De Schutse opent eind mei een hospice in Sint-Annaland Geef Uw mening over de huisartsenpost! Meerderheid tegen super buiten centrum smalstad Uienfabriek in de verkoop Lisa Verhage maakt kleurige verkeerskalender Vrijwilligers NPV en VTZ naast verpleegkundigen .HEIJNEN Raad verdeeld over de Sportlaan Vossemeerder bij Lelystad met auto verongelukt Voor polio 610 euro in Meulvliet Donderdag 5 december 2002 59e jaargang no. 3 GEEN MAANDELIJKSE KOSTEN AAN DE KABEL! De meerderheid in de commissie gemeentelijke ontwik keling schaarde zich maandagavond achter de visie van het college om geen discount supermarkt toe te laten aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Een Aldi daar zou het centrum van het dorp leegzuigen en dat zou de dood steek betekenen voor de bestaande winkeliers. Wel is er plaats voor een discounter aan de Markt/Westvest. Aannemingsbedrijf Bogert weigert milieu-onderzoek 4500 mensen tegen sluiting Betho Zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland krijgt er volgend jaar mei een nieuwe voorziening bij: een hos pice, een stervenshuis. In deze ruimte kunnen onge neeslijk zieke mensen de laatste periode van hun leven doorbrengen, omringd door familieleden of vrienden, maar ook met verpleegkundigen en vrijwilligers bij de hand. Er is sprake van een proef en als deze nieuwe voorziening in een behoefte voorziet, komt er over twee jaar in de nieuwbouw van de Schutse een perma nent hospice. Aparte ingang Scholingsprogramma Deze week Eedcfrachtböde, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telèfoon 0166-6570Q7 b.g.g. 653474 Telefax 1)166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eéndrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOG I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Ga naarwww.tholen.pvda.nl of stuur een email naartholen@pvda.nl U kunt ook een brief sturen naar ons secretariaat; PVDA Tholen, Annavosdijk 6, 4697 PB, Sint-Annaland. Lidl heeft zijn oog laten vallen op woninginrichter Van Houte. Maar tegen de komst van die prijsstunter naar het centrum was weer bezwaar van VVD, CDA, CU en D66. De li beralen maakten een voorbehoud en de ChristenUnie kondigde aan met een amendement te komen in de raad. De voorstelling over 'Lidl en Aldi' is dus nog niet afgelopen, maar er is wel meer zicht gekomen op de af loop. SGP, PvdA, ABT en CU stem den in met de visie ontwikkeling Sportlaan en omgeving waar geen plaats is voor een discounter. Dat gebeurde na een urenlange bespre king waar voor- en tegenstanders ruimschoots aan het woord kwa men. Vertegenwoordigers van Lidl en Al di zetten hun beste beentje voor. Het actiecomité de Doordrammers deed weer mee. Maar ook de Thoolse middenstandsfederatie roerde zich en de stichting gemeenschap Sint- Maartensdijk. De publieke tribune was tot op de laatste stoel bezet. Veel ondernemers, maar ook bewo ners van de Sportlaan. Meer dan vijftig belangstellenden volgden de discussie over het opwaarderen van het gebied rond de Sportlaan en an dere onderwerpen op de agenda. Welke keten er ook komt naar de smalstad, veel reclame hoeven ze niet te maken: de namen van beide winkelorganisaties zijn inmiddels gevestigd. De opstelling van de PvdA bleef lang onzeker. De sociaal democra ten lieten hun keuze afhangen van de snelheid waarmee een vestiging naar Sint-Maartensdijk mogelijk wordt gemaakt. Volgens wethouder K.A. Heijboer is dat de Lidl op de Markt omdat het bedrijf van Van Houte al een win kelbestemming heeft. Pas toen stemde de PvdA in met de visie. Volgens projectontwikkelaar A.J. Giesbers Vastgoed is het pand van Van Houte 'onder voorwaarden ver kocht'. Het plan voor nieuwbouw van Van Houte in Welgelegen II in Tholen kan in maart rond zijn, zodat Lidl eind 2003 zijn deuren kan ope nen in Sint-Maartensdijk, zo zei E. van Houte desgevraagd na afloop van het agendapunt. Zie