Sinterklaas huldigt twee zilveren leden van gymvereniging Excelsior Pleidooi voor jacht in statencommissie Behoud van menselijk leven is uitgangspunt van de NPV Lang wachten op plan windmolens Sinterklaas was dinsdagavond in Poortvliet op bezoek bij gymvereniging Excelsior. Behalve cadeautjes voor de kinderen, bracht de goedheiligman een verrassing mee voor twee trouwe leden. Secretaresse Ina Bolier en pen ningmeester Riet Hage kregen de zilveren KNGU-speld omdat ze een kwart eeuw lid zijn. Excelsior-voorzitter Riet Krijger bedankte beide dames en sprak de wens uit dat ze nog jaren veel mogen betekenen voor zowel de vereniging als de gemeenschap van Poortvliet. KNGU-speld voor secretaresse Ina Bolier en penningmeester Riet Hage Van Nieuwenhuijzen over nota faunabeleid De schade van grauwe ganzen is te omvangrijk gewor den. Reduceren van grote aantallen is onafwendbaar. Pas als de populatie tot acceptabele proporties is terugge bracht, zullen jagers bereid zijn een beheersbare popula tie in stand te houden." Dat zei A.A. van Nieuwenhuij- zen uit Anna Jacobapolder, faunacommissaris van het gewestbestuur Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging in de statencommissie ruimte, milieu en water. Interkerkelijk Computer Patiënt mondiger Overeenkomsten Dikke verhalen Vossen Concert van de eeuw Ongelijkheid leges Oliebollen voor jeugdgebouw Het aantal leden van de Nederlandse Patiëntenvereni ging (NPV) is de laatste jaren explosief gestegen. Dat komt volgens woordvoerster Astrid Naaktgeboren door het toenemende beroep dat mensen op zorginstellingen doen. Tevens door de groei van het aantal ouderen in Ne derland en de daarbij behorende stijging van het aantal zieken. En niet in de laatste plaats door ledenwerfacties van de 130 afdelingen van de NPV, waaronder de patiën tenvereniging Tholen en Sint-Philipsland. Patiëntenvereniging in lustrumjaar gegroeid naar zo 'n 1150 leden Blom'Uitblinken in uitstellen' Ondernemers die windmolens willen bouwen, moeten nog even wachten. De visie van het college moet nog ge toetst worden aan de voorwaarden die de provincie stelt. Voor PvdA, VVD en CU duurt het allemaal te lang.Dat bleek maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling op een vraag van A.L. Piet (CU). Gemaalweg ^uuueraag 3 december zuuz BBJNDKAChl 1 BODE, DE THOOLSE LOLKAfN 1 9 Riet Hage (links) en Ina Bolier zijn door sinterklaas en voorzitter Riet Krijger (uiterst rechts) in het zonnetje gezet wegens hun zilveren lidmaatschap van de Poortvlietse gymvereniging. Mevrouw Krijger memoreerde in de gymzaal hoe beide dames in 1977 lid zijn geworden van de toen net opgerichte recreatieve dames- groep. „De ene dame had nog nooit gegymd en was dus best een beetje stijf. De andere was superlenig. Ze kon - en kan dat nog - heel makke lijk met gestrekte benen haar han den plat op de grond leggen." De voorzitter vertelde een en ander zonder namen te noemen, want ze wilde dat de kinderen zouden raden over wie ze het had. Dat leverde niet veel problemen op. Uit het verhaal werd duidelijk, dat zowel Ina Bolier als Riet Hage bij zonder actief zijn bij Excelsior. Mevr. Bolier werd in 1978 be stuurslid en nam een jaar of drie, vier later het secretariaat op zich. Daarnaast volgde ze cursussen om les te kunnen geven én om bij wed strijden te jureren. Beide activitei ten deed ze tot vorig jaar. „De kleutergroep heb ik jarenlang ge daan. Ik heb de eerste jaren veel geleerd van onze leidster Ina Smul ders." Inmiddels volgt mevr. Bo lier weer bijscholing om de 55-plus groep les te mogen geven. Ze gymt nu nog wekelijks bij die groep. „Ik ben