Doek valt voor Betho Tholen Ook na 17 tips blijft onderzoek Fluplandse moord stroef verlopen Luuk Blom in zijn element als kandidaat Jeugdkoor viert zilveren jubileum in nieuwe kleding Politie heeft drie dagen ruim 800 mannen ondervraagd AL 58 JAAR DÉ THOOLSE COURANT PvdA gaat andere richting uit Bouwvakker levert vuurwerk in Stavenisse Tfinnel vóór Thools fietspad Maandag besluit Sportlaan Donderdag 19 december 2002 59e jaargang no. 5 Met tien tegen zeven stemmen heeft het algemeen be stuur van het reïntegratiebedrijf Midden-Zeeland giste renmorgen besloten dat de Betho in Tholen dicht gaat. De steun van twee bestuursleden van Reimerswaal en twee van Goes was meer dan waarop wethouder mevr. M.A.E. Velthuis vooraf had gerekend, bekende ze toen na twee uur discussiëren het besluit was gevallen. Nel Konijnenburg - die de afgelopen maand fervent actie voerde om de sociale werkplaats voor Tholen te behou den - liet haar emoties de vrije loop. „Het is een schan daal wat hier gebeurt. Heel Tholen staat achter ons, maar daar hebben jullie maling aan. Jullie moeten je schamen, leer eerst maar eens sociaal te zijn", beet ze de verbou wereerde RMZ-bestuurders toe. Wouter Bos, Klaas de Vries, Jeltje van Nieuwenhoven. Raadslid Luuk Blom van de PvdA ziet en spreekt ze nu regelmatig sinds hij als nummer 30 op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen staat. „Ik kende ze alleen van de tv. Het is wel bijzonder, maar zo bijzonder ook weer niet. Het blijken ook gewoon mensen te zijn." Deze week EB verschijnt twee keer vrijdag Kritiek Moerland kandidatenlijst Ondanks de 17 tips die het huis-aan-huis-onderzoek on der ruim 800 mannen in Sint-Philipsland heeft opgele verd, blijft het onderzoek naar de moord op mevr. Serné stroef verlopen. „Het zijn allemaal kleine legpuzzels, maar de stukjes zijn kleiner dan we zouden willen", zegt politiewoordvoerder Alwin Don. Volgens de Zeeuwse korpschef drs. M.A.R Dierickx blijft de politie zich vol op inzetten om de oplossing te vinden. „De uitwerking van deze moord op Sint-Philipsland is namelijk gigan tisch. Daarom zetten we er zo geweldig op in met 25 mensen. We willen het gevoel van onveiligheid bij de burgers opheffen." De kerstzangavond in dorpshuis de Wimpel te Sint-Philipsland kreeg dinsdag een bijzonder tintje met de huldiging van jeugd koor Van Knop tot Bloem. Het 23-leden tellende jeugdkoor vier de het zilveren jubileum in nieuwe kleding. In een lichtblauwe trui en een donkerblauwe rok - ter vervanging van de witte blou ses met rode gilets - werd meegewerkt aan de jaarlijkse kerst zangavond. Thoolse Courant fiosttus 57HtgMTSint Annaland cWiefe& 01ê?»d007 b.g.g. 653474 i-65^X)8 *fé@eendrachtbode.nl vert@eendrachtbode.nl admin@eehdrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Naast het sluitingsvoorstel van het dagelijks bestuur lag gisteren een voorstel van de gemeente Tholen ter tafel om de mogelijkheden van sa menwerking met andere sociale werkplaatsen en van detachering te onderzoeken, en in afwachting daar van de Betho nog zes maanden open te houden. Verschillende bestuursle den informeerden wat dat uitstel voor de Betho als geheel zou uitmaken. Een duidelijk antwoord daarop kwam er niet. Wél zei voorzitter M.L. 