Eerste wintermarkt brengt in Tholen veel publiek op de been Kop van Jut en kerstman op overdekte markt in Poortvliet Broekhuis Komt aften tezamen Slager 'ietwat verbijsterd' Advent PvdA op zoek naar voorzitter Donderdag 19 december 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Concordia Immanuel Zangmiddag Clarity Oud-Vossemeer Zeeuwse Koorschool Sint-Annafand Belofte vervuld Introïtus voor kerst Vier koren Stavetiisse Laudate Dominum Sint-VfdtipsCand Volkskerstzang Nachtdienst Sint-Maartensdijk Geref. Kerk Wolvekamp,De mensen hadden er zin in, dat kon je echt merken Hoogtijdagen Vreemde kinderen Zomer Schuurspons SP op wintermarkt Win een volledig verzorgde dagtocht voor twee personen naar Parijs! In de R.K. kerk verzorgt het harmo nieorkest van Concordia zaterdag avond een kerstconcert. Twee solis ten leveren een bijdrage. Andrea Slabbekoom, vierdejaars conservato riumstudente en sinds enkele maan den lerares bij Concordia, neemt de klarinetsolo in het Adagio van Rach- maninov voor haar rekening. Corina Zwaan brengt op altsaxofoon de Aria van Bozza. Zij studeert eveneens conservatorium en is verbonden aan het Trompetterkorps der Bereden Wapenen in Amersfoort. Op het pro gramma staan ook het Adagio van Albinoni, Down by the Sally Gar dens (onlangs gespeeld op het con cours), Jupiter Hymn from the Pla nets, Kleine Orchesterstücke en Sinfonia open 18 no. 4. Verder is er samenzang van kerstliederen: Komt allen tesamen, Stille nacht, 't Is gebo ren 't heilig kind, Gloria. Het concert, een tweejaarlijkse traditie, begint om acht uur en is gratis toegankelijk. De hervormde zangvereniging Im manuel, het chr. gemengd koor De- bora en chr. jongerenkoor Into the Light - de beide laatste uit Bleskens- graaf - werken zaterdag mee aan een kerstconcert in de Grote Kerk. Het programma vermeldt naast individu eel optreden ook gezamenlijke num mers, orgelsolo en samenzang. P.M. van 't Hof heeft de algehele leiding. Het concert begint om half acht, de kerk is open vanaf zeven uur. De koren van de Gereformeerde Ge meente organiseren op tweede kerst dag de traditionele kerstzangmiddag. Er wordt aan meegewerkt door jeugdkoor Sjaloom en jongerenkoor Hananja onder leiding van Willy Eg- gebeen, gemengd koor Crescendo onder leiding van Paul Heijboer en mannenkoor Rehoboth onder leiding van Kees v.d. Steenhoven. De zang middag begint om half drie in de Re- hobothkerk aan de Hoogaarsstraat. Wie graag zingt, kan op tweede kerstdag 's morgens om tien uur te recht in de Ichthuskerk aan de Doel- weg. Samen met het jeugdkoor Clari ty worden kerstliederen gezongen. Muzikale medewerking aan de dienst verlenen organist Wim van Kempen en de trompettisten Jaco Pekelsma en Freek Geuze. In de r.k. Willibrorduskerk geeft de Zeeuwse Koorschool uit Goes op vrijdag 20 december een kerstcon cert. De koorschool leidt zo'n 70 jon gens van 5 tot 15 jaar op. Een dertig tal van hen, aangevuld met een tiental mannen, zal in de Vossemeerse kerk te beluisteren zijn. Naast Latijnse staan Engelse en Duitse werken op het programma, onder meer Once in royal Davids city, Koraal 147 (Bach), Kommet ihr Hirten, Maria's Wiege lied, O little town of Bethlehem, Stil le Nacht en Joy to the world. Samen zang is er van Nu zijt wellekome. Het koor staat onder leiding van Evert Heijblok en was in oktober met bis schop Muskens in Rome ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van het bisdom Breda. In de Sint Pieter voerde de koorschool toen de Krö- nungsmesse uit. In Vossemeer wordt voor de begeleiding het eind 18e eeuwse orgel gebruikt. Het concert duurt vijf kwartier, is gratis toeganke lijk en begint om half acht. Er wordt gecollecteerd voor de onkosten en de kerk is om zeven uur open. De kerstviering van de School met de Bijbel wordt vanavond om zeven uur gehouden in het gebouw van de N.H. kerk. Rondom het thema 'De belofte vervuld' wordt door de kinderen ge zongen, gedeclameerd en gemusi ceerd. Belangstellenden zijn welkom. De toegang is gratis, maar er wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Introïtus voor kerst is het openings nummer van het concert dat Accele rando zaterdag geeft in de Sakofahal. Begeleid door de fanfare neemt Kees van Winkelen de solozang voor zijn rekening. Het gevarieerde muzikale programma vermeldt onder andere Christmas carillon, Christmas swing en Fantasy on french Christmas songs. Imanda van Vossen speelt op piano, begeleid door de fanfare, het Largo uit De vierjaargetijden van Vi valdi. Ook het populaire Heal the world van Michael Jackson en I saw mommy kissing Santa Claus staan op de lessenaars van de muzikanten. Sa menzang van Stille Nacht en Nu zijt wellekome maken het kerstconcert compleet. We wish you a merry Christmas sluit het programma af. De presentatie is in handen van Jac queline Heijboer. Het concert begint om half acht en de toegang is gratis. Vier koren werken mee aan de kerst- zangdienst - met als thema 'Een kind is ons geboren' - die dinsdag wordt gehouden in de N.H. kerk. Het ge mengd koor VZOS, mannenkoor DEV, jongerenkoor The Young Voi ces en kinderkoor Soli Deo Gloria hebben veel bekende kerstliederen op het programma staan. Er kan dus veel worden meegezongen. Lené de Graaf en Leen Heijboer bespelen het orgel. Ds. P.C. Hoek verzorgt de meditatie op deze avond die om half acht be gint. Op de avond voor kerst wordt in de N.H. kerk om half acht een zang avond gehouden. Laudate Dominum en het Passagekoor uit Tholen, beiden geleid door D. Letzer, verlenen hun medewerking. Ds. Kommers verzorgt de opening en sluiting, en spreekt een meditatief woord. P. Priem bespeelt het orgel. Er zal ook samenzang zijn. Dinsdagavond trad Laudate Domi num op in zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Het Smalstads mannenkoor en mu ziekvereniging Euterpe organiseren zaterdag de jaarlijkse volkskerstzang in Haestinge. Er zal veel samenzang zijn. Burgemeester Nuis opent de avond, ds. W. Vermeulen uit Bergen op Zoom en pastoor A.J. v.d. Brüle uit Halsteren houden een korte over denking en mevr. B. Fondse verzorgt een declamatie. De avond begint om half acht, maar vanaf zeven uur is de zaal open. Euterpe speelt vanaf kwart over zeven een voorprogramma. Er wordt een collecte gehouden ter be strijding van de onkosten. De hervormde gemeente Rehoboth houdt dinsdagavond om tien uur de kerstnachtdienst in Haestinge. Voor ganger is ds. J. d e Goei. Medewer king verlenen het kerkkoor Rehoboth, jeugdkoor Clarity, de trompettisten Monique de Rooij en Claudia Muller en organiste M. Hage-v.d. Velde. In de Gereformeerde Kerk aan de Langeweg wordt dinsdagavond om half acht de jaarlijkse kerstzang- dienst gehouden. Het kinderkoor De Regenboog en (je vocalgroup Rejoi ce werken er aan mee. Iedereen is welkom. Kees Slager begrijpt niet waarom hij voor sommige groepen op Tho len omstreden zou zijn orn een boek over de ramp op Tholen te schrijven, zo liet hij zaterdag aan omroep Zeeland weten. Hij zei 'ietwat verbijsterd' te zijn door het bericht in deze krant over de op stelling van burgemeester W. Nuis. Die had aan de heemkundige kring Stad en Lande van Tholen laten weten dat er geen subsidie voor het boek was. „Ik heb een plezierig gesprek met de burge meester en de gemeentesecretaris gehad. En nu zou ik voor sommige groepen op Tholen omstreden zijn. Zonder te horen wie dat dan zijn. Zijn het bestuurders van het wa terschap? Dat kan ik met niet voorstellen. Ik ga binnenkort een rede houden voor waterstaatsmen sen. Zijn het de orthodox-gerefor meerden? Ook dat kan ik me niet voorstellen. Ik ben pas gebeld door de directeur van het Calvijn- college om een lezing te houden over de watersnoodramp." Slager vindt dat het 'grenst aan de roddel.' „Daar baseer je geen be leid op." De auteur was al begonnen met het verzamelen van materiaal, maar was nog niet aan het schrij ven van het boek begonnen. Sla ger hoorde van de voorzitter R. Wielinga van de heemkundekring dat het boek op afstand was gezet. „Maar de voorzitter stuurt een brief waarin hij zegt dat hij er wel begrip voor heeft. Daar heb ik geen begrip voor." Slager heeft onlangs het oude stoomgemaal met woning gekocht in Poortvliet. Hij is van plan zich weer op Tholen te vestigen. „Dat wordt een merkwaardig soort wel kom." Of het boek er alsnog komt? „Misschien wel. Wie weet, maar dan doe ik het op mijn ma nier zodat ik helemaal vrij ben om te schrijven." De eerste wintermarkt die zaterdag in Tholen werd gehouden heeft veel bezoekers op de been gebracht. De ondernemers waren over het alge meen tevreden over hun omzet. Wel duurde het voor sommigen te lang. De wintermarkt kwam vanaf twee uur goed op gang. In de loop van de middag werd zelfs van braderiedrukte gesproken. De publieke belang stelling voor het optreden van de koren was wisselend. Volgens C. Wolvekamp van de Step is de dag goed verlopen. „De publie ke belangstelling was boven ver wachting. De mensen hadden er zin in. Dat kon je echt merken. We heb ben positieve reacties gekregen van ondernemers en bezoekers." De markt begon al om 13.00 uur maar toen was er nog weinig volk. „Vanaf twee uur is het gaan lopen. Enkele standhouders die later kwa men, hadden om die tijd hun kraam goed vol." Wel bleek dat niet ieder een in de Botermarkt en de Kerk straat op de hoogte was van het eve nement. Ondanks het bericht in de gemeentelijke informatierubriek. „Enkele bewoners waren verrast. In eens stonden er kramen voor hun ge vel. Ook was er een bewoner die met de auto op vakantie moest en eerst niet uit de garage kon." Bijna alle ondernemers deden vol gens Wolvekamp mee, maar niet ie dereen had een kraam buiten. „Dat is jammer want dat geeft toch meer charme aan het geheel." In de Gasthuiskapel was een hobby- beurs ondergebracht. Daar kwam zo veel publiek op af dat het bezoekers er niet pieer konden worden toegela ten. Step wilde alle kramen dj? de Markt, Botermarkt en Kerkstraarconcentre- ren, maar de ondernemers van de Eendrachtsweg besloten om een 'winterplein' te creëren vlakbij hun winkels. C. Laban: „We staan het liefst bij onze eigen winkel. Het zou voor de bezoekers ook verwarrend werken als we op de Markt zouden staan. Nu hebben we verenigd op de Eendrachtsweg gestaan. Maar ook met Step hebben we goed samenge werkt. Het is belangrijk dat we sa men initiatieven ontplooien." Volgens Laban zijn er heel veel men sen geweest. Ook voor hem was dat boven verwachting. De ondernemers hadden een sneeuwmachine ingezet om een winters tafereel te scheppen. De machine heeft de hele avond ge werkt. „Dat was vooral voor de kin deren heel leuk." Volgens Laban zou de markt voortaan wat later kunnen beginnen en wat eerder kunnen ein digen. Ook andere deelnemers lieten zich in die richting uit. Volgens de ondernemer waardeert de Thoolse bevolking dergelijke initia tieven. „De Thoolse bevolking is er klaar voor. Het is voor het publiek ook goed dat ze het gezicht van de ondernemer zelf eens zien want niet iedereen staat in zijn zaak. Op andere hoogtijdagen zou ook best iets ge daan kunnen worden." Doordat de ondernemers aan de Een drachtsweg een 'winterplein' hadden ingericht bleef er een leeg stuk tus sen hen en de kramen op de Boter markt. Volgens Wolvekamp moet daar naar gekeken worden. „Als je het stuk voor de Cl000 wil gebrui ken heeft dat weer verkeerstechni sche gevolgen. Op de Markt kun je meer doen." Step beloonde ook de ramen en éta lages van bewoners en winkeliers in het winkelgebied. De familie Van Akkeren in de Kerkstraat had de mooiste versiering voor de ramen en won een mand met kerstartikelen. Step mist met deze activiteiten in de openlucht de entreegelden die anders in Meulvliet werden betaald. Wolve kamp: „We komen er financieel wel Bezoekers aan de kerstmarkt in Poortvliet maakten kennis met een kermisattractie, de kop van Jut, gemaakt door M. Schot. De kop van Jut en de kerstman gingen zaterdag hand in hand op de kerstmarkt in de fabriekshal van carrosseriebedrijf Elenbaas in Poort vliet. De duivenvereniging De Reisduif en de openbare basisschool Ee- vliet waren nieuwe standhouders. De belangstelling was goed al had de overdekte markt in Poortvliet dit jaar concurrentie van de winter markt in de openlucht in Tholen. Opvallend tijdens de kerstmarkt was de kop van Jut, de krachtmachi ne die op kermissen wordt gebruikt. M. Schot is de maker van het ge vaarte. Bezoekers mogen twee keer met een grote houten hamer op een ijzeren pin slaan om te zien hoe hoog ze het gewicht langs een paal omhoog krijgen. Voor Schot is het een proef. „Het is nieuw. Er is veel belangstelling voor. Het is een oude kermisattractie. Het was een uitda ging om er een te bouwen. Afgelo pen zomer heb ik er een in Zuid- Frankrijk gezien. Die heb ik nagebouwd. We willen hem ook gaan gebruiken op de zomermarkt." Het slaan levert soms hilarische ta ferelen op. Mensen die half raak slaan, mensen die finaal misslaan. Enkelen slagen erin de maximale score te halen. Maar altijd met een enorme knal. Rianne van der Slikke deelt pinda's uit van de notenbakkerij Katjang Pedis uit Sint-Maartensdijk. Er zijn noten in soorten en maten. De ver koopster werkt bij het bedrijf en is gevraagd een kraam te vullen met de lekkernijen die in puntzakjes op tafel liggen. „Het valt alles mee. Het loopt niet verkeerd," zegt ze. De kerstman loopt er ook rond. Ver gezeld van een kerstvrouw die fo to's maakt van de kerstman en de bezoekers. Meestal kinderen die de man met de witte baard een handje geven. Bij de kraam van het activi teitencomité Poortvliet is erwten soep te koop, maar ook kokkienen (babbelaars) en kerstbomen. Bij de kraam van duivenvereniging De Reisduif uit Scherpenisse pro beert voorzitter W. Wols jongeren te interesseren voor de duivensport. Er wordt een film over de hobby ge toond. In een teil liggen plastic dui- veneitjes met een nummertje erin voor een van de prijzen op tafel. „De opzet is vooral om de duiven sport onder de jeugd bekendheid te geven. De belangstelling is goed, al is het niet erg druk." Met grote let ters staat ook al de datum van de jaarlijkse tentoonstelling vermeld: 18 januari in het clubgebouw aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse. Ook de openbare basisschool De Eevliet staat voor het eerst op de kerstmarkt. Leden van de ouder raad kwamen op het idee mee te doen. Juffrouw Annika Reijenga: „We houden op school ook kerst markt, maar nu kunnen we toch wat meer mensen bereiken. Een stukje p.r. voor de school." Kinderen heb ben voor de markt doosjes gemaakt met snoepjes erin. Ook kerstkaarten zijn er te koop en ander 'knutsel werk.' Kinderen kunnen er zakjes gooien. „De belangstelling is goed. We zien ook veel voor ons vreemde kinde ren." Bij Evelien Priem van bakkerij Hir- des was het eerst wat rustig, vertelt ze. „Maar het begint op gang te komen. Het loopt lekker." Kerst stollen, kerststaven, oliebollen, schuimkransjes, sneeuwsterren en mokkataarten. Er liggen vreemd genoeg ook beschuiten met muis jes. Blauwe. „Een collega heeft een zoontje gekregen. Vandaar." Op de markt treffen veel bekenden elkaar. Ze maken een praatje of strijken neer op het terrasje van café-cafetaria 't Centrum. In de hoek van het gebouw is een kleine stal ingericht met twee schapen en een kleine pony. Alle drie aaibaar. P. van de Sterren van het activitei tencomité staat met hengelartikelen en gerookte paling op de markt. Hij is tevreden. „Het blijft lopen." Concurrentie met de wintermarkt in Tholen? „Vorig jaar zijn we bewust een week na de kerstmarkt in Tho len gaan zitten. Om elkaar niet in het vaarwater te zitten. Toch geloof ik niet dat we elkaar beconcurreren want hier kunnen de standhouders binnen staan, in Tholen moeten ze van van 1 uur 's middags tot tien uur 's avonds buiten staan." Voor het comité staat de datum voor vol gend jaar alweer vast: 13 december. Jesaja keek al vol verwachting naar boven. Van daar moet de koning der koningen komen. Het lijkt wel of de hoge hemel van koper is. Biddend wordt er gewacht op deze gebeurtenis. Naar zijn komst is eeuwenlang uitgezien. Zou de lang verwachte ooit komen misschien? Van de mensen valt geen hulp te verwachten. Die moet worden toegeschreven aan Gods krachten. Maar, ere zij God, in Bethlehem is het gebeurd. Boven Efrata is de hemel open gescheurd en door deze opening liet God, onvoorzien, de herders een stukje van de hemel zien. Eem hemels licht verdringt de donkere nacht. Een engelenkoor zingt met goddelijke pracht. Zij loven God en brengen Hem de eer, Hij is geboren, de Heiland onze Heer. Grote blijdschap die al den volke wezen zal. Hij is gekomen! Geboren in Bethlehems stal. Herders en koningen knielen voor Hem neer, Zijn komst betekent voor de mensen een ommekeer. D.L. Koppenhol, Sint-Annaland. uit, maar ons budget is beperkt. Als er meer geld zou zijn, zouden we ook meer kunnen doen." J. van 't Hof van Step was de hele middag in de rooms-katholieke kerk om de koren te verwelkomen en in te leiden. De belangstelling was wisse lend. Erg hoopvol begon de middag niet toen het Passagekoor optrad. Er zaten slechts vier toehoorders. Later in de middag trokken de optredens echter wat meer mensen. Rond negen uur 's avonds viel de wintermarkt goeddeels stil. Stand houders begonnen al in te pakken waarna de ene na de andere volgde. Reisburo Star Travel van Pauline Quist stond met een kraam naast boekwinkel Oosdijk. „Mensen vroe gen bijna allemaal naar de nieuwe zomergidsen. Die hadden we nog niet allemaal binnen. Voor ons kwam het tijdstip wat minder gunstig uit. Maar we hebben de bezoekers er op gewezen dat de boeken deze week binnenkomen. Ze kwamen echt voor de zomervakanties. Voor ons begint de zomer nu." A. Molenaar van de Marskramer had een kraam op de Markt met kerstarti kelen en warme rookworsten van een 'bekende winkel in Nederland'. „Die deden het heel goed, maar ook in de winkel heb ik veel mensen gehad. In de Kerkstraat was er gewoon brade riedrukte." Mevr. Van de Berge van Priegelmee noemt de wintermarkt gezellig. De verkopen waren redelijk, maar het was niet 'verschrikkelijk druk' in de winkel. „De mensen kwamen 's mid dags. Maar na negen uur 's avonds zag je niemand meer." De campagne van de Socialis tische Partij is op Tholen al be gonnen. Zaterdag stond de SP met een kraam op de Boter markt tijdens de wintermarkt. Het was een beetje een vreem de eend in de bijt omdat veel kramen kerstspullen te koop aanboden. De leden van de SP deelden folders uit, rode bal lonnen voor de kinderen en schuursponsjes in de vorm van een tomaat. Raadslid Trix de Roos was er helemaal voor uit Vlissingen gekomen. „We hoorden van een van onze leden dat er hier een wintermarkt was. Het was geen enkel probleem om hier te komen staan. Het is ook goed om de leden erbij te be trekken." Op Tholen heeft de SP vijftien leden. „Het begin is er. We gaan bekijken of er hier een werkgroep kan komen, net als in Zeeuws-Vlaanderen waar we nu ook actiever zijn." De PvdA-afdeling Tholen zit zon der voorzitter. Gerard Westerweel (43) uit Tholen die in juni Jac van Akkeren opvolgde, is gestopt. Hij trad terug als voorzitter maar ook als bestuurslid. Hij stelde het be stuur in een brief op de hoogte van zijn besluit. Privéredenen nood zaakte hem zijn taak te beëindigen, zo zei waarnemend voorzitter Ruud Sijl dinsdagavond op de le denvergadering in de Zeester in Scherpenisse. „Hij zou de partij en het bestuur te kort doen als hij lan ger aan zou blijven. Hij kon niet de tijd en de energie vrijmaken. Het kwam voor ons als een verrassing. Westerweel was mondig en had een duidelijke invloed op de verga dering." Westerweel was ook afgevaardigde voor het gewest. Die taak wordt nu overgenomen door Sijl. Zijn ver vanger wordt Jac van Akkeren. Het is het bestuur nog niet gelukt een opvolger te vinden voor Wes terweel. Ook is de afdeling op zoek naar vrouwelijke bestuursleden. Nu bestaat het bestuur louter uit mannen en dat is wat de afdeling juist niet wil. Wel zijn een aantal vrouwen gepolst, maar die hebben laten weten niet te voelen voor een plaats in bestuur. De afdeling telt momenteel 69 leden. Voor meer informatie: Grote Kerkstraat 5-13, 4651 BA Steenbergen, telefoon (0167) 56 33 85 Advertentie I.M. De kerstman loopt hier door de Kerkstraat waar sprake was van 'braderiedrukte Waarom zou u met n genoegen hemèft Ijgpn <0167)56 3: 'lts wWCBÊBtUMMt ttMÜSj STftMDfcHi Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 13