Waterschap vertraagt investeringen voor beperking tarieven Koopman wil geen uitstel voor blauwalg Zeeuwse Eilanden schuift de financiële zorgen voor zich uit Staatsbosbeheer kapt 560 populieren Gebouw moet eerst wind- en waterdicht Verburgh Van den Dorpel: geen boekhoudkundige trucs en boeggolf Forse stijging pensioenpremies Zeedijk niet in natuurgebied Tarief Ons Dorpshuis bevroren Nieuwkoop als burgemeester 1 i/unaerdag 28 november 2002 Verontreinigingsheffing 6,5% omhoog „Elke overheid zucht en steunt", zegt gezworene J. Hoekman van waterschap Zeeuwse Eilanden. „We heb ben te maken met forse lastenstijgingen door met name de personeelskosten. Een aantal niet-merkbare dingen gaan we nu opschuiven om de tariefsverhoging van 9% te verlagen tot 6%, maar dat kunnen we maar één jaar doen." Tarieven Waterschap houdt zoetwaterplan op Verdeeld Verstandig v De algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Ei landen heeft de financiële zorgen vooruitgeschoven naar 15 januari. De lastenstijging van 6 tot 6,5% in 2003 werd unaniem aanvaard, maar absoluut niet van harte. De Thoolse hoofdingeland namens de categorie gebouwd (huiseigenaren) drs. P.M. van den Dorpel wilde eigenlijk alleen een verhoging met het inflatiepercentage toestaan en uitsluitend in geval van calamiteiten daar bovenuit ko men. Daarentegen noemde mevr. drs. S. Verheij uit Goes (categorie ingezetenen) de tariefsverhogingen gerecht vaardigd omdat er allemaal democratisch besloten zaken mee betaald worden. Krampachtig Niet heilig Staatsbosbeheer is bezig met het kappen van 163 popu lieren op de Sluispolderdijk, de noordwestelijke punt van de vroegere gemeente Oud-Vossemeer. In januari wor den ook de 397 populieren geveld op de Oude Sint-An- nalandseweg, tussen Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk (het verkeer zal dan enkele weken omgeleid worden). Wendbaarder Het CDA hield maandagavond in de gemeenteraad een amendement achter de hand om de tarieven van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder niet te verhogen, maar de fractie hoefde het niet in te dienen. Behalve de SGP steunden alle fracties het voorstel van mevrouw M. Lig- tendag-Quist om Ons Dorpshuis te ontzien totdat de re novatie gereed is. Aan de bel b.it. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. J- r r.:>UKACHTBODE, DE IHUULSETCOURAIST Bij de vertraagde werken zijn geen specifieke onderdelen op Tholen en Sint-Philipsland. Hoekman noemt de aanleg van fietspaden elders in het werkgebied, het groenstructuur plan, de benoemingen van nieuw personeel en kosten voor het labora torium die uitgesteld worden. „Een verschil van 1% levert het water schap 440.000 euro op. In de voor jaarsnota waren we in eerste instan tie van een tariefstijging van gemiddeld 9% uitgegaan. Op aan dringen van de algemene vergade ring blijft de stijging nu beperkt tot tussen de 6 en 7%." De Thoolse hoofdingeland drs. P.M. van den Dorpel hamerde bij de be handeling van de voorjaarsnota op beperking van de uitgaven. Hoek man zegt daarnaar te hebben geluis terd, maar hij maakt tegelijk duide lijk dat bij de vooijaarsnota 2003 een keuze gemaakt zal moeten wor den. „Willen we de inwoners een lastenstijging aandoen of halen we de broekriem aan? Moeten we ons investeringstempo vertragen of zelfs in ons vlees snijden en op andere onderdelen bezuinigen. De doelma tigheid bij het waterschap staat op een vrij hoog peil. Daar is onder zoek naar gedaan en qua efficiency is er weinig meer te besparen. Het komende halfjaar wordt dus een boeiende periode voor het water schap." In de begroting 2003 is al rekening gehouden met de ontvangst van 8 tot 9 ton aan precariorechten van nutsbedrijf Delta voor het leggen van leidingen en kabels in water- schapsgrond. Delta vecht dat echter aan en de rechter moet een uitspraak doen of de hoogte van de heffing gerechtvaardigd is. Als die uitspraak