't Hart dat de grootst mogelijke meerderheid (exclusief Tholen) van het dagelijks bestuur meent dat nader onderzoek geen reëel perspectief zal opleveren. „We zien het slechts als uitstel. Het verhoogt bovendien de onzekerheid bij de werknemers én de onzekerheid voor het bedrijf als ge heel." Die continuïteit voor de totale Betho werd regelmatig als argument in de discussie gehoord. H. Eversdijk zei dat het dagelijks bestuur bedrijfs economisch gezien waarschijnlijk gelijk heeft. „Maar juist nu het om déze groep mensen gaat, moet je dan niet tot het uiterste gaan. Moet je Tholen dat onderzoek niet gewoon gunnen. Zelfs als het niets oplevert, wat heb je dan verloren", aldus het raadslid van Reimerswaal. Het voorstel van het dagelijks be stuur vloeide voort uit een advies van de raad van commissarissen, wees 't Hart op de voorgeschiedenis. Na mens die raad (waarvan A.P.M.M. van Gurp uit Sint-Maartensdijk deel uitmaakt) lichtte P.J. Stoter toe hoe dat tot stand was gekomen.'Een rol speelde dat het de laatste jaren voor de Betho steeds moeilijker wordt om uit de rode cijfers te blijven. Wil het een 'gewoon bedrijf' zijn, dan moe ten de werknemers dat ook willen zijn en bijvoorbeeld dingen als wat reistijd accepteren, aldus Stoter. ZIE VERDER PAGINA 15 Blom vertelde dinsdagavond op de PvdA een andere richting uit. Die ledenvergadering van de Thoolse PvdA in de Zeester in Scherpenisse over zijn ervaringen na zijn verras sende kandidatuur. Zijn leven is er door veranderd nu hij deel uitmaakt van het 'hele circus'. „Je wordt in eens geacht overal een mening over te hebben. Dat heb ik natuurlijk niet. In januari moet ik voor de bond van landpachters een verhaal houden over de nieuwe pachtwet. Ik had nog nooit van die bond gehoord. Ze vra gen je ook je mening over de kok kelvisserij en het prostitutiebeleid." Hij staat nu ook op de 'mailinglijst' en krijgt tientallen e-mails per dag, ontvangt de handelingen in de Twee de Kamer thuis en bereidt zich met andere kandidaten voor voor het grote werk in Den Haag met media trainingen en gesprekstechnieken. „Het is heel erg leuk. De sfeer in de partij is anders nu. We gaan met de Haagse incrowdcultuur moet er een beetje af. De lijst is een goede mix van jonge en ervaren mensen. Met kandidaten uit alle hoeken en gaten van ons land. Er zit ook een politie commissaris bij en iemand uit het bedrijfsleven. De nieuwe lijst heeft tot teleurstelling geleid bij een aantal zittende kamerleden. Maar dat is on vermijdelijk. Alles wijst erop dat we een goede uitslag gaan maken." Volgens Blom is de keuze voor een nieuwe regering makkelijk: het wordt een centrum-links of een cen trum-rechts kabinet. „A(s kiezers niet op de PvdA stemmen, dan krijg je een. centrum-rechtse regering van CDA en VVD." Hij zei dat hij zich al vereerd voelt om als gemeenteraadslid op te kun nen treden. „Maar als de Tweede Kamer in beeld komt, is dat gevoel nog groter." Dubbele onderscheiding voor organist Edu de Goffau uit Tholen Verkeersbrigadier Jolanda van Zetten vrijwilliger van 2002 Kees van Winkelen controleert vier maanden lang de politie in Bosnië De politie heeft dinsdagmiddag de le verancier van het vuurwerk aange houden waardoor de 13-jarige Dan- kwart Roozemond uit Stavenisse vier vingers en een deel van zijn hand ver loor. Het bleek een 36-jarige bouw vakker uit Raamsdonksveer te zijn. Vanuit zijn busje op een bouwwerk in Stavenisse verkocht hij illegaal vuur werk. In zijn auto trof de politie nog een doos met 10 grote lawinestrijkers aan en veertien dozen met elk twaalf zware strijkers. Uit het onderzoek bleek, dat de bouwvakker het vuur werk aan een 18-jarige jongen ver kocht, die als tussenpersoon diende voor fijnmaziger distributie. Die jon gen heeft de politie nog niet kunnen aanhouden. E»e politie weet nog niet of de bouwvakker juridisch medever antwoordelijk gesteld kan worden voor het letsel dat Dankwart Rooze mond heeft opgelopen. „Iemand