destijds begonnen in de lagere school bij de kerk. In december 1979 is onze zoon geboren en toen is ook de gymzaal aan de Burge- meet in gebruik genomen", vertelt ze. De datum dat ze in het bestuur werd gekozen, herinnert ze zich als de dag van gisteren. „Dat was op 18 april. Ik kon zelf niet op de ver gadering zijn, want het was de ver jaardag van mijn vader. Mijn ou ders woonden toen nog in Brui- nisse." Naast haar activiteiten voor Excelsior maakt ze met veel ple zier deel uit van de werkgroep re creatie van de KNGU Brabant/ Zeeland. „Via Joop Smulders ben ik daar een jaar of twaalf geleden bijgekomen, samen met Tonny He- „Drie jaar geleden telde de landelij ke NPV nog 75.000 leden. Dat aan tal is dit jaar omhooggeschoten naar bijna 80.000", zegt Naaktgeboren. Voor Tholen geldt een stijging van 1100 naar circa 1150 in een jaar tijd. Naast de eerder genoemde oorzaken is het volgens Naaktgeboren ook van belang dat er door de NPV wordt samengewerkt met verzeke ringsmaatschappijen. Die bieden in de polisvoorwaarden het lidmaat schap van de NPV gratis aan. „Nor maal betaal je tien euro per jaar voor een lidmaatschap." De NPV bemoeit zich met vrijwel alles wat met patiëntenzorg te ma ken heeft. Daarbij gaat het zowel om individuele als collectieve be langenbehartiging, vrijwillige ter minale thuiszorg en levenswensver klaringen. De NPV hanteert daarbij als uitgangspunt dat ieder mens er mag zijn, zegt Naaktgeboren. „Ieder mensenleven verdient bescherming. Ongeacht de levensfase, of de kwa liteit van het leven. Ongeboren, hoogbejaard, ziek of gezond." Uiteraard laat de NPV zich deskun dig adviseren. De vereniging neemt deel in het Prof. Dr. G.A. Linde boominstituut, het centrum voor medische ethiek in Ede. Een weten schappelijk studiecentrum op chris telijke grondslag. Het centrum steunt artsen, verpleegkundigen en instellingen bij het praten over ethi sche en levensbeschouwelijke op vattingen in de zorgverlening. Net als bij de Thoolse vereniging geldt als uitgangspunt de bescher ming van het menselijk leven. Een bijbels uitgangspunt. De NPV zet zich niet af tegen veranderende nor men en waarden, maar stelt zaken als abortus provocatus, euthanasie, xenotransplantatie (gebruik van dierlijk materiaal voor mensen) en experimenten met embryo's nadruk kelijk aan de orde. „Wij baseren ons bij onze hulp en onze adviezen op Gods Woord", zegt de Thoolse woordvoerder C. Verloop. „Onze grondslag is bijbels. Wij gaan uit van het behoud van het menselijk leven. Dat betekent echter niet dat we een voorstander zijn van het ein deloos rekken van het leven." Dat 'niet eindeloos rekken' is wat Ver loop betreft niet hetzelfde als het la ten plegen van euthanasie. „Als ie mand die invalide is, hulp zoekt bij ons NPV omdat hij vindt dat het le ven zo wel genoeg is en er een einde aan moet komen, dan stuur ik hem of haar door naar instellingen die in het antwoord geven op dat soort vragen zijn gespecialiseerd." Zelf, zegt hij, kan hij een advies tot eu thanasie niet met zijn geweten in overeenstemming brengen. „Wat ik wel zou doen, is proberen de hulp vrager op andere gedachten te bren gen." Voor abortus geldt wat Ver loop betreft hetzelfde verhaal. „Je kunt de mensen vragen of er geen alternatief is." Gevraagd naar de kerkelijke rich ting van de Thoolse afdeling van de ijboer van Spido Oud-Vossemeer." De werkgroep organiseert bijvoor beeld een 55-plusdag, een turn- doedag en een volleybaltoernooi. „Een stuk of zes activiteiten per jaar. Dat is heel leuk om te doen." De Poortvlietse is verder betrokken bij het activiteitencomité in het dorp en ze is vrijwilligster