ongunstig uitvalt voor het water schap, ontstaat er een gat in de be groting. De ingezetenenomslag (die elk huishouden betaalt), omslag ge bouwd (voor huiseigenaren) en on gebouwd (grondeigenaren) gaan 6% omhoog. De ingezetenen gaan 46,72 in plaats van 44,08 euro beta len, een stijging van 2,64 euro. Huiseigenaren betalen per eenheid onroerend goed 1,70 in plaats van 1,60 euro, een toename van 0,10 eu ro. De grondeigenaren zullen vol gend jaar 59,49 in plaats van 56,12 euro moeten opbrengen, een stij ging van 3,37 euro. De verontreini gingsheffing die elk huishouden be taalt voor zuivering van het af valwater stijgt met 6,5%. Het tarief wordt 55,38 in plaats van 52,00 eu ro per eenheid. Een gezin wordt voor drie eenheden aangeslagen, een alleenwonende voor 1 eenheid. Van een gemiddelde stijging met 4% van de tarieven - zoals in voor gaande jaren - is geen sprake meer. Toen zat het waterschap altijd in de buurt van het inflatiepercentage. In 2003 gaat het dus om een reële ver hoging door stijgende kapitaal- en personeelslasten, tegenvallende di videndontwikkeling van aandelen bezit bij de Nederlandse Water- schapsbank, extra taxatiekosten in het kader van de wet onroerende zaakbelasting en grootschalige in vesteringen. Het waterschap heeft voor 141 miljoen euro aan investe ringen gepland en dat vergt kapi- taallasten, rente en aflossing. In ver band met de wateroverlast en bijbehorende schade (vooral in Sint- Annaland en Sint-Philipsland) is in het gehele werkgebied 66 miljoen euro uitgetrokken om de komende 20 jaar allerlei voorzieningen aan te brengen. De waterzuivering vergt 55 miljoen euro in ruim 20 jaar en het groenstructuurplan 20 miljoen euro in twintig jaar. Met een minimale inzet van reser ves noemt het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden de voorgestelde tariefsverhogingen voor 2003 'zeer gematigd' gezien de heffingen van andere overheden, bijvoorbeeld de afvalstoffenheffing bij gemeenten. Het waterschap boven de Wester- schelde onstond destijds door een fusie van o.a. het waterschap Tho len. „De toch al lage tariefstelling in het eerste fusiejaar is gedurende drie jaar op hetzelfde niveau geble ven. Daarna volgde de tariefontwik keling globaal het jaarlijkse inflatie niveau", aldus gezworene Hoek man van waterschap Zeeuwse Ei landen. Volgens hoofdingeland C. Koopman uit Sint-Maartensdijk maakt het waterschap Zeeuwse Eilanden zich er te gemakkelijk van af door de in laat van zoet water bij Tholen uit te stellen. „De boeren verkeren in grote onzekerheid. Ze hebben bepaalde investeringen gedaan en mis schien komen er wel claims." Dijkgraaf W.A. Gosselaar stelde, dat de problematiek van de blauwalg tijdig gemeld is. „Met elke individuele afnemer van zoet water is ook besproken dat de wateraanvoer direct wordt afgesloten als er sprake is van blauwalg." Koopman stelde de zaak aan de or- rak. Dat zou nodig kunnen zijn ter de tijdens de algemene vergadering bestrijding van de blauwalg. Lam- beck vond, dat de gevolgen voor de landbouw dan goed bekeken zou den moeten worden. van het waterschap. In de commis sie waterbeheer hadden bloemen- kweker E. Rietkerk uit Tholen, fruitteler J. van Dijk uit Oud-Vosse- meer en de Thoolse ZLTO-voorzit- ter E. Hage uit Scherpenisse al van het spreekrecht gebruik gemaakt om het grote belang van zoet water te bepleiten. In het begin waren de boeren sceptisch, maar uiteindelijk bleek 84% voorstander van het pro ject. Voor initiatiefnemers en on dernemers is het teleurstellend dat de zoet-wateraanvoer uitgesteld wordt. Tholen is sterk in de teelt van vroege producten, dus zal er veel in het voorjaar beregend wor den en in die periode is er geen blauwalg. Die zie je pas in augus tus. Er is geïnvesteerd in apparatuur en plantgoed. Hage hoopte dat 17 februari 2003 een positieve beslis sing door de algemene vergadering van het waterschap kan worden