Ouderenbond vecht tegen slechte huisvesting en de wachtlijsten Taallessen, inburgeringscursussen en volwasseneneducatie onder één dak ededeling vrijdag Li december Motivatie om te slagen verbindt deelnemers bij lessen ROC de feestdagen zijn *i onze Verzekeringswinkels gesloten op: uonderdag 19 december 2002 LENDKACH1BUDE, DE THOOLSE COURANT 7 Het loopt storm bij de Anbo, de Algemene Bond voor Ouderen, in Utrecht. De ledenwerfactie dit jaar leverde tot dusverre 1500 nieuwe deelnemers op. Alleen al op de 50-plusbeurs meldden zich 500 ouderen die bij uitstek deze bond zien als hun vertegenwoordiging bij overhe den, bij zorginstellingen en verzekeringsmaatschappijen, maar ook als entertainer. Inmiddels telt Anbo Nederland ruim 170.000 leden en is de bond landelijk vertegen woordigd met 545 afdelingen. De populaire pleitbezor ger voor 50-plussers is ervan overtuigd dat dat aantal de komende jaren verder zal toenemen. Het hoofdbestuur baseert die voorspelling op de toekomstige vergrijzing. Visie levensloop Euro per week Anbo-afdelingen op Tholen voorlopig nog bezig met bingo 's en reizen Goed waardeloos Veel blabla Verjaardagskaarten Drempel verlagen Leefwereld Biologisch boeren Deelcertificaat Argusogen In verband met Zorgverzekeraar VGZ wenst u prettige feestdagen en een gezond 2003 'Senioren hebben de toekomst', schijnt er een integrale visie over grappen ze bij de bond. Die rekende uit dat tussen nu en het jaar 2020 het aantal Nederlanders van 50 jaar en ouder met 75 procent stijgt. De leef tijdscategorie beneden de vijftig gaat de komende 17 jaar met slechts één procent omhoog. Dat betekent dat er in 2020 drie miljoen 50-plus sers zijn. Twintig jaar later, zo re kent de Anbo, zijn dat er ruim vier miljoen. Voorwaar een aantal om re kening mee te houden. Dat die miljoenen Nederlanders zich bij de Anbo moeten aansluiten ligt, zo blijkt uit diverse publicaties, volgens het hoofdbestuur voor de hand. De Anbo levert uiteindelijk individuele informatie op tal van terreinen. Of het er nu over gaat of je je vermogen bij de fiscus in groep drie moet invullen of het moet schenken aan je kinderen, de Anbo weet een antwoord of zoekt een des kundige die daar verstand van heeft. Collectief gaat het meer om belan genbehartiging. De Anbo maakt zich sterk voor onderwerpen als wo nen, zorg, arbeid, inkomen en ver voer. Delegaties van de bond praten met overheden, vervoersbedrijven, banken en verzekeringsinstellingen. Daarnaast werkt de Anbo nauw sa men met organisaties als de vereni ging Eigen Huis en de Consumen tenbond. De bond is er trots op, mee te hebben gewerkt aan de totstand koming van een keurmerk voor se niorenwoningen en aan de vorming van een aow-fonds. In het kort komen de acties van de bond er op neer, dat er bij het mini- sterie van volksgezondheid stevig wordt geklaagd en hard aan de bel wordt getrokken over de lange wachtlijsten in de gezondheidszorg. Daarnaast reclameert ze bij ge meenten over het tekort aan senio renwoningen en bemoeit ze zich met een toename daarvan. Verder int de Anbo de eigen bijdrage voor de thuiszorg en zoekt ze naar oplos singen bij het verzorgen van zieken thuis. Daarbij wordt ook de finan ciële positie van de leden goed in de gaten gehouden, want de Anbo heeft ernstige bezwaren tegen het korten van uitkeringen of pensioe nen bij mensen die thuis een zieke verzorgen. De bond laat het niet bij mooie woorden alleen, blijkt uit de activi teitenkalender. Volgend jaar ver hoe welzijn, zorg, inkomen en wo nen er voor ouderen in Nederland moet uitzien. „Het gaat om een vi sie over de gehele levensloop", al dus een van de Anbo-bestuurders. Die