die winst ziet in de verkoop van illegaal vuurwerk met een hele korte lont, dat grote klappen geeft, heeft deze jongen misleid", zegt de Thoolse politiechef H. Radojewski. „Het is hartstikke zonde, ja verschrikkelijk dat de jon gen daar zo'n letsel aan overhoudt. De man heeft geprofiteerd van de nieuws gierigheid van een kind. En wat hij verkocht, was gewoon rommel, want bij legaal vuurwerk is de lont drie keer zolang", aldus Radojewski. De man is dinsdag na verhoor vrijge laten. In verband met de kerstdagen ver schijnt de eerstvolgende Eendracht- bode op vrijdag 27 december a.s., maar pas 's middags in plaats van 's morgens. Zorgt u ervoor, dat uw be richten en advertenties voor dinsdag 24 december om 12.00 uur bij ons binnen zijn. Ook de eerste Eendrachtbode in 2003 verschijnt op vrijdag, namelijk vrijdag 3 januari, maar dan wel ge woon 's morgens. Oud-wethouder I.C. Moerland is het niet eens met de kandidatenlijst van de PvdA voor de provinciale statenver kiezingen in maart. Hij uitte op de le denvergadering van de afdeling Tho len kritiek op de lage klassering van Marian de Koster uit Rilland. Moer land liet zich na lange afwezigheid weer horen op een PvdA-bijeenkomst. Koster werd door de leden via een te lefonische stemming op nummer twee gezet, maar de kandidaatstellingscom missie plaatst haar als zevende op de lijst. Volgens Moerland onterecht. Hij wees erop dat De Koster 'boven de Westerschelde' heel veel steun geniet en dat ze haar sporen in de provinciale politiek heeft verdiend. Volgens L. Blom die in de commissie zat om kandidaten te selecteren, moes ten er op de eerste vijf plaatsen twee vrouwen, een fractievoorzitter en een gedeputeerde komen. Koster is vol gens hem niet geschikt als fractievoor zitter. Moerland wilde dat de afdeling op de gewestelijke vergadering begin januari voor een hogere plek voor Koster ijvert. Blom wees erop dat dan de plaats van P. van der Wal uit Sint- Maartensdijk in gevaar komt die nu negende op de lijst is. „Als je er aan gaat rommelen, dan gaat Paul zakken. Dan staat hij straks op 11 en valt hij buiten de boot." De 13 leden stemden over het voorstel om de lijst zo te hou den, 11 waren er voor. Gedeputeerde De Kok voert de lijst aan. De aanleg van de Westerscheldetunnel is er de oorzaak van dat op Tholen verkeersknelpunten niet worden aan gepakt. Dat zei voorzitter H. de Wit van de Thoolse afdeling 3VO vrijdag avond in het Holland Huis in Scherpe nisse toen verkeersbrigadier Jolanda van Zetten-Sturris de titel vrijwilliger van het jaar 2002 werd toegekend. De Wit maakte van de gelegenheid ge bruik wethouder L.J. van Doom toe te spreken. Volgens De Wit is Tholen 'nu net een verkeerspark of verkeerstuin géworden door de vele goede voorzie ningen, zoals rotondes, inritconstruc ties en verkeersplateaus, maar bestaan er nog altijd twee knelpunten': het ontbrekende stuk fietspad tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse en de kruising Poortvlietsedijk/ Langeweg, de afslag naar Scherpenisse. "Er zijn drie partijen bij betrokken. De provincie, het waterschap en de gemeente. Alle aandacht van de pro vincieambtenaren gaat naar de Wes terscheldetunnel, maar het zou u als gemeentebestuurders sieren om het voortouw te nemen om hier tot oplos singen te komen." Zie pagina 3. Een rechercheur wil dhr. Hage in de Eendrachtstraat gaan ondervragen of hij aanwijzingen kan geven over de moord op mevr. Serné. De tachtigjarige mevr. Jacoba Johan na Serné-Dooms, 12 juli 1922 in de Zeeuws-Vlaamse gemeente Honte- nisse geboren, is zaterdag onder grote belangstelling