ge nomen, want anders gaat het er slecht uitzien voor het zoetwater plan dat juist een voorbeeldfunctie moest hebben. Koopman concludeerde dat het uit stel was opgelegd door een ander bestuur, dat het waterschap nega tief had geadviseerd. Hij wilde op korte termijn duidelijkheid. Dijkgraaf Gosselaar ontkende dat het uitstel opgelegd was. „Dit heb ben we puur aan onszelf te danken. Wij zijn enorm geschrokken van de problemen met de blauwalg en pro beren daarin zo snel mogelijk hel derheid te brengen. We kennen het standpunt van de ZLTO, maar rijkswaterstaat is om oplossingen gevraagd. Ons dagelijks bestuur beraadt zich er binnenkort over." Het waterschapsbestuur is verdeeld over de zaak, want op 30 oktober besloot het dagelijks bestuur in meerderheid het zoetwaterplan uit te stellen tot uiterlijk de algemene vergadering van 17 februari. Koopman vond, dat het waterschap de problemen teveel naar een ander schuift. Hoofdingeland drs. R.H.D. Lambeck adviseerde de dijkgraaf om goed te kijken naar alle juridi sche aspecten van een andere be heersvorm in het Krammer-Volke) „Het Zoommeer moet zoet blij ven", vond de dijkgraaf. „Als de blauwalg alleen oplosbaar is met het zilt maken van het Volkerak, willen we compensatie voor de zoet-waterplannen." Volgens Lambeck moet je zelf op de blaren zitten als er nieuw beleid ontwikkeld wordt. Dat is zo met een bestemmingsplan en dat geldt volgens hem ook met een beper king van het zoet water. „De on dernemers hebben tevoren geweten van de problemen met de blauw alg", zo hield de dijkgraaf vol. „Het waterschap wil hier verstan dig mee omgaan. Aan verontrei nigd water hebben de boeren ook niets." Koopman zei dat nagevraagd te hebben bij Thoolse boeren en tuin ders, maar volgens hen is de blauwalg niet schadelijk voor hun gewassen. De dijkgraaf kapte de discussie af. „Het is bij iedereen duidelijk dat het zoet water heel erg leeft", zei Gosselaar. In de commissie waterbeheer had hij al eerder gemeld, dat het water schap zelf op de rem had getrapt naar aanleiding van de grote vogel sterfte op 4 september en het ge vaar voor de mensen. Dat gaf de grote doorslag. Het waterschap wil eerst inzicht krijgen in de proble matiek. Behalve de blauwalg heeft het provinciaal bestuur ook het project Delta Inzicht aangevoerd als argument om niet op korte ter mijn een beslissing te nemen. Het dagelijks bestuur heeft inmid dels een extra vergadering van de commissie waterbeheer uitgeschre ven voor dinsdagmiddag 3 decem ber om half vijf in Goes. Stand van zaken zoetwaterplan Tholen is één van de agendapunten, naast drie werken op Schouwen-Duiveland. In deze commissie zitten geen Thoolse hoofdingelanden. Wel is gezworene J.L.C. Mol uit Sint- Maartensdijk erbij en sectorhoofd waterbeheer J,A. Dees uit Tholen, die secretaris is van de commissie. ÏTii n)i Kraanmachinist Gerard v.d. Gouwe van waterschap Zeeuwse Eilanden bezig met delfwerk in de sloot achter de huizen aan de Burgemeester Baasstraat in Sint-Annaland. De begroting 2003 was één van de moeilijkste na de fusie, stelde D. Vos. Tot nu toe kon het waterschap de lasten binnen de perken houden, maar de vette jaren lijken voorbij. Toch is het ambitieniveau van Zeeuwse Eilanden niet te hoog, aldus mevr. Verheij. „Nee, maar waterbe heer, waterzuivering, wegen en wa terkeringen kosten wel allemaal geld. Het is dan ook een evenwichti ge begroting. Wat wij van de burgers vragen, zou alleen nog meer in even wicht gebracht moeten worden met de eigen inspanningen van het water schap", zei mevr. Verheij. Ook drs. D.W. Gideonse uit Kapelle (categorie bedrijfsgebouwd) vond dat het waterschap heel goed bezig is, maar hij vond dat er bijgeremd moet worden. Geredeneerd vanuit de opbrengst, dus inclusief alle nieuw bouw van huizen en bedrijven, kwam Gideonse aan een lastenstij ging van 28,2% in drie jaar en zelfs 45% in vijf jaar. „Minder uitgeven is