pagina 7. De voormalige zilveruienfabriek van Massagia aan de Nijverheidsweg in Sint-Maartensdijk wordt mogelijk binnenkort te koop aangeboden. Makelaar van Opstal Bedrijfsobjecten in Bergen op Zoom voert bespre kingen over de verkoop van de gebouwen en terreinen, zo bevestigt de heer C. Franke van Van Opstal desgevraagd. „We voeren inventarisen- de besprekingen, maar het is nog te vroeg om er iets over te zeggen. Als het doorgaat, dan zal het geen maanden meer duren." Het was raadslid J.J. van 't Hof (ABT) die maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikke ling zei dat de Italiaanse eigenaar opdracht had gegeven tot de verkoop van de bedrijfsterreinen. Er zouden volgens Van 't Hof zelfs al adverten ties worden geplaatst. Volgens Franke is het nog niet zo ver. „Maar het signaal heeft wel een basis. Er zit wat beweging in, maar er is nog geen duidelijke standpunt ingenomen." De lege bedrijfsgebouwen vormen al jaren een doorn in het oog bij de en tree van het dorp. De gebouwen en de terreinen verpauperden, er wer den ruiten ingegooid en het onkruid begon welig te groeien. De gemeen te spijkerde de gaten dicht en onge veer een half jaar geleden werden de terreinen rond de gebouwen schoon gemaakt. Door het faillissement en de langdurige procedure leek er geen schot in de zaak te komen. De onze kerheid over de toekomst van de ter reinen leverde ook een belemmering voor de verdere ontwikkeling van het gebied. Franke begrijpt dat de roep om de terreinen aan te pakken groot is. „Ik heb er vier jaar geleden al naar gekeken. Het is toch een rotte kies in het geheel. Ik kan begrijpen dat de gemeenschap wil dat er wat mee gedaan wordt." Nu lijkt er een doorbraak te komen. Volgens raadslid mevrouw C. van der Horst (ABT) die zelf bij Massa gia heeft gewerkt, zou de Italiaanse eigenaar (uit de buurt van Verona) vorige week in Nederland zijn ge weest om te zaak af te ronden, zo zei ze na afloop van de commissieverga dering. Ze woonde de beraadslagin gen over de 'visie ontwikkeling Sportlaan en omgeving' bij vanaf de publieke tribune. De voormalige zilveruienfabriek aan de Nijverheidsweg in Sint-Maar tensdijk zou dinsdag 2 april van dit jaar in het openbaar verkocht wor den. De ABN Amrobank had op dracht gegeven voor de executoriale veiling, maar trok die in, nadat de Italiaanse eigenaar Massagia op het laatste nippertje met geld over de brug gekomen was. Voor het grote complex aan weerskanten van de Nijverheidsweg hadden toen een vijftal belangstellenden een onder hands bod uitgebracht. De vroegere gebruiker C. Polderman van de ge lijknamige zilveruienfabriek was de hoogste. Die wilde aan de kant van Fixet Muller-Franke de pindabakke rij vestigen, die nu in het bedrijfsver zamelgebouw zit. Omdat Polderman lang niet alles nodig had, zouden ook andere gegadigden als Muller en Van Houte kunnen profiteren. De laatste wil inmiddels echter naar Tholen. De scholieren van het Calvijncollege uit Tholen en de leerlingen van christelijke basisschool Het Kompas uit Anna Jacobapolder waren maandagmiddag stom verbaasd en blij verrast toen de heer J.A. Bliek namens het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) een aantal leuke prijzen kwam uitreiken. Ieder jaar organiseert ROVZ een provinciale teken- en ontwerpwedstrijd. Enerzijds om de schoolkinderen bewust te maken van de gevaren die er in het dagelijks verkeer op de loer liggen en anderzijds wil.de verkeersveiligheidsorganisatie de beste ideeën en de mooiste tekeningen gebruiken als publiciteitsmateriaal tijdens verkeerscampag- nes. Het Calvijncollege viel dit jaar zelfs twee keer in de prijzen want de posters die Nelleke van de Bosch en Janine Schot hadden ontworpen, werden door de juryleden van het ROVZ bekroond met een oorkonde. Beiden kregen bovendien een cd-bon. Op Het Kompas was Lisa Verhage de gelukkige