in het dienstencentrum De Poorthove. Riet Hage ging in 1975 gymmen, maar stopte een jaar later omdat ze zwanger was. In 1977 werd ze toch weer lid van Excelsior en zodoende is ook zij aan haar zilveren jubi leum toe. Mevr. Hage kwam in 1984 in het bestuur en is sinds 1995 penningmeester. Ze haalde toen al tien jaar lang elke twee maanden de contributie op bij de leden aan huis. „Ze maakte een praatje, luisterde of de kinderen het naar hun zin hadden op gym en kwam regelmatig in de gymzaal kijken", aldus mevr. Krijger. „So ciale contacten waren goed voor de vereniging", zegt mevr. Hage. „Als er iets niet goed ging, of een lid wilde bedanken, was ik het aan spreekpunt. Door een goed gesprek met kind en ouders bleven ze vaak tóch lid." Sinds vorig jaar is de contributie-inning geautomatiseerd. Mevr. Hage voelt niets voor de computer, maar haar man wél en hij regelt nu met goedvinden van het bestuur de contributie-administra tie. „Hij noemt onze vereniging een duiventil. Het is een komen en gaan van leden." Zelf houdt mevr. Hage het kasboek handmatig bij. Naast het penningmeesterschap is ze vooral bij nevenactiviteiten be trokken: de zomermarkt, oliebollen bakken, donateursactie en het zoe ken van verkopers voor de loten van de Grote Clubactie. Ook atten deert ze de leden op het clubblad, NPV wijst Verloop op de bijbel. „Met name wat staat in de Staten vertaling uit 1618. Maar denk er om," waarschuwt hij, „wij zijn een interkerkelijke vereniging. Iedereen is bij ons welkom. Er zijn ook ka tholieke mensen lid." Net als de landelijke vereniging heeft de Thoolse vereniging, on danks, of misschien wel dankzij die behoudende instelling, de laatste ja ren een forse groei doorgemaakt. Tot 2001 bleef het ledenaantal ste ken op 1100. Na een ledenwerfactie kwamen daar plotseling 45 mensen bij. Verloop: „En de mensen hebben ons steeds harder nodig. Vooral door de sterke vergrijzing op Tho len." In 1987 werd de vereniging in Tho len opgericht. Een feestje zal dit vijftienjarig bestaan niet opleveren, vreest Verloop. „We hebben een be perkt budget en werken met 23 vrij willigers. We willen zo weinig mo gelijk geld aan andere zaken uitgeven dan aan onze zorg voor de leden." Die betalen een tientje (eu ro) per jaar. Dan komt er, wanneer nodig, een vrijwilliger bijvoorbeeld voor het verlenen van alle mogelij ke hand- en spandiensten, zegt Ver loop. „Verder begeleiden we termi nale patiënten, passen we op op zieken en doen we boodschappen." Enkele weken geleden werd hij ge beld door medewerkers van verzor gingshuis De Schutse. „Of we ie mand hadden die een terminale patient kon begeleiden. Het ging om een oude dame zonder kinderen. Hebben jullie iemand die 's nachts kan waken, werd ons gevraagd. Dat hebben we gedaan. Vier nachten. Dat vinden we als NPV Tholen tot onze taak behoren." De hulp aan be woners van verzorgingshuizen gaat mogelijk definitief gestalte krijgen, verwacht Verloop. „De Schutse gaat nieuw bouwen. Misschien kunnen we daarna iets voor elkaar beteke nen als het gaat om het geven van mantelzorg. We denken eraan om door de notaris een convenant te la ten opstellen waarin de samenwer king tussen De Schutse en de Thoolse NPV wordt geregeld." Wat op dit moment actueel is, is het functioneren van de huisartsenpos ten (hap's) in Nederland. Naaktge boren: „We bekijken het reilen en zeilen van zo'n post met de ogen van de patiënt. Dan kijken we naar de kwaliteit van de huisartsenpost. Zoals de bereikbaarheid, de advise ring van de patiënt en de komst van de dienstdoende arts aan huis." Vo rige maand onderzocht de NPV de situatie en kwam tot de