nodig en leuk is dat niet, nee, dat is heel vervelend. Maar anders valt de rekening voor de inwoners wel heel erg hoog uit. We moeten snel begin nen met die ombuiging, want er komt altijd nieuw beleid. Onze mooie, nuttige plannen kosten echter teveel geld. De rekening moeten we nu betalen en niet verschuiven naar de toekomst. Er ip dus een vrij forse bijsturing nodig om de financiële huishouding van het waterschap op orde te krijgen en daar moeten we vandaag mee beginnen", zei Gideon- Van den Dorpel deelde de zorgen van zijn collega en ondersteunde zijn in breng. De Thoolse hoofdingeland vond wel dat het dagelijks bestuur de in juni gegeven signalen serieus had opgepakt, maar van het onderzoek naar de doelmatige werkwijze van het waterschap was hij niet onder de indruk. „Te soft, het geeft nauwelijks sturingsmogelijkheden, terwijl het juist om beleidskeuzes moet gaan in plaats van om de uitvoering." Van den Dorpel bekritiseerde verder de door het dagelijks bestuur ge noemde meevallers van investerin gen die over de jaargrens heen lopen, waardoor de kapitaallasten een jaar later zichtbaar worden. „Het mogen dan geen boekhoudkundige trucs zijn, maar het heeft wel iets kunst matigs. Pas geen boekhoudkundige waarderingstrucs toe om het beeld optisch beter te doen lijken. Nu wordt krampachtig geprobeerd om alle keuzes te forceren binnen 7%. Onze doelstelling voor de tariefsver hoging moet het inflatiepercentage zijn in plaats van te mikken op 6 tot 7%. Ik maak me zorgen over de boeggolf van lastenstijgingen van 6 tot 12%. We moeten duidelijk min der inzetten en 15 januari kiezen voor een verantwoord financieel ka der. Bovendien proactief voor de lan ge termijn keuzes maken", aldus Van den Dorpel. De altijd kritische J. Roodenburg was daarentegen nogal tevreden en ook A.G. van der Maas uit Wissen- kerke (evenals Van den Dorpel van de categorie huiseigenaren) sprak over 'een knappe begroting en een verantwoorde lastenstijging'. „Maar ik heb wel een katterig gevoel als je de vorige meerjarenramingen ziet." Van der Maas pleitte voor een aparte begrotingsvergadering, zonder ande re agendapunten en een meeijarenra- ming. „Dan is er pas sprake van transparant besturen." Gezworene J. Hoekman zei dat het uiterste gedaan was om een even wichtige begroting te krijgen. „We hebben nu geen wezenlijke greep in de kas gedaan. Zeven procent weer standsvermogen van het jaarlijks budget is afgesproken en daar hou den we ons aan", zo sprak Hoekman een bewering van J. Legemate tegen, dat er met die reserve 'wordt ge stoeid'. De gezworene nam ook afstand van de boeggolf van Van den Dorpel. „De rekening komt vrijwel overeen met de begroting. Er ontstaat geen boeg golf en ik bestrijd dat er boekhoud kundige trucs zijn toegepast. Jaarlijks zijn er autonome vertragingen in de investeringen. Ten aanzien van het onderzoek naar de doelmatigheid van het waterschap zei Hoekman dat de opdracht in verband met de financiën beperkt was. „Er is niet in de hoogte en de diepte gekeken, maar we doen geen domme dingen en laten geen grove steken vallen. Goed kan echter altijd beter." De gezworene bena drukte, dat het forse ambitieniveau van het waterschap doorslaggevend is en niet het inflatiepercentage. Alleen een tariefsverhoging met het inflatie cijfer betekent snijden in het budget", aldus Hoekman. Voor Gideonse was dat ambitie niveau niet heilig. „Je moet dat re gelmatig toetsen aan de middelen die beschikbaar zijn. Anders krijg je ver- Het hout aan de Sluispolderweg wordt onder meer verwerkt tot sinaasappelkistjes. Beide dijken worden in de tóe komst beheerd als bloemdijk, om dat er al bijzondere planten voor komen en de samenstelling van de bodem er geschikt voor is. Voorlo pig zullen beide dijken begraasd worden met rundvee en er wordt één rij zwarte populieren (Populus nigra) teruggeplant. Het karwei is onderdeel van het kap- en beplantingsplan