visie moet aanknopingspunten bieden die wachtlijsten wegwerken en tips geven over hoe de huisarts in Nederland kan worden behouden. De visie moet aangeven wat er kan worden gedaan tegen verhoging van de kosten van openbaar vervoer, en op welke manier een tekort aan se niorenwoningen kan worden opge lost. Want, waarschuwt de bond, over vijf jaar heeft één op de drie Nederlanders geen huisarts meer. Dan heeft het kabinet 70 miljoen euro bezuinigd op het openbaar ver voer (tariefsverhoging en minder lijnen) en is er een tekort aan senior woningen van 140.000. Een sugges tie is al bekend. Wat het openbaar vervoer betreft, pleit de Anbo voor een dekkend netwerk van regio taxi's. Het centrale punt van de Anbo Zee land ligt in Middelburg. Van daar uit worden zo'n 45 afdelingen in de provincie bestuurd en wegwijs ge maakt bij het oplossen van proble men. De Zeeuwse centrale wordt bemand door vrijwilligers. Zij stu ren zonodig ook de Thoolse afde lingen aan. Die zitten in Tholen, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Oud-Vossemeer. Een belangrijk wapenfeit was dat afdelingen mee deden aan het onderzoek naar de gemeente die zich het meest of het minst gelegen liet liggen aan wo nen en zorg voor senioren. Uitein delijk bleven er in Zeeland acht ge meenten over die werden gekwa lificeerd. De beste gemeente in het land was Etten-Leur met 8,39 pun ten. De slechtste was Roermond met 0,98 punten. Van de Zeeuwse gemeenten scoorde Schouwen- Duiveland met 7,42 punten het hoogst. Noord-Beveland haalde de minste punten voor Zeeland, 1,61. Tholen komt in de uitslagen niet voor. De Anbo-afdelingen op Tholen ma ken zich daarover niet druk. De vier woordvoerders vinden de aan gedragen problematiek voor oude ren vooral een kwestie voor het hoofdbestuur. Tholen houdt zich vooralsnog meer bezig met het or ganiseren van bingomiddagen en Veel Anbo-afdelingen, zoals hierin Oud-Vossemeer, organiseren regelmatig bingomiddagen voor hun leden. reisjes. „Bij ons neemt het ledenaantal ook niet zo toe", constateert L.J. Mayer uit Poortvliet. Hij is secretaris bij de afdeling Scherpenisse. In totaal komt hij aan 56 leden. Mannen en vrouwen. „Er overlijden mensen en er komen weinig nieuwe leden bij", stelt hij vast. De Anbo mag zich dan uitgeven als een club voor 50- plussers, in Scherpenisse voelt ie mand van vijftig zich te jong voor een lidmaatschap, stelt Mayer. „Ze vullen zelf hun tijd in en zijn niet te overtuigen om lid te worden", is zijn ervaring. En ervaring is er ge noeg in Scherpenisse. De Anbo be staat daar veertig jaar en is ont staan na samenvoeging met de plaatselijke ouderensociëteit. Dat heeft volgens Mayer nooit proble men opgeleverd. „Het ging eigen lijk automatisch." In Scherpenisse ligt de nadruk vooral op het organiseren van bin go- en kaartmiddagen. Aanvanke lijk ging de club ook tweemaal per jaar op reis. maar dat werd volgens Mayer voor een aantal mensen te duur. „Nu gaan we eenmaal per jaar op reis en organiseren we een sin terklaasfeest. Daar sparen we het hele jaar een euro per week voor." Mayer werkt met een aantal vrijwil ligers en zou willen dat de Anbo-le- den wat meer waardering voor dat werk hadden. „Het is net als met de regering. Het deugt nooit." Hij ver telt van de laatste voorjaarsverga dering. „Toen kwamen er 30 tot 35 mensen. Die kregen de keus uit twee reismogelijkheden. Dan zijn er twintig voor de ene reis en tien voor de andere. De ene ging dus vanwege de meerderheid door. Dan hoor je tijdens de reis de tegenstan ders morren. Zo van: Ik zei het toch al. Je moet van de bus naar de plaats van aankomst een eind lo pen." Met gezondheidszorg en