conclusie dat een huisartsenpost niet meer uit de samenleving is weg te denken. Uit het onderzoek bleek verder dat er nogal het een en ander schort aan de informatievoorziening tussen huisartsenpost en patiënt. Als ge volg daarvan wordt er soms te laat hulp geboden. Landelijk zijn geval len bekend waarbij dat een fatale af loop had. dat twee keer per jaar verschijnt, en verzamelt daarvoor de kopij. Dochter Andrea, die in Wouw woont, is hoofdredactrice en maakt alles gereed voor de drukkerij. Dat drukken van het blad doen ze sa men bij Dieleman Limovi in Tho len. „We zijn bijna een familiebe drijf geworden voor Excelsior", aldus mevr. Hage. Na een operatie aan haar knie kan ze sinds enkele Waarom de huisartsenpost niet meer kan worden teruggedraaid, is uit het onderzoek wel duidelijk geworden. De werkdruk van de huisarts is hoog. Avond-, weekend- en nacht diensten leiden tot oververmoeid heid en prikkelbaarheid. Dat heeft nadelige consequenties voor de pa tiënt. Die krijgt niet die aandacht die nodig is. Ook het gezinsleven van de arts staat onder druk. Dat heeft eveneens zijn weerslag op de omgang met patiënten. Tel daarbij op de geringe instroom van studen ten geneeskunde en het artsentekort neemt alleen maar toe, waarschuwt het NPV-onderzoek. Uitgezocht is verder dat een steeds groter deel van het aantal huisartsen uit vrouwen bestaat en dat die kiezen voor een 8- 5 uur huisartsenbestaan. En dat ter wijl de groep die in de avond-, nacht- en weekeinduren een beroep op de arts doet, groeit. Wat in Tho len nog niet speelt, maar wel in de randstad aan de orde is, is dat er steeds meer gebieden komen waar het voor de arts onveilig is om 's nachts alleen op visite te gaan. Bijkomend is volgens de NPV dat de patiënt steeds mondiger wordt en steeds beter is geïnformeerd. De pa tiënt gaat steeds minder uit van de autoriteit van de arts, maar zegt vaak zelf al wat hij mankeert en welke medicijnen hem of haar het best kunnen worden toegediend. Langzaam maar zeker wordt de arts niet meer gezien als arts, maar als gezondheidsadviseur. En dan, zegt het onderzoek, is de stap naar een weken weer meedoen met de 50- plus groep. De voorzitster zag overeenkomsten tussen de beide jubilarissen. „Jullie hebben er allebei heel veel voor over dat in Poortvliet de gymclub blijft bestaan. Omdat het voor kin deren heel belangrijk is om te gym- huisartsenpost nog maar klein. Toch valt er op het functioneren van de gemiddelde post nogal het een en ander af te dingen, vindt de NPV. De afstand in kilometers is langer, dus er zijn langere aanrijtijden. Doorgaans moet de patiënt naar de post toekomen. Soms is de post te lefonisch moeilijk bereikbaar. De vraag is ook of de assistent die de patiënt aan de telefoon krijgt, de si tuatie goed kan beoordelen. Daar naast vinden patiënten de tijd tussen het bellen en de visite vaak te lang. Dat laatste is wat betreft de NPV amper een reden tot klagen, omdat die situatie zich ook overdag voor doet. Doorgaans werkt de arts eerst zijn spreekuur af en doet hij 's mid dags de visites. De Thoolse NPV vindt bij monde van woordvoerder C. Koopman de hap's niet meer weg te denken. Dat betekent dat met name het functio neren ervan van groot belang is voor de Thoolse bevolking, vindt hij. Vo rige maand is er door politieke par tijen tijdens een besloten vergade ring over het functioneren van de huisartsenpost gesproken. Wanneer de resultaten van die bijeenkomst naar buiten komen, weet hij niet. „Ik kon zelf niet, maar heb wel een lijst je met vragen en opmerkingen aan een collega meegegeven", zegt Koopman die voor de SGP in de ge meenteraad