dat al een aantal jaren in uitvoering is. Het voorziet in het vervangen van de populieren, zo'n 45 jaar geleden massaal aangeplant en daardoor ongeveer allemaal tegelijk aan het einde gekomen van hun levens loop. De bomen vertonen slijtage, wat door het uitwaaien van dode tak ken overlast veroorzaakt voor om wonenden en het verkeer. Waar populieren gekapt zijn, worden zo snel mogelijk nieuwe bomen te ruggeplant. Daarbij wordt variatie nagestreefd: okkernoten, kastan jes, eiken, linden, essen en popu lieren zijn bijvoorbeeld de afgelo pen jaren al aangeplant. De zwarte populier die op de Sluispolderdijk en de Oude Sint-Annalandseweg teruggeplant wordt, heeft een le vensduur van zo'n zestig jaar. Staatsbosbeheer heeft op Tholen ruim 150 hectare dijken in eigen dom, veelal verpacht aan boeren. Het hout van de gevelde bomen wordt door Staatsbosbeheer ver kocht. Populierenhout wordt on der meer gebruikt in de vezelin dustrie, als tuinhout, en verwerkt tot sinaasappelkistjes. De takken worden versnipperd afgevoerd naar een energiecentrale in Cuijk. hogingen van 10%. We moeten nu betalen en de kosten niet voor ons nageslacht laten liggen." De verte genwoordiger van het bedrijfsge bouwd wees Hoekman erop, dat het tarief voor gebouwd landelijk 7% is gedaald, terwijl dat in Zeeland met 3% is gestegen. Van den Dorpel verzuchtte dat twee derde van de waterschapsbegroting niet valt bij te sturen. „Met een kriti scher houding ten opzichte van de af schrijvingen, minder kapitaallasten en hogere exploitatiekosten, moeten we de situatie wendbaarder maken. Dan is er beter bij te sturen. Voor de januarivergadering verwacht ik een financieel kader, welke tariefsstijgin gen acceptabel zijn. Ten tweede wil ik de beleidskeuzes en de prioriteiten van de geplande investeringen vast stellen", aldus de Thoolse hoofdin geland. Hoekman gaf hem toe, dat de af schrijvingstermijn van investeringen iets verkort kan worden, maar alleen via de weg van de geleidelijkheid. De gezworene wilde ook iets kriti scher naar de risicoparagraaf kijken. „U krijgt niet meer geld in de toe komst, wat doet u dan?", wilde Gi deonse weten. „De beïnvloedbare en te temporiseren kosten in beeld bren gen", antwoordde Hoekman. Gi deonse zei 15 januari de bezuini gingsmogelijkheden en alternatieven op tafel te willen zien. L.H. van der Kallen, hoofdingeland bedrijfsgebouwd, verbaasde zich over de tradities bij het waterschap. „De begroting is immers niet meer of minder dan de optelsom van alle besluiten die eerder zijn genomen. Er moet een investeringsnoodzaak zijn. Zet de kapitaallasten in de voorstel len en maak de algemene vergade ring kostenbewust", aldus de enige Brabantse hoofdingeland (uit Bergen op Zoom) bij Zeeuwse Eilanden, die ook deel uitmaakt van de gebieds- commissie Tholen van het water schap. „U hebt helemaal gelijk", was de reactie van Hoekman, die zich gaat voorbereiden op de voort zetting van deze financiële discussie op 15 januari. Door de beurskrach is de financië le positie van het pensioenfonds ABP, waarbij o.a. (gepensioneer de) waterschapsambtenaren zijn aangesloten, ernstig verzwakt. Daarom verhoogde het ABP de pensioenpremie dit jaar met 2% tot 13,2%. Aangezien een kosten dekkende premie in de buurt van 18% zou moeten liggen, ligt het voor de hand dat in 2003 opnieuw de reglementair vastgelegde maxi male stijging van 2% zal worden doorgevoerd. Werkgevers en werknemers beta len die premie samen, zodat het waterschap met een extra finan ciële last komt te zitten. De westelijke zeedijk langs het Schelde-Rijnkanaal maakt geen onderdeel uit van het staatsnatuur- monument Zoommeer-Eendracht. Om die reden mag er op de dijk gejaagd worden. Dat heeft de pro vincie aan Domeinen laten weten. In een 13 jaar geleden afgegeven beschikking staat dat de buiten teen van de dijk rond de polders Hollare en Hikke (bij Oud-Vosse- meer) de