seniorwo ningen houden ze zich in Scherpe nisse niet zo bezig. Mayer: „Wij zijn er meer voor het vertier. Om de mensen bezig te houden." Dat wil niet zeggen dat Anbo Scherpenisse geen problemen zou oplossen. „Al leen zijn er geen grote problemen bij ons gemeld. Die er zijn, zijn vaak heel snel opgelost. En kunnen wij het niet, dan hebben we onze afdeling in Middelburg." Dat ge beurde bijvoorbeeld na problemen met het openbaar vervoer. „De treintaxi is afgeschaft. Dat heeft voor veel inwoners vervoersproble men opgeleverd. Dat hebben we ge meld in Middelburg. Die heeft con tact gezocht met het hoofdbestuur in Utrecht. Maar dat heeft bij mijn weten nog niets opgeleverd. Net als met de locaties van het postkantoor. Dat is bij ons weg. Alle postkan toortjes verdwijnen uit de kleine kernen. Dat vinden we goed waar deloos." Met problemen in de persoonlijke sfeer gaan de leden van de Anbo Scherpenisse niet naar het bestuur, weet Mayer zeker. „Dat kom je niet te weten. De mensen zullen eerder zeggen dat het allemaal goed gaat. Je zult ze echt niet horen zeggen dat iemand financieel een beetje krap zit en wat hulp kan gebruiken. Bij voorbeeld als de wasmachine kapot is. Aan de Anbo laten weten? Ho maar! Daar zijn ze op Scherpenisse veel te trots voor. En dat verander je niet." In Sint-Maartensdijk is de 78-jarige M. van Beveren het aanspreekpunt. Zijn Anbo groeit, zij het niet hard. „In 1999 hadden we 120 tot 130 le den. Nu zijn het er 168", meldt hij met gepaste trots. „In Sint-Maar tensdijk zien ouderen het nut van de Anbo wel in", zegt hij. „We organi seren vanalles. Bingo, reizen, gezel lige middagen. Nee. Aan gezond heid en dergelijke onderwerpen doen we niet veel. Dat komt door ziekte onder de bestuurders. Er zijn nog weinig mensen die iets kunnen doen. Trouwens," zegt Van Beve ren, „er is ook geen vraag naar der gelijke onderwerpen geweest." Van Beveren, voormalig ambtenaar bij de belastingdienst, zegt het vrij willigerswerk graag te doen. „Ik ben een tijd van het eiland wegge weest. Zo'n 52 jaar. Toch ben ik naar mijn gevoel weer helemaal in de gemeenschap opgenomen." In Tholen heeft de Anbo zo'n 100 leden, telt woordvoerder J.H. van Huizen. Echte groei zit er de laatste jaren niet in. „Er komen wat men sen bij, er vallen wat mensen af, maar uiteindelijk hebben we meer opzeggingen." Een oorzaak kan hij niet echt aanwijzen. Hij gooit het op bestuursproblemen. „We zijn met z'n vieren. Eigenlijk zou je het werk met zeven mensen moeten doen. Maar degenen aan wie ik het heb gevraagd, hebben er geen zin in." Wat Van Huizen zorgen baart, is het aantal oudere ouderen dat lid is. Ze ventig jaar is de gemiddelde leef tijd. „Tholenaren van vijftig of ze stig jaar zie je bij ons haast niet. Toch moeten we het voor de toe komst van die categorie hebben." Ze kunnen allemaal deelnemen aan de bingomiddag die om de veertien dagen wordt gehouden, aan de jaar lijkse broodmaaltijd, aan de kerst viering en aan de reisjes. Van Huizen is kritisch. Ook hij kent het bondsblad waarin wordt aange geven wat de Anbo allemaal voor zijn leden doet. „Daar zit veel bla bla bij", is zijn conclusie. „Als je met klachten of zorgen komt, luiste ren ze amper naar je." Zo stuurde hij twee jaar geleden een brief naar het hoofdbestuur in Utrecht, illus treert hij. In de brief vroeg Van Hui zen aandacht voor mannen die in hun arbeidsverleden met gevaarlijke stoffen, met name asbest, te maken hebben gehad. Zoals dakdekkers. Hij vroeg de Anbo om voor de leden een jaarlijks terugkerend gezond heidsonderzoek te regelen. Om te voorkomen dat hij met een kluitje in het riet werd gestuurd, wees hij op de financiële inbreng van ouderen in de Nederandse economie. Hij vindt dat zijn Anbo-leden daardoor seri eus moeten worden genomen en dat aan hen wel wat dank is verschul digd. 