in Sint-Philipsland be graven. De rouwdienst vond plaats in de Nederlandse Hervormde Kerk te Steenbergen, met welke gemeente mevr. Semé kerkelijk verbonden was. Zaterdagavond rondde de politie het huis-aan-huis-onderzoek af. De re chercheurs werkten in burger vanuit dorpshuis de Wimpel. Niet alle inwo ners bleken ondervraagd te worden, maar alleen de mannen boven de veertien jaar. „We hebben namelijk het idee, dat de dader een mannelijk persoon is", zegt Alwin Don, die niet wil zeggen waarom de politie dat denkt. Over de toedracht van de moord geeft hij nog geen informatie. Hij wil alleen kwijt, dat sectie in het gerechtelijk laboratorium te Rijswijk als doodsoorzaak bloedverlies door geweld' heeft opgeleverd. De Tele graaf meldde dinsdag onder de kop ,Hele dorp weet van niets na gruwel moord op tante Co' dat de hersens van de vrouw waren ingeslagen, waarna ze is doodgebloed. In het artikel wor den twee neven geciteerd: Dirk Semé en Jacob de Vries. Op de televisie be steedden de commerciële zenders SBS6 maandagavond en RLT4 dins dagavond aandacht aan de zaak. In het eerste programma kwam o.a. oud wethouder L. Walpot aan het woord, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de daders snel gevonden zullen worden. De politie heeft zelf ook nog overwo gen om via het tv-programma Opspo ring verzocht van de Avro de Sint- Philipslandse moordzaak landelijk onder de aandacht te brengen. „Maar dat idee hebben we toch laten varen omdat je dan heel veel tips krijgt, waar we meer last dan gemak van hebben. We hebben onze handen nu al meer dan vol", aldus Alwin Don. Voor het grootscheepse onderzoek onder de inwoners kreeg de politie vanaf donderdagmiddag alle mede werking. „We zijn zeer te spreken over de positieve opstelling van de mensen", zegt Don. Mensen die niet thuis waren, werden deze week nog bezocht. Zaterdagmiddag en -avond werden ook 16 automobilisten op de Oostdijk aangehouden om ze te vragen of ze een week eerder iets ver dachts hadden gezien. De zeven tips boden aanknopingspunten, maar gisteren bleek, dat de .gouden tip' er toch niet bij zat. „Er is geen eendui digheid, de tips lopen kris kras door elkaar en daardoor blijft het een lastig onderzoek. Het loopt gewoon stroef", aldus Don. Zondag zette de politie een helikopter in om foto's van de Oostdijk en om geving te maken. De heli vloog rond half twaalf heel laag drie rondjes over het dorp. „Dat is op zich een stan daardprocedure, want vanuit de lucht zie je meer dan vanaf de grond. We brengen allerlei dingen in kaart. Er zit veel routinematig onderzoek bij en dat vergt heel veel tijd", zegt de poli tiewoordvoerder. Ook de bezoekers van het tweede ju bileumconcert van muziekvereniging Concordia, zaterdagavond 7 decem ber in dorpshuis de Wimpel, zijn on dervraagd. Via de kaartverkoop is bij het bestuur achterhaald wie er binnen waren. De politie wilde graag weten of de concertbezoekers soms aanwij zingen konden geven over verdachte zaken, die zaterdag rond de Oostdijk in Sint-Philipsland. De politie gaat uit van drie mogelijke scenario's. 1De moord is gepleegd door een to taal onbekende die toevallig in de wo ning van mevr. Semé terecht kwam. 2. De moord is gepleegd door iemand uit de directe omgeving van het slachtoffer, een familielid of een ken nis. 3. De moord is gepleegd door een in woner van Sint-Philipsland. De politie gaat nog steeds die drie sporen na. „We hebben behoorlijk geïnvesteerd in dit onderzoek. Door snel te handelen, kun je nog zoveel mogelijk reconstrueren. Maar na de tijdelijke extra inzet met 10 mensen voor het huis-aan-huis