westelijke begrenzing vormt van het natuurgebied. En dus valt de dijk zelf erbuiten, is de conclusie. Tot vorig jaar was het jachtgenot op een stuk staatsschor en -water en aangrenzende dijk aan de west kant van het kanaal verhuurd aan jagersvereniging De Liniedijk. Een vergunning voor de jacht in het natuurmonument is in 1999 geweigerd, zowel aan De Linie- dijk als aan de wildbeheereenheid Tholen en Sint-Philipsland. Op de dijk zelf zou, wat de provincie be treft, wél gejaagd kunnen worden. Met de kanttekening dat niet vanaf de dijk gejaagd mag worden op wild in het natuurgebied. „Bouwkundig en esthetisch heeft het veel tekortkomingen. We zijn er als raadsleden een half jaar geleden op bezoek geweest. Nu kunnen we Ons Dorpshuis alleen een tariefsverhoging aanbieden. Dat gaat ons te ver," zo zei ze. De SGP is echter bang dat er meerde re dorpshuizen clementie zullen vra gen, zo zei H.W. van Eenennaam. „We moeten niet met twee maten me ten. Als Ons Dorpshuis opgeknapt is, moeten we in twee stappen omhoog." J. van den Donker (D66) kon zich wel vinden in het standpunt van het CDA, maar vroeg zich of het college kan ga randeren dat er niet meer dorpshuizen aan de deur kloppen om te tarieven te bevriezen. Ook de ChristenUnie steunde het CDA. P. van Belzen: „Er zijn klach ten, ernstige lekkages. Huurder heeft het recht om verhoging te weigeren. De overheid moet hier de norm stel len. Het moet eerst wind- en water dicht." Van Eenennaam herinnerde de raadsleden eraan dat er bij de begro tingsbehandeling een motie is aange nomen om te bekijken wat de beste oplossing is voor een gemeenschaps ruimte in Anna Jacobapolder. „Dat kan wel zo zijn," zei Van Bel zen, „maar laten we het provisorisch repareren. Maak het toegankelijk zon der dat je er met een paraplu in moet lopen." Wethouder M.A.E. Velthuis zei niet uit te kunnen sluiten dat ook beheer ders van andere dorpshuizen aan de bel gaan hangen. Ze noemde het niet wenselijk om de tarieven te handha ven. Maar in de tweede ronde bleek een meerderheid voor het bevriezen van de huurprijzen. E.M. van der Wal- Vermeulen (PvdA) stelde voor te wachten met de verhoging tot er een oplossing is bereikt. Velthuis speelde nog wel de bal terug door erop te wijzen dat de raad een motie had aangenomen om niet te snel onderhoud te plegen aan het dorpshuis en andere mogelijkheden te onderzoeken. „Dat staat haaks op wat hier op tafel komt. We voeren die mo tie uit. We zijn er mee bezig, maar we nemen het voorstel over als de raad dit wil." En zo kon het CDA het amendement op zak houden. Volgens burgemeester W. Nuis ging het dan ook maar om kleine bedragen, een of twee euro. De tarieven worden nu aangepast in de verordening. Gemeentesecretaris S. Nieuwkoop lijkt op weg om burgemeester te worden. Hij kreeg daarbij maandag avond tijdens de gemeenteraad al vast een zetje van raadslid Chr. Koopman (SGP). Dat gebeurde bij het voorstel van het college om in te stemmen met de aansluiting bij het inkoopbureau West Brabant. Koopman liet weten dat zijn fractie het voorstel steunt en herinnerde er aan dat het al eerder in de commis sie was besproken. Tegen burge meester W. Nuis: „Uw vervanger, de heer Nieuwkoop, was er toen ook bij." Dat leidde tot enige hilariteit achter de collegetafel bij de secretaris en bij Nuis die meteen reageerde: „Het gaat vanzelf, meneer Nieuwkoop, u wordt vanzelf burgemeester. Maar het vervelende is, u mag niks zeg gen. Maar uw dag kan niet meer stuk." Het voorstel werd unaniem aange nomen. Al wilde het ABT in de tekst verwoord zien dat er tijdens het inkoopproces niet alleen gespe cificeerd, geselecteerd, geconstac- teerd en besteld wordt, maar ook bewaakt. Maar volgens L. Blom (PvdA) is het aan de raad om het in kopen te bewaken. Nuis beaamde dat. „Het lijkt me een overbodig proces. Bewaken doen we met zijn allen." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7