zit. Hij verwacht dat het fenomeen huisartsenpost nog dit jaar men en op die manier ontspanning en inspanning te combineren." Ook zijn ze beide vele uren voor Excelsior bezig zonder dat ze er voor betaald krijgen. En allebei houden ze van kinderen, stelde me vr. Krijger vast. „Want wie speelt het klaar om zo lang kleutergymjuf te zijn als Ina. En wie kan kinderen zo enthousiast maken om loten te verkopen als Riet? Dat kun je al- op de agenda van de raad staat. Ook zonder commissie- en raadsdiscus- sies weet Koopman waar belangrij ke schoenen wringen. „Stel je krijgt midden in de week pijn. Die wordt zo hevig dat je 's morgens om half acht de huisartsenpost belt. Het is gebeurd dat de patiënt te horen kreeg: wacht maar een half uurtje. Dan kun je je eigen dokter bellen." Een ander probleem is volgens Koopman de patiënt die midden in de nacht de huisartsenpost belt. „De dienstdoende arts schrijft vervolgens medicijnen voor. Die moet de pa tient dan gelijk betalen. Wat doe je als je geen geld in huis hebt? Ik pleit ervoor dat de patiënt een rekening krijgt." Volgens de NPV-Tholen is er tot dusverre weinig commentaar ge weest op het functioneren van de huisartsenpost bij ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom. De post functioneert nu een jaar. Ver loop: „Natuurlijk hoor je weieens het een en ander. Vaak gaat het om klachten die je via via hoort. Dat worden dan dikke verhalen waar je eigenlijk niets mee kunt." Anders is het als iemand 's avonds de huisart senpost belt dat hij zijn bril niet kan ophouden, de krant niet kan lezen en denkt dat hij iets in zijn hoofd man keert. Verloop: „De huisartsenpost adviseerde een paracetamolletje te nemen en de volgende dag met de klachten naar de huisarts te gaan. Daar werd geconstateerd dat er spra ke was van een hersenbloeding. De patiënt bleek daarvoor duidelijke leen maar, als je zielsveel van kin deren houdt. En als je zo flexibel bent dat je alle veranderingen van de laatste 25 jaar kunt accepteren." Sinterklaas voegde er nog aan toe, te hopen dat wanneer het zover is dat de dames met hun werk voor Excelsior gaan stoppen, er opvol gers gevonden kunnen worden. Be halve de KNGU-speld was er voor beide jubilarissen een boeket. signalen te hebben afgegeven." Koopman schat dat het aantal klach ten over de Thoolse hap tot dusverre bij drie is gebleven. Zoals van ie mand die vanwege een gebroken been de post had gebeld. Telefonisch bleek er zoveel onduidelijkheid te bestaan dat de dienstdoende assis tent de hoorn op de haak zou hebben gegooid. Of de Thoolse patiënt die medicijnen kreeg voorgeschreven, maar in Bergen op Zoom de nacht apotheek niet kon vinden. Wat Koopman betreft, gaat de huisart senpost gebruikmaken van de zie kenhuisapotheek. „Dergelijke zaken komen straks mogelijk tijdens de commissie- en de raadsvergadering ter sprake." In Sint-Philipsland maken inwoners minder gebruik van de huisartsen post. Volgens Verloop komt dat door de aanwezigheid van vijftien gedi plomeerde EHBO'ers die in het dorp hun telefoonnummer hebben ver spreid. „Die zijn bij nacht en ontij bereid mensen te helpen." Een aan tal malen is er een beroep op hen ge daan, weet Verloop. „Iemand was bewusteloos geraakt. Op initiatief van de EHBO'er is er een ambulan ce gewaarschuwd en is de paitënt naar het ziekenhuis vervoerd", geeft hij als voorbeeld. Dat neemt volgens Verloop niet weg dat er in de ge meente Tholen over het werk van de huisartsenpost wel degelijk enige ongerustheid heerst. Die zorg is, wat de Thoolse NPV betreft, geuit en het wachten is nu op de reactie van de gemeenteraad. Hij bracht dat