'Stuur ons niet met een stand- daardbriefje het bos in', vroeg hij het hoofdbestuur. Dat reageerde tien dagen later. Het bestuur had de brief met belangstel ling gelezen en begreep dat Anbo Tholen 'pleit voor een rechtvaardi ge zaak'. Het hoofdbestuur reali seerde zich dat veel ouderen door slijtage en beroepsziekten in de wao zijn geraakt 'of erger', staat in het antwoord. Toch wilde het hoofdbestuur niet anders in actie komen dan een brief te sturen naar de vakcentrale FNV over de kwestie. „Het hoofdbestuur moet beleidskeuzes maken en prio riteiten stellen", schreef bondssecre- taris N. Wuurman. Van Huizen schreef een week later een brief te rug waarin hij zijn teleurstelling liet blijken en aangaf zich met zijn le den afgescheept te voelen. De Thoolse Anbo-afdeling liet het er niet bij zitten. Van Huizen schreef naar het Asbestinstituut in Scheve- ningen om meer informatie. De ver zamelde inlichtingen gingen vervol gens rechtstreeks naar het ministerie van volksgezondheid. Daaraan werd eveneens het verzoek gekoppeld om een jaarlijks gezondheidsonderzoek. Temeer, zo schreef Van Huizen de minister, omdat veel oud-werkne mers kampen met gevoelens van angst omtrent de gevolgen van as best voor hun gezondheid. De Anbo Tholen kreeg namens het ministerie een brief terug van dr. A.- Kalis. Die schreef begrip te hebben voor de angst, maar het nut van een periodiek onderzoek niet in te zien. Kalis ging er van uit dat een jaar lijkse screening, zoals gebeurt bij borstkanker, ten doel heeft het vroegtijdig opsporen van een ziekte. Aan dat criterium voldoet volgens Kalis een asbestonderzoek niet. Mensen die met asbest hebben ge werkt kunnen wat het ministerie be treft het beste contact opnemen met de huisarts en vragen om een long foto. Dat Van Huizen nul op rekest kreeg, temperde zijn enthousiasme voor het Anbo-werk niet, blijkt uit de nieuwsbrief voor de leden van no vember 2002. Er wordt met veel plezier in teruggekeken op de laat ste reis met de boot naar Zeeuws- Vlaanderen en het afsluitende na- jaarsreisdiner. In de brief steekt Van Huizen de hand in eigen boezem als het gaat om zaken die niet zijn gelopen zoals hij had gewild. Met name, schrijft hij, is hij in gebreke gebleven bij het versturen van verjaardagskaarten. Een klus die wordt overgenomen door een nieuw lid. Oud-Vossemeer heeft de grootste Anbo-afdeling op Tholen. Bijna 230 leden. „En," zegt woordvoerder C. van Poortvliet, „we krijgen steeds meer jonge leden. Mensen van 55 en 60 jaar." De afdeling bestaat 51 jaar en houdt zich bezig met het or ganiseren van koersbalwedstrijden, bingomiddagen, fietstochten en rei zen. „De laatste reis was met 49 le den naar Walcheren", vertelt Van Poortvliet. Zijn afdeling gaat zich de komende jaren ook richten op in woners die aan huis zijn gekluis terd. „We zijn op zoek naar vrijwil ligers die met hen een praatje gaan maken, een bloemetje brengen en een kop koffie drinken." Van Poort vliet denkt dat het initiatief kans van slagen heeft omdat zich al een aan tal dames heeft gemeld. Hij wil de drempel om aan de activiteiten van Anbo Oud-Vossemeer mee te doen, verder verlagen. „Sommige mensen zijn slecht ter been en komen daar om niet naar het dorpshuis. Als ze willen komen, dan gaan we ze op halen met een auto." Van Poortvliet kent het bescheiden karakter van zijn leden en denkt niet dat iedereen gelijk zal roepen dat hij of zij niet kan lopen en opgehaald wil worden. „We kijken op de lijst wie altijd