar een heel stuk jonger dan Reijngoudt, maar ook hij weet bijzonder goed dat de duivensport heel veel vrije tijd opslokt. „Als kleine jongen groeide ik al met de duiven van mijn vader (Jan Zuidweg sr.) op. Hij is inmiddels negenenzestig, maar vorig jaar heeft hij nog een groot aantal nieuwe duiven aange schaft. Dit jaar heeft hij tijdens de wedstrijdvluchten dan ook geen rol van betekenis gespeeld, want de dieren moeten toch even de tijd krijgen om te acclimatiseren. Hij zal wel in zijn nopjes zijn als hij te horen krijgt dat een van zijn duivin- nen als mooiste van de tentoonstel ling is verkozen. Het is toch altijd een mooie bekroning als een van jouw duifjes zo'n eretitel behaalt." Beide heren glimmen van trots als ze met zachte hand de winnende doffer en duivin terug in hun hokje zetten. De duifjes hebben zich van hun beste kant laten zien en door hun baasjes zal zeker nog een ge zellig borreltje op de goede afloop gedronken worden. Oude doffers: 1C. Verwijs; 2. A. Vermaas; 3. A. van Dalen; 4. Comb. Reijngoudt zn; 5. A. Vermaas; 6. H. Rensink; 7. A. van Dalen. Jaarling doffers: 1. Comb. Reijn goudt; 2. L. Reijngoudt; 3. K. van Dommelen; 4. A. van Dalen; 5. S.A.M. Vermaas zn; 6. W. Beur- kens; 7. J. Suurlant. Jonge doffers: 1. Comb. Reijn goudt; 2. C. Verwijs; 3. R. Reijn goudt; 4. P. Wagemaker; 5. H. Rensink; 6. Gebr. Reijngoudt; 7. R. Reijngoudt; 8. C. Verwijs; 9. Jac. Reijngoudt; 10. Emely de Koning; 11. C. Verwijs; 12. R. Reijngoudt. Late doffers: 1. S.A.M. Vermaas zn; 2. Gebr. Reijngoudt. Reserve De derde keus van Tholense Boys boekte tegen Hoedekenskerke een ruime 8-1 overwinning. Toch was de eerste helft niet best en pas na twintig minuten spelen opende Jan de Graaff de score. Dat Hoedekens kerke binnen vijf minuten op 1-1 kwam, hadden de geel-zwarten vol ledig aan zichzelf te danken. Het liep allemaal wat te stroef en ze konden het spel niet maken. De scherp spelende De Graaff bracht zijn team opnieuw aan de leiding, terwijl invaller-doelman Jan v.d. Vlies met enkele reddingen de ge lijkmaker of zelfs een achterstand voorkwam. In de eerste tien minu ten van de tweede helft, met René Moeliker en Marco de Boef in de ploeg, was het beeld niet anders. Tot Jan de Graaff zijn derde treffer maakte. Toen was het hek van de dam, de Tholenaren gingen beter draaien en werkten hard. Treffers kwamen er van De Graaff (2x), Vin cent van Westen, Maarten Bakx en Erik Nieuwkoop, terwijl nog een handvol kansen onbenut bleef. Vijfde kl.: NVS-Vosmeer afgelast. Beker: Smerdiek dames-Noad 1-2. Tweede kl. res.: Thol.Boys 2-VVC 2 6- 1. Vierde kl. res.: Thol.Boys 3-Hoede- kenskerke 2 8-1, DVO 3-Stavenisse 2 0- 5. Vijfde kl. res.: Thol.Boys 5-Noad 4 7-1. Jeugd: Kapelle-Thol.Boys A 2-2, Thol. Boys B - Nw. Borgvliet 0-5, Thol.Boys C-Zierikzee 3-0, Schijf-Thol.Boys meis jes 9-0, Kapelle-Stavenisse C 8-0. Advertentie I.M. Jan Zuidweg laat bij afwezigheid van zijn vader de mooiste duivin zien. Voorzitter Krijn Reijngoudt (rechts) toont het mooiste mannetje van de tentoonstelling van de Vredesduif.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11