naar voren bij de be handeling van de ontwerpnota fau nabeleid Zeeland. De populaties overzomerende grauwe ganzen ver dienen afzonderlijk meer aandacht dan de nota aangeeft, zei Van Nieu- wenhuijzen. „In delen van onze provincie is de enorme omvang niet beheersbaar en volledig uit de hand gelopen. Wij verzoeken de staten commissie de terreinbeherende in stanties op hun verantwoordelijk heid te wijzen." Van Nieuwenhuijzen had ook kri tiek op wat er in de nota staat over de jacht op reewild, vossen en ver wilderde katten. De provincie ac cepteert het, dat natuurgebieden vol raken met reeën met verminderde conditie, aantasting door parasieten en de nodige stress als gevolg. „In tegenstelling tot het rijk vindt de provincie dat een gewenste situatie. De flora- en faunawet geeft juist aan, dat dit uit ethisch oogpunt een ongewenste situatie is. Via de jacht kan dit soort schade aan de fauna worden voorkomen. Wij doen daar om een klemmend beroep op de provincie haar zienswijze op dit punt zodanig aan te passen dat deze in overeenstemming is met die van het rijk", aldus Van Nieuwenhuij zen. Hij noemde het verder een verkeerd uitgangspunt om de jacht op vossen pas toe te staan, wanneer aantoon bare schade aan de fauna optreedt. „Uit allerlei onderzoeken is geble ken dat de vos aanzienlijke schade kan toebrengen aan allerlei bodem broeders. Door de aanwezigheid van vossen kunnen kolonies van de ze soorten zelfs geheel verdwijnen. Ook de minister van landbouw heeft inmiddels onderkend dat vos sen schade toebrengen aan weide vogels. In de noordelijke provincies is de vossenstand inmiddels geës caleerd. Voorkomen is beter dan ge nezen. Dit motto is ook in lijn met de wet, die spreekt over het voorko men van schade aan de fauna en niet over het bestrijden ervan. Het beleid van de provincie zou er dan ook op gericht moeten zijn om schade door vossen aan de fauna in de toekomst te voorkomen. Als de provincie volhardt in haar opvatting, moet de vraag gesteld VERVOLG VAN PAGINA 2 j jsjs Sint-Philipsland ilvi iïiiiii! Ivflfff ft :y, .(„VinUj;, i.i-r-. ,f,i,v,ff Muziekvereniging Concordia pakt vrijdag en zaterdag uit met het 'Concert of the Century'. Na het succes van Promise 2000 wil de 100-jarige vereniging twee shows geven die gebaseerd zijn op de be kende Night of the Proms concerten in het Rotterdamse Ahoy. Per avond verlenen 150 vrijwilligers mede werking aan de show. Er is een 65 leden tellend gelegenheidskoor sa mengesteld. Enkelen daarvan zullen een medley van Frank Sinatra op voeren. Daarnaast zijn er 60 muzi kanten en solisten, tien bandleden en 15 andere betrokkenen. Het worden. Op welke wijze de provin cie erin voorziet dat onderzoek wordt gedaan om te kunnen onder kennen dat er sprake is van aan toonbare schade bij verder toename van de vossen. Hier wordt in de no ta niet op ingegaan. Of verwacht de provincie dergelijk onderzoek van burgers. Bij jagers is reeds ruime kennis aanwezig over de vossen stand in delen van Zeeland", zei Van Nieuwenhuijzen. Ten aanzien van verwilderde katten wil de provincie jagers inschakelen, maar de faunacommissaris pleitte ook voor het gebruik van de kastval. Wettelijk is dat een toegestaan mid del. Van Nieuwenhuijzen ging ook nog in op het plan voor de provincie voor oprichting van een faunabe- heereenheid (fbe) voor heel Zee land. Er is echter onvoldoende geld, want zo'n fbe vergt per jaar 77.000 euro. Ontheffingen zullen daarom op individuele basis (grondgebrui kers) aangevraagd blijven worden. Dat levert de provincie heel veel werk op en de procedures worden ook nog eens in de provinciale in formatierubriek