kwam en nu wegblijft. Dan weten we waar we moeten zijn." Het eindejaarsfeest dat vandaag op het ROC in Tholen wordt gehou den is een beetje de wereld in het klein. Alle cursisten, zowel allochto nen als degenen die hier geboren zijn, verzamelen zich traditiegetrouw in het schoolgebouw aan het Schuttershof. Iedereen neemt gerechten en een goed humeur mee. Recepten worden uitgewisseld, er is tijd voor spelletjes en een goed gesprek. De voertaal is vooral Nederlands. Gezel ligheid staat bij het eindejaarsfeest voorop, zegt coördinator José Baaij. „Politiek houden we hier altijd zoveel mogelijk buiten de deur." De neutraliteit bewaren valt niet al tijd mee in een instelling als het ROC. De grote wereldgebeurtenis sen komen er in het klein terug. Een belangrijke doelgroep bij het ROC zijn vluchtelingen, die in het kader van de Wet Inburgering Nieuwko mers een jaar lang verplicht scho ling ontvangen. De cursisten leren Nederlands en krijgen les in wat 'maatschappelijke oriëntatie' wordt genoemd, een soort introductie op de Nederlandse samenleving. De herkomst van de cursisten geeft zo zijn eigen problemen, zegt Baaij die het vak Nederlands als Tweede Taal aanbiedt. „We zien hier altijd de brandhaarden in de wereld terug. Eerst waren het vooral Bosniërs, la ter Koerden en nu vooral mensen uit Afghanistan. Vaak hebben zij een hoofd vol ellende vanwege de din gen die ze meegemaakt hebben. Tij dens de oorlog in Afghanistan, merkte je de angst bij de cursisten om hun familieleden daarginds. Ook de gebeurtenissen op 11 sep tember hadden hier een enorme im pact. Je moet ook oppassen dat je de problemen in het land van herkomst niet in de school importeert. Ten tij de van de opleving van de Koerdi sche kwestie kwamen hier Koerdi sche meisjes naar school met een button van de net opgepakte Öcalan op hun kleren, terwijl we hier ook Turkse cursisten hebben. Op zo'n moment moet je ingrijpen en de grenzen aangeven." Dergelijke incidenten zijn gelukkig zeldzaam in de lokalen aan het Schuttershof. Doorgaans is volgens Baaij iedereen zeer gemotiveerd be zig om zijn plaatsje in de Neder landse samenleving te veroveren. Behalve vluchtelingen zijn ook alle andere nieuwkomers van buiten de EEG verplicht om een jaar naar school te gaan. Daaronder vallen buitenlandse vrouwen met een Ne derlandse partner, die elkaar steeds vaker via internet hebben leren ken nen. Ook partners uit Turkije en Marokko die in het kader van ge zinshereniging naar Tholen komen, bezoeken verplicht de lessen Neder lands en maatschappelijke oriënta tie. Het ROC werkt hierbij nauw sa men met de gemeente, die de eerste intake van de cursisten doet. Baaij test in een tweede gesprek de onder wijskundige mogelijkheden. „Het niveau van instromen is afhankelijk van vooropleiding en motivatie. De onderlinge verschillen zijn groot. Uit Marokko afkomstige Berbers komen bijna automatisch in een al fabetiseringsgroep terecht, omdat ze het schrift niet beheersen. Het Ber bers is bijna uitsluitend een spreek taal. Aan de andere kant zijn er ook cursisten die in hun land van her komst een universitaire opleiding hebben afgerond." De alfabetiseringsgroep in Tholen telt op dit moment zes deelnemers. Twee dagdelen per week krijgen zij de eerste beginselen van het lezen en schrijven bijgebracht. De begin- nersgroep bestaat uit dertien cursis ten, die vijf dagdelen in de week naar school moeten. Ook zitten er zes mensen in een tussengroep en is er een groepje van acht gevorder den, die vier dagdelen per week naar het ROC komen. Met vorde- ringstoetsen worden de prestaties gemeten. Aan het eind van het schooljaar volgt een eindtoets. De gevorderden zijn bijna gereed voor de arbeidsmarkt en daarom wordt bij hun loopbaanplanning al samen gewerkt met een trajectbegeleider van het Centrum voor Werk en In komen. Het examen Nederlands meet de vaardigheden op het gebied van lezen, spreken, luisteren en schrijven. Over de eindtoets 'maat schappelijke oriëntatie' heeft Baaij haar twijfels. „In de eerste plaats is het heel moeilijk te meten wat nu precies Nederland is. Onze samen leving is zo divers geworden. Het is moeilijk aan te geven wat de norm is. Bij de lessen werken we het liefst vanuit de praktijk. Met de deelne mers gaan we bijvoorbeeld een keer naar zorgcentrum Ten Anker. In de landen waar ze vandaan komen is het veelal nog de gewoonte dat kin deren de ouderen in huis nemen. Er worden dan veel vragen gesteld. In andere lessen leggen we uit hoe een strippenkaart werkt of hoe huursub sidie kan worden aangevraagd. Prinsjesdag is altijd een aanleiding om iets te vertellen over het vor stenhuis en ons politieke systeem. We proberen in de lessen zoveel mogelijk aan te sluiten bij hun leef wereld. De landelijke examenvra gen zijn echter niet altijd even zin nig. Ik herinner me een vraag over hoeveel het kost om in een video theek een videoband te huren. Dat lijkt me nu niet een noodzakelijk iets om vast te stellen of iemand wel of niet integreert." Indien nodig kan een cursist langer dan het ene verplichte jaar naar school gaan. Verlenging gebeurt in overleg met de gemeente, die via het Rijk de cursus financiert. Ande- het zeker niet. We hebben ieder ei gen doelgroepen, die zich moeilijk verdragen. Ik begrijp ook wel dat kinderen buiten moeten spelen, maar in de zomer met open ramen geeft dat de nodige geluidsoverlast. Met toetsen vliegen de ballen tegen de muren, wat niet bevorderlijk is voor de concentratie van onze deel nemers. We zitten hier ook een beet je weggestopt, met een entree aan de achterkant van het gebouw. Zelfs een duidelijk naambord ontbreekt. Daardoor ondervindt De Veste ook overlast van ons. Mensen die voor het eerst hier komen, stappen bijna altijd bij hen binnen. Ook de lamel len in het computerlokaal zijn vaak naar beneden, om lichtinval op de schermen te voorkomen en om die ven niet op gedachten te brengen. Dat draagt ook niet bij aan de open heid. Toen we hier kwamen hebben we de buurt uitgenodigd op de kof fie. Er kwam niemand op af. We worden nog altijd een beetje met ar gusogen bekeken. Vanwege de ge parkeerde auto's van onze deelne mers op straat en misschien ook wel omdat een deel van onze cursisten van buitenlandse origine is. Ik kan me ook voorstellen dat de buurt zich nu stoort aan al die auto's in hun straat. Een eigen gebouw met een eigen parkeergelegenheid zou een uitkomst zijn." 'Biologisch, natuurlijk logisch' is de titel van een boekje over biologi sche landbouw, verschenen als nummer 24 in de milieureeks van de provincie Zeeland. Er zijn agra rische ondernemers uit alle sectoren voor geïnterviewd. Zij konden, zon der afspraken vooraf, hun verhaal vertellen. Zoals Hans Groenland van de Wil- helminahoeve in Anna Jacobapol- der en de glastuinders Gert van Bra- kel en maatschap Van Luijk uit Sint-Annaland. Wat gaat goed, waar liggen de kansen? Te lezen valt wie al jaren geleden is omgeschakeld van de traditionele naar duurzame landbouw, en wie nu aan het om schakelen is. De opzet van het boekje borduurt voort op de eerdere aanpak van 'Boeren met milieu' die de ZLTO gaat gebruiken in een publiekscam pagne. Opslag vuurwerk. De politie van Bergen op Zoom heeft 225 kilo vuurwerk in beslag genomen. Dit lag opgeslagen in een garage bij een woning in de Prinses