onderzoek, zit ten we nu weer op 25 man. En tussen kerst en de jaarwisseling gaat het on derzoeksteam op halve kracht ver der", aldus politiewoordvoerder Al win Don. De gemeenteraad neemt maandag avond een besluit over de visie Sportlaan Sint-Maartensdijk. Daar mee blijft de vestiging van een discountzaak als de Aldi aan de Sportlaan onmogelijk. Volgens het bestemmingsplan was dat altijd ook al zo, waarmee er in feite niets ver andert. CDA en D66 waren in de commissie gemeentelijke ontwikke ling tegen de visie, terwijl de VVD een voorbehoud maakte. Een royale meerderheid van ABT, SGP, CU en PvdA is het met de visie eens. Het is niet alleen de laatste raadsvergade ring in 2002, maar ook de laatste op maandag, wat tientallen jaren de vas te vergaderdag van de Thoolse ge meenteraad was. Beurtelings 's mid dags en 's avonds, maar sinds vorig jaar alleen maar 's avonds meer, be halve de begrotingsbehandeling. In 2003 wordt donderdag de vaste ver gaderavond van de gemeenteraad, maar de frequentie vermindert van 11 naar 9 vergaderingen per jaar. VZOS-voorzitter Henk Geluk stond er bij stil en hij sprak uit ervaring, want Geluk stond aan de basis van het jeugdkoor, waarvan hij acht jaar dirigent was. Marja Ver wijs volgde hem een jaar op en inmiddels heeft Wilma van Duuren al weer vijftien jaar de leiding. Zij ontving samen met organiste Eveliene de Jonge een bloemstuk van het jeugdkoor. Barbara van 't Hof en Evelien Kempeneers zorgden voor de overhandi ging namens alle leden en dat bleek een grote verrassing voor de dirigent en de orga nist. Vorige week ging het jeugdkoor al een dagje uit naar zwembad de Stok in Roosendaal. Ook dat was ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Het ledental van het koor wisselt sterk. Momenteel zijn er 23 leden, vorig jaar waren er nog 30 en het zijn er al eens 50 geweest. De N.H. kerk heeft een eigen jeugdkoor opgericht: de Regenboog. Van Knop tot Bloem heeft kinderen van 8 tot 13 jaar. „Je hebt een hoog verloop en je moet steeds opnieuw met kinderen beginnen, maar het is wel heel leuk werk", zegt Wilma van Duuren-Kosten. Elke veertien dagen repeteert ze in de Wimpel met Eveliene de Jonge als begeleidster op het orgel. De enige jongen in het koor is Marco Glasbergen. Behalve op de kerstzangavond zingt het jeugdkoor ook in de zorgcentra Ten Anker in Tholen en de Schutse in Sint-Annaland, alsmede voor de stichting reformatorische hulpactie Woord en Daad. Aan de goed bezochte kerstzangavond werd ook meegewerkt door de chr. gemengde zangvereniging VZOS en het mannenensemble van dat koor, beide o.l.v. Jan Wesdorp. Organist was hierbij Kees Lemsom. Barbara van 't Hof, Evelien Kempeneers en Jo- lien Noorthoek speelden op de dwarsfluit. Naast de samenzang voerde VZOS de kerstcantate ,Sta op word verlicht' uit van Tim van der Weide. Na het dankwoord van Henk Geluk werd het Ere zij God gezongen, dat de komende dagen weer heel veel kerstbijeenkomsten zal afsluiten. EN VERDER... Welzijnskoepel Tholen in kantoor Beter Wonen Waterfront wordt de veiligste woonwijk van Tholen Veel publiek op wintermarkt in Tholen en kerstmarkt in Poortvliet GELUKKIG IS HET HUIS, DAT EEN VRIEND EEN ONDERDAK VERSCHAFT Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Het jubilerende jeugdkoor Van Knop tot Bloem in dorpshuis de Wimpel te Sint-Philipsland, o.l.v. Wilma van Duuren (rechtsachter) en organist Eveliene de Jonge linksachter). Marco Glasbergen derde van linksonder) is de enige jongen. imtHin iil:tni li.,.,,,»,—»»~~.frI-lil*i. II,I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1