Abdijnieuws gepu bliceerd. De faunacommissaris zei de door de provincie gewenste verbreding van de fbe met derden niet te kunnen onderschrijven. „Dit zou alleen maar leiden tot maatschappelijke discussies over het beleid, zoals die landelijk en provinciaal al zijn ge voerd. Het provinciaal faunabeleid moet niet worden bemoeilijkt door inbreng van organisaties zoals bij voorbeeld de Faunabescherming, voorheen de stichting Kritisch fau nabeheer." Van Nieuwenhuijzen zette vraagte kens bij het legesbeleid. De provin cie wil individuele ontheffingsaan vragers belasten met leges, terwijl collectieve aanvragen via een fbe daarvan worden vrijgesteld. „Met het oog op de rechtsongelijkheid is het de vraag, of dit juridisch houd baar is. Voorts is het de vraag, of de algemene legesverordening hierin voorziet", aldus KNJV-vertegen woordiger Bram van Nieuwenhuij zen uit Anna Jacobapolder in de sta tencommissie ruimte, milieu en water. wordt een gevarieerd programma met werken van Strauss, Beethoven en Verdi, maar ook vertolkingen van nummers van artiesten als René Froger, The Beatles, Madonna, Queen en Marco Borsato.De jubile rende muziekvereniging hoopt het eeuwfeest samen met ongeveer 500 toeschouwers te vieren. Het concert, dat in dorpshuis De Wimpel wordt gegeven, begint beide avonden om half negen en zal tot ongeveer elf uur duren. De hervormde gemeente organiseert zaterdag 14 december een oliebol lenactie. De lekkernijen worden huis aan huis verkocht. De op brengst van deze activiteit wordt be steed aan de renovatie van het jeugdgebouw van de hervormde kerk. De vorig jaar begonnen huisartsenpost in Bergen op Zoom is niet meer weg te denken. van beslissingen. Burgers zitten te wachten. We moeten snel afspraken maken. Als we op het college moeten wachten, dan zitten we er volgend jaar zomer nog niet over aan te pra ten. Dan moeten we zelf maar een notitie schrijven." Heijboer lichtte toe dat het college van de commissie de opdracht had gekregen om vier locaties aan te wij zen voor windmolens. „Dat hebben we gedaan. Maar de provinciale planologische commissie was nega tief over de Annavosdijk en de Ge- maalweg, en was positief over Stave- nisse en Anna Jacobapolder. Het tussentijdse overleg met de provincie duurt langer. Wat hebben de raad en de ondernemers eraan als het niet goed wordt voorbereid? Er is al veel doorgesproken, maar nog niet alles is rond." Blom zei op zijn klompen aan te voe len dat het maart wordt voordat de windenergie weer op de agenda prijkt. „Werk maar wat harder." Heijboer zegde toe het in januari te bespreken, maar alleen 'als het mo gelijk is.' Hij vroeg zich af of het college in ja nuari al met een visie komt. Volgens wethouder K.A. Heijboer is de be leidsnotitie van het adviesbureau RBOI binnen, is er ambtelijk overleg geweest met de provincie, maar is een aantal zaken nog niet rond omdat daarover verschil van mening be staat. „Eerst moeten we akkoord heb ben van gedeputeerde staten. Maar ik wil geen termijn noemen." Op zijn vroegst zou het op 20 januari besproken kunnen worden in de commissie, anders wordt het 3 maart. L. Blom (PvdA) wees erop dat er af gelopen zomer toegezegd is dat het in het najaar besproken zou worden. Hij wilde het ook in januari kunnen be spreken. R. Ravensteijn (VVD) was het met hem eens. P.W.J. Hoek (SGP) bewandelde een middenweg: „Het gaat om een ingewikkeld probleem. In januari kan de wethouder toch de stand van zaken meedelen." Maar Blom kon zich daar niet in vin den: „We blinken uit in het uitstellen ■Huisartsenpost Bergen pp wÊn ito.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9