winnares. Met haar winnende tekening verovert zij een plaatsje op de ROVZ verkeerskalender 2003. Als er in de provincie Zeeland bijna 150 scholen in het basis- en speciaal onderwijs meedoen aan een tekenwedstrijd, dan maak je je als kleine basisschool niet al te veel illusies over het winnen van een prijs. De kinderen van Het Kompas waren dan ook zeer verrast toen zij vernamen dat de tekening van de achtjarige Lisa Verhage uit Anna Jacobapolder als een van de winnende werkstukken uit de bus gekomen was. Het ko mend jaar siert de tekening van Lisa de kleurrijke verkeerskalender die door het ROVZ onder alle Zeeuwse scholen en relaties wordt verspreid. Lisa kreeg van de heer Bliek een mooie oorkonde en cd-bon en voor Het Kompas was er een bonus van 350 euro die voor verkeerseducatie dient te worden gebruikt. Cokky Schuit-van Goch was dolgelukkig met de prijs voor haar school: „Ik ben erg blij dat juist onze kleine school zo'n mooie prijs in ontvangst mag nemen. We zijn best intensief met de verkeersthe- ma's, snelheid, beveiligingsmiddelen en alcohol en verkeer, bezig geweest. We praten sowieso regelmatig met de kinderen over verkeersaspecten zoals bijvoorbeeld het ge vaar van landbouwverkeer en slib op het wegdek. Uiteindelijk hebben we uit alle teke ningen een eerste selectie gemaakt en daarbij is speciaal gelet op duidelijkheid, kleur gebruik en er is gekeken naar de boodschap die werd overgebracht. Acht kunstwerken zijn uiteindelijk eind september opgestuurd naar het ROVZ en de tekening van Lisa met de titel ,de straat is geen skeelerbaan' is als een van de provinciale winnaars uit de bus gekomen." Zie ook pagina 3: Scholieren maken pakkende poster. De 55-jarige M. van Vossen uit Oud- Vössemeer is zondagavond om het leven gekomen bij een eenzijdig on geval. Door nog onbekende oorzaak reed hij met zijn auto van het talud naast de A6, die langs het IJsselmeer loopt, en kwam ondersteboven in de sloot terecht. Volgens de politie is de man, die alleen in de auto zat en richting Lelystad reed, ter plaatse overleden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de parkeerplaats Rivier duin ten noorden van de stad. De Vossemeerder was op weg naar huis vanuit Groningen, waar hij de 'noordelijke derby' in de eredivisie bezocht tussen FC Groningen en Heerenveen. Van laatstgenoemde club was hij jarenlang supporter, 's Avonds laat bracht de politie het droeve bericht over in Oud-Vosse- meer, waarbij ze aanvankelijk op het oude adres van het slachtoffer kwam. Van Vossen verhuisde eerder dit jaar naar het bedrijventerrein Klaverveld. Hij vestigde er een jaar geleden zijn onderneming Van Vos sen Kiremko, een toeleveringsbe drijf voor de horeca met zeven per soneelsleden. De heer Van Vossen wordt morgen in Bergen op Zoom gecremeerd. Gedeputeerde staten hebben dinsdag directeur Andries Bogert (41) van het gelijknamige aannemingsbedrijf uit Tholen opdracht gegeven om binnen zes maanden een vooronder zoek en verkennend bodemonder zoek te laten uitvoeren. De milieu- officier van justitie, de inspectie milieuhygiëne en b. en w. zijn hier van op de hoogte gesteld. Het niet opvolgen van de aanwijzing is als economisch delict strafbaar. Bogert staat al sinds december 2000 als .weigerachtig' geregistreerd bij de stichting BSB Zeeland. Hij heeft voor zijn bedrijfsterrein aan de Schelde-Rijnweg slechts voor een deel een bodemonderzoek laten in stellen: alleen voor een stuk van 8a en niet voor de rest van 8a en de per celen Schelde-Rijnweg 8b en 10. Bogert reageerde niet op schriftelij ke herinneringen en ook gesprekken leverden niets op. De Tholenaar is sinds november 1984 erfpachter van de kavels en werd in juni 1998 eige naar. Naar aanleiding van een aan vraag om een bouwvergunning in 1999 is toen wel een bodemonder zoek uitgevoerd, 4 maar dat voldoet niet aan de eisen omdat niet het ge hele