Beatrixlaan. Volgens de eigenaar - tegen wie proces-verbaal is opgemaakt - was een deel van het vuurwerk bestemd voor de verkoop. Docente mevr. Boulogne (staande linksheeft de cursisten Engels ingedeeld in gesprekgroepjes. ren stromen door naar een schakel cursus die in Roosendaal wordt ge geven.Veel van de cursisten willen zo snel mogelijk aan het werk, zo is de ervaring van Baaij. „We probe ren echter iedereen ervan te overtui gen dat het verstandiger is om eerst te investeren in kennis van onze taal en een goede opleiding." De afdeling Volwasseneneducatie van het ROC Zeeland vierde eerder dit jaar dat ze 25 jaar bestaat. Alle deelnemers die dat wilden konden intekenen voor een excursie naar keuze. Drie bestemmingen bleken favoriet: de Floriade, Brugge en Brussel. Ook vanuit Tholen gingen de deelnemers op reis. In 1977 be gon op de Bevelanden de volwasse neneducatie als een experiment on der de naam Open School. Volwassenen met een onvoltooide of tekort schietende opleiding kre gen de kans om opnieuw te leren. Het succes van de Open School dwong de overheid het experiment voort te zetten, zodat er gewerkt kon worden aan een definitieve vorm. Die permanente voorziening kwam er met het Regionaal Educa tief Centrum (REC), een platform dat ook het vormingswerk en de kunstzinnige vorming overkoepel de. In Tholen is het REC vanaf 1982 actief. Projecten voor buitenlanders en alfabetiseringscursussen werden aan het aanbod toegevoegd. In 1987 sloot ook Schouwen-Duiveland zich aan. Na een reeks van fusies valt de volwasseneneducatie nu onder het ROC Zeeland. Zowel in Goes, Tho len als Zierikzee worden lessen gegeven. Naast de inburgeringscur sussen is de basiseducatie aan vol wassenen met onvoldoende oplei ding nog altijd een belangrijke poot van het ROC. In Tholen wordt al langer een driejarige cursus Engels aangeboden, zowel overdag als 's avonds. Begin volgend jaar start op woensdagmiddag een VMBO/ MAVO-opleiding Spaans, die cur sisten de mogelijkheid biedt om een deelcertificaat te halen. Na de zo mervakantie wordt misschien ook begonnen met Frans. In februari start een vitaliteitscursus voor oude ren, die zich richt op zowel de licha melijke als geestelijke aspecten van het ouder worden. De cursussen praktisch computergebruik worden al heel wat jaren aangeboden. De belangstelling daarvoor is steevast groot, aldus Baaij. „Het loopt gi gantisch storm. De nieuwe cursus van een halfjaar start in februari en zit alweer helemaal vol. De cursus is bestemd voor mensen zonder af geronde vooropleiding. Wie be schikt over een mavo-diploma of hoger komt in principe niet in aan merking. Voor ouderen boven de 55 jaar kan een uitzondering worden gemaakt. In januari hebben we ook weer een oriëntatiecursus van zeven lessen en ook die is volgeboekt." De Thoolse vestiging van het ROC is na een reeks omzwervingen drie jaar geleden in het schoolgebouw De Veste, de voormalige Bosjes- school, ondergebracht. Daarvoor zat de instelling onder andere in nood gebouwen aan de Molenvlietsedijk en later in de inmiddels gesloopte Vijfhoek. Ideaal is de huidige loca tie zeker niet, zegt Baaij. „We heb ben hier tweeënhalf lokaal tot onze beschikking. Bij toetsen geeft dat ruimtegebrek. Ook voor allerlei mo derne vormen van onderwijs is de ruimte onvoldoende. Alleen al de aanwezige computers nemen veel ruimte in beslag. We hebben duide lijk moeten inleveren, ten opzichte van de Vijfhoek. De combinatie met de moeilijk lerende kinderen van de Veste is ook niet ideaal. We accepte ren elkaar, maar liefde onderling is ,m IMM g r* Advertentie I.M. J s

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7