terrein is meegenomen. Aange zien dit volgens g.s. geen vrijblij vende zaak is, grijpt de provincie in. Als binnen een half jaar niet aan de aanwijzing wordt voldaan, nemen g.s. .passende bestuurlijke maatrege len.' Wethouder mevr. drs. M.A.E. Velt huis neemt morgen 4500 handteke ningen in ontvangst tegen de voor genomen sluiting van de sociale werkplaats de Betho in Tholen. Ze zijn afkomstig van inwoners van 18 jaar en ouder die door personeelsle den of familieleden van medewer- De werkgroep hospice, v.l.n.r. Kees Verloop (NPV), Jacqueline Heijboer (VTZ), Peter Kok (De Schutse), Ine van Ommen (De Schutse) en Jacqueline Franssen (NPV). Mary Bijnagte en ds. M.J. Kommers ontbraken bij het maken van de foto. Medewerkster Truus de Korte van de Schutse nam het initiatief en voorzitter Chris Koopman van de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) afdeling Tholen had zich ook al eens afgevraagd of een hos pice wat voor het eiland zou zijn. In Dirksland is er zo'n stervenshuis, Calando en koning Beatrix opende dit jaar in Middelburg een hospice dat via een legaat van mevr. De Ca- sembroot is gefinancierd. De Schut se wil heel voorzichtig beginnen met 1 patiënt. „Het gaat om een proef voor Tholen met steun van de huisartsen en het zorgkantoor in Goes", zegt directeur PW. Kok. In zijn zorgcentrum heeft hij al erva ring met terminale zorg, waarbij mensen 6 weken tot 3 maanden in de Schutse verblijven. De laatste periode van het leven doorbrengen in de eigen, vertrouwde omgeving, is de wens van veel ernstig zieke mensen. Voor terminale patiënten die geen of weinig begeleiding heb ben van familie of van de mantel zorg, is een hospice een uitkomst. „Wellicht wordt de mantelzorg die op Tholen nog veel aanwezig is, in de toekomst ook minder. En het gaat niet alleen om ouderen, maar ook jongere, uitbehandelde patiën ten kunnen uit een ziekenhuis naar een hospice komen", zegt Kok. Volgens de opnamecriteria moet de zorgvrager naar medisch inzicht een maximale levensverwachting van 3 maanden hebben. Het indicatieor gaan Rio Tholen beoordeelt wie voor opname in aanmerking komt. Het hospice wordt eind mei geo pend in de tijdelijke huisvesting van de Schutse, die op het terrein van jachtopziener Han van Vossen aan de F.M. Boogaardweg zal verrijzen. Het gaat totaal om 171 eenheden van 3704 m2, waarbij op de hoek van het complex twee ruimten van totaal 80 m2 als hospice worden in gericht. Dit stervenshuis krijgt een aparte in gang. Naast een volledig ingericht 1 persoons appartement komt er een logeer-huiskamer naast. Er is een keukentje, toilet, wastafel, douche, telefoon- en televisieaansluiting en de sociale en recreatieve mogelijk heden van het zorgcentrum zijn ook voor het hospice beschikbaar. Er zijn doorlopende bezoektijden en keuzemenu's. De familie kan er ook blijven eten en overnachten. Palliatieve zorg is hierbij een sleu telwoord. Deze bijzondere zorg richt zich op het behouden van een zo hoog mogelijke kwaliteit van het leven bij een ongeneeslijk zieke. Pijnbestrijding, goede verzorging en begeleiding van de patiënt en zijn familie en aandacht voor de licha melijke, psychologische, sociale en geestelijke behoeften, zijn aspecten die allemaal een rol spelen. De wens van de hulpvrager en zijn be trokkenen staat daarbij centraal. De medische hulpverlening zal veelal door de huisartsen van Sint- Annaland en Stavenisse plaatsvin den. Er kan ook gebruik worden ge maakt van de deskundigheid van de verpleeghuisarts van het ABG die nu de Schutse steunt, alsmede de thuiszorg, anesthesie-specialisten uit het ziekenhuis of het palliatief team uit Rotterdam. „Maar zonder de vrijwilligers van de NPV en VTZ is een hospice niet mogelijk. We zijn dan ook bijzonder blij met de inzet van vrijwilligers die de fa milie tot steun kunnen zijn. De VTZ (vrijwillige terminale zorg) heeft zijn sporen op Tholen al ver diend", zegt directeur Kok. Hij noemt de samenwerking van twee vrijwilligers-organisaties uniek. De Schutse heeft de eindverant woordelijkheid, maar met NPV en VTZ wordt een overeenkomst ge sloten. De vrijwilligers helpen bij de verzorging, bieden emotionele steun, waken en zijn 24 uren in het hospice aanwezig. De pastorale medewerker van de Schutse is ook voor het hospice beschikbaar. Wie zich aangetrokken voelt tot dit vrijwilligerswerk, moet eerst een selectieprocedure doorlopen, waar bij het volgen van een erkende cur sus terminale zorg een voorwaarde is. VTZ/NPV zien samen met de Schutse toe op een apart scholings programma. De vrijwilligers ko men onder leiding te staan van de coördinator van VTZ/NPV. In janu ari wordt al begonnen met de selec tie en opleiding, want er zijn veel vrijwilligers nodig. Hoewel het zorgkantoor in Goes fi nanciële medewerking heeft toege zegd voor de exploitatie, komen met name de kosten voor inrichting en huisvesting voor eigen rekening. De stichting Vrienden van de Schutse wil hiervoor kerken, be drijven en particulieren benaderen om de aanschaf van verpleegmate- rialen, stoffering, meubilering en verdere inrichting te kunnen bekos tigen. Hiervoor is de speciale bank rekening 30.30.32.618 geopend inzake hospice Sint-Annaland. EN VERDER... Vrees voor verkeersprobleem met Lidl en Spar op Markt in Sint-Maartensdijk Thoolse schoolkinderen van 10 tot 14 jaar ontvangen de Watersnoodkrant Twee zilveren leden gehuldigd bij gymvereniging Excelsior in Poortvliet Pubers zijn niet lastig, maar het is wel lastige levensfase Gemeente wijst bezwaar af tegen parkeerverbodszone op Ten Ankerweg Tholen Huisartsenpost niet meer weg te denken, conclusie van onderzoek NPV Hervormd Scherpenisse raamt tekort van ruim 17.000 euro Raad wil gaan praten over toekomst Budelpack Smash bereikt hoofdklasse tafeltennis zonder laatste wedstrijd te spelen WILT GE DE WOESTIJN LEREN KENNEN, VERBLIJF ER EEN DAG Dit nummer bestaat uit 20 pagina's kers zijn benaderd. Nel Konijnen burg uit Stavenisse nam het initiatief voor de handtekeningenac tie. Ze voelde zich bij de dreigende sluiting betrokken omdat haar doch ter Melissa op de Betho werkt. Die zal de handtekeningen daarom over handigen aan wethouder Velthuis. Het gemeentebestuur wil de sociale werkplaats ook het liefst hier hou den, maar Tholen heeft maar 1 stem. Nadat een vorige keer een be slissing achterwege bleef wegens gebrek aan informatie, moet het be stuur van de Betho 18 december dë~ knoop echt doorhakken. De Beve- landse gemeentebesturen geven daarbij de doorslag. De directie wil, dat de Thoolse werknemers in de hoofdvestiging te Goes aan het werk gaan. Het vrij nieuwe pand in de Slabbecoornpolder wordt dan verkocht. De actie 'Polio de wereld uit' tij dens de vaccinatie tegen meningo- kokken in Meulvliet heeft 610 euro opgebracht. Dat is 6,4% van de to tale opbrengst van 9467 euro die le den van de Rotaryclub Goes-de Be- velanden hebben ingezameld. „Dit was boven verwachting en alle gul le gevers zijn we dan ook zeer er kentelijk", zegt voorzitter dr. C.M. «Dijkhuis uit Nisse. „De opbrengst in Tholen lijkt misschien gering, maar dit was het resultaat van één middag. Gezien het aantal inwoners was het ook zeker niet de laagste score. Het is een fantastisch resul taat. We kijken dan ook terug op een zeer geslaagde actie", aldus voorzitter Dijkhuis. Advertentie I.M. Lisa Verhage was voor even de held van de school. Met haar winnende tekening heeft ze een plaatsje verovert op de verkeerskalender van het ROVZ. Rechts toont Cokky Schuit-van Goch de schoolprijs die voor verkeerseducatie is bestemd. Buschauffeur Kees van der Meer stopt na ruim dertig jaar op de lijndienst Gouldamadine van Sjaak